Gönderen Konu: Adam Gibi Din Önerisi  (Okunma sayısı 696 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
Adam Gibi Din Önerisi
« : 26 Aralık 2016, 19:13:51 »
Adam gibi derken ne kast ettiğimi açayım.

Şöyle genel olarak bilime ve rasyonelliğe açık olan, kültür, sanat gibi fasilitelerin daha kolay yapıldığı, bunun yanı sıra kadına verilen önemin daha fazla olduğu, daha bi evrensel ve hoş değerler taşıyan bir din biliyor musunuz oyunda geçebileceğimiz? Hani bir dinin heretik versiyonu vardır buna yakın bence.

Ayrıca mümkünse kadınlara başörtü zorunluluğu olmayan bir mezhep olsun mümkünse :S.

Varsa öyle bir şey öz Türk dini olan Tengriciliği bırakıp memnuniyetle geçeriz efenim.
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimdışı kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Hayran Forumu | WizardFan
Ynt: Adam Gibi Din Önerisi
« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2016, 19:20:48 »
Seküler yaşama (bana göre) en yakın din Protestan Hıristiyanlık kaldı ki bu din CKII yıllarında yok. :) Şiî İslam'ı benimseyebilirsin eğer yapabiliyorsan. CKII yıllarında şiiler bilimde üstündü. (CKII bilgim pek yok)

Çevrimiçi MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2016, 00:12:14 »
Aslında İslamda Mutezile mezhebi var bu konuda onlarda kesin bir üstünlük mevcut. Hani diyoruz ya İslam bir zamanlar süperdi bir sürü bilim adamı çıktı falan. İşte onlar hep Mutezile reyize ait. Ama oyunda var mı bilmiyorum. Yok galiba.

Ayrıca Şiiler itikadi olarak Sünnilerden pek farklı değil :(

Napsak Katolik mi olsak, oyunu aktarınca efendi efendi protestan oluruz :D.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2016, 00:13:38 Gönderen: MelaRossa »
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2016, 04:46:27 »
Mutezile ,EU4 de ibadi olarak geciyor diye biliyorum.(Oman bolgesinde).Ck2 de ibadi var mi?

Çevrimdışı Bayoj

• Azab
  • *
  • Supremacy and CkII
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2016, 11:52:04 »
Oyunda Mutezille ve Ashari kolları mevcut. Ashari eğitim bonusu Mutezille teknoloji bonusu veriyor.

Çevrimiçi MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Aralık 2016, 13:53:49 »
Mutezile ,EU4 de ibadi olarak geciyor diye biliyorum.(Oman bolgesinde).Ck2 de ibadi var mi?

Hayır yahu ibadi tam aksine harici mezhebi naptın hocam  ;D

Çevrimdışı Mdmusti

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Aralık 2016, 17:09:50 »
mütezile rasyonalizmi enlerde yaşayan, sünni islama göre din dışı sayılan bir mezhep. peki dört sünni mezhebin hak olduğuna kim karar veriyor derseniz, mezheplerinizi araştırabilir, kendinize uygun mezhebe geçebilir ya da allahsız olabilirsiniz.

ck2de catharlarda kadın daha iyi konumda

Çevrimiçi MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Aralık 2016, 18:54:52 »
mütezile rasyonalizmi enlerde yaşayan, sünni islama göre din dışı sayılan bir mezhep. peki dört sünni mezhebin hak olduğuna kim karar veriyor derseniz, mezheplerinizi araştırabilir, kendinize uygun mezhebe geçebilir ya da allahsız olabilirsiniz.

ck2de catharlarda kadın daha iyi konumda

Peki targeryanlar gibi kardeş kardeşe evlilik yapmaya cevaz veren mezhepler var mı?

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Aralık 2016, 19:03:05 »

Hayır yahu ibadi tam aksine harici mezhebi naptın hocam  ;D

Pardon ya benim hatam.Yanlis biliyormusum

Çevrimdışı Kaan✰

• Global Moderatör
  • *
  • Can I talk to you for a moment?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 28 Aralık 2016, 23:11:30 »
Aradığın şey Messalian!

Perslerin eski dininden etkilenip sentezlenmiş Hristiyanlığın bir mezhebi

Tanrının dünyevi hislerle hissedilebileceğini ve herkesin içinde bir şeytan olduğunu ve ondan temizlenmesi gerektiğini savunuyorlar. Kadınlar erkeklerle ya aynı seviyede ya da (yanılmıyorsam) eşit.

Kadınlar savaşları yönetebiliyor.

Adem ile havvadan gelmenin sebebi olan ensest ilişki caiz sana bakıyorum melarossa

Peki targeryanlar gibi kardeş kardeşe evlilik yapmaya cevaz veren mezhepler var mı?

Ve son olarakta Lucifer yani şeytanın kötü olmadığını ve tanrının en büyük oğlu olduğunu savunuyorlar diyerek sözlerimi bitiriyorum.

PS: Din rengi de çok güzel