Gönderen Konu: Moğollar gelmeden önlem almak  (Okunma sayısı 312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tyrkoglu

• Azab
  • *
  • Mönge Tengriyin Küçüdür
    • Profili Görüntüle
Moğollar gelmeden önlem almak
« : 11 Haziran 2017, 18:44:28 »
Merhaba arkadaşlar. Yabguid devletiyle oynuyorum. Charlemagne senaryosunda baslamıstım. Sene oldu 1110. Doğuda ılı bölgesine kadar, hindistanın sınırına kadar, batıda izmire kadar her yer bende. Yani Kafkasya , iran, Afganistan, anadolu, aral çevresi, maverraünnehir bende. Bağdattan ve halepten aşağısına inmedim. Hala göçebeyim, horde 25 k, vasall 15 k ordum var. Moğollar gelene kadar mercenarysiydi falandı filandı 60 k kadar askerim olur. Araplar bölük pörçük durumda. İçlerinden birini tüm Arapları kontrol altına alması için ve ilerde müttefikim olması için destekliyorum.

Sorum şu, Moğolların gelmesine 70 80 yıl var, onlar gelmeden nasıl önlemler alayım, onları nasıl yenerim

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
Ynt: Moğollar gelmeden önlem almak
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2017, 19:29:22 »
15 k orduyla durdurman pek mümkün değil. Tabi yanında savaşa gelecek mütler önemli. Sanıyorum ki Tengri dinini reforme etmedin ve göçebeliği dağıttın. Ya da Feodalizme geçtin bunların göçebeliğe oranla etkisiz olduğunu düşünüyorum. Vassallarından gelecek orduları yitirmişsin. 15 k orduyla durdurman pek mümkün değil. İleri doğru kaçmaya bak  :fpalm:
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı Tyrkoglu

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Haziran 2017, 19:35:51 »
Anlamadın. Sünni göçebeyim. Horde 25 k vasal 15 k ordu var. Moğollar gelene kadar mercenarysiydi falandı filandı 60 k kadar askerim olur. 60 k asker ile durduramaz mıyım? Bu arada vasallarım dağıla  abbasileri yuttuğum icin hep arap, iktasistemindeler.
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2017, 19:41:14 Gönderen: Tyrkoglu »

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2017, 19:57:30 »
60 k asker şimdi dikkatli baktığımda fark ettim ancak yinede durdurabilir misin kesin bir cevap söyleyemem. Sunni olduğun için Tengri dininin asker limiti Atlılara verdiği saldırı ve savunma bonusundan faydalanamayacaksın. Bildiğim kadarıyla Moğollar da Tengri inancında gelecekleri için %30 saldırı ve savunma bonusu alacaklar. Ve ilk yıllarda orduları hiç bir zaman yıpranmayacak kuşatmalarda vs. o yüzden o bonuslar olsaydı belki vur-kaç ile bir şeyler olabilirdi. Ama şimdi ne kadar işler vur-kaç onu bilmiyorum. Hiç bir oyunumda başka bir inanca geçmedim bonuslarından dolayı hep Tengri dinini reform etmeye oynadım ve faydasını çok gördüm.

Çevrimdışı Tyrkoglu

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Haziran 2017, 19:59:14 »
Durduramazsın dersen ülkenin dogusunu Moğollara bırakıp anadoluya çekilmek çözüm olabilir mi?

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Haziran 2017, 20:07:42 »
Belli bir süre çok sağlam ilerliyorlar. Öyle ki bazen irana kadar gelip dağıldıklarını gördüm. Bazen Anadolu ve Abbasiyi yuttuklarını gördüm. Ama çoğu zaman İran ve Hazar kuzeyinde durdular. Nadiren çok ötelere geçtiler. Askerlerimi kırdırayım dersen dene ama ne kadar etkili olur ne kadar yardım alırsın sunni dük ve krallıklardan onu bilmiyorum. Benim 4 oyunumda Moğollar değil de Selçuklular gelmişti mesela moğollara kadar çok sıkılıyorum da  :fpalm: Selçuklular Tengri yi reform ettiğim için Tengri olarak gelmişti izlemesi keyifliydi. İran bende olduğu için Orta doğu ve Mısırı fena kapatmışlardı izlemesi baya keyifliydi  evil*

Çevrimdışı Tyrkoglu

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2017, 20:11:18 »
O zaman önce ordunun 4te ücü ile durdurmayı deneyeyim, olmazsa tası tarağı toplayıp anadolıua kaçayım. Ne dersin en mantıklı fikir bu gibi?

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Haziran 2017, 20:24:21 »
O zaman önce ordunun 4te ücü ile durdurmayı deneyeyim, olmazsa tası tarağı toplayıp anadolıua kaçayım. Ne dersin en mantıklı fikir bu gibi?
Mantıklı ama savaşın başında sunnilerden destek gelmezse hiç o kadarını da kırdırma istersen batıya ya da mısır dolaylarına ilerlersen ordu lazım olur.

Çevrimdışı Tyrkoglu

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Haziran 2017, 21:13:09 »
Tamamdır cok saol

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Haziran 2017, 21:51:37 »
Rica ederim sadece eldeki tecrübelerim bu kadar daha bilgili biri varsa belki güzel bir taktik verebilir.

Çevrimdışı karakeçili_yorük

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Ağustos 2017, 00:31:17 »
Arada set devletler olursa yıpranırlar bence en kötü anadolu ama sen yine iyi müttefik bul ve komutan eğitm bence moğollara ağır zarar verirsin ama tabiki her yeri steppe cevirmediysenyerleşik hayat ben öyle yapmıştım sadece anadoluda 24 k asker besliyodum

Çevrimdışı jBEY

• Müsellem
  • *
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Ağustos 2017, 15:23:39 »
Adı üstünde göçebesin yani bir tehlike durumunda topraklarını terk etsen bile nufusuna bir zarar gelmeyecek boş topraklara sağ tık yapıp abondon province dersen nufusun ve manpoweren artar ve en yakındaki güçlü komşuna vermiş olursun o toprağı. Bu şekilde moğollardan uzak olan iskandinavya taraflarına doğru taşın abondon province yapa yapa ve sana bağlı hordeleri sala sala iskandinavyaya git ve yerleşik hayata geç keyfine bak.