Gönderen Konu: The Wargaming Club (TWC) - (Ageod/Matrix/HQ/Slitherine) "PBeM" Klübü  (Okunma sayısı 1479 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Friedrich'i pbem oynadığımda anlatan Squalor ve Bertram nickli oyunculardı yanlış hatırlamıyorsam. Eskiden ayrılmışlardı siteden.

Şu oynadığımız rakibimiz üniversite talebesiyse taktir ederim. Çünkü bizdeki üniversite talebelerinin ilgi alanına girmez belki  ;)

Rus'un gold tarasımcısı andatiep'in dediği gibi biz bu oyunları bir anlamda eğitim için tasarlıyoruz, ama ilgi ne olur bilinmez..

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
1937 mart ayında Milliyetçiler Alicante'nin kontrolünü ele geçirdi. Bandera'ya mensup Falco, Tempesta ve Toro alayları Mussolini'nin İspanya'daki kuvvetlerini oluşturdu.. Oyun sanıyorum hala ortada ama iyimser tahmin yapmak zor.

İyi bir AAR olabilirdi, belki Zmiy resim gönderir.
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2017, 00:12:32 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Müsellem
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Zmiy en son 9 Haziran da turn 30 haritası atmış "Espana Game 1" ile ilgili TWC ye ...

Bu arada ROP4 için Abdullah ı (Avusturya) bekliyoruz galiba?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet Avusturya turu gerekiyor.
Hakan bu arada Histwar'a ilgini biliyorum. Imperial Guard TWC'den bağımsız ona yönelik bir forum sanırım. Bende katılırım, Histwar'u bir ara pbem oynamak isterim.

Çevrimdışı Lancier

• Müsellem
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Evet Barış, TWC oyun klubü, IG Klan ... katılımın harika olur. Klan işini ağırdan alıyoruz şimdilik herkeste HWLG yok ve HWN patch daha yayınlanmadı. HWLG de HWN kadar zevkli, şu anda Fransız klan [BC] den iki tecrübeli arkadaşla pbem yapıyoruz. Sen de IG ye katılınca dediğin gibi oyunu hem TWC de başlatırız (Histwar klüp oyunları arasında) hem de bizim klanda oynarız. Steam id in varsa beni (http://steamcommunity.com/id/lancier/) eklemeyi unutma Barış müsait olunca(klan ve klüp gruplarına seni davet ederim). Histwar ilerde steam de de yayınlanacak zannedersem.

Abdullah ın işi var galiba, umarım yakın zamanda oyuna devam ederiz, Prusya bana bu tur saldıracak galiba.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2017, 12:53:55 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Abdullah'a mesaj attım, 3-4 kişilik oyunlarda bazen tempo düşebiliyor.

Matrix oyunlarından Gary Grigsby War in the East için yama yayınlandı, bir ara onu da pbem düşünüyorum. Çok eskiden oynamıştım.

Histwar'ın steam'de yayınlanacak olması sevindirici. Böylece serinin fiyatları da düşer.

Çevrimdışı Lancier

• Müsellem
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Oyun kesilmedikçe tempo çok önemli değil, zamanımız var ^^ Yeni hst yüklendi galiba, güzel, başladık tekrar.

Görünüşe göre sadece Austerlitz i yayınlayacak JMM steam de, tabii o da olursa, tarihe bakılırsa bir yorulmuşluk var galiba: http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=230506942 ama belli olmaz HWN patch i için yoğun çalışmalara başladı. Fiyat konusunda pek iyimser değilim, oyunun fiyatından çok memnun JMM, bir hayli de sattı bu fiyattan.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Les grognards'ı tam oynamadığım için Napoleon ve Austerlitz'e pek bakmamıştım. HistwarLG içinde uzun manual okumak gerekecek sanırım. Pek rehber niteliğinde yazı yoktu sanırım.

Histwar LG yamasını buradan yüklemiştim. Bu linte tüm yamalar içinde değil mi?
http://www.histwar.org/mods/file.php?id=255

Evvelki gönderdiğin linte yamaları tek tek yüklemek gerekiyor galiba.

Çevrimdışı Lancier

• Müsellem
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Biraz WON daki durumla karşı karşıya kaldık 2 Histwar oyununda aslında. Ama bir farkla, JMM işin peşinde, ne olursa olsun yama gelecek bu sonbahar diyor. ^^

HW:LG için sitedeki son yama iyi sonuç vermedi, onun için insanlar HW ye ara vermişti fakat BC klanında Fransız arkadaşlar sana daha evvel linkini attığım yamanın en iyi sonuç veren versiyon olduğunu söylediler. Onun için ben oyunu uninstall edip tekrar dedikleri yamayı yükledim. Evet, baştan itibaren sırayla yüklemek en iyisi olacak, herhangi bir versiyon güncellemesi arada atlamamak için:(Patch03bRC2): http://lebatailloncarre.forumactif.org/t29-patchs-histwar-les-grognards

Aslında başta bütün kitapları okumak gerekmiyor.
Şu linkte: http://www.histwar.org/mods/category.php?id=9  "BOOK EN" diye bi dosya var. İçinde bütün kitaplar ve 3 te ayrı PDF var.(Histwar klasörünün içine açabilirsin rahatlıkla)

Bunlardan:
"Book1", "AddendumE", "Interface2 en (bu çok faydalı)" ve "Sheets" e şöyle bir bakmak yeterli. Tabii bütün kitapları ve diğer PDF leri hatmedenler var ama ben yapamadım daha. Belki HWN patch inden sonra yapacağım. :>

Les grognards'ı tam oynamadığım için Napoleon ve Austerlitz'e pek bakmamıştım. HistwarLG içinde uzun manual okumak gerekecek sanırım. Pek rehber niteliğinde yazı yoktu sanırım.

Histwar LG yamasını buradan yüklemiştim. Bu linte tüm yamalar içinde değil mi?
http://www.histwar.org/mods/file.php?id=255

Evvelki gönderdiğin linte yamaları tek tek yüklemek gerekiyor galiba.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2017, 17:44:48 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan teşekkürler, HistwarLG'de taktiksel oynanışta pürüzler kaldı mı?
http://imperialguard.freeforums.org/histwar-les-grognards-patch03brc2-t5.html bunu okumuştum.

JMM sadece HWN yaması üzerinde mi çalışıyor. Eğer en sağlam versiyon olacaksa o oyunu da sonbaharda edinirim.

Çevrimdışı Lancier

• Müsellem
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
zuPferd in dediğine göre hala sorunlar var ama JMM hem HWLG hem HWN yi güncelleyecek. Tabii yenilikler sadece HWN de olacak, HWLG de sadece bug lar düzeltilecek. Tabii... HWN için acele etmeye gerek yok, biraz "HWLG pbem" yaparız, oyunun zevkine varırsın sonra HWN ye bakarsın oyun tamamlanınca. Bu arada tcp/ip - mp de oynanabiliyor iki oyun da belki bir ara onu da deneriz, çok zevkli oluyor. (Patch03bRC2) edinince haber verirsin.  :ceasaryes:

Çevrimdışı Lancier

• Müsellem
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
ROP4: Arkadaşlar şu durumda Fransa için herhangi bir tavsiyeniz var mı ? Orduyu kuvvetlendirmeye çalışıyorum, corplarla beraber.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet bir ara HWLG pbem yapalım. Diğer sorun için 2010'da paradox plaza sitesinde Fransız bir oyuncuyla bir pbem yapmıştık. linki http://www.ageod-forum.com/viewtopic.php?f=266&t=19931

Ama genel tavsiyem ordu ve kolordunun aynı bölgede bir arada olmaması hem hücum hem de savunmada. Oynayalı çok uzun zaman oldu belki Abdullah'ın başka taktikleri olur.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
ROP4: Arkadaşlar şu durumda Fransa için herhangi bir tavsiyeniz var mı ? Orduyu kuvvetlendirmeye çalışıyorum, corplarla beraber.

Fransa'ya özel değil ama genel taktiklerden bahsedersek;

-Genelde VP ve moral harcayan para, MP, warsupply veren tüm kartları ve event-ları sonuna kadar kullanılmalı (özellikle pbem oyunlarında gördüğüm oyuncular üretebildikleri kadar çok asker üretmek için tüm yolları zorluyorlar)
-Düşmanın karşısına mümkün olan en üst düzey komutanların, en kalabalık askerlerin ile çıkmak lazım.
-Mümkünse düşmanı savunmada yen, sonra hücuma kalk.
-Kışın büyük ofansif işlere girmek zordur. Savunmada kalmak, orduyu baharda başlayacak saldırıya hazır etmek gerekir.
-Savaşıp yıpranmış askerlerini yeni birliklerle değiştirmek gerekir.

Çevrimdışı Lancier

• Müsellem
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Tamam arkadaşlar, sağolun.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Rakibin hamleleri iyi gözüküyor. Heinrich doğu Prusya'yı savunmak için ideal fakat 100 000 kişilik Rus ordusu karşısında ne yapacak? Senaryoda hatırladığım kadarıyla kış ayında donanma geri çekiliyordu. Sefer mevsiminde tekrar ablukaya alıyordu.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
 Berlin e sen girersin gibime geliyor Barış. İsveç i hızla devreden çıkarmak istiyor gibi ayrıca.

Çevrimdışı Lancier

• Müsellem
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
wesel e güçlü geliyor diye çekildik, hadi hayırlısı  :-\

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Wesel Fransa'nın ilerideki hücum operasyonları açısından başlangıç ikmal noktası. Hücum eden Hannover ve  Braunschweig piyadesi Prusya'nın piyadesine göre daha zayıf. Kaleyi çevreleyen nehir sayesinde burada güçlü savunma yapılabilir. Ben genelde 1 grenadier, 3 regular piyade kuralı uyguluyorum tugay oluştururken. Çünkü elit reserv az olduğu için dağıtmak daha iyi olabilir. Prusya'nın bazı komutanlarına tecrübe kazandırmamak faydalı olabilir çünkü çok güçleniyorlar: Friedrich, Keith, Heinrich ve Ferdinand başlıca üst rütbeli komutanlar. İlk oyun olduğu için maksat sadece tecrübe kazanmak.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Turu process ettiğimde gördüğüm kadarıyla 2 yenilgi alması sonucu Prusya'nın military control düzeyinin düşmesi gerekirdi. Halen %100 oranında devam ediyor. Bu sanırım eski versiyon olmasından kaynaklı. Königsberg kalesinin bir avantajı olmaması lazım bu durumda. RoP'ta yeni oyunlara nazaran geri çekilme için gereken asgari MC düzeyi de farklı sanırım, bir kontrol edeyim.