Gönderen Konu: Wikipedia'daki Fars Lobisi  (Okunma sayısı 1405 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
Wikipedia'daki Fars Lobisi
« : 08 Eylül 2016, 17:09:36 »
https://eksisozluk.com/wikipediadaki-fars-sovenizmi--2577865
https://eksisozluk.com/wikipediadaki-fars-sovenizmini-engelleme-timi--4962974

Bu konuyu Wikipedia'nın İngilizce kısmına tarih konusunda çok güvenmemeniz ve görüşlerinizi belirtmeniz için açıyorum. Zira ciddi bir fars lobisi var sitede, birçok devleti Farslaştırdılar. Geçen Büyük Selçuklu Devleti'nin başlığındaki Türkçe ve lehçelerinin tanımları kaldırıldı. Çeşitli siteleri cacheleyen sitelerden, Türk devletleri üzerindeki Farsilerin kademeli ve organize bir şekilde başlıklarda tahribat yaptıklarını görebilirsiniz.

Adamlar öyle kompleksliler ki bu başlık altında Farsça tanımı altta kalıyor diye başlığı editleyip Farsçayı yukarıya çıkarıyorlardı. Şimdi komple Türkçe tanımı kaldırdılar, değiştirenleri banlıyorlar veya edit yarışına giriyorlar aşağıya linkleri attım.

Turko-Persian diye bir şey ortaya atıp Türk devletlerini Greater İran(Wut?) başlığı altına ekliyorlar. Bu sadece Türk devletleri ile sınırlı değil, çevredeki her etnik topluluğa karşı bunu yapmaktalar. Hırvatları Fars ilan eden bile vardı. Büyük Selçuklu Devleti'ni anlarım Turko-Persian olarak eklenebilir, fakat Anadolu Selçuklu'da sırf sarayda Farsça konuşuluyor diye buraya ekleyecek ne yaşadılar merak ediyorum. Tarihi kişiliklere hiç girmiyorum, bizim bildiğimiz çoğu Türk büyüğü aslında Farsiymiş.

https://en.wikipedia.org/wiki/Seljuk_Empire
https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Seljuk_Empire&action=history
https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Seljuk_Empire

Azeriler bu arkadaşlara göre Türkleştirilmiş Perslermiş, bu ibare hala duruyor.

Anadolu Selçuklu Devletinde sarayda farsi konuşulduğu için arkadaşlar bu devletide Turko-Persian statüstüne ekliyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sultanate_of_Rum

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: Wikipedia'daki Fars Lobisi
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2016, 17:41:05 »
Cizre katliamı maddesiydi bir zamanlar, içeriği de öyle kalmış.

https://en.wikipedia.org/wiki/December_2015%E2%80%93February_2016_Cizre_curfew

Çevrimdışı Furkan61

• (Sipahi)
  • Yeni Çeri
  • *
  • Eskiden tımar vardı, Sipahilik kolaydı.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2016, 14:38:51 »
Bizim her zaman en büyük düşmanımız İran olarak kalacaktır.
Firdevsi'nin de dediği gibi ''Turan-İran'' mücadelesi ebediyete kadar devam edecektir. Daha geçenlerde Tahran'da ayrımcılığa maruz kaldım bizzat. Adamları ürküten ve ayağa kalkan büyük bir Türk nüfusları var ve destekcileri olarak bizi gördükleri için her alanda karalamaya,zorluk çıkarmaya çalışıyorlar.
Neden mi Fenerbahçe? Bilmem.. Biz nedensiz sevdik..

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2016, 14:53:21 »
Vikipedi'deki tartışmaları görseniz sinir krizleri geçirirsiniz. Onların Fars tarihçileri kaynak olarak alınabilirken bizim İlber Ortaylı, Halil İnalcık gibi tarihçilerimizi kaynak saymıyorlar. 1000 yıldır bizim esaretimiz altında yaşadıklarından en çok bizim devletlerimiz ve tarihi büyüklerimiz tahribata uğrasada aynı şey Araplar, Afganlar vs. içinde geçerli, ırk ayırmıyorlar ;D

Adamlar gazete haberini kaynak olarak koyuyorlar. Vikipedi'deki tüm Türk/Arap devletlerinin başlıkları kademeli olarak Farslaştırılıyor.
Bunların 7/24 saat online olup azimlerini görünce devlet destekli bir organize grup olduklarını düşünebiliyorsunuz. Umarım bizdede bunların karşıtı gruplar kurulur, ülkedeki tarih mezunları sinek avlayacağına sırf bu işler için kullanılabilir.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2016, 15:11:53 »
CK2'ye başladım bir haftadır, oyunda Selçuklu Devleti çoğu yerde Persia diye geçiyor bazı yerlerde de Sultanate of Persia diye.

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2016, 15:39:10 »
CK2 hanedana bağlı bir oyun olduğundan farklı bir hanedanda devletlerin ismi değişebiliyor oyunlardan örnek vermemiz saçma olur gerçek tarih konuşuyoruz. 

Büyük Selçuklu Devleti Turko-Persian olarak geçebilir, normal birşey. Kurucusu, ordusu tamamen Türktür, ordu Türkçe konuşur. Tebası ise Türki-Farsi karışıktır. Saray dili Farsça olunca bu klasmana alabiliriz. Lakin Türklerin kurup yönettiği, ordusu Türk olan devletin Türkçe tanımlamaları bile kaldırılıyor.

Anadolu Selçuklular ve çevredeki beyliklerin Turko-Persian olarak adlandırılması, Azerilerin Türkleştirilmiş Farslar olup, Karahanlı ve Gazneliler için slave terimlerinin olması Arap bildiğimiz halifelerin Farsi orjinlerinin çıkarılması bunların ürünü ve yadsınamaz bir şovenizimdir bu. Şah İsmail bile Farsidir bunlara göre.

Anadolu Selçuklu Devletinin Turko-Persian statüsüne alınıp İran tarihine dahil edilmesinin mantığı açıklanamaz. Sarayda bazen Farsça konuşuluyor diye bu devlet Turko-Persian yapılıyorsa Osmanlı'da Turko-Persian yapılır.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Eylül 2016, 15:57:26 »
Şöyle söyliyeyim bahsettiğim şey oyunun açılışından yani herhangi bir değişiklik yok Paradox un tarih uzmanlarının yaptığı bir şey. Bunu neden söyledim çünkü Eu4 muhabbetine birsürü yabanci ile muhabbet ettim ve çoğu da Selçuklu Devletini Farsların devleti olarak biliyor.

Sözün özü, sadece wiki'de değil bahsettiğin algı muhabbeti.

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • Flinders Petrie
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Eylül 2016, 16:01:31 »
Mesele Türk Tarihi ise ve araştırma yabancı dil olarak internet üzerinden yapılıyorsa kaynaklara özellikle dikkat edilmeli.

Sadece Fars Şovenizmi değil vaktiyle Halil Kut'un İngilizce Wikipedia'daki sayfası da fecaat bir durumdaydı. Metin 2000'li yıllarda yazılmış ne idüğü belirsiz 2 kitap üzerinden oluşuyordu.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2016, 16:09:46 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Eylül 2016, 20:20:28 »
İran'daki bu Farslaştırma, ulus inşası çabasının ürünü aslında. Başlatan da kendini İran'ın Atatürk'ü olarak gören Rıza Pehlevi. Oğlu da devam ettirdi. Teokratik yönetim her daim Şah devrinden farklı olduğunu iddia etse de aslında çoğu konuda aynıdır. Tek kayda değer fark Pehlevilerin laiklik çabasına karşılık, Teokratik Yönetimin dini yapısıdır.

Ben bundan 2-3 sene öncesine kadar İran üzerine çok çalıştım ve gördüm ki İran adam olmaz. İstediği kadar Batıyla arasını düzeltsin, ambargo kalksın, ne olursa olsun İran felaha eremeyecek. Çünkü tarihi gelişimi müsait değil.

Farslaştırma çabasının Wikipedia'daki yansımasıysa İran'ın boşa uğraşlarından birisi daha. Ülkelerinde zaten Şii kimliği kafi miktarda birleştirici. Ülkeye uyamayan huzursuzlarsa zaten başka ülkelere iltica ediyor ilk fırsatta. İrangeles meselesi mesela. İran'ın bölünmesini de imkan dahilinde görmüyorum. Boş işlerle uğraşıyorlar açıkçası.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2016, 20:22:44 Gönderen: HadjiNazmi »

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Eylül 2016, 20:21:33 »
Hala mı yapıyorlar? Ben 2015'in başlarında görmüştüm bu olayı galiba daha sonrasında zaten ekşi'de falan da başlık olarak açıldı yalnız işin acısı Wiki'de kaynak büyük bir problem, akademik yetkinliği kanıtlanmamış pek çok makale/kitap önemli tarihi maddelerin kaynağında bulunuyor ve yazıyı baştan aşağıya değiştirebiliyor. Bu bizim popcorn'cuların kaynak kullanıp sallaması gibi bir şeye benzetebilirsiniz. :D

Ekşi'ye yansıdığı zaman orada da söylemiştim; literatürde İskitlerin Farsi bir yaşam stiline sahip olduğu ve İran bölgesinden Kuzey'e göç ettiği az ya da çok dillendirilen bir iddia. Ama daha komiği bu iddiayla birlikte Attila'nın Hazar veyahut Kafkasya civarında hüküm süren bir kabileye mensup olduğu ve atalarının yine İran kökenli olduğuna dair bir yorumlar vardı. Bunların hepsi kalitesiz 3-4 kitabı kaynak olarak göstermekle oluyor. 

Açıkçası nasıl İskitler, Hunlar Türktür demek doğru değilse bu iddia da doğru değil. Nitekim Türklük şuurunu en iyi ihtimalle Göktürk'e kadar götürebiliriz. Daha ileriye gitmek romantizm ve edebiyata giriyor tarih bilimi olmaktan çıkıyor.

Ama gerçeğe aykırı olması bunların orada durmasını normalleştirmez. Hatırladığım kadarıyla adamlar Selçuklu'nun ordu dışında sivil eğitim ve devlet bürokrasinde de Farsçanın kullanılmasında şöyle bir teorem ortaya atıyor: Selçuklular askeri bir kavimdi, başta Türk'tüler, sonradan Fars kültürü tarafından asimile edildiler, Selçuklu yönetimi ve halkı Fars kültürüne adapte olmuşken ordu Türkçe konuşmaya devam ettiğini falan savunurlar. Haa bunda bizim suçumuz var mı elbette var. Sen gidip İskitler,Hunlar, hatta ve hatta iyice abartıp Kızılderililer Türk dersek adamlar da aynısını başka bir zaman diliminde söylerler. :D

Bardakçı'yı çok sevmem ama kendisinin bu konuyla ilgili güzel bir lafı vardır. Türkiye'de 50'den fazla tarih bölümü var, bunlar ne iş yapıyor? Tokat'da, Çorum'da,Kütahya'da tarih bölümü açıp boş mezunlar yetiştirmekten başka ne işe yarıyor? Kusura bakmasınlar ama yayınladığı içerik bir elin parmağını geçmeyen insanlar doçent ve profesör titr taşıyor. Bir zahmet Tarih bölümü açtıysan öğrencilerine iyi bir İngilizce eğitimi versinler bunun yanı sıra her bölümde 3-5 kişilik gruplar kurulsa ve her üniversite belli bir alanda öğrenciler ve öğretmenleri bir arada çalışıp bu konularla ilgili çeşitli yayınlar yayınlasalar hem kitap hem de internet üzerinden bunları yayınlasalar hem akademik kariyer hedefleyen tarih öğrencisi deneyim kazanır hem de azda olsa Tarih alanındaki tezlerimizi dünyaya daha ciddi duyurabiliriz.  Kimse kusura bakmasın ama Türkiye'de sosyal bilimler gereksiz bir alan olarak görülüyor. Ama sosyal bilimleri İran'dan tutalım İsrail'e kadar pek çok farklı kültür ve devlet yapısı destekliyor ve önem veriyor. Kazikastan mesela, Orta Asya'da yapılan arkeolojik çalışmalara Türkiye'den daha fazla ekip yolluyor ve daha etkili sonuçlar alıyor. Biz neden bu tür çalışmalar yapmıyoruz bence söz konusu alanlarda çalışan insanları da eleştirebiliriz lakin en büyük sorun bu bilimlerin ''boşa giden kaynak'' olarak gören zihniyetimizdir.
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Eylül 2016, 23:21:42 »
Tahran'da ben aynı bahsedilen izlenimi alamamıştım. Sırf tarih değil dünya değerlendirmesinde yerel ve yabancı kaynak doğru tartılmaz ise içine kapalı bir durum oluşur. Misal en çok yayınlanan kitaplar arasında yer alan Napolyon devrine ait kitapların bir kısmında Alman perspektifi ağır basar. Ama tarihi değeri de vardır. Tarih dava üzerinden değil bilgi üzerinden oluşturulmalı. Bu bilgiyi de almak için kıyaslamalı okuma gerekir.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 10 Eylül 2016, 23:32:50 »
Bir ülkede ilkokul çağından itibaren verilen eğitimin ortak tarih bilincine ne kadar işlediğinin kanıtı aslında bu konu. Bir çocuğa ne verirsen onu alır. Adamlar yabancı bir işgalci kuvvet tarafından işgal edilmelerini bile saptırabiliyorlar bu şekilde. Bizde de durum farklı değil. İnternette her yerde Attila'nın, Cengiz Han'ın Türklüğünden bahseden çocuklar var. Bir de bunlar olmayan İngilizceleriyle yabancılarla atışmaya çalışınca ortaya gülünç durumlar çıkıyor. Ben İranlıları takdir ediyorum adamlar işlerini iyi yapıyor. Bizimkiler ise maalesef yüzümüzü kızartmaktan başka bir işe yaramıyor.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 10 Eylül 2016, 23:50:31 »
Ortadoğu'nun en iyi tarihçilerini İran çıkartır.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 10 Eylül 2016, 23:54:13 »
Ortadoğu'nun en iyi tarihçilerini İran çıkartır.

Peki bu onların yalan ve yanlışla alakası olmadığını ya da hep doğru söyleyeceğine dalalet midir ?

Çevrimdışı Swhimme

• Sipahi
  • *
  • Elhamdülilûvatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 11 Eylül 2016, 00:42:10 »
Kıl olduğum bir durum. Wikipedia'da tarih maddelerini karıştırmak -ki en sevdiğim hobilerimdendir- acı verir duruma geldi. Bir de bunun gibi bir Ermeni lobisi var. Bir başlık okuyordum (şu an hatırlamıyorum, diyelim Sultan Alparslan olsun), diyor ki Alparslan döneminde Türkler Malazgirt savaşından sonra Anadolu'ya egemen oldular. Bu cümleden sonra ek bilgi yerleştirilmiş, "bu yerleşen Türkler 1915'te Ermenilere soykırım uyguladılar". Yuh yani. Biz dip notlu kaynaklı bir şey eklesek bence bu kaynak pek güvenilir değil, yanlı filan derler. Bu yapılınca normal mi oluyor nedir. Ya da bu tarz alakasız girişleri birçok farklı hesaptan o kadar sıklıkla yapıyorlar ki kontrolü mümkün olmaz hâle geliyor.

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 03 Aralık 2016, 18:54:21 »
İngilizce Wikipedia'da 3 December başlığında bir cümle:

Alıntı
1920 – Following more than a month of Turkish–Armenian War, the Turkish dictated Treaty of Alexandropol is concluded.

Tercümesi: Türk-Ermeni Savaşı'nın bir ayının ardından, Türklerin dikte ettiği Aleksandropol (Gümrü) Anlaşması yürürlüğe girdi.

Türkler dikte etmiş anlaşmayı...

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 03 Aralık 2016, 19:17:37 »
Doğru bir ifade.

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 03 Aralık 2016, 19:34:41 »
Doğru bir ifade.

Peki diğer anlaşmalar için neden böyle bir terim kullanılmaz bu sitede? Bunun Versay'dan, Brest-Litovsk'tan farkı ne? Karabekir Paşa silah mı dayamıştı Ermeni delegenin başına?

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 03 Aralık 2016, 21:05:05 »
İki maddede de benzer ifadeler var. Kazım Karabekir silahı delegelerin başına değil Ermeni halkının başına dayadığı için kabul etmek zorunda kaldılar. Ayrıca bunda bir art niyet aramak saçma. Galipsin ve dikte ediyorsun, bunda bir şey yok. Konu da bu değil zaten.

Çevrimdışı fakeswift

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 10 Aralık 2016, 11:57:23 »
İran devletinin bunu yaptıracağına inanmıyorum, İran'ın bölünmek gibi pek bir tehlikesi yok günümüzde olsa bile böyle küçük bir şey yapmazlar. Bu tamamen yapanların kişisel zevki ve problemli psikolojilerinin ürünü.

Zaten bazı konular da gayet açık. Azıcık Selçuklu Tarihi hakkında bilgi sahibi olan birisi Türk hegemonyasını anlıyor, ama bu tabii ki Normanların Anglo-Sakson aristokrasisini yok ettiği gibi bir hegemonya değil, o yüzden Turko-Persian teriminde yanlış bir ifade yok.

Benim paranoyaklaştığım asıl konu; bunu yapabilecek işsizliğe sahip şahıslar acaba çeşitli tarih forumlarında "What are average Turkish characteristics" diye başlık açıp altına ilk mesaj olarak "First of all lack of analytical ability" yazan hesapların sahipleri midir?  evil*
Kendi kültürünü bu kadar üstün tuttuğunu düşündüğüm kişilerden bunu da beklerim.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2016, 11:58:59 Gönderen: fakeswift »

Çevrimdışı Sultan Ahmet

• CKII
  • Editör
  • *
  • Victory for Mordor!
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #20 : 10 Aralık 2016, 16:29:01 »
İran devletinin bunu yaptıracağına inanmıyorum, İran'ın bölünmek gibi pek bir tehlikesi yok günümüzde olsa bile böyle küçük bir şey yapmazlar. Bu tamamen yapanların kişisel zevki ve problemli psikolojilerinin ürünü.

Zaten bazı konular da gayet açık. Azıcık Selçuklu Tarihi hakkında bilgi sahibi olan birisi Türk hegemonyasını anlıyor, ama bu tabii ki Normanların Anglo-Sakson aristokrasisini yok ettiği gibi bir hegemonya değil, o yüzden Turko-Persian teriminde yanlış bir ifade yok.

Benim paranoyaklaştığım asıl konu; bunu yapabilecek işsizliğe sahip şahıslar acaba çeşitli tarih forumlarında "What are average Turkish characteristics" diye başlık açıp altına ilk mesaj olarak "First of all lack of analytical ability" yazan hesapların sahipleri midir?  evil*
Kendi kültürünü bu kadar üstün tuttuğunu düşündüğüm kişilerden bunu da beklerim.
Zaten itiraz edilen kısım Anadolu Selçuklu Devletine farsi denilmesi. Şah İsmail de farsiymiş hahsffbdbsb
"Ash nazg durbatulûk Ash nazg gimbatul Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul!"

Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Omparatorluğu

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 17 Aralık 2016, 18:10:17 »
Mevlana Celaleddin-i Rumi Fars imiş.

3. satırda
https://en.wikipedia.org/wiki/Rumi

Alıntı
was a 13th-century Persian Sunni Muslim poet

Çevrimdışı Nomand Man

• (3.Reich Empire)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 17 Aralık 2016, 18:23:33 »
O... bunlar.Oyun yani yanlış anlamayın
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 17 Ocak 2017, 20:04:47 »
Vikisözlükteki makale sayıları:

+1.000.000
Fransızca (Français) · İngilizce (English)

+500.000
Çince (中文) · Kürtçe (Kurdî / كوردی) · Litvanca (Lietuvių)

+200.000
Türkçe · Rusça (Русский) · Vietnamca (Tiếng Việt) Felemenkçe (Nederlands)

Kürtçe neden bu kadar çok? Aynı kelimeyi iki alfabede yazınca iki makale mi sayıyor acaba?

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 17 Ocak 2017, 20:16:27 »
vikisözlük ne demek?

https://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias

burda kürtçe yok ve sırplardan 3 kat fazla aktif usera sahip olmamıza rağmen makale sayısında geriyiz. :ceasarno:

Çevrimdışı Paytak

• AAR Yazarı | EUIV
  • Sipahi
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #25 : 17 Ocak 2017, 20:21:24 »
Kürtlerin sadece bizim ülkemizde yaşamadıklarını unutmamak gerek.İranlı ve ıraklı çok kürt var.

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 17 Ocak 2017, 20:28:11 »
@Bakuy

Sanırım sayılar yanlış. Patlıcanın attığı linktekiler doğru olsa gerek. Farsça'nın bir kolu olan Kürtçe ile ilgili makalelerin bu kadar fazla olması akıl karı değil.

Çevrimdışı Slenderman

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 17 Ocak 2017, 21:00:30 »
Ü'ye nokta koyunca ne oldu, vatanı mı kurtardın?

Düzenleme, kerem1249: Alıntı tarafımdan sansürlendi.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 21:22:33 Gönderen: kerem1249 »

Çevrimdışı kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Hayran Forumu | WizardFan
« Yanıtla #28 : 17 Ocak 2017, 21:23:18 »
Lütfen ne sebeple olursa olsun ırkçılık yapmadan devam edelim arkadaşlar.

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 17 Ocak 2017, 22:03:05 »
Evvela ben kesinlikle Kürtçeyi aşağılamış olmak istemem. Gerçekten merak ettiğim için sordum. Vikisözlük, o dildeki kelimeleri anlam, köken bakımından açıklayan bir sitedir. Bir bakıma kelime listesidir. Bilindiği gibi Kürtçe Farsçanın bir kolu değil, akraba bir dilidir. Bu bağlamda kelimelerin çoğu Farsçayla eş kökenli olduğundan benzer kelimeler ödünç alınmış sayılmaz. Lakin bizimki Farsçayla akraba olmayan bir dil olduğundan Farsça kökenli kelimelerimiz ayrı bir dağarcık oluşturur. Nüfus bakımından da bizim fazla olduğumuzu göz önünde bulundurursak Kürtçeden çok kelime olması gerekirdi bizim Vikisözlüğümüzde.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 17 Ocak 2017, 22:05:05 »
Ü'ye nokta koyunca ne oldu, vatanı mı kurtardın?

Düzenleme, kerem1249: Alıntı tarafımdan sansürlendi.

Can-ı azizim öyle istedi. İstediğim kelimeye sansür koyarım. Bu da ırkçılık değildir. Olsa bile kime ne?

Sayıları da tekrar vereyim mesajım silinmiş.

Türkçe 288.000

Güya Aryan olduğunu iddia edenlerin Farsça şivesi olan yerel dillerinde 10.000+

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 17 Ocak 2017, 22:10:11 »
Vikipedi demiyorum viksözlük diyorum.

https://tr.wiktionary.org/wiki/Ana_Sayfa