Gönderen Konu: Tarih Bölümü'nde Okumak İstediğiniz Konu  (Okunma sayısı 20719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Tarih Bölümü'nde Okumak İstediğiniz Konu
« : 06 Ağustos 2010, 12:11:39 »
Tarih Bölümü'nde okumak istediğiniz bir konuyu bu başlık altından yazabilirsiniz. Dileyen arkadaşlar bu istekleri göz önüne alarak çeştili kaynaklardan derledikleri yazıları foruma koyabilirler. Yazılacak yazılar gerekli ve yeterli sayılabilecek kaynaklar olduğu takdirde alıntı olabilir. Yetersiz olduğu düşünülen yazılar silinebilecektir.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarih Bölümü'nde Okumak İstediğiniz Konu
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2010, 20:00:11 »
Tarihteki hangi sefer ya da savaş hakkında bir yazı okumak istersiniz?

Çevrimiçi Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2010, 20:12:56 »
Prusya ile ilgili Koltukgenerali ve Wikiden başka kaynaklardan alınmış bilgiler.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2010, 16:08:25 Gönderen: BySeco »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Ağustos 2010, 20:13:52 »
Yazdığın cümleden hiçbir şey anlamadım. Daha spesifik olmalısın.

Çevrimdışı berkay26

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Ağustos 2010, 20:18:36 »
Prusya ile ilgili wikipedia ve koltukgenerali dışındaki kaynaklardan alınmış bilgiler istiyor :juggle:

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Ağustos 2010, 20:27:57 »
Tamam da ne tür bilgiler? Ben okumak istediğiniz bir sefer var mı diye sordum? Bunun dışında da isteklerde bulunabilirsiniz ama spesifik olunması lazım.

Çevrimdışı Velandor

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Divan-ı Harp
« Yanıtla #6 : 08 Ağustos 2010, 20:34:33 »
Tarihteki önemli savaşların detaylı incelemeleri.(Seninle konuşmuştuk DH'de, 50-100 sayfa yazılar diyordun. Burda daha çok kişi var, koyarsan belki çeviren çıkacaktır)
Seferler ise, 30 Yıl Savaşları ve 7 Yıl Savaşları güzel olurdu.
"Mat şaşırmamıştı. Büyük olasılıkla, Işık'ın ilk insanı yaptığı ve o insanın ilk kuralı belirlediği gün, bir başkası da o kuralı ihlal etmenin yolunu bulmuştu. Elayne gibi insanlar kendi işlerine gelen kurallar icat ediyordu. Mat gibi insanlar da, aptal kurallara uymamanın bir yolunu buluyordu."
Towers of Midnight, Wheel of Time 13

Çevrimdışı fear34

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Ağustos 2010, 20:44:11 »
Valla annibal bulduğun ve senin kendine yararlı olarak gördüğün tüm makaleleri paylaşırsan iyi olur.

Ben de 30 Yıl Savaşları ve 7 Yıl Savaşları ile ilgili bilgi almak isterim.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2010, 20:44:39 Gönderen: fear34 »
"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2010, 20:46:46 »
Çeşitli makaleler hazırlıyorum ondan sordum. Vakit buldukça yapıyorum birşeyler.

Çevrimdışı FurkanBey

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Ağustos 2010, 01:06:19 »
Katalonya Savaşı ile ilgili, tarafsız bir yazı.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Ağustos 2010, 11:40:08 »
Merhaba 7 yıl savaşları benim içinde uygun, Oyunuda güzel :) Rise of Prussia. Birde pek bizde okutulmadı, ilk 1. dünya savaşı diye de geçiyor bazı tarihçiler tarafından.Bütün kıtalarda savaşılmış nerdeyse ve dünyadaki bir çok güç dengesini değiştirmiş. Benim merakımı çeken o dönemki bazı savaşlar ve askeri düzenler(1700 ler 1800 e doğru). Bir kaç araştırma yaptım ama el elden üstündür. Sizde bu savaşlar askeri düzenleri ve taktikleri ile ilgili yazılar bulursanız memnuniyetle okurum. Ayrıca birliklerin askeri üniformaları da ilgi çekici olabilir.Bir de onların savaş taktikleri ve ordu teçhizatı ile bizimkiler arasında tam ne gibi farklar vardı acaba. Prusyalı bazı komutanların Osmanlı ordusundan da bulunduğunu duymuştum.

Farklılıklar gösterse de mesela İngiltere ve Fransa arasında olan ve Amerika kıtasında geçen 7 yıl savaşlarında,avrupa cephesine göre(Prusya ,Almanya) daha farklı taktikler kullandıklarını duymuştum. İngilizler başta düzenli ordu kullanırken daha sonra Fransa ve kızılderili müttefiklerinin ve arazi şartlarından da oluşan gerekliliklerden dolayı bazı taktik değişikliklerine gittiklerini duymuştum. ve Fransızları mağlup etmişler.

O tarihçilerin görüşlerine katılmamak elde değil. Okulda tarih hocamızla da bu konuyu münakaşa etmiştik hangi savaş neden dünya savaşıdır diye... O dönemle ilgili elimde çok iyi materyaller var. Açıkçası bunları Napolyon Total War oynamak için kullanıyorum ama oyunun ayrıntısı da bir yere kadar. Bu konu hakkında bir yazı kaleme alabilirim ama bu biraz zaman alacaktır. Taradığım kaynaklar genelde yabancı dilde olduğu için hazırlanması daha uzun sürüyor. Özel olarak bir muharabeyi isterseniz belki onun hakkında da yazabilirim.

2. Frederick yan taaruzu(flank attack) meşhurmuş. Tahminen o çağda askerler dizilip yanyana ateş açıyorlar. Ama kanatlar daha korumasız. "Leuthen" savaşı askeri dehasını gösterdiği bir savaşmış, direk kendisi birlikleri kontrol edip manevralarıyla Avusturyalıları şaşırtmış, ama bulduğum bu kadar, kim bilir ne kadar askeri kaynak vardır açılmayan.

Aynen öyle kardeşim. Aslında Frederick ilk Napolyon'dur da denebilir. Ordusuna çok hızlı manevra yaptırabilen bir komutandır. Güzel bir nehir ya da kayalık bulduğu zaman hemen kanatlarından birini oraya yaslar. Öteki kanadıyla da düşmanı yandan çevirir. Düşmanın kanadı çöktükten sonra zaten gerisi kendiliğinden gelir. Bunları uygulamalı görmek için NTW oynayabilirsiniz.

Çevrimdışı fear34

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Ağustos 2010, 11:50:31 »
Bende 7 yıl savaşlarının dünya savaşı sayılması taraftarıyım. Çünkü bu savaş bütün dünyayı kaplamıştır. Ayrıca sonuçları 1914 ve 1939 savaşlarından çok daha büyüktür. Amerikan ve Fransız Devrimleri tamamen bu savaşa bağlıdır.
"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

Çevrimdışı Kül Tigin

• Sipahi
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Ağustos 2010, 12:22:41 »
7 Yıl Savaşları hakkında yeterli kaynaklara sahip değilim. Bu konuyu ben de isterim.

Ayrıca Babil-Asur tarihi de oldukça karışık, ne zaman 1.si yıkılıyor 2.sinin ilk hükümdarı kim vs hakkında netteki yazılar birbirine oldukça zıt. Bu konular hakkında yazılırsa da sevinirim.

Çevrimiçi Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Ağustos 2010, 13:14:11 »
Benim istediğim bilgiler özellikle Prusya liderleri,ordu birimleri,generaller,ordu sistemi gibi şeyler.

Çevrimdışı Rockarolla

• Müsellem
  • *
  • So What !!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 09 Ağustos 2010, 13:38:32 »
Biraz genel bir konu ama bende Osmanlı'nın diğer müslüman ülkelerle olan ilişkileri üzerine yazılmış güzel bir makakle olabilir...
Born To Be Wild!!!

Çevrimdışı FurkanBey

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 09 Ağustos 2010, 15:52:35 »
Çok fantastik bir savaştır bence onun için dedim.

Çevrimdışı Morimoto

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 09 Ağustos 2010, 17:03:06 »
Tarihteki hangi sefer ya da savaş hakkında bir yazı okumak istersiniz?

Haçlı Seferleri. :) Özellikle 5.-6.-7.-8. hakkında :P .
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2010, 17:04:00 Gönderen: Morimoto »

Çevrimdışı Velandor

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Divan-ı Harp
« Yanıtla #17 : 10 Ağustos 2010, 13:51:42 »
Moğolların Selçuklu üzerine olan seferleri ve Selçukluların Moğol hakimiyetini kabul etmesi, Kösedağ Savaşı-Öncesi ve Sonrası
"Mat şaşırmamıştı. Büyük olasılıkla, Işık'ın ilk insanı yaptığı ve o insanın ilk kuralı belirlediği gün, bir başkası da o kuralı ihlal etmenin yolunu bulmuştu. Elayne gibi insanlar kendi işlerine gelen kurallar icat ediyordu. Mat gibi insanlar da, aptal kurallara uymamanın bir yolunu buluyordu."
Towers of Midnight, Wheel of Time 13

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 17 Ağustos 2010, 22:39:08 »
Yedi Yıl Savaşları yazı dizisi yakında başlıyor.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 18 Ağustos 2010, 00:02:11 »
30 Yıl Savaşları'nı isteyenler için "Tarihi Değiştiren Savaşlar" kitabından bir şeyler yazabilirm. Ayrıca Larousse'da gördüğüm harita beni şok etti. Almanya'nın bazı bölgelerinde nüfusun %66'dan fazlası ölmüş.