Gönderen Konu: ✯✯✯ The Wargaming Club(TWC)-(Ageod/Matrix/HQ/Byzantine/Slitherine) "PBeM" Kulübü  (Okunma sayısı 12763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
WITE ile WITW arasında oynanış açısından farklar var mı Barış? Aynı oyunun sadece cephe farkı mı var?

Şu an sadece Operation Husky senaryosunu kendi kendime (AI'yı kapatıp) 2 tarafı da oynuyorum. WITE'e göre öğrenme süresi çok daha uzun gözüküyor.

Daha detaylı hava kuralları ve bölgesel hava şartları, koda eklenen Batı, Akdeniz cephesindeki çıkarmalar&hava indirme kuralları, ikmal için depo oluşturmak, replacement üzerine ek arayüz ilk gözlemlerim. Haritada fabrika vs.. gibi detaylar ile zenginleşmiş.

En önemlisi WITE'deki yanlış olan tek demiryolu hattından olan ikmal ve sonrası kamyonların kullanımı geliştirilmiş. Artık bu ikmal trafiği yaratıyor.
Hava operasyonları ayrı bir tur içinde oynandığından en zoru burası. Air doctrine tarzı yeni arayüzler eklenmiş. Müthiş micromanagement içeriyor.

Oyunu tam öğrenip pbem oyuna başlamam sanırım 2 ayı bulur. :-[

Bu arada Max 10 Ağustos'da dönsün oyuna devam edelim.  :)
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2017, 19:55:19 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Slenderman

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
WITW'in hava savaşı gerçekten beklediğimden de detaylı. Şu ana kadar AI'a bırakıp oynadım. Oyunun dosyalarında hava savaşına özel bir manual koymuşlar zamanım olduğunda ona bakacağım.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
WITW'in hava savaşı gerçekten beklediğimden de detaylı. Şu ana kadar AI'a bırakıp oynadım. Oyunun dosyalarında hava savaşına özel bir manual koymuşlar zamanım olduğunda ona bakacağım.

Tahmin ediyorum pbem oyun için hava savaşı detaylarını öğrenmek gerekecek. WITE bu detayda çok yorucu olurdu oynaması şimdiki halinden. Ama halen geliştirilen bir oyun.

Hakan'a ayrıca teşekkürler bizim piyasanın 'Wargaming' potensiyeline dokunduğu için. Piyasa 'bir dokun bin ah işit' olsa da bana göre kendi aramızda oynayacağımız oyunlar ve rakip potensiyeli yeterli, ileride sayılar artacaktır.  :)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Max turunu göndermiş yeni turu gönderdim. Zmiy ve Ebbingford ile yeni bir RuS PBEM'e başladım. Eğer beraber bir ara oynayacak isek ufak bir AAR gönderirim. Mini bir rehber niteliğinde olur.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet Max geldi ^^ Devam etmek güzel olacak.
RuS ta kolay gelsin, yine Zmiy var demek, oyun zevkli olacak. Eylül 15 ten sonra ben herhangi bir PBeM e daha varım. tbrk*
Max turunu göndermiş yeni turu gönderdim. Zmiy ve Ebbingford ile yeni bir RuS PBEM'e başladım. Eğer beraber bir ara oynayacak isek ufak bir AAR gönderirim. Mini bir rehber niteliğinde olur.

Sağolasın Barış. Ben de herkes gibi uzun süre pbem klüplerinden Blitz, ACWGC, NWC, CCC (ve onlardan ayrılılanların kurduğu - WS) klüplerinde bulundum ve onları takip ettim. Gördüğüm 2 nokta vardı:

1) Klüpler çoğunlukla JTS-HPS oyunları ağırlıklıydı, yani ana oyunlar bunlar olduğu için Ageod oyunları klüp resmi oyunları olmasına rağmen hep üvey evlat gibiydi, Ageod cular buralara gelmiyordu. Puanlama sistemi bile hep JTS-HPS den yola çıkarak tasarlanmıştı. Neden Ageod u temel aldığımız bir klüp olmasın dedik.
2) Sıkı kuralların olduğunu (TGHQ de özellikle tek kişi yönetimi gibi!?) ve klüp yönetimindekiler arasında sorun çıkabildiğini düşünüp, administrative olaylarını minimumda tutmaya ve oyun oynamaya odaklanmayı düşündük.

***Uzun süre NTW3 klübünü idare eden bir kişi olarak hep "yenme ve kazanma" odaklı grubun yönetiminde olmak gerçekten zordu. Ana odak kazanmak olunca çok büyük sorunlar çıkıyor. Ve ne kadar güzel ki PBeM oyunlar ve topluluğu öyle değil şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla.
Sadece aktiflik ve oyunları tamamlamada bazı sorunlar çıkabilir, umarım aşılır.
Zaten çok büyük konuşmamak lazım şimdiden, daha 6 ay oldu klüp açılalı, bakalım iyi sonuç verecek mi. Zaman gösterecek.  :ceasaryes:

Hakan'a ayrıca teşekkürler bizim piyasanın 'Wargaming' potensiyeline dokunduğu için. Piyasa 'bir dokun bin ah işit' olsa da bana göre kendi aramızda oynayacağımız oyunlar ve rakip potensiyeli yeterli, ileride sayılar artacaktır.  :)
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2017, 13:13:09 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan evet, daha çok yerli oyuncu potansiyeli (bu zamanla daha iyi seviyeye gelebilir) ve yerli forumlar açısından durum iç açıcı değil demiştim. Oyun harici başka konular işlendiğinde bir çok moderatör gerekiyor. İdare edilmesini zorlaştırabiliyor.

Gerçekten de Ageod pbem oyunlarının kitlesi oldukça nazik ve kaliteli. Resmi forumunda da sıcak bir ortam vardır. Sağlık problemleri, tatil vs.. gibi konularda zaman zaman oyunlar durabiliyor. Oyunlarda çok bir exploit olmadığı için gerekirse house rule kullanılıyor.

Yanlış hatırlamıyorsam NWC'de administrative kaynaklı problemler olmuştu. Bir ara üye kaybı oldu diye hatırlıyorum. Resmi forumları olmadığı için JTS oyuncularını toparlamak daha çok kulüplere düşüyor.

TGHQ' de hiç oyun oynamadım. Bu site sanırım. http://tghq.org/tghq/structure.php
Organizasyon şeması oldukça detaylı.  :dizzy2:
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2017, 16:33:02 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Evet iyi dedin Barış.

NWC de yönetimdekiler arasında sorun çıkınca ayrılıp WS yi kurdu bir kısmı. Aslında güç kavgası gibi bi olaydı zannedersem, çok eskiler yeni gelen ve yönetimde olan aktif bi gruba bırakmadılar istediklerini yapsınlar daha tutucu davrandılar. Hangi grup haklıydı bilmiyorum ama bence neresinden bakarsan bak saçma bir olaydı. Sonuçta oyun kulübü bunlar. Üye çalmaya çalışma gibi olaylar da oldu zannedersem. :fpalm:
TGHQ burası:https://www.thegeneralshq.org/ eski bir avustralya kökenli oyun grubu. Başındaki kişi herkese illallah dedirtti, ben ne dersem o tarzı herkesi bıktırdı, en yakınlarını bile.

Bu arada ROP #4 için Abdullah ı bekliyoruz di mi ?
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 10:54:36 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
RuS'da 3 gün içinde 8 tur ilerledik 3 kişilik oyunda. Ara verilen turlar rakipleri toplamada problem olabiliyor. Ben biraz da WITE ve WITW üzerinden ileride pbem oyun düşündüğümden eylül tarihini vermiştim. Abdullah gönderdiği vakit yeni turu bende göndereceğim. Bu oyunu sonuna kadar oynamak arzum tabi ki.  :smash:
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 23:14:05 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Bitirelim mi yoksa devam edelim mi?  Şu ana kadar yine de iyi ilerledik ama oyunun final bölümüne ulaşamadık.. :-\  Avusturya turu halen gelmedi.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Biraz bekleyelim isterseniz arkadaşlar, yaz tatili neticede biraz aksaklık normal ^^ Abdullah ın ani bir işi çıktı herhalde, Max hazır oyuna zaten.
Bitirelim mi yoksa devam edelim mi?  Şu ana kadar yine de iyi ilerledik ama oyunun final bölümüne ulaşamadık.. :-\  Avusturya turu halen gelmedi.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan katılıyorum ama oynarken keyif alınıyordur umarım.  :)

Pbem organizasyonunun göreve dönüşmesini istemem.

Zmiy ile 2'inci oyundayım bu kadar konsantre rakip az gördüm. Bir ara mutlaka beraber oynayın.

Çevrimdışı kerem1249

• Kudüs bizimdir!
  • Yönetici
  • *
  • Kısa bir süre yokum
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
Konuşulanları her ne kadar anlamasam da ilgi çekmiş bir başlık olduğu kesin :) Konu sabitlendi.
Ne mutlu Türk'üm diyene!

Bekle Kudüs, eski sahiplerin geri gelecek!

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
The Wargaming Club (TWC) - (Ageod/Matrix/HQ/Slitherine) "PBeM" Kulübü
« Yanıtla #192 : 16 Ağustos 2017, 21:37:00 »
Bence oyun güzel, biraz daha akıcı olabilir ama oyundan kopmadık.^^ Abdullah ı da merak etmedim değil hani, aniden gidince, umarım herşey yolundadır.

Max Slack te şunu yazdı en son:
Alıntı
It's a defining moment in the game for Austria, apart from any reallife issues, so I am happy to wait
Ne kastetti tam anlamadım ?

Zmiy konusunda haklısın, inanılmaz bi rakip eminim, oynasak beni çiğ çiğ yer  krp* yenmek yenilmek önemli değil ama çok tecrübeli oyuncu olduğu için benim gibi acemilerle oyun onu sıkar biliyorum. Zaten rakip ararken mutlaka tecrübeli oyuncu aradığını belirtiyor adam. Belki çok ilerde bi oyun oynarız onunla  :D

Hakan katılıyorum ama oynarken keyif alınıyordur umarım.  :)

Pbem organizasyonunun göreve dönüşmesini istemem.

Zmiy ile 2'inci oyundayım bu kadar konsantre rakip az gördüm. Bir ara mutlaka beraber oynayın.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2017, 21:48:30 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Konsantrasyon ve senaryo bilgisini öğrenme arzusu yeterli.  :)  RUS Pbem deki rakibim daha 1919'da Don Kazaklarının seferberliğe geçmesini beklemeden Ukrayna üzerinden değil Voronej üzerinden hücuma geçti Mamontov ile.  Bilinen tabirle 'rush' yapıp Tambov'a yönelmek istedi. İkmal açısından cesur bir hamleydi.

Max'ın dediği anladığım kadarıyla Avusturya için kritik turlar? Her neyse hayat tur beklemek için çok kısa devam edecek isek haberim olsun.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2017, 01:27:48 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Abdullah a ulaştım. Özel hayatla ilgili işleri yoğun. O gelene kadar Avusturya turunu Barış yaparsa bir mahsuru var mı diye sordum. Bence bu oyun devamlılığı için çok iyi bir çözüm kalabalık oyunlarda. WON da bunu insanların sık sık yaptığını gördüm, bir ally senin için 2-3 tur yapıyor sen tatildeyken veya işin varken ve sistem güzel işliyor.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
ROP'a kendi aramızda oynarız diye başlamıştım. Yeni bir oyun oluşturulsa ilgimi çekmezdi açıkçası çünkü bu oyunu çok oynadım. Avusturya turunu oynarsam tur ilerlemesi benim için sadece görev niteliğinde olur.

Ayrıca Rus'da ilerledik harita çok genişledi. Günlük 1-2 tur oynadığında her tur yarım saat vakit alıyor. Egemen isterse Avusturya'yı Abdullah müsait olana kadar o yönetir belki? Veyahut Abdullah'ı bekleriz.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2017, 20:55:09 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Abdullah tan cevap geldi, olur dedi. O zaman Egemen isterse Abdullah gelene kadar Avusturya yı oynar.  :ceasaryes:

edit: Egemen e email attım.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2017, 00:38:29 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Abdullah tan cevap geldi, olur dedi. O zaman Egemen isterse Abdullah gelene kadar Avusturya yı oynar.  :ceasaryes:

edit: Egemen e email attım.

Battle on..!  :yes:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
hah çok güzel Barış!  tbrk*

Egemen in işi varmış bi dahaki sefere dedi, Eddie (hhfd50) olur dedi. Dropbox tan rop4 hst yi alıp Avusturya yı oynayacak Abdullah gelene kadar.  :popcorn:

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Hafta sonu tatilinden döner dönmez Eddie Avusturya ord yi yollayacakmış, slack ten söyledi.  :yes: tbrk*