Gönderen Konu: Wars of Succession  (Okunma sayısı 1010 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Wars of Succession
« : 15 Kasım 2016, 21:14:02 »
Language: English, French, Spanish
Genre: Strategic
Turns: Turn-Based WEGO
Complexity: Advanced
Period: Age of Muskets

Theatre: Western Europe
Unit Scale: Regiment
Players: 1-4
AI: Yes
PBEM: Yes

(aç/kapa)

İlkbaharda çıkması planlanan oyunda İspanya Veraset Savaşı (1701-1713) ve Büyük Kuzey Savaşı (1700-1721) ele alınır.
Veraset Savaşında anti-Bourbon koalisyonunu oluşturan Büyük Britanya, Habsburg ve müttefikleri, Büyük Kuzey Savaşında ise anti-İsveç koalisyonunu oluşturan Rusya, Lehistan-Litvanya Birliği ve müttefikleri yer alır.

Bu iki savaşın birbirine dolaylı yoldan etkisi (Danimarka'nın savaşta çekilmesi) olduğu gibi aynı zamanda ayrı ayrı senaryo olarak oynanabilir.
Osmanlı İmp. bu savaşa Pro-İsveç koalisyonu üzerinden Kuzey savaşları dahilinde katılabilir veyahut Venedik savaşına dahil olabilir. (Corfu kuşatması 1716)

Detayları şimdilik yazılan ölçüde tutuyorum.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Wars of Succession
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2016, 15:32:45 »
Son resimde altta Barcelona, Spain (Bourbon) (Clear, Mud) yazan kısım EUIV UI'si ile aynı. Harita güzel gözüküyor Annibal kesin oynar bu oyunu :)

Bu arada oyundan bağımsız olarak resimlere bakınca aklıma geleni söyleyeyim, Şehirlerdeki kale tiplerinden dolayı yıldız şeklinde gözükmesini Türkiye'ye yakın canlı olarak görebileceğiniz bir yer olarak Lefkoşa'yı örnek verebilirim. Askerliğimi Kıbrıs'ta yaptığım için uçakla gidip gelirken görmüştüm, şehir bildiğin yıldız şeklinde surlarla çevrilmiş ve surlar tam olarak var mı hala bilmiyorum ama uçaktan bakınca kabak gibi belli oluyor yıldız planı. Görünce WOW dersiniz.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2016, 21:12:59 »
Resimlere bakınca WON'un bir modu gibi geldi bu oyun bana. Açıkçası yeni şeyler bekliyorum.

Çevrimdışı Paytak

• AAR Yazarı | EUIV
  • Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2016, 21:24:34 »
Bu AGEOD nedir acaba?

Çevrimdışı Sultan Ahmet

• CKII
  • Editör
  • *
  • Müminler Asker
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #5 : 16 Kasım 2016, 23:06:55 »
Bu AGEOD u tavsiye eder misiniz? Özellikle Alea Jacta Est'i?
Minareler süngü, kubbeler miğfer,
Camiler kışlamız, müminler asker,
Bu ilahi ordu dinimi bekler,
Allahu Ekber, Allahu Ekber.

5 Haftalık bir yoldayım Allah'a Emanet... İntwrnet varmış sorun yok.

Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Omparatorluğu

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Kasım 2016, 23:27:41 »
Son resimde altta Barcelona, Spain (Bourbon) (Clear, Mud) yazan kısım EUIV UI'si ile aynı. Harita güzel gözüküyor Annibal kesin oynar bu oyunu :)

Bu arada oyundan bağımsız olarak resimlere bakınca aklıma geleni söyleyeyim, Şehirlerdeki kale tiplerinden dolayı yıldız şeklinde gözükmesini Türkiye'ye yakın canlı olarak görebileceğiniz bir yer olarak Lefkoşa'yı örnek verebilirim. Askerliğimi Kıbrıs'ta yaptığım için uçakla gidip gelirken görmüştüm, şehir bildiğin yıldız şeklinde surlarla çevrilmiş ve surlar tam olarak var mı hala bilmiyorum ama uçaktan bakınca kabak gibi belli oluyor yıldız planı. Görünce WOW dersiniz.

EUIV'e göre daha basit ama iyi düşünülmüş rafine kuralları var. Rakiple oynandığında oyun kurallarını sonuna kadar bilip hamleler yapıldığında çok keyifli. Daha çok kişinin oynaması tarih oyunlarının sıkıcı olmadığına kanaat getirilmesini sağlardı. Başlangıç için bu oyun ideal olabilir.

Kıbrıs'ın biraz daha zor olduğunu bir arkadaşımdan duymuştum. Benim dönemimde sınıfım İzmir'de ulaştırma idi. Piyade veyahut denizci daha zor olabilir.

Resimlere bakınca WON'un bir modu gibi geldi bu oyun bana. Açıkçası yeni şeyler bekliyorum.

Harita WON haritası fakat eski oyunlara göre detaylı. Resimdeki harita eski versiyona ait bir çok kale daha eklendi. Kale kuşatmalarına ayrıca bazı eventler eklendi. 

3 kere Bourbon 2 kere Rusya tarafını pbem oynadım oldukça dengeli ve dönemin ordu dezavantaj& avantajlarını iyi yakalamış. Mesela Rusya büyük insan gücüne sahip fakat ordusunun İsveç kralı XII. Karl karşısında reforma girmeden şansı yok. Taraf değiştirmeler mevcut bu da WON'daki gibi ucu açık diplomasi üzerinden değil tarihi olaylardan ve zaferler üzerinden. WON’daki AI problemleri ve hantal turlar yok. Oyun daha hızlı. İkmal bölgesel ikmal. WON’daki ve tarihdeki gibi  Napolyon’un uzak seferlerini mümkün kılan depolar ağı yok daha eski dönem olduğundan.

WON'da başarılıydı fakat sadece Pbem oynanıp Fransa ve karşı koalisyon gücü 2 oyuncu tarafından oynandığı vakit.

« Son Düzenleme: 16 Kasım 2016, 23:29:58 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Kasım 2016, 23:40:40 »
Bu AGEOD u tavsiye eder misiniz? Özellikle Alea Jacta Est'i?

Alea Jacta Est iyi bir seçenek olur.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Kasım 2016, 20:39:29 »
Harita oldukça detaylı görünüyor. Tur süreleri 15 gündür diye tahmin ediyorum?

Bu arada oyundan bağımsız olarak resimlere bakınca aklıma geleni söyleyeyim, Şehirlerdeki kale tiplerinden dolayı yıldız şeklinde gözükmesini Türkiye'ye yakın canlı olarak görebileceğiniz bir yer olarak Lefkoşa'yı örnek verebilirim. Askerliğimi Kıbrıs'ta yaptığım için uçakla gidip gelirken görmüştüm, şehir bildiğin yıldız şeklinde surlarla çevrilmiş ve surlar tam olarak var mı hala bilmiyorum ama uçaktan bakınca kabak gibi belli oluyor yıldız planı. örünce WOW dersiniz.

Johann ile AGEOD'un Fransız sahibi zamanında ortakmışlar. Sonra yollar ayrılmış. Johann parayı kırdı, bu arkadaş ise strateji müptelalarına özel oyunlar tasarlıyor. AGEOD'un birkaç oyununu oynadım ama hatta Baris ile pbem de oynamıştık ama single oynamak için baya vakit ayırmak lazım.

Avrupa'da o dediğin yıldız surlardan bir dünya var. Bir örnek:

Ben Lefkoşa'da sur göremedim ama Magosa'da güzel bir old town var. Surlar oldukça kalın ve yüksek, hala sapasağlam ayakta:

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Kasım 2016, 22:43:54 »
Google maps'den bakınca göremedim bende şimdi ama şehir içinde eski çarşının çevresinde surlar ve hendek vardı (hendek dediğim günümüzde çay diyoruz ya), sanırım uçaktan gördüğüm yer orası idi yani bu sınır kapısının olduğu çarşının etrafı surlarla çevrili olması gerek.

Edit: buldum birkaç resim:
(aç/kapa)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Kasım 2016, 21:26:55 »
Türün takipçileri ile ilgili olarak birbirini zamanla tanıyan uluslararası bir topluluk olduğu ve OOB çalışmalarıyla beraber,manevra ve taarruz zamanlaması üzerinden yapımcı(lara) fikir beyan eden farklı meslek&yaş  gruplarındaki strateji&tarih oyunculuğu üzerine hevesli bir kitle diyebiliriz. Benim hatırladığım AGEOD'un Paradox pazarlaması sonrası baya bir geçiş oldu ki hatta GG War in The East'te kadar oyuncu kazanılmıştı. Steam platformuna yakın zamanda çok kaliteli 'wargame' tarzı oyunlar yayınlandı.

Özellikle dönem oyunlarında misalen bu kale mevzuu yoruma açıktır. Kalelerin kuşatmaya dayanması üzerine koşullar hem mühendislik yapısı hem de tarihdeki teslim koşulları üzerinden oyunlarda çalışma gerektirir. Genel hatlar:
-   Kale komutanın kararlılığı
-   Garnizon gücü
-   İkmal
-   Kalenin mühendislik yapısı

Harita oldukça detaylı görünüyor. Tur süreleri 15 gündür diye tahmin ediyorum?

Turlar 15 günden fazla zaman dilimini kapsıyor.

Çevrimdışı steallaris

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Kasım 2016, 21:43:15 »
Oyun çıktı mı? Ayrıca hangi Ageod oyununu önerirsin?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Kasım 2016, 14:24:52 »
En üstteki mesajda belirttiğim gibi ilkbaharda çıkması muhtemel. Firmanın ‘tasarım köklerine döneceğiz’ açıklaması bundan evvelki son oyunda (Wars of Napoleon) olan diplomasi modülünün bu oyunda kalkması anlamında. Wars of Succession'da kullanılacak oynanış detayı büyük bir ihtimalle Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları (1683-1699) ile ilgili başka bir oyunu da beraberinde getirecek. Başlangıç için bu çıkacak oyunu öneririm. İlave olarak tüm eski oyunlar oldukça güncel ve oynanabilir.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2016, 14:25:26 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 20 Kasım 2016, 19:36:06 »
Başlangıç olarak ben Alea Iacta Est'i öneririm. Hem oynanış kolay, hem de bol bol senaryo var. Biraz alışınca daha üst seviye bir oyun olan Rise of Prussia'yı öneririm. Şahsen en çok keyif aldığım oyundur. Satın aldığım halde oynama fırsatı bulamadığım bir ton AGEOD oyunu var halihazırda.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
« Yanıtla #14 : 21 Aralık 2016, 01:05:43 »
Barış, oyun 4 kişi oynandığında İspanya Veraset Savaşı ve Büyük Kuzey Savaşı aynı senaryoda mı oynanıyor ?

Bir de mesela İspanya Veraset Savaşı 2vs2 oynanmak istense bir tarafta bir oyuncu ispanyayı, müttefiki fransayı diğer tarafta bir oyuncu Büyük Britanyayı, müttefiki Habsburg u oynayabiliyor mu ? 

Alıntı
3 kere Bourbon 2 kere Rusya tarafını pbem oynadım oldukça dengeli ve dönemin ordu dezavantaj& avantajlarını iyi yakalamış. Mesela Rusya büyük insan gücüne sahip fakat ordusunun İsveç kralı XII. Karl karşısında reforma girmeden şansı yok. Taraf değiştirmeler mevcut bu da WON'daki gibi ucu açık diplomasi üzerinden değil tarihi olaylardan ve zaferler üzerinden. WON’daki AI problemleri ve hantal turlar yok. Oyun daha hızlı. İkmal bölgesel ikmal. WON’daki ve tarihdeki gibi  Napolyon’un uzak seferlerini mümkün kılan depolar ağı yok daha eski dönem olduğundan.
Alıntı
İlkbaharda çıkması planlanan oyunda İspanya Veraset Savaşı (1701-1713) ve Büyük Kuzey Savaşı (1700-1721) ele alınır.
Veraset Savaşında anti-Bourbon koalisyonunu oluşturan Büyük Britanya, Habsburg ve müttefikleri, Büyük Kuzey Savaşında ise anti-İsveç koalisyonunu oluşturan Rusya, Lehistan-Litvanya Birliği ve müttefikleri yer alır.

Bu iki savaşın birbirine dolaylı yoldan etkisi (Danimarka'nın savaşta çekilmesi) olduğu gibi aynı zamanda ayrı ayrı senaryo olarak oynanabilir.
Osmanlı İmp. bu savaşa Pro-İsveç koalisyonu üzerinden Kuzey savaşları dahilinde katılabilir veyahut Venedik savaşına dahil olabilir. (Corfu kuşatması 1716)
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2016, 01:06:54 Gönderen: Lancier »
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]
https://www.tapatalk.com/groups/imperialguard/

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 21 Aralık 2016, 09:15:39 »
Evet tek haritada aynı zamanda 2 savaş oluyor. Birbirinden bağımsız.  Veraset Savaşı senaryosu başladığında Kuzey Savaşı ilk yılını doldurmuş oluyor.
Savoy prensi Eugene ordusuyla Milano'ya yürüyüşe geçtiğinde Fransa ve İspanyol askerleri olduğu için ayrı oyuncuların oynaması verimsizlik yaratabilir. Ayrıca zaten İspanyol askerlerine de command penalty almadan kumuta edebilen Fransız komutanlar var.

Belçika'daki Marlborough'un kuvvetleri Britanya savaşa katılınca belki ayrı oyuncu tarafından oynanabilir. Çok alt fraksiyon olduğu için (mesela Prusya, HRE, Hollanda vs..)ideali tek oyuncunun oynaması. Zaten tasarım ona yönelik.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
« Yanıtla #16 : 21 Aralık 2016, 12:26:46 »
Anladım, 1vs1 güzel olabilir zaten WoN u yedi kişi oynuyoruz WSS 1vs1 ler renk katabilir, teşekkürler.
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
« Yanıtla #17 : 29 Mayıs 2017, 09:50:25 »
Çok sevindim, çıkar çıkmaz alacağım.

War of Spanish Succession’da 1706 ve 1709 senaryolarına özel OOB dışında oyun tam anlamıyla hazır. Son test Pbem oyunlarını oynuyoruz.. Bir kaç senaryoya özel kod(bazı şehir garnizonların asla teslim olmaması ve yeni kuşatma kuralları vs..)  ile oldukça başarılı görüyorum.  O da çok iyi bir oyun oldu.
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 21 Haziran 2017, 18:44:33 »
Beta şekilleniyor, açılış müziği Jean Baptiste Lully (1632-1687) - Marche pour la cérémonie des Turcs.

https://www.youtube.com/watch?v=Sy-yugPw_X8&feature=youtu.be

Fakat Purut Şavaşını da oyuna şimdi olmasa da ileride dahil etmek isterim. Bu konuda detaylı order of battle (savaş düzeni) bilgisi olan bana mesaj göndersin.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • IG
« Yanıtla #19 : 21 Haziran 2017, 19:02:18 »
Harika, dört gözle bakliyoruz. Adını vermeden bu haberi TWC ye de koydum Barış, sağol.
Battle on..!
Imperial Guard ✯ [IG]