Gönderen Konu: Tarih Websitesi  (Okunma sayısı 547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herr Marschall

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Tarih Websitesi
« : 24 Aralık 2016, 17:32:19 »
Selam Arkadaşlar,

Türkiye'de ve hatta yabancı sitelerde bile herhangi bir tarihi konuyu etraflıca ele alabilmek pek mümkün olmuyor. İdeolojik safsatalar, eksik bilgi veya az okumuşluğun getirdiği yanılgılarla tarihe yaklaşım oldukça sakat. Sitede sağlam bir tarih tartışma kültürü mevcut. Bu alanda eğitim gören veya düşünen pekçok arkadaş da mevcut.

Dikkatimi çeken husus, insanlar yazmak istiyor -buna kabiliyetleri de var- ancak yazacak mecra bulamıyorlar. Sizce, bir tarih websitesi kurulsa bunun başarılı oma olasılığı nedir? Bloglar açılıyor ancak yeterli trafik olmadığı ve tek başına bu işi götürmek pek mümkün olmadığı için kapanıyor. Birkaç kişi bir araya gelse daha kolay yürütülür diye düşünüyorum.

Sizlerin de fikirlerinizinden istifade etmek istedim.

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarih Websitesi
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2016, 19:04:41 »
Güzel olur tabi Annibal ın harp tarihi sitesi vardı onla konuş.
All day and all of the night!

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2016, 19:08:58 »
Birkaç kişiden ziyade işin sürekliliği önemli. Türkiyede süslü milliyetçi tarih anlatımı yaparsan trafik çekersin ama objektif bir şekilde tarih anlatımı yapacaksan başarıyı hızlı bir şekilde yakalama isteğini bırakacaksın. İşin sürekliliğini sağlayabilirsen elinde sonunda başarıda gelecektir.

Çevrimdışı kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Hayran Forumu | WizardFan
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2016, 19:23:21 »
Forumu böyle bir website gibi bir alana çevirebiliriz ilgi olursa. Konuyu takip ediyorum eğer tarih websitesine benzer bir proje arayan çok kişi çıkarsa üst yönetime bildirilecektir. Benimde görüşüm olumlu.
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Aralık 2016, 20:24:44 »
Yabancı dillerden tercüme yapabilecek arkadaşlarla gerek Türk gerekse de dünya tarihi ile alakalı çevrilmemiş metinler çevirebiliriz. İşin sürekliliği gerçekten çok önemli. Eğer 10 - 15 kişi olursak, bir kişi her iki ayda bir yazı bile gönderse 6 - 7 yazı her ay toplamış oluruz. Böylece 4 -5 günde bir yeni yazı ile sürekli bir yayın yapma imkanımız olur.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Aralık 2016, 20:56:55 »
Baltalamak gibi olmasın ama böyle bir işin tutması çok zor. İki ihtimal var; ya ümmetçi cenaha oynayacaksın (msl.Derin Tarih), ya da sol kesime (msl#Tarih). Ve bunu yaparken illaki popülist olacaksın. Farz-ı misal popülist olmayan Toplumsal Tarih'i akademik camia dışında kim bilip de alıyor? Üstelik nispeten dağıtım ağı geniş olmasına rağmen?

Gene de yapacaksanız kolay gelsin ama sıfırdan site kurup da reklamını yapmadan, 2016'dan sonra, önemli bir tık sayısına sahip olmak mümkün değil.

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2016, 22:00:53 »
Haklı olduğun yerler var. Ben de defalarca denenmiş, çok iyi içeriğe sahip blogların yok olup gittiğini gördüğüm için buradan işe başlamak istedim.

Bir pazar araştırması yapmadım. Ancak basitçe internetteki trendleri ve google aramalarını baz alınca son yıllarda tarihe ilgi arttı. Senin de dediğin gibi bu iki yönde oluyor.

Peki bu iki grup dışında insanlar yok mu? Burası var. Twitter ve daha başka sitelerde gördüğüm kadarıyla tarih ile ilgilenen ancak kaliteli yayın bulmakta zorluk çeken geniş bir kitleyi de gözardı etmemek faydalı.

Dediğin gibi yayınlar mevcut ancak baktığımız zaman bunlar dergi şeklinde çıkıyor, insanlar para vermek istemeyebilir veya yazılar fazla akademik ve az ilgi çeken konularda olunca da geniş kitlelere ulaşamayabilir. Eğer böyle bir topluluk oluşursa, biz çeşitli kanalları kullanarak işin görsel boyutlarına da yoğunlaşacağız. Yazılar akademik ciddiyet ile yazılsa da insanların anlayacağı ve ilgisini çekecek şekilde sunulursa bir şansımız olabilir.

Tarihi seviyoruz. Eğer vaktimiz de varsa, ayda bir yazı yazabiliyorsak bunları toplu bir yerde yayınlarsak işimiz daha kolay olabilir.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Aralık 2016, 22:14:38 »
Yalnız şu da var; bu işten maddi kazanç bekleniyor mu? Yani siteye reklam alınacak mı? Alınacaksa yazarlara nasıl bölüştürülecek? Alınmayacaksa çevirmenler, yazarlar kaç ay bedavaya çalışacak? Bunlar hep düşünülmesi gereken konular.

Çevrimdışı Sultan Ahmet

• CKII
  • Editör
  • *
  • Müminler Asker
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2016, 23:20:12 »
Bu olay tutmaz. (Ne kadar istesekte :-\ )
Minareler süngü, kubbeler miğfer,
Camiler kışlamız, müminler asker,
Bu ilahi ordu dinimi bekler,
Allahu Ekber, Allahu Ekber.

5 Haftalık bir yoldayım Allah'a Emanet... İntwrnet varmış sorun yok.

Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Omparatorluğu

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Aralık 2016, 23:32:50 »
Örnek olarak İnciraltı Tarih Cemiyetini ve sitesini verebilirim. Genelde belli alanda yoğunlaşmalarına rağmen yazıların kaliteli olmadıkları söylenemez. Ama kaç kişi giriyor ya da biliyor. Hadi ben Sağır Ahmed Beyzade Mehmed'i ararken rast geldim. Kaç kişi böyle konuları arayıp da rast gelir.

Yani harc-ı alem konuları yapmak zorunda bu işi yapacak olan. Mesela çok satan popüler tarih dergilerine bak.
Her ay şöyle başlıklar görürsün;

-İnebahtı Savaşında Neden Yenildik
-Viyana Kuşatması
-Mohaç Meydan Muharebesi
-100. yılında Çanakkale Zaferi

Kardeşim biz bunları zaten biliyoruz. Sen bunu resimlerle süslemekten başka ne yaptın şu kağıt israfında?

Yani sen de bunu yapmazsan tutunamazsın. Umumun dikkatini cezb edemezsin. Yaparsan da zaten yapan tonla dergi site var.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2016, 23:33:57 Gönderen: HadjiNazmi »

Çevrimdışı kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Hayran Forumu | WizardFan
« Yanıtla #10 : 25 Aralık 2016, 00:31:07 »
Tarih Websitesi projesi oluşturulursa (bu forum tarafından) forumun kendi içindeki küçük GoogleADSence reklamları dışında bir reklam konmayacağını düşünüyorum.
Kafamda üst yönetime bildirmek için canlandırdığım şey, tarih bölümünde farklı bir temanın olması, web sitesi gibi görünen. Forumun bir bölümü olur, ancak forumun geri kalanından farklı bir tema ile ayrı bir site gibi bir his verir. Nasıl fikir sizce?
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Aralık 2016, 00:46:51 »
BU tur Türk halkı tarafından az ilgi gören konularda ziyaretçi çekmek için sosyal medya çalışması çok önemli. Çetrefilli bir iş. Olurda düşünceden çıkıp eyleme dönüşürse yazılarınızı okumaktan zevk alacağım.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Aralık 2016, 01:48:37 »
Tarih Websitesi projesi oluşturulursa (bu forum tarafından) forumun kendi içindeki küçük GoogleADSence reklamları dışında bir reklam konmayacağını düşünüyorum.
Kafamda üst yönetime bildirmek için canlandırdığım şey, tarih bölümünde farklı bir temanın olması, web sitesi gibi görünen. Forumun bir bölümü olur, ancak forumun geri kalanından farklı bir tema ile ayrı bir site gibi bir his verir. Nasıl fikir sizce?

Ha bak böyle zaten ziyaret edilen bir sitenin domain inde ama farklı bir site gibi kurularsa tutabilir. kalitelitarih.paradoxfan.com gibi. Ama senin dediğin gene Tarih bölümünü değiştirmek. Böyle yapılsa bile ayrı bir yoldan da girilebilmeli.

Zaten bu forumun üyelerinin gerek Tarih alt forumunda gerekse de diğer bölümlerde içerik ekleme tecrübesi ve alışkanlığı var. Ama kaç kişi bir maddi çıkarı olmadan yapar bu işi (çeviri ve yazı yazma işini) bilemem.

Ve evet arkadaşın da dediği gibi iyi tanıtım yapmak lazım ilgi çekmek için. Bu kesin.
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2016, 01:50:41 Gönderen: HadjiNazmi »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Aralık 2016, 20:07:41 »
Yabancı harp tarihi üzerine çalışmaların bir kısmında biriktirilen bilgi yapılan oyunlarda kullanılıyor. Diyelim 5 adet ayrı detaylı kaynaktan okuma sonucu 2. DS'ının misal Tunus cephesi üzerine senaryo tasarlanabiliyor. Bunların bir çoğu büyük gelirleri olan firmalar tarafından üretilmiyor. Daha çok işi olan olan fakat hobi alanı olarak araştırmacı entellektüel birikimi olan gönüllüler tarafından bilgi tedarik ediliyor. Kalıcı işlerin olması için gerekirse en dataylı bir şekilde milli mücadele, Mohaç savaşı vs.. oyunları da işlenebilir. Diğer taraftan toplumsal tarih gibi daha detaylı konuların bir kısmı hem yerli ve yabancı kaynak okuyup özümsemekten geçiyor. Verilen bilgide okuyucuya yorum sunmadan kendi yorumlarını kendileri yapacak şekilde objektif sunulmalı.