Gönderen Konu: EUIV - Ülke Stratejileri | Granada  (Okunma sayısı 2778 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
EUIV - Ülke Stratejileri | Granada
« : 04 Mart 2017, 18:32:12 »
Europa Universalis IV - Ülke Stratejileri
                       1-Osmanlı

Bugün Sizlerle beraber Osmanlı ile başlayan birisinin hangi stratejileri uygulaması gerektiğini ve ne tür idealar alacağını konuşacağız

Oyun 11 Kasım 1444'te Osmanlının Hristyan Birliğine Karşı Varna'da kazandığı zaferin ertesi günü başlıyor.Osmanlı bir çok anadolu ve balkan topraklarına sahip bir şekilde oyuna başlıyor.Çoğunlukla Yeni oyuncuların tercih edebileceği (ki oyununda tavsiye ettiği) bir devlet.

Balkanlarda önemli bir ticaret merkezi olan Konstantinapolis'i ve Morea adasını Bizans elinde bulunduruyor.Atina ise bizansın vasalı olarak oyuna başlamakta.Arnavutluk ise bir türk bölgesini elinde bulundurmakta.Eğe denizi ise Venedik (Naxos),Ceneviz ve Rodos Şovalyeleri ile kontrol edilmekte.

Anadolu'da ise birkaç beylik (Candar,Dulkadir,Ramazan,Karaman) Osmanlının coresi olan bölgelere sahipler.Daha Doğuda ise Ak koyunlu ve Kara koyunlu göçebe devletleri bulunmakta.Güneyde ise Memlükler bulunmakta.Ayrıca memlükler Mekke ve Medine'ye sahip Hicaz devletinin bağımsızlığını garantileyerek oyuna başlıyor.

Batıda ve balkanlarda ise Eflak,Sırbistan ve Bosna bulunmakta.Moldova ise Güvenli tek ülke çünkü Polonyanın March'ı olarak başlıyor

Osmanlılar, Osmanlı Devleti diye adlandırılan benzersiz bir hükümete sahiptirler. Birçok bakımdan bu hükümet kraliyet ailesi ile eşanlamlıdır, ancak Osmanlı hükümdarı için hiçbir zaman bir mirasçısı olmamasını sağlayan bir harem özelliği vardır.

Osmanlı Yönetimi:

Osmanlı Hükümeti, Osmanlı İmparatorluğu için asla bir mirasçı bulunmaması için benzersiz bir hükümet türüdür. Geçerli cetvel 30 yaşına ulaştıysa ve seçiciden önce monarşi istatistiklerini görebilen oyuncu üç seçeneğin rastgele bir listesinden tahtın mirasçısı seçmesine izin veren hiçbir mirasçıya sahip değilse bir olay tetikler.

Osmanlı Hükümeti şu avantajlara sahiptir:
+0.25/+0.5/+0.5 Yearly legitimacy
-10% Unjustified demands
+8 States
  0/0/-0.05 Monthly autonomy change

Strateji:

Erken dönemde Arnavutluk (Venedik coresini almadan önce) Bizans (İstanbulu alma görevi ile) ve türk beylikleri alınmalıdır.(Memlükler veya Kara koyunlu ele geçirmeden önce). Buralara core yapmaya gerek yoktur ve Osmanlı aynı anda birkaç savaş yapabilecek kadar güçlüdür.

Ak Koyunlu 1 Osmanlı Toprağına (coresine) sahiptir ve diğer toprağında ise Suriye'nin coresi vardır.Suriye çok kolay bir şekilde (diplomatik yollar ile) Vasallanabilir ve Memlüklere Suriye'nin Coreleri için savaş açılırsa alınacak agresiflik kat kat azalacaktır.

Birde Erken dönemde Trabzon devletini (Kara koyunlu vasallamadan önce (ki Osmanlının trabzon için görevi vardır)) almak önemlidir.

Buralar alındığında büyük ihtimalle batıdaki Güçler yüksek Agresiflikler alacaktır ki bu Osmanlının doğuya genişlemesini engelleyecektir.Bu sırada Sırbistan ve Bosna alınabilir.

Eğer İran'a genişlemek isteyenler olursa Conquer Mesopotomia görevi alınara Kara Koyunluya girildiğinde (hala kurulmamışsa) Persler vasallanabilir ve böylelikle timurun elinden pers toprakları alınabilir.

Bundan sonra ben Doğuya ve Afrikaya ilerlemeyi öneriyorum.Avrupaya İtalya ve İberya kısmından çıkılabilir ve Müttefik olarak Yabilabiliyorsa Polonya ve Fransa ile müttefik olunmasını öneririm.(Müttefik olunmasına rağmen eğer Commonwealth kurulmaya başlanırsa müttefik bozulmalı,Truce dolduktan sonra savaş açılıp Litvanyayı Serbest bırakılması sağlanmalıdır)

Ortodox Dinini Benimseme

Osmanlılar çeşitli şekillerde Ortodoks'a dönüşebilirler:

En hızlı yol, bir Ortodoksluk iline bir misyoner göndererek herhangi bir bölgeyi eklemeden önce, muhtemel bir isyan yaratmak için yeterli huzursuzluğu tetikler. Osmanlılar isyancıların taleplerini kabul ederek dönüştürmek için yeterince Ortodokslar. Bununla birlikte, eğer bu yapılırsa, Osmanlılar, başkent İstanbul'un kalkınma noktasında 11 gelişme eksikliği kararını kaybederler. Baş döndürücü, Konstantinopolis'in dönüştürülmesi gerekmeyecek olması.
Konstantinopolis'i sermaye kararı vermenin getirdiği ilave 11 gelişimi sağlamlaştırmanın ikinci bir yolu, Bizans Bayrağı'nı ve Bizanslılar'ın dört en az ikisinin Atina'nın Atina ve Arnavutluk'un Bayrağı Arnavutluk'u, Theodoro Theodoro'nun Bayrağı'nı veya Trebizond Trebizond Bayrağı. Constantinople güvence altına alınmış ve kararın 0'ın altındaki herhangi bir Ortodoks eyalete misyoner gönderilmesi tıklatıldıktan sonra taleplerin Ortodoks'a dönüştürülmesine izin verecek bir isyan yaratacaktır. Trebizond ilinde üretilen dini isyancılar, iller üzerindeki kuşatmayı tamamlarken Anadolu'yu zorla götürmeye muktedir olma avantajına sahiptirler. Edirne'de veya Kirkkilise'de üretilen bir asi, İstanbul'a en yakın olanı ve aksi takdirde Patrik otoritesinin bir bileşimine kadar dönüştürülemeyen o ili dönüştürmeye zorlayabilir. Patrikhanenin otoritesi, bir kazı memuru ve dini fikirler alınır.
Her iki yöntem Anadolu Beyliklerinin ilhakından önce yapılmalı, çünkü ekstra iller Ortodoks yüzdesini azaltacaktır.
Bununla ilgili olarak iki engeli azaltılır Dini birlik olduğuna dikkat edin. Dinlilik birliği bir yolsuzluk cezası gerektirir ve başlangıçta Ortodokslar Sünni İslami Sünni bölgelerini değiştiremezler.
(Ortodox dinini belirlemenin önemli bir önemi Din ideası alınarak komşu devletlere savaş sebebinin olmasıdır)

Sadece The Cossacks dlcsi varsa yapılabilir

Ottomans İdeas:

Traditions:
+5% Discipline
+3 Tolerance of heathens
Millets
−33% Core-creation cost
+1 Max promoted cultures
Ghazi
+20% Manpower recovery speed
Timariot System
+15% Cavalry combat ability
Autonomous Pashas
−10% Cost of reducing war exhaustion
The Law code of Suleiman
+10% National tax modifier
Tulip Period
+10% Trade efficiency
Found the Imperial School of Naval Engineering
−10% Ship costs
Ambitions:
+33% Land force limit modifier

« Son Düzenleme: 11 Mart 2017, 20:46:13 Gönderen: Paytak »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Ülke Taktikleri | Ottomans
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2017, 18:36:30 »
Taktik yerine strateji kelimesi daha uygun olur.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Ülke Stratejileri | Osmanlı
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2017, 18:38:34 »
Kötü olmuş dediğiniz bir yer varsa değiştiririm. Bu arada Bir sonraki haftaya istediğiniz ülkeyi belirtmeyi unutmayın

Çevrimiçi erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2017, 20:20:46 »
Balkanlarda ilerlemenin önemsiz olduğunu düşünüyorum. Arnavutluk, Sırbistan, Bosna ve Güney Yunanistan toprakları çok değersiz. Onlara harcayacağımız zaman, manpower ve agresif genişlemeyi doğuda ilerlerken harcamak daha karlı. Ben genelde oyunun sonlarına doğru artık hunharca sınır genişletirken ilerliyorum Balkanlarda ;D

Balkanlarda ta Hırvatistan topraklarına kadar önemli hiçbir şehir yok. Hırvatistan ve sonrasında artık değerli bölgelere ulaşıyoruz ama o zaman da bütün bir Avrupa'yı karşımızda buluyoruz. Bu yüzden önce doğuda fetihler yapıp Mısır ve İran fetihlerini tamamladıktan sonra Batı'ya yönelmek daha iyi olacaktır. Ben her oyunumda fix şu fetih politikasını izliyorum:

İstanbul > Beylikler > Doğu Anadolu > Suriye > Azerbaycan > İran'ın Kuzeyi > Filistin > İran'ın içleri > Mısır > İran'ın Güneyi

Ben yavaş mı yoksa hızlı mı ilerliyorum bilmiyorum ama 1600'e geldiğimde sınırlarım aşağı yukarı böyle oluyor. Balkanlarda hiç ilerlemiyorum. Toprak da kaybetmiyorum Avrupa büyük ordularla gelirse Boğazlarda ordularını bölüp yeniyorum.

Zenginlik doğuda :)
« Son Düzenleme: 04 Mart 2017, 20:21:55 Gönderen: erdem13 »
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı GwynBleidd

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2017, 20:22:30 »
Şahsen arnavutluk macaristanı müttefik olarak kabul etmişse bütün coreları toplayıp suriyeyi aldıktan sonra giriyorum hem erken dönemde mp ve para sıkıntı çekmiyorum hemde gereksiz yere vakit kaybetmiş olmuyorum.Eğer din değiştirmek istiyorsanız misyoner gönderip beklemeye gerek yok ortodoks,katolik veya kıpti olan yerleri dhimmiye verip(cossaks gerekir)1 yıl sonra dhimminin sadakati 40'ın altına düşürüp ellerindeki toprakları alıp bol bol zelaot çıkartabilir ve bunu tekrar tekrar yapabilirsiniz.Dinlerin artıları için şunu ekleyebilirsin

Sunni Osmanlı
100 Piety ile %3 misyoner gücü,%10 moral ve %20 kale savunma bonusu alırken -100 piety ile %10 teknoloji bonusu %20 fazla manpower ve vergi bonusu alıyoruz
-Ottoman goverment biçimini oyunun sonuna kadar tutabilir ve iyi heir konusunda sıkıntı çekmeyiz;bütün seçenekler kötü ise heiri merdivenlerden itip daha iyisi gelmesi için eventi bekleyebiliriz
-Konstantinniye ve patrikhane eventini kaçırmamız oluruz(14 dev az değil)
bana göre tek eksi yanı pu yapamıyor oluşumuz(eskiden oluyordu  :disappointed:)
Kıpti Osmanlı
-Bana göre din değiştirilecekse bu din kıpti olmalıdır
-Kutsal olan 5 şehirede rahatça ulaşabilmemiz(erivan,antakya,iskenderiye,qasr ibrm ve aksum)tabi bu şehirleri başka bir kıpti ülke tutuyor ve bölgeyi kıpti yapmışsa bu bizide etkiliyor ve bonusları kullanabiliyoruz
-%10 core reduction,2.5 disiplin,%10 manpower yenileme,%1.5 misyoner gücü ve 0.5 legitimacy cumhuriyet ise 0.2 cumhuriyetçi geleneği ile osmanlı açısından gayet güzel bonuslar veriyor özellikle core reduction baya bir işimize yarayacak
-Pu yapabiliriz
-Etihopya ve birkaç küçük ülke haricinde bütün devletlere karşı holy war cbsi kazanmış oluruz
-Yönetim biçimimiz değişeceğinden harem sistemini kaybederiz yani varisimizi seçemeyiz ve bu islam haricinde herhangi bir dine geçince olur
Ortodoks Osmanlı
-Kıpti buffundan sonra bana göre gereksiz ve sadece fantezi için geçilecek bir din(osmanlı>romanya>bizans)
-Romayı ele geçirip ortodoks yaparak papalık sistemini sonlandırabilirsiniz
-Pu yapabilirsiniz
pek bir ahım şahım mekaniği yok
Katolik Osmanlı
-Kutsal Roma imparatoru olmak ve hre bufflarını almak için ve papalık sisteminden gelen bufflar için geçilebilir veya protestant ve kalvinist(reformed)olmak için geçilebilir ama ne kadar gerekli orası tartışılır
-Pu yapabilirsiniz

Doğu dinlerine geçmek baya uğraştırır yani hindistana ulaşmak 1600-1650 yılları arasında olan bişey bu vakitten sonra hindu olmak baya riskli çünkü fazla toprak sahibi olursunuz ve din değişince din birliği insanın canını sıkabilir +3 tolerans bile sizi kurtarmaz.Eksik veya yanlış bir şey varsa değiştirebilirim.

Çevrimdışı TheHuscarl

• Yeni Çeri
  • *
  • Nasud Dede <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Mart 2017, 20:52:40 »
Yeni fikir arayanlar için değişik bir Osmanlı oyunu tribal koptik imparator osmanlı
1.İlk önce din değiştirip ottoman goverment ortadan kaldırılıyor
2.Sonrasında Çerkesya ele geçiriliyor
3.Osmanlı yeteri kadar güçsüz hale getirilip Çerkezler serbest bırakılıyor ve Çerkesya olarak devam ediyorsunuz
4.Osmanlıya isyan edip bağımsızlık + bütün topraklarını alma
5.Sonrasında Osmanlıyı serbest bırakıp Osmanlı olarak oynama
6.Çerkezlerden bağımsızlık
(Buraya kadar olan kısım Osmanlıyı tribal yapmak için imparatorluk rankında %15 core masrafı azaltıyor)
7.Topraklarını tekrar al ve katolik ol
8.Hre başına geç oradan da core maliyeti azaltma geliyor
9.Hre de sondan 3. Reformu gerçekleştir ya da religous peace yap
10.Koptik ol
Adm idea da açıldığı zaman %93 core maliyeti azaltma ve hızlandırma geliyor bu şekilde
Video:https://www.youtube.com/watch?v=8Fj0NfeQjWc&feature=youtu.be

ALINTIDIR

Çevrimdışı 2. Mahmut

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Mart 2017, 21:25:13 »
Yararlı bir paylaşım serisi olacak gibi. Ama Osmanlı için taktik maktik yok bam bam bam.

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #7 : 04 Mart 2017, 21:30:53 »
Eline sağlık yararlı bir paylaşım serisi olacağı konusunda bir şüphem yok :)
Bir sonraki devlet için oyumu kullandım şimdiden kolay gelsin  tbrk*

Çevrimdışı kerem1249

• Kudüs bizimdir!
  • Yönetici
  • *
  • Kısa bir süre yokum
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #8 : 04 Mart 2017, 21:49:44 »
Gırnata için yapmanı tavsiye ederim :) İçlerinden en zorlayıcı devlet o bence.
Ne mutlu Türk'üm diyene!

Bekle Kudüs, eski sahiplerin geri gelecek!

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
EUIV - Ülke Stratejileri | Granada
« Yanıtla #9 : 11 Mart 2017, 00:06:46 »
Europa Universalis IV - Ülke Stratejileri
                       2-Granada

Bugün Sizlerle beraber Granada ile başlayan birisinin hangi stratejileri uygulaması gerektiğini ve ne tür idealar alacağını konuşacağız

Granada iberyadaki 3 şehirli müslüman bir ülke.Çoğunlukla ise hızlı bir şekilde İberyadaki diğer devletler tarafından ilhak oluyor, Bunun sebebi ise İspanyayı kurabilmek için iberyada müslüman bir devletin olmaması gerekmesi.

Cebelitarık boğazının diğer tarafı portekizlilerin kontrolü altında.Fas ise oradaki güçlü bir ülke olmasına rağmen portekizin tehditi altında başlıyor.Kuzey Afrikadaki bir diğer güçlü ülke tunus.Bu ülke çoğu zaman kolay kolay yıkılmıyor çünkü belirli bir süre sonra Osmanlı ile müttefik olabiliyor.

Strateji:

Açıkcası Granada ile çoğunlukla 3 strateji ile hayatta kalınabiliniyor. Ben ise bunun yanında ekstra bir yöntem daha söyleyeceğim (sadece başlangıç için :) )

1-Fas ile Tunus arasında olan Tilimsan eğer iki komşu devletten herhangi biri ile müttefiklik kurmazsa gayet güzel.Hızlı bir şekilde Tunus ile müttefik olunup tek başına tilimsan'a saldırıyoruz.Oradaki toprakları aldığımızda diğer iki şehri kastilyaya satıp, Son olarak başkentimiz kaldığında, başkentimizi taşıyıp iberyadaki son şehrimizide satıyoruz kastilyaya.Böylelikle Kastilya tehdidinden kurtulup kuzey afrikaya genişleyebilirsiniz!

2-Açıkcası bunu hiç denemesemde kolonicilik yaparak yeni dünyaya gidiyorsunuz.Bu konuda pek bilgim yok.Araştırarak bulabilirsiniz :)

3-Nasuh Dede stayla denilen bu yöntem ile oyun başında yeterli gemi ve asker üretip direk çerkezlere saldırıyoruz.Stability efektleri düzeltilir sıkıntı değil :). Ondan sonra Şirvana saldırıp vasalımız aracılığı ile şirvan topraklarını alabiliriz ve Kafkaslarda büyüyebiliriz! Fakat kırıma dikkat etmekte fayda var

Ekstra:
Re-Reconquista'ya bu yamama baktım. Hâlâ bazı yeniden başlatmalara ihtiyaç var, ama yine de oldukça iyi. Maine Etkinliğinin Teslim Edilmesi ve Fransız ittifakı kurma merkezleri.
Maine olayının tamamen teslim olması bunu daha da kolaylaştırıyor. İngiltere Maine'yi teslim almayı reddederse, Fransa'ya (neredeyse) kazanma şansı bulamayacağını ilan ediyorlar. Gün 1, Fransa ile ilişkileri geliştirmek için diplomat gönder. Fransa'nın kıta sahipliğini tamamlamadan önce Fransa ile 100 ilişkiye varırsanız (en az 125 ducat yapmanız gerekecektir), Fransa'nın savaşına katılmanıza izin vererek İngiltere'de Barış Gücü'nü uygulayabilirsiniz. Savaş bitmeden önce Fransa ile ittifak kurmanız gerekir ve +25 Savaş İçinde Birlikte, +10 Zorla Barış ve +10 Çağrı Silah ilişkileri değiştiricileri bunu daha da kolaylaştırır.
Birliklerinizi Fransa'ya göndererek, kolay nakit para için İngiltere'nin kaçan illerini yağmalayın ve İngiltere'nin Fransa'nın filosunu batırmasını bekleyin (sonunda başarısız olursunuz). Filonuz Fransa'nınkinden daha güçlü olacağından size ittifak için + 10 neden verecektir. Bu gerçekleştiğinde, bir Diplo temsilcisi danışmanı ve daha sonra Fransa'yı ittifak kabul ettirecek kadar Mercs tutun.
Bu noktada, servetiniz Fransa ile bağlantılıdır ve bu oldukça iyi bir şans. Muhtemelen 200-400 dolarlık dükat ve muhtemelen Fransız armağanınız ve mercilerinizden bir miktar Yolsuzluk yaşarsınız, ancak Fransız ittifakı buna değecektir. Zaten Fas / Tunus'a da müttefik olmalısın. Zaman ayırın ve greve gideceğiniz zamanı bekleyin.
Bu strateji, büyük bir İber Birliği (Aragon, Burgonya mirasını alan Castille ve Avusturya'nın üstünde PU'ya sahipti) ile bile çalışıyordu

Granadan İdeas:

Traditions:
+15% National tax modifier
+25% Religious unity
People of the Book
+3 Tolerance of heathens
Recover Al-Andalus
−15% Core-creation cost

Beacon of Learning
+10% Institution spread
Strait of Gibraltar
+10% Domestic trade power
+10% Trade steering
Alhambra
−10% Construction cost
Moors
+10% National manpower modifier
Successor Caliphate of Cordoba
+1 Yearly prestige
Ambitions:
−10% Idea cost

« Son Düzenleme: 11 Mart 2017, 00:13:16 Gönderen: Paytak »

Çevrimdışı Tonyukuk

• Yeni Çeri
  • *
  • Militarist
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Ülke Stratejileri | Granada
« Yanıtla #10 : 13 Nisan 2017, 13:15:56 »
Granada için Hindistan'a kaçma stratejisi var onu da ekleyebilirsin istersen.

TTK

Çevrimdışı seymen han

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Nisan 2017, 17:38:38 »
Gırnata için yapmanı tavsiye ederim :) İçlerinden en zorlayıcı devlet o bence.

nasıl oluyor o gemiler oraya gidene kadar batmazmı

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
  • Bilincin her türlüsü hastalıktır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 17 Nisan 2017, 03:04:26 »
Tilimsanı annexledim Tunus ve Fas ittifak bozdu benim bu topraklarda claimim var diye. Fası Portekiz yuttu Tunus bana daldı. Arada 2 seviye askeri teknoloji farkı oluştu bu emiri balkondan atıp ayağı kaydı düştü diyemiyor muyuz. :sneaky:
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Mayıs 2017, 18:03:40 »
https://www.youtube.com/v/a8HZcZcx44g&t=&fs=1&wmode=transparent

Ya kahkaha attım gözlerimden yaş geldi ahahaha. Granada orduları paytak paytak Hindistana kaçarken haykırdım.
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı kerem1249

• Kudüs bizimdir!
  • Yönetici
  • *
  • Kısa bir süre yokum
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #14 : 07 Mayıs 2017, 00:47:09 »
Yeni seriyi bekliyoruz Paytak :)
Ne mutlu Türk'üm diyene!

Bekle Kudüs, eski sahiplerin geri gelecek!

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 15 Mayıs 2017, 21:24:13 »
İngiltere savaşında donanması batınca ucu ucuna Fransayla müt olduk, gitti İskoçyanın pu'suna düştü şaka gibi. Zaten Emir Muhammed 75 yaşına kadar yaşayıp beni kanser etti. Fena da başlamamıştık ama. :)