Gönderen Konu: Rise of Prussia  (Okunma sayısı 12407 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rise of Prussia
« Yanıtla #60 : 10 Temmuz 2012, 13:20:52 »
1759, Ocak.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı JadeStone

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 16 Kasım 2012, 17:11:58 »
Öncelikle, bu oyun Paradox oyunu değil. Sadece Paradox tarafından yayınlanıyor. Oyunun yapımcısı AGEOD'dur. Oyun motoru ve diğer herşey AGEOD'a aittir. Grand Strategy müptelaları yakından tanır kendilerini.

AGEOD'un oyunlarına yabancı değilseniz, fazla kasmayan bir oyun. Ama diğer oyunlarıyla kıyaslayınca bir American Civil War veya bir Campaigns of Napoleon veya World War One kadar büyük ölçekli değil. Sebebi de 7 Yıl Savaşları'nı simule etmesi.

Yine de bu oyuna geçmeden önce en azından AGEOD'un daha ilgi çekici temalara sahip eski oyunlarından birini oynayın derim.

http://www.ageod.com/

selam, buradaki mesajınla ilgili bir soru sormak istiyorum; bu AGEOD'un oyunlarından ilk olarak önereceğin hangisi acaba? en güzeli sence hangisi?

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 17 Kasım 2012, 07:26:35 »
Rise of Prussia dan başlayabilirsin. Öğrenmek açısından iyi olur. Ben bu aralar  ben Alea Jacta Est oynuyorum. Baya zevkli.    
Revolution Under Siege'de çok zevkliydi. Bu oyunlarda sadece savaş yapılabiliyor ve asker üretilebiliyor. Ayrıca bu oyunlar dar bir tarih aralığında ve dar bir haritada oynanıyor. AGEOD'un en kral oyunu ''Pride Of Nations'' dır. Tüm dünya haritası var. Hem asker basabiliyorsun hem bina yapabiliyorsun. Derin bir ticaret, diplomasi, ekonomi var. Ancak bu oyunda benim bilgisayarımda (İ5-4g ram) turn süresi 4-5dk'yı buluyor.

Çevrimdışı JadeStone

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 18 Kasım 2012, 00:13:19 »
Bahsettiğin oyuna baktım forumun ilgili bölümünde fakat benim bilgisayarımda oynanabilecek bir oyun değil. Bilgisayarım çok iyi olmadığı için, fatih pasha'nın özellikle "Yine de bu oyuna geçmeden önce en azından AGEOD'un daha ilgi çekici temalara sahip eski oyunlarından birini oynayın derim." cümlesi dikkatimi çekti. Daha eski oyunlar daha az kasacağı için bana daha uygun.  ;D

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 18 Kasım 2012, 04:55:42 »
Rise of Prussia başlangıç seviyesi için iyi bir seçim. Paradox oyunları türü stratejilerden savaş oyunu tarzı operasyonel strateji oyunları sevmek/geçiş yapmak açısından da ideal basamak. İkinci dünya savaşı türü birlik  yoğunluğu tersine nispeten ordu hiyerarşileri daha ilkel fakat büyük haritalarda 18 yy muharebe kurallarını   ve ikmal sorunlarını(Malum 18 yy Avrupasında tren yolları yok,ikmal katırlarla taşınıyor)  öğrenmek açısından herhangi bir tarih kitabından alınan bilgiden daha eğlendirici.

Genel olarak AGeod'un en detaylı ve en çok satan oyunu  Amerikan iç savaşını anlatan oyunu. Oyundaki askeri hiyerarşi ve arazi detayı başka oyunlarında yok. Pride of nations 'daki genel haritaların aksine konu aldığı bölgenin en ince detayına kadar nehir,ırmak ve arazi şekilleri çizilmiş. Ayrıca askeri hiyerarşi tabur ve alaydan başlıyor. 
Ayrı bir bilgi olarak AGeod'un eski oyunlarına gerek Pride of nations veyahut Alea Jacta Est'teki gelişmeler yama olarak ekleniyor. Yani tam olarak eski/yeni oyun kavramı yok. Oyun motoru her daim eski oyunlarda da güncel.Misal, Amerikan iç savaşını anlatan oyunları 6 senedir yama görüyor.  Bu oyunları seçerken eskiliğinden/yeniliğinden ziyade anlattığı dönem ilgi çekiyorsa alınmalı. Fatih Pasha'nın dediği gibi Pride of nations harici diğer oyunları daha eğlenceli ve dinamik.

Genel olarak çok sorulduğu için söyleyelim. Bu tür oyunları internette bulmak mümkün değil. Oynayan kitle malum Call of Duty kitlesinden farklı. Arada oyunları 10 tl'ye kadar düşüyor.  Hearts of İron 3'teki savaş yönetimini  yapay zekaya bırakmayı sevmeyen ve her detayla kendi uğraşmak isteyen oyunculara bu oyunları tavsiye ederim. En büyük artısı tur bazlı olması ve türüne göre birlik sayısının sıkmadan rahatça kontrol edilebilecek seviyede olması.

Pride of nations hariç  Ageod oyunlarının rahat çalışması lazım. Yüksek sistem gereksinimleri yok.

« Son Düzenleme: 18 Kasım 2012, 05:18:49 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı JadeStone

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 20 Kasım 2012, 15:38:34 »
oldukça detaylı bir cevap idi, çok teşekkür ederim.