Bağlanılan Hatırlatmalar

• Herkes Hak Etti: 12 Temmuz 2012 - 18 Temmuz 2012
  • Y: 19 Temmuz 2013

Gönderen Konu: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi  (Okunma sayısı 16290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #40 : 14 Temmuz 2012, 17:35:24 »
Ruslar savaşa girmeden Avusturya'yı çökertmek mümkün olabilir miydi?
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 14 Temmuz 2012, 17:43:49 »
70 bin kişilik ordularını yok ettim. Daha önce hiç böyle birşey yapamamıştım. Kışın gelmesiyle diğer eyaletlerinden takviyeler alan Avusturya çok kalabalık oluyordu. Şimdi 70 bin kişi daha az olacaklar ve bu büyük bir avantaj. Yine de kışın bitmesini beklemem lazım. Anahtar nokta Prag. Erkenden düşerse Avusturya yine aşağılayıcı bir yenilgi yaşayabilir.

Ruslara gelince, Königsberg düşmeden bir adım ilerleyemeyecekleri için mecburen orayı almak durumundalar. Belki Kozakları hızlıca yollayabilirler ama daha önce rastlamadım.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 14 Temmuz 2012, 19:23:48 »
Kaleler ve gemiler birbirini bombalıyor ama hiç hasar verdiremiyorlar karşılıklı olarak.
Oyunda hiç savaş gemisi yok mu İsveçlilerin elinde falan?

Oyunda İsveç savaş gemisi var fakat biraz sembolik, sonradan eklendi. Biraz ikmal veriyor  denizden fakat 7 yıl savaşlarında genel bir deniz savaşı yok en azından avrupa karasındaki savaşta. Rusların savaş gemileri ise Könisberg'i limanının deniz ikmalini kesmek ve Ruslar sahilden Kolsberg'e ilerlerken onlara ikmal sağlamak. Yoksa başka amaçları yok.

Oyunda kaleler bombalıyorlar gemileri fakat bu oyun motoru gereği. Diğer tüm oyunlarda da bombaladığı için. Ama diğer oyunlarda Gunboat'lar var ve hasar verip hasar alabiliyorlar. Fakat senaryoyu dizaynında  bateaux gemileri için öyle düşünmüşler olabilirler. Bence bombalaması lazım o ayrı.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 14 Temmuz 2012, 19:25:42 »
Peki gemiler (bateux) kıyıdaki birliklere ikmal sağlıyor mu?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 14 Temmuz 2012, 19:29:48 »
Evet. Paradox Plaza'daki AAR'de ben İsveç birliklerini başarısız Berlin kuşatmasından sonra hem Elbe'nin diğer kıyısına kaçırmak hemde geçici ikmal sağlamak için bateaux getirdim.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 14 Temmuz 2012, 19:37:10 »
Evet onu gördüm gerçekten güzel bir hamleydi ama ikmal sağladıklarını bilmiyordum.

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 14 Temmuz 2012, 22:31:18 »
Eğer hak ettiğini almaz isen hak etmediğin bir yere gitmek zorunda kalacaksın hikayenini ilk bölümünü okudum diğer bölümleri sonra okuyacağım başarılar...  :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Furkan Ali Tunca

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 14 Temmuz 2012, 22:47:26 »
Başarılar. Bu oyunu da bir deneyemedim gitti yahu.
Bu dünyada 2 şeyden nefret ediyorum.
1-Irkçılık
2-Yahudiler :P

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 14 Temmuz 2012, 23:34:11 »
Bunu oynamaya başladığımdan beri Paradox oyunlarına çoluk-çocuk oyunu gözüyle bakar oldum.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 14 Temmuz 2012, 23:36:36 »
;D
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 14 Temmuz 2012, 23:40:00 »
Bana bu tür http://koltukgenerali.blogspot.com/2012/06/command-ops-gorup-goreceginiz-en-iyi.html
oyunlar dışında hepsi öyle geliyor zaten ( Stratejiye dayalı olanlar ) Bunun en büyük sebebi YZ'nın çok zayıf olması.

Bu oyunda YZ ne durumda ?

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 14 Temmuz 2012, 23:42:36 »
Paşa makyaj çekmiş bloga ;D

Yapay zekası Paradox ile kıyaslanınca çok iyi Loki.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2012, 23:43:05 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 14 Temmuz 2012, 23:44:04 »
Oyun basitleştikçe AI daha çok zorlar. Örnek: satranç.

Çevrimdışı Berk

• Sipahi
  • *
  • The Imp
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 14 Temmuz 2012, 23:48:25 »
Oynıyıcam ya bu oyunu. ;D Çok güzel anlatıyor ve oynuyorsun bu arada. tbrk*

I'm not questioning your honor,I'm denying ıt's existence. -Tyrion Lannister

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 15 Temmuz 2012, 00:00:40 »
Oyun kesinlikle basit değil. Hani harita boyutu ve operasyonel ölçeği göz önüne getirildiğinde yapay zeka çok iyi. Ki bir çok oyuncu ana senaryoyu oynamakta ve kavramakta zorlanabilir . Bu tür oyunlar genel de Pbem'de zevk verir fakat gerçekten strateji tanımına uyan bir oyun bu, yapay zekaya karşı oynansa bile.
Strateji oyunu tanımı  malesef günümüzde bir çok özellik eklemek ve göz boyamak adına o kadar basitleştirildi ki artık oyuncu oynadığı oyunda strateji yapıyorum zannedebiliyor. ;)

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 15 Temmuz 2012, 00:07:25 »
Basit ve kolay kavramları karıştı sanırım. Basit bir oyun olan satrançta yapay zekanın, en iyi satranç ustalarını bile yenebilecek kadar güçlü olabildiğini örnek verdim.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 15 Temmuz 2012, 00:17:47 »
Mutlaka, seni tenzih ediyorum zaten.
Fakat muharebe kuralları çok kapsamlı bir oyun. Sadece "wargame" tarzı olmasına rağmen bir çok stratejik hamle gerektiriyor. Strançla benzer özellikleri var tabi ama harita çok büyük. Binbir tane olasılık var.
Ben yine Ageod oyunlarını tavsiye edeyim mutlaka şartlar oluşursa bir kere dene ve hak vereceksin, çok sade görünen ama aslında  strateji alanında mütevazi olmaması gereken mükemmel bir muharebe  motoru var.  Her türlü seneryo yaratılabilir. Tek eksisi kolay bir scenario editor yok malesef.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2012, 00:20:08 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 15 Temmuz 2012, 13:02:45 »
Bölüm VI: Avusturya’ya Büyük Darbe

1757’nin ilk haftaları Torgau Muhasarası dışında oldukça sakin geçiyordu. Königsberg’deki orduyu güçlendirmek için çalışmalara başladık. Yeni hat piyadelerinin eğitimi başlatıldı:

Harp Akademisi’nden yeni general talebinde bulunduk:

Görüldüğü gibi Troppau halen kuşatma altında ancak bir ilerleme kaydedilemedi:

Bunun sebebi kolordunun kuşatma için yeterli teknik donanımının olmamasıydı, ne muhasara topu vardı ne de lağımcı. Keith’i şu aşamada oraya gönderemezdik. Bunun iki sebebi vardı: Prag’tan gelebilecek bir tehdit ve kış. Ordumuz kışın ortasında bir anda Silezya dağlarında mahsur kalabilirdi: Buradaki dağ yolları kışın sık sık kapanıyordu çünkü.

Mart ayının yaklaşmasıyla bir daha kar yağmaz beklentisiyle ikmal katarlarını üçüncü kez Keith’e gönderme girişiminde bulunduk:

Yeni ve gelecek vaadeden generalimiz Hessen-Kassel Stettin’e gönderildi. Buradaki orduda ciddi bir subay sıkıntısı var:

Braunschweig’ın 10 bin kişilik küçük ordusu nihayet aktif hale geldi. Bu orduyu Magdeburg üzerinden Berlin’e yollama emri verdik:

Ve nihayet! Sakin geçen Şubat ayının tek önemli olayı vuku buldu: Torgau kuşatması sona erdi. Hem de büyük bir Prusya zaferiyle:

Yalnızca 5,000 kayıpla tüm Avusturya ordusu yok edildi. İlk kez Pirna’da karşımıza çıkan bu ordunun 70,000 kişi olduğunu hatırlatalım. Geriye kala kala 17,000 kişi kalmıştı, onlar da cehennemi boyladı!

İngilizler Hanover’de bir gözlem ordusu oluşturmaya karar vermiş. Bunun ne demek olduğunu bilmiyorum, zamanın BM’si gibi birşey herhalde. Finansal anlamda bizi destekleyecek olmaları ise çok fazla şey değiştirmiyor zira mali sıkıntımız yok. Asıl sıkıntı insan kaynaklarımızın oldukça sınırlı olması.

Torgau’daki müthiş zaferin ardından Moritz ve Heinrich bazı generallerin şiddetli muhalefetine rağmen terfi ettirildi. Özellikle Heinrich'in terfi alması çok iyi oldu. Gelecekte Königsberg'de ordularımıza liderlik edebilir:

Zieten’in telef olan husarlarını yenilemek için süvari yedeklerini silah altına almayı tercih ettik:

Şubat sonları... Kış bitmek üzere... Orduları Prag yönünde ilerletmenin tam zamanı. Yollar da açık:

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 15 Temmuz 2012, 13:07:32 »
 Avusturya'nın orduları tamamen dağıldı mı yani?
All day and all of the night!

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 15 Temmuz 2012, 13:10:16 »
Hayır daha orduları var. Diğer eyaletlerinden de yakın zamanda takviye alacaktır.