Gönderen Konu: Ortadoğu'nun Geleceği  (Okunma sayısı 796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

• Strong Turkey, Strong Army
  • Yönetici
  • *
  • 23 Ekime kadar yoğunum...
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
Ortadoğu'nun Geleceği
« : 31 Mayıs 2017, 18:08:17 »
"Gelecek" temalı bir derin strateji anketine daha hoşgeldiniz. Burada Ortadoğu olarak anılan bölgenin gelecekte nasıl bir hal alacağını tartışacağız. Ortadoğu haritası (en büyük):

Görüşlerinizi ankette seçebilir, ileti olarak da yazabilirsiniz. Ankette beş seçenek seçilebilir.
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2017, 18:22:06 Gönderen: kerem1249 »

Çevrimdışı Gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ortadoğu'nun Geleceği
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2017, 10:35:40 »
Filistin Devleti egemen güç olarak tanınacak ve İsrail çekilecek.
Türkiye Cumhuriyeti 1939 sınırlarına göre ek toprak kazanacak.

Bunlar malesef hayalden öte bir şey değil.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Haziran 2017, 22:57:11 »
16.yyda Türklerin yenilmez olduğu düşünülüyordu.17.yüzyılda büyük bir 2.Viyanada bozgunu var.Değişimin bu kadar hızlı olduğu çağda hayal diye bir şey yok.

Çevrimiçi Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Haziran 2017, 23:14:25 »
Malesef şuan İsrailden tek yiyebilcek durumdayız .

Çevrimdışı lochnes

• Müsellem
  • *
  • Sebebi Neydi Ki ?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Haziran 2017, 23:34:41 »
Yerli silah,savunma,tank,uçak yani kısacası savaşta kullanılabilecek yerli malzemelerimiz olmadan herhangi bir savaşın lehimize sonuçlanacağını düşünmüyorum. Bazı yerli tank silah dediklerine bakmayın bütün parçalar yurdışından gelip sadece montajı türkiyede yapılıyor maalesef

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Haziran 2017, 00:03:55 »
Bu bölümün kuralları madem 'Günümüz olaylarını buraya aktarınız' a dönmüş, ben size tavsiye vereyim:
Eğitim olmadan bu çağda mucizeler olmaz. Genç eğitimi hamaset ve popülizm üzerinden yapılmaz. Yazık bu gençlere..

Çevrimiçi Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Haziran 2017, 01:19:30 »
Bu bölümün kuralları madem 'Günümüz olaylarını buraya aktarınız' a dönmüş, ben size tavsiye vereyim:
Eğitim olmadan bu çağda mucizeler olmaz. Genç eğitimi hamaset ve popülizm üzerinden yapılmaz. Yazık bu gençlere..

Eğitim sisteminin değişeceği gündemdeydi . Değişse bile meyvelerini alabilecekmiyiz acaba .

Çevrimdışı BfMonsterTR

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • E V E R Y M A N A K I N G
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Haziran 2017, 02:06:44 »
İsrail ve İran'ın toprak kazanacağını, Suriye ve Irak'ın bölüneceğini düşünüyorum. Barzani'nin öncülüğünde bir Kürdistan devleti görülebileceğini de düşünüyorum. Türkiye konusundaysa bu karanlık gidişle pek umutlu şeyler düşünemiyorum şahsen, umarım toprak kaybına uğramayız.
Si vis pacem, para bellum.

Çevrimdışı Agnostik

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Sympathy For The Devil
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Haziran 2017, 02:26:04 »
Eğitim sisteminin değişeceği gündemdeydi . Değişse bile meyvelerini alabilecekmiyiz acaba .

Her sene değişe değişe deneme tahtasına döndük zaten. Ygs Lys eski sisteme göre sbs şimdi ki adını bilmiyorum. Hepsi kalkmalı. Böyle eğitimle bir b.k olmaz bu ülkede.

Orta Doğuya gelirsek. Kürt devleti kurulacak, Suriye ve Irak toprak toprak kaybedecek. Ülkeler arası savaş çıkmasıda muhtemel.
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2017, 02:27:37 Gönderen: Agnostik »
Ben geldim. Sana geldim. Terliklerimle...

Hearts of İran

Çevrimdışı Loneyking

• Yeni Çeri
  • *
  • 18 CM KEBAB
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Haziran 2017, 03:17:14 »
Trump dediği gibi saddam ve Kaddafi varken  dünya daha güzel bir yerdi Küçüklükten belli arapları hiç sevmedim 1 dünya savaşı olayları ve vurdum duymazlıgı Yemende açlık ve savaş var yanındaki Arabistan refah ve zenginlik içinde yaşıyor hiç bir yardımda bulunmuyor kaddafi avrupaya karşı Arapları tek başına savundu Araplardan kimse Destek bile çıkmadı Libyada iç savaş cıktıgı zaman isyancılara silah yardımı yapıp izlediler Demek istediğim mesele araplar birbirlerinin kuyularını kazmaya çalışıyorlar İsrail kudüs ve meclisi Aksayı  işgal etti zaman sadece Türkiye karşı cıktı Araplar kaç kat üstün kuvvet olmasına rağmen İsrail'le savaşıp kaybettiler  bu zamana kadar menderesin yaptığı gibi durmadan ABD poposunu yaladılar ne başlarına geldiyse hak ediyorlar petrolleri bitmesine 80 yıl kadar kaldı bittigi zaman nasıl ayakta kalacakları bilinmez  ;D İsrail toprak, alır kürt devleti kurulması muhtemel obama olsaydı Abd le Rusya arasında savaş çıkar derdimde Trump Rusyayla ilişkileri iyi tutuyor İranın toprak almasına ABD izin vermez Türkiyenin Arap sevdasından vazgeçip özlerine dönmesi lazım Suriyeli gençler ülkelerinde için savaşmak yerine dış ülkelere kaçıyorlar böyle korkak bir millete bunlar az bile  tbrk*
Bu mesele derin mesele benim mesele bilinmesede
sesim ezele gidiyo sende bu dert çıkıp benim desene

Çevrimdışı napolyon94

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Çoktan üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Haziran 2017, 03:54:13 »
Trump dediği gibi saddam ve Kaddafi varken  dünya daha güzel bir yerdi Küçüklükten belli arapları hiç sevmedim 1 dünya savaşı olayları ve vurdum duymazlıgı Yemende açlık ve savaş var yanındaki Arabistan refah ve zenginlik içinde yaşıyor hiç bir yardımda bulunmuyor kaddafi avrupaya karşı Arapları tek başına savundu Araplardan kimse Destek bile çıkmadı Libyada iç savaş cıktıgı zaman isyancılara silah yardımı yapıp izlediler Demek istediğim mesele araplar birbirlerinin kuyularını kazmaya çalışıyorlar İsrail kudüs ve meclisi Aksayı  işgal etti zaman sadece Türkiye karşı cıktı Araplar kaç kat üstün kuvvet olmasına rağmen İsrail'le savaşıp kaybettiler  bu zamana kadar menderesin yaptığı gibi durmadan ABD poposunu yaladılar ne başlarına geldiyse hak ediyorlar petrolleri bitmesine 80 yıl kadar kaldı bittigi zaman nasıl ayakta kalacakları bilinmez  ;D İsrail toprak, alır kürt devleti kurulması muhtemel obama olsaydı Abd le Rusya arasında savaş çıkar derdimde Trump Rusyayla ilişkileri iyi tutuyor İranın toprak almasına ABD izin vermez Türkiyenin Arap sevdasından vazgeçip özlerine dönmesi lazım Suriyeli gençler ülkelerinde için savaşmak yerine dış ülkelere kaçıyorlar böyle korkak bir millete bunlar az bile  tbrk*
https://www.youtube.com/v/OCH61h4FWLw&fs=1&wmode=transparent

Bu konuşma da Kaddafi Arap Birliği toplantısı söz ettiğin meseleleri açık açık dile getiriyor.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Haziran 2017, 14:11:31 »
"Yazık,gençlik nereye gidiyor?Eğitim şart.Abi batililar yapiyor ya bizden adam olmaz."
goygoyu yapanlar ne mezunu neye faydaları var acaba?Benim gözümde 40 yaşında kahvede okey oynayan dayılar canlanıyor.
https://m.youtube.com/watch?v=g9z_YW55fQ8

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Haziran 2017, 22:03:59 »
Gençlerin konuları ele alırken kişisel sataşıp ya hep veyahut  hiç şeklinde betimlemeleri coşkularından kaynaklıdır hadi mazur görelim.. Konu burada bence Milli Eğitim. Konunun uzmanı değilim fakat yerli lise&üniversite ve yabancı öğretmen arkadaşlardan çok tecrübelerim oldu. Videodaki abi&amca betimlemelerini üzerinden birşeyleri kafanda kurma.. Kahvede oynamak isteyen kahvede oynar çocuğum.

Çevrimdışı Noman Man

• Sipahi
  • *
  • Etnik döküntülere geçit yok !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Haziran 2017, 23:48:25 »
Benim bir sorum olacak.Fırat Kalkanı ile alınan yerler verilen kayıp araç ve Şehitler sonucunda ne kazanacağız ? Geç reaksiyonumuz sonucunda savaşın eşiğindeyiz denebilir.SDG hem Amerika hem Rusya desteğinde.Buradan şunu anlıyorum Suriye iç savaşın sonunda bölünecek bu topraklara ne olacak ? İşid ve SDG arasında olan savaş çok kolay ilerliyor.Kuzey Halep bölgesinde İşid'in bize karşı gerçekleştirdiği direnişin yüzde birini SDG'ye karşı göstermiyor.Buradan birkaç sonuç ortaya koyuluyor ya tün bunlar bir oyun ya da İşid gücünün çoğunu bize karşı kullandı.Tabka barajı ve etrafında İşid'in bir tane bile savaş videosu yayınlamadı oysa FKO sırasında onlarca video yayınlamıştı.

Konunun temeline inmek gerekirse İşid daha öncesinde diğer İslam'ı kullanan terör örgütleri istikrarsızlıktan besleniyorlar bir başlangıç noktası belirtmek gerekirse aklıma gelen ilk olay Afganistan'ın işgali oluyor.Bu örgütler önce istikrarsızlıktan yararlanıyor ardından dağılan ordulardan gelen silahlar e birde bu olayın üstüne dış destekler olayı büyütüyor.Bunun en güzel örneği başlangıç noktamız olan Afganistan SSCB işgaline karşı Amerika tarafından desteklenirken ardından gelen süreçte bu olay onların elini tekrar yaktı.

Irak keza aynı şekilde İran-Irak savaşında Irağı destekleyen ABD önce bu kişilere silahlarını sattı ardından Körfez savaşları ve Irağın işgali gibi dönemlerde istikrasızlaştırdığı bu bölgede bulunan silahlar terör örgütlerine kaydı.

Artık terörün global hale döndüğünü söyleyebiliriz. Afrika da bir terör örgütü İşid bayrağı çekiyor ve militanlar o bölgeye akmaya başlıyor.İşte burada dünyanın en iyi istihbarat ağına sahip olan ABD bunları görmezden geliyor.

İkinci bir 11 Eylül saldırısı olduğunda sırada işgal edecekleri yer neresi olacak bakalım.
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Haziran 2017, 23:17:03 »
Bu biraz kişisel gelişim konusu olur belki.  ;)

Şimdi bu hep ya da hiç tayfası için Özgür Budak JTS oyunlarını tasarlar iken eğitim görevlisiydi. Rus Gold'ın en azından beta aşamasında test eden Michigan Üniversitesinden profesör seviyesinde eğitim görevlisi idi. Kendinizi ve siteleri küçümsemeyin. Koskoca bilim adamı olmuş buralarda ne işi var diye düşünmeyin. Bilgi varsa ulaşmaya odaklanın.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2017, 23:23:28 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı BfMonsterTR

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • E V E R Y M A N A K I N G
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 07 Haziran 2017, 20:09:09 »
25 Eylül 2017'de Kuzey Irak Kürtleri bağımsızlık referandumuna gidecek, birkaç yıl içerisinde bağımsız bir Kürt devletiyle sınırımız olacak. Bölgedeki yoğun Türk yatırımı ve AKP hükümetiyle yakın iletişiminde olan Barzani'nin nasıl bir hareket yolu izleyeceği meçhul bence.
Si vis pacem, para bellum.

Çevrimdışı Agnostik

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Sympathy For The Devil
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 07 Haziran 2017, 21:09:29 »
Suudlar da Katara savaş açmak üzere.  En az bir ülkeler arası savaş şıkkı gerçekleşmek üzere.
Ben geldim. Sana geldim. Terliklerimle...

Hearts of İran

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 11 Haziran 2017, 13:49:17 »
En az bir savaş çıkacak şıkkını işaretlemişim. Bu, İskoç liginde Celtic'e evinde 1 oynamak gibi bir şey. Katar'ın şu an izole edilmesi ve muhtemelen bir işgal yiyecek olması bütün dış politika başarısızlıklarımıza tuz biber olacak. Başlık Ortadoğu'nun geleceği ama ben size bir şey söyleyeyim: Ortadoğu'nun bir geleceği yok!
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Europa Turk

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 09 Ağustos 2017, 01:30:34 »
Konu tutcak herhalde .
Sabitlenmiştir.
Roma İmparatorluğu

Çevrimdışı mosta13

• Erich von Manstein
  • Sekban
  • *
  • TENGRİ BİZ MENEN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 04 Eylül 2017, 17:37:10 »
Bağımsız bir kürt devleti kurulacak gibi.