Gönderen Konu: İkmal Mekanizması  (Okunma sayısı 1272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
İkmal Mekanizması
« : 07 Temmuz 2012, 18:03:47 »
İkmal maddelerinin üretim ve dağıtım mekanizmasını anladım yalnız anlayamadığım bir şey var. Birliklere dağıtım yapılırken her türlü güzergah kullanılıyor mu? Yani düşman ordusunun ikmal merkeziyle doğrudan arasına girsek ikmal maddeleri yan yolları kullanarak yine düşman ordusuna ulaşır mı yoksa illa ki ikmal merkezini kuşatma altına mı almamız gerekir?
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: İkmal Mekanizması
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2012, 02:04:49 »
Rise of Prussia'da ordunun kullandığı bölgesel ikmal dışında  supply map mode da ordunun bulunmadığı ikmal yolları görünmez . Fakat  Alpha screenshotlar kadarıyla ALEA JACTA EST'te(bence ageod'un en iyi oyunlarından biri olabilir  ;)) ikmal yolları her türlü gözüküyor. Tahminen yamayla Rise of Prussia'da eklerler ve bence yerinde olur. Fakat processing time yavaşllayabilir olsun yavaşlasın. Bence oyundaki en önemli bilgi ikmal bilgisi.
Genelde maksimum 5 region boyunca ikmal gelebilir(En iyi şartlarda,yaz ve plain terrain). İkmalde her türlü güzergah kullanılır. Birde bateaux gemileri aynı ikmal vagonu gibi nehir yanındaki birliklere ikmal sağlar.
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2012, 02:06:20 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Temmuz 2012, 02:08:52 »
Yani yalnızca anayollar değil kırsaldan geçen küçük yollar da kullanılabiliyor öyle mi?
Dediğin gibi ikmal hatlarının görünmemesi bence de büyük eksiklik zira Clausewitz okumuş biri olarak ilk incelediğim şey ikmal mekanizmasıydı.
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2012, 11:40:50 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Temmuz 2012, 02:25:41 »
oyunda özellikle Avusturya cephesinde güney saksonya eyaletine dikkat etmek lazım. Genelde dağlık ve ikmal bazen sadece ikmal vagonu olsada 1 region ilerliyor 1 turda. Özellikle kış aylarında tipi yolları kapatıyor. Hem geçişi engelliyor hemde ikmal ulaşmıyor.
Bölgenin "civilized" olması bile ikmal akışını etkiliyor,yolların kırsal ve anayol olması dışında. 

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2012, 12:34:32 »
Resimle sormak istiyorum.

Yukarıdaki resimde Pirna'da kıstırdığım Avusturya ordusu var ve supply map mode'u açtığımda kırmızıya döndüğünü görüyoruz, bu onların ikmal sıkıntısı yaşadığını mı gösterir?

Yine aynı resimde kendim belirttiğim 5 adet güzergah var. Bu güzergahlar Pirna'daki ordunun Prag ve Karlsbad'dan alabileceği muhtemel ikmal yolları. Görüldüğü gibi Pirna çevresindeki yollar tutulmuş vaziyette. Nehir üzerinden geçen yolu da gemiyle kapattım. Şimdi soru şu; bu güzergahların hepsi ikmal için oyun tarafından kullanılıyor mu yoksa yalnızca anayollar mı kullanılır?
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2012, 12:35:13 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Temmuz 2012, 12:58:03 »
Hepsi kullanılıyor ama güzergah üzerinde dağ tepe varsa ikmali kesebilir.Resimden gördüğüm  kadarıyla kış şartları da var. Prag şehri bu resimdeki şehirlerden en fazla ikmal dağıtan. Şehir seviyesi yüksekse ve depolar varsa önce o güzergahtaki bölgeleri ele geçir. . Ayrıca 100% military control yapman lazım.
 Soruya gelirsek evet supply map mod açıkken kırmızı noktalar ikmal seviyesi. Bence Fog of war açıkken düşmanın ikmal durumu belirtilmemeli.
Ayrıca "Pirna surrender event" var oyunda yine dokümantasyonu olmayan eventlerden biri. Bu event için Pirna campıyla kesişen yolları 100% Military control altına alman lazım.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Temmuz 2012, 13:45:50 »
Evet Pirna o şekilde düşüyor zaten.

Peki düşmanın ikmal bağlantısının kesilmesi için %100 MC şart mı? Daha azı yeterli olmaz mı?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Temmuz 2012, 14:17:06 »
%100 MC şart değil. sanırım %80-90 arası yeterli. Fakat save dosyalarında gördüğüm süvari birlikleri oluşturmuşşun. Fakat bir çoğunun sağlığı kırmızıda. Kolay kolay MC sağlanamaz. Birde genelde bir komutanın emrinde 3-4 süvari bulundur. Daha kolay MC sağlarlar.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Temmuz 2012, 14:24:23 »
Manuele baktım ama orada en az %25 MC olması gerektiği yazıyor ama manuel de güncel değil, turların 7 gün sürdüğünü söylüyor. Belki yamalarla bu oran değişmiş olabilir.