Gönderen Konu: The Wargaming Club (TWC) - (Ageod/Matrix/HQ/Slitherine) "PBeM" Kulübü  (Okunma sayısı 3706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
HPS/JTS oyunları klüp bazında (NWC-CCC-ACWGC ve TWS) bir süre oynadım. Doğrusu bu kadar çok Micromanagement çok fazla geldi bana. Tabii oynayabilenlere saygım sonsuz. ^^ Onun için hep Histwar oyununa döndüm. Ve sadece 6 ay evvel Ageod oyunlarla tanıştım. Micromanagement olsa da evet Barış ın dediği gibi akıcılık çok güzel. Bence Barış ın tavsiye edeceği bir oyunla başla ak_gandalf yavaş yavaş. Ne zaman istersen de klübe (TWC) bekleriz PBeM için.

Hakan
Birşey sorcam bu tür oyunları (pbem veya ageod diyorsunuz galiba) sıfırdan öğrenip başlamak için çok mu geç ?
WOS 3-4 kişilik oyuncuya bölündüğünde sanıyorum daha 'casual' oyuncuya hitap etmiş olur. Bir kaç defa JTS'nin  France'14 oyununun ana senaryosunu pbem oynadığımda ölçek gereği haftada 3-4 tur 'hardcore' sınıfında strateji oyunculuğuna merakı olanlar açısından yeterli idi. Hatta ölçek gereği çok iyi bir tur akıcılığı denebilir.

AGEOD oyunları ise Paradox oyunlarını oynayanların oynayabileceği akıcılıkta tur akıcılığı sağlaması lazım. Micromanagement fazla değil.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 08:15:31 Gönderen: Lancier »
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]
https://www.tapatalk.com/groups/imperialguard/

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
PBEM- play by e-mail (mail yoluyla oynamak)
Hotseat- aynı bilgisayarda iki oyuncunun sırayla turlarını oynaması.

Bizde daha çok tur bazlı oyunları rakiple oynarken hotseat tabiri kullanılıyor sanırım. Öğrenmesi zor değil, Paradox oyunları gibi metin çevirileri gerektirmiyor sadece mekanikleri anlamak yeterli. RuS'un gold versiyonu çıkmadan ana ekipte bulunan tasarımcı Clovis'in dediği gibi piyasanın istediği 'oyuncaklar' üzerinden değil daha sade ana hatlar üzerinden tarih&strateji oyunlarını talep eden oyuncular için yeterli. 

Hakan, bence de JTS oyunlarını tasarlayan dışında ana senaryoyu oynayana da ayrı saygı gerekiyor.  :D  Ama JTS'in 1. Dünya Savaşı konulu oyunlarında daha az micromanagement gördüm. Napolyon dönemi ve 2. DS oyunlarına nazaran France'14 ve East Prussia 14'ü çok beğendim. 1. DS serilerinin devamı çıkarsa Çanakkale Savaşını en detaylı askeri ölçekte ve en detaylı haritada işleyebilen tek oyun olur. Oyun olması dışında en beğendiğim yanı tüm oyunlarında tarihi pdf dosyası sunması.

Bende Histwar'ın Les Grognards var ama bir türlü tam oynayamadım. 
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 13:56:44 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
East Prussia 14 ü almıştım ama detayına inemeden bıraktım. Belki tekrar bi ara JTS oyunlara bakmak lazım. Gerçi gerçekten boş zaman gerekiyor. ^^

Histwar da mı var Barış sende, inanılmaz  :)

Eğer bi ara oynamak istersen TWC de Fransız oyuncularla 2 histwar PBeM e başladım, senle de bir (mirror) senaryo yapabiliriz. Fransız oyuncular iyi çalışan bir patch var diyorlar, şu an onu oynuyoruz. Eğer ilgilenirsen 3bRC2 versiyonu için bütün patch ler BC klan sayfasında sırasıyla. Initial versiyon üstüne sırasıyla yüklemen yeterli.
Patch03bRC2: http://lebatailloncarre.forumactif.org/t29-patchs-histwar-les-grognards

PBEM- play by e-mail (mail yoluyla oynamak)
Hotseat- aynı bilgisayarda iki oyuncunun sırayla turlarını oynaması.

Bizde daha çok tur bazlı oyunları rakiple oynarken hotseat tabiri kullanılıyor sanırım. Öğrenmesi zor değil, Paradox oyunları gibi metin çevirileri gerektirmiyor sadece mekanikleri anlamak yeterli. RuS'un gold versiyonu çıkmadan ana ekipte bulunan tasarımcı Clovis'in dediği gibi piyasanın istediği 'oyuncaklar' üzerinden değil daha sade ana hatlar üzerinden tarih&strateji oyunlarını talep eden oyuncular için yeterli. 

Hakan, bence de JTS oyunlarını tasarlayan dışında ana senaryoyu oynayana da ayrı saygı gerekiyor.  :D  Ama JTS'in 1. Dünya Savaşı konulu oyunlarında daha az micromanagement gördüm. Napolyon dönemi ve 2. DS oyunlarına nazaran France'14 ve East Prussia 14'ü çok beğendim. 1. DS serilerinin devamı çıkarsa Çanakkale Savaşını en detaylı askeri ölçekte ve en detaylı haritada işleyebilen tek oyun olur. Oyun olması dışında en beğendiğim yanı tüm oyunlarında tarihi pdf dosyası sunması.

Bende Histwar'ın Les Grognards var ama bir türlü tam oynayamadım.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 21:51:29 Gönderen: Lancier »
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Bendeki ana versiyon+yama 2.no gösteriyor*. 13 senaryo bende mevcut. Bir ara mutlaka deneyelim.
*Belirtilen yamaları yüklemedim.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 23:12:41 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Evet Barış, ekranda 03bRC2 göstermesi lazım tabii yamaları yükledikten sonra. Belki yazdan sonra yüklersen dediğin gibi bir Histwar yaparız.
Bendeki ana versiyon+yama 2.no gösteriyor*. 13 senaryo bende mevcut. Bir ara mutlaka deneyelim.
*Belirtilen yamaları yüklemedim.
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Arkadaşlar Rise Of Prussia Gold #4:

Wesel i aldık gibi görünüyor fakat Prusya kuvvetli geliyor. Ne kadar güçlü o bölgede tam bilemedim ama defans yapmaya değer sanki çünkü Wesel objective ler arasında di mi ?

Muharebe detaylarını nereden görüyoruz arkadaşlar ROP da ? WON daki gibi rapor vermiyor mu bir dahaki turda ?

« Son Düzenleme: 09 Haziran 2017, 10:34:18 Gönderen: Lancier »
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Rise Of Prussia Gold #4:

Wesel i aldık gibi görünüyor fakat Prusya kuvvetli geliyor. Ne kadar güçlü o bölgede tam bilemedim ama defans yapmaya değer sanki çünkü Wesel objective ler arasında di mi ?

Muharebe detaylarını nereden görüyoruz arkadaşlar ROP da ? WON daki gibi rapor vermiyor mu bir dahaki turda ?

Etrafından Ren nehri geçtiği için savunmada avantaj elde edebilirsin. Benim savaş sisi ile görebildiğim Ferdinand Von Brunswick'i senin karşına getirmiş. Bende bilgisayara karşı Prusya ile oynarken genelde bu komutanı Fransa'nın önüne çıkarırdım. Senin o seviyede komutanların yok diye biliyorum. Tugay komutanları ise sıradan. 2500 power ve 2000 power olan iki ordu, yaklaşık 60-70k askeri vardır diye tahmin ediyorum. En az 3500 power gücünde ordu orayı rahat savunur. Zaten ilerleyen turlarda senin asker sayın çok artacak.

Muharebe detayları tur sonunda mesajlar kısmında savaşı kırmızı bir şekilde yazıyor. Oraya tıklayınca savaş sonucu açılıyor. Açılan pencerede üste sağda da detaylı savaş rapuru açılıyor.

« Son Düzenleme: 09 Haziran 2017, 13:45:54 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Abdullah'ın dediği gibi Fransa'nın takviye kuvvetleri olacak ama ekonomisi gereği diğer ülkelere göre kayıpları karşılamada yetersiz kalabilir. Cuirassier sınıfında eksik OOB ile başlıyor. Historical attrition açık olduğu için elite, regular depot bns ile şimdiden reserv oluşturmak önemli, süvari için böyle bir seçenek yok. Asker üretim sekmesinde R harfi ile işaretli olanlar reserve anlamına gelir. Bunlardan üretmek önemli çünkü savaş ilerlediğinde ordular çok yıpranacak. Hatırladığım kadarıyla her yeni sefer mevsiminde -mart diye hatırlıyorum- bazı otomatik replacement veriliyor.

Prusya ordularını genelde kalabalık karşılamak gerekir hem üst düzey komutanları hem de piyadesi diğer ülkelere nazaran in iyisi. Rate of fire oranı yüksektir.

Königsberg'e doğru taşıma gemisi trafiği gözlemliyorum, burayı savunacağını zannetmiyorum. Eğer savunursa bölgenin bataklık olması sebebiyle çok uğraştırabilir. Rus ordusunun nerede yarısı hafif süvari sınıfından Don&Volga Kazaklarından oluştuğu için oldukça vakit kaybettirir.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Anlaşıldı arkadaşlar, teşekkürler.

Bu arada, umarım soru garip olmaz ama- kale içinde düşmanı karşılamak mantıklı tabii fakat supply açısından kale dışında mı olmamız daha iyi? yani yenilen orduların komşu bölgelere kaçıp kendilerini kurtarması açısından da ? Kale de uzun süre hapis olma durumu yok mu defansta ?
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Anlaşıldı arkadaşlar, teşekkürler.

Bu arada, umarım soru garip olmaz ama- kale içinde düşmanı karşılamak mantıklı tabii fakat supply açısından kale dışında mı olmamız daha iyi? yani yenilen orduların komşu bölgelere kaçıp kendilerini kurtarması açısından da ? Kale de uzun süre hapis olma durumu yok mu defansta ?

Bu enter structure olayını supply açısından konuşursak, ageod un yeni oyunlarında easy supply diye bir seçenek var. Oyun ayarlarından bu seçeneği aktif edersek ''troops in regions with unbesieged friendly structure will always be in supply'' diyor. Bizim oyunda bu seçenek yok galiba.

Savunma açısından kuşatma altında erzak sıkıntısına girme ihtimali olabilir. Surlar düşman tarafından aşılırsa ordunu tamamen imha edilebilir. (ki bunlar çok acı şeyler) Düşmanı sur dışında bekleyip maximum entrench seviyesine ulaşmakla güzel bir savunma bonusu elde edebilirsin.

Çok güçlü bir düşmana karşıda o bölgeyi yağmalayıp geriçekilmek de bir seçenek.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
RoP'ta easy supply seçeneği yok yinede haritada dolaşan ikmal fazla bence. Ammo seviyeleri yüksek en azından. WoS, TYW ve BoA2'de ikmal bölgesel olduğundan kalabalık ordular şehirde bile olsa ikmal sıkıntısı çekiyor. İkmal seviyeleri Valon bölgesinde farklı Rusya'da farklı tabi. Bu da ikmal üzerine stratejiyi daha çok gerektiriyor. RoP'ta daha gelişmiş loyalty mekanikleri olmadığı için ikmal azalmıyor, isyan çıkmıyor. Bu oyunu WoN haritasını ve yeni mekaniklerini kullanarak yeniden yapmalılar.

Lemelemin dediği gibi limanı olmayan kale&şehirlerin içinde olmanın hiç bir artısı yok. Liman olmasının farkı kuşatma olsa dahi denizden abluka olmadıkça ikmal gelir. Mesela bizim oyunda İsveç'in Stralsund'daki birliğinin Prusya hücumu karşısında kaçacak yeri yok. O yüzden kale içine sığınabilir.

Bu arada Prusya oyuncusunun yoğunluğu devam ediyor mu? Asgari günlük 1 tur uygun olur mu.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Anlaşıldı, bilgiler için sağolun arkadaşlar.

Max a email attım, slack ten de yazdım. Umarım yakın zamanda oynar. Abdullah ın Avusturyası ile karşılaştıktan sonra morali bozulmuş gibiydi ...
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hakan slack'te mesajı gördüm. Prag'da tam kuvvet yüklenmesi gerekebilirdi belki, Abdullah'ın resmini gönderdiği muharebe zannedersem.İstersen oyunu iptal edelim motivasyonu düşmüş olabilir. Prusya'nın kayıplarına dikkat etmesi lazım.

Ben Rusya'yı biraz daha rahat oynanışı var diye tercih etmiştim çünkü hem WoS hem Espana pbem oynadığım için dikkat ve zaman gerekiyor.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet biraz soğuduk oyundan. İptal edersek sorun olmaz.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Arkadaşlar biraz daha beklesek mi, klübün devamlı oyuncusu, email larımı cevapsız bırakacağını zannetmem, şaşırdım doğrusu ... hiç cevapsız aniden ayrılırsa etik olmaz çünkü.
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben RoP'u Friedrich'in askeri dehasını bilen oyuncularla geçmişte oynadığım için bu tür oyuncuları bilemiyorum. Hakan bence zorlamaya gerek yok. Klüp çok iyi hatta Espana sonrası RuS oyuncusu buldum diyebilirim. Buradaki maksat beraber oynamaktı. Ama devam etmek isterseniz eğer problem olmazsa Rusya olmadan devam eder misiniz?

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Prusya'ya güzel kayıp verdirmişsin. Böyle iki üç muharebe daha olursa Prusya biraz zor toparlanır.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Evet Barış Zmiy iyi bir oyuncu (RUS özellikle). ROP4 e devam edemeyeceksen önemli değil fakat yine de yeni bir ROP oyunu oynarım dersen Abdullah ile üçümüz yeni bir oyun açabiliriz.Bildiğim iyi bir ROP oyuncusu var klüpte, Prusya olmak isteyebilir. İlginç bir meydan okuma olabilir.

Bu arada Max ten hala haber bekliyorum, oyun önemli değil, demoralize olabilir insan ve devam etmek istemeyebilir fakat habersiz ayrılmak pek kabul edilir değil. Şu anda oynadığı ROP2 deki moderatöre email attım, gerçekten de işi olabilir bu ara, haber alınca buraya da yazarım.

Ben RoP'u Friedrich'in askeri dehasını bilen oyuncularla geçmişte oynadığım için bu tür oyuncuları bilemiyorum. Hakan bence zorlamaya gerek yok. Klüp çok iyi hatta Espana sonrası RuS oyuncusu buldum diyebilirim. Buradaki maksat beraber oynamaktı. Ama devam etmek isterseniz eğer problem olmazsa Rusya olmadan devam eder misiniz?
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2017, 14:08:11 Gönderen: Lancier »
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet habersiz ayrılmak kabul edilebilir değil. Bende bir süre daha bekleyeyim. Eğer aynı oyuncuyla devam edersek veyahut yeni bir Prusya oyuncusu olursa tur sürelerini günlük minimum 1 tur olması tempo kaybını önleyebilir.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
Arkadaşlar anlaşılan tamamiyle yanlış anlamaymış, adamcağız devam ediyor ! Bu arkadaşın güvenilir olduğundan emindim onun için şaşırmıştım !

TWC SLACK:
Alıntı yapılan: max
Yes was just busy  :D
Alıntı yapılan: max
Sorry was a bit busy celebrating exams was over, will do a turn a day from now on  :)
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]