Gönderen Konu: Osmanlı Devlettinde Favori Padişahınız?  (Okunma sayısı 4839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
Ynt: Osmanlı Devlettinde Favori Padişahınız?
« Yanıtla #80 : 23 Ocak 2016, 14:56:40 »
Ozanın dediği 1914 onda zaten geçilemedi Çanakkale istikhamı Müttefikleri geçirmedi ( Başarıdan bahsetmiyorum , İstikhamdan hiç bahsetmiyorum zaten 1800 den 1900 e o istikhama dokunan oldumu öldümü kaldımı bilinmez ) .

1918 de ise İstanbul daki toplar Ozanın dediği gibi bir durumdaydı. Ateş edilemezdi zaten Sultenın eli kolu bağlıydı . Ki edilse bile İstanbulda değil İlk ateş Çanakkalede olurdu. Zaten kaybedilmiş bir dünya savaşında Müttefiklerinden çok toprak kaybedeceğin açık. Bazen düşünürüm Neden Berlin yada Viyana )(emin değilim bize okulda bundan bahsetmiyorlar ama sanmıyorum) değilde İstanbul , Aklıma bu gelir Tüm ortadoğu gidiyor yetmiyor Ta anadoluya kadar geliyorlar hadi diyelim Avrupadan ötesini sömürenilecek yer olarak görüyorlar , Fakat bukadar ağır bir antlaşmayı nasıl imzalatıyorsun İnsan utanır orda ulan Victoria 2 de bile hile açsan böyle bir anlaşmayı imzalattırmaya insanın içi elvermez. Neyse daha çok sinirlenmeden burda bırakıyorum yoksa hakaretde bulunucam bu Müttefiklere.

Çanakkale Savaşının kazanılmasıyla açığa çıkan taburları Enver Paşanın Irak ve Filistin yerine Galiçya'ya göndermesidir.Ve Kadir Mısıroğlu ne alaka...Ben onu falan takip etmiyorum.Ahmet Şimşirgil'i takip ediyorum.
ℂ⋆═══♥═Türkiye═♥═══ℂ⋆

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 23 Ocak 2016, 15:53:34 »
Çanakkale Savaşının kazanılmasıyla açığa çıkan taburları Enver Paşanın Irak ve Filistin yerine Galiçya'ya göndermesidir.Ve Kadir Mısıroğlu ne alaka...Ben onu falan takip etmiyorum.Ahmet Şimşirgil'i takip ediyorum.

Yanlış alıntı sanırım ? Çünkü ben kadir mısıroğlundan bahsetmedim .
Efsane

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 23 Ocak 2016, 16:04:51 »
Onun dışında çok ilginç bir olay daha oldu.1. ve 2. Dünya savaşlarında Fransa hep İngiltere'nin yanındaydı hep ilişkileri iyiydi yani.Bu olayda Osmanlı tarafına geçip İngiltere'yi karşısına aldı.
Bu olay 1807 de  1.dünya savaşı 1914   osmanlı 2.dünya savaşı zamanında yoktu
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

-Timur İmparatorluğu Diriliş -
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=43995.0

Çevrimiçi Faramir

• Yeni Çeri
  • *
  • здравствуйте товарищ Солдат
    • Profili Görüntüle
    • Ege Tanıl Blogspot
« Yanıtla #83 : 23 Ocak 2016, 17:04:10 »

O zaman sen okuyun Kaynak (umarım okursunuz: http://belgelerlegercektarih.com/tag/vahdettin-milli-mucadele)diye attığın yazının kaynak kısmına bakma gereği duymamışsın ki çünkü orada olan Tarihçiler arasın'da bu zatın da ismi vardı demek ki başkasına kaynak vermeden önce güzelce kendi okumamız lazımmış.Ayrıca 1807'den Enver Paşa'ya nasıl bağladınız hayret ediyorum.

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
  • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 23 Ocak 2016, 17:16:51 »

Kimi takip edersen et, Bu bizim umrumuzda değil. Sen bana tepki olan ilk mesajında "Kadir Mısıroğlu" kelimesini kullandın. Onu kaynak saydın.

"Kadir Mısıroğlu, Nihal Atsız’ın kitabını kaynak göstererek". Hem Enver Paşanın Irak ve Filistin yerine Galiçya'ya asker göndermesi ne alaka?

Mouth of Sauron'a katılıyorum.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2016, 17:17:10 Gönderen: Prussian İnfantry »
(aç/kapa)

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
  • Strateji Manyağı #NaziSavar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 23 Ocak 2016, 18:26:59 »
Bu olay 1807 de  1.dünya savaşı 1914   osmanlı 2.dünya savaşı zamanında yoktu
Onu biliyorum zaten demek istediğim önceleri Fransa ile ilişkimiz var.
"Ne ÇAYIN Şekersizliğine  Nede İNSANIN Şerefsizliğine Alışmadım Gitti..."
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 23 Ocak 2016, 19:55:56 »
Fransayla daha önceleri çok fazla diplomatik ilişkimiz var. Hâtta, çıkarları karşılığında Kutsal Roma İmparatorluğuna karşılık 2.Viyana Kuşatmasında, Minik Alman devletçiklerini(Aslında bizden büyük) Saf dışı çıkardığını hatırlıyorum. Ama bu gizli tutulmuştu, eğer tutulmasaydı muhtemel olarak Franklarda desteğe gelebilirdi. Ama sonradan, XIV.Louis, Osmanlının yenileceğini düşünüyor ve İstanbula ilk biz girelim diye plan yapıyorlar. Ama hayat mâlum, Planını uygulayamadan ölüyor. Franklarla ilk ilişkilerimiz Muhtemelen Avrupa Hun Devleti zamanından beri vardı. Çünkü Avrupa Hunlarının, Frankları yardımcı kavimler olarak nitelendirmesi doğrudur. Hatta Hun Hükümdari Uldin, kavimleri arkasina alarak(sonradan Attillayla anlasiyorlar) "Gunesin Batmadigi her yeri feth edebilirim" lafini Dogu Roma İmparatorlugunun elcisine bildiriyor.

Kaynaklar:Vikipedi(arastirilirsa bulunabilecek bir konu).
(aç/kapa)

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 23 Ocak 2016, 21:55:49 »
Olum fransızların büyük alman devletçiklerini safdışı bırakması yok saksonya,bradengburg ve bavyera prensleri 25 bin asker yolluyor. Batıda kaç tane büyük alman prensi var palatinmi yollicak asker.
fransızlar 1687 de direkt olarak hre ye karşı savaşa girdi 8 yıl almanyanın batısında avusturyalılar ile savaştılar.İş kuşatma savaşlarıa dönüp sonuçsuz kalınca 1695 te barış imzaladılar.
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
  • Strateji Manyağı #NaziSavar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 23 Ocak 2016, 21:56:57 »
Fransayla daha önceleri çok fazla diplomatik ilişkimiz var. Hâtta, çıkarları karşılığında Kutsal Roma İmparatorluğuna karşılık 2.Viyana Kuşatmasında, Minik Alman devletçiklerini(Aslında bizden büyük) Saf dışı çıkardığını hatırlıyorum. Ama bu gizli tutulmuştu, eğer tutulmasaydı muhtemel olarak Franklarda desteğe gelebilirdi. Ama sonradan, XIV.Louis, Osmanlının yenileceğini düşünüyor ve İstanbula ilk biz girelim diye plan yapıyorlar. Ama hayat mâlum, Planını uygulayamadan ölüyor. Franklarla ilk ilişkilerimiz Muhtemelen Avrupa Hun Devleti zamanından beri vardı. Çünkü Avrupa Hunlarının, Frankları yardımcı kavimler olarak nitelendirmesi doğrudur. Hatta Hun Hükümdari Uldin, kavimleri arkasina alarak(sonradan Attillayla anlasiyorlar) "Gunesin Batmadigi her yeri feth edebilirim" lafini Dogu Roma İmparatorlugunun elcisine bildiriyor.

Kaynaklar:Vikipedi(arastirilirsa bulunabilecek bir konu).
19 yy.Osmanlı'nın kötü yıllarından biridir.Fransa'nın yanına geçmesi İngiltere'yi karşısına almasında elbet çıkarı vardır.Yoksa geçeceğini sanmam.Fakat çıkarını bilmiyorum.
"Ne ÇAYIN Şekersizliğine  Nede İNSANIN Şerefsizliğine Alışmadım Gitti..."
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 24 Ocak 2016, 00:13:07 »
19 yy.Osmanlı'nın kötü yıllarından biridir.Fransa'nın yanına geçmesi İngiltere'yi karşısına almasında elbet çıkarı vardır.Yoksa geçeceğini sanmam.Fakat çıkarını bilmiyorum.
1807 yi diyorsan O zaman Napolyon Fransası ingiltere ile düşmanlar.Napolyon avrupayı feth ederken İngilterenin kurduğu koalisyonlar ile savaşıyor sonuçta ingiltere hariç tüm avrupayı işgal ediyor.İngilizlere karşı kıta ablukası uyguluyor.
Napolyon düştüken sonraları ise ikiside sömürgeci olarak müttefik oluyorlar

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 24 Ocak 2016, 00:26:05 »
Olum fransızların büyük alman devletçiklerini safdışı bırakması yok saksonya,bradengburg ve bavyera prensleri 25 bin asker yolluyor. Batıda kaç tane büyük alman prensi var palatinmi yollicak asker.
fransızlar 1687 de direkt olarak hre ye karşı savaşa girdi 8 yıl almanyanın batısında avusturyalılar ile savaştılar.İş kuşatma savaşlarıa dönüp sonuçsuz kalınca 1695 te barış imzaladılar.

Aynen onu ifade etmek istemistim, Fransizlar bir taraftan bize yardimci oluyorlardi galiba o konuda. Niceyi gene biz ele geciriyoruz.
(aç/kapa)