Bağlanılan Hatırlatmalar

• EU4 - Third Rome duyuruldu!: 12 Mayıs 2017
  • EU4 - Third Rome çıktı!: 14 Haziran 2017

Gönderen Konu: EU4 - Third Rome  (Okunma sayısı 6498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Hayran Forumu | WizardFan
EU4 - Third Rome
« : 12 Mayıs 2017, 14:30:06 »

Bugün, beklenenden erken olarak Europa Universalis IV'ün bir ülkeye odaklanan ilk ek paketi olan Third Rome (Üçüncü Roma) duyuruldu.
Rus devletlerine özel etkileşimler, yeni yönetim düzeyleri gibi birçok ayrıcalık bu eklentide. Ortodoks Patrikliği'de eskisinden daha kuvvetli bir makam olacak.

İçerik Listesi:
  • Çarlıklar ve Prenslikler: Rus devletleri artık bu kendine has yönetim düzeyleriyle idare edilecek. Çarlar, Rus eyaletlerinin tamamında tek bir savaş ile hak iddia edebilecek.
  • İkonografi: Ortodoks Azizlerinden birini seçerek ülkenizi kutsayın - beraberinde faydalı bonuslar alacaksınız.
  • Metropolitler: Gelişmiş vilayetleri Patrikliğin hükmüne teslim ederek Patriklik Otoritesini arttırabiliyorsunuz.
  • Streltsy Tümenleri: Bu Rus tümenleri yiğit askerlerden oluşmakta, üretildikleri taktirde ülkenizin istikrarını daha zor yükselteceksiniz.
  • Sibirya Ruslarındır: Rus devletleri Sibirya'da kolonileşirken yerliler asla başkaldırmayacak.
  • Kozmetik Paketler: Bu eklenti beraberinde üç birim paketi ve onlarca portre getiriyor.

YARARLI BAĞLANTILAR
Aziz İkonları ve Sibirya Kaşifi
Streltsy Tümenleri hakkında resim
Prenslik Hakkında Bilgi

GELIŞTİRİCİ GÜNLÜKLERİ
16/05/2017 - Rus Kabiliyetleri ve Yönetim Tipleri
Çarlık Yönetimi
Metropoliten ve İkonlar
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2017, 13:29:42 Gönderen: cemoooo »
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
  • Steam: Carpathia*
    • Profili Görüntüle
Ynt: EU4 - Third Rome duyuruldu!
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2017, 14:35:13 »
bu ne abi şaka mı ? daha mandate of heaven in taksidi bitmedi iyice cılkını çıkardılar  ???
" In the country of the blind, the one-eyed man is king "

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
  • Bilincin her türlüsü hastalıktır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2017, 15:07:35 »
Önlerden. :popcorn:

+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
  • Allah'ın Yeryüzündeki Gölgesi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2017, 15:15:19 »
İyi güzelde Müslümanlara yönelik özellikler getirseler çünkü fena olmaz. Rusya'yı zaten yenemiyorum oldukça zor. Nereden çıktı şimdi bu ?!?

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2017, 15:31:17 »
Rusya'ya geçtiğimiz günlükte (burada yayınlamadık) yeni bölgeler ve dev. değeri ekleneceği belirtildi.
Osmanlı oyunları Rusya oyunlarına kayacak 1.22'de.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Mayıs 2017, 16:04:04 »
Rusya'ya geçtiğimiz günlükte (burada yayınlamadık) yeni bölgeler ve dev. değeri ekleneceği belirtildi.
Osmanlı oyunları Rusya oyunlarına kayacak 1.22'de.

Osmanlı oyunları Rusya oyunlarına kayacak derken

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2017, 16:33:45 »
Osmanlı oyunları Rusya oyunlarına kayacak derken
Şuan genelde (özellikle Türk ve Araplar tarafından) en çok oynanan devlet Osmanlı.
Bu, 1.22'de Rus Çarlığı olacak.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Norse

• Müsellem
  • *
  • Sons of Odin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2017, 17:07:53 »
Hiç ilgimi çekmedi zaten Rusya'yı oralarda ki toprakları da hiç sevmiyorum.  :thumbsdown:

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2017, 17:11:32 »
Rusya ya böyle bir mekanik lazım mıydı? Tartışılabilir. Ama tabi ki Osmanlıya gelen yönetim biçimi elbette ki Rusya ya da farklı bir şekilde getirilmeliydi. Bu yönden destekliyorum. Ama Sibirya Ruslarındır kısmı gereksiz ve Osmanlı için ciddi manada sıkıntı olacaktır.
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Mayıs 2017, 17:48:27 »
Rusya ya böyle bir mekanik lazım mıydı? Tartışılabilir. Ama tabi ki Osmanlıya gelen yönetim biçimi elbette ki Rusya ya da farklı bir şekilde getirilmeliydi. Bu yönden destekliyorum. Ama Sibirya Ruslarındır kısmı gereksiz ve Osmanlı için ciddi manada sıkıntı olacaktır.

Gerekli değil tabi. Rusya zaten oldukça güçlü bir devlet. Moskova ile düzgün oynayınca rahatlıkla kurabiliyorsun ki yapay zekada sürekli kuruyor. Osmanlıya şuan da sıkıntı böyle giderse ciddi sıkıntı oluşturacak

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Mayıs 2017, 18:17:08 »
Çok çabuk isyansız bir şekilde Sibirya'ya yayılacak bir Rusya en geç 1650 lerde Litvanya-Polonya-Osmanlı ve Safevileri çok rahat bir şekilde ezip geçecek kapasiteye gelecektir. Bu ise doğu da güç dengesinin Osmanlı yönünde değil Rusya yönünde kayması demektir ki Şuana kadar Osmanlı ile başarım almayanlar için bu büyük bir sorun haline gelebilir  :fpalm:

Çevrimdışı Lovely Youth

• Müsellem
  • *
  • Selamlar Dostlar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Mayıs 2017, 19:06:48 »
Kardeş yavaş bu ne hız. Valla benim işime gelir Muscovy ile oynayamıyordum oynayabilirim artık.
Vaktiyle bir atsız varmış VAR OLSUN!

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 12 Mayıs 2017, 19:27:17 »
Of of of. DLC ismine bak bee. Yapımcıları valla kutlamak lazım 10 numara isimler buluyorlar DLC'ler için.

Rusya'yı baya güçlendirecek ama şunu belirteyim benim very hard oyunumda Rusya kurulamadı ve Litvanya (evet Litvanya, Commonwealth değil) bütün Rusya'yı işgal etti hatta Orta Asya'ya ve Sibirya'ya yöneldi ama oralarda Ming durdurdu. Rusya'nın Litvanya tarafından böyle tokatlanmasına çok şaşırmıştım, bu DLC ile böyle bir şeyi görmek imkansız olacak gibi ;D

Fakat iyi olmuş Rusya'nın güçlenmesi. Rusların vurucu bir güç olması 1700'ü bulur, o tarihe kadar da Osmanlılar ile ortalığı dümdüz edip Viyana-Kahire-Tahran üçgenine hükmedersek 1700'den sonra tadından yenmeyen bir rekabet başlar. Beyler bu oyunu bunun için oynuyoruz! ;D
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2017, 23:40:15 Gönderen: erdem13 »
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 12 Mayıs 2017, 22:25:45 »
Prenslik yönetim biçimi; -1 Ulusal Huzursuzluk, +%5 Ulusal Vergi bonusları sağlıyor.
Gelen yeni bilgileri paylaşmaya devam edeceğim.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 13 Mayıs 2017, 00:27:44 »
çok iyi olmuş. Rusya 1700lerde Osmanlıyı kuzeyden atmayı başarmıştı zaten. Ayrıca Cw nin çok fazla güçlenmesinin de önüne geçilecek.
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 13 Mayıs 2017, 12:24:23 »
Hani 3. Roma bizdik?

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 13 Mayıs 2017, 12:29:38 »
DDRJake bile bir videosunda Osmanlıya 3. Roma diyordu. Hatta bir iki açıklama yapmıştı  :thumbsdown:

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 13 Mayıs 2017, 12:41:51 »
3. Roma için yapımcılar kimi kast ediyorlardı videolarında bilmem ama tarihteki 3. Roma, Moskova için kullanılan bir tabir, İstanbul ise 2. Roma olarak geçer
/

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 13 Mayıs 2017, 12:50:54 »
3. Roma için yapımcılar kimi kast ediyorlardı videolarında bilmem ama tarihteki 3. Roma, Moskova için kullanılan bir tabir, İstanbul ise 2. Roma olarak geçer
3. Roma Rusya zaten  evil*

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 13 Mayıs 2017, 13:03:06 »
İkinci Roma Bizans idi ve Osmanlı bu devleti yıkarak İkinci Roma oldu. Üçüncü Roma'da Moskova şehrini barındıran Rusya için -sıklıkla kullanılmayan- bir terim.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 13 Mayıs 2017, 13:27:54 »
Alıntı yapılan:  forum.paradoxplaza.com / BjornB, Paradox Community Manager
Duyuruya bir hata girildi. Nedenlerden ötürü: Duyuruda "Patrik" olarak adlandırılanlara "Metropolitler" denilecekti. Metropolitler, Patrikhane tarafından kutsanacak.
Alıntı yapılan:  forum.paradoxplaza.com / Mortheim, User
Rusya, Üçüncü Roma olduğunu iddia etti. Kaynakla sabit.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 13 Mayıs 2017, 14:26:41 »
Şimdi link attın ama okumadın orada 4-5 ülke 3. Roma olduğunu iddia ediyor başka zamanlarda ama Sultan Fatih II. Mehmet kendisine kayzer derken imparatorluğunu 3. Roma olarak kabul ettiğini belirtirlir. Başka istediği kadar diğer ülker 3. Romayız desin hatta Mutapa filan da desin ama gerçek belli idir. İsterseniz İlber Hocamızın yazılarını da paylaşabilirim.

https://www.youtube.com/v/2FkiyndDH2g&fs=1&wmode=transparent

https://www.youtube.com/v/23004n-srFg&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2017, 14:33:25 Gönderen: mahoin12 »

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 13 Mayıs 2017, 14:41:17 »
Şimdi link attın ama okumadın orada 4-5 ülke 3. Roma olduğunu iddia ediyor başka zamanlarda ama Sultan Fatih II. Mehmet kendisine kayzer derken imparatorluğunu 3. Roma olarak kabul ettiğini belirtirlir. Başka istediği kadar diğer ülker 3. Romayız desin hatta Mutapa filan da desin ama gerçek belli idir. İsterseniz İlber Hocamızın yazılarını da paylaşabilirim.

https://www.youtube.com/v/2FkiyndDH2g&fs=1&wmode=transparent

https://www.youtube.com/v/23004n-srFg&fs=1&wmode=transparent

Yabancılar Osmanlı Devleti için Ottoman Empire / Turkish Empire tabirlerini kullanabilirler ama bizim Osmanlı İmparatorluğu dememiz saçmalık. Avusturya Sultanlığı diye bir tabir ne kadar saçmaysa Osmanlı İmparatorluğu tabiri de o kadar saçma. Sadece böyle alışıldığı için doğruymuş gibi geliyor ama bu yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez. Devletin başında İmparator değil Sultan, padişah vardı. Evet Fatih Kayser unvanını kullanıyor ama sonuç olarak Fatih Sultan Mehmed diyoruz, Fatih Kayser Mehmed demiyoruz. Sadece bir unvan olarak alıyor, bu da siyasi bir amaç zaten 3. Roma olarak eski Doğu Roma ve Batı Roma'da hak iddiası amacıyla kullanıyor Fatih bu unvanı. Osmanlı bu yüzden bir imparatorluk değildi. Hatta Osmanlı Devleti bile demek yanlış, Büyük Devlet en doğrusu ama dile yerleşmiş bir kere Osmanlı diye.

Ha şu da var Osmanlı imparatorluk değildi demek, Osmanlı'nın 2. Roma olduğunu reddetmek anlamına gelmez. İmparatorluk olmadan da gayet de 2. Roma olunur. Rusya "Çarlıktı" ve 3. Roma olduğunu iddia ediyordu. Zaten Osmanlı'yı Osmanlı yapan 3 unsur vardır bunlardan ikisi Türklük ve İslam, üçüncüsü de Bizans/Doğu Roma'dır. Osmanlı bu üçünün bir sentezidir. Fakat yine de imparatorluk tabiri yanlış.

Şöyle bir örnek daha vereyim, Donald Trump'a "ABD Cumhurbaşkanı" demiyoruz değil mi? ABD Başkanı Trump diyoruz :) Statü olarak ikisi aynı seviyede ama tabirler farklı. Kalkıp da Cumhurbaşkanı Trump derseniz yanlış olur. Tıpkı Avusturya'ya sultanlık, Osmanlı'ya da imparatorluk denmesindeki yanlışlık gibi.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2017, 14:50:11 Gönderen: erdem13 »
/

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 13 Mayıs 2017, 14:46:52 »
Osmanlı için başka bir adla dlc çıkarırlar belki. İslam Sultanlığı bunun için mantıklı olabilir.
3. Roma kimdir değildir bu tartışmaya çok açık bir konu. Sonuç olarak Paradox Rus Çarlığı'nı 3. Roma olarak tanımış. Uzatmaya gerek yok.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 13 Mayıs 2017, 15:00:01 »
Şimdi ddrjake in Osmanlıya 3. roma dediği videoyu aradım bulamadım ama kesinlikle demişti. Sadece yaptıkları satış propagandası İlber Ortaylı'nın kitaplarını okusanız hatta birininin adını vereyim "Tarihin sınırılarına yoluculuk" Osmanlının 3. Roma oluduğunu ve nedenini açıklıyor. Özellikle 3. Roma denilmesine sebebiyet veren askeri düzen ve yönetim biçimidir. Şimdi diyeceksiniz "Osmanlı askeri düzeni nasıl Roma gibi oluyor?" bunu da açıklılıyor İlber Hocamız, neden hep İlber Hocayı işaret ediyorum çünkü kendisi dünyanın saydığı önemli bir tarihçisi. Hatta Halil İnancık hocamız da diyordu. Erk Yurtsever Hocam ile 2014 türkçülük gününde tanıştım kendisine de bir kaç soru yöneltmiştim ama arasında Osmanlı 3. Roma mıdır diye soru yöneltmedim ama görüşleri ile rahmetli hocamız da 3. Roma derdi. Arkadaşın yazısını okudum Büyük Devlet en doğrusu demiş ilk attığım videoda ilber hocam bunla dalga geçiyor. Piyasada bir sürü video var hepsini atmak istemiyorum hangilerinde bu konu geçtiğini tam olarak bilmiyorum ama düzenli olarak izleyip dinlerim hocamın videolarını. Şimdi bir kaçını tekrardan izleyecem denk gelirsem atarım. Bu arada Halil hocamızın Devlet-i Aliyye kitabında da bahsediliyormuş ama okumadım.

edit: Yeni bir videoda da denk geldim. İmparatorluk değildir diyen arkadaş için gönderiyorum.

https://www.youtube.com/v/Ld4PcHCn2Lc&fs=1&wmode=transparent

edit3: Celal Şengör hocamızın şu videosunu atayım. Nasıl Roma ordusu olduğunu anlatıyor.

https://www.youtube.com/v/Uur_07N3XXE&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2017, 15:10:35 Gönderen: mahoin12 »

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 13 Mayıs 2017, 15:09:37 »
Şimdi ddrjake in Osmanlıya 3. roma dediği videoyu aradım bulamadım ama kesinlikle demişti. Sadece yaptıkları satış propagandası İlber Ortaylı'nın kitaplarını okusanız hatta birininin adını vereyim "Tarihin sınırılarına yoluculuk" Osmanlının 3. Roma oluduğunu ve nedenini açıklıyor. Özellikle 3. Roma denilmesine sebebiyet veren askeri düzen ve yönetim biçimidir. Şimdi diyeceksiniz "Osmanlı askeri düzeni nasıl Roma gibi oluyor?" bunu da açıklılıyor İlber Hocamız, neden hep İlber Hocayı işaret ediyorum çünkü kendisi dünyanın saydığı önemli bir tarihçisi. Hatta Halil İnancık hocamız da diyordu. Erk Yurtsever Hocam ile 2014 türkçülük gününde tanıştım kendisine de bir kaç soru yöneltmiştim ama arasında Osmanlı 3. Roma mıdır diye soru yöneltmedim ama görüşleri ile rahmetli hocamız da 3. Roma derdi. Arkadaşın yazısını okudum Büyük Devlet en doğrusu demiş ilk attığım videoda ilber hocam bunla dalga geçiyor. Piyasada bir sürü video var hepsini atmak istemiyorum hangilerinde bu konu geçtiğini tam olarak bilmiyorum ama düzenli olarak izleyip dinlerim hocamın videolarını. Şimdi bir kaçını tekrardan izleyecem denk gelirsem atarım. Bu arada Halil hocamızın Devlet-i Aliyye kitabında da bahsediliyormuş ama okumadım.

edit: Yeni bir videoda da denk geldim. İmparatorluk değildir diyen arkadaş için gönderiyorum.

https://www.youtube.com/v/Ld4PcHCn2Lc&fs=1&wmode=transparent

Bir Türk devleti için imparatorluk tabirini kullanmak yanlış olur diyorum. Yoksa elbette Osmanlı Devleti, 2. Roma'ydı. Dediğin gibi hem askeri hem de kültürel olarak Osmanlı Devleti Roma'nın bir mirasçısı gibi davranıyordu. Bu yüzden 2. Roma kesinlikle diyebiliriz ama imparatorluk demek farklı bir şey. Devletin başında bir imparator yok ki? Aynı hata Hunlar için de yapılıyor. Hun İmparatorluğu deniyor. Yanlış. Yanlış bir şey İlber Ortaylı söyledi diye doğruya dönüşmüyor. Hiç Fransa Kağanlığı veya Fransa Sultanlığı diye bir şey duydunuz mu? Osmanlı İmparatorluğu tabirinin bu iki tabirden farkı, çok sık kullanılmış olması ve kullanıla kullanıla sanki doğru bir şeymiş gibi algılanmaya başlaması.

Neyse söyleyeceklerim bu kadar, Osmanlı'nın 2. Roma olduğu konusunda hemfikiriz, konumuz da bu zaten, daha fazla yazıp konuyu dağıtmayayım :)

edit: 2. Roma yazacağıma 3. Roma yazmışım
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2017, 15:28:30 Gönderen: erdem13 »
/

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 13 Mayıs 2017, 15:14:20 »
Edit edit diye cevap yazmaya ne kadar devam edecem diye düşünüyorum sonunda birisi cevap yazdı. Sana sadece şunu söylüyorum Sultanlık, Hanlık, Devlet, İmparatorluk, Krallık vs. ne olduğunu araşıtır. İkinci diyeceğim Osmanlı İmparatorlarının kullandığı ünvanlara göz at diyorum hepsini kullanıyor neden acaba cahil olmalılar. Keşke senin gibi birisi o zaman yaşasaydıda bilgilendirseydi Osmanlı İmparatorlarını

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 13 Mayıs 2017, 15:19:35 »
Belki burada Paradox Üçüncü Roma olarak Moskova "şehrini" tanımış ve ek paketi buna göre adlandırmış olabilir.
İstanbul kesinlikle İkinci Roma'ydı, (hatta eski adıyla Yeni Roma)Moskova'da üçüncü olabilir.

Her neyse, hararetli tartışmaya gerek yok.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 13 Mayıs 2017, 15:25:29 »
Belki burada Paradox Üçüncü Roma olarak Moskova "şehrini" tanımış ve ek paketi buna göre adlandırmış olabilir.
İstanbul kesinlikle İkinci Roma'ydı, (hatta eski adıyla Yeni Roma)Moskova'da üçüncü olabilir.

Dostum şimdi 3. Roma ülkedir bunu bir kesinleştirelim. Orada ülkeye gelecek dlcyi konu alıyorlar. Şehir değildir bunu bilesin. 1. Romadan 3. Romaya diye seminerler düzenlemişlerdi 2 si İstabulda old 1 i Romada oldu. İlber Hocamızın 3. Son Roma Osmanlıdır diye bir yazısı var. Halil Hoca ileri giderek Osmanlıya bizans diyordu. Burada tartışma olması güzel bir şey bilgilenmeniz de iyi bir şey. Tartışmayacaklar çekilsin bilmediği taktirde kendisine göre bilgi vermesin böyle daha iyi olur

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 13 Mayıs 2017, 15:26:07 »
Edit edit diye cevap yazmaya ne kadar devam edecem diye düşünüyorum sonunda birisi cevap yazdı. Sana sadece şunu söylüyorum Sultanlık, Hanlık, Devlet, İmparatorluk, Krallık vs. ne olduğunu araşıtır. İkinci diyeceğim Osmanlı İmparatorlarının kullandığı ünvanlara göz at diyorum hepsini kullanıyor neden acaba cahil olmalılar. Keşke senin gibi birisi o zaman yaşasaydıda bilgilendirseydi Osmanlı İmparatorlarını

Fatih, Han unvanını da kullanıyor o zaman niye Osmanlı Hanlığı demiyorsun da imparatorluk diyorsun? :) Unvan kullanmakla bitmiyor iş. Ayrıca Fatih, "emperor" değil "caesar" unvanını kullanıyor :)

Doğru dedin. Ben yanlış yazmışım hızlı yazarken farketmedim, Osmanlı 2. Roma'ydı. 3. Roma olan Moskova yani Rusya, sonradan böyle bir iddiaları oluyor. 2. Roma olarak batılılar da İstanbul'u kabul ediyorlar. Hızla yazarken farketmeden 2 yerine 3 yazmışım.
/

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 13 Mayıs 2017, 15:54:51 »
Streltsy Tümenleri hakkında bilgi içeren ekran görüntüsü:

Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 13 Mayıs 2017, 16:41:47 »
Osmanlı ikinci roma falan değil. Bir Türk devleti. Biz hiçbir şeyin ve kimsenin ikincisi değiliz. Daima biriz ve özgünüz. Lanet olası federaller

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 13 Mayıs 2017, 18:20:22 »
Osmanlı 2. Roma sebebi ise bariz İstanbul'un başkent olması. Fatih Sultan Mehmed'in ise kayzer ünvanı tamamıyla Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun otoritesini sarsmak amaçlı kullanılmıştır. Doğu Roma yıkılmadan önce kendisini kayzer diye dayatıyor ve KRC yi tanımıyordu. Fatih Sultan Mehmed ise bu politikayı sürdürmüştür. Tek bir farkla Osmanlı Doğu Roma gibi güçsüz değildi ve ileri sürdüğü iddaayı askeri kuvvetiyle destekler nitelikteydi. Osmanlı kimsenin 2. si ya da 3. olmaz diyenlere ise tavsiyem böyle yapmamaları sebebi ise senden önce Türk devletleri yokmuydu onları bir sıralamaya koyarsak Osmanlı kaçıncı olur ? saçma sapan iddaalar ortaya atmayın. 3. Roma dediğimiz yer Moskova sebebi ise Rusyanın Küçük kaynarca antlaşmasında dayattığı madde bu madde Tüm Orthodoxların lideri konumuna getirdi Rusya'yı ve Rusya İstanbula giremediği için değerli şehirlerinden biri olan Moskova yı ileri sürdü ve kendisini 3.Roma olarak ilan etti.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 13 Mayıs 2017, 21:23:01 »
Osmanlı 2. Roma sebebi ise bariz İstanbul'un başkent olması. Fatih Sultan Mehmed'in ise kayzer ünvanı tamamıyla Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun otoritesini sarsmak amaçlı kullanılmıştır. Doğu Roma yıkılmadan önce kendisini kayzer diye dayatıyor ve KRC yi tanımıyordu. Fatih Sultan Mehmed ise bu politikayı sürdürmüştür. Tek bir farkla Osmanlı Doğu Roma gibi güçsüz değildi ve ileri sürdüğü iddaayı askeri kuvvetiyle destekler nitelikteydi. Osmanlı kimsenin 2. si ya da 3. olmaz diyenlere ise tavsiyem böyle yapmamaları sebebi ise senden önce Türk devletleri yokmuydu onları bir sıralamaya koyarsak Osmanlı kaçıncı olur ? saçma sapan iddaalar ortaya atmayın. 3. Roma dediğimiz yer Moskova sebebi ise Rusyanın Küçük kaynarca antlaşmasında dayattığı madde bu madde Tüm Orthodoxların lideri konumuna getirdi Rusya'yı ve Rusya İstanbula giremediği için değerli şehirlerinden biri olan Moskova yı ileri sürdü ve kendisini 3.Roma olarak ilan etti.

bal damlıyor ağzından. komple katılıyorum.

+ Osmanlı bir Türk devleti değildi, Türk+İslam+Bizans devletiydi, "Osmanlı"ydı işte, başka bir tanıma ihtiyaç yok :)
/

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 13 Mayıs 2017, 23:13:25 »
2. demiyoruz 3. roma diyoruz ve 3. roma olarak şehir anlayıp moskovayı göstermeniz de anlamsız bu arada 1. roma imparatorluğu da hristiyan değildi dili latinceydi 2. roma imparatorluğunun dini ortodox ve dili heleyan diliydi. 3. roma imparatorluğunu da sahiplenen ise Osmanlıdır dili Türkçe dini islam idi. Osmanlının Süleymandan sonra bu ünvanı kullanmamasının sebebi dini etkenlerdir kendilerine yakıştıramamışlardır. Birisi 3. olduğumuzu tartışırken 2. filan değil dedi onu hiç anlamadım. Yani dediğim gibi ortodoxların lideri filan olsun 3. roma ile alakası yoktur dinin mantık yaparak ilerliyorsunuz mantıkla cevap veriyorum, hadi şehir olduğunu düşünürsek (öyle değil) 1. roma yani roma şehri başta pagan dini sonrası catolik dinine geçiş yapıyor ortodoxlukla alakası ne olduğunu anlamadım

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 14 Mayıs 2017, 00:15:39 »
1. Roma Roma
2. Roma İstanbul
3. Roma Moskova
Devlet-i Ebed-müddet

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 14 Mayıs 2017, 00:18:59 »
Ortodoxluk ile alakasını söyliyeyim sana. İstanbul Katolikliğin değil ortodoxluğun merkezidir. Ve İstanbul'un kurucusu Constantin ise Ortodoxlukta aziz mertebesindedir. Rusya ise bunu bahane ederek 3.Roma olduğunu iddaa ediyor küçük kaynarca'da ortodoxluk ile alakası buradadır. Ben tarih okuduğum için senin bu ileri sürdüklerini ilk yazdığım yorumda cevapladıydım. Ama görüyorum ki yeterli olmamış.

Bu arada erdem13  Osmanlı başlarda bir Türk devletidir. Bizans yada gerçek adıyla Doğu Romanın sistematiğini kullanmıştır. Normal Türk ordularına benzememesi ise Selçukludan daha da evvelinden selçuklunun abbasiden aldığı gulam ve ya devşirme sistemidir. Bunu biraz daha incelersen Doğu Roma daha da inersen Roma ya kadar varabilirsin. Ama bu Türk devleti olmadığı anlamına gelmez. Dediğin karmalar var yok değil Osmanlıydı işte dersen bu boş yere ayrımcılık olur gereksizdir.

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 14 Mayıs 2017, 00:56:04 »
Tarih okumuşsun boş okumuşsun tarih okuduğuna göre hadi her şeyi sen belirle ve diğer sayılı tarihçileri tınlama. Çok güzel tarih okudum de çık içinden muhtelemen karşıdaki okumuyordur. 1. Romanın ortodoxlukla alakasını söyler misin. Daha benim yazdığım yazıları okumakta zorluk çekiyorsun googleden de aratmaktan da zorluk çekiyorsun (3. roma diye) ya da aratabilsende görmek istediklerini görüp belki de hiç okumuyorsundur. Özellikle tarih okuduğundan "3. Roma neresidir" diye özel ders var yok ya hatta "3. Roma Moskovadır ve 3. Roma şehirdir." diye derslerin var özellikle A+ alıyorsun o kadar iyi biliyorsun ki "Tarih okuyorum ben, açılın her şeyi bana soracaksınız" diye geçiniyorsundur. İleri sürdüklerimden bir haberdar mantık kullanarak kendince bir şeylere cevap veriyorsun çünkü tarih okuyorsun ve tarih mantık ve ihtimaller silsilesidir bunu en çok sen biliyorsun tarihde gerçeğin yeri yok! sadece mantıkla Rusyanın ortodox olduğundan 3. romanın Rusyanın başkenti moskovadır. 3. Romanın ülke olup olmadığını neyi tartıştığımızı okumadan sadece tarih okumanı göstererek mantık yapıp şehir olduğunu belirtmenle beni etkiledin. Bu kadar yazıyı ne kadar etkilendiğimi belirterek yazdım. Teşekkürler hocam çok iyi aydınlattın artık ertafta hava atabilirim "Tarih okuyan birisinden öğrendiğime göre 3. Roma Moskova olduğunu biliyor muydunuz? Ne kadar havalıyım sizin tarih okuyan birisini tanımamanız ne kötü, keşke ölseniz." böyle geçinebilirim artık. Nese bu kadar içimi döktüğüm yeter gerçeklere gelelim yabancı kaynaklara; Kaynaklar belli bir şey olmadığını, 3. Romanın şehir veya ülke olabileceğini iddia ediyor başta kerem1249 un verdiği linki okursanız Rusyanın ve Osmanlının Almanyanın hatta sonrasında İtalyanın iddia ettiğini söylüyor. Şehir olsaydı ülkeler iddia etmezdi. Rusyanın iddiasında Mokovy olan ülkenden çok moskow şehirine itafen kullandıklarını söylüyor ama diğer ülkeler şehir olarak kullanmıyor. Ben İlber Hocayı, Halil İnancık Hocayı ve Celal Şengörü kaynak gösterek belirttim ama sen tarih tutturduğun aklınla mantık yaparak direkt 3. Roma Moskovadır diyebiliyorsun. Aratamadığını göz önüne alırsak ing. olan wiki linkini buraya atıyorum umarım ing. biliyorsundur çünkü türkçesi yok azerice okuyabilirsin belki tam yazmıyor ama. Ha şimdiden önlem alayım wiki kaynak değil diyorsan zaten kaynaklarımı belittim 3 satır öncesinde geri dön okumaya başla tarih okuyan arkadaşım.

https://en.wikipedia.org/wiki/Third_Rome
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2017, 01:00:30 Gönderen: mahoin12 »

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 14 Mayıs 2017, 01:54:51 »
Bu arada işsizliğimin güzel faydalarından birine şahit oldum DDRJake in Osmanlı için 3. Roma dediği videoyu saniyesi ile altıyorum. 54. Dk 5. saniye beyler.

https://www.youtube.com/v/sOhD89YVICY?t=54m5s&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2017, 01:57:42 Gönderen: mahoin12 »

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 14 Mayıs 2017, 07:59:59 »
Ben orda ego için tarih okuduğumu belirtmedim. İnsanız kusursuz değiliz saçma saçma beni ezme çabanı da anlamış değilim ego nu az ileride tatmin et. Rusya Tarihinde hocamız mantıklı bir açıklama ile anlattı. Ama sen tutturmuşsun bir ortodoxluk ile alaka gidiyorsun. Gittiğin yolda sana mutluluklar diliyorum. Ve burada sürekli bir şeyler dayatma çabanı da anlamış değilim. Fikirler ileri sürülür sevilir ya da sevilmez. Hala üçüncü Roma dasın.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2017, 08:06:25 Gönderen: Frederik Barbarossa »

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 14 Mayıs 2017, 09:07:36 »
Ortodoxluk ile alakasını söyliyeyim sana. İstanbul Katolikliğin değil ortodoxluğun merkezidir. Ve İstanbul'un kurucusu Constantin ise Ortodoxlukta aziz mertebesindedir. Rusya ise bunu bahane ederek 3.Roma olduğunu iddaa ediyor küçük kaynarca'da ortodoxluk ile alakası buradadır. Ben tarih okuduğum için senin bu ileri sürdüklerini ilk yazdığım yorumda cevapladıydım. Ama görüyorum ki yeterli olmamış.

Bu arada erdem13  Osmanlı başlarda bir Türk devletidir. Bizans yada gerçek adıyla Doğu Romanın sistematiğini kullanmıştır. Normal Türk ordularına benzememesi ise Selçukludan daha da evvelinden selçuklunun abbasiden aldığı gulam ve ya devşirme sistemidir. Bunu biraz daha incelersen Doğu Roma daha da inersen Roma ya kadar varabilirsin. Ama bu Türk devleti olmadığı anlamına gelmez. Dediğin karmalar var yok değil Osmanlıydı işte dersen bu boş yere ayrımcılık olur gereksizdir.

Vay kardeşim gel sarılalım ben de tarih bölümü okuyorum ;D

Osmanlı kuruluşta elbette Türk+Müslüman özellikler taşıyor, belirtmeme gerek yok aslında ama o zaman zaten milliyet ve din birbirinden ayrı görülmüyordu, İstanbul'un fethinden sonra o Doğu Roma'nın birikimini Osmanlı Devleti tam anlamıyla yuttu, Türk devleti değildir'den kastım, kimisi Osmanlı'yı sadece Türklere mal ediyor, yanlış olduğunu düşünüyorum, Ermeni, Rum, Yunan ve diğer milletlerin katkılarını göz ardı edemeyiz. Hepsini kapsaması açısından da Osmanlı kimliğini kullanmak doğru olur gibi geliyor, Tanzimat mode on ;D
/

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 14 Mayıs 2017, 09:55:41 »
Osmanlı Devleti hakkında millet tartışmasına bende gireyim.
Osmanlı II. Murad'dan sonra çok-uluslu bir imparatorluk haline geldi. Hanedan Türk'tü ancak devletin bel kemiği devşirme askerler ve diğer halklardı. Ne zaman ki Osmanlı çokulusluluk kabiliyetini yitirdi, o zaman bu uluslar dış desteklerle kendilerini bağımsızlaştırdı. Osmanlı günümüz İsrail Devleti'nin veya ABD'nin yaptığı gibi ele geçirdiği coğrafyaları Türkleştirebilseydi bugün Türkçe konuşan insan sayısı iki misli olabilirdi.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 14 Mayıs 2017, 10:24:00 »
Streltsy Tümenleri hakkında bilgi içeren ekran görüntüsü:

1444 yılında 101.000 lik ordu?

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 14 Mayıs 2017, 10:29:41 »
1444 yılında 101.000 lik ordu?
Bunu Streltsy Tümenlerini gösterme maksadıyla hileyle yapmışlardır. 144'te Rusya'da kurulamaz.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 14 Mayıs 2017, 11:33:11 »
Bu mantıkla selçuklu devletine fars Timur'a moğol Hunlara macar diyelim ?

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 14 Mayıs 2017, 11:42:55 »
Bu mantıkla selçuklu devletine fars Timur'a moğol Hunlara macar diyelim ?
Selçuklu günümüz Türkiye'si gibi Türk ağırlıklı bir etnik yapıya sahipti. Türkiye'deki Kürt oranı kadar Fars etniğinden insan Selçuklu'da mevcuttu. Bu devlete Fars devleti denemez.
Timur Devleti içinde Moğol oranı üstteki örneklemedeki gibiydi, bu devlete de Moğol devleti denemez.
Hunlar Macarların yarı-atasıdır. Hunlara Macar değil, Macarlara Hun (Altay kültür ailesi bireyi) denmelidir.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 14 Mayıs 2017, 12:20:07 »
Türkler geçtikleri kültürleri etkilemiş ve etkilenmiştir. Hun Macar örneğine bakacak olursak arkadaşımızın verdiği bilgi doğrudur. Çünkü Hunlardan sonra orada kurulan devletler yada yerleşen milletler ile harmanlanmışlardır. Selçuklu için de daha doğrusu çok nadir coğrafyalar hariç çoğu harmanlanmış milletlerden oluşmakta.

Çevrimiçi ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 14 Mayıs 2017, 13:17:18 »
Ben 2. 3. Roma'yı bilmem ama Artık Osmanlı'ya da bir dlc şart oldu.
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 9. BÖLÜM 2. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 14 Mayıs 2017, 13:21:44 »
Ben 2. 3. Roma'yı bilmem ama Artık Osmanlı'ya da bir dlc şart oldu.
Osmanlıya daha ne yapsınlar.
En fazla yeniceri özel birliği gelirse gelir.
Asıl lazım olan müslümanlık için yeni mekanikler
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 14 Mayıs 2017, 13:33:21 »
Hocam bu forumda geçen sene de aynı şekilde karşısındakini ezme yok saymak için tarih okuyorum demişti birisi aynı benzer lafları etmiştim görünen o ki değişmedi. Tartışma sırasında kaynak göstermek yerine buna benzer laf edip karşısındakini birey olarak yok saymak gibi bir şey yapıyonuz karşı sözde geri kalmayınca yine biz egolu oluyoruz güzel dünya

Çevrimiçi ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 14 Mayıs 2017, 13:34:17 »
Osmanlıya daha ne yapsınlar.
En fazla yeniceri özel birliği gelirse gelir.
Asıl lazım olan müslümanlık için yeni mekanikler
Dediğin gibi mesela rusya'da patriğin kutsaması gibi Islam'da halife bir başka ülke'ye böyle yapıp bonus verse papa gibi patrik rusya dışında diğer ortadoks ülkelerinde kutsayabiliyorsa islam içinde bu şart halifelerde osmanlıda olduğu için osmanlıda bir takım olum değişmelerle birlikte yeni bir DLC yapılmalı.
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 9. BÖLÜM 2. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 14 Mayıs 2017, 14:59:45 »
Ortaya espriyle karışık bir soru attım yine forum birbirine girmiş. Arkadaşlar meramınızı, görüşünüzü yazın bitirin, başkalarına sataşmayın. Herkes istediğini düşünebilir. 3. Roma tartışmalarını bir kenara koyarak bazı kavramsal karmaşalar yaşanmış, ben onları düzelteyim.

Osmanlı'ya imparatorluk denemez diyen bir arkadaş var. Hükümdarlar sultan ünvanını kullanıyormuş. İmparator ve imparatorluk kavramları ünvanla değil, yetki ve güçle alakalı. Bugün bazı ülkelere cumhuriyet diyoruz. Niçin? Çünkü halk idaresi var.

Geçmişte hükümdarın mutlak güç sahibi olduğu devletlere imparatorluk sıfatı verilir. Roma'nın cumhuriyetten imparatorluğa dönüşümü bununla alakalı. Önceden aristokratların yönettiği bir cumhuriyetten, tek adamın herşeyi yönettiği bir imperium'a dönüşüyor devlet. Bu arada Roma imparatorları da kendilerine imparator'dan daha kıymetli gördükleri ünvanları veriyordu. Agustus Kayzer gibi... "imperator" en basit ifadesiyle "imperium" sahibi kişilere denirdi. Imperium Latince güç kullanma yetkisi demektir ve cumhuriyet döneminde sadece lejyon komutanları kullanırdı bu ünvanı, sonradan Agustus Kayzer'lerin olağan ünvanlarından biri haline geldi.

Güç, yetki ve yönetim biçimi açısından bakıldığında mutlak monarkların imparator olarak anılmasında bir yanlışlık yok. Tarihçilerin seçtiği yöntem de bu. Osmanlı sultanları da mutlak monark olduğundan (hem de en babasından) devleti imparatorluk olarak ifade etmek yanlış olmaz. İlber Ortaylı'nın falan eserlerine bakarsanız imparatorluk dönemi, cumhuriyet dönemi gibi tanımlamalar görürsünüz. Star Wars'ta konfederasyonu yıkan kişinin ya da Fransa'da Napolyon'un kendine imparator demesi falan hep bundan.

Fransa Sultanlığı niye olmuyor gibi komik argümanlarla gelmeyin.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 14 Mayıs 2017, 15:19:11 »
Ortaya espriyle karışık bir soru attım yine forum birbirine girmiş. Arkadaşlar meramınızı, görüşünüzü yazın bitirin, başkalarına sataşmayın. Herkes istediğini düşünebilir. 3. Roma tartışmalarını bir kenara koyarak bazı kavramsal karmaşalar yaşanmış, ben onları düzelteyim.

Osmanlı'ya imparatorluk denemez diyen bir arkadaş var. Hükümdarlar sultan ünvanını kullanıyormuş. İmparator ve imparatorluk kavramları ünvanla değil, yetki ve güçle alakalı. Bugün bazı ülkelere cumhuriyet diyoruz. Niçin? Çünkü halk idaresi var.

Geçmişte hükümdarın mutlak güç sahibi olduğu devletlere imparatorluk sıfatı verilir. Roma'nın cumhuriyetten imparatorluğa dönüşümü bununla alakalı. Önceden aristokratların yönettiği bir cumhuriyetten, tek adamın herşeyi yönettiği bir imperium'a dönüşüyor devlet. Bu arada Roma imparatorları da kendilerine imparator'dan daha kıymetli gördükleri ünvanları veriyordu. Agustus Kayzer gibi... "imperator" en basit ifadesiyle "imperium" sahibi kişilere denirdi. Imperium Latince güç kullanma yetkisi demektir ve cumhuriyet döneminde sadece lejyon komutanları kullanırdı bu ünvanı, sonradan Agustus Kayzer'lerin olağan ünvanlarından biri haline geldi.

Güç, yetki ve yönetim biçimi açısından bakıldığında mutlak monarkların imparator olarak anılmasında bir yanlışlık yok. Tarihçilerin seçtiği yöntem de bu. Osmanlı sultanları da mutlak monark olduğundan (hem de en babasından) devleti imparatorluk olarak ifade etmek yanlış olmaz. İlber Ortaylı'nın falan eserlerine bakarsanız imparatorluk dönemi, cumhuriyet dönemi gibi tanımlamalar görürsünüz. Star Wars'ta konfederasyonu yıkan kişinin ya da Fransa'da Napolyon'un kendine imparator demesi falan hep bundan.

Fransa Sultanlığı niye olmuyor gibi komik argümanlarla gelmeyin.

Hükümdarın mutlak güç sahibi olduğu devlete neden imparatorluk densin? Bu mantıkla düşünürsek Karamanoğulları devleti de imparatorluktu, hükümdar mutlak güç sahibi sonuçta. Bir devlette egemenlik hükümdara aitse buna Mutlak Monarşi / Mutlakiyet denir. Egemenlik halkınsa Cumhuriyet denir. Cumhuriyet ve İmparatorluk elbette birbirleriyle aynı şey değiller ama birbirinin zıttı da değiller. Elmayla armutu kıyaslamanın manası yok. Cumhuriyet ve Mutlakiyet birer yönetim biçimleridir, İmparatorluk ise bu yönetim biçimlerinin Batı'daki şeklidir, Doğu'da bu Kağanlık, Sultanlık ve Padişahlık şeklinde isimlendirilir.

İmparator'un, kralların üzerinde bir çeşit krallar kralı anlamına gelen bir kullanımı var Batı'da. Doğu'daki karşılıkları -İran'da- Şahlar Şahı anlamına gelen Padişah'tır, -Türklerde- Hanlar Hanı için kullanılan Kağan'dır, -Araplarda- Melikler Meliki için Sultan ifadesi kullanılır.

Osmanlı hükümdarları hiçbir zaman İmparator demediler kendilerine. (deseler de bir şey fark etmezdi, sadece unvandan yola çıkarak devlete isim veremeyiz, Han unvanını da kullanıyorlardı, Osmanlı Hanlığı demiyoruz sonuçta değil mi?) Devletin ismi de hiçbir Osmanlıca kaynakta Osmanlı İmparatorluğu olarak geçmiyor. Biz 2017 kafasıyla hem de batılı bakış açısıyla bakıp da niye İmparatorluk diyoruz?

Bundan 100 yıl sonra birileri çıksın öyleyse, Türkiye Cumhuriyeti'ne kafalarına göre isim versinler, Anadolu Cumhuriyeti falan desinler... Devletlere öyle oturduğumuz yerden kendimizce mantıklı geldiği şekilde isim veremeyiz. Osmanlı hanedanının yönettiği bu devlet Batılı tarihçiler tarafından Turkish Empire / Ottoman Empire olarak adlandırılıyor olabilir, bizim kendi kaynaklarımız bu devletten Devlet-i Aliyye diye bahsediyor. Osmanlı zamanında imparatorluk kelimesi yok muydu? Vardı. Resmi yazışmalarda imparatorluk kelimesini kullansalar kullanırlardı ama kullanmamışlar. Kusura bakmayın ama 600 yıllık devlet kendine imparatorluk demezken bu devlete isim vermek İlber Ortaylı'ya düşmez :)

Yeterince açıklayıcı olmuştur umarım.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2017, 15:23:12 Gönderen: erdem13 »
/

Çevrimdışı jBEY

• Müsellem
  • *
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 14 Mayıs 2017, 15:46:55 »
Üçünce Roma açık bir şekilde Osmanlı iken neden bunlar bu kadar sahip çıkıyorlar neye sahipler tam olarak ? İstanbulmu onlarda ? Roma mı onlarda ? Bunlar hep Cumhuriyet sonrası yaşanan kültür değişikliğinden kaynaklanıyor işte. Selçuklu dahi Sultanate of Rum olarak adlandırılıyor. Rumlar yunanlılar değillerdir Rumlar Batıda yaşayan Türklerdir. Rumlar Romalılardır. Rumlar Osmanlı Hanedanının tebaası olanlardır. Osmanlı hanedanı yalnızca Halifelik ve Hakanlık gibi ünvanlara değil aynı zamanda Kayser- i Rum ünvanınada sahiptir.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2017, 15:54:10 Gönderen: jBEY »

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 14 Mayıs 2017, 16:25:01 »
Selçuklu günümüz Türkiye'si gibi Türk ağırlıklı bir etnik yapıya sahipti. Türkiye'deki Kürt oranı kadar Fars etniğinden insan Selçuklu'da mevcuttu. Bu devlete Fars devleti denemez.
Timur Devleti içinde Moğol oranı üstteki örneklemedeki gibiydi, bu devlete de Moğol devleti denemez.
Hunlar Macarların yarı-atasıdır. Hunlara Macar değil, Macarlara Hun (Altay kültür ailesi bireyi) denmelidir.

Osmanlı'nın Bizanstan etkilenmesiden dolayı Türk devleti olduğunu reddeden arkadaşa hitaben yazdım. Aynı şekilde Selçuklu'da Fars kültüründen oldukça etkileniyor lakin Bu yine Türk devleti olduğunu değiştirmez. Ek olarak nüfusununda buna etkisi yok. Devlet ve Hanedan Türk sonuçta. Memlükleride örnek verebilirim buna.

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 14 Mayıs 2017, 16:30:03 »
Osmanlı İmparatorluğu demek yanlış lakin İmparatorluk çok uluslu devletler içinde kullanılıyor. Devlet-i Aliyye Büyük devlet anlamına geliyor. Bu bir devlet ismi olmaktan çok devlet ünvanı gibi. Osmanlı Devleti demek daha doğru olur. Çünkü Osmanlı Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Devleti Aliyye Osmaniyye bunları ciddi anlamda ayıran fark yok. Türkiye'ye Anadolu Cumhuriyeti demesinden farksız görmemen gerek.

Çevrimdışı jBEY

• Müsellem
  • *
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 14 Mayıs 2017, 16:33:04 »
Osmanlı'nın Bizanstan etkilenmesiden dolayı Türk devleti olduğunu reddeden arkadaşa hitaben yazdım. Aynı şekilde Selçuklu'da Fars kültüründen oldukça etkileniyor lakin Bu yine Türk devleti olduğunu değiştirmez. Ek olarak nüfusununda buna etkisi yok. Devlet ve Hanedan Türk sonuçta. Memlükleride örnek verebilirim buna.
Türkiyede Osmanlı düşmanlığı o kadar hat safhadaki bu diğer devletleride etkiler nitelikte Avrupada ve dünyanın geri kalanında devletler kişiler ve aileler üzerinden anlatılırken Türkiyede son zamanlarda eğitim sistemi batıya yaklaşsa dahi henüz yayına oturabilmiş değil. Hun devletinden bahsediliyor lakin Dulo Hanedanından ve Dulo ailesi asilzadelerinin aileden ayrılarak ( Arpad gibi ) Macaristan ve Bulgaristana göç etmesinden ve zamanla yaşadıkları asimilasyondan bahsetmiyorlar. Bildiğin Türk dünyasındaki Aristokrasi yok oldu. Osmanlıdan sonra tamamen kan bağından bağımsız bir görmemişler Aristokrasisi oluştu. Osmanlı zamanında dahi geçmiş beyliklerin hanedan aileleri yaşadıkları bölgede saygın bir yere sahiptiler.  Bu durum Osmanlıdada bozulsada en azından Türkiyedeki gibi yapay bir Aristokrasisi yoktan var edilmedi. Osmanlı paşaları yalnızca paşa idi. Yani bunu düzeltmeden tarihe objektif bir şekilde bakamıyacağız ve dünyaya gerçek tarihimizi yansıtamıyacağız. Büyük tarihimizi dünyaya göstermek için öncelikle çocuklarımıza doğru öğretmeliyiz.

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 14 Mayıs 2017, 16:39:42 »
Merak ediyorum plazada kendilerine karşı çıkan, politikalarını eleştiren insanları fişliyorlar mı? Çünkü bir ara reddit yöneticileri ile mi ne kavga etmişlerdi bu yüzden redditteki bir sayfayı kapatmışlardı. Merak ediyorum acaba kendilerine karşı konuşanları mı fişlemek istediler o zaman.

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 14 Mayıs 2017, 18:03:29 »
Merak ediyorum plazada kendilerine karşı çıkan, politikalarını eleştiren insanları fişliyorlar mı? Çünkü bir ara reddit yöneticileri ile mi ne kavga etmişlerdi bu yüzden redditteki bir sayfayı kapatmışlardı. Merak ediyorum acaba kendilerine karşı konuşanları mı fişlemek istediler o zaman.
Bunu rozetlere göre yapıyor olabilirler ;) (çok dlc alana laf yok, oyunun kendisi dışında bir alım yapmayana ateş serbest!)
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 14 Mayıs 2017, 20:42:33 »
Beyler mantıktan çıkarak yorum ya da kendinize göre bilgi veriyonuz kaynak gösterin diyeyim evet. İmparatorluk veya devlet tartışmasında da bari kullandığınız kelimelerin ne olduğuna bakın kullanın. Osmanlı İmparatorluk değildir diyenler hangi kaynağa hangi dayanağa göre dediklerini söylesinler bakalım.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 14 Mayıs 2017, 21:00:26 »
"Hükümdarın mutlak güç sahibi olduğu devlete neden imparatorluk densin? Bu mantıkla düşünürsek Karamanoğulları devleti de imparatorluktu, hükümdar mutlak güç sahibi sonuçta. "

Kendine "bey" diyen adamın mutlak güç sahibi olduğunu zannedersen varacağın sonuç otomatikman yanlış olur. Bu adam kendine imparator dese, bu haber daha Bizans sarayına gitmeden boy sofralarında kahkahalarla karşılanır, sonra da "hayırdır kendine Kayzer diyormuşsun" denerek o Bey'in bir güzel kulağı çekilirdi. Kaldı ki bu adam daha kendine Sultan diyemiyor.

"Bir devlette egemenlik hükümdara aitse buna Mutlak Monarşi / Mutlakiyet denir"

Absolute monarchy, or despotic monarchy, is a form of monarchy in which one ruler has supreme authority and where that authority is not restricted by any written laws, legislature, or customs.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Absolute_monarchy

Çıkarılacak sonuçlar: Bir ülke monarşiyle yönetilebilir, fakat her monarşi mutlak değildir. Tıpkı her cumhuriyetin demokratik olmaması gibi.

"Osmanlı hükümdarları hiçbir zaman İmparator demediler kendilerine. (deseler de bir şey fark etmezdi, sadece unvandan yola çıkarak devlete isim veremeyiz, Han unvanını da kullanıyorlardı, Osmanlı Hanlığı demiyoruz sonuçta değil mi?) Devletin ismi de hiçbir Osmanlıca kaynakta Osmanlı İmparatorluğu olarak geçmiyor. Biz 2017 kafasıyla hem de batılı bakış açısıyla bakıp da niye İmparatorluk diyoruz?"

Osmanlı hükümdarları kendilerine imparator derdi. Kayzer, imparator demektir. Ama zaten biz burada devlete isim vermiyor, onun karakterini belirtiyor, siyaset terminolojisine göre yorumluyoruz. Osmanlı devleti misal Venedik gibi bir tüccar cumhuriyeti olsaydı, o zaman da cumhuriyet derdik. Hükümdar kendine şu ünvanı vermiş, bu ünvanı vermiş, resmi adı şuymuş falan bunun bir önemi yok. Osmanlı'ya imparatorluk denilmesinin sebebi imparatorluk tanımına uyması. Sen devletin ismi hükümdarın ünvanından geliyor zannediyorsan zaten çok yanlış gelmişsin. Benzer bir şekilde Osmanlı'nın Türk devleti olduğunu söylerken de aslında devletin kimliğini vurguluyoruz. Yoksa Osmanlı kendisine ben Türk devletiyim demiyor.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 14 Mayıs 2017, 21:31:10 »
"Hükümdarın mutlak güç sahibi olduğu devlete neden imparatorluk densin? Bu mantıkla düşünürsek Karamanoğulları devleti de imparatorluktu, hükümdar mutlak güç sahibi sonuçta. "

Kendine "bey" diyen adamın mutlak güç sahibi olduğunu zannedersen varacağın sonuç otomatikman yanlış olur. Bu adam kendine imparator dese, bu haber daha Bizans sarayına gitmeden boy sofralarında kahkahalarla karşılanır, sonra da "hayırdır kendine Kayzer diyormuşsun" denerek o Bey'in bir güzel kulağı çekilirdi. Kaldı ki bu adam daha kendine Sultan diyemiyor.

"Bir devlette egemenlik hükümdara aitse buna Mutlak Monarşi / Mutlakiyet denir"

Absolute monarchy, or despotic monarchy, is a form of monarchy in which one ruler has supreme authority and where that authority is not restricted by any written laws, legislature, or customs.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Absolute_monarchy

Çıkarılacak sonuçlar: Bir ülke monarşiyle yönetilebilir, fakat her monarşi mutlak değildir. Tıpkı her cumhuriyetin demokratik olmaması gibi.

"Osmanlı hükümdarları hiçbir zaman İmparator demediler kendilerine. (deseler de bir şey fark etmezdi, sadece unvandan yola çıkarak devlete isim veremeyiz, Han unvanını da kullanıyorlardı, Osmanlı Hanlığı demiyoruz sonuçta değil mi?) Devletin ismi de hiçbir Osmanlıca kaynakta Osmanlı İmparatorluğu olarak geçmiyor. Biz 2017 kafasıyla hem de batılı bakış açısıyla bakıp da niye İmparatorluk diyoruz?"

Osmanlı hükümdarları kendilerine imparator derdi. Kayzer, imparator demektir. Ama zaten biz burada devlete isim vermiyor, onun karakterini belirtiyor, siyaset terminolojisine göre yorumluyoruz. Osmanlı devleti misal Venedik gibi bir tüccar cumhuriyeti olsaydı, o zaman da cumhuriyet derdik. Hükümdar kendine şu ünvanı vermiş, bu ünvanı vermiş, resmi adı şuymuş falan bunun bir önemi yok. Osmanlı'ya imparatorluk denilmesinin sebebi imparatorluk tanımına uyması. Sen devletin ismi hükümdarın ünvanından geliyor zannediyorsan zaten çok yanlış gelmişsin. Benzer bir şekilde Osmanlı'nın Türk devleti olduğunu söylerken de aslında devletin kimliğini vurguluyoruz. Yoksa Osmanlı kendisine ben Türk devletiyim demiyor.

Kayser, imparator ile aynı anlama gelmez. Bir kere kökleri bile farklı. Kayser, Julius Caesar'dan gelir. Ona ithafen kullanılan bir unvandır.
Devletin isminin unvandan geldiğini zannetmediğimi defalarca söyledim, yazdıklarımı okumadan cevapladığın buradan belli oluyor. Devletin ismi hükümdar unvanından gelseydi Osmanlı Hanlığı da dememiz gerekirdi diye kaç defa söyledim. Devlet ismi ile hükümdar unvanı arasında bağlantı olmadığını biliyorum.

Batı terminolojisi ile Doğu devletlerini isimlendiremezsiniz. Aynı şekilde Doğu terminolojisi kullanarak da Batılı devletere isim veremezsiniz, komik duruma düşersiniz.

Benim monarşi tanımımda hiçbir problem yok. Egemenlik hükümdara aitse Mutlak Monarşi olur diyorum. Egemenlik hükümdarın yanı sıra anayasa ile sınırlandırılırsa bunun Meşruti Monarşi olacağını ben de biliyorum.

Mutlak Monarşi, Batı'da İmparatorluk olarak teşekkül ederken Doğu'da Sultanlık-Kağanlık-Padişahlık olarak teşekkül eder. Ancak Osmanlıları sadece Doğu'ya veya Batı'ya mal edemeyeceğimiz için bu devlete İmparatorluk veya Sultanlık gibi isimlerle hitap edemeyiz. Bu yüzden Osmanlı Devleti ismi en uygun isimdir. Osmanlı'nın hem Batı hem de Doğu kimliği için bir üst kimliktir "Osmanlı Devleti". Sen Osmanlı İmparatorluğu dersen bu bir Batılı devlet adlandırması olur.

Terminolojiyi öyle kafanıza göre yorumlayamazsınız. Bunlar böyledir, tarih bilimiyle ilgili bir tez atacaksanız ortaya bunlara uymak zorundasınız. Ha ben uymayacağım diyorsanız tarihi roman yazabilirsiniz orada istediğiniz gibi adlandırabilirsiniz.

Beyler mantıktan çıkarak yorum ya da kendinize göre bilgi veriyonuz kaynak gösterin diyeyim evet. İmparatorluk veya devlet tartışmasında da bari kullandığınız kelimelerin ne olduğuna bakın kullanın. Osmanlı İmparatorluk değildir diyenler hangi kaynağa hangi dayanağa göre dediklerini söylesinler bakalım.

neyin kaynağını göstereyim? kaynak göstermesi gereken sensin, Osmanlı Devleti'nin resmi yazışmalarda Osmanlı İmparatorluğu ismini kullandığı bir kaynağı göstermesi gereken sensin, Osmanlı kaynakları Devlet-i Aliyye diye bahsediyor, ben zaten kaynaklardan yola çıkarak konuşuyorum, kusura bakma ama burada mantıktan çıkarak kendine göre bilgi veren sensin. Bir tane bile Osmanlıca kaynakta imparatorluk tanımı geçmiyor.
/

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 14 Mayıs 2017, 21:49:15 »
Ben daha mandate of heaven de extended timeline dlc sini oynayamıyorum bunlar yeni dlc çıkartmışlar. Maşaallah da bir şu hilafete mekanik getirmediler anasını satayım.
Fantezi istiyorum  :D Not: Bu mesajı alıp imzasına koyanın taa.. yapmayın lütfen.
Eşcinsellik deme bana :) . Herşeyi anlarım da bir insan niye dedesiyle aşk yaşar :D

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 14 Mayıs 2017, 21:54:07 »
Osmanlı'nın 1876-1878, 1908-1922 arası (hatta 1922-1924 arası Türkiye'nin de anayasasıydı)geçerli anayasası Kanun-ı Esasi içinde Osmanlı hanedanının yönettiği ülke sürekli olarak Osmanlı Devleti (Devlet-i Aliyye Osmaniyye) adıyla geçti. Devlet seviyesi olarak İmparatorluk diyebiliriz, ama resmi adı Osmanlı Devleti.
Kaynak: https://anayasa.tbmm.gov.tr/1876.aspx
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 14 Mayıs 2017, 22:50:05 »
Kilise çanlarında kullanılan metalin Narva (1701)yenilgisinden sonra bizzat Petro’nun emriyle oluştulan heyette materyal mevcudunun dörtte biriyle topçular oluşturuldu. Çanların en az kilise kadar değerli olduğunu o dönem halkın gözüyle düşünelim.

Andrew Vinius Novgorad’a mayıs 1701’de 20 top ve sonrası 46 top gönderdi. Yıl sonu 300 topa ulaştı. Sonra Sibirya’da kaynak arayışına geçildi.

Streltsi detayı güzel olmuş fakat daha çok detay aktarılmalı bu DLC’lerden.

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 15 Mayıs 2017, 10:18:52 »
Yeni detaylar:

Aziz İkonları:

Sibirya Kaşifi, 20 DIP puanı dışında hiçbir maliyet istemiyor!

Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimiçi ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 15 Mayıs 2017, 12:34:30 »
Islam içinde böyle bir şey gerekli patriarch authority yerine piety kullanarak yapılabilir.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 15 Mayıs 2017, 13:17:18 »
"Kaiser is the German word for "emperor". Like the Bulgarian, Serbian and Russian Czar it is directly derived from the Roman emperors' title of Caesar..."

Kimsenin kimseye isim verdiği yok hala anlamamışsın. Bu bir tanımlamadır. Mesela Roma için de tarihçiler cumhuriyet tanımlaması yapıp Roma Cumhuriyeti adını veriyor. Veriyor ki senin gibiler rejimin ne olduğunu bilsin. Senin mantığınla Roma'ya cumhuriyet diyemeyiz çünkü cumhuriyet Arapça bir kelime. Böyle bir mantık mı var? Ne diyelim Res Publica Romana mı diyelim? İspanya Devlet'i dememek lazım senin mantığına göre zira "devlet" Arapça bir kelime ve batıdaki devlet ile felsefi açıdan kapsadığı büyük bir kavramsal farklılık var.

Senin monarşi tanımın baştan sakat. Egemenlik hükümdara aitse mutlak monarşi olmuyor işte. Monark, mutlak otoriteye sahip olduğu zaman mutlak monarşi oluyor. Batı'da 17. asırda ortaya çıkan bir olgu. Öncesinde krallar hiç de mutlak değiller. Zaten feodal dönemden bahsediyoruz.

Bu konuları konuşabilmen için daha bir fırın ekmek yemek lazım.

Poltik terminolojiyi de Batı, Doğu diye ayırman komik olmuş. Ayrıca ortaya bir tez atılacağı zaman senin uydurduğun saçmalıklara kimse uymak zorunda değil.

Sana Osmanlı Üst Kimliğinle başarılar diliyorum kafası karışık çocuk.

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 15 Mayıs 2017, 14:57:54 »
Tartışma fazla uzadı. Hem yeri bura değil

Çevrimdışı jBEY

• Müsellem
  • *
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 15 Mayıs 2017, 15:27:33 »
Neden anlamak istemiyorsunuz. Osmanlı HanedanI, 3. Roma İmparatorluğunu yöneten hanedandır devletin ismi Roma, yöneten hanedan Osmanlıdır. Yani Osmanlı hanedanı olmadan Roma İmparatorluğu düşünülemez. Roma medeniyetinin günümüze ulaşmasını sağlayan Osmanlı hanedanıdır.  Yani yunanlılar gibi güçsüz bir devletin neden Roma mirasini üstlenmesine izin verelim ? Osmanlı Hanedanı , Türklerin ve Turani milletlerin Kağanı , Müslümanların Halifesi, Batılıların Kayser-İ Rum'u  olmakla beraber istanbuldaki Ekumenik Patrikhane sayesinde hristiyanların koruyucusudur. Yani  Osmanlıcılık akımı sayesinde elde ettiğimiz etki alanı ve güç tam olarak budur.

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 15 Mayıs 2017, 16:25:58 »
bu tartışmayı özelden devam etseniz. Veya birbirinize mail falan atın telefonla konuşun. DLc ile ilgili bilgi arayayım diyorum 4 sayfalik tartışma var
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 15 Mayıs 2017, 17:59:14 »
bu tartışmayı özelden devam etseniz. Veya birbirinize mail falan atın telefonla konuşun. DLc ile ilgili bilgi arayayım diyorum 4 sayfalik tartışma var
Zorlanmaman için konu ilk mesajına önemli mesajların linkini ekleyeceğim :)

Tartışmaya karışmayacağım ama sürdürmemeniz başkaları açısından iyi olur arkadaşlar.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 15 Mayıs 2017, 19:06:43 »
Osmanlı kendine devleti aliyye dedi diye imparatorluk olmuyormuş mantığını sevdim bir de tarihçi diyordun sen de galiba.

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
EU4 - 16/05/2017 Geliştirici Günlüğü
« Yanıtla #73 : 16 Mayıs 2017, 16:07:09 »
    Herkese selam, bir başka Europa Universalis geliştirici günlüğüne hoşgeldiniz. Geçen haftaki PDXCON hepiniz için keyifle geçti, kiminiz eğlenceyi sekizinci bakış izlediniz, kiminiz de streamleri izlediniz.

Hepinizin bilgisi dahilinde, geçen hafta yeni Odaklanma Paketi(Immersion Pack) olan Third Rome duyuruldu. Paket bu Haziran'da çıkacak ve yılsonuna kadar 9.99$(ABD Doları) fiyatla satılacak.
    Bu pakete dahil içerikler, Stellaris'in Levithans paketiyle benzer şekilde irili ufaklı grafik düzenlemeleri de içerecek.

Third Rome paketine EU4'den bir örnekte Wealth of Nations DLC'si, gelecek öğelerin boyutu bu DLC'e benzer olacak. Kapsamlı bir Rus portre güncellemesi, 12 Rus devletine güncelleme ve buna Litvanya, Ryzan ve Perm ülkeleri de dahil.

Ee, bugünkü geliştirmeleri ne zaman anlatacağız? Hadi başlayalım.

Rus halklarına özel üç yeni hükümet tipi ekledik. Bu ek pakete sahip değilseniz mevcut hükümet tipleri yürürlükte olmaya devam edecek, ayrıcalıkları kullanamayacaksınız.

Veche Cumhuriyeti
Bu yeni bir cumhuriyet şekli, tüccar cumhuriyetleri gibi çalışacak ve Rus kabiliyetlerine sahip olacak. Cumhuriyetin lideri Dük (Duchy) ünvanına sahip olacak, yönetim şekli bonusu olarak fazladan 1 tüccara sahip olunacak. Novgorod ve Pskov Veche Cumhuriyetleri olarak oyuna başlayacaklar, unutmadan; bu yönetim tipi eyalet(state) sayısını +3 arttıracak.

Prenslik
Tüm Rus monarşileri başlangıç düzeyi yönetim tipi olarak bu tip ile oyuna başlayacak. Prensler tabii ki Rustur ve Rus kabiliyetlerine erişebilecekler. Prenslikler -1 Ulusal Huzursuzluk ve +%5 Ulusal Vergi Faktörü bonuslarına sahip olacak ve fazladan +3 eyalete sahip olabilecekler.

Çarlık
Bu hükümet tipi Rusya'ya dönüşen ülkeye verilir, sahibi ülke otomatikmen İmparatorluk düzeyine yükselir. Bu yönetim Rus kabiliyetlerine uygun bir imparatorluk demek, fazladan 10 eyalete sahip olabileceksiniz, buna ek olarak şu bonusların sahibi olacaksınız.
+%20 Ulusal Adamgücü Faktörü , +0.1 Yıllık Mutlakiyetçilik, -0.05 Aylık Otonomi

Rus kabiliyetleri tam da resimdeki komutu kullanabilmeye yarıyor.  Tüm eylemler çubuk dolduğunda kullanılabilir, normal olarak 0-100 arası birikim sınırı mevcut, her yıl taban olarak +3 puan birikir, monarkınızın puanları bunu arttırır.
  • Yönetimle ilgili olarak Sudebnik Reformunu getirebilirsiniz, bu sahip olduğunuz tüm vilayetlerde otonomiyi %10 azaltır.
  • Diplomatik kabiliyetimizse Oprochnina Desteği, isyancıların ilerlemesini %30 azaltır.
  • Askeri gücümüz Streltsy'i Yükseltmek, savaş yorgunluğunuzu 2'ye getirir, kuvvet limitinizi %20 arttırır ve Streltsy Piyadesi birimini de başkentinizde konuşlandırır.

Cidden Streltsy'de nedir? Geçmişte bizim ordularımızda üç kategori vardı, piyadeler, süvariler, topçular...
Buna beş yeni ilave gelecek bunlardan birisi de Streltsy olacak. (Bu satırdaki çeviri veya duyuruda hata olabilir!)

Streltsy birimleri tam güçte, ama moralleri zayıf halde konuşlanıyor, iyi yanlarından bir tanesi de işe alırken altın harcaması yapmıyorsunuz ve adamgücünüzden eksilmiyor. Streltsy Tümenleri %10 daha fazla Fire Damage (Atış Hasarı)na sahip olacak.

Sözünü ettiğimiz beş ilave kategoriden ikincisi Kazaklar. 1.22'de Kazaklar'da oyunda askeri birlik olarak yer alıyor olacak. Kazaklar'ın çalışma mantığını seveceksiniz, %10 ekstra şok hasarı (shock damage) bu birime özel bir fayda.

Kazaklar süvari tipi bir birim olacak, onlar "Cossacks(Kazaklar)" mihrağı (estate) ile etkileşim kurularak bir adet istenerek mihrağın kontrol ettiği şehirde ortaya çıkacak.

Tabii ki bu geliştirmelere ek Kazaklar mihrağına üç yeni etkileşim ekledik.
  • Seçkinlerin İşleyisi: Ordu tecrübesi kazandırır, ancak mihrağın bağlılığını azaltır.
  • Orduları Destekle: MIL puanı kaybedip bağlılık ve mihrak etkisi kazanın.
  • Öz Belirtim Hükümeti: Kazak diyarlarına otonomi verip onların bağlılığını ve etkisini arttırır.

Gelecek hafta Rusya ve Çarlık hakkında birçok kabiliyetten ve yenilikten bahsedeceğiz.[/list]
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2017, 20:47:30 Gönderen: kerem1249 »
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 16 Mayıs 2017, 16:13:20 »
İleride tüm ülkeleri kapsayan yeni askeri mekanik getirirler mi acaba ?

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 16 Mayıs 2017, 16:20:48 »
İleride tüm ülkeleri kapsayan yeni askeri mekanik getirirler mi acaba ?
Belli ülkelere gelmesi muhtemel. Çin'e özel birim geldi, şimdi Rusya'ya eklenecek. Bir sonraki özel birim Papalık Devleti'ne (Haçlı Şövalyesi) veya Papalık Denetleyicisine gelebilir, yada Osmanlı'ya Yeniçeriler ülkede etkinken yeniçeri birimi gelebilir.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 16 Mayıs 2017, 16:42:53 »
Sipahiler, Akıncılar gibi birimleri Yeniçerilerden daha çok bekliyorum.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 16 Mayıs 2017, 19:02:28 »
sadece 1 tane ekleyecekleri için yeniçeri gelir herhalde..

bu haziranda çıkacaksa yeni dlc 2018e kaldı hadin geçmiş ola.

ayrıca rusya çok güçlü olcak bununla.

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 16 Mayıs 2017, 19:06:15 »
Rusyayı bir kez denemiştim, acayip güçlüydü, nokta atışı idealarla durdurulması imkansız gibi bir şey oluyordu, şimdi daha da güçlenmiş, zaten asker sayısı müthişti, %20 bonus daha eklemişler. Şahsen merakla bekliyorum. Fiyatı da 24 tl olacak sanırım.
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 16 Mayıs 2017, 19:08:34 »
isyanları bastırma sayesinde allah gelse rusyayı çökertemez artık

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 16 Mayıs 2017, 20:02:42 »
Osmanlı ile oyun başı great horde ittifak oradan Moskova savası sonuc Rusya kurulamadı.
ikinci yol Çerkezya, Great horde ardında Moskova ile savaş sonuç Rusya kurulmadı.
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 16 Mayıs 2017, 20:17:44 »
Bre hadsiz ! Sen ne dersin kulağın işitir mi !

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 16 Mayıs 2017, 20:18:04 »
bence ingiltere için de bir dlc lazım.
Ayrıca ai ingiltere çok zayıf. Emperyalizm cb sini dibine kadar kullanan ve çok uluslu imparatorluklara yakalanmadan casus puani kasıp isyan çıkartan bir ingiltere görmeliyiz.
Yeni teknoloji sistemide her devlet için çok adalatli oldu.
Dengenin bir şekilde bozulması lazım
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 16 Mayıs 2017, 20:51:19 »
Ayrıca ai ingiltere çok zayıf. Emperyalizm cb sini dibine kadar kullanan ve çok uluslu imparatorluklara yakalanmadan casus puani kasıp isyan çıkartan bir ingiltere görmeliyiz.
Tam üstüne bastın! İngiltere'ye özellikle de Birleşik Krallık olma yönünde bir DLC gelirse tarihsel olacaktır  Tebaaların ve kolonilerin isyan riskinin düşmesi ilk akla gelebilecek İngiliz bonusu olurdu.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 16 Mayıs 2017, 21:36:04 »

İngiltere'ye özel derin bir istihbarat ağı ve bonuslar kesinlikle olmalı ama diğer devletler için de istihbarat işini genişletmeliler, Osmanlılar da sonuçta istihbarat işinde ileriydiler. Büyük devletleri çıkarttıracağımız iç isyanlarla parçalamak çok keyifli olurdu.
/

Çevrimdışı fksahin

• Yeni Çeri
  • *
  • Veni Vidi Vici
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 18 Mayıs 2017, 12:55:32 »
Osmanlı ile oyun başı great horde ittifak oradan Moskova savası sonuc Rusya kurulamadı.
ikinci yol Çerkezya, Great horde ardında Moskova ile savaş sonuç Rusya kurulmadı.

Osmanlı ve Great Horde arasında "Historical Rival" penaltı bonusu varken nasıl ittifak kurabileceksin?

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 18 Mayıs 2017, 13:59:58 »
Şuan Osmanlı güçlü bir başlangıç pozisyonunda, genişlemeye de çok müsait olarak başlıyor. Buna uygun bir rakip gerekliydi, hiçbir Avrupalı tek başına Osmanlı'yı dizginleyemezdi. Rusya geliştirmesi asıl amacı Osmanlı rekabeti ise doğru bir karar, oyun zor oldukça eğlendirir, her devleti rahatça yutarak değil.

Böyle bir DLC ikinci olarak Polonya için olmalı, böylelikle üçlü bir rekabet lobisi (Osmanlı-Lehistan-Rusya) oluşur.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 18 Mayıs 2017, 16:31:07 »
Şuan Osmanlı güçlü bir başlangıç pozisyonunda, genişlemeye de çok müsait olarak başlıyor. Buna uygun bir rakip gerekliydi, hiçbir Avrupalı tek başına Osmanlı'yı dizginleyemezdi. Rusya geliştirmesi asıl amacı Osmanlı rekabeti ise doğru bir karar, oyun zor oldukça eğlendirir, her devleti rahatça yutarak değil.

Böyle bir DLC ikinci olarak Polonya için olmalı, böylelikle üçlü bir rekabet lobisi (Osmanlı-Lehistan-Rusya) oluşur.

Kesinlikle, Osmanlı'ya güçlü bir rakip gerekiyordu Rusya'nın güçlendirilmesi iyi oldu. Ama Polonya konusunda katılmıyorum, Polonya oyunda zaten tek başına da güçlü bir ülke hatta Litvanya da öyle, Commonwealth olduklarında zaten daha da güçleniyorlar, bir de daha önce bu iki ülkeye ekstra DEV verdiklerini hatırlıyorum, daha da güçlendirirlerse Rusya ve Osmanlı'nın genişlemesi yavaşlar. Commonwealth'i nedense hiç Almanya içlerine gitmeye çalışırken görmedim hep Doğu ve Güney yönünde genişliyorlar. Polonya ise bazen Almanya içlerine giriyor.
/

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 18 Mayıs 2017, 16:33:53 »
ben osmanlı ile oynamadigim zaman hep rusya ile osmanlı müttefik olup cw'yi bi cırpıda harcıyor nedense. osmanlı ile rusya'nın müttefik olması ne kadar saçma. historical rival penaltysi falan getirseler keşke

edit:

https://www.youtube.com/v/fWPfpEJF8rg&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2017, 16:37:05 Gönderen: Carpathia »

Çevrimdışı MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 18 Mayıs 2017, 16:40:29 »
Bana gereksiz geldi. Yani o Sibirya meselesi saçma. Benim gördüğüm en dandik Rusya bile kesinlikle Sibirya'da kolonileşebiliyordu.

Sanırım Rusya'nın çoğu oyunda CW tarafından ezilmesi meselesine çözüm için böyle bir şey yapmışlar.
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 18 Mayıs 2017, 20:22:43 »
Great Horde oynarken defalarca Osmanlı ile ittifak kurmuştum, şu bahsi geçen historical rival seçeneği değil de devletlerin oyun başı rival atması olmasın?

Commonwealth'in sadece doğuya genişlemesine ise katılıyorum. Hatta öyle ki çoğu zaman Commonwealth kurulduğu gibi kalıyor. Bir kez olsun Avrupa içlerine ilerlediğini görmedim. Bana kalırsa son yamayla gelen core ücreti ve paralı askerler hususunda Osmanlı nispeten nerflendi, tabii uzman adam her türlü yer ama zorlaştırmak da bir yerden sonra epey keyif kaçırıcı olacaktır. Zaten bir tarafı aşırı güçlendiriyorlar, bir patch sonra bu sefer başka bir ülkeyi güçlendiriyorlar. İyice moba türü oyunlara döndürdüler. Herhalde bu gidişle oynamak istediğimiz devlete göre kapatıp açacağız dlcleri.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 18 Mayıs 2017, 20:54:57 »
ben osmanlı ile oynamadigim zaman hep rusya ile osmanlı müttefik olup cw'yi bi cırpıda harcıyor nedense. osmanlı ile rusya'nın müttefik olması ne kadar saçma. historical rival penaltysi falan getirseler keşke

edit:

https://www.youtube.com/v/fWPfpEJF8rg&fs=1&wmode=transparent

Son oyunumda Rusya kurulamadığı için tam hatırlayamadım ama Osmanlı ve Rusya historical rival diye hatırıyorum ;D

Historical rival meselesi biraz saçma bence, dünya siyasetinde her dönem her devlet her devletle işbirliğine girdiği görülüyor, Osmanlı ve Avusturya da güya historical ama 1. Dünya Savaşı'nda aynı saftayız... İngiltere-Osmanlı ilişkilerine hiç girmiyorum zaten, tamamen çıkarlara göre şekilleniyor İngiltere yeri geliyor parça alıyor yeri geliyor Rusya'ya karşı savunuyor vs... Yani historical rival mevzusu biraz saçma, tamam yine bi historical rival'lik olsun ama historical rival olan iki devletin müttefik olmalarını imkansız hale getirmesin.
/

Çevrimdışı MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 19 Mayıs 2017, 07:17:01 »
Son oyunumda Rusya kurulamadığı için tam hatırlayamadım ama Osmanlı ve Rusya historical rival diye hatırıyorum ;D

Historical rival meselesi biraz saçma bence, dünya siyasetinde her dönem her devlet her devletle işbirliğine girdiği görülüyor, Osmanlı ve Avusturya da güya historical ama 1. Dünya Savaşı'nda aynı saftayız... İngiltere-Osmanlı ilişkilerine hiç girmiyorum zaten, tamamen çıkarlara göre şekilleniyor İngiltere yeri geliyor parça alıyor yeri geliyor Rusya'ya karşı savunuyor vs... Yani historical rival mevzusu biraz saçma, tamam yine bi historical rival'lik olsun ama historical rival olan iki devletin müttefik olmalarını imkansız hale getirmesin.

Bu yoruma katılıyorum. Ya da biraz daha dinamik hale gelmeli. Yani kaldırılabilecek veya tekrar kurulabilecek bir şey olmalı.
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimdışı Maghael

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 25 Mayıs 2017, 15:25:51 »
Historical Rival olayını bilmiyorum fakat benim oynadığım '' çoğu '' oyunda genelde ittifak oluyor Osmanlı-Rusya

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 26 Mayıs 2017, 14:52:22 »
Historical Rival olayını bilmiyorum fakat benim oynadığım '' çoğu '' oyunda genelde ittifak oluyor Osmanlı-Rusya

Aynen olumlu bakıyorlar. Böyle olmamalıydı hiç ayı ile kurt dost olur mu

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
EU4 - Çarlık Yönetimi
« Yanıtla #95 : 31 Mayıs 2017, 00:27:32 »
Geliştirici günlükleri bir süredir burada verilemedi, rahatsızlık için affınıza sığınarak yazmaya başlıyoruz.

Selam, gelecek eklenti paketi olan Third Rome'un bir sonraki geliştirici günlüğüne hoş geldiniz.

Geçmiş günlükte bahsedildiği gibi Rus toprakları yeni olaylar ve hükümetlerle desteklenecek. Bu hafta tanıtılacak olan yenilik, Çarlık yönetim şeklinin sağlayacağı kabiliyetler.

Oyunda Rusya kurulduğunda direkt Çarlık rejimine geçiyor ve imparatorluk düzeyine yükseliyor. Rus Çarı olan hükümdarın ülkesi daha fazla eyalet tanıyabiliyor, mutlak monarşi iradesi güçleniyor ve eyaletlerde hak iddia edebilme (yeni mekanik) şansı buluyor.

Çar, casus ağı maliyetinin %50 arttığı bir durumla bir eyaletin tamamında hak iddiası arayabiliyor.

Yenilenen Rus fikirlerinin bir parçası olan Sibirya Kaşifi (Siberian Frontier), Rusya'nın 20 DIP puanı maliyetle Sibirya'da koloni oluşturabilmesini sağlıyor.

Sibirya Kaşifi bölgeyi kolonileştirirken Kolonistiniz eksilmeyecek, aylık bir ödeme yapmayacaksınız fakat koloni ilerlemesi 5-15 puan arası değişkenlik gösterecek. Düşmanınız toprağınızı ele geçirirse koloni ilerlemesi yok olacak.

Bu değişiklik Rusya'nın daha rahat bir doğu siyaseti izlemesini öngörüyor. Sibirya Kaşifi sayesinde Rusya kolonileşme için fikir grubu açmak zorunda kalmayacak veya "Orda" ülkelerinin topraklarında iddiada bulunması gerekmeyecek.
Ufak bir detay vermemiz gerekirse; Third Rome eklentisi ile birlikte oyuna belirli bir zaman aralığında Pasifike ulaşmayı başaranlar için bir başarım yapabiliriz.

Uzun süredir sadece Rusya ve Rus Milleti ile ilgili konuştuk ama haftaya Rusların dindaşları için de bazı eklemeleri anlatacağız. Bizi takip etmeye devam edin!
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı ang0ra

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 31 Mayıs 2017, 02:08:51 »
Son zamlardan dolayı mıdır nedir, sanki ilgi azaldı gittikçe.Son 1 haftadır çok az yorum var konulara :D Bu arada halen gözümde gereksiz bir dlc bu :D

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 31 Mayıs 2017, 02:18:03 »
Son zamlardan dolayı mıdır nedir, sanki ilgi azaldı gittikçe.Son 1 haftadır çok az yorum var konulara :D Bu arada halen gözümde gereksiz bir dlc bu :D

Gayet normal umarım böyle devam eder

Çevrimiçi Sultan Ahmet

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • Müminler Asker
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #98 : 31 Mayıs 2017, 03:30:00 »
Çoğunluk öğrenci olduğu için sınavlar bitti.Bi Bütler kaldı.
Minareler süngü, kubbeler miğfer,
Camiler kışlamız, müminler asker,
Bu ilahi ordu dinimi bekler,
Allahu Ekber, Allahu Ekber.

Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Omparatorluğu

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 31 Mayıs 2017, 07:24:49 »
Çoğunluk öğrenci olduğu için sınavlar bitti.Bi Bütler kaldı.

aynen tam final haftası, bitmeyen üniversiteler de var tabi ;D liseden arkadaşlar da bi 3 hafta daha online olmazlar ;D
/

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
EU4 - Metropolitenler ve İkonlar
« Yanıtla #100 : 31 Mayıs 2017, 10:10:14 »
Herkese merhaba, bir Salı günü daha yine sizlerle Europa Universalis IV günlüğü üzerinde konuşacağız.

Geçen hafta da belirtmiştik, bu günlük sadece Rus Milletine yönelik olmayacak, Ortodoks inancına yönelik değişkenleri de tanıtacağız. Third Rome paketinde Ortodoks ülkeler için iki ekleme düşündük. Bunlar Metropolitenler ve İkonlar.

Oyunun çıktığı günden bu yana çoğunuz en az bir Ortodoks ülke ile oynamıştır ve Patriklik Otoritesine rastlamıştır. Bu otorite değeri sadee çeşitli olaylarla artabiliyordu, haliyle bu da can sıkıcı bir durumdu. Otorite artışı değişkenleri üzerinde düzenleme yapacağız.

Patriklik Otoritesi misyoner gücü, adamgücü, ulusal huzursuzluk gibi konularda size çeşitli faydalar ve zayıflıklar sunmaya devam edecek. Yenilikse, bu otorite değeriyle ülkenize has bir dini ikon seçebileceksiniz. Yüksek Patriklik Otoritesi kullanımı ülkenize geçici ama çok büyük avantaj sunan bir güçlendirme sağlayacak.

Bir ikon seçtiğinizde Patriklik Otoriteniz 10 azalacak ve bu güçlendirme 20 yıl etkin olacak. İsterseniz (güçlendirme etkinken de) 10 otorite daha harcayıp yeni bir ikona geçebilirsiniz.
İkonların sağladığı güçlendirmelerin tümü aşağıda.
(aç/kapa)

Görüldüğü üzere Ortodoks ülkeler artık büyük fetihler için büyük düşünebilecek. İkonları alabilmenizi kolaylaştırmak için Metropolitenler özelliğini de ekliyoruz.

Bir eyalette gelişmişlik değeri 30'un üzerindeyse, üstelik bu eyaletteki tüm topraklar Ortodoks ise, eyaleti bir Metropoliten bölge olarak seçebileceksiniz. Eyaletiniz Metropolitene dönüşürse bakım maliyeti artacak, fayda olaraksa Patriklik Otoritenize 5 daha eklenecek.
Önceden söylediğimiz gibi, oyunda bu mekaniği tüm Ortodoks ülkeler kullanabiliyor olacak, ancak eyalet sayısında artış ek faydası sağladığı için dolaylı olarak Rus Çarlığı için bir güçlendirme olarak görebilirsiniz.

Metropoliten sistemi ve İkonlar oyuna Third Rome paketini satın almış kullanıcılar için geliyor. Haftaya size 1.22 yamasının değişiklik ve düzeltmelerinden bazılarını anlatacağız.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimiçi Sultan Ahmet

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • Müminler Asker
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #101 : 01 Haziran 2017, 11:43:42 »
Ortodoksluğa yapabildiklerini en iyisi bu mu? :thumbsdown: :thumbsdown:

Omparatorluğu

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 01 Haziran 2017, 12:21:08 »
Bence mantıklı bir sistem. Daha fazla güçlendirme Ortodoksluğu tarihtekinden daha baskın bir inanç yapar.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
EU4 - Third Rome Çıkış Tarihi
« Yanıtla #103 : 04 Haziran 2017, 23:35:45 »
Rus Milleti ve Ortodoks İnancına yönelik olan Third Rome eklentisi 14 Haziran'da çıkacak. Uluslararası fiyatı 9.99€/ $ olarak duyuruldu.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimiçi Sultan Ahmet

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • Müminler Asker
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #104 : 05 Haziran 2017, 01:37:26 »
EU4'e para veren arkadaşlara acıyorum.Şu DLC ye 40 ₺ verilmez bence.

Omparatorluğu

Çevrimiçi ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #105 : 05 Haziran 2017, 23:21:00 »
İşte korsan bu yüzden var. Başka yerde 10 olan bizde 40.

Çevrimdışı fksahin

• Yeni Çeri
  • *
  • Veni Vidi Vici
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 05 Haziran 2017, 23:28:03 »
EU4'e para veren arkadaşlara acıyorum.Şu DLC ye 40 ₺ verilmez bence.

10 Avro bir DLC için gayet normal bir ücret. Adamlar Avro'nun diğer ülkelerdeki değerine göre fiyat ayarlayacak değiller sonuçta. Avro'nun (yaklaşık) 4 TL olması bizim ekonomimizle alakalı.

Çevrimiçi Sultan Ahmet

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • Müminler Asker
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #107 : 06 Haziran 2017, 02:01:17 »
Napalım.baba ekonomiye Adm verip enflasyon mu düşürelim economic idea mı Açalım Light Ship basıp Akdenize mi yollayalım napalım.T*rrent indiriyoruz bu yüzden.

Omparatorluğu

Çevrimdışı ang0ra

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 06 Haziran 2017, 02:18:17 »
Steamde çoğu oyunun kuru 1.5 lira bandında. Bu nedenle çok ucuza geliyor özellikle indirim dönemlerinde. Bazı büyük firmalar kuru kendi değerinden hesaplıyor bu sebeple uçuk fiyatlar ortaya çıkıyor. Paradox'ta halt etti normal değerden hesaplayarak. 2 ay içinde de kıytırık bir dlc yapıp yangından mal kaçırır gibi piyasaya sürmek tabiri caizse keriz silkelemek oluyor.

Çevrimiçi ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 06 Haziran 2017, 15:22:32 »
Napalım.baba ekonomiye Adm verip enflasyon mu düşürelim economic idea mı Açalım Light Ship basıp Akdenize mi yollayalım napalım.T*rrent indiriyoruz bu yüzden.
Doğru bende öyle yapıyorum. DLC'leri ise bir yerden çıktığı günde indiriyorum. O yüzden oyunum hep güncel kalıyor. HOİ 4'dede aynısını yapıyorum. Oyun eksik DLC ile parça parça satılıyor. Bende çıkınca malum yerlerden DLC indiriyorum.

Çevrimdışı Mdmusti

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 07 Haziran 2017, 15:40:52 »
**.***.** adlı siteden yapılıyor. ben böyle yapan arkadaşları hiç tasvip etmediğim gibi korsana verdikleri destekten dolayı aşırı boyutlara varan şiddetle kınıyorum.

bu siteden güncel dlcleri indirebilir, steamdeki eu4 oyununuza dlcleri sıkıntısız şekilde yükleyebilir, legalize edebilirsiniz. ancak fikir ve sanat eserleri kanununa göre bu bir suçtur. dolayısıyla bana bu suçu övdürtemezsiniz. bu gibi sitelerden uzak durmanızı tavsiye olunur.

⚑ Piratpartiet    ⚑
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2017, 16:02:15 Gönderen: Paytak »

Çevrimiçi ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 07 Haziran 2017, 21:49:02 »
Mesajın ilk halinde ne yazıyordu ki moderatör müdahale etmiş.

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 07 Haziran 2017, 21:52:49 »
Mesajın ilk halinde ne yazıyordu ki moderatör müdahale etmiş.
Tahminimce korsan indirme sitesi bağlantısı verilmiş bu nedenle Modumuz müdahale etmiş olmalı.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 11 Haziran 2017, 01:06:06 »
Reklamlar başlamış. :)
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 12 Haziran 2017, 19:07:09 »
Reklamlar başlamış. :)

inaaaaaaannmıyoğrruam

Çevrimiçi Agnostik

• Yeni Çeri
  • *
  • irreligious
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 14 Haziran 2017, 12:56:14 »
Çıktı mı?
"Ne içiyorsan aynısından" desem, 'İslam şerbeti'nden diyecek. Öyle bir kafa...

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 14 Haziran 2017, 13:57:47 »
İsveç'te saat şuan 12, kendi saatlerine göre 14'te çıkaracaklarını bekliyorum.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı HaylHitler

• Yeni Çeri
  • *
  • We will take Jerusalem again!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 15 Haziran 2017, 19:42:28 »
Ben beğendim, Rusya'ya tarihi özellikleri oyuna yansıtan mekanikler getirilmesi bu ülkeyi biraz bufflamış ama oyunun derinliğini arttıran her DLC kabülümdür  8|

Çevrimdışı Elensar

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 15 Haziran 2017, 23:19:54 »
dlc boyutu kaç mb ?

Çevrimdışı hık demiş şeyinden düşmüş

• Azab
  • *
  • At Avrat Mangal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 10 Temmuz 2017, 02:00:17 »
Yabancılar Osmanlı Devleti için Ottoman Empire / Turkish Empire tabirlerini kullanabilirler ama bizim Osmanlı İmparatorluğu dememiz saçmalık. Avusturya Sultanlığı diye bir tabir ne kadar saçmaysa Osmanlı İmparatorluğu tabiri de o kadar saçma. Sadece böyle alışıldığı için doğruymuş gibi geliyor ama bu yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez. Devletin başında İmparator değil Sultan, padişah vardı. Evet Fatih Kayser unvanını kullanıyor ama sonuç olarak Fatih Sultan Mehmed diyoruz, Fatih Kayser Mehmed demiyoruz. Sadece bir unvan olarak alıyor, bu da siyasi bir amaç zaten 3. Roma olarak eski Doğu Roma ve Batı Roma'da hak iddiası amacıyla kullanıyor Fatih bu unvanı. Osmanlı bu yüzden bir imparatorluk değildi. Hatta Osmanlı Devleti bile demek yanlış, Büyük Devlet en doğrusu ama dile yerleşmiş bir kere Osmanlı diye.

Ha şu da var Osmanlı imparatorluk değildi demek, Osmanlı'nın 2. Roma olduğunu reddetmek anlamına gelmez. İmparatorluk olmadan da gayet de 2. Roma olunur. Rusya "Çarlıktı" ve 3. Roma olduğunu iddia ediyordu. Zaten Osmanlı'yı Osmanlı yapan 3 unsur vardır bunlardan ikisi Türklük ve İslam, üçüncüsü de Bizans/Doğu Roma'dır. Osmanlı bu üçünün bir sentezidir. Fakat yine de imparatorluk tabiri yanlış.

Şöyle bir örnek daha vereyim, Donald Trump'a "ABD Cumhurbaşkanı" demiyoruz değil mi? ABD Başkanı Trump diyoruz :) Statü olarak ikisi aynı seviyede ama tabirler farklı. Kalkıp da Cumhurbaşkanı Trump derseniz yanlış olur. Tıpkı Avusturya'ya sultanlık, Osmanlı'ya da imparatorluk denmesindeki yanlışlık gibi.

Fatihten sonra son 'İmparator'a kadar kaiser-i rum ünvanı kullanılmıştır. Fatih İstanbul'u fethedince ortadoxların ve romanın koruyucusu manasına gelen Kayser ünvanını elde etmiş bir nevi Müslüman Roma İmparatoru olmuştur. Fatihin İstanbul u fethetme amaçlarından biride bu dur. Ölmeseydi son seferi roma ya olacaktı eğerle tarih olmaz ama yine demek istiyorum eğer roma yı fethedebilseydi bu seferde ortadox ve katolik hristiyanların hamisi olacaktı bir nevi Roma imparatorluğunu restore edecekti ki Doğu Roma yı bir nevi restore etti. Bazı tarihçiler devleti ali osmaniye diğer adıyla türkiye ye Müslüman Roma imparatorluğu der ve fatih i de ilk müslüman Roma İmparator u olarak tanımlar ki doğru bir tanımdır.

Ruslar anca babayı alır Roma dan. Rusların durumu HRE gibi ne kutsal ne Roma tam bir saçmalık vede bizim aptllığımız da var. Bu tarih bilmez cahillere "biz Romayız" dedirtiyoruz.

Ruslar ortadoxluğun koruyuculuğunu dahi 18-19. yy da elde etti yani traş bunlar traş.

Sadece İmparatorluk Türkiye'si hukukuna vede günümüz Cumhuriyet Türkiye'si(Tabirin doğrusu budur arkadaş :D ) hukukuna bakarsanız Roma'nın derin izlerini görebilirsiniz.

Haa bir de sibirya Sibirlerindir arkadaş! :D :D :D
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2017, 02:04:04 Gönderen: hık demiş şeyinden düşmüş »