Gönderen Konu: Wars of Napoleon (WoN) detaylar - sorular  (Okunma sayısı 522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
Wars of Napoleon (WoN) detaylar - sorular
« : 21 Aralık 2016, 14:41:37 »
Barış tekrar merhaba. Dediğin gibi ayrı başlık açtım böylece sorularla beraber fotoları da yükleyebiliriz.

TGHQ klüp #1 pbem oyunundan: Avusturyayım ve Fransa ile savaştayım, Rusya müttefikim ve kuzyden Wien e doğru yardıma geliyor  (oyuna düşen bir oyuncunun yerine 200. turda de katıldım, şu an 225 ci tur)

Güney cephesi:Fransa müttefiki İtalya ile de savaştayım:
*) Oluşturduğum Corp un durumu:

1) Burada bordo bar cohesion, mavi bar menpower, yeşil bar supply mı ? 
2) Yine burada 404 bütün corp combat power zannedersem, menpower ve combat power ilişkisini tam anlayamadım doğrusu ?

*) Division commander:

3) Bu Division commander da Corp commander lardaki 3 bar yerine iki bar var. Bordo olan cohesion, mavi olan menpower mı ?
4) Acaba savaşta adam kaybı yüzünden mi düşük görünüyor ?
5) Bazı kartlarda mavinin üzerindeki beyaz kısım var, bazı kartlarda o beyaz kısım görünmüyor ?

*)
6) Burada unit card ta solda çentikler var, card taki eleman sayısı mı bu ? Çoğunlukla siyah ama beyaz olduğunu da gördüm ?
7) Burada yine mavi bar yarının altında ve beyaz kısım da onun kadar ikisinin toplamı yine %100 yapmıyor ?

*) Son güney cephesi oluşturduğum Corp:

8) 1465 combat power? Corp oluşturdum, sence WoN için kullanışlı bir corp sayılır mı ? 1 corp commander, 2 infantry, 1 artillery,1 cavalry bir de HQ division var, bir de suppply wagon.
9) Acaba içine element eklemeden yani division oluşturmadan,  1 yıldız commanderlar da eklesem Corp a bir faydası oluyor mu?
10) Division larda maksimum 18 element olabiliyor galiba? (17 element + 1 commander) fakat HQ division tam manasıyla nasıl işliyor, artillery support mu veriyor ?

teşekkürler.

« Son Düzenleme: 21 Aralık 2016, 15:14:13 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Wars of Napoleon (WoN) detaylar - sorular
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2016, 16:00:00 »
1) Bordo olan strength points yani birim kartında yazan hits. mesela genelde piyade de 8 hits oluyor.
   mavi cohesion durumu, yeşil ise ikmal durumu.
2) Combat powerın hesaplanmasında ikmal, yorgunluk, toplam hitpoints ve komutanın sağladığı bonuslar kullanılır. Sadece genel bir fikir vermesi için. Asker sayılarının combat power ile bir ilgisi yok. Sayılar sadece tarihi atmosfer yakalamak için. Combat power sayısı savaş motorunca da kullanılmaz.
3) Haritadaki birimlerde 3 bar var. Kendi kartlarında ise 2 bar. Hit ve cohesion durumu.
4-5) beyaz bar olması azami seviyeden düşük olduklarını gösteriyor. Mesela max cohesion 60 olur 45'e düşmüştür.
6 ) Çentikler birimdeki azami element miktarını gösterir. Eğer beyaz çentik varsa eksik element vardır. Mesela grenadier taburu 3 bölükten oluşur. 1'i kaybedilmiştir.

8) Tümen oluşturmakta ideal olan 18 elementi kapsaması. İçlerinde skirmisher olursa bonus verirler. Bir değer husus defansif puanı yüksek komutanlara piyade tümeni komutanı yapmak. Ofansif puanı yüksek olan ise süvari komutanı yapılmalı. Faydası muharebe sırasında bazı eventleri tetikliyor.
9) Eğer içinde bulunduğu kolordunun tümüne bonus veriyorsa (mesela defansif bonus) tümen oluşturmadan bile kolordu içinde kalması fayda sağlar. Muharebe esnasında birime önce tümen komutanı sonra kolordu komutanı bonus verir. Mesela ateş edip vurma olasılığını arttırır.
10) destek HQ birimleri topçu,istikham, training üzerine birliğin içindeki tüm birimlere fayda sağlar.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2016, 00:45:50 »
Teşekkürler Barış, bir kaç nokta daha vardı sen müsait olunca ...

*)

11) Yukarıdaki gibi bir ordu yaparsak, 3 destek HQ birimi bulundurmanın bir faydası olur mu ? ya da dezavantajlı bir durum mu oluşturur ? gerçi burada command penalty yok ... gereken 21, verilen yine 21 ?

*)

12) destek HQ birimlerini ilk resimdeki gibi ayrı mı tutmak daha iyi yoksa buradaki (hemen yukarıdaki) gibi commanderlı bir division mı oluşturmak daha iyi acaba? Hatta 2 HQ destek aynı division içinde burada?

*)

13) Bazı birimlerin üzerine gelince depot yapabilme butonu yannıyor bazen yanmıyor, acaba bu neye göre değişiyor ? Bir de bu şekilde depot yapmak için 2 supply wagon mu heba etmek, region da bulundurmak gerekiyor ?

*)

Açıkçası bu commander special ability ler biraz karışık geldi bana,

14) Burada 1 ve 2.ability geçerli olması için commanderın bütün stack i mi (eğer corp değil ise stack i kumanda edip etmediği nasıl anlaşılak acaba?)) kumanda etmesi gerekiyor ?
15) 3. ability için commander ın sadece stack te bulunması mı yeterli yani division oluşturmadan ?
16) 4. ability için commander sadece kendi division ı na mı özellik katıyor ?

*)

17) Bir de battle reportlarda, kırmızı kalpler division ların aldığı hit ler galiba? yanındaki mazgal gibi kutu ne acaba, cohesion mu ? Alexey için 1053 mesela.

teşekkürler !
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2016, 01:11:56 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2016, 09:53:01 »
Barış hocam pirimizdir ancak birkaç basit soruya bende cevap verebilirim.

11. Destek HQ birimleri özel ve güzel bonuslar veriyor. Sınırlı sayıda üretildiklerini de hesap edersek her orduda bir adet olması daha uygun olur.

13. İçinde supply wagon olan birimler depo inşa edebiliyor.

14. Başında bulunduğu birimin en üst komutanı olması gerekiyor. Bulunduğu birimin en başında ki komutan olacak. Zaten slow özelliği aktif olduğunda yanıp sönüyor diye hatırlıyorum.

15-16. Evet

17. WON da bayadır oynamıyorum ama hala böyle yüksek savaş kayıpları devam ediyor galiba. Savaşa giren Rus Ordusu tamamen yok olmuş. İşarediklerin cohesin kayıpları. Kalp işareti dediğin gibi aldığı hit ler. Üzerinde fareyi sabit tutarsan düşmana vurduğu hit leride görebilirsin.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2016, 11:24:27 »
Sağol lemelem,
17) Fransız ordusu savaşı kazanmıştı evet ve kalp sayısı fazlaydı, bu aldığı hit değilde savaşa başladığı toplam hit sayısı (can kapasitesi) olabilir mi acaba çünkü Fransız ordusu kalp sayısı daha fazla.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2016, 11:36:41 »
Lemelem cevaplamış bir kaç noktaya ilave yapayım:

- Aynı stack (bağımsız birlik de denilebilir), ordu, kolordu da bulunan HQ destek birimlerindeki bonuslar mesela training, signal gibi; birden çok HQ destek birimleriyle daha fazla artmadığı gibi dezavantajı var. Mesela +1 command capacity daha kullanır bonus vermeden. Her orduda mutlaka bir tane bulunsa yeter.
- Prusya'nın 10 tümen kapasitesi olduğu için en iyi piyade ve süvari modelleri ile en iyi komutanları tümenlerde buluşturmak önemli. Birim kartından support yazan birimler yakın muharebeye girmez. O yüzden sadece piyade veyahut süvari dolu tümenler oluşturmak daha mantıklı olur. Power ratingden tümenin gücü anlaşılır.
- Depo kurma diğer oyunların aksine sadece tek supply wagon üzerinden. Wagon biriminin sağlığı ve ikmal durumu yarıdan fazla olduğu zaman belli bir concript, money karşılığı kurulabiliyor. Fakat tam miktarını hatırlamıyorum. Kurulduktan sonra supply wagon kaybedilmiyor.
- Elements of the unit açıklamasındaki bonuslar oluşturulan tek bir ünite (tümen)için yarar sağlar.
- Evvelki oyunlara göre battle report biraz daha karışık diğer oyunlardaki daha iyiydi.  Aleksey'in tümeni muharebe başlamadan önce 112 hitpoint ve 1053 cohesion'a sahip. Bir üstteki hitpoint ve cohesion miktarları düşmana verilen zarar.

Kara ve deniz savaşlarındaki kayıplar nasıl. Pbem oyunun haritasını gönderme imkanı var mı. Historical attrition açık mı. Genel tablo nasıl.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #6 : 23 Aralık 2016, 11:47:53 »
Barış teşekkürler.

- Yani (sadece inf ve cav için division yapalım?) artillery için division yaratmayalım stack içinde kendi başlarına mı kalsınlar ? yani commander atamayalım ? Power rating nerede yazıyor ? combat power mı dediğin ?

- WoN da kazanma tam nasıl oluyor Barış ?
* Grand campaign de bütün objective city leri alan taraf kazanıyor mu ? ama bu 10 sene içinde zor görünüyor? eğer kimse objective leri alamazsa 10 sene sonunda toplam VP ye bakılıyor?
* ya da nation moral i 250 olan oyunu hemen kazanıyor mu ? ya bir devlet in morali 5 olursa oyun bitiyor mu o oyuncu oyundan mı çıkıyor diğerleri devam ederken ?
* 2.ler , 3. ler nasıl belirleniyor ? oyun nasıl bittiyse ona mı bakılıyor ? yani Moral ile bittiyse morale, VP ile bittiyse VP ye mi bakılıyor 2. ler 3. ler için acaba?

Aşağıda 200. turda katıldığım pbem oyun var. Historical attrition evet açık olması lazım. Fransa ve İspanya oyuncuları ageod oyunlarında çok tecrübeli. Diğerleri de yıllardır EiA vs oynayanlar çıktığından beri de WoN oynuyorlar. TGHQ klübün başlattığı ilk oyun ve 226. turn (Eylül 1809) ! Ben 200 cü turda katıldığımda düşen oyuncu Fransa ile savaş halindeydi ve Napolyon üzerine doğru geliyordu. Rusya da Fransa ile savaş halinde, yardım etmeye çalışıyor ama son Wagram savaşında kötü bir darbe yedi. Savaş çıktısı yukarıya daha evvel koymuştum. Britanya da ally fakat Napolyon üzerine gitmektense Prusya ile birlikte AI yı, Danimarkayı bitirmeye çalışıyorlar. Herhalde VP/Nation Moral toplamaya çalışıyorlar. İspanya Fransa ya destek vererek, yavaş yavaş oyuna dahil oluyor ... Osmanlı kendi halinde ama VP de birinci !? Benim avusturya olarak kaybettiğim çok açık  :fpalm: ;)
Son Durum şu:

Haritalar sırasıyla:
Orta avrupa cephesi, kuzey cephesi, ispanya cephesi,doğu cephesi

(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2016, 11:50:49 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Aralık 2016, 19:06:54 »
Civil War 2'de de salt topçudan oluşan tümenler uygun arazi şartıyla yüksek hasar verebiliyordu. Bunun tarihi arka planı olup olmadığı üzerine forumlarında tartışma vardı. Sanırım bu oyunda da böyle. Support birimlerine en son ateş açıldığı için bundan yararlanma söz konusu olabilir. Savaş motoru öncelikli olarak support olmayan ve kalabalık birimleri hedef seçer. Önceki resimdeki battle report ta da Fransa oyuncusunun topçu tümeni var. Fakat Revolution under Siege'de bu işe yaramıyordu. Frontage şekilleri değişmiş olabilir. Ama yinede tümen limiti olduğu için piyade üzerinden gitmek daha faydalı olabilir.

Açıkçası çok uzun oyun olduğu için tam test olanağı bulamamıştım. Fakat 250'yi bulan oyuncunun kazanması lazım. Diğer oyuncular VP'e göre derece alabilir.

Burada kanımca  Avusturya'nın nispeten Fransa karşısında tek kalması biraz oyunun odaktan sapmasına neden olmuş. Fransa'nın askeri gücü ve morali çok yüksek gözüküyor. Eskiden oynadığım oyunda aynısı Prusya'nın başına gelmişti. Avusturya ve Rusya Fransa'yla barış antlaşması yapınca tek kaldı. Bende Osmanlı olarak Rusya Mısır'a savaş ilan edince savaşa ilan edemedim. (Avusturya ile antlaşması vardı) . Aslında minor vassal ülkeleri de oyuncu kontrol etse daha iyi olur.

Osmanlı'nın fazla VP olması pek savaşa girmediğini gösteriyor. Genelde Fransa oyuncusu Avusturya, Prusya ve Rusya ile uğraşırken onların VP sıralamasını düşürebilir. Belki her tur aldığı VP azaltılabilir.

pbem ekibinden Empire in arms oynayan çok duymuştum, Campaigns On The Danube'de ilginç bir oyuna benziyor.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #8 : 23 Haziran 2017, 05:49:35 »
Barış,bir WON oyununda İngiliz olarak Fransa topraklarına çıkartma yapamıyorum. Terrain e girilemez gibi bi ibare var, neden acaba? Sahilde hiçbir limana atak yapamıyorum anlayamadım, savaştayız halbuki ?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Haziran 2017, 10:23:18 »
'Ship of the line' tarzı gemiler dahil bir çok gemi 'coastal waters' a girebilmesi lazım. Hava müsait olmayabilir. Cherbourg'un iklimi kış gözüküyor.