İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - PANZER IV

Sayfa: [1] 2 3
1
Hearts Of Iron IV / selam hoi 4
« : 06 Nisan 2017, 19:50:23 »
Arkadaşlar merhaba

Hoi 4 e bir göz atmaya karar verdim. Uzun zamandır uzak durdum, hoi 3 e devam ettim fakat inadımı kırmaya karar verdim. :)
Şu an elimde v 1.0 gibi bir şey var. Öğrenme için iyimidir sizce. Yada bir mod vs tvsiye edermisiniz.
Ben incelemeye başlıyorum.

Anlayacağınız. PANZER IV sahalara geri döndü. Hah ha Hah ha ha ha ...

2
Hearts of Iron III / Açılmama sorunu
« : 25 Kasım 2016, 11:52:35 »
Arkadaşlar. Oyunu (tfh 4,02) arkadaşımın bilgisayarına kurdum. Benden görmüştü çok beğendi oynamak istiyor. Fakat kurulduktan sonra d3dx9_42 dll hatası verdi, onu çözdüm. Şimdi oyun tam açılacakken hoi3 çalışmayı durdurdu hatası veriyor. Tam tank ın olduğu resim kısmı görünüyor o zaman hemen hata veriyor. Bende böyle bişey olmamıştı bilgisayarımda. Sorunu ne olabilir.
Avast var bu bilgisayarda onunla ilgili bir durum olabilir mi?

Buraya da kayıt oldu arkadaş profili onaylanınca ayrıntılarını takip eder zaten.

3
Hearts of Iron III / ww1 modu
« : 02 Kasım 2016, 20:56:27 »
Arkadaşlar ww1 0.95 i indirdim. Kurulumda bahsettiği gibi tfh un içindeki mod klasörüne attım v.s.
Luncher den tıklayıp moda girme istediğimde normal tfh u açıyor. Neyi yanlış yapıyorum ?

4
1- Burgundy ile oynuyorum. Katoligiz fakat sehirler protestana donusuveriyor. Bir basladimi yayiliyor. Bu donusumu yada yayilmayi nasil engelleriz. Donusunce tekrar katolik yapmayi sormuyorum. Bastan engellemek istiyorum.
2)  overtax. Degeri yuksek oluyor . Yani core yapmam icin gereken deger. Bunu azaltmanin yollari.
3) tum muttefik ordularimi kontol edebilirmiyim. Fransa karsima o sekilde cikip durdu. 7 devletle savasip duruyorum mesela bi catismada.

5
Europa Universalis IV / Para kazamnada sorun
« : 01 Temmuz 2015, 02:07:19 »
Brandenburg ile oynuyorum. Askeri giderlerimi tam karsilayabilirken para kazanabiliyordum yaklasik +18    20 civariydi. Sonra bir anda dustu su an -20 civarinda yeni asker yada gemi uretmedim. Bu durumda para kazanacak binalar yapmama ragmen pek az etki etti. Ilk once yonetim puanim dustugu icin sanmistim 70 e dusmustu simdi 99 yine ama para olayi duzelmedi.
Para detay penceresinde liman harci gibi bisey dikatimi cekti -52 su anda heralde ondan. Bunu nasil cozerim ve bu neden bu kadar yuksek.
Su anda Almanyayim.

6
Arkadaşlar anketi buraya taşıdım. Katılımın daha yüksek olması için. Ne kadar çok veri toplarsak o kadar doğru sonuçlara ulaşırız. Önceden oy kullananlar burada tekrar kullanabilir. Şimdiden çok teşekkür ederim.

(aç/kapa)

7
HOI3 - Modlar / Black Ice Genel Sohbet
« : 18 Ocak 2015, 19:43:25 »
Modun bazı problemlerini göz ardı ederek bu mod u tekrar denemeye karar verdim ve Almanya ile başladım her zaman ki gibi. Beni en çok rahatsız eden iki saldırı arasındaki zaman farkıydı açıkçası. Çatışmaların çok uzun sürmesini ve nehir gerisi savunma bonuslarını göz ardı etmeye karar verdim. Yani bu problemleri takılmıyacağım. Zaman olayını da bir takım farklı taktiklerle aşmaya çalışıyorum. Bunda pekte başarılı olamadım aslında Fransayı 50-55 gün içerisinde düşürebildim. Bu uzun bir süre normalde 40 günde bitmiştir. Tfh da 30 günde halledebiliyordum. Tüm çatışmaları rahatlıkla kazanabiliyorken ufak bir hq yu bile yolumun üzerine çıkıp karşıma geçiyor onu alıyorum fakat o birliği yavaşlatıyor. 2. saldırı için bu birlik bekleyip duruyor. Tabi bu arada düşman mevzileniyor ve benim yıldırım saldırılarım yıldırım olmaktan çıkıyor. Yani herhangi bir taktiği uygulamak zor.
Gelelim yorumlarınıza. BI i oynayan deneyimli olan arkadaşlar.
Bu ikinci oyunum ilkinde fransayı alınca bırakmıştım bu sefer bitirmek istiyorum bir sefer de olsa.
Barbarossa arifesindeyim. Şimdi bazı gariplikler gözüme çarptı.
1- Leadership: İngilizler ve Sovyetlerin benden çok. Bu sebeple hiçbir alanda benden geri kalmış durumda değiller. Hatta Sovyetlerin genelde çok birimi olması durumundan dolayı bunları upgrade lerini yapamamış oluyorlardı bi baktım hepsi full upgrade li. Benim leadership geride kalmış bende Fransa Hollanda Belçika Norveç Polonya Danimarka olmasına karşın. Bonus larada baktım veya kabineye. Ne olursa olsun beni geçememeliler aslında.
2- Bu oyunda uçak üretimi hat safhada anlaşılan. Fransa da havada İngilizlere açıkça kaybettim tfh dan daha fazla uçak ürettim fakat ai çok farklı. Şu an bende int 25 fgt 12 civarında bu rakamlar İngilizlerde int 45 fgt 20 Sovyetlerde ise int 126 (oha dedim) fgt 50 (yine oha dedim)  Bu nedir arkadaşlar bu sayılara ulaşmak demek hiç kara kuvveti üretememem demek neredeyse. Adamların kara birlikleri ise beklentimin altında kaldı açıkçası daha dalmadım dalınca anlaşılacak karanın durumu. Hep böyle mi oluyor oyunlarınızda. Ben gerçekte Sovyetlerin elinde 1941 de bu derece avcı olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
3- Bu uçakların hepsinin menzilleri inanılmaz artmış. 1940 ta ing avcıları Saarbücken e (yanlıştır yazamadım anlarsınız siz) ulaşıyor. 1943 ten önce bu menziller çok garip. Tac veya str uçaklarının menzillerini dile getirmiyorum bile.
4- Kara birliklerimi gayet sağlam kumuşum anlaşılan. Düşmanı 1 e 1 lerde rahatça alabiliyorlar. Sovyet lerin kara yapılanmasına şöyle bir baktım da baya kötü gözüküyor bana göre fakat havayı kaybettiğim düşünülürse galip gelebilirmiyim? Birde Barbarossa için hızlı saldırı olayını seçeceğim fakat bu yavaşlıkla 22 hazirandan 30 eylül gibi bir tarih aralığında Moskovaya ulaşabilirmiyim? Tfh da 85 günde Barbarossa  yı tamamlıyordum. Kışa kalmıyordum burada bu iş zor anlaşılan.
5- destiny : bunun bana bazı aventajlar sağlaması gerekiyor aslında. Fakat bana seçenekler sunuyor ancak very easy de + bonus alabiliyorum fakat ben bütün zorlukları normal seçtim burda da normal seçmek istedim ama - bonus veriyor :) Bu destiny kime çalışıyor :) bana mı ! easy veya very easy seçmek istemiyorum açıkçası ama başka yolu yok.

Baya ilginç bir oyun oluyor ben thf a göre hazırlanıyordum fakat hep ters köşe oldum. En önemli ters köşe ben biraz Norveç için tra ürettim buna zaman ve ıc harcadım sonra bi event ile ihtiyacım olan geldi :) Şimdi ihtiyaç fazlam var :) Birçok şey event ile geliyor. Tarihi bilmek önemli değil bunda yemeği hazır önüne getiriyor bu mod. Sadece yemek kalıyor geri.

Görüşlerinizi ve/veya deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

8
Europa Universalis IV / genel birkac soru
« : 11 Kasım 2014, 22:27:16 »
Merhaba arkadaşlar. Hoi tabanlı bir oyuncuyum buna yeni başladım haliyle bu çok cins  geldi bana amayyavastan alisiyorum. Birkaç sorum olacak. Ilk oyunum osmanlı ile başladım baştan şimdi yıl 1611 sinirlarim ragusa sırbistan oradan moldova tüm yunanistan  ve türkiye ama dulkadir ve türkiyenin güney doğu anadolusu hariç. Ve adanadan rachid e kıyı çizgisi
1- diplomatik power i yükseltmenin tüm yollari nelerdir. Bende - 92 şu an
2- casus belli nedir ne ise yarar. Nasıl kullanılır
3- idea ve teknoloji nasıl kullanılmalı. Ikiside powerları kullanıyor idea için power harcayinca teknolojide

9
HOI3 - Hikaye ve AAR / Türkiye Sovyetlerin Yanında
« : 28 Eylül 2014, 10:54:12 »
Senaryo: 1936
Zorluk : normal
Hile : yok
Amaç : Fantaziye kaçmadan Türkiyeyi büyütmek. Savaş patlak verene kadar hiç savaşa karışmamak. Daha sonrasında zafere ulaşmak.


                                         Türkiye-Sovyet Paktı

     


Türkiye yönetimi Almanyanın yükselmekte olduğuna karar veriyor ve müttefiklerin buna izin vermeyeceklerini öngörerek bir savaş çıkma ihtimalini dikkate alıyor. Bunun sonucunda kendi çıkarlarını korumak ve çıkabilecek bu fırtınadan kendini ancak Sovyetlerin yanında koruyabileceğine inanıyor. Bu sebeple gizliden gizliye savaşa birtakım hazırlıkların yapılmasına karar veriliyor. Türkiye de komunizim sepatizanlığı git gide artıyor. Stalin bu durumdan gayet memnun.


Doğudaki savaşı Japonya kazanıyor.Japonlar artık daha güçlü.


Tahminlerimiz doğru çıktı. Almanya ile Avusturya birleşti. Kansız ve mutlu bir birleşme oldu. İngilz ve Fransızlar birşey yapamadılar.


Çekoslovakya erirken müttefikler seyrediyorlar. Stalin için güzel bir olay bu. Kominizmi yok etmek isteyen batı ya karşı Almanya bi tampon bölge olabilir. Tabi Almanya komunizme uzak. Yoksa sovyetler için bir tehdit mi...


An itibariyle kabinemiz. Dünyada hareketlilik var endişelenmeliyiz.


Çekoslovakya düşüyor eski Alman imparatorluğu neredeyse tekrar ortaya çıkıyor. Polonya kendisini güvenceye aldı.


Barışçı politikalarımızın sonucunda Hatay bizimdir.


Polonya Almanya savaşı başlıyor. Hemen müttefikler bu savaşı bir Avrupa savaşına dönüştürüyorlar. Sovyetler Almanya ile anlaşmaya vardı. Bu komunizmi rahatlatıyor. Aslında sovyetlerin iki azılı rakibini birbirine düşürüyor. Bu savaş onları zayıflatacaktır. Müttefiklerin Almanyayı sovyetlere karşı kullanmak için biraz güçlenmesine izin verme planları suya düşüyor. Hitler gücünü halkı ve Almanya için kullanmaya kakınca müttefik planları tutmadı.


Polonya fazla dayanamadı. Almanların iki taraftan sıkıştırılmış olmalarına karşın aldıkları hızlı zafer tüm dünyayı şaşırttı.


Türkiye -Sovyet anlaşması sağlandı. Artık kaderimiz Sovyetlerin kaderine zincirlendi. Kendimizi bu Avrupa savaşında güvenceye almaya çalışıyoruz.


Stalin harekete geçmekte gecikmiyor. Avrupa savaşını fırsat görerek topraklarını genişletiyor. Sovyetlerin daha güçlü olması bize de kendimizi daha güvende hissettiriyor.


Tüm dünya şaşıp kaldı Almanlar Fransayı kısa zamanda savaş dışına ittiler. Bu başarıyı kimse öngörmemişti. Savaş olasılığına karşı tedbirlerimizi almalıyız. Stalin durumdan memnun.


An itibariyle Avrupa


10
Oylarınızı bekliyorum.

11
Hearts of Iron III / Türkiye önerisi
« : 12 Eylül 2014, 21:18:04 »
Arkadaşlar bu akşam bir Türkiye oyunu başlatayım diyorum. Hikaye bölümüne de bu aktarmak istiyorum yanlız daha Almanların yanında oynadım hep Türkiye ile. Bu sefer diğer taraflardan biriyle birlikte savaşmak istiyorum. Fantaziye kaçmadan normal sınırlarda bir oyun olacak. Normal zorlukta ve tfh da.
Hangisi ilginizi daha çok çeker? Oyunuzu bekliyorum.

12
HOI3 - Modlar / Black ice
« : 28 Ağustos 2014, 09:27:08 »
Merhaba arkadaşlar.
Bende şu black ice bulaşmaya karar verdim o yüzden birkaç sorum olacak.
1-Bu oyunu kurduğumda diğer oyun kaybolack mı? Yani tfh artık oynanamayacak mı?Bende ww1 mod u var tfh a hiç dokunmadan launcher dan mod seçip istersem ww1 oynuyorum istersem tfh.Black ice ta böylemi olacak?
2-Bunun son versiyonu hangisi 3.1 mi? youtube ta 4.3v gibi bir video izlemiştim yanlış hatırlamıyorsam.Burada 3.1 i gördüm.
3-Bu mod a güvenli bir şekilde nereden ulaşırım?

13
Şu savaşın geçmişini anlatan grafikler de bazı net olmayan kısımlar var bende onları tartışalım istedim arkadaşlar.

Öncelikle küçük bir açıklama yapayım.Almanya ile oynuyorum ve 1944-1945 teki durumu yaratmaya çalıştım.Mesela Sovyetleri yok etmeyeceğim ve aynı anda hem batı hemde doğuda savaşacağım tabi güneyde de.Tartihte olduğu gibi u boat lara yükleniyorum ve britanya ya v silahlarıyla saldıracağım.Bu koşullar altında bakalım başarılı olabilecekmiyim diyorum.
Oyunu 2. seviye hızda oynuyorum böylelikle tüm detayları kaçırmamak ve an be an deniz ve hava daki teknolojik savaşı takip ediyorum.

Genelde grafiklere hiç bakmam fakat bu oyunda baya gerekti bana.O yüzden bazı anlaşılamaz noktalar oluştu.

1. resimde ingilizlere 2. resimde sovyetlere karşı denizsavaşı geçmişi.

Birinci resimde ingilizlere karşı ss ve birde bi gemi kaybetmiştim heralde onların karşılığı olduğunu sandığım 3116 rakamını görüyoruz.Fakat konvoy kaybetmemişim.Onların gemilerinden batıramama rağmen konvoy avlamışım.Buraya kadar bi sorun yok.
Fakat 2. resimde Sovyetlere karşı benim gördüğüm benden konvoy batırdılar evet, ama bende onların 6-7 denizaltılarından batırdım bu batışlar orada gözükmüyorlar.Sanki ben hiç denizaltı batırmamışım gibi.
Onların batırdığı ton olarak 907199 gibi büyük bir rakam gözüküyor toplasan 10-15 arası konvoy batırmışlardır.İngilizlerin konvoy kayıpları 671000 gibi bir rakam gözüküyor.Oysaki şu ana kadar ben 60-70 en az ingiliz konvoyu batırmışımdır.Burada ton olarak Sovyetlerin batırdığından daha az konvoy nasıl batırmış oluyorum ben?Ben sürekli konvoy avlıyorum sovyetler 5-6 kez batırdılar.Bu grafikteki olay nedir?

14
Senaryo:1936
zorluk: normal
hile:yok


Birinci dünya savaşından sonra Hitler Almanyayı mahvolmuş durumundan kurtarır ve tekrar Avrupanın büyük güçleri arasına sokar.Birinci dünya savaşından sonra parçalanan Alman imparatorluğunun hak olan topraklarını geri almak ve utancı silmek ister.Hitler savaş istemez fakat eğer bu haklarını geri kazanım mücadelesinde karşı koyanlar olursa Almanya savaştan çekinmeyecektir.Dünya müttefik kuvvetlerin işgali ve sömürgesi altındadır.Dünya kaynaklarını kendileri kontrol etmek isterler, bunun için her türlü pis oyuna ve hileye baş vururlar.Güç dengelerini değişmesine sseyirci kalmayacaklardır.1936 yılında Almanya-Fransa sınırındaki Alman toprakları içerisinde kalan fakat askerden arındırılmış kömür madeni yataklarına Alman ordusu giriş yapar.Hitler tüm generallerinin tavsiyelerinin aksine bu cesur hareketi yapar.Fransızlar ve İngilizler bakakalırlar.


Bir süre sonra üçlü ittifakın üyelerinden Japonya mihver e katılır.


Doğal kaynaklardan yoksun olan Japonya Mançuryayı endütriel kaynağı haline getirir. Fakat yıllarca aralarında savaş olan Çin ile yine savaş başlar.İlk kurban Çin tarafında bulunmayı seçen Shanxi olur.Japon-Çin savaşı fazla uzun sürmez.


Hitler ilk büyük zaferini kazanır.Bu kansız zafer her Almanı etkiler. Almanya itibarını ve haklarını geri kazanmaya başlar.Bu zafer önceri Hilerin en çok korktuğu ülke İtalyadır.Duce nin onayını almak zor olur.İngiliz ve Fransızlar sessiz kalırlar, '' zaten onlarda Alman ne yaprlarsa yapsınlar'' derler


2. büyük zaferin ilk adımı. Müttefikler Çekoslavakyayı desteklemekten korkarlar ve Almanya ile anlaşırlar.Hitler Alman imparatorluğuna ait ve 3 milyon Almanın yaşadığı Sudet bölgesini tekrar geri alır.


Çekoslovakya tamamen dağılır.Slovakya özgürlüğüne kavuşur ve Alman uydusu haline gelir.Hitler 2. büyük zaferini kazanmış olur.Müttefiklerin korkusu gittikçe artar ,burada Çekoslovakyayı bi tür rüşvet gibi Almanyaya verirler.İtalya -Almanya yakınlaşmaya devam ederler.


İtalyanında katılmasıyla çelik pakt tamamlanır.Eski Alman toprağı liman kenti Memel de 3. reich a katılır.


Müttefikler Almanyanın güçlenmesinden korkarlar ve Polonyayı desteklemeye karar verirler.Eğer Almanya güçlenirse dünyayı sömürmekte güçlük çekeceklerini fark ederler.Almanyayı zor yenmişlerdi ve şimdi tekrar Almanyanın dünyanın sayılı kuvvetleri arasına girmesini kabul edemezlerdi.Halklarını savaşa ikna etme çalışmalarına başlarlar.Sovyetlerin konumu önemlidir iki tarafta sovyetleri kendi tarafına çekmek ister.Bunu Almanya başarır.Sovyetlerle anlaşma sağlanır.Bu arada Sovyetlerde kendi oyunlarına başlarlar.


Eski alman limanı Danzig Almanyaya katılmalıdır ve hitler bunun için uğraşır.Hitler kansız zafer peşindedir savaş istememektedir fakat polonya karşı koyarsa hiçbir askeri müdahaleden kaçınılmayacaktır.Hazırlıklar tamamdır, doğu Prusya tekrar ait olduğu yere dönmelidir.Fakat Polonya kendisi için hayati önem taşıyan Danzig i bırakmaz ve karşı koyar.


Almanya hızlı bir harekatla sorunu çözer. Fakat İngiliz ve Fransızlar 3 eylül 1939 da Almanyaya savaş ilan ederek daha sonrasında milyonlarca insanın hayatını kaybedeceği ve bir o kadarının da sakat kalacağı, Avrupa ve daha sonrasında Dünya savaşına dönüşecek büyük savaşı başlatırlar.Müttefikler çıkarlarını korumak için halklarını savaşa sokarlar fakat halklar savaş istemiyorlardır.Fransız ordusu yerinden kıpırdamaz Polanya savaşı kaybederken.Bunun böyle olacağını Hitler çok iyi tahmin eder.Polonya işgali kuşatılmış Almanyaya bir nefes aldırır.Batıda Fransa, kuzey batıda ve denizde İngiltere , doğuda da Polonya vardı fakat artık doğu güvenceye alınmıştır.Bu arada Stalin sinsice kendi planlarını uygular.İlk payını burnu bile kanamadan Polonyadan alır.Danimarka önemli bir konuma sahiptir.Baltık kıyılarındaki Alman limanlarına giden yol buradan gecer, güçlü kraliyet donanmasını bu kıyılardan uzak tutmak gerekmektedir.Danimarka işgal edilmek zorunda kalınır.


Norveç havaalanları ve limanları İngiliz işgali tehdindedir. Buralara yerleşecek uçaklar Berlin ve doğu Almanyayı vurabilir.Norveçin korunmaası şarttır.Ayrıca üsleri u boat lar için çok uygundur.İngilizlerden önce müdehale edilir.


Fransızlar burunlarını sokmaya kalkınca.


Müttefik bombardumanları başlar fakat yanıt gecikmeden verilir.Hitler aylardır barış çağrısı yapar fakat müttefikler dinlemezler.Milyonlarca hayatı kurtarma fırsatını geri çevirirler.Çıkarları önemlirir.Almanya içinse yapacak başka bir yol yok tur savaşa devam edilecektir.Batı da Fransanın olası işgali İngilizleri yalnız bırakacak ve barış yapmaya zorlayacaktır.Hazırlıklar başlar.


Hollanda ve Belçika konumları gereği savaştan kaçamazlar.Harekatın gerektirdiği üzere ve daha sonradan buralardaki üslerin İngiltereye karşı kullanılabilirlikleri savaşı buralara yayar.Fransızlar ve İngiliz acil birlikleri müdehalelerini yaparlar.


Norveç güvende.


Belçika Hollanda ve Luksenburg düşer.Fransızların korkusu gittikçe artar.


Alman birlikleri durdurulamaz. RAF bölgeden adeta kovulur. Duce savaşa Almanyanın yanında girmeye hala tedirginlikle yaklaşır.Fransanın düşmesi kesinleşinceye kadar bekler.Almanya tek başınadır.


Sovyetler sinsice işlerine devam ederler ve kansız başarı şağlarlar.Durum müsaittir Almanya ve müttefikler meşguldür.Finlandiyaya kış savaşında ayarı çekerler.


Romanya Macar sınırı düzenlenirken Sovyetlerin Romanya üzerindeki tehditleri artar.


İtalya harekete geçer.Almanyanın çekindiği bir ülkeyken artık Almanyanın başarılarından pay çıkarmaya çalışan bir ülke haline gelmiştir.


Ve Fransa daha fazla dayanamaz.Barış 1. d.savaşında Almanların teslim olduğu tren vagonunda yapılır.Bu sefer ülkelerin yerleri değişmiştir.Göğsüne kılıç saplı kartal heykeli barıştan bir hafta sonra yok edilir, Alman kartalı tekrar gökyüzündedir.Fransız savunma hattı yıkırlır.Eyfel kulesinde gamalı haç dalgalanmaktadır.Hitler Paris e ilk ve son ziyaretini yaparak Eyfel kulesinin önünde poz verir.Vichy hükümeti kurulur. İngilizlere barış çağrıları yinelenir.Fakat duyan, anlayan olmaz.


İngiliz bombalama planları bozguna uğramış durumdadır.Ama İngilizler hala ABD ye güvenmektedir.Fakat ABD halkı bu savaşa katılmakta isteksizdir.ABD geri durmaktadır fakat başkanları ABD yi nasıl savaşa sokarız diye görüşme güzerine görüşme yapmaktadır.ABD uzun süredir Almanya Japonyanın düşmanlarını her türlü beslemektedir.Fakat Japonyaya petrol ambargosu uygular, bu uluslararası savaş kanunlarına aykırı bir durumdur.Tarafsız ülke ya iki tarafada ambargo uygular yada uygulamaz.


İtalyanın Yunanistandaki başarısızlıkları ve Yugoslavyanın takındığı Almanya karşıtı tutumun sonucunda Alman kuvvetleri  Yugoslavyaya girer.


Yugoslavya fazla dayanamaz.


Hırvatistan özgürlüğüne kavuşur.


Almanyanın Yunanistana müdehalesi ve İtalyanın kuzey Afrikadaki başarısızlıkları.


Müttefik çabaları.İtalyanın yenilgileginden sonra İngilizler cesaretleniyor fakat 10. ordu yolda.Tehlike çok büyümeden önleniyor.


Alman ordusu Sovyetlerin sinsiliklerine daha fazla kayıtsız kalamaz.Fırsattan istifade eden Stalin genişleme ve komunizim yayma planlarına hız verir.Sovyetler anlaşmaya uymamış ve Almanyanın batıyla çatışmasından fırsat kollar olmuştur.İngilterenin işgaline müsade etmeyecek olan Sovyetler yeni tehdit olurlar.Hitler Barbarossa kod adlı Sovyet harekatının hazırlıklarına başlanılmasını emir eder.


Barbarossa öncesi Alman orduları.


Barbarossa harekatı 1 haziran 1941 de başlar.Bu savaş Avrupanın gördüğü en büyük savaş olacaktır.Hitlerin deyimiyle kızıl ordu kafasız bir gövdedir kış gelmeden yıkılacaktır.Sovyetlerde ne kadar şaşırmış olsalarda kuvvetleri seferberlik altında Alman sınırında yığılmış durumda bulunmaktadır.Buna en çok sevinen İngilizlerdir rahat bir nefes alırlar.Harekatın başlamasından sadece 94 gün sonra daha sonbahar yağmurları başlamadan kafasız gövde düşer ve barış iki ülke arasında sağlanır.İngilizler umduklarını bulamazlar.Tüm gözler üzerlerine döner ve kraliyet donanmasını büyük bi sınav beklemektedir.


Dünyada yeni bir gelişme olur ve Japonya Abd ye saldırır.Bu tamda Müttefiklerin ve Abd nin istediği ve beklediği şeydir.Japonyanın Abd ye saldırması planlanmış ve kışkırtılmıştır, Sovyetlerin de düşmesinden cesaret bulan Japonlar kendi planlarını uygulama koyarlar. Abd ise kendisine yapılan Pearl Harbor saldırısına göz yumarak savaşa giriş bahanesi bulur.Müttefikler ve Abd Almanların enigma şifrelerini kırdıkları gibi Japonların JN25 kodlarını da kırırlar, Japonların saldırısı haftalar öncesinden bilinir ama hiçbirşey yapılamz, büyük yeni gemiler okyanusta güvenliğe alınıp limanda ise sadece eski gemiler bırakılır.Adadaki garnizona hiçbirşey söylenmez.


Yeni (eski) müttefikine sevinen İngilizlerin sevinçleri yarıda kalır, yerine korkuyu bırakır.Ayıbalığı harekatı başlamıştır.Kış her iki taraf içinde kıştır.Alman ordusu süpriz yapar.Kraliyet donanması müdehalesini geciktirmez ama Almanlar Avrupaya barışı getirmeye kararlıdırlar.Hitler Japon ortağını yanlız bırakmaz ve ABD ye savaş ilan eder.


Kraliyet donanması İngilizleri kurtaramaz ve yüzyıllardır dünyayı her kıtada sömüren, güneşin altındaki, güneşin batmadığı karallığın sonu gelir.ABD okyanus ötesinde yanlız kalmıştır.Donanmasına ve ordusuna güvenmektedir.


ABD ye de Alman ordusundan süpriz gelir.ABD nin mağrur donanması sadece 4 aylık bi savaşta bozguna uğratılır.Almanya karaya ayak basar.Kanada ve Abd son kozlarını oynamaktadırlar.


ADB donanmasının düştüğü zor durum.


ABD Alman ordusuna daha fazla dayanamaz ve daha ilkbahar yeni başlamışken beyaz bayrağı göndere çekmişlerdir.Ardından işgal altında olan tüm müttefikler teslim olur.Müttefiklerin işgale uğramamış son üyeleride teslim olur ve dünyaya barış tekrar gelir.


Hindistan ve diğer devletler özgürlüklerine kavuşuyor.

Yeni dünya barış dolu günlere geri dönüyor.İşgal edilmek zorunda kalınan tüm devletler özgürlüklerini geri alıyorlar.İngiliz, Fransız, Rus ,ABD gibi devletler artık eski günlerinden çok uzaktalar.Kalanla yetinmeliler, sömürgelerini kaybetmiş durumdalar.

15
Burada çoğumuz Türkiye ile oynayıp zaferler kazanmak için uğraşmışızdır.Bende kendi hikayemi hizlerle paylaşmak istedim.


Senaryo: 1936
Zorluk: normal
Hile : Yok , yasak v.s (çarşı hileye karşı  :P  )
Ai kontorlü : sıfır (herşey bende)
Amaç: 2. dünya savaşına katılıp Türkiyeyi zafere taşımak ve topraklarını mantıklı bir biçimde gelişletmek.Mantıklı derken sırf toprakları en büyük hale getireceğim diye gereksiz savaş hedefleri koymamak yada bunu sağlamaya çalışmak.


PANZER IV ün TÜRKİYE hikayesi başlıyor

Öncelikle 2. dünya savaşı başlamadan herhangi bir savaşa girmedim amacım savaş başladığında bir tarafa geçip savaşa katılmak.Dünya savaşı başlamadan avantaj sağlayacak hareketlerden uzak durdum.Mevcut koşullarla savaşa hazırlandım.


İlk olarak eski topraklarımızdan olan Bulgaristanı tekrar geri almak amacım.Bulgaristanın bu şekilde daha çok faydası olacaktır.


mart 1940 ta savaşa girdikten sonra Bulgaristanın teslim olması fazla uzun sürmedi.

Hemen devamında hızlıca toparlanıp İnönünün 1. ordusu Yunanistan harekatına girişiyor.

bu arada dogu cephesindeki ordular her ihtimale karşı konumlarını koruyorlar.Yunanistanı sadece 1. ordunun alması gerekiyor.

bu arada Arnavutluk ve Yunan cephesi.

Yunanistan da 1. ordunun başarısı

An itibarıyle haritamız.

Bu arada 2. ordu orta doğudaki eski topraklarımızda müttefiklere karşı harekata başlıyor.

2. ordu ikiye bölünerek şartları zorluyor fakat 1. ordunun desteği yolda. Kıbrıstaki zaferimizi unutmayalım.Donanma iyi iş başardı.Irak üzerine yoğunlaşırken müttefik yardımı gelmeden süveyş e ulaşmalıyım.

Irak düşünce oradaki birliklerimizi desteğe aktarıyorum.

Harekata uygun ilerlerken İtalyanın iskenderiyeye batıdan baskı yapması çok önemli.Bu şekilde daha rahat ilerlerim. İki taraftan sıkıştırarak akdenizin güney limanlarını alarak ingiliz donanmasını bu bölgeden kovmalıyız. İyi haber İtalya da bu arada Maltayı aldı.

Bu arada Almanların Yugoslavyaya girmesi bizi zora soktu.Oradaki birliklerimiz az sayıda.Yugoslavyadan biraz toprak çalmak zor olacak.

Almanların çabasıyla Yugo. bitiyor az da olsa toprak aldım.

Hiç hoşlanmadığım olay yine gerçekleşiyor axis e bağlı birlikler afrika (gereksiz) kıtasına ilerliyor.Sovyet sınırına yığılmalarını tercih ederdim.

Aynı zamanda sovyet cephesi.

 :(

Belkide en önemli hamle budur.Bunun anlamı çok büyük.Akdenizi axis gölü yapmak adına bir girişim.

Elbette bu hiç kolay değil müttefik donanması izin vermek istemiyor.İtalyanların sağladığı akdeniz aventajını kullanmam gerekiyor.Alman deniz altıları sebebiyle bir kısım müttefik gemisi Atlantikte.

Zor oldu kayıplar oldu (donanma) ama zafer bizimdir.

Donanma yaralarını sarmaya geliyor.Bu arada Afrikaya ilerleyiş sürüyor.  :(  iskenderiyeyi alalı çok oldu ama yinede tek düşman toprağına bağlantı afrikada (orta afrikada safari yapcaz anlaşılan)

Bu sahneyi görmek istemiyorum

bölge problemli tabi

Balkanlardaki asayişi sağlamak için ilk adımları atıyorum.

Bu arada Japonyadan beklemediğim bir başarı.

İngilizler Irakta rahat durmuyor. Ayaklanmalar yaşanıyor ilk anda ilerlediler fakat bastırdım.Birliklerimizden o bölgede bırakmak zorundayım :(

Özellikle general sorunu yaşadığımdan dolayı vede ihtiyaçtan Almanyadan FW200 leri ülkemize getirdim.

daha önceden gelen fw200 ler akdenizde sıkışıp kalan son müttefik donanmasının kökünü kazıyor. Yeni üretilenler ile bu görev daha da kolay olacak şu anda biraz zorlanıyorlar.

Zamanı geldi. Dönemimizin en büyük çılgınlığı başladı.Bunun sonucuna göre herşey şekillenecek.Sovyetler pakta ihanet etti.Bu iş bize kalmadı. :)

Sovyet cephesinde ilk zamanlar.Bazı yerlerde tutunmaya çalışırken bazı yerlerde ilerlemeye çalışıyorum.

arada iyi gelişmeler oluyor.

balkanlardaki girişimlerimim meyvesini almaya başladım. Kaynaklarıma katkıları artıyor.

Genel sovyet cephesi.Alman ilerleyişini iyi değerlendirdim fakat kabul ediyorum Türk cephesinin en doğu kısmında fazla ilerledim fakat imkan vardı o zaman şidi sovyetler o gediği tıkadı.Bu arada Alman birlikleri Macar komutası altında bazıları o yüzden macar kuvvetleri o kadar iyi.Onların çoğu Alman aslında.Bu tank birliği çok canımı sıktı uzun zamandır yok oluşunu belgeliyeyim dedim

İranın sovyetlere katılmasıyla o bölgede yeni cephe açıldı bu benim için sıkıntı.Orada birliğim var ama yeterli değil ancak yavaşlatıyorum şu an. Ama destek istedim İtalyan Macar Alman ve biraz da Romen birlikleri konumlarını almaya çalışıyor. Bu bölge canımı sıktı Sovyet cephesine takviye edeceğim yeni birlikleri buraya yönlendiriyorum. Fakat general sorunu elimi kolumu bağlıyor.İdare etmeye çalışıyorum fakat çatışmalarda başarı sağlamak zor oluyor.

Dediğim gibi doğuda çok ilerleyince o kısımda hemen geri çekildim.Çünkü kuşatılma tehlikem vardı.Düzgün bir geri çekilmeyle 2. savunma hattıma geri çekildim ve Alman ilerleyişini bir süre beklemek ve yaralarımı sarmak istedim.Bu güvenli hatta sovyetleri durdurdum.Alman Macar birlikleriyle buluşmaya ramak kalmıştı fakat hala gerçekleşmedi.

Japonya için kötü oldu Sovyetler o bölgede rahatlarken biz yeni bir düşman kazanıyoruz.

Cepheye kuş bakışı

Irağı tamamen kaybettim Sovyet kuklası oldu.Kuzeyde durdurmama rağmen güney kısımlarda geri çekilmekten başka birşey yapamıyorum.Özellikle Sovyet zırhlıları benim için fazla geliyor.Alman bölgesinde cephane sıkıntısı var orası öyle tıkandı.Tek beklentim Almanların Moskovaya ilerlemesi. Ben savunmadayım.General sıkıntısını aşma çabalarım malum durumda.

Alman ve Macarlarla birleşince tüm hat boyunca ikinci büyük taaruzuma başladım.Durum gayet iyi.Daha kuzeyde almanlarda ilerlemeyi sürdürüyorlar.Sovyetleri en kısa zamanda pes ettirmeliyiz.

Almanlarla iyi takım oluşturdum yanyana ilerliyoruz.Hedef Stanlingrad. Bakalaım önce kim varacak.İnsan gücü sıkıntısı doğdu.Ölenlerin yerini dolduramıyorum.


Stalingrad kuşatması. Sovyetlere büyük bir darbe olacak.Dört bir yandan bu zor şehre saldırıyorum.Dıştan gelebilecek yardımları da kesiyorum aynı zamanda.

Zafer... zafer... zafer... bizimdir.
Stalingrad düştü Almanlar da kuzeyde Moskovayı alıp Moskovanın Doğusunda ilelemelerine devam ediyorlardı tam bu kısımda Sovyetler pes etti.
Bu kısımda bir hata yaptım tüm sovyetleri aldım görüldüğü gibi fakat amacım kafkaslardan daha çok pay koparmaktı mesela Stalingrada kadar olan benim işgalim altında olan kısımlarda bende kalsın istemiştim.Bunu yapmaya çalışırken tamamı oldu yapçak birşey yok.Biraz saçma olmuş oldu sadece.Kukla yapmalıydım aslında  :(

Hatamın sonuçları gayet açık.

Daha zaferin tadını çıkaramamışken İngiltere ve ABD den oluşan karışık bir ordu topluluğu Fransanın kuzey batısına çıktılar.Görüldüğü gibi Almanların karşılık verecek kuvvetleri yok.Dahası bi kısmı macar kontrolünde doğuda takılıyorlar. Almanlar da doğuda daha.

Müttefiklerin ne kadar ciddi oldukları ortada.Ancak güney Fransaya yardıma koşabildim hala birlik taşımaktayım.

Japonlar hala pes etmedi direniyorlar.ABD ilerlemesi ciddi.Benim büyük bir sorunum var o bölgeye erzak cephane hiçbirşey göderemiyorum.Tüm birlikler savaşmadan geri çekiliyorlar. İki ordu yolladım karşılamaya fakat yollarda telef oluyorlar. Cephane sıkıntısı çok yüksek.Bölgeyi partizan lardan kurtarma çalışmalarıma başladım tıpkı balkanlarda olduğu gibi fakat burası çok büyük zaman alacak.ABD içinde benzer sorunlar var onlarda bu bölgede çok ağır ilerliyorlar aynı sorun onlarda da var.

Ancak burada durdurmayı başardık.

Müttefikleri denize dökme harekatı başlamış bulunmakta.Yalnız bu sefer Axis tam bir vücut olarak hareket ediyor emrimde İtalyan Alman ve Macar kuvvetleri de var.

Cephane sıkıntısı burada da ortaya çıkıyor ve harekatı tehlikeye atıyor.Sonuca varamazsam büyük kayıplar veririm.

Neyseki herşey yolunda gidiyor ve Fransa Tekrar Almanlara geçiyor.Güney Fransadaki son müttefik kuvvetlerinin başına gelenler.Diğerlerine ne mi oldu?


Bunlarda diğerlerinin başına gelenler.Hepsi denize döküldü.

Almanlar bu denize dökme işini değerlendirmek istemiş olacaklar ki iyi bir hamle yaptılar.Bende bunu kalıcı olması gerektiğini düşünerek zayıf donanmamla destek vermeye karar verdim.Bu fırsat kaçmazdı.Müttefik donanması nerede diyenleriniz varsa bende pek göremedim.Fazla bir tehdit gelmedi hatta çok az.Bunun sebebi Alman ve Türk hava kuvvetleri olmalı.Çünkü Fransaya yerleşince Almanyadan isteyip ürettiğim fw ve me 109 avcı lar kanalın üzerinde harekatlar da bulunuyorlardı.Özellikle çok sayıda fw200 nav filom vardı.Sanırım yeterince caydırıcıydılar.

Vee durum gayet iyi giderken Britanyayı hızla işgal ederken Sibiryada da cephane sorununu bir patikayla da olsa halletmeye başlamışken aynı zamanda sovyetlerden aldığım toplarları kırmızıdan turuncuya, turuncudan sarıya, çevirirken tarih 01/01/1948 oldu ve hikayem noktalanmış oldu.En son harita ve büyük Türkiye Cumhuriyeti.


SON

16
Victoria II / uncivilized nasıl çözülür
« : 26 Mart 2014, 19:28:38 »
bu konuyu bir arkadaş sormuş fakat sağolsun yanıt veren çok açıklayıcı cevaplamış.

şunu güzelce alnatacak biri varsa cevap bekiliyorum. ben japonya ile oynuyorum kötü bir seçim mi bilmiyorum öğrenmek için. ilk oyunum. öğrenmeye çalışıyorum.

birde trade kısmını otomatik mi bırakayım yoksa kendim mi halledeyim? otomatik iyimidir?

uncivilized sorunu yüzünden sanırım araştırma yapamıyorum o kısım önemli.
reformlar ne işe yarıyor uzun vadede?tek tek yararlarını okuyorum da reformlar %100 olunca batılılaşma mı ne olucak (daha oralara gelmedim) bunun sonuçları nedir?

17
Hearts of Iron III / ai deki ordu işleyişi
« : 24 Mart 2014, 01:34:20 »
arkadaşlar oyunu çok iyi bilmeme rağmen daha önce orduyu ai ye bırakıp hiç oynamadım.

şimdi fransa ile oyunum var 1945 te almanyayı yıktım fakat ortalık çok kalabalık. japonya ayakta ve oraya asker taşı falan üşeniyorum açıkçası. zaten almanyayı yıkınca hq ları ai ye bıraktım bulgaristan ve macaristanı ai yıktı benim bıraktığım yerden. fakat şimdi gidip uzak doğuda çalışsınlar istiyorum. japonyayı bitirsinler.

sorum şu.  bu savaş taktikleri çizdiğimiz bölüm nasıl çalışıyor? ve bu çizilen taktiği ne zamanve nasıl  aktif hale getiriyor veya iptal ediyoruz? ben çizdim şimdi bular uygulamaya mı çalışacaklar? okların kalın, ince veya kesikli olmasının nasıl bir özelliği var farkları ne? asker çıkarma gemisi tank gemi v.s. resimleri var bunlar nasıl kullanılıyor ve anlamları ne. nesela çıkarma gemisi ikonunu çıkarma yapmak istediğimiz yere mi yerleştiriyoruz? tank harekatları istediğimiz bölgeye tank sembolünü mü?

şimdi ben viyetnamdaki saigon hq suna birlik bağladım uçaklar ve gemiler de. harekatı da çizdim şimdi beklemelimiyim sadece?

plan kısmındaki okların şekillerin üzerlerinde bilgi penceresi falan çıkmıyor o yüzden tam anlamadım. ilk kez çiziyorum.

ben bölgede

18
Victoria II / tavsiye edilen en iyi mod
« : 24 Mart 2014, 01:13:17 »
arkadaşlar v2 ye yeni başlayacağım sizce hangi versiyon yada patch i kurmalıyım?

heart of darkness midir son ve en iyisi?

tavsiyelerinizi beliyorum

19
Hearts of Iron III / WWI modunda dağcı sorunu
« : 16 Ocak 2014, 02:47:29 »
WWI de avusturya macaristanla oynuyorum fakat bu dağcı birliklerinden üretemiyorum çünkü production bölümünden kayboluyorlar. ilk baştan varlar fakat sonra kayboluyorlar. bunun mantıklı bir açıklaması var mı yoksa oyunumdan kaynaklanan bir problem mi? eğer çözme şansı varsa nasıl?

1 küçük soru daha

hem tfh da hemde ww1 de ülkesine göre özel birliklerde (almanyadaki ss birlikleri mesela) bir kısıtlama var. yani istenildiği kadar üretilemiyor.bu  kısıtlamanın mantıklı sebebi nedir?

20
Hearts of Iron III / buy production license hakkında
« : 08 Aralık 2013, 00:28:48 »
arkadaslar bu şekilde bir ükleden aldığımızda mesela uçak. örnek Almanyadan Türkiyeye Me bf 109d alıp ürettik daha sonra bu uçak filosu yeni modele yükseliyor mu? mesela Me bf 109e oluyor mu? benim oyunlarımda olduğuna raslamadım

acaba almanya teknolojiden modeli yükseltince bizimkinin de yükselme şansı hiç yok mu. yada biz teknolojiden daha gelişmiş bir model araştırınca dışarıdan aldığımız uçaklar da değişir mi? buna panzerler de dahil.

Sayfa: [1] 2 3