Gönderen Konu: Osmanlı Arşivleri  (Okunma sayısı 550 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
Osmanlı Arşivleri
« : 07 Temmuz 2016, 23:37:59 »
Kağıthane'deki Osmanlı arşivlerine girmek için akademisyen olmak mı gerek? Normal vatandaş olan ben girip bakabilir miyim? Zorluk çeker miyim?

Şecere araştırması yapmak istiyorum. Öşür defterlerini, adli kayıtları (bir iki dava olayı olmuş 1900'lerin ilk yıllarında) burada mı aramalıyım yoksa memleketteki arşivde mi?

Çevrimdışı oguz350

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Osmanlı Arşivleri
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2016, 18:37:17 »
Kağıthane'deki Osmanlı arşivlerine girmek için akademisyen olmak mı gerek? Normal vatandaş olan ben girip bakabilir miyim? Zorluk çeker miyim?

Şecere araştırması yapmak istiyorum. Öşür defterlerini, adli kayıtları (bir iki dava olayı olmuş 1900'lerin ilk yıllarında) burada mı aramalıyım yoksa memleketteki arşivde mi?

hangi dava?

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Temmuz 2016, 20:56:32 »
-
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2016, 00:09:35 Gönderen: Bakuy »

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Temmuz 2016, 21:02:42 »
Arşivlere girmek için akademisyen olmak gerek, veya tanınmış araştırmacı bir gazeteci.

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2016, 21:20:54 »
O zaman gönderdiğim fotoğraflara (spoiler'ın içindeler) bakıp çözemediğim kısımlarda yardımcı olur musunuz? En azından dava neyle ilgiliymiş onu öğrenirim.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Temmuz 2016, 21:42:51 »
Devlet arşivlerinin sitesine girip bakman lazım. Orada giriş şartları yazar. Ama bildiğim kadarıyla her vatandaş belgesini doldurup arşivde araştırma yapmak için izin başvurusunda bulunabilir. İzin genelde bir yıllık verilir. Ama sebebin falan mantıklı olmalı. Yani biraz da izni verecek memurun insafına bağlı. Araştırma konunu ve sebebini beğenmezse vermeyebilir. Nitekim Türkiye'de profesörlere bile eskiden bazı tahrir defterlerini inceleme izni verilmediği vakidir.