Gönderen Konu: Europa universalis 4 kültür ve isyan sorunu  (Okunma sayısı 5782 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı xNarutoDark

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Europa universalis 4 kültür ve isyan sorunu
« : 20 Şubat 2016, 22:16:56 »
Arkadaşlar EU4 te osmanlı ile oynuyorum bizansı tamamen ele geçirdim oraya merkez yaptım ama yinede ele geçirdiğim yerdeki halk isyan çıkartmak istiyor araştırdım kültür değiştirince gidiyormuş bende kültürü değiştiremiyorum diyorki bu bolgenin kültürünü değiştirmek için milliyetçi olmaması gerekir diyor?

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
Ynt: Europa universalis 4 kültür ve isyan sorunu
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2016, 10:28:22 »
Milliyetçilik aşağı yukarı 20-25 yıl sonra kaybolur, şehre tıkladıgında sağda minik kutucuklarda yazar şehrin milliyetçilik (seperatism) değeri. Bence kültür değiştirmekle hiç uğraşma, bölgede askerlerini tut (maaşları full olsun) o zaman isyan riski düşüyor ve bir süre sonra zaten kendiliğinden isyan etmeyi bırakıyorlar. Ayrıca yeteri kadar bütün Greek-Yunan bölgelerini alırsan accepted culture (benimsenmiş kültür) oluyor ve isyan etmiyorlar. Ayrıca bölgeye misyoner gönderiyorsan o da isyanı yükseltmede etkilidir. Oyunun başlarında Osmanlı'nın yaptığı gibi hoşgörü politikası en iyisi yani  ;D
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı ang0ra

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2016, 21:54:52 »
Bir kültürün kabul edilebilmesi için ülkenin %20'sini oluşturması gerekiyor. Osmanlı'nın kendi idelarında bu yüzdeyi düşürmek için %15'lik bir idea mevcud lakin yeterli değil. Bence humanist teknoloji grubu Osmanlı'ya çok yakışan ve gerekli bir dal. -%50 kültür kabullenme oranı, milliyetçilik, mezhep çatışmaları, national unresti düşürme gibi geliştirmeler bulunuyor. Oyun başı %20 olan kültür kabulunü başka teknoloji gruplarıyla kombinleyerek %6-7 civarlarına bile çekmek mümkün olabiliyor. Böylelikle kültür çatışmasından kaynaklanan manpower,tradepower,taxı düşüren dezavantajı ortadan kaldırmak mükmün ve boş yere kültür değişimine diplo puan harcanmamış olur.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2016, 23:07:59 »
Yeni aldığın yerlerde otonomi arttır, tolerans düşürecek kararlardan ve eventlerden uzak dur.

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2016, 19:51:25 »
Bir kültürün kabul edilebilmesi için ülkenin %20'sini oluşturması gerekiyor. Osmanlı'nın kendi idelarında bu yüzdeyi düşürmek için %15'lik bir idea mevcud lakin yeterli değil. Bence humanist teknoloji grubu Osmanlı'ya çok yakışan ve gerekli bir dal. -%50 kültür kabullenme oranı, milliyetçilik, mezhep çatışmaları, national unresti düşürme gibi geliştirmeler bulunuyor. Oyun başı %20 olan kültür kabulunü başka teknoloji gruplarıyla kombinleyerek %6-7 civarlarına bile çekmek mümkün olabiliyor. Böylelikle kültür çatışmasından kaynaklanan manpower,tradepower,taxı düşüren dezavantajı ortadan kaldırmak mükmün ve boş yere kültür değişimine diplo puan harcanmamış olur.

Her Osmanlı oyunumda ilk ideam askeri olur, eğer ikinci idea grubu açıldığında sınırlarım genişleyip ülke kültürü çok çeşitlendiyse hümanist idealar alırım, gerekli görmezsem ticari idea olur ama en geç 3. grupta hümanist idealar seçmiş olurum. Osmanlı veya Ortadoğu'daki her devletin alması gereken bir idea yoksa devletin ömrü uzun olmuyor veya isyanlar yüzünden fetihler/gelişim çok aksıyor.
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı lithium26

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2016, 21:05:23 »
Religious ve influance idealarının önemi çok fazla olduğu için diğerlerinin faydası ne kadar fazla olursa olsun seçmek saçma ban kalırsa. Bu ikisi osmanlı için şarttır daha fazla genişleyebilmek için. Diğerleri bir şekilde çözülebilir

Çevrimdışı MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2016, 23:00:18 »
Birde arkadaşların dediği şeylere ek olarak o bölgelerde yaşayan insanların kesinlikle dinini değiştir. Başta arttırsa da sonraya doğru riski bayağı azaltıyor. Bence de diplomatik puanları çok az olmadığı sürece kültür değiitirme. Çünkü Osmanlının genişlemek zorunda olduğu topraklarda aynı kültürden çok az Adam var. Kültür değiştire değiştire bu sefer idea açmaya Zaman kalmaz. Ha extended timeline oynuyorsan Zaman sıkıntısı yoksa bozdur bozdur harca problem olmaz :D. Tabi başka devletlerin senden öne geçebileceği bu yüzden bir süre savaşmadan durman gereken yılları da göz önüne Alman lazım.
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2016, 19:42:24 »
istanbulun anatomisini başta arttirirsan başkent yaptiğinda anatomi 0 olucak eğer başta yapamdiysan olmaz

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2016, 22:56:25 »
İstanbul'un anatomisi de iyiymiş hani ;D
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2016, 22:56:45 Gönderen: Gregory »