Gönderen Konu: Avrupanın Kaderi - Yedi Yıl Savaşları (2. bölüm)  (Okunma sayısı 10037 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Avrupanın Kaderi - Yedi Yıl Savaşları (2. bölüm)
« : 18 Aralık 2011, 14:14:02 »

VS 

Oyun: Rise of Prussia 1.0
Taraf: Avusturya ve Müttefikleri
Zorlu: Normal
Amaç: Kutsal Roma İmparatorluğu Topraklarında Hakimiyet sağlamak

1.Bölüm-Savaşa Hazırlık http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26001.msg325734#msg325734

2.Bölüm-Kara Kış              http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26001.msg325984#msg325984

« Son Düzenleme: 22 Aralık 2011, 23:04:13 Gönderen: lemelem »

as12atay

• Ziyaretçi
Ynt: Avrupanın Kaderi - Yedi Yıl Savaşları
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2011, 14:15:36 »
Başarılar.
Oyun nasıl güzelse indireyim.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2011, 14:18:35 »
Beni çok sardı bu aralar. Sadece savaşlar üzerine geçiyor oyun. Ekonomi, bina inşa etmek, diplomasi gibi diğer strateji ögeleri yok. İstersen birinci bölümü yazınca bi bak. Beğenirsen indirirsin

« Son Düzenleme: 18 Aralık 2011, 14:18:58 Gönderen: lemelem »

as12atay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 18 Aralık 2011, 14:20:39 »
Hemen yaz o zaman bekletme bizi. ( Beni mi deseydim :P )
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2011, 14:20:55 Gönderen: as12atay »

Çevrimdışı Bartu

• (Kaptan)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2011, 14:23:04 »
Güzel olacak gibi başarılar.

Çevrimdışı Apsihinx

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2011, 14:28:30 »

Çevrimdışı Padişah

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Kılıç Kınından Çıkmadıkca, İt Sürüsü Dağılmaz!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2011, 15:04:09 »

Çevrimdışı Nyderrath

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2011, 15:20:08 »
You feel the shaking of the ground,
a billion candles burn around.
Is it your birthday?

Çevrimdışı Furkan Ali Tunca

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2011, 15:50:22 »
Güzel olacak gibi başarılar.

Sadece savaşlar üzerine kurulu olduğunu bilmiyordum ilgimi çekmeye başladı.Peki bir şey soracağım oyunun dosyaları .txt uzantılı mı yoksa başka türlü mü?(EU3 gibi mi yoksa diğer oyunlar gibi mi yani.)
Bu dünyada 2 şeyden nefret ediyorum.
1-Irkçılık
2-Yahudiler :P

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2011, 16:06:12 »
EU3 gibi ama ayrıntılı bilgiye sahip değilim. Events lara girip kurcalıyabiliyorsun mesela. Birde ilk bölüme müzik eklemek istiyorum. Parçayı internete yükledim. URL sini aldım. Nasıl forma ekliycem yardımcı olabilir misiniz
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2011, 22:42:19 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2011, 18:37:22 »
1.Bölüm-Savaşa Hazırlık
<a href="http://www.youtube.com/v/Nm64lPa1YZg&amp;feature=related" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/Nm64lPa1YZg&amp;feature=related</a>
Savaş Öncesi Durum, Avusturya:

Güzeller güzeli Kraliçemiz Maria Theresia, 13 Mayıs 1717 doğdu. Habsburg hanedanının devleti bizzat yöneten tek imparatoriçesidir.1740 yılından ölümüne kadar geçen süre içinde Macaristan ve Bohemya Kraliçesi ve Avusturya Arşidüşesi idi. Ayrıca kocası I. Franz Kutsal Roma İmparatoru seçildikten sonra Kutsal Roma İmparatoriçesi olarak da kabul edildi. Maria Theresia zamanında dünyanın en güçlü kadınlarından biriydi.Finansal ve eğitimsel reformları başlatmaya yardım ediyordu, ticareti ilerletiyor ve tarımı geliştiriyordu. Orduyu yeniden düzenliyordu. Bunların hepsi Avusturya kaynaklarını güçlendiriyordu. Prusya Krallığı ile çatışmaya devam ediyor ve Yedi Yıl Savaşları'nı ve daha sonra Baverya Ardılık Savaşı'nı yönetiyordu.

Avusturya Veraset Savaşı'nda (1740 - 1748) elinden çıkan Silezya bölgesini geri alabilmek için ittifak arayışı içindeydi. Fransa ile aradığı ittifakı kurmuş. Saksonya, İsveç ve Rusya ile de oldukca yakın temasta idi

Prag'taki merkez ordumuz.General Maxsimillian Browne tarafından yönetiliyor.Ona bağlı üç kolordumuz var. Her birinde yaklaşık 15.000 asker var. Resimde kolordularımızın birini Kolin'de, diğerlerinin de Pragta olduğunu görebilirsiniz

Burda da Prag'ın hemen yukarısında Avusturya sınırını görmekteyiz. Prusya kralı II. Friedrich, 1756 yılında Saksonya'nın merkezi Dresden'e saldırarak kenti almıştır. Sınırda ki kampımızda yaklaşık 8-10.000 asker var. Ancak şu an savaşa hazırlıklı değiller. Friedrich'in güçlü ordusunu durdurabilecek kapasitede hiç değiller. Geri çekilmeleri için emir verdim ancak çekilme hazırlıklarını 15 gün içinde tamamlamaları zor görünüyor.

Burası Kuzeyde Rusya cephesi. Eğer Rusya'yıda savaşa sokabilirsek iki önemli Prusya kenti Memel ve Koeningsberg'i alabiliriz.Burda Güçlü Prusya savunmasının yanında yakında bastırıcak olan kışta en büyük düşmanımız.

Burası İsviçre cephesi. Hamburg, Kiel, Lubeck bizim elimizde ancak bu bölgeleri koruyacak askerimiz yok. İsveç'i savaşa sokmamız bu açıdan çok önemki. Fotografta sağ alt köşede önemli Prusya kenti Stettin'i görebilirsiniz.

Savaş Öncesi Durum, Prusya:

II. Friedrich, 24 Ocak 1712'de Berlin'de doğdu.Prusya tahtının veliahtı Friedrich Wilhelm ile İngiltere kralı I. George'un kızı Sophie Dorothea'nın büyük oğluydu.Hırslı ve yenilikci bir gençti.Babasının 31 Mayıs 1740'ta ölmesi üzerine 28 yaşında tahta çıktı.Aynı yıl Avusturya'da ki Veraset Savaşlarını fırsat bilerek Avusturya'ya bağlı Silezya'yı işkal etti.Böylece tüm avrupayı hatta dünyayı etkiliyecek savaşlar silsilesinin başlangıcını yaptı.

Yıl 1756'ya gelindiğinde Friedrich önce güçlü Prusya Ordusuna sonra yakın akrabası İngiltere'ye güveniyordu. Kendisine karşı oluşan Avusturya-Fransa ittifakına birçok ülkenin daha ekleneceğinin farkındaydı ve bu ittifakı başlamadan bozmak için Prag'a doğru saldırdı.

Sonuç:

Savaşa hazırlıksık yakalandık. Ordularımızı hızla savaşacak düzeye getirmeliyiz. Yeni müttefiklerimiz savaşa girene kadar Prag'ı korumalıyız. Daha sonra birçok cepheden karşı saldırı ile Prusya'yı mağlub edip Kutsal Roma İmparatorluğu üzerinde ki etkimizi sağlamlaştırmalıyız.
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2011, 22:57:31 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2011, 19:15:37 »
Eee arkadaşlar nasıl olmuş başlangıç? Hiç yorum gelmiyor. İlk hikayem bu benim  :-[ Herkez World Of Tank mu oynuyor 

as12atay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2011, 20:38:22 »
Güzel olmuş.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Aralık 2011, 23:13:32 »
Teşekkür ederim. Yarın akşam 2. bölümü yazıcam inş..

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Aralık 2011, 23:51:39 »
Sayende indirilecek oyunlar listemde Cold War'in onune gecti.Guzel bolum.
1-Irkçılık

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 21 Aralık 2011, 00:02:45 »
2.Bölüm-Kara Kış

Friedrich sınırı geçti ve Pirna da ki kampımıza tüm gücüyle saldırıyor.

Komutan Rutowski iki küçük muharebe sonunda teslim oluyor ve savaş bizim için acı bir malubiyet ve büyük bir kayıpla başlıyor

Prusya orduları 35.000 askerimizi ezip geçerken. Zafer naraları ile Prag'a doğru ilerliyorlar

Friedrich aldığı büyük galibiyetten sonra Prag önlerine geliyor. Belki de bu zaferin verdiği özgüvenler 100.000 kişilik ordusunun bir kısmını yakında ki şehrimiz Koeniggratz'a yolluyor. Ben se hiç terettüt etmeden tüm güçlerimi Prag önlerine yığdım. Burayı savunamazsam ve ordularım dağalırsa Friedrich'i artık asla durduramam.

Prusya orduları büyük bir özgüvenle Prag'a doğru Taarruza geçerken

Prag önlerin de ki Büyük muharebe. Çok şiddetli bir çarpışma oluyor. Avusturya'nın şanlı tarihine yakışırcasına askerlerim kanının son damlasına kadar çarpışıyor

Zafer Zafer Zaferrr! Avusturya için, Kutsal Roma İmparatorluğu için büyük bir zafer. Oldukca kanlı bir savaş oldu. 17.000 asker kaybettik. Prusya ise 16.000 kayıp verdi. Savaş öncesi Friedrich ordusunun bir kısmını bölmesinin büyük zararını yaşıyor. Koeniggratz şehri ise artık Prusya Hakimiyetinde. Resimde komutanların yeteneklerinin farkınıda görebilirsiniz. Eğer Friedrich Ordusunu bölmeseydi işimiz oldukca zor olacaktı.

Friedrich cesur bir hamle daha yapıyor ve Prag'ı kuşatmaya çalışıyor. Prag'a gelen erzak ve cephaneyi engelleyerek ordumu yıpratabilir

Friedrich Avusturya'nın derinlerine doğru ilerliyor. Supply mapten Prag'ta ki erzak miktarının tükendiğini görebilirsiniz. Ancak Friedrich daha derinlere doğru inince, bende boş durmuyorum. Kol ordularımın biri Friedrich'i takip ederken diğeride erzak yollarını açık tutuyor. Soğukta şiddetini arttırıyor. Friedrich kendi tuzağına düştü. Artık ordusu supply desteğinden çok uzak

Rusya'dan beklediğimiz destek geliyor. Yakında yeni bir cephe açabiliriz.

Prusya ordularının çaresiz ilerleyişi. Bir asker, arkadaşına; 'Kar taneleri, Avusturya askerlerinin attığı kurşundan beter. Soğuk rüzgar, top mermilerinden beter, açlık ise cabası.'

Avusturya'nın kahraman askerleri Friedrich'i takip ediyor.

Prusya orduları çıkmazdan kurtulmaya çalışıyor ancak çok ağır kayıplar verdiler. Friedrich evine doğru yöneldi fakat artık çok geç.

Friedrich'i kurtarmaya gelen bir kolorduyu durduruyorum. Yine de Prusya komutanının yetenekleri göz kamaştırıcı, kayıplarım burda bile daha fazla.

Friedrich evine döndü. Ancak tek başına, arkasında Avusturya topraklarında 80.000 askerinin donmuş cesetlerini bırakıyor.

Bölüm Sonu Değerlendirme:

Savunmada oldukca başarılı olduk. Şimdi saldırı sırası bize geçti. Kış bitince, Güneş Prusya topraklarına, Avusturya bayrağı ile birlikte doğacak. Çok yaşa Avusturya... Çok yaşa Avusturya.. Çok yaşa Kutsal Roma İmparatorluğu...
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2011, 01:21:00 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 21 Aralık 2011, 17:44:43 »
Arkadaşlar burda bir garip hikaye var. Kimsenin dikkatini çekmeyen  :( İyi veya kötü yorumlarınızı bekliyorum. Yeni bölüm sizce nasıl olmuş?

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 21 Aralık 2011, 19:30:06 »
Hikayeme devam edip etmemek konusunda kararsız kaldım arkadaşlar. Anketime katılırsanız sevinirim

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Avrupanın Kaderi - Yedi Yıl Savaşları (2. bölüm)
« Yanıtla #18 : 24 Aralık 2011, 22:21:36 »
Arkadaşlar anketim sonuçlandı. Oy kullanan 5 arkadaşa teşekkür ederim. Hikayemin benim kötü hazırladığımdan değilde oyuna olan ilginin az olduğundan pek okunmadığına kanaat getirdim. Bu sebepten en kısa zamanda hikayeyi yeni bölümler ile tamamlıycam. Eğer bir gün sizin de yolunuz Rise of Prussia ya düşerse bu hikayeye bir göz atarsınız.

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sipahi
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 24 Aralık 2011, 22:32:04 »
Ben daha yeni gördüm devam et derim.
Aşırı düzen arayışları ütopiktir ve sonucu her zaman  totaliterliktir, diktatörlüktür. Adına Komünizm, Faşizm, Kapitalizm, Anarşizm, Dincilik ne derseniz deyin bu değişmez. Sadece diktatörlüğe giden yol farklı olacaktır.

as12atay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 24 Aralık 2011, 22:43:13 »
Son bölüm çok güzel ama ben oyunu çözemedim.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 24 Aralık 2011, 22:48:47 »
Teşekkür ederim. Aslında oyun çok zor değil. Çözemediğin kısımları bana sorabilirsin. Hatta bir rehber hazırlayabilirim. Oyunda en önemli şey ordularını hareket ettirirken dikkat etmek. Çünkü supply desteği alamayan bir ordu hiç savaşamıyacak duruma geliyor. Hatta benim hikayemin son bölümünde olduğu gibi Sarıkamış vakası yaşayabilirsin. Benim ilk oyunlarda en çok başıma gelen şey.

Çevrimdışı Spartan

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 25 Aralık 2011, 01:00:00 »
Güzel yazıyorsun fakat yapay zekâ pek iyi oynamamış sanırım bu kadar erken taarruza geçebilecek duruma gelmemen gerekirdi herhalde. Bence Prusya ile yazsaydın ilgi daha fazla olurdu cephe sayısı fazla olacağından daha zor ve keyifli bir mücadele olabilirdi. Onunla önce ilgi toplar o bitince de Avusturya ile yazabilirdin. Fakat buna da devam etmelisin yakında daha çok ilgi toplar gibi. ROP çok güzel ve zevkli bir oyun hatta fazla oynamasam da diğer büyük Paradox oyunlarından bile daha fazla eğlendirebilir savaş üzerine odaklı olması sebebiyle.
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 25 Aralık 2011, 01:12:47 »
Oyunu Yılbaşı indiriminden alabilirim, çok güzel gözüküyor.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 25 Aralık 2011, 01:46:09 »
Güzel yazıyorsun fakat yapay zekâ pek iyi oynamamış sanırım bu kadar erken taarruza geçebilecek duruma gelmemen gerekirdi herhalde. Bence Prusya ile yazsaydın ilgi daha fazla olurdu cephe sayısı fazla olacağından daha zor ve keyifli bir mücadele olabilirdi. Onunla önce ilgi toplar o bitince de Avusturya ile yazabilirdin. Fakat buna da devam etmelisin yakında daha çok ilgi toplar gibi. ROP çok güzel ve zevkli bir oyun hatta fazla oynamasam da diğer büyük Paradox oyunlarından bile daha fazla eğlendirebilir savaş üzerine odaklı olması sebebiyle.
Teşekkür ederim. Aslında daha önce hep Prusya ile oynamıştım. Bana çok kolay gelmişti. Avusturya'yı alayım. Birde böyle deneyeyim dedim. Bence 2. bölüm çok zevkliydi ve bundan sonrada bu kadar büyük çarpışmalar olmasada güzel bölümler gelebilir. Söylediğine kesinlikle katılıyorum. İyice öğrenince ROP gerçekten harika bir oyun.
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2011, 01:58:17 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Spartan

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 25 Aralık 2011, 02:03:47 »
Kolaylığı yamasızlıktan kaynaklanıyor olabilir hazır 6 dolarken al istersen.
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 25 Aralık 2011, 02:17:29 »
Kolaylığı yamasızlıktan kaynaklanıyor olabilir hazır 6 dolarken al istersen.

:) Hayatımda World Of Tank hariç hiçbir oyuna para vermemiştim. Bir buçuk senem kaldı, şu tıpı bitireyim her oyunu orjinal alırım. Hele hele Paradox oyunlarını.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 26 Aralık 2011, 20:00:36 »
Hikayeye devam etmelisin bence güzel yazıyorsun.Ben önce korsanını oynamadığım hiçbir oyunu orjinal almam o yüzden önce oyunu indirmem gerekiyor.6 dolar kaç TL?
1-Irkçılık

Çevrimdışı TheDoctor

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 26 Aralık 2011, 21:08:10 »
Oyun güzele benziyor.Hikayeni yeni gördüm.Resimler falan güzel hazırlamışsın.  tbrk*

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 26 Aralık 2011, 22:26:43 »
Oyun güzele benziyor.Hikayeni yeni gördüm.Resimler falan güzel hazırlamışsın.  tbrk*

Hikayeye devam etmelisin bence güzel yazıyorsun.Ben önce korsanını oynamadığım hiçbir oyunu orjinal almam o yüzden önce oyunu indirmem gerekiyor.6 dolar kaç TL?

Teşşekkür ederim arkadaşlar.. 6 dolar 11.26tl

as12atay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : 01 Ocak 2012, 00:41:51 »
Eski bölümün üstünden 1 yıl geçti artık koy yeni bölümü yav.
Ölün bence :P

Çevrimdışı Destroyer

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 01 Ocak 2012, 00:43:53 »
Eski bölümün üstünden 1 yıl geçti artık koy yeni bölümü yav.
Ölün bence :P
Kaldırımdan paraşütle atlayıp intihar edicem...
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 01 Ocak 2012, 00:48:59 »
Ney yoksa benim hikayemi takip edenler mi var?  sskn* Çok mutlu oldum. Sınavdan cuma günü çıktım. Belki yakında oynarım

Çevrimdışı Destroyer

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 01 Ocak 2012, 00:50:55 »
Ney yoksa benim hikayemi takip edenler mi var?  sskn* Çok mutlu oldum. Sınavdan cuma günü çıktım. Belki yakında oynarım
Yok kanka maksat muhabebt olsun diye geldik :D .

Not;Yok nan yaz tabi :D öylesine diyoz .
oyunlarindunyasi.com

as12atay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : 01 Ocak 2012, 00:54:10 »
Yok kanka maksat muhabebt olsun diye geldik :D .

Diğer bölümlere yöneticiler çok bakıyo bura kıyıda köşede kalmış bakan yok geyik yapak biraz :P
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2012, 00:54:30 Gönderen: as12atay »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 01 Ocak 2012, 00:58:20 »
Ama gerçekten bu ilk hikayemdi ve yazarken çok zevk aldım. Şöyle bir 10 kişi takip etseydi ardı ardına bölümleri dizerdim. Baktım kimse bakmıyor bende oyundan soğudum açıkcası. Hikaye yazmak gerçekten çok zevkli bişi  :scholar:
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2012, 00:59:14 Gönderen: lemelem »

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 01 Ocak 2012, 19:48:59 »
Ben de hikaye yazıyorum ve çok zevkli oluyor.Ben en başta demiştim yorum değil gösterim sayısı önemli benim için diye 400 küsür gösterim :D.Ama ne yazık ki haftada bir veya iki bölüm yazabiliyorum.Çok baskı var.
1-Irkçılık

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 07 Ocak 2012, 20:35:10 »
Bu güzel hikaye hemen bitti mi yoksa?  :gcevil:

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 11 Ocak 2012, 01:56:36 »
Devam edecekmisin?

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 11 Ocak 2012, 02:18:20 »
Belki yakın bir zamanda bir final bölümü yapabilirim. Tam bir hikaye olmadı ama oyunu merak edenler bakıp, oyun hakkında fikir edinir.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 11 Ocak 2012, 02:57:16 »
Hadi bakalım bekliyoruz , oyunun mini bir rehberini yazsan belki oyuncuları çekebilirsin foruma katkın büyük olur  ;)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 11 Ocak 2012, 23:12:23 »
Çok güzel olmuş eline sağlık. Bu oyun gerçekten mükemmel bir oyun ve yapay zeka normal seviyede bile oldukça iyi ki  okadar komplike oyun mekanikleri ve büyük haritada hiç zorlanmıyor özellikle Avusturya koalisyonu. (En son yamasını indirmelisiniz. Son yamalarda "AI concentration" modulü eklenmişti. Yani orduları birleştitip daha güçlü saldırabiliyor.)
Bu Hikayedeki müzik de çok güzel seçilmiş.
Tebrikler  ;)

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 11 Ocak 2012, 23:40:02 »
Çok güzel olmuş eline sağlık. Bu oyun gerçekten mükemmel bir oyun ve yapay zeka normal seviyede bile oldukça iyi ki  okadar komplike oyun mekanikleri ve büyük haritada hiç zorlanmıyor özellikle Avusturya koalisyonu. (En son yamasını indirmelisiniz. Son yamalarda "AI concentration" modulü eklenmişti. Yani orduları birleştitip daha güçlü saldırabiliyor.)
Bu Hikayedeki müzik de çok güzel seçilmiş.
Tebrikler  ;)

Barış çok teşekkür ederim. Oyunu ilk senin rehberinden tanımıştım. Orda çok faydalı bilgiler var.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 11 Ocak 2012, 23:48:31 »
Barış çok teşekkür ederim. Oyunu ilk senin rehberinden tanımıştım. Orda çok faydalı bilgiler var.

Oyunu beğendiğine sevindim, çok zevkli oyundur. Rehberde eklemekte unuttuğum bir çok kısım vardı ama yardımcı olabildiğime sevindim.  ;)

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 11 Ocak 2012, 23:53:29 »
Oyunu beğendiğine sevindim, çok zevkli oyundur. Rehberde eklemekte unuttuğum bir çok kısım vardı ama yardımcı olabildiğime sevindim.  ;)

Barış oyunda supply kısmında hala kavrayamadığım şeyler var. Mesala Rusya orduları savaşa girince ne yaparsam yapayım o yukarda ki iki şehri alamıyorum ve supply sorunu yüzünden tüm Rus orduları ölüp gidiyor. Bunun çözümü var mı?
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2012, 23:54:14 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 12 Ocak 2012, 00:19:03 »
Barış oyunda supply kısmında hala kavrayamadığım şeyler var. Mesala Rusya orduları savaşa girince ne yaparsam yapayım o yukarda ki iki şehri alamıyorum ve supply sorunu yüzünden tüm Rus orduları ölüp gidiyor. Bunun çözümü var mı?

Rusya'nın  ikmal problemi vardı yani ikmal ordulara ulaşamıyordu. Bunun için son yamaları yüklemen lazım. Birde ayrıca ordularda hep supply wagon bulunsun. Eğer ikmal azalırsa bu vagonları en yakın şehre gönder sonra tekrar ordularına geri getir. Ama tarihsel olarak Rusya ikmal problemleri yüzünden çok adam kaybetmiş Rusya'yı oynamak zor. AYrıca oyunda bir option var. Eğer o option 'da Prusya polonya'nın da tarafsız kalmasını seçerse Gdansk lehrinden ikmal sağlayamıyorsun bu da demektir ki her 2-3 bölge'de bir "depot" yapman lazım stettin kentine kadar ilerleyebilmen için.
Bir de ayrıca "cossack atlıların" az ikmal tüketir. Atlılara az ikmal tüketme yeteneği olan bir komutanla Bohemya'ya gönderebilirsin. Diğer askerleini ise depot yaptıktan sonra ilerlet.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 12 Ocak 2012, 00:23:23 »
Rusya'nın  ikmal problemi vardı yani ikmal ordulara ulaşamıyordu. Bunun için son yamaları yüklemen lazım. Birde ayrıca ordularda hep supply wagon bulunsun. Eğer ikmal azalırsa bu vagonları en yakın şehre gönder sonra tekrar ordularına geri getir. Ama tarihsel olarak Rusya ikmal problemleri yüzünden çok adam kaybetmiş Rusya'yı oynamak zor. AYrıca oyunda bir option var. Eğer o option 'da Prusya polonya'nın da tarafsız kalmasını seçerse Gdansk lehrinden ikmal sağlayamıyorsun bu da demektir ki her 2-3 bölge'de bir "depot" yapman lazım stettin kentine kadar ilerleyebilmen için.
Bir de ayrıca "cossack atlıların" az ikmal tüketir. Atlılara az ikmal tüketme yeteneği olan bir komutanla Bohemya'ya gönderebilirsin. Diğer askerleini ise depot yaptıktan sonra ilerlet.

Zaten oyunun supply mantığını öğrenmeden oynamak çok zor. İlk başlarda çok askerim telef olmuştu  :) Sonradan öğrenince supply desteği olmadan asla orduları hareket ettirmiyorum. Rusya olayınıda Depo kurarak çözücez yani, tamam deneyeyim.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 12 Ocak 2012, 00:30:05 »
Zaten oyunun supply mantığını öğrenmeden oynamak çok zor. İlk başlarda çok askerim telef olmuştu  :) Sonradan öğrenince supply desteği olmadan asla orduları hareket ettirmiyorum. Rusya olayınıda Depo kurarak çözücez yani, tamam deneyeyim.
Evet ikmal çok önemli ve ayrıca askerlerin araziye göre savaşması 2. en önemli detay. Oyun klasöründen "battle logs" kısmından savaş mekaniklerine bakabilirsin. Ama önce options'dan error logu açman lazım
Eğer Köninsberg limanını ele geçirebilirsen oradan Prusya gemilerini ele geçirebilirsin (Eğer limanda varsa) Bu gemilerle heritanın her yerine gidebilirsin. Ama tabi hava şartları iyi olursa gemiler hasar almaz ise ;) Ama Rusya'nın ikmal olayı gerçekten zor ve biraz şansa dayalı.  :)

« Son Düzenleme: 12 Ocak 2012, 00:33:58 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı kamastra 36

• Sipahi
  • *
  • Tekrar Buradayım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 30 Ocak 2012, 11:58:21 »
harika tbrk*
Sizi çok özledim.

Çevrimdışı uLfsaar

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 18 Şubat 2012, 14:41:18 »
Ellerine sağlık çok sürükleyici olmuş cidden tbrk*

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 18 Şubat 2012, 14:55:44 »
Ellerine sağlık çok sürükleyici olmuş cidden tbrk*

Tşkler  ;D

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 02 Mart 2012, 05:31:04 »
Arkadaşlar anketim sonuçlandı. Oy kullanan 5 arkadaşa teşekkür ederim. Hikayemin benim kötü hazırladığımdan değilde oyuna olan ilginin az olduğundan pek okunmadığına kanaat getirdim. Bu sebepten en kısa zamanda hikayeyi yeni bölümler ile tamamlıycam. Eğer bir gün sizin de yolunuz Rise of Prussia ya düşerse bu hikayeye bir göz atarsınız.

Yolum bu gece düştü bir göz attım şimdi orduyu toparlayıp gidiyorum eline sağlık...  :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 02 Mart 2012, 15:40:01 »
Yolum bu gece düştü bir göz attım şimdi orduyu toparlayıp gidiyorum eline sağlık...  :smoking:

:D tşkler..

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 02 Mart 2012, 15:42:18 »
Önemli değil...  :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge