Gönderen Konu: AGEOD oyunalrına başlasammı?  (Okunma sayısı 1379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yehyeh321

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
AGEOD oyunalrına başlasammı?
« : 01 Şubat 2016, 19:58:59 »
AGEOD oyunları hearts of iron 3,crusader kings 2 kadar karmaşıkmı sizce kolay anlayabilirmiyim?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: AGEOD oyunalrına başlasammı?
« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2016, 13:39:09 »
AGEOD oyunlarının işleyişi birbirinden farklı asker modellerini ve uygun komutan özelliklerini ideal yararlılık ölçüsünde askeri birimlere göre değişen uygun arazide buluşturmak üzerinedir. Ekonomi, diplomasi gibi kavramlar Paradox oyunları veyahut savaş oyunu olmayan diğer strateji oyunları üzerinden daha ön plandadır. Burada temel öncelik senaryo tasarımcısının tarihi bilgisi ve senaryo tasarımındaki oynanabilirlik başarısı üzerinden açık kod olan AGE motorunu doğru kullanması. Nitekim senaryo tasarımcılarının bir kısmı ileri hobi olarak birikimlerini sunmakta. Fakat Civil War 2 ve RUS GOLD gibi oyunların akademik değeri de vardır.

Detay olarak  bu tür benzer tarih oyunlarına göre kolay öğrenilebilir. Belli oyunları HOI ve Victoria 2 gibi uzun öğrenme süresine tabii olmaz. Fakat ilk turdan başlayarak dikkat istemesinden dolayı ve daha düşük ölçekte ama klasik olmuş oyunlarından sonra To End All Wars, Civil War 2 , RUS GOLD ve Wars of Napoleon oyunları oynanmalı.

Tavsiye edeceklerim:
-AJE serisi
-Birth of America
-Rise of Prussia

Çevrimdışı yehyeh321

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2016, 19:06:06 »
yani tarih bilgim yoksa oynayamazmıyım?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2016, 22:09:14 »
Çoğu oyunda pdf in son sayfalarında kronoloji var. Rus ihtilalini konu alan Rus Gold'da ayrıca eventleri tam açıklayan özel pdf sayfaları var. Bir diğer farkı alternatif tarihi konu alan Bolşevik gücünün sol SR ile paylaşımı üzerine opsiyon ve Beyazların birleşik güç haline gelmesi üzerine opsiyon var.

AJE serilerinde yüzlerce event ve trigger noktaları var çoğunu ben de bilmiyorum. Oynadıkça öğrenilir.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2016, 21:13:08 »
Bahsettiğin oyunlardan daha karmaşık. Baris'in da dediği gibi üniversitelerde simülasyon niyetine oynatılıyor. İngilizce şart.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #5 : 19 Aralık 2016, 18:51:40 »
yehyeh321, Ageod Wars of Napoleon'u (WoN) 3 hafta önce aldım. Single player için birşey diyemem ama pbem (play by email)- multiplayer oyun için tarih bilgisi fazla gerekmiyor çünkü diplomacy zaten oyun içinde detaylı birşekilde gösteriliyor, kim kimle ittifak yapıyor veya düşman vs. Ben zaten WoN oyununu pbem seçeneği için almıştım ve TGHQ klübünde şu anda 7 kişilik oyun içindeyim. Yakında Wars of Succession (WSS) de çıkacakmış, onu da almayı düşünüyorum açıkçası.^^     
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2016, 18:52:16 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı yehyeh321

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2016, 23:10:02 »
İngizcem iyi olmadıgı için almakda kararsızım.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2016, 02:18:08 »
İngilizce bilgisinin esası tam anlama gerektirdiği gibi eventlerin 'kısaca' anlaşılması üzerinden ulusal moral, VP (Başarı puanı), politik puan (EP) üzerinden basitleştirilebilir. Buradaki oyuncular oyun mekanikleri açısından zaten yardımcı olur. JTS oyunları veyahut türevleri gibi her sene yeni grafik bekleyen bir kitlesi olmadığından kurallar pek değişmez. Kurtuluş Savaşı oyunu eğer seneye çıkarsa zaten tamamen Türkçe manual olup buradaki bilgiler diğer oyunları da oynamada kolaylık sağlar.

Bir not olarak Wars of Succession benzer dönem oyunlarından Rise of Prussia'yı çok andırıyor hem klasik müzikleri hem de dinamikleri açısından. Şimdiden söyleyebilirim ki YZ açısından da oldukça başarılı.  :)

Çevrimdışı cfka

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Aralık 2016, 23:20:20 »
Rise of Prussia ve Espana 1936 uzun süredir elimin altında fakat bir türlü başlayamadım AGEOD oyunlarına. Bu ikisiyle mekanikleri çözebilirsem daha geniş zaman aralıklı bir oyuna geçmek istiyorum.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2016, 10:11:26 »
Rise of Prussia başlangıç için zor olabilir. Orduların nereye hareket etmesi gerektiği ve nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği ilk başlayanlar için karışık gelebilir. Benim de öyle olmuştu.

Espana da daha ufak senaryolardan (fall of the north) başlanıp  ikmalin, yorgunluğun muharebede etkisi gözlemlenebilir.
Ana senaryo olarak ROP'a göre daha determinist olduğundan önce kuzeyin ele geçirilmesi sonradan Madrid en son Katalan bölgelerine hücum etmek iyi bir strateji. Millyetçiler hızlı zafer kazanamazsa büyüyen Cumhuriyetçi ordularını durdurmak zor oluyor.

Çevrimdışı cfka

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Aralık 2016, 13:44:33 »
Detaylı cevabın için teşekkür ederim Baris. AJE için ne dersin? Bildiğim kadarıyla çıkış tarihi itibariyle eski. Almaya değer mi başlangıç seviyesinde bir oyuncu için? Anninal başka bir başlıkta AJE serisinin başlangıç için daha uygun olduğunu yazmış. Senin de fikrini öğrenmek isterim.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Aralık 2016, 14:07:33 »
Annibal'a katılıyorum. Ufak ölçekte senaryolarda barındırdığı için haritanın takibi daha kolay. AJE serisi daha bir çok antik dönem oyunu işleyebilirdi. Oldukça hatasız dinamikleri var ve grafik yapısı da bence göze hoş geliyor. Eskiden çıkan Wars in America dahil hepsi güncel ve oynanabilir. Farklı dönemleri işledikleri için eskime söz konusu değil. Zaman zaman steam'de indirimlerde oluyor.

Çevrimdışı cfka

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Aralık 2016, 14:15:17 »
Teşekkür ederim, aldım iniyor şu anda.  :)

Çevrimdışı cfka

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Aralık 2016, 22:56:40 »
Dün Alea Jacta Est ve Revolution Under Siege oyunlarını satın almıştım. Bugün Steam'de indirim başlamış. Neyse ki, iki saatten az oynamıştım iade talebinde bulundum. Bu arada AGEOD oyunları hakikaten çok farklı bir keyif. Uzun zamandır başlamak istiyordum kısmet olmamıştı, buradan önerileriyle vesile olan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Başlamak isteyenler de bu indirimi kaçırmasınlar bence.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 24 Aralık 2016, 00:10:50 »
Revolution Under Siege çok iyi bir şeçenek olmuş. 15 tl üzerinden 6 senedir uğraş verilen bir oyun olarak ve dönem oyunları klasmanında çok iyi bir fiyat indirimine girmiş. Aynı zamanda en detaylı AGEOD oyunlarından biri sayılabilir. Polonya Sovyet savaşı, İce march senaryosu ana campaign oynamadan önce oynanabilecek öğretici senaryolar. Bunun içine Finlandiya iç savaşı katılabilir.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2016, 00:14:43 Gönderen: Baris »