Gönderen Konu: Anno 1404 ne oyunu olduğunu tam anlayamadım (!) ?  (Okunma sayısı 498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ticareti ve ticari oyunları sevdiğim için arkadaşım bana Anno 1404 tavsiye etti ve kendisi oyunu hazır şekilde bana verdi ben de yükledim. Aslında aklımda tüccar olup gemi almak, bu gemi ile biryerden mal alıp başka bir yerde satmak ve fiyatları arz-talep dengesini takip etmek. Zamanla filomu veya ticaret şirketimi kurmak gibi bir fikir vardı.

Anno 1404(Venice Ek Paketi dahil) yükledim. Oyunu açtım. Biraz da Youtube rehberleri izleyerek şehir kurdum. Ev filan yaptım.Üretime başladım. Şimdi biz neyiz onu anlamadım ? Valimiyiz ? Hükümdar mı ? Tüccar mı ?

Tüccarsak eğer, tüccar niye evler kurup adada şehir kuruyor ? Vali isek eğer, neden ticaret oyunu deniliyor ? Tropico ile hafif ticaret harmanlaması gibi birşey olmuş sanki. Bu oyun tam olarak ne için bana bi anlatırmısınız ? Ayrıca benim üstte belirttiğim şekilde oyun var mı ?

Çevrimdışı Loneyking

• Yeni Çeri
  • *
  • 18 CM KEBAB
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anno 1404 ne oyunu olduğunu tam anlayamadım (!) ?
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2017, 23:19:13 »
Anno oynamadigim icin bilmiyom olayları ama sana tavsiye edecegim oyun var CaesarIV oyun MÖ.90 yılları arasında geçiyor city build oyunu tavsiye ederim Glory of the Roman Empire,Grand Ages: Rome bu oyunlarıda iyidir
Bu mesele derin mesele benim mesele bilinmesede
sesim ezele gidiyo sende bu dert çıkıp benim desene

Çevrimdışı horatio nelson

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2017, 23:50:52 »
Yıllardır ara ara oynadığım dönemler olur; güzel bir oyun ama bir süre sonra sıkıyor ve cok fazla zaman alıyor. Detaylarına gelecek olursak, ilk başta güzel bir ada bulup orada şehirleşmeye başlıyoruz. Trier mantığında çalışan bir mekanizması var. Population adı verilen sınıf türlerinin ihtiyaçlarını karşıladıkça yeni yapılar, yeni teknolojiler açılıyor. Halkın ihtiyaç duyduguğu hizmetleri sağladıkça haneler zenginleşiyor ve bu sayede bir üst sınıfın kilidi açılmış oluyor ve otomatik olarak haneler bir üst sınıfa atlıyor. Yani Peasant => citizens => Patricians vs. diye devam ediyor. "Layout" yani yerleşim düzeni bu oyunda çok önemli bir konu. Bahsettiğim gibi kerestecilik, balıkcılık vs. daha bir sürü şeyi yapmak için gerekli binaların daha az kalanı kapsayarak, randımanlı bir şekilde çalışmalarını sağlamak için bu nasıl bir düzende yerleştirmen gerektiği önemli; City layout yazınca mesela, evlerin itfaiye, carpenter, kilise ve diğer önemli yapılarla birlikte nasıl bir bütün halinde yerleştirildiklerini öğrenebilirsin. İlk once temeli öğrenmek lazım, mantığı anladıktan sonrası basit. simcity ya da diğer şehir oyunlarından bir farkı yok.

Senin isteğin tarzda oyunlar var dostum, Port Royale 3 hatta 4'ü bile var.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2017, 23:59:49 Gönderen: horatio nelson »

Çevrimdışı Noman Man

• Sipahi
  • *
  • Etnik döküntülere geçit yok !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Ocak 2017, 23:54:53 »
Malzeme bul adana getir insanları yaşat gelişsinler yeni adalar kolonize et ticaret yap geliş bu kadar.
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2017, 00:34:30 »
Özellikle Anno 2070 ve Settlers 7 serisi uplay gerekliliği  ve kesintisiz internete gerek duyduğu için  çok eleştiriye maruz kaldı ve tam hak ettiği değeri bulamadı. İki oyunun farkı Settlers son sürümünün daha bir savaş oyunu olması. Fakat esasen Anno serisinin zamanla daha basitleştiği bir gerçek. Üretim çarkları daha komplike olmasına rağmen.

Patrician 3 çok eski bir oyundur, daha yeni versiyonu (versiyonları) da başarılı oldu fakat bu tür oyunların önündeki en büyük engel YZ kalitesi. Multi oynandığında daha başarılı sonuç doğurabilir.

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2017, 02:11:00 »
Port Royale serisi hakkindakindaki dusuncelerinizi alabilirmiyim ?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Ocak 2017, 16:57:35 »
Patrician&Port Royale özetle tedarik zinciri üzerine oyunlar. Oynamadan evvel kentlere göre mal arz talep bilgisini indirdikten sonra planlama yapılıyor, bu otomatik komutlarla da yapılabiliyor. Kalypso Patrician 3'ü elden geçirirken sadece grafik anlamında eklemeler yaptı. Yani oyuncuyu zorlayacak YZ ile girişimcilik rekabeti yok. Sadece görünürde rakiplerin var. limanların buz tutması, korsanlarla mücadele, prenslerle ilişkiler ve bazı arz talep üzerine random eventler dışında temelinde kendi kendine oynuyorsun.