Gönderen Konu: 1550'ye Kadar HRE'yi Yıkma Rehberi (Osmanlı)  (Okunma sayısı 2188 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Europa Turk

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
1550'ye Kadar HRE'yi Yıkma Rehberi (Osmanlı)
« : 27 Nisan 2017, 14:16:50 »
Osmanlı oyununuza ilk olarak 1444 den başlayın ilk yapılacak ittifaklar:
-Genoa Alliance + Milittary Access
-Albania Alliance + Guarante
-Eflak Vassallize
-Dulkadir Alliance
-Bosna Alliance
Bunları yaptıktan sonra gelelim iç işlerine:
1- Binalar yapın size en gelirli olcak yerler başta:
Edirne
Hüdavendigar
2- Askeri
Asker sayısını ilk olarak Salonica'da ki ile Edirne'de kini aynı yapın 18k olsun ki güçlü ordu kurulsun.
Ayrıca Sultan Mehmed ölmeden ordularınıza çok güç verir.
3- Gemi
5 Ticaret Gemisi
18 Taşıma Gemisi
yapın.
4- İlk savaş.
Amacımız olan Hristiyanlarla yapılacak savaş için tiran denizinden 1 province alın orası ikmal üssünüz olacak.
Yıl geldi 1446
Karaman Candar ve Ramazan ile ilişki güçlendirin Mamluks de kabul ederse tüm islam alemi ile ittifak olun
5- Din
Dindar adamlarınızı ilk olarak Edirne'ye yollayın.
Sakın ama sakın defender of fatih almayın
bu arada stability 3 olması lazım yoksa Ortodokslar ayaklanır.
1450 ye kadar hareketsizce bina basın asker ve ilişki güçlendirin bu arada papa ve HRE düşmanı olan Avrupa ülkeleriyle İttifak olabilirsiniz.
yıl 1451 e geldiğinde decions a City Of World adında bir görev gelecek onu yaptığınızda İstanbul'un fethi başlanacaktır. Ama tabiki hemen savaş açmayın.
İlk olarak Byzantium'a ambargo koyun (Issue Embargo)
Artık savaş için hazırız.
6- İstanbul'un fethi
2 Ordunuzunda 18k olduğundan emin olun Fatih Sultan Mehmed Edirne'de diğer general ise Kocaeli'de beklesin.
Bu arada savaş esnasında gemileri moraya yürütün ama saldırmayın bizansın takviye getireceği kesin.
En son 2 ordu ile daha daldık ve antlaşmada Athens ve Constantinopolie yi aldık.
7- Yeni başkent
Decions a gelen make capital konstantinniye'ye tıklayın.
Artık başkent İstanbul ve fethettiniz orayı başkentiniz yaptıktan sonra çeşitli binalar inşaat edin.
8- Artık Büyük Savaşa hazırız!
10 dan fazla İslam devletinin sizle ittifak olduğundan emin olarak ve HRE VS PAPA savaşından yararlanıp
Hungary'ye girin arkasından Austria ve Papal States olacaktır. İlk olarak hiç saldırmayın.Savaşa çağırdığınız İslam devletleri başkentinize gelsin.
Sonra onlar sizi takip edecektir. Pest'e rahatça girebilceksiniz çünkü o zamanki HRE imparatoru daha küçük.
Pest'e girince onlar toplanıp size saldıracak gerçek savaş orda olacak (en az 20k asker ölür sizin taraftan)
Orduların hepsinde general varsa kazanma ihtimaliniz %98 %2 ise bug.
Barışta Pest'e kadar alın ayrıca Austria ve Bohemia'yı vassal yapın roma yı alın sonrası sizde artık yıkılırmısınız nolur bilemem.
İyi günler.
Edit: ilk konum ve iletim.

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
Ynt: 1550'ye Kadar HRE'yi Yıkma Rehberi (Osmanlı)
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2017, 14:40:56 »
Hre'yi dismanyle etmeden yıkamazsın bu şekilde;
http://www.eu4wiki.com/Holy_Roman_Empire#Dismantle_HRE

Çevrimdışı Europa Turk

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2017, 15:16:47 »
Burda HRE'yi tamamen dismantle değil etkisiz bir federasyon olarak bırakmayı anlattım

Çevrimdışı Elensar

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2017, 21:12:57 »
1550 kadar hreyi fethederim ben haha

Çevrimdışı SameTR

• Müsellem
  • *
  • Sanma şahım herkesi sen,sadıkhane yar olur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Haziran 2017, 18:36:33 »
Ben ne okudum az önce?
Sanma şahım   herkesi sen    sadıkhane      yar olur

Herkesi sen   dostum sandın  belki ol      ağyar olur

Sadıkhane     belki ol       alemde        dildar olur

Yar olur      ağyar olur     dildar olur   serdar olur.

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Global Moderatör
  • *
  • 2023 bor xd
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2017, 18:42:49 »
Ben niye okudum bunu?
Ben ne okudum az önce?
Gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun...

Osmanlılar benim bildiğim İrlandalı. Öyle duydum yani ben. Benim duyduğum o şekilde. İrlanda'dan Anadolu'ya göç eden bir aile. Sonra burada Müslümanlığı seçip devlet kuruyorlar. Ujmin İrlanda'da bir pagan rahibin adıymış, oradan geliyor isimleri, sonra Anadolu'da Ujmin olmuş Osman. İrlandalı yani bunlar.

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2017, 23:02:37 »
Edit: ilk konum ve iletim.

peki ilk oyunun mu ?
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı Turan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Haziran 2017, 03:21:29 »
10 dan fazla islam devleti ile ittifak oalcağız bosna arnavutluk cenovayla ittifak olacağız ve merişimimiz olacak eflan vasalımız olacak Vay amk sayın seyirciler

Çevrimdışı Grimmjow

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Haziran 2017, 18:14:17 »
 O kadar agrasif puan yedikten ve - dip puan yedikten sonra nasıl ayakta kalınacak? Koalisyon savaş açmaması için müttefiklikleri iptal edemeyiz çünkü tüm Avrupa kızgın köpekler gibi üstümüze atlamayı bekleyecek. Dip puan düşük olduğu içinde diplomaside teknoloji atlayamayacağız ve vassallar ( ki onlar vassal olabiliyorsa. İlk başlarda o kadar büyük devletlerin vassal olabileceğini hiç sanmıyorum.) kesin isyan edecekler. Her türlü sonu yıkım. Ayrıca Avusturya ve Bohemya'yı vassal yapmak için bile tüm vilayetlerini ele geçirmek lazım neredeyse. Bu man powerin suyu nerden geliyor? En son olarak hadi hepsini yaptık başardık. Diğer imparator Paladinlik oldu ve İngiltere veya Fransa birde 2-3 devletle daha müttefik oldu. O zaman tüm emekler çöp? Hre yi zayıflatmak diye bir şey yok. Anca yıkarsın çünkü yeni imparator gidip Fransa ile,  İngiltere ile veya İspanya ile de dost olabilirler. Bu sadece intihar rehberi.

Çevrimiçi ALERHATE

• Lord of The Warriors
  • Sekban
  • *
  • Ruh Halim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Haziran 2017, 21:37:58 »
Dip kullanımı çok.
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 14. BÖLÜM 1. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos

Çevrimdışı nefer17

• Yeni Çeri
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2017, 23:16:34 »
O kadar agrasif puan yedikten ve - dip puan yedikten sonra nasıl ayakta kalınacak? Koalisyon savaş açmaması için müttefiklikleri iptal edemeyiz çünkü tüm Avrupa kızgın köpekler gibi üstümüze atlamayı bekleyecek. Dip puan düşük olduğu içinde diplomaside teknoloji atlayamayacağız ve vassallar ( ki onlar vassal olabiliyorsa. İlk başlarda o kadar büyük devletlerin vassal olabileceğini hiç sanmıyorum.) kesin isyan edecekler. Her türlü sonu yıkım. Ayrıca Avusturya ve Bohemya'yı vassal yapmak için bile tüm vilayetlerini ele geçirmek lazım neredeyse. Bu man powerin suyu nerden geliyor? En son olarak hadi hepsini yaptık başardık. Diğer imparator Paladinlik oldu ve İngiltere veya Fransa birde 2-3 devletle daha müttefik oldu. O zaman tüm emekler çöp? Hre yi zayıflatmak diye bir şey yok. Anca yıkarsın çünkü yeni imparator gidip Fransa ile,  İngiltere ile veya İspanya ile de dost olabilirler. Bu sadece intihar rehberi.ben
Bu dedikleri yapülabilir mi ki intihar edilwbilsin
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı fakeswift

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Temmuz 2017, 01:31:45 »
İstabbulu fethmet kısmını 7 madde se açıklatıp Avusturya ve Bohemyayı vasal yapmayı 1 madde ile geçiştirmene çok güldüm.

Ütopik değil yapılır yapılmasına da kendin de tecrüve etmilsin ki yıkılmaktan bahsediyorsun.
1)Diplomasi puanı az artacak, çok fazla ittifak
2)Peste kadar almak ve iki Osmanlı denginde ülkeyi vasal yapmanın getireceği AE
3) Avusturya imparatorluktan düşünce sıradan bir Alman devletinin daha önce savaşmadığın Danimarka tarzı müttefik getirip büyük ihtimalle senle savaşması.
4)Harcanacak insan gücünün gelecek koalisyonlara ve isyanlara yetmeyeceği gerçeği
5)Kendi gücünde vasalları kontrol altında tutman zor özellikle bu iki vasal hre core toprakları içindeyse.

Kısacası HREnin değil en fazla Avusturyanın zayıflayabileceğini düşünüyorum. HRE ye ölümcül bir darbe indirmenin ilk şartı oynadığın ülkenin gerçekten güçlü olması.

Çevrimdışı BatuHqn

• Sipahi
  • *
  • Dirilerek Başınıza Geçsede Sezar...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Temmuz 2017, 20:53:09 »
Bence Fransa'yı ve HRE düşmanlarını alıp onlara da toprak verdirebiliriz böylece biraz olsun zayıflarlar.
adamlar antalyaya deplasmanda 3 çaktıklar dün ligi fenerin önünde bitirirler bence :D