Gönderen Konu: Hangi Ülke daha güçlü ?  (Okunma sayısı 1131 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
  • Allah'ın Yeryüzündeki Gölgesi
    • Profili Görüntüle
Hangi Ülke daha güçlü ?
« : 12 Mayıs 2017, 14:23:44 »
Oyunda devlet olarak hangi taraf daha güçlü ? Yada aynı seviyede olan oyuncuların oynadığını farz edin herşeyiyle aynı seviyedeler kim alır ? Demek istediğim hangi devlet güçlü genel olarak ?

1-Osmanlı vs Commonwealth
2-Rusya vs Osmanlı
3-Fransa vs Rusya
4-Fransa VS osmanlı
5-Ming vs Osmanlı

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
  • Steam: Carpathia*
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Ülke daha güçlü ?
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2017, 14:41:36 »
oyun sonlarına dogru çin ve belki rusya hariç hepsi osmanlı'dan daha güçlü bence sahada. ama askeri olarak en güçlü devletleri sıralayacak olursak bana göre ;

1. prusya
2. fransa
3. commonwealth
4. osmanlı
5. rusya
.
.
.
?. ming

" In the country of the blind, the one-eyed man is king "

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Yönetici
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2017, 14:46:40 »
1- Osmanlı alır.
2- Rusya alır.
3- Fransa alır.
4- Fransa alır.
5- Ming alır.

Ancak gelişme olanakları açısından bir oyunda genelde en güçlü devlet Osmanlı olur.
Kerem1249
BOARD ADMIN

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
  • Bilincin her türlüsü hastalıktır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2017, 15:08:37 »
Valla Fransanın moral bonusu muazzam, yanına iki sağlam askeri idea açınca oyun sonu çok az ülke karşı koyabilir diye düşünüyorum. Ben oyumu Fransadan yana kullanıyorum. :sneaky:
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2017, 15:18:53 »
oyun sonlarına dogru çin ve belki rusya hariç hepsi osmanlı'dan daha güçlü bence sahada. ama askeri olarak en güçlü devletleri sıralayacak olursak bana göre ;

1. prusya
2. fransa
3. commonwealth
4. osmanlı
5. rusya
.
.
.
?. ming

Osmanlı askeri yönden listede ilk 3 den daha mı zayıf ?

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Mayıs 2017, 15:20:26 »
1- Osmanlı alır.
2- Rusya alır.
3- Fransa alır.
4- Fransa alır.
5- Ming alır.

Ancak gelişme olanakları açısından bir oyunda genelde en güçlü devlet Osmanlı olur.

Bende bir türlü Osmanlı İle Rusya'yı yenemiyorum. Cidden çok sağlam Osmanlı kuruyorum. Önüme geleni kırbacı vurup alıyorum haracı. Bu rusya moskovayken sorun yok fulleyip çıkıyorum. Ama el atmazsam bu işe moskova rusya olunca daha sittin sene dokunamıyorum nedir bu işin sırrı ? Birde rusyaya yeni ek paket çıkarıyorlar.

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2017, 15:54:07 »
Osmanlı askeri yönden listede ilk 3 den daha mı zayıf ?

idealar , ambitions ve traditionslara bakarak söyledim onu. yani eşit sayıda penaltysiz bir arazide aynı generallerle kapışsalar osmanlı'yı 4. sıraya yazarim. ama osmanlı coğrafi olarak o ülkelerin hepsinden daha üstün olduğu için oyunu domine edebiliyor. fransa'nın etrafında h.r.e var castille ve ingiltere var nereye yayılsa bi agresiflik yiyor. polonya da aynı şekilde. prusya zaten baya sancılı brandenburg veya teutonlarla oynamak. ama osmanlı erken oyunda her yere rahat rahat yayılıyor force limiti vs. uçmuş oluyor zenginleşmiş oluyor o yüzden bu devletlerin hepsini yenebilir. her şey eşit olursa yenemez ama bence.

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2017, 16:08:20 »
idealar , ambitions ve traditionslara bakarak söyledim onu. yani eşit sayıda penaltysiz bir arazide aynı generallerle kapışsalar osmanlı'yı 4. sıraya yazarim. ama osmanlı coğrafi olarak o ülkelerin hepsinden daha üstün olduğu için oyunu domine edebiliyor. fransa'nın etrafında h.r.e var castille ve ingiltere var nereye yayılsa bi agresiflik yiyor. polonya da aynı şekilde. prusya zaten baya sancılı brandenburg veya teutonlarla oynamak. ama osmanlı erken oyunda her yere rahat rahat yayılıyor force limiti vs. uçmuş oluyor zenginleşmiş oluyor o yüzden bu devletlerin hepsini yenebilir. her şey eşit olursa yenemez ama bence.

Haklısın. Rusya'ya ne diyorsun ? Osmanlı ile hiç denedin mi rusyaya dönüştükten sonra karşı koyabildin mi son gelecek dlc ile daha çok güçlenecek. Ne gibi taktikler yaparsın, önerirsin. Çünkü oldukça zorluyor. Yani savaş kazanmıyor değilim. Ezici bir şekilde oldukça zor.

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2017, 16:23:31 »
valla rusya ile başa çıkmak cidden zor ama ben osmanlı ile oynadığımda zaten fazla ugraşmıyorum ruslarla. kırım ve kafkasyayı alıp bırakıyorum rusları sevmiyorum oralara doğru genişlemeyi. topraklar verimsiz, savaşlarda çok fazla attrition yiyorsun, rusya'nın bitmek bilmeyen bi manpoweri vs. zaten gerçek tarihte de bu böyledir kim rusya'yı işgal etmek istese başarısız olmuştur.

ama bazı osmanlı oynayan arkadaşlar daha 1500 ler olmadan moskovaya dogru çizgi şeklinde genişleyerek önünü kesiyor ama ben o tarz oyunları sevmiyorum fazla da ugrasmıyorum rusyayi bitirmek için :)

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Mayıs 2017, 16:59:55 »
valla rusya ile başa çıkmak cidden zor ama ben osmanlı ile oynadığımda zaten fazla ugraşmıyorum ruslarla. kırım ve kafkasyayı alıp bırakıyorum rusları sevmiyorum oralara doğru genişlemeyi. topraklar verimsiz, savaşlarda çok fazla attrition yiyorsun, rusya'nın bitmek bilmeyen bi manpoweri vs. zaten gerçek tarihte de bu böyledir kim rusya'yı işgal etmek istese başarısız olmuştur.

ama bazı osmanlı oynayan arkadaşlar daha 1500 ler olmadan moskovaya dogru çizgi şeklinde genişleyerek önünü kesiyor ama ben o tarz oyunları sevmiyorum fazla da ugrasmıyorum rusyayi bitirmek için :)

Bende Rus topraklarını sevmiyorum. Lakin bu dünyaya iki hükümdar fazla. O yüzden Rusya'yı zayıflatmak için savaşıyorum. Sanırım yüksek manpowerini ve Moskovaya bir türlü girememeyi tarihsel gerçekçilik adına yapmışlar

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Mayıs 2017, 17:23:27 »
Bana göre güçlü diye bir tabir yok. Oyun sonunda Prusya - Fransa çok zorlayabiliyor evet ama bana göre keyif aldığın her ülke güçlenebilecek potansiyele sahiptir. Osmanlıyı ortadoğuya yönelsin diye Arap kültürüne ekledikleri andan itibaren oynamıyorum orası ayrı  :fpalm:
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Mayıs 2017, 19:38:56 »
Oyunun gidişatına ve zamana göre değişiklik gösteriyor bu yüzden sıralama yapmak çok zor

Commonwealth
Fransa
İspanya
Osmanlı
Rusya
Ming

Ming'in bir balon olduğunu düşünüyorum, güçlü bir Rusya veya Osmanlı Ming'i yenecektir. İşgal edilmesi zor elbette ama Ming de bu ülkeleri normal şartlarda yenemez.

Commonwealth, eğer Rusya'yı tokatlamayı başarır ve Doğu Avrupa'dan Sibirya'ya uzanan bir imparatorluğa dönüşürse Ming'i de tokatlar. Yine de Ming'i işgal edemez ama Ming tarafından da mağlup edilemez.

İspanya 1500 ve 1600'lü yıllarda Avrupa ile savaşırken nedense hep İspanyol ordularına karşı zorlandım ancak sayı üstünlüğüyle galip gelebildim, disiplinleri ve moralleri çok iyi geliyorlardı ama 1700'den sonra rahat almaya başladım İspanyolları hatta İspanya darmaduman oldu 1700'den sonra yıllar ilerledikçe.

Fransa, işgal edilmesi çok çok zor. Ayrıyetten işgallere de girişen bir devlet. Orduları oldukça güçlü özellikle 1700 sonrasında coşuyorlar ama müttefiksiz bırakırsanız alabiliyorsunuz tabi zaten Osmanlı ile 1700'e kadar gücünüzü toplamış olursanız Fransa problem çıkarmaz. Hatta tamamını da alırsınız ama çok yorucu olur. En az Ming kadar güçlü olduğunu düşünüyorum, karşılaşsalar Fransızlar alırlar zaten ama karşılaşmaları baya zor.

Ve tabiki Osmanlı, Osmanlı'ya karşı oynamadım hiç bu yüzden AI nasıl bilmiyorum ama kendi oyunlarımda gördüğüm kadarıyla eğer 1650'ye kadar istikrarlı bir şekilde ilerlerseniz ondan sonrası kendiliğinden geliyor ve önünüzde durabilecek bir ordu kalmıyor. Donanma açısından zayıf ancak kara ordusu konusunda (hele bir de jannisary'lik devam ediyorsa) müthiş bir güç, manpower da zaten Ming'den bile yüksek oluyor hep.

Osmanlı > Fransa > Rusya > Ming > İspanya > Commonwealth
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 13 Mayıs 2017, 00:33:33 »
Osmanlı oyunun en güçlü ülkesi. Düz savaş açayım sonra yeneyim diye düşünmemek lazim.
Misal hayvan gibi büyümüş Rusya ile savasırsanız zorluk cekersiniz ama Rusya büyümeden çok rahat başını da ezebilirsiniz.
Sadece etrafınızdaki küçük devletleri yutmaya odaklanmayın. Bir gözünüz potansiyel düşmanlarınızın üzerinde olsun.
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı Paytak

• AAR Yazarı | EUIV
  • Moderatör
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #13 : 13 Mayıs 2017, 01:00:41 »
Aslında Osmanlı kadar güçlenebilirsen ve bir savaşta başını ezebilirsen geri kalanı çorap söküğü gibi geliyor.Bkz:Fransadan Roma kurma :D

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #14 : 13 Mayıs 2017, 11:21:28 »
Oyunda en güçlü devlet yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla göreceli bir kavram. Ama en zayıf devlet yoktur. :)
Kerem1249
BOARD ADMIN

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 13 Mayıs 2017, 11:52:57 »
Oyunda en güçlü devlet yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla göreceli bir kavram. Ama en zayıf devlet yoktur. :)
Aynen öyle güçlü devlet yok oynayana göre değişir.

Çevrimdışı Paytak

• AAR Yazarı | EUIV
  • Moderatör
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #16 : 13 Mayıs 2017, 13:01:50 »
En zayıf devlette yoktur.Sadece oynaması zor olan devlet vardır.Sırbistan,Eflak(ah benim oyunum aklıma geliyor)Ryukyu,Nepal :)

Çevrimdışı Janissary16

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 13 Mayıs 2017, 13:25:24 »
Oyunun gidişatına ve zamana göre değişiklik gösteriyor bu yüzden sıralama yapmak çok zor

Commonwealth
Fransa
İspanya
Osmanlı
Rusya

Fransa, işgal edilmesi çok çok zor. Ayrıyetten işgallere de girişen bir devlet. Orduları oldukça güçlü özellikle 1700 sonrasında coşuyorlar ama müttefiksiz bırakırsanız alabiliyorsunuz tabi zaten Osmanlı ile 1700'e kadar gücünüzü toplamış olursanız Fransa problem çıkarmaz. Hatta tamamını da alırsınız ama çok yorucu olur. En az Ming kadar güçlü olduğunu düşünüyorum, karşılaşsalar Fransızlar alırlar zaten ama karşılaşmaları baya zor.

Ve tabiki Osmanlı, Osmanlı'ya karşı oynamadım hiç bu yüzden AI nasıl bilmiyorum ama kendi oyunlarımda gördüğüm kadarıyla eğer 1650'ye kadar istikrarlı bir şekilde ilerlerseniz ondan sonrası kendiliğinden geliyor ve önünüzde durabilecek bir ordu kalmıyor. Donanma açısından zayıf ancak kara ordusu konusunda (hele bir de jannisary'lik devam ediyorsa) müthiş bir güç, manpower da zaten Ming'den bile yüksek oluyor hep.

Osmanlı > Fransa > Rusya > Ming > İspanya > Commonwealth
napoli ile başladığım oyunda müttefiğim fransa sayesinde italya krallığını kurmuştum kolonicilik italya sınırlarına ulaşma derken fransa savoyun topraklarını aldı tabi cesaret edemedim saldırmaya sonra devrim oldu fransada her beş senede bir savaştık oyunun sonuna doğru fransaya karşı yanına macaristan kolonya ve ingiltereden kurtardığım polonyayı alıp italyada savunma savaşı yaparak tek tek onların topraklarına girmeden savoyun topraklarını geri aldım. Sonrada tek başına macarlara saldıran osmanlı savaş açınca  oyunda ilk defa osmanlıya tazminat ödedim 1000 florin :) memlüklerden koalisyon yemiş macarlar. Sonrada osmanlı ile fransa müttefik olunca iyice savunmada kaldım osmanlıyı balkanlarda fransayı italyada yokedip paralarını çukkaladım :)

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
  • Bilincin her türlüsü hastalıktır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 13 Mayıs 2017, 15:01:42 »
Teknolojide geri kalmadıkça zayıf devlet yok oyun o yönden en azından eşit davranıyor.
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Janissary16

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 13 Mayıs 2017, 18:09:26 »
Teknolojide geri kalmadıkça zayıf devlet yok oyun o yönden en azından eşit davranıyor.
aynen teknoloji çok önemli. Stratejide çok önemli saldırıdan önce rakibi ölçüp biçmek lazım doğru yerlerde savaşmak lazım sayı ve moral üstünlüğünü alınca güm sonrası imha zaten o zaman en güçlü rakipler bile savaş yırgunluğu yüzünden barış istiyor. Bu taktikler uygulandığı sürece koalisyondan bile korkmuyorum bırakıyorum düşmanlar topraklarımı işgal etsin nasıl olsa ordularını yok edince geri alırım

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 13 Mayıs 2017, 18:19:49 »
aynen teknoloji çok önemli. Stratejide çok önemli saldırıdan önce rakibi ölçüp biçmek lazım doğru yerlerde savaşmak lazım sayı ve moral üstünlüğünü alınca güm sonrası imha zaten o zaman en güçlü rakipler bile savaş yırgunluğu yüzünden barış istiyor. Bu taktikler uygulandığı sürece koalisyondan bile korkmuyorum bırakıyorum düşmanlar topraklarımı işgal etsin nasıl olsa ordularını yok edince geri alırım

aynen katılıyorum son cümleye, özellikle Osmanlı ile oynarken oyunun başında Avusturya Macaristan ve Polonya ile savaşıyorsam onların orduları 2-3 kat büyük olsa bile yeniyorum, bütün balkanları işgallerine bırakıyorum (kalesiz tamamen) sonra anadoluya çekilip gemiyle kesiyorum önlerini, orduları parça parça geliyor hepsini imha ediyorum manpower'ları bitince bam bam bam, ülkelerini işgal etmeme bile gerek kalmıyor sadece muharebelerden gelen puanlarla toprak alıyorum ;D
/

Çevrimdışı Janissary16

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 13 Mayıs 2017, 20:05:03 »
Aynen kardeş ilk başta çok acemiydim düşmana mağlup olunca sinir olup bissürü borç alıp man powerımdan fazla asker basıp düşmanı yenip sonra batıyodum :)

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #22 : 13 Mayıs 2017, 20:15:43 »
Acemilikte en iyi devlet Osmanlı. Profesyonelce oynanırsa da Fransa en güçlü olunabilecek ülke.
Kerem1249
BOARD ADMIN

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 13 Mayıs 2017, 21:19:50 »
Acemilikte en iyi devlet Osmanlı. Profesyonelce oynanırsa da Fransa en güçlü olunabilecek ülke.

Osmanlı dışında ülkelerle keyif alamıyorum nedense ya öyle bir alışmışım ki başka bir ülkeyle oyun açtığımda Osmanlı'nın o açık yeşilini arıyor gözlerim ;D
/

Çevrimdışı Janissary16

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 14 Mayıs 2017, 00:21:12 »
Osmanlı dışında ülkelerle keyif alamıyorum nedense ya öyle bir alışmışım ki başka bir ülkeyle oyun açtığımda Osmanlı'nın o açık yeşilini arıyor gözlerim ;D
italyayı kurarsan oda açık yeşil ilk kez osmanlı ile oynuyorum  sanki italyadan devam ediyorym gibi :)

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 14 Mayıs 2017, 00:22:09 »
Osmanlı ile en son ne zaman oynadım bilmiyorum ama hatırlıyorum ki Osmanlı Altaic grubundaydı o zaman oynamıştım  evil* Sonrasında hiç oynamadım. Oyunun mekaniği için arap kültürüne yatkın hale getirmişler bu yüzden hiç hazmedemedim haliyle daha da oynamadım. Tengri dinindeki ülkelere ya da diğer dindeki ülkelere baktım. Müslüman ülkelerde Pu olayı yok mesela. Diğerlerinde bu var Avrupa da o yüzden epey keyifli olabiliyor  ;D

Çevrimdışı Janissary16

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 14 Mayıs 2017, 00:23:21 »
bi huyum var her oyunu en zor seviyede açmayı seviyorum ilk oyunumu prusya ile açmıştum tam 4 kez battım sonra yine başlamıştım napoli ilede öyle oldu en sonunda italyayı kurup dünyanın en güçlü devletlerinden oldum :)

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #27 : 14 Mayıs 2017, 10:00:43 »
Kolonist bir Portekiz tavsiye ederim 1650'lerde İspanya ile rekabet etkileyici olur.
Kerem1249
BOARD ADMIN

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 16 Mayıs 2017, 19:32:36 »
very easy custom nation hepsini alır.

Çevrimdışı Josiah34

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 21 Mayıs 2017, 16:27:40 »
Osmanlıdan daha güçlü ülke var mı? Varsa da ben bilmiyorum. Hiç biri Osmanlı kadar kolay gelmiyor bana.
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2017, 19:00:59 Gönderen: Josiah34 »

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Yanlışım varsa düzeltin ama
« Yanıtla #30 : 22 Mayıs 2017, 17:09:45 »
Rusya Commonwealthtan güçlü değil mi ?

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yanlışım varsa düzeltin ama
« Yanıtla #31 : 22 Mayıs 2017, 17:47:13 »
Rusya Commonwealthtan güçlü değil mi ?

kerem nefret ediyorum senden !

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #32 : 22 Mayıs 2017, 17:48:39 »
Troll yapmak yasak arkadaşlar uyarı vermek zorunda kalacağım :(
Kerem1249
BOARD ADMIN

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi|EU4
  • Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 22 Mayıs 2017, 17:52:02 »
Troll yapmak yasak arkadaşlar uyarı vermek zorunda kalacağım :(

Trollük mü ? Soru soruyoruz canım şurada..

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 22 Mayıs 2017, 20:22:20 »
1.19 olsa neysede 1.20 de ki "yeter bu kadar kebab" deyip Osmanlıya yaptıklarından sonra...
ℂ⋆═══♥═Türkiye═♥═══ℂ⋆