Gönderen Konu: savaşlarda yenilme sorunu  (Okunma sayısı 594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kenanhan

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
savaşlarda yenilme sorunu
« : 04 Mayıs 2017, 02:19:33 »
Ardakşalar osmanlı ile oynuyorum. Bizansı yendikten 10 yıl sonra memlük ile savasıyorum ama sürekli yeniliyorum.
ben 30k asker ile saldırıyorum onlar 24k ile ama hep yeniyorlar genelde. Bunun sebebi nedir ?

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
  • Bilincin her türlüsü hastalıktır.
    • Profili Görüntüle
Ynt: savaşlarda yenilme sorunu
« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2017, 06:09:34 »
Teknoloji atlıyor musun? Kolordularını başta 8 piyade 4 atlı yap, teknoloji atlamayı unutma, bir de vadi gibi yerlere saldırma, ordularını da yakın gezdir.
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Carpathia

• Yeni Çeri
  • *
  • Steam: Carpathia*
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2017, 14:56:45 »
hocam savaşlarda bir çok etken var sonuca etki eden. generaller,teknoloji,idealar,eventler(morale of armies ve discipline veren eventler geliyor bazen), yer şekilleri. normalde memlük çok güçlü bir devlet değil eşit sayıyla savaşsanız senin kazanman gerekiyor. bence dağlık alanda falan yakalanıyosundur.

bi de sana tavsiyem oyunun başlarında 30k askeri beraber gezdirme muhtemelen şehirlerin supply limitleri taşımaz o kadar askeri ve attrition yersin. manpowerin yavaş yavaş erir. 15 - 15 olarak böl. hatta osmanlısın madem yanlarına bi 15 daha koy. 3 er 3 er kuşata kuşata ilerle şehirleri. ve adamın ordularını araya almaya calis. saldirma fırsatın oldugunda zaten orduların sınır şehirlerde olacagi icin hepsiyle aynı anda saldırırsın.
" In the country of the blind, the one-eyed man is king "

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Mayıs 2017, 01:57:14 »
İkmal limitine göre ordu koyuyorum zaten ama genede yenliyorum. MEsela buradada yenildim ?
https://i.hizliresim.com/W0L4g8.png

Prestij ve Legitimacy aşırı düşük olduğu için bir çok olumsuz bonus yiyorsun. Fareyi üzerine getirip bakabilirsin bonuslara. Bu yüzden baya kötü durumda ordun. Ayrıca savaş yorgunluğun yüksekse ve ''army tradition'' düşükse ordun olumsuz bonuslara maruz kalıyordur. Ayrıca teknolojide geri kalmamaya dikkat et. Ek olarak ordunun lideri yok.

Muhtemelen bu saydığım şeylerin hepsi sende çok düşük çünkü o dönemde o şekilde morali olan Osmanlı ordusu mümkün değil. Bu saydıklarıma dikkat et. Ayrıca savaştığın yerler, savaşta atılan zarlar bunlar da önemli.

EU4 - Rehberler bölümündeki rehberleri okuyup biraz da oynanış videosu izlemeni tavsiye ederim.

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
  • Bilincin her türlüsü hastalıktır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Mayıs 2017, 03:43:50 »
İflas etmiş sanırım. Ya da son sürümle gelen iflas seçeneğine yanlışlıkla tıklamış bilmiyorum.
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı fksahin

• EU4
  • Moderatör
  • *
  • Tengri Biz Menen!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Mayıs 2017, 08:58:49 »
Ordu moralin yerlerde. Bu şekilde hiçbir savaşı kazanamazsın. Arkadaşın dediği gibi bilerek ya da bilmeyerek büyük ihtimalle iflas ettin, o yüzden çok fazla eksi bonusun var. Hiçbir savaşa girme bu halde.
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı kenanhan

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Mayıs 2017, 18:15:18 »
https://i.hizliresim.com/p0pQMq.png
Gene yeniliyorum, ordunun morali ile mi alakalı ? Ayrıca morale nereden bakıyoruz ?
https://i.hizliresim.com/R0l5AG.png

Düzenleme, kerem1249: Mesajlar birleştirildi. Bir daha önceki mesajdan 1 saat geçmeden üst üste mesaj göndermeyiniz.

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Grimmjow

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Mayıs 2017, 19:23:26 »
Savaş rehberini iyi okumalısın. Son attığın fotolarda yenilme sebebin tahminimce adamın sahip oldugu 3 topçu yüzünden. Normal askerler 1 askere saldırabilir fakat arkadaki topçu ise senin 3 askerine saldırabilir. Birde zarlar şansına kötü geldiyse böyle sonuçlanıyor. Malesef bu oyunda 25k-25k kapışın berabere bitsin mantığı yok. Pek çok etken savaşın gidişatını değiştirebiliyor.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2017, 22:13:29 Gönderen: Grimmjow »