Gönderen Konu: Asker Sayıları  (Okunma sayısı 824 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bulletr

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Asker Sayıları
« : 18 Mart 2016, 19:55:39 »
Orta Çağ'daki savaşlara bakınca Osmanlı'nın Avrupa'daki rakiplerine göre daha fazla askere sahip olduğunu görüyoruz. Fakat 1. Dünya Savaşı'na bakınca Almanya ve Avusturya toplamda 20 milyon askere sahipken Osmanlı sadece 3 milyon askere sahip. Tabii ki Osmanlı'nın zor zamanlar geçirmesi bunda etkili fakat; bu farkın oluşmasındaki önemli noktaları öğrenmek istiyorum. Almanya ve Avusturya'nın bu kadar askere sahip olması da çok şaşırtıcı.
Tabi bu bilgiler yanlış da olabilir. Soruyu aynı zamanda genel olarak sormak istiyorum. Tarih boyunca milletlerin asker sayılarında neler etkili olmuştur, fazla asker kaybedilen savaşlar ülkelerin şuanki nüfuslarının belirlenmesinde önemli rol oynamış mıdır?

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Asker Sayıları
« Yanıtla #1 : 19 Mart 2016, 02:37:54 »
1600'lerin sonuna doğru asker sayısı artmaya başladı savaşlarda. Bu işi abartan Fransız Devrimi oldu. Zorunlu askerlik yasası ile. EUIV'de de yansımasını görebilirsin(revolüsyoner cumhuriyet olunca asker limitin manpower'ın artıyor vs.). Neyse. Birinci Savaşta Almanya nüfusu 79.000.000 asker sayısı 11.000.000 iken Rusya'nın nüfusu 181.000.000 asker sayısı 12.000.000. Türkiye nüfusu 29.000.000 asker sayısı 3 milyon. Yani aslında oran olarak öyle muazzam bir fark yok. Nüfuslarına oranla az asker çıkaran Britanya ve Rusya ise büyük ihtimalle sevk ve idare edilemeyeceği için çıkarmamıştır. Ben 1900 sonrasını pek bilmem. Bilen anlatsın. Ama zaman içerisinde nüfus arttığı için asker sayısı da arttı. Fakat Türkiye nüfusu 1600'den sonra hiç artmadı. 1600'de Anadolu'da tahminen 7-8 milyon insan vardı. 1900'lere gelindiğinde gene 10 milyon civarıydı. Artmadı yani bizde nüfus. Türkiye'de yüzyıllardır en büyük sorun nüfus. Rusya'ya sürekli yenilmemizin en büyük sebeplerindendir. Yoksa Ruslar da mükemmel bir orduya sahip değildi. Belki ülkeleri bizden beterdi Stalin'e kadar. Çok şükür nüfus arttı son yüzyılda ama gene yavaşladı. 2050 civarı nüfus artış hızımız duracak. İşte o zaman sıkıntı olacak. Osmanlı klasik döneminde ordunun başarılı olma sebebi de fazla olması değil tam profesyonel olmasıydı.

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Mart 2016, 09:55:09 »
Yukardaki arkadaş çok güzel anlatmış tebrikler...Ona istinaden devam edeyim
Örneğin 93 harbinde osmanlının 280 bin askeri varken ruslar  diğer  devletlerle beraber 900 bin askerle savaştılar bize karşı.Biz ölen askerimizin yerine koyamıyorduk ama onlar durmadan yenisini getiriyordu.Yoksa bizim ordumuz teknolojik olarak ruslardan ileriydi seri atış yapma imkanı sağlayan amerikan winchester tüfekleri vardı diye hatırlıyorum ama rusların askerlerinde misketli tüfek bie varmış tam bilmiyorum silahlarını neyse ...
Bir de askere almayı etkileyen faktörler var almanyanın tamamı alman asli unsur onların askere alınması daha kolay ama osmanlıda 29 milyon nufusun 3/1i Türk Türkler haricinde zorunlu askerlik uygulaması oturtulamadı kolay bir iş değil.Suriyede oldu ırakta filistinde zorunlu askerlik biraz var ama hicaz,doğu anadolu gibi bedevi ve kürt aşiretlerin olduğu yerlerde sivas gibi hala göçebe türkmenlerin olduğu yerlerde uygulanamadı hamidiye alayları bunlar için kuruldu.Türkler için bile hiç kolay olmadı alışmak onlarca yıl sürdü kendini sakat bırakanımı askerden kaçanımı aran II.Mahmud döneminde bu çoktu çünkü askere giden gerçekten hiç geri gelmiyordu çoğu hastalıktan kırılıyordu.II.Mahmud döneminde Türkler arasında daha oturmadığı için zorunlu askerlik osmanlıdan 20 yıl önce bu sisteme başlayan kavalalının arab ordusu(Türk subaylar tarafından yönetilen) Nizip savaşında osmanlı ordusunu kolayca yendi bizim ordumuz firar etti diye hatırlıyorum yanlışım varsa affola.
---
Anadolunun nufusu en önemli artışı 16.yy da yaşadı diye biliyorum tabi kanuni dönemi ve ihtişamı herşeyiğn yolunda olması nufusun artmasını sağladı fakat o dönemin teknolojisi ve iktisat anlayışı ile bu kadar nufus barınamadı anadoluda celali isyanlar çıktı 16.yy sonunda 100 bin kişi öldükten sonra nufus şiddetle dengelendi o günden sonra sadece göç alarak(balkan ve kafkasya) 12 milyona çıkabildi.Cumhuriyet döneminde teknoloji sayesinde nufus tekrar artmaya başladı...
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

-Timur İmparatorluğu Diriliş -
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=43995.0

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2016, 19:48:21 »
Genel olarak tam bir seferbelik durumu hem monarşi hem de cumhuriyet yapılanmalarında yönetene karşı bir tehdit olduğu düşünülür. Bunun neticesinde iktidarlar kendi yapılarından beslense bile silahlı grupları kontrol etmek isterler.

Bir örnek olarak Bastille çıkışlı devrim milislerinin Napolyon tarafından sadece sembol addedilmesi gibi.