Gönderen Konu: CKII - Sorular ve Cevaplar (Son Gün. 30/09/16)  (Okunma sayısı 1033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
  • You Know Nothing Jon Snow.
    • Profili Görüntüle
CKII - Sorular ve Cevaplar (Son Gün. 30/09/16)
« : 06 Eylül 2016, 19:16:50 »

Cevaplar
Kısa Sorular ve Cevaplarından derlenmiştir

Soru: Oğlumu ordunun başına koydum Savaş sırasında ne oldu anlamadım yeteneksiz diye bir şey oldu. Bu nedir ve gider mi?
Cevap: Yeteneksiz dediği Incapable, yani adam savaşta aldığı darbe sonrası komaya girmiş.

Soru: Oyunda mevsimlerin ve iklim şartlarının etkisi az sanki, örneğin kışın çıkan bir isyan hemen bastırılıyor gibi geldi bana.
Cevap: Kış ve yaz mevsimi isyan bastırmadaki farkı ne ki?Gerçi Son patchlerle Kışlar Kuzey kesimlerde daha sert geçiyor ve askerler yer yer %35-40'a varan attrition yiyor.

Soru: Mesela ben İngiltere kralıyım, İskoçya sınırında isyan çıktı Kasım gibi, benim hemen askerleri toplayıp isyanı engellemeye gitmem askerlerimi ne kadar etkiler ?
Cevap 1:
 O tür yerlerde çok etkilemez.Attrition daha çok Sibirya,İskandinavya,Kuzey Baltık civarında olur.Sağ altta onun özel haritası var nerelerde ne kadar etkilidir diye ama ismi neydi tam olarak hatırlayamadım
Cevap 2: Military Organization teknolojisinde 4. seviyeye geldikten sonra Pagan dinlere mensup bölgelerdeki Supply Limit'in %95 azalmasını önleyen "Pagan Homeland" bonusunun etkileri kalkıyor ve daha çok Supply Limit'iniz oluyor böylece daha az attrition alıyorsunuz.

Soru: İktayla feodalitenin farkı ne? Birde ben nomandlarla oynarken nasıl iktaya gecebilirim?
Cevap: İkta da daha fazla asker alıyorsun galiba bilmiyorum. Bir de şehir yönetiminde çok büyük eksileri var, o yüzden iktadayken şehir yönetme. İkta olmak için dininin müslüman din grubunda olması lazım.

Soru: Nomandlarla oynarken müslüman oldum. Ama varisim olan kardeşim ve sonraki varis oğlum paralı asker onlar başa geçince müslümanmı olacaklar yoksa tengirist olarak mı gelicekler? Birde varisim olan kardeşim hindistanda bir yerde hapis o nolucak? Nasıl ondan sonraki varis olan oğlumu ilk varis yapabilirim?
Cevap 1:
Hatırladığım kadarıyla sadece kendi ailendekilere suikast düzenleyemiyorsun . Hapisteki kardeşini suikast yoluyla öldürebilirsin veya yaşın daha genç ise hapiste ölmesini bekleyebilirsin bu sayede kinslayer özelliği kazanmamış olursun .
Cevap 2: Onların dini de müslümansa müslüman olurlar ama yok onlar tengrist ise tengrist olurlar. Normalde ikta da istediğin oğluna tımar verip onu varis yapabiliyordun ama göçebelerde ben de bilmiyorum.

Soru: Arkadaşlar bu nomandların subjugation, invasion, subordination cbleri açıklıyacak olan var mı? İnvasion ile bir devlete savaş açtım pers diyarı için skor yüzde yüz oldu barış yaptık. Bazı topraklar şahsıma geçti bazıları eski vassallarda kaldı. Neye göre oluyor bu? Ben nasıl bütün toprakları şahsıma geçirecek bir antlaşma yaparım?
Cevap 1:İşgal ettiğin toprakları sen alıyorsun diğerleri vasallarda kalıyor sanırım. Mesela Persia için invasion açınca %50 sini işgal ettin de jure toprakları skor %100 oldu barış yaptın o işgal ettiğin %50 lik kısım sana gelir kalanları sana bağlanır vassal olarak. Ben böyle biliyorum eğer invasion açarken çıkan ekrandaki yazıyı atarsan daha net yorum yaparız. Subjugationı herhangi bir hükümdar ile ömründe 1 kere yapabiliyorsun o yüzden ufak devletlere yapmanı önermem. Subordination ile de 300 prestij kaybederek claimin ya da invasiondaki şartlar olmaksızın belli bir bölgeyi ele geçirmek için savaş açabiliyorsun.
Cevap 2:. Şimdi olay şöyle arkadaşlar. Diyelim ki bir hanedana pers krallığı için savaş ilan ettiniz. Savaş skoru yüzde yüz olduğu zaman savaşı bitirirseniz işgal ettiğiniz topraklar sizde kalır. O hanedana ait De jure pers topraklarıdaki düklükler ve düklere ait olan topraklar size geçer, vasallarıda size bağlanır. Yani düklerin vasallarının topraları size geçmiyor. Ama siz yüzde yüz olmasına rağmen işgale devam ederseniz işgal ettiğiniz bütün topraklar size geçiyor. Pers de jure dışındaki topraklarda dahil

Soru: Pagan Vikinglerle oynuyorum. İsveç kralıyım. Varisim büyük oğlumken birden onun oğlu olan torunum oldu. Bütün vasallarda oyunu ona verdi. Bunu nasıl engellerim?
Cevap: Request Couincil Support veya öldüreceksin.
Bu arada paganlarla bir öneri 1 oğlunuz varsa direk karıyı boşayın yoksa yapınca boşayın. Sonra ölene kadar oğlunu evlendirmeyin gene 1 erkek çocuk olunca boşayın böle böle anca gavelkinden kurtulursunuz.

Soru: İngiltere'de bir düküm. Kral seçimle geliyor, diğer adamların benim için oy vermesi nelere bağlı? Şuan için ilişkinin fark ettiğini anladım, fakat sadece o etkilemiyor gibi.
Cevap: İngilizce ama burada aradığın şey mevcut.

Soru: Bir yere yağma yapınca düşman ordusu neden gelmiyor ?
Cevap: Ordusu seninkinden kalabalıksa zaten holdingi yağmalayamazsın, ancak fortun korumadığı altını alıp gidersin. Orduyu ilk çıkarttığında moral durumu riskli olacak ve savunma olarak yağmacı görünecek. Yani tepelik nehir geçişi gibi bonuslar yağmacının lehine olacak.

İrlanda'da cumhuriyet kurduğum bir oyun oynuyorum şu anda. Vikingler rahat bırakmıyor haliyle, ben de sürekli asker çıkartıyorum mecburen. Çünkü önce şehire geliyorlar ve şehirden çok sağlam altın almaları bir kenara vergilerimi de baltalıyorlar. Ticaret limanım da cabası. Ancak feodal olsam, yani ilk kaleye gelseler; askerim bol olup yağmalatmasa ve fortum iyi korusa ben de salabilirim.

Soru: *Kralım ölünce tahta çocugum geçince vasallerle aram bazen -100lere kadar düşüyor ve hak idda edip isyan cıkarabiliyorlar savaşlarda ordu getirmiyorlar vb bunun önüne nasıl geçmeliyim acaba tahta geçen karakterin özelikleri degiştiriyormu bunu memnun vb özellikler.
*Osmanlı imparatorluğu ile hangi yasaları çıkarmalıymı öncelik olarak.
*İşgal cok yavaş olduğu için direk saldırı başlatıyorum ve nerdeyse 4 katı az olan düşman garnizonu beni yeniyor ondan bir kaleyi işgal etmek için en az kaç birim ile işgal etmeliyim.
*Düzenli ordu cok yavaş büyüyor daha hızlı ordu toparlaması için napabilirim.
*Oyun bitiş tarihi 1453'e ayarlı bunu nasıl uzatabilirim
Cevap: Kral değişimi her zaman sancılı oluyor. Veliahtını çocukken kendin eğitmeye bak. Özelliklerini iyi bir hale getirerek geçişi nispeten daha iyi noktaya getirebilirsin. Bunun dışında evlilikler, ünvan vermeler ve tabi para harcayarak ilk yıllarda işini kolaylaştırabilirsin. Bunun dışında diplomatınla ilişkileri geliştirip işin içinden çıkılmaz durumlarda suikastler düzenleyebilirsin. Kralına intrigue fokusu alarak aranın kötü olduğu vassallarını gözetleyip içeri tıkayacak sebepler bulabilirsin.

Yasalar devletin durumuna göre değişir. Vassallarınla aran iyiyse vergileri ve asker verişlerini arttır, aran kötüyse düşük tut.

İşgal ettiğin yerin kale, tapınak ve şehir oluşuna göre değişir. Zorluğu; yazdığım sıradadır. Bunun dışında işgal ekranında alt tarafta solda işgal edilen yerin tahkimat seviyesi, sağda asker sayısı bulunur. İçeride asker çok azsa saldırmak kolaylaşır. Tıpkı savaşlarda olduğu gibi asker sayın kadar asker kaliten de önemlidir. Hafif piyade ve okçu ağırlıklı bir ordun varsa direk saldırıya geçmeni hiç tavsiye etmem.

Düzenli ordunun toparlanmasında 3 seçenek var. Birisi hiç ki gelirler düştüğünde seçmen için bulunan bir seçenek. Ortada; ayda %1,25 artar, en hızlıda %2,50 artar.

Oyun tarihi uzamıyor. Uzatan mod varsa ben bilmiyorum.

Soru: add wargoal yani savaş hedefi ekleme varmı oyunda bi savaşta 1 toprak alınıyor ben 1 savaşta 3 4 toprak almak istiyorum bunu nasıl hallede bilirim.
Cevap: Savaşına göre değişiyor. Invasion, holy war, subjugation gibi savaş ilanlarında birçok bölgeyi kapsayan savaşlar yapabilirsin. Fakat savaşa hedef eklemek yok.

Soru: Şu çocuğumuz 16'da edineceği meslek öğretmenine bağlı değil mi? Ayrıca siz hangi alanda uzmanlaşmasına önem veriyorsunuz? Ben ne olursa olsun askeri yetiştiriyorum, martial 20 felan olunca kontluğundaki asker sayısına %50 artış veriyor, aynısını da Marshall'ın verdi mi.. Oh miss.
Cevap:Evet öğretmeninin mesleğini alma ihtimali çok yüksek. Eğer aynısını almazsa bir altını veya üstünü alır. Yani yetenekli taktisyen (skilled tactician) birine eğittirirsen stratejist (brilliant strategist) olma ihtimali yüksektir.

Uzmanlaşma meselesi senin yönetim biçimi ve oyun oynama biçimine göre değişir.

Oyunun en değerli gördüğü meslek brilliant strategist, sonra midas touch. (Karakter yapmada biri 17, diğeri 15 yaş ekliyor. Ona göre en değerli gördüğü diyorum.) Midas touch bence en değerlisi. Göçebe (biraz da kabileyi ekleyebilirim) oynamadığım müddetçe güçlü yeteneği olsa bile kralı ordunun başına geçirmiyorum. Durup dururken başım ağırmasın sakatlıklarla, esir düşmekle, hatta ölümle. Midas touch; steward yeteğini yükseltiyor (+9!). Böylece yönetebileceğim toprak sayısını arttırdığım gibi gelirlerimi yükseltiyorum. Bunun yanında çocuk sahibi olma ihtimalini de yükseltiyor (fertility +%15) . Bu yüzden veliahtı midas touch mesleklilere yetiştiriyorum ki bu da genelde kendim oluyor :) .

Stratejist yeteğini, sarayımda martiali yüksek çocukların alması için çaba gösteriyorum. Bunun dışında konseyinizin güçlü olabilmesi için diğer yetenekleri yüksek meslekleri oluşturmayı da ihmal etmeyin. Sarayınızda yoksa, bu mesleklere sahip kızlar isteyin.

Ek olarak eğitimde; kendi kültürünüz ve dininizde eğitimciler seçmeyi de ihmal etmeyin. Eğitimci, kültürü ve dini değiştirebiliyor. Eğer bir derebeyinizin kültürünü ve dinini değiştirmek istiyorsanız veliahtını eğitin.

Soru: Anaya bağlı evlilik nedir, zararları ve faydaları nedir , ve kimlerle yapılır/yapılamaz
Cevap: Soy erkek değil bayan üzerinden devam eder. Yani çocuklar babanın değil annenin hanedanına ait olur. Aynı zamanda bu evliliklerde kız sarayında kalırken kocası iç güveysi gelir. Hanedanınızı büyütmek istiyorsanız; dahi, hızlı, güçlü gibi önemli yeteneklere sahip kızlarınızı dışarıya vermek istemiyorsanız; sarayınızda bulunmasını istediğiniz bir meslek sahibi erkeği sarayınıza evlilik yoluyla dahil etmek istiyorsanız; erkek üzerinden topraklarda hak iddia etmek istiyorsanız faydalı olabilir. Başınızdan atmak istediğiniz, doğuştan gelen kötü yetenekli erkeklerden de bu yolla kurtulabilirsiniz. Fakat ileride veliaht olmamasına dikkat edin. Bu yolla evlendirdiğiniz erkekler, kızın sarayına gider, çocukları da başka hanedana ait olur. Durup dururken krallığınızdan olmayın

Soru:Oyundaki haçlı seferi mekaniğini açıklayabilecek biri var mı ? Sözde oyunun adı "Crusader Kings" ama haçlı seferleri çok üstünkörü geçilmiş.
Cevap:hacli seferlerinin yapilip yapilamayacagini militarydeki holy orderde asker olup olmadigina bakarak anlayabilirsin.950 den sonra aktif oluyor diye hatirliyorum.Bildirim geliyor zaten.1066 dan sonraki tarihlerde baslarsan zaten hacli seferleri ilan edilebiliyor konumda oluyor.

Peki papa hacliyi neye gore ilan ediyor dersek?
AI nin onceligi map deki dini merkezlerdir.
Religion penceresinde hangilerinin kontrol altinda oldugu yazar.Suresini tam bilmemekle beraber oyunlarimda gordugum kadariyla max 70 yilda bir hacli olur.

Bunlarin disinda bir hristiyan kralligi aforoz ederse yada hacli seferi talebi gelirse katilabilirsin.

Ancak 2.4.4 ile 7oo kusur yilinda bordeaux yada lyon countu ile baslayin 950 lerde kuduse hacli ile gidip kudus kralligini kuruyorum.Ancak asil amacim bu kralligi kendi ailemden birine devredip  Suriye kralligini kurmak oluyor.Ipek yolundan kazandigim para Fransada krallik kurmaya kudus kralligini desteklemeye ve ufak emirlikleri yutmama yetiyor.

Ayrica Rp yaptigim icin cok zevkli oluyor.

suleyman tapinaginin fakir askerleri rp si en cok hosuma giden su siralarda.

Soru:Bazen sırf halife olabilmek için tüm abbasiyi subjugation cb si ile ele geçiriyorum ama istediğim derebeylerini serbest bırakamıyorum "is not sunni de jure vassal" kuralı yüzünden. Bu kural nedir?
Cevap:is not christian ......  yada diger dinlerde de gorebilecegimiz bir durum.Ornek ile aciklayayim.

devletinin temel sinirlarini icinden bir topragin sahibini bagimsiz yada ozgur birakamazsin.

Fransiz imparatoru oldugu varsayalim.
Lyon u elinde bulunduran bir count yada duke yi independent yapamazsin.ancak ingilterede bir count sana bagli diyelim ve bu adamin fransa imp. icinde baska topragi yoksa ozgurluk verebilirsin.

Soru:Oyunda vikingsler tarzında yağma olayı var mı ve var ise nasıl oluyor ?
Son of Ragnar var ama ragnarin kendisi var mi ?
Cevap 1:Evet, Old Gods dlc'si ile paganlarla oynayabiliyorsun ve yağma yapabiliyorsun. Yağma mekaniği ile ilgili: http://www.ckiiwiki.com/Raiding

Sanırım Ragnar yok (emin değilim), ancak çocukları ile oynamak mümkün.
Cevap 2:
[Rehber] CKII - Yağma Rehberi (Raiding/Loot)

Soru: 1-)Tüccar/Republic hakkında ilk sorum. Oyunun bize seçme hakkı verdiği tüccarlar dışında nasıl tüccar olabiliriz?
Tribal irlanda da entrika penceresinde Be Merchant Repub. gördüm ancak kafama takılan bir şey oldu.Republiclerde bizden başka 4 tane daha aile/hanedan olmalı ki  bir anlamı olsun.Biz kendimiz bir public oluşturursak 4 aile daha mı eklenecek? eğer triballer merchant olabiliyor ise (koşullar sağlanırsa oluyor) feodal olabiliyor ise Bir merchant yada feodal neden tribal e tekrar dönemiyor?

2-)2.Sorum holdingler ile ilgili. Bordeaux countluğunu ele alalım max 6 adet holding kurulabiliyor. İlk holding Bordeaux kalesi, ikinci holding kilise ve 3.cü holding city/kasaba/köy olarak
başlıyoruz.Yani 3 adet holding daha kurulabilir.Bu 3 holdingden birine dini yapı kurarsam büyük ihtimalle vergisi papaya gidecek. Kale kurup Baronluğu elimde tutmaz isem (herhangi birini baron yaparsam.)askerlerden sadece vassal yasalarının bana tanıdığı hak kadar faydalanabileceğim.Ancak tüm boş holdinglere city kurarsam muazzam bir vergi geliri elde edeceğim. tek countlukdan 1 kale 1 kilise ve 4 şehirden muazzam bir para elde etmiş olurum.Bu durumda neden boş holdinglere kale yada dini yapı inşaa edelim ki?
Cevap:1- Tüccar olayında aileler kendi kuruluyor. Gerekli şartları tamamlarsan feodal veya cumhuriyet olabiliyorsun ancak kabileyi bozduğunda geri dönüş yok. Şöyle birşey izlemiştim sabah kolayca cumhuriyet olmak için:
https://www.youtube.com/watch?v=UrQbmvV1XAE

2- Başkenti kıyı şehirine alıp tüm holdingleri kale doldurup bir kerede askerleri tek bölgede çıkartıp gemilerle istediğim yere taşımak büyük zaman kazancı oluyor. Bunun dışında arkadaşın bahsettiği gibi kuşatmalar çok önemli. Gelişmemiş kale çabuk düşüyor diye bir savunma olmaz çünkü gelişmemiş şehir 2 hatta kalabalıksa tek vuruşta (12 günlük düşüşten bahsediyorum) düşüyor. Neticede düşmanı fazlasıyla oyalıyor. Her zaman önüne geleni tokatlayan bir imparator olarak oynanmıyor oyun. Müttefiki veya ordusu çok uzakta olan zayıf bir devlet olduğunu düşün. Sen haçlı seferiyle dünyanın öbür ucundayken arkada isyan çıktığını düşün. Bunun dışında direk saldırıda büyük kayıplar yaşatıyor. Yağmacılarsa cabası, şehir gördüklerinde dayanamıyorlar :) . Bir de senin aldığın vergiler neticede ilişkilerinle de ilgili. Feodal bir beyi idare etmekle aynı şey değil, yarın durmadan vergileri düşür diye kapını çaldıklarında işler karışacak tabi :) . Yine şehir yapmak bence de avantajlı ama "Şehir dışında birşey yapmak saçma" noktasında değil.

Soru:Arkadaşlar Svibjöd olarak oynuyorum ve haritada Siyah renkle işaretlediğim yerlere subjigition cb'si ile savaş açamıyorum, ilk başladığımda kuzeyimdeki ilk ülkeyi subjigition cb'siyle işgal etmiştim ama ondan sonra bir daha o cb çıkmadı ama aynı zamanda yeşille işaretlediğim bölgeleri direk conquest cb'siyle saldırabiliyorum sizce neden böyle ?

Resim büyük diye link veriyorum http://i.hizliresim.com/qlg2jR.png
Cevap 1:Paganlar hayatlarında bir kere Subjugation CB'sini kullanabilirler. O yüzden iyi değerlendirmeni öneririm. Maalesef adam ölene kadar o cb'yi kullanamazsın.
Cevap 2:Tribal devletlerde ambition olarak X'in kralı olmayı seçersen (senin durumun için İsveç) o krallıktaki tüm ülkelere karşı subjugation CB'sine sahip olursun. Yani ambition olarak İsveç kralı olmayı seç ve krallığın içindeki ülkelere yürü.

Soru:Bölgelere yaptığımız Fortlar ne işe yarıyor ? (bölgeye tıklayınca yana açılan sekmede Trade Post'un üstünde)
Cevap:Göçebelere, yağmacılara karşı ek savunma için kale yapımı.

Cevapsız Kalan Sorular
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2016, 00:38:53 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı ak_gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Forumda Sorulan Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2016, 11:19:29 »
Pagan Vikinglerle oynuyorum. İsveç kralıyım. Varisim büyük oğlumken birden onun oğlu olan torunum oldu. Bütün vasallarda oyunu ona verdi. Bunu nasıl engellerim?

Request Couincil Support veya öldürcen.

Bu arada paganlarla bir öneri 1 oğlunuz varsa direk karıyı boşayın yoksa yapınca boşayın. Sonra ölene kadar oğlunu evlendirmeyin gene 1 erkek çocuk olunca boşayın böle böle anca gavelkinden kurtulursunuz.

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Forumda Sorulan Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2016, 12:09:17 »
Pagan Vikinglerle oynuyorum. İsveç kralıyım. Varisim büyük oğlumken birden onun oğlu olan torunum oldu. Bütün vasallarda oyunu ona verdi. Bunu nasıl engellerim?

Request Couincil Support veya öldürcen.

konuya ekledim. yardım ettiğin çok sağ ol.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
Güzel düşünce sağol varol.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle

sağ olun. bu bittikten sonra başka oyun için yapmayı düşünüyorum EU4 için yapsam baya faydalı olur ama işin içinden çıkamaya bilirim o kadar eski mesaj ve o kadar dlc ile çok oyun değişti.
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2016, 17:06:50 Gönderen: Ralpakin »