Gönderen Konu: Victoria 2 Tavsiye Edermisiniz?  (Okunma sayısı 1168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Victoria 2 Tavsiye Edermisiniz?
« : 03 Kasım 2016, 12:15:03 »
Yıllar boyunca HOİ ve EU serilerini oynamış birisi olarak bir ara kisa sureli Victoria 2 denemistim. EU 1800leede bitiyor, HOİ de 2. Dunya Savaşını konu alıyor.
Victoria 2ye başlamak istiyorum tavsiye edermisiniz ?
Paradox İnteractive yeni yamalar dlcler çıkartarak oyunu iyi bir yere getirdi mi ?
Mesela Hoi 3 askeriye üzerine kurulu bir oyundu. EU4 de işe ekonomi, diplomasi ve askeriye şeklinde karma ve iyi bir oyundu. Ekonomiyi ve ticaret gücümü elime alarak söz sahibi bir devlet oluyordum. Victoria 2 bu konularda nasıl bir oyun biraz anlatır mısınız ?
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2016, 12:18:22 Gönderen: BosnianTr »

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Victoria 2 Tavsiye Edermisiniz?
« Yanıtla #1 : 03 Kasım 2016, 17:06:45 »
Vic2 19.yy diplomasisi(Büyük Güçler falan)i detaylı ekonomik ve ticari olayları, endüstrisi ve nüfus yapısını işleyişi bakımından en sevdiğim paradox oyunudur. Kesinlikle tavsiye ederim.

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Kasım 2016, 22:24:12 »
Oyunu tekrar indirdim ve denedim. Osmanlı ile başladım. Bildiğiniz bir şirket yonetme oyunu gibi birsuru hammaddenin bulundugu bir üretim yelpazesi var, kafam çok karıştı. Ülkeler arası bireysel ticaret yok, diplomasi eu4 kadar geniş değil.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2016, 22:34:51 »
Osmanlı ile başlama bence. Şili gibi Güney Amerika ülkeleriyle başla. Hep etliye sütlüye karışmadan oyunu kavrarsın hem de Amerika kıtasında olan devletler biraz daha şanslı oyunda. Rahatça öğrenirsin bu şekilde. Osmanlı biraz sıkıntılı bir ülke çünkü.

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2016, 22:36:22 »
Hocam Rusya ile oynayabilirsin mesela.Ticaret otomatik yapılıyor onu dert etme sen.Bende bilmiyordum ama burada MP oldu ordan oyunu öğrendim baya.Yakın bir zamanda sende gelmeye çalış :D

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2016, 00:07:07 »
Oyunda her ürünle tek tek ilgilenmek çok ayrıntılı. Ve ayrıca eu4deki diplomasiyi görmedim

Çevrimdışı Paytak

• Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #6 : 04 Kasım 2016, 00:19:03 »
Oyunda her ürünle tek tek ilgilenmek çok ayrıntılı. Ve ayrıca eu4deki diplomasiyi görmedim
Hocam krizler oluyor mesela,Yunanlılar eğer destek olursa savaşsız toprak alıyor.Büyük güç olduğunda ülkeleri etkiliyorsun.Mishal ıraqı salıp arabistanı etkine alırsan toprakları almana gerek kalmıyor o şekil istediğin decisionu verebiliyorsun

Çevrimdışı Noman Man

• Sipahi
  • *
  • Etnik döküntülere geçit yok !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Kasım 2016, 00:40:30 »
Oyunu tavsiye ederim çok güzeldir.Fakat geliştirilmesi gerek yani yeni oyun gerek eski oyunu geliştirmez paradox.
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Kasım 2016, 00:41:28 »
Her ürünle tek tek ilgilenmene gerek yok ki. Diplomasi de daha çok büyük güçler için var.

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Kasım 2016, 02:13:41 »
Tekrar merhaba. Mesajlarınız üzerine adam akıllı Prusya ile oyun açtım. Liberal bir politika yürüterek ordu ve donanma giderlerinde azaltmaya gittim. Kapitalistlerin vergilerini sifirladim, surekli yeni fabrikalar ve demiryolları açtılar ve bende sübvanse ettim. Ama şöyle bir sıkıntı var ;
1-) Mesela kereste(hammadde olan) ülkemde üretilmiyor, yani toprakta yok. Az üretiliyor. İhtiyacım(yeni acilmis fabrikalar için v.s) 78 civarı. Ama benim stock 39 yazıyor. Ticareti otomatikten kaldırdım ve manual şekilde 100 hatta 300 yapıp satın al dedim ama bir değişme olmadı?

2-) Ürünlerin fiyatları bizim ne işimize yariycak? Yani o ürünü urettigimizde(herhangibir urun) ne olucak ?

3-) Ticaret yapıyoruz ama kimle yapıyoruz? Satın al a tikliyorum ama kimden alıyorum ? Veya Ben kime satıyorum ? Mesela ornek verecek olursak, Fransa bir madende Almanya'ya bağımlı olsa gerçekte, Almanya bunu Ambargo kozu olarak da kullanabilir. Ama oyunda böyle bisey görmedim? Kim kimden mal alıyor ? Ve kim kime bu konuda bağımlı ? Bu tur şeyleri göremedim. Sadece en büyük 5 üretici filan yaziyor.

4-) Kapitalistlerin baska ülkelerde fabrika acmasi ve yatırım yapmasının bize ekonomi veya diplomaside faydası nedir ?

Teşekkürler

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Kasım 2016, 12:38:04 »
1-) Ticaret otomatikteyken alabiliyorsa zaten alıyor, manuel yapmana gerek yok. Bir şey değişmez.
2-)Ürünlerin fiyatı arttığında ihracat yaparak elde ettiğin gelir artar veya pahalı bir ürünü üretiyor olmak ithalat giderini azaltacak.
3-)Oyunda birebir ticaret yok, onun yerine iç pazar ve ortak pazar var. Eğer ürün iç pazarda yoksa ortak pazardan alınmaya çalışılıyor. Burada belirleyici olan toplam puan(prestij+sanayi+askeri). Ne kadar fazla puanın varsa o kadar öncelikli oluyorsun. Yani toprağın (+etki alanın) yoksa herkese bağımlısın diyebiliriz.
4-)Başka ülkeye yaptığın yatırım yaptığında ülkenin iç pazarından belli oranda faydalanabiliyorsun. Ayrıca etki alanına eklemek de bu oranı artırıyor. Tabi yatırımda diğer büyük güçlerin yatırımı da önemli. Buna da dikkat etmek gerek.

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Kasım 2016, 16:58:10 »
Sana tavsiyem Viyanalı Yakut Paşa'nın videolarını izle taktikler öğrenirsin.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Kasım 2016, 02:02:39 »
Tekrar merhaba. Mesajlarınız üzerine adam akıllı Prusya ile oyun açtım. Liberal bir politika yürüterek ordu ve donanma giderlerinde azaltmaya gittim. Kapitalistlerin vergilerini sifirladim, surekli yeni fabrikalar ve demiryolları açtılar ve bende sübvanse ettim. Ama şöyle bir sıkıntı var ;
1-) Mesela kereste(hammadde olan) ülkemde üretilmiyor, yani toprakta yok. Az üretiliyor. İhtiyacım(yeni acilmis fabrikalar için v.s) 78 civarı. Ama benim stock 39 yazıyor. Ticareti otomatikten kaldırdım ve manual şekilde 100 hatta 300 yapıp satın al dedim ama bir değişme olmadı?

2-) Ürünlerin fiyatları bizim ne işimize yariycak? Yani o ürünü urettigimizde(herhangibir urun) ne olucak ?

3-) Ticaret yapıyoruz ama kimle yapıyoruz? Satın al a tikliyorum ama kimden alıyorum ? Veya Ben kime satıyorum ? Mesela ornek verecek olursak, Fransa bir madende Almanya'ya bağımlı olsa gerçekte, Almanya bunu Ambargo kozu olarak da kullanabilir. Ama oyunda böyle bisey görmedim? Kim kimden mal alıyor ? Ve kim kime bu konuda bağımlı ? Bu tur şeyleri göremedim. Sadece en büyük 5 üretici filan yaziyor.

4-) Kapitalistlerin baska ülkelerde fabrika acmasi ve yatırım yapmasının bize ekonomi veya diplomaside faydası nedir ?

Teşekkürler

1- Global pazardan ürün alınacağı zaman sıralamada yukarıda olan ülkelerin alım önceliği olur. Senin üstündeki ülkeler piyasada arzı silip süpürüyorsa sana bir şey kalmıyor olabilir. Bu arada ticareti oto ya da manuel yapmanın bir olayı yok.

2- Ürün fiyatı senin işine değil POPların ve fabrikaların işine yarayacak. Düşük fiyat POPların ihtiyaçlarını daha iyi karşılamalarını sağlar. Düşük hammadde fiyatları ve yüksek mamul madde fiyatları da fabrikalarını daha çok kara geçirir.

3- Global piyasalardan yapıyorsun. İç talep fazlası ürünler dünya piyasasına gider ve orada talebe bağlı olarak alıcı bulur. Oyunda ambargo yok, oyun mekaniklerine aykırı çünkü fakat  ürettiğinin tamamını satın alırsan dolaylı yoldan ambargo yapmış olursun.

4- Ekonomikten ziyade politik faydası var. O ülkeyi daha kolay etki altına alırsın.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı EmirY

• VIC2
  • Moderatör
  • *
  • Annex the World
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 26 Aralık 2016, 17:50:07 »
Hocam Rusya ile oynayabilirsin mesela.Ticaret otomatik yapılıyor onu dert etme sen.Bende bilmiyordum ama burada MP oldu ordan oyunu öğrendim baya.Yakın bir zamanda sende gelmeye çalış :D

en çok yardımı dokunan kim sana :dd
Hayallerinle beraber Sovyetler de yıkıldı.

Çevrimdışı kerem1249

• Strong Turkey, Strong Army
  • Yönetici
  • *
  • 23 Ekime kadar yoğunum...
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #14 : 26 Aralık 2016, 19:40:47 »
Vic2 güzel oyun herkese tavsiye ederim.