Bağlanılan Hatırlatmalar

• EU4 - Third Rome duyuruldu!: 12 Mayıs 2017
  • EU4 - Third Rome çıktı!: 14 Haziran 2017

Gönderen Konu: EU4 - Third Rome  (Okunma sayısı 6496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
Ynt: EU4 - Third Rome duyuruldu!
« Yanıtla #40 : 14 Mayıs 2017, 09:07:36 »
Ortodoxluk ile alakasını söyliyeyim sana. İstanbul Katolikliğin değil ortodoxluğun merkezidir. Ve İstanbul'un kurucusu Constantin ise Ortodoxlukta aziz mertebesindedir. Rusya ise bunu bahane ederek 3.Roma olduğunu iddaa ediyor küçük kaynarca'da ortodoxluk ile alakası buradadır. Ben tarih okuduğum için senin bu ileri sürdüklerini ilk yazdığım yorumda cevapladıydım. Ama görüyorum ki yeterli olmamış.

Bu arada erdem13  Osmanlı başlarda bir Türk devletidir. Bizans yada gerçek adıyla Doğu Romanın sistematiğini kullanmıştır. Normal Türk ordularına benzememesi ise Selçukludan daha da evvelinden selçuklunun abbasiden aldığı gulam ve ya devşirme sistemidir. Bunu biraz daha incelersen Doğu Roma daha da inersen Roma ya kadar varabilirsin. Ama bu Türk devleti olmadığı anlamına gelmez. Dediğin karmalar var yok değil Osmanlıydı işte dersen bu boş yere ayrımcılık olur gereksizdir.

Vay kardeşim gel sarılalım ben de tarih bölümü okuyorum ;D

Osmanlı kuruluşta elbette Türk+Müslüman özellikler taşıyor, belirtmeme gerek yok aslında ama o zaman zaten milliyet ve din birbirinden ayrı görülmüyordu, İstanbul'un fethinden sonra o Doğu Roma'nın birikimini Osmanlı Devleti tam anlamıyla yuttu, Türk devleti değildir'den kastım, kimisi Osmanlı'yı sadece Türklere mal ediyor, yanlış olduğunu düşünüyorum, Ermeni, Rum, Yunan ve diğer milletlerin katkılarını göz ardı edemeyiz. Hepsini kapsaması açısından da Osmanlı kimliğini kullanmak doğru olur gibi geliyor, Tanzimat mode on ;D
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Hayran Forumu | WizardFan
« Yanıtla #41 : 14 Mayıs 2017, 09:55:41 »
Osmanlı Devleti hakkında millet tartışmasına bende gireyim.
Osmanlı II. Murad'dan sonra çok-uluslu bir imparatorluk haline geldi. Hanedan Türk'tü ancak devletin bel kemiği devşirme askerler ve diğer halklardı. Ne zaman ki Osmanlı çokulusluluk kabiliyetini yitirdi, o zaman bu uluslar dış desteklerle kendilerini bağımsızlaştırdı. Osmanlı günümüz İsrail Devleti'nin veya ABD'nin yaptığı gibi ele geçirdiği coğrafyaları Türkleştirebilseydi bugün Türkçe konuşan insan sayısı iki misli olabilirdi.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
  • Steam: Carpathia*
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 14 Mayıs 2017, 10:24:00 »
Streltsy Tümenleri hakkında bilgi içeren ekran görüntüsü:

1444 yılında 101.000 lik ordu?
" In the country of the blind, the one-eyed man is king "

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 14 Mayıs 2017, 10:29:41 »
1444 yılında 101.000 lik ordu?
Bunu Streltsy Tümenlerini gösterme maksadıyla hileyle yapmışlardır. 144'te Rusya'da kurulamaz.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
  • Allah'ın Yeryüzündeki Gölgesi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 14 Mayıs 2017, 11:33:11 »
Bu mantıkla selçuklu devletine fars Timur'a moğol Hunlara macar diyelim ?

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 14 Mayıs 2017, 11:42:55 »
Bu mantıkla selçuklu devletine fars Timur'a moğol Hunlara macar diyelim ?
Selçuklu günümüz Türkiye'si gibi Türk ağırlıklı bir etnik yapıya sahipti. Türkiye'deki Kürt oranı kadar Fars etniğinden insan Selçuklu'da mevcuttu. Bu devlete Fars devleti denemez.
Timur Devleti içinde Moğol oranı üstteki örneklemedeki gibiydi, bu devlete de Moğol devleti denemez.
Hunlar Macarların yarı-atasıdır. Hunlara Macar değil, Macarlara Hun (Altay kültür ailesi bireyi) denmelidir.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 14 Mayıs 2017, 12:20:07 »
Türkler geçtikleri kültürleri etkilemiş ve etkilenmiştir. Hun Macar örneğine bakacak olursak arkadaşımızın verdiği bilgi doğrudur. Çünkü Hunlardan sonra orada kurulan devletler yada yerleşen milletler ile harmanlanmışlardır. Selçuklu için de daha doğrusu çok nadir coğrafyalar hariç çoğu harmanlanmış milletlerden oluşmakta.
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimiçi ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 14 Mayıs 2017, 13:17:18 »
Ben 2. 3. Roma'yı bilmem ama Artık Osmanlı'ya da bir dlc şart oldu.
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 9. BÖLÜM 2. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 14 Mayıs 2017, 13:21:44 »
Ben 2. 3. Roma'yı bilmem ama Artık Osmanlı'ya da bir dlc şart oldu.
Osmanlıya daha ne yapsınlar.
En fazla yeniceri özel birliği gelirse gelir.
Asıl lazım olan müslümanlık için yeni mekanikler
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 14 Mayıs 2017, 13:33:21 »
Hocam bu forumda geçen sene de aynı şekilde karşısındakini ezme yok saymak için tarih okuyorum demişti birisi aynı benzer lafları etmiştim görünen o ki değişmedi. Tartışma sırasında kaynak göstermek yerine buna benzer laf edip karşısındakini birey olarak yok saymak gibi bir şey yapıyonuz karşı sözde geri kalmayınca yine biz egolu oluyoruz güzel dünya

Çevrimiçi ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 14 Mayıs 2017, 13:34:17 »
Osmanlıya daha ne yapsınlar.
En fazla yeniceri özel birliği gelirse gelir.
Asıl lazım olan müslümanlık için yeni mekanikler
Dediğin gibi mesela rusya'da patriğin kutsaması gibi Islam'da halife bir başka ülke'ye böyle yapıp bonus verse papa gibi patrik rusya dışında diğer ortadoks ülkelerinde kutsayabiliyorsa islam içinde bu şart halifelerde osmanlıda olduğu için osmanlıda bir takım olum değişmelerle birlikte yeni bir DLC yapılmalı.
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 9. BÖLÜM 2. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 14 Mayıs 2017, 14:59:45 »
Ortaya espriyle karışık bir soru attım yine forum birbirine girmiş. Arkadaşlar meramınızı, görüşünüzü yazın bitirin, başkalarına sataşmayın. Herkes istediğini düşünebilir. 3. Roma tartışmalarını bir kenara koyarak bazı kavramsal karmaşalar yaşanmış, ben onları düzelteyim.

Osmanlı'ya imparatorluk denemez diyen bir arkadaş var. Hükümdarlar sultan ünvanını kullanıyormuş. İmparator ve imparatorluk kavramları ünvanla değil, yetki ve güçle alakalı. Bugün bazı ülkelere cumhuriyet diyoruz. Niçin? Çünkü halk idaresi var.

Geçmişte hükümdarın mutlak güç sahibi olduğu devletlere imparatorluk sıfatı verilir. Roma'nın cumhuriyetten imparatorluğa dönüşümü bununla alakalı. Önceden aristokratların yönettiği bir cumhuriyetten, tek adamın herşeyi yönettiği bir imperium'a dönüşüyor devlet. Bu arada Roma imparatorları da kendilerine imparator'dan daha kıymetli gördükleri ünvanları veriyordu. Agustus Kayzer gibi... "imperator" en basit ifadesiyle "imperium" sahibi kişilere denirdi. Imperium Latince güç kullanma yetkisi demektir ve cumhuriyet döneminde sadece lejyon komutanları kullanırdı bu ünvanı, sonradan Agustus Kayzer'lerin olağan ünvanlarından biri haline geldi.

Güç, yetki ve yönetim biçimi açısından bakıldığında mutlak monarkların imparator olarak anılmasında bir yanlışlık yok. Tarihçilerin seçtiği yöntem de bu. Osmanlı sultanları da mutlak monark olduğundan (hem de en babasından) devleti imparatorluk olarak ifade etmek yanlış olmaz. İlber Ortaylı'nın falan eserlerine bakarsanız imparatorluk dönemi, cumhuriyet dönemi gibi tanımlamalar görürsünüz. Star Wars'ta konfederasyonu yıkan kişinin ya da Fransa'da Napolyon'un kendine imparator demesi falan hep bundan.

Fransa Sultanlığı niye olmuyor gibi komik argümanlarla gelmeyin.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 14 Mayıs 2017, 15:19:11 »
Ortaya espriyle karışık bir soru attım yine forum birbirine girmiş. Arkadaşlar meramınızı, görüşünüzü yazın bitirin, başkalarına sataşmayın. Herkes istediğini düşünebilir. 3. Roma tartışmalarını bir kenara koyarak bazı kavramsal karmaşalar yaşanmış, ben onları düzelteyim.

Osmanlı'ya imparatorluk denemez diyen bir arkadaş var. Hükümdarlar sultan ünvanını kullanıyormuş. İmparator ve imparatorluk kavramları ünvanla değil, yetki ve güçle alakalı. Bugün bazı ülkelere cumhuriyet diyoruz. Niçin? Çünkü halk idaresi var.

Geçmişte hükümdarın mutlak güç sahibi olduğu devletlere imparatorluk sıfatı verilir. Roma'nın cumhuriyetten imparatorluğa dönüşümü bununla alakalı. Önceden aristokratların yönettiği bir cumhuriyetten, tek adamın herşeyi yönettiği bir imperium'a dönüşüyor devlet. Bu arada Roma imparatorları da kendilerine imparator'dan daha kıymetli gördükleri ünvanları veriyordu. Agustus Kayzer gibi... "imperator" en basit ifadesiyle "imperium" sahibi kişilere denirdi. Imperium Latince güç kullanma yetkisi demektir ve cumhuriyet döneminde sadece lejyon komutanları kullanırdı bu ünvanı, sonradan Agustus Kayzer'lerin olağan ünvanlarından biri haline geldi.

Güç, yetki ve yönetim biçimi açısından bakıldığında mutlak monarkların imparator olarak anılmasında bir yanlışlık yok. Tarihçilerin seçtiği yöntem de bu. Osmanlı sultanları da mutlak monark olduğundan (hem de en babasından) devleti imparatorluk olarak ifade etmek yanlış olmaz. İlber Ortaylı'nın falan eserlerine bakarsanız imparatorluk dönemi, cumhuriyet dönemi gibi tanımlamalar görürsünüz. Star Wars'ta konfederasyonu yıkan kişinin ya da Fransa'da Napolyon'un kendine imparator demesi falan hep bundan.

Fransa Sultanlığı niye olmuyor gibi komik argümanlarla gelmeyin.

Hükümdarın mutlak güç sahibi olduğu devlete neden imparatorluk densin? Bu mantıkla düşünürsek Karamanoğulları devleti de imparatorluktu, hükümdar mutlak güç sahibi sonuçta. Bir devlette egemenlik hükümdara aitse buna Mutlak Monarşi / Mutlakiyet denir. Egemenlik halkınsa Cumhuriyet denir. Cumhuriyet ve İmparatorluk elbette birbirleriyle aynı şey değiller ama birbirinin zıttı da değiller. Elmayla armutu kıyaslamanın manası yok. Cumhuriyet ve Mutlakiyet birer yönetim biçimleridir, İmparatorluk ise bu yönetim biçimlerinin Batı'daki şeklidir, Doğu'da bu Kağanlık, Sultanlık ve Padişahlık şeklinde isimlendirilir.

İmparator'un, kralların üzerinde bir çeşit krallar kralı anlamına gelen bir kullanımı var Batı'da. Doğu'daki karşılıkları -İran'da- Şahlar Şahı anlamına gelen Padişah'tır, -Türklerde- Hanlar Hanı için kullanılan Kağan'dır, -Araplarda- Melikler Meliki için Sultan ifadesi kullanılır.

Osmanlı hükümdarları hiçbir zaman İmparator demediler kendilerine. (deseler de bir şey fark etmezdi, sadece unvandan yola çıkarak devlete isim veremeyiz, Han unvanını da kullanıyorlardı, Osmanlı Hanlığı demiyoruz sonuçta değil mi?) Devletin ismi de hiçbir Osmanlıca kaynakta Osmanlı İmparatorluğu olarak geçmiyor. Biz 2017 kafasıyla hem de batılı bakış açısıyla bakıp da niye İmparatorluk diyoruz?

Bundan 100 yıl sonra birileri çıksın öyleyse, Türkiye Cumhuriyeti'ne kafalarına göre isim versinler, Anadolu Cumhuriyeti falan desinler... Devletlere öyle oturduğumuz yerden kendimizce mantıklı geldiği şekilde isim veremeyiz. Osmanlı hanedanının yönettiği bu devlet Batılı tarihçiler tarafından Turkish Empire / Ottoman Empire olarak adlandırılıyor olabilir, bizim kendi kaynaklarımız bu devletten Devlet-i Aliyye diye bahsediyor. Osmanlı zamanında imparatorluk kelimesi yok muydu? Vardı. Resmi yazışmalarda imparatorluk kelimesini kullansalar kullanırlardı ama kullanmamışlar. Kusura bakmayın ama 600 yıllık devlet kendine imparatorluk demezken bu devlete isim vermek İlber Ortaylı'ya düşmez :)

Yeterince açıklayıcı olmuştur umarım.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2017, 15:23:12 Gönderen: erdem13 »
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı jBEY

• Müsellem
  • *
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 14 Mayıs 2017, 15:46:55 »
Üçünce Roma açık bir şekilde Osmanlı iken neden bunlar bu kadar sahip çıkıyorlar neye sahipler tam olarak ? İstanbulmu onlarda ? Roma mı onlarda ? Bunlar hep Cumhuriyet sonrası yaşanan kültür değişikliğinden kaynaklanıyor işte. Selçuklu dahi Sultanate of Rum olarak adlandırılıyor. Rumlar yunanlılar değillerdir Rumlar Batıda yaşayan Türklerdir. Rumlar Romalılardır. Rumlar Osmanlı Hanedanının tebaası olanlardır. Osmanlı hanedanı yalnızca Halifelik ve Hakanlık gibi ünvanlara değil aynı zamanda Kayser- i Rum ünvanınada sahiptir.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2017, 15:54:10 Gönderen: jBEY »

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 14 Mayıs 2017, 16:25:01 »
Selçuklu günümüz Türkiye'si gibi Türk ağırlıklı bir etnik yapıya sahipti. Türkiye'deki Kürt oranı kadar Fars etniğinden insan Selçuklu'da mevcuttu. Bu devlete Fars devleti denemez.
Timur Devleti içinde Moğol oranı üstteki örneklemedeki gibiydi, bu devlete de Moğol devleti denemez.
Hunlar Macarların yarı-atasıdır. Hunlara Macar değil, Macarlara Hun (Altay kültür ailesi bireyi) denmelidir.

Osmanlı'nın Bizanstan etkilenmesiden dolayı Türk devleti olduğunu reddeden arkadaşa hitaben yazdım. Aynı şekilde Selçuklu'da Fars kültüründen oldukça etkileniyor lakin Bu yine Türk devleti olduğunu değiştirmez. Ek olarak nüfusununda buna etkisi yok. Devlet ve Hanedan Türk sonuçta. Memlükleride örnek verebilirim buna.

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 14 Mayıs 2017, 16:30:03 »
Osmanlı İmparatorluğu demek yanlış lakin İmparatorluk çok uluslu devletler içinde kullanılıyor. Devlet-i Aliyye Büyük devlet anlamına geliyor. Bu bir devlet ismi olmaktan çok devlet ünvanı gibi. Osmanlı Devleti demek daha doğru olur. Çünkü Osmanlı Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Devleti Aliyye Osmaniyye bunları ciddi anlamda ayıran fark yok. Türkiye'ye Anadolu Cumhuriyeti demesinden farksız görmemen gerek.

Çevrimdışı jBEY

• Müsellem
  • *
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 14 Mayıs 2017, 16:33:04 »
Osmanlı'nın Bizanstan etkilenmesiden dolayı Türk devleti olduğunu reddeden arkadaşa hitaben yazdım. Aynı şekilde Selçuklu'da Fars kültüründen oldukça etkileniyor lakin Bu yine Türk devleti olduğunu değiştirmez. Ek olarak nüfusununda buna etkisi yok. Devlet ve Hanedan Türk sonuçta. Memlükleride örnek verebilirim buna.
Türkiyede Osmanlı düşmanlığı o kadar hat safhadaki bu diğer devletleride etkiler nitelikte Avrupada ve dünyanın geri kalanında devletler kişiler ve aileler üzerinden anlatılırken Türkiyede son zamanlarda eğitim sistemi batıya yaklaşsa dahi henüz yayına oturabilmiş değil. Hun devletinden bahsediliyor lakin Dulo Hanedanından ve Dulo ailesi asilzadelerinin aileden ayrılarak ( Arpad gibi ) Macaristan ve Bulgaristana göç etmesinden ve zamanla yaşadıkları asimilasyondan bahsetmiyorlar. Bildiğin Türk dünyasındaki Aristokrasi yok oldu. Osmanlıdan sonra tamamen kan bağından bağımsız bir görmemişler Aristokrasisi oluştu. Osmanlı zamanında dahi geçmiş beyliklerin hanedan aileleri yaşadıkları bölgede saygın bir yere sahiptiler.  Bu durum Osmanlıdada bozulsada en azından Türkiyedeki gibi yapay bir Aristokrasisi yoktan var edilmedi. Osmanlı paşaları yalnızca paşa idi. Yani bunu düzeltmeden tarihe objektif bir şekilde bakamıyacağız ve dünyaya gerçek tarihimizi yansıtamıyacağız. Büyük tarihimizi dünyaya göstermek için öncelikle çocuklarımıza doğru öğretmeliyiz.

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 14 Mayıs 2017, 16:39:42 »
Merak ediyorum plazada kendilerine karşı çıkan, politikalarını eleştiren insanları fişliyorlar mı? Çünkü bir ara reddit yöneticileri ile mi ne kavga etmişlerdi bu yüzden redditteki bir sayfayı kapatmışlardı. Merak ediyorum acaba kendilerine karşı konuşanları mı fişlemek istediler o zaman.

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 14 Mayıs 2017, 18:03:29 »
Merak ediyorum plazada kendilerine karşı çıkan, politikalarını eleştiren insanları fişliyorlar mı? Çünkü bir ara reddit yöneticileri ile mi ne kavga etmişlerdi bu yüzden redditteki bir sayfayı kapatmışlardı. Merak ediyorum acaba kendilerine karşı konuşanları mı fişlemek istediler o zaman.
Bunu rozetlere göre yapıyor olabilirler ;) (çok dlc alana laf yok, oyunun kendisi dışında bir alım yapmayana ateş serbest!)
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 14 Mayıs 2017, 20:42:33 »
Beyler mantıktan çıkarak yorum ya da kendinize göre bilgi veriyonuz kaynak gösterin diyeyim evet. İmparatorluk veya devlet tartışmasında da bari kullandığınız kelimelerin ne olduğuna bakın kullanın. Osmanlı İmparatorluk değildir diyenler hangi kaynağa hangi dayanağa göre dediklerini söylesinler bakalım.