Gönderen Konu: Wars of Napoleon PBEM oyun  (Okunma sayısı 908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Wars of Napoleon PBEM oyun
« : 30 Ocak 2016, 15:12:25 »
1805 Ocak senaryosundan başlayan 7 oyuncunun iştirak ettiği günlük 1 (1 tur=15 gün oyun ölçeğinde) tur üzerinden oynanan oyundan görüntüler.

Oynanabilen ülkeler sırasıyla Britanya, Fransa, Avusturya, Prusya, Rusya, İspanya ve Osmanlı.

Stratejik harita:

Bölgesel bağlılık haritası Balkan cephesi: Eflak ve Boğdan Osmanlı'ya bağlı fakat otonom. Belgrad ve Atina isyana açık.

Kafkas cephesi: Rusya'nın İran, Bakü, Terek ve bir çok bölge üzerinden Çarın tarihsel tutumunu sergilediği durum şu an için oyunda da mevcut. Sınır bölgelerinde irili ufaklı devletler hem Osmanlı hem de Rusya ile devamlı savaş halinde. Savaş sebebine gerek yok.

Selim'in reformları sonucu piyade sınıfında sırasıyla tımar, yeniçeri ve Nizam-ı Cedid mertebesi oluşumu. Oyun gereği basitleştirilmiş hali ile.

Avrupadaki durum ve oyun senaryosu Fransa'ya karşı Avusturya, Rusya ve İsveç'in Britanya ile birlikte 3. koalisyonu oluşturduğu ve Napolyon'un ordusunun Pressburg ve Tilsit antlaşmasına kadar ilerleyeceği üzerine bir öngörü oluşturuyor. Osmanlı'nın strateji planı Avrupa savaşlarından da yararlanarak Balkanlar üzerindeki topraklarını kaybetmemek ve düzenli harp üzerinden Avusturya ve Rusya ile karşılaşmamak. Bu iyimser tahmin diplomasinin ucu açık.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Wars of Napoleon PBEM oyun
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2016, 10:06:50 »
Osmanlı askeri açıdan çok zayıf değil ama avrupada  orduların hareketleri çok rahat oluyor. Osmanlı ile İstanbul'dan Kars'a veya Belgrad'a savaşabilecek bir ordu götürmek en az altı ay sürer. Muhtemel savaş bölgelerine savunma mantığı ile ordu düzenleri kurmak lazım.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2016, 12:46:08 »
İlk 13 turda historical attrition seçeneği açıktı. Fakat diğer oyuncular daha sefer ve savaş olmadan bile birlik üretemiyoruz deyince seçeneği kapattım. Çünkü ordular zaten hareket ettiğinde yürüyüş boyunca çok hasar alıyor diğer AGEOD oyunlarına göre, durduk yere şehir ve kale içerisinde asker eksilmesi savaş hazırlığını zora soktu.  Prusya, İspanya, Rusya gibi ülkelerin ayrıca eksik garnizonları var. Osmanlı’nın artı tarafı hem eksik garnizon yok hem de çok fazla rezerv havuzu var. Kale komutanı, hızlı süvari özelliklerine sahip liderlerde oldukça bol fakat buna bir ayarlama yapılacak sanıyorum. Bir tek asker modeli biraz zayıf ve talimli hale getirmek için süre istiyor birde bölgesel seferberlik ve vergi toplama gibi kartlar daha az çıkıyor.

Ankara, İskenderun , Akka vs..nerde  tımarlı varsa hepsini İstanbul’a gemilerle taşıdım.  Oranın savunması zayıfladı, doğru bir karar mı oldu emin değilim. Tuna nehri üzerinde taşıma gemileri üretmeye başladım. Rusçuk, Varna ve Belgrad arası ordu sevkiyatını hızlandırır. Fakat Rusya’nın Karadenize hakimiyeti söz konusu olacak gözüküyor. Corfu’daki üssüde Adriyatik üzerinden tehdit.

Fakat historical attrition seçeneğine ana senaryo ekonomik gereklerini de düşünerek ileride yamalar ile uyumlu olmalı. Çok gerçekçi ve stratejik derinlik katan bir özellik.

Garnizonların bu oyunda olduğu gibi 5 adet reservden sonra tazelenmesi ve tazeleme önceliğin pasif angajman kuralları ve şehir&depo seviyesi etkeni dışında  bu özelliğin Rise of Prussia ve Thirty Years War oyunlarına da eklenmesi iyi olurdu.
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2016, 13:00:14 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #3 : 29 Kasım 2016, 12:46:51 »
The Generals HQ oyun kulübünde 7 kişilik WON pbem oyuna başladım (Prusya yı kontrol ediyorum). Gerçekten pbem seçeneği eğlenceli görünüyor diplomasi sayesinde. Gerçi oyunda yeniyim ama manual i okuyup birkaç tutorial seyrettim.

Fransa dışında major devletler Grand Campaign de az orduyla başladıkları için diplomasi önemli zannedersem. Şu anda Prusya ile Avusturya ve Rusya nın kime katılacaklarını görmeye çalışıyorum (zaten fransa ile ilişkileri (-) başlıyor. Muhtemelen hepimizin Napolyon a karşı GB ye katılmamız mantıklı olacak yoksa Fransa nın oyunu alması kaçınılmaz ?
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2016, 14:18:55 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2016, 22:49:45 »
Resmini yayınladığım pbem oyun beta aşamasında başladı ve 1806 yazına kadar devam etti. Fransa 1805 Ocak senaryosunda  İngiltere'ye bir çıkartma denedi ve kaybetti. Fakat yine de Avusturya'yı mağlup etmişti.

7 kişilik oyun eğlenceli olur. 2 Kişilik olarak da eğer oynanırsa belli kurallar koyarak da oynanabilir diye düşünüyorum.

Fransa, İspanya- 1 oyuncu (İspanya taraf değiştirene kadar)
Avusturya, Prusya ve Rusya- 1 oyuncu

Tarihi oynandığı ölçüde (Avusturya, Prusya ve Rusya'nın 1812 yılına kadar aynı anda Fransa'yla savaşta olmaması gibi) 2 kişilik oyun oldukça keyifli olabilir.

Ben zaman zaman http://www.wargame.ch/wc/nwc/NWCAboutUs.html JTS'nin Napolyon oyunlarını pbem oynuyorum.
The Generals HQ oyun kulübüne ileride katılabilirim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2016, 07:58:47 »
NWC (ve WGS yi) biliyorum, 2 tane tecrübeli oyun klübü fakat ana oyunları dediğin gibi JTS ve HPS, daha çok taktik bazlı napolyon oyunları AGEod gibi strategic ve campaign türü değil, onun için zamanında 3-4 JTS oyununu almama rağmen fazla oynamadım. Galiba seninle NWC de mesajlaştık 1-2 sene evvel (Hakan ben bu arada)

2 kişilik oyunu denemek isterim. Belki ideali 3 kişi olur ? çünkü Avusturya-Prusya-Rusya ve Birleşik Krallık tek 1 kişi kontrol ederse oyun uzayabilir. Şöyleki:

Alıntı
oyuncu1: *Fransa-İspanya-(Osmanlı?)

VS

oyuncu2:* Rusya, Birleşik Krallık
oyuncu3:* Avusturya, Prusya

(Tabii oyuncu 2 ve oyuncu 3 ally olacak.)

Osmanlı hakkında ne düşünürsün, belki AI ya bırakmak yerine Fransa oyuncusu kullanımında olsa daha adil olmaz mı ?

Bir de İspanya taraf değiştirene kadar demişsin, gerçekte 1808 deki taraf değiştirmesini mi kastettin yoksa oyunda otomatik olarak iki devlet arasında böyle bir ilişki mi var belli bir sene gelince, yani diplomasi açısından?

The Generals HQ oyun kulübüne katılırsan çok sevinirim, bize de faydası olur.
Zamanın olduğunda haber ver lütfen, dediğin gibi 2 kişilik veya benim yukarıda bahsettiğim 3 kişilik bir pbem oyun oynayabiliriz? tecrübeli oyuncular da var orada, benim gibi yeniler de ;>

« Son Düzenleme: 30 Kasım 2016, 08:46:41 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2016, 17:43:17 »
Hakan merhaba Histwar hakkında konuşmuştuk o zaman sanırım,

Diğer mesajla ilgili WON'un en son betasında eventler ilgili çok bir problem görememiştim. En son deneme amaçlı 1806 sonuna kadar AI'ye olan oyunumda Fransa'nın opsiyonları çalışıyordu. Düzeltilmesi gereken belki Pressburg Barışı sonrası Avusturya'nın Fransa ile ilaveten truce (geçiş hakkı ve ikmalden yararlanma zaten veriyor) içerisinde olması ve Saksonya'nın teslim olduktan sonra Fransa koalisyonunda bulunan Bavyera'ya savaş açmaması gibi bazı noktalar var. Rusya'nın 40 tümen sınırı belki tasarım gereği olabilir.

AGEOD forumlarında okuduğum AI yetersizliği ve turların uzun olması üzerine eleştiriler temel eleştiriler. Rus Gold'da da 3 taraf olmasına rağmen AI çok yeterli değildi. Fakat o oyunun yapımcısı sadece pbem üzerine tasarladığını belirtmişti. Benzer detaylı hiyerarşi kullanan ve çok detay barındıran bu oyunun sadece pbem oynanabileceğini beta aşamasında oyuncular arasında düşünülmüştü. Bahsettiğin gibi Napolyon dönemi üzerine campaign tarzında mükemmel bir oyun. Yama gerektirecek noktalar belki ileride ülkelere özel concript, war supply, horses vs tarzında dengelemeler olabilir.

2 taraf ve 3 oyuncu içeren taslak çok iyi. Osmanlı'da belki müttefik olmadan Fransa oyuncusu tarafından oynanabilir. War of Succession'da Osmanlı'ya Tuna nehri yakınlarına kaleler eklendi. Bunlar WON'a da eklenebilir.

Şu an War of Succession betasında olduğum için o oyunu pbem üzerine test ediyorum. Yakın zamanda katılabilirim.

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #7 : 02 Aralık 2016, 01:31:26 »
Evet doğru Barış, Histwar hakkında konuştuk ( o oyun da hala patch bekliyor, yazık)

Zaten bu tarz kapsamlı oyunlarda AI dan fazla birşey beklemek abartı olur, herzaman pbem oyun konusunda en iyi sonucu veriyor, insan faktörü tabii.

WoS konusunda kolay gelsin ...
AGEod tarzında tecrübem olmamasına karşın wego sistemini çok beğendim, şimdilik sadece napoleon era ile ilgileniyorum belki ileride WoS u da alabilirim.

TGHQ ya katılman güzel olacak, klüp 10 yıllık ve NWC kadar sağlam (ben WoN dan önce onlarla Histwar oynuyordum), orada görüşmek üzere.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2016, 01:32:08 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Lancier

• Yeni Çeri
  • *
  • Battle on..!
    • Profili Görüntüle
    • TWC
« Yanıtla #8 : 21 Aralık 2016, 12:21:02 »
Barış, dediğim gibi şuan TGHQ WoN pbem oyunları içindeyim, Wars of Napoleon Manual i okudum fakat  oyun detayları ile ilgili bazı anlayamadığım yerler var, corp içinde division oluşturma detayı, command penalty, cohesion-supply-menpower ... bu forumda sana özel mesaj atsam müsait zamanında bir bakıp cevaplayabilir misin acaba?
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2016, 12:21:27 Gönderen: Lancier »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2016, 12:33:07 »
Hakan istersen bu bölümde başlık aç oyuna ilgi duyanlar olabilir. Ben sorularını cevaplarım.