Gönderen Konu: Osmanlı Devlettinde Favori Padişahınız?  (Okunma sayısı 5485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
Ynt: Osmanlı Devlettinde Favori Padişahınız?
« Yanıtla #60 : 20 Ocak 2016, 18:54:00 »
Ya bugün kolay 2.Abdülhamit'e sallamak...Adam sevmiyorum demiş Eyvallah ama sen kimsin insanların atam dediği adamlara çöp diyorsun?Senin tarih bilincin var mıdır acaba?

2.Abdülhamit:Hamidiye ve Mecidiye tabyalarını yaptırmıştır(ki Çanakkale Harbinin kazanılmasında büyük etkisi vardır).
Vahdettin Han:Atatürk'ü Samsun'a göndermiştir.Atatürk'e "Milletimizin masuniyetini te’yid ve mülkünün eyadi-i mütearrızından tahlisi için yekvücud olarak hareket edilmesini, selâmı şahanemle ‘asker’ ve ‘memurin’ ve ‘ahaliye’ tebliğini irade ettim."demiştir.

Bu hususta:Üstelik Sultan Vahidüddin bununla kalmamış ve bu iş için lüzumlu parayı da şahsi atlarını satarak temin etmiştir. Kadir Mısıroğlu, Nihal Atsız’ın kitabını kaynak göstererek Sultan Vahidüddin’in bu suretle elde ettiği 40 bin altını M. Kemal’e verdiğini aktarmaktadır.[23] Bu bilgiyi, “sıkı Atatürkçü” Ismet Bozdağ da doğrulamaktadır.[24]

“Damarlarımı kesseniz Atatürk diye akar” diyen Cemal Kutay, padişahın M. Kemal’e 25 bin altın verdiğini ve o zaman bu parayla Istanbul’un onda birinin satın alınabileceğini bir mülakatta açıklamıştır.[25] Nitekim dönemin Dahiliye Nazırı (Içişleri Bakanı) Mehmed Ali Bey, Osmanlı Dahiliye Nezaretinin M. Kemal’e 25 bin lira verdiğine dair makbuzun fotokopisini Fransa’da çıkardığı “La Republique Enchainee” isimli gazetede yayınlamıştır.

Kaynak(umarım okursunuz):http://belgelerlegercektarih.com/tag/vahdettin-milli-mucadele/

Onyıllarca kendisine Kızıl Sultan dedirten Le Rire Gazetesi(Fransa)ve Ermeni Kasabı diyen karikatür(Fransa)

Lütfen TARİH BİLİNCİ'Nİ elde edin.Her söylenene biat etmeyin.Araştırın,belge isteyin,okuyun ve öğrenin!

ℂ⋆═══♥═Türkiye═♥═══ℂ⋆

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
  • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 20 Ocak 2016, 19:15:41 »
İnanmayanı kimse inandıramaz. Bana kimsin diyorsunda, sen kendinin kim olduğunu gerçekten biliyor musun? Tarih okumaya odaklı bir kişiyim ben.
2.Abdülhamit'ten öncede, O boğazlarda toplar vardı hattaki 1807 yılında İngilizler boğaza gelince, 3.Selim boğazdaki toplar sayesinde kurtulmuştu. Onun dışında biz 2.Abdülhamit öyle birşey yapmadı demedik, sanki böğürürmüş gibi eleştiriyorsun beni. Kadir Mısıroğlunu dinleme, o adam Atatürkçülerin baş düşmanıdır, her çekiminde mutlaka bir sözcük vardır, elimde belge var der gösteremez. Sultan Vahüddin değil, Vahdettin eski Osmanlı Türkçesi kullanmıyoruz.

Hem benim nereden çıkarttın, Padişahların hep yararı olmadığını dediğimi?
(aç/kapa)

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 20 Ocak 2016, 19:54:13 »
2.Abdülhamit'ten öncede, O boğazlarda toplar vardı hattaki 1807 yılında İngilizler boğaza gelince, 3.Selim boğazdaki toplar sayesinde kurtulmuştu.
Boğazlarda toplar vardı :D ,...
O yüzden ingiliz savaş gemileri boğazdan fink atarak geçip istanbul önlerine zincir attı.
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

-Timur İmparatorluğu Diriliş -
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=43995.0

Çevrimiçi Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 20 Ocak 2016, 20:12:33 »
O yüzden ingiliz savaş gemileri boğazdan fink atarak geçip istanbul önlerine zincir attı.

Ateş emrini veren biri olmadığı için olabilirmi . Hadi onu geçtim 1807 deki gemilerle 1918 gemileri aynımı.

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 20 Ocak 2016, 20:36:37 »
Zincir atamadılar, Fatih'in şahi toplarından kalanlar boğazlardaydı ve çok azdı tahmin edemiyorum ancak, anî bir ateş ile geçemediler.
1807 ile 1914'ün şuan ki konumuzla alakası yok, 1915'te boğazlardaki az sayıdaki toplar ve kahraman askerler kurtarmıştı tabii.
+Wayfear, bir konuda haklı olabilir.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2016, 20:37:50 Gönderen: Prussian İnfantry »
(aç/kapa)

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 20 Ocak 2016, 21:00:45 »
Ügüt reis gelmiş döktürmüş gene ;D Bak güzel kardeşim Kadir Mısıroğlu ile Tarih bilinci bir kere birbirine tamamen zıt. Çünkü Kadir Mısıroğlu cinnidir ;D ;D Kaynak alacağın yeri bile bilmiyorsun, gitmişsin kimin yazdığı belli olmayan ve milleti inandırmak için "belgelerle" "gerçek tarih" gibi kelimeler kullanmaya lüzum görmüş bir internet sayfasını kaynak göstermişsin. Bunun yerine Halil İnalcık gibi değerli adamların eserlerini okumanı öneririm, önce bilgi depolayınız, sonra fikir sahibi olursunuz. Bilmediğiniz çok şey var(yanlış anlamayın benim de var ve her yeni şey öğrendiğimde bunu tekrar hissediyorum). Öğrenin. Böylece sırf birini savunmak için yazı yazmaz, komik kişilere ve kaynaklara dayanmazsınız.

Bu arada yorumlar fanatikleşmeye devam ederse bir ayar çekmek zorunda kalırız sayfaya. Sonra kabullenemediler de sildiler demeyin. Uyarıyı buraya konduralım. İyi tartışmalar :)

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 20 Ocak 2016, 21:02:55 »
Ateş emrini veren biri olmadığı için olabilirmi . Hadi onu geçtim 1807 deki gemilerle 1918 gemileri aynımı.
Neden geçtiklerini bilemiyorum açıksacı senin dediğin olabilir.
Ama neden celallendin allah allahh....
Neyse  Baron de tot çanakkale istihkamı kurmamışmıydı ihmalmi edildi orası ??
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 20 Ocak 2016, 21:08:37 »

Kendin ile çelişiyorsun..
(aç/kapa)

Çevrimiçi Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 20 Ocak 2016, 21:15:40 »
Neden geçtiklerini bilemiyorum açıksacı senin dediğin olabilir.
Ama neden celallendin allah allahh....
Neyse  Baron de tot çanakkale istihkamı kurmamışmıydı ihmalmi edildi orası ??

Ozanın dediği 1914 onda zaten geçilemedi Çanakkale istikhamı Müttefikleri geçirmedi ( Başarıdan bahsetmiyorum , İstikhamdan hiç bahsetmiyorum zaten 1800 den 1900 e o istikhama dokunan oldumu öldümü kaldımı bilinmez ) .

1918 de ise İstanbul daki toplar Ozanın dediği gibi bir durumdaydı. Ateş edilemezdi zaten Sultenın eli kolu bağlıydı . Ki edilse bile İstanbulda değil İlk ateş Çanakkalede olurdu. Zaten kaybedilmiş bir dünya savaşında Müttefiklerinden çok toprak kaybedeceğin açık. Bazen düşünürüm Neden Berlin yada Viyana )(emin değilim bize okulda bundan bahsetmiyorlar ama sanmıyorum) değilde İstanbul , Aklıma bu gelir Tüm ortadoğu gidiyor yetmiyor Ta anadoluya kadar geliyorlar hadi diyelim Avrupadan ötesini sömürenilecek yer olarak görüyorlar , Fakat bukadar ağır bir antlaşmayı nasıl imzalatıyorsun İnsan utanır orda ulan Victoria 2 de bile hile açsan böyle bir anlaşmayı imzalattırmaya insanın içi elvermez. Neyse daha çok sinirlenmeden burda bırakıyorum yoksa hakaretde bulunucam bu Müttefiklere.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2016, 21:18:09 Gönderen: Wayfear »

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 20 Ocak 2016, 21:24:55 »
Wayfear çok haklı.  :ceasaryes:
(aç/kapa)

Çevrimdışı Faramir

• Yeni Çeri
  • *
  • здравствуйте товарищ Солдат
    • Profili Görüntüle
    • Ege Tanıl Blogspot
« Yanıtla #70 : 21 Ocak 2016, 00:09:20 »
Arkadaşın dediği kaynağa baktım ondan sonra yazıyı yazanın aldığı kaynaklara baktım bir ikisi dışında beş para etmez kaynaklardı hele ki Kadir Mısıroğlu yazan yeri görünce buna tamamen ikna oldum gelelim II.Abdülhamid'e kendisi yıllarca insanları sömürmekle kalmamış abuk subuk işlere büyük bir paralar yatırmıştır.Tabi ki yaptığı çok iyi şeyler vardır.Fakat bunlar yapılırken verilen imtiyazları unutmamak lazım.Hicaz demiryolları yapıldı tamam iyi güzel'de neyin karşılığında yapıldı işte burası sıkıntı bunun dışında.Theselya harbine değinirsek kazandığı savaşı toprak bitirerek sonlandırdı.Sırf Mithat Paşa'dan korktuğu için Fransızlar'dan Mithat Paşa'yı geri istedi karşılığında ise Tunus'ta ki Osmanlı Hakimiyetinden vazgeçti.Osmanlı Hanedanları arasında en fazla Toprak kaybetmekle kalmadı.93 Harbi gibi bir felakette sergilediği yanlış tutumlar yüzünden savaşın kaybına yol açtı.Devrin tüm insanlarına kan kusturdu.Yıldız Sarayın'dan çıkan Jurnallerden bahsetmeye gerek bile yok zaten.Yahudilere toprak vermedi olayı zaten yalanlandı tarihçiler tarafından öyle bir olay asla gerçekleşmedi.Bunlar daha uzar gider ama burada keseyim artık.

Çevrimiçi Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 21 Ocak 2016, 00:19:29 »
Arkadaşın dediği kaynağa baktım ondan sonra yazıyı yazanın aldığı kaynaklara baktım bir ikisi dışında beş para etmez kaynaklardı hele ki Kadir Mısıroğlu yazan yeri görünce buna tamamen ikna oldum gelelim II.Abdülhamid'e kendisi yıllarca insanları sömürmekle kalmamış abuk subuk işlere büyük bir paralar yatırmıştır.Tabi ki yaptığı çok iyi şeyler vardır.Fakat bunlar yapılırken verilen imtiyazları unutmamak lazım.Hicaz demiryolları yapıldı tamam iyi güzel'de neyin karşılığında yapıldı işte burası sıkıntı bunun dışında.Theselya harbine değinirsek kazandığı savaşı toprak bitirerek sonlandırdı.Sırf Mithat Paşa'dan korktuğu için Fransızlar'dan Mithat Paşa'yı geri istedi karşılığında ise Tunus'ta ki Osmanlı Hakimiyetinden vazgeçti.Osmanlı Hanedanları arasında en fazla Toprak kaybetmekle kalmadı.93 Harbi gibi bir felakette sergilediği yanlış tutumlar yüzünden savaşın kaybına yol açtı.Devrin tüm insanlarına kan kusturdu.Yıldız Sarayın'dan çıkan Jurnallerden bahsetmeye gerek bile yok zaten.Yahudilere toprak vermedi olayı zaten yalanlandı tarihçiler tarafından öyle bir olay asla gerçekleşmedi.Bunlar daha uzar gider ama burada keseyim artık.

Sonunda biri özetledi . Teşekkürler  tbrk*

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 21 Ocak 2016, 11:11:39 »
Kendin ile çelişiyorsun..

Wayfear ile siz neyin kafasındasınız ben 1914 den bahsetmiyorum.

III.Selim zamanı boğazı kolayca geçen İngiliz kalyonlarından bahsediyprum arakadaş son yorum 1918 den bahsetmişş

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 21 Ocak 2016, 13:32:57 »
Alakası yok, ani bir top ateşi ile ingilizler çıkarma bile yapamadı. Napolyon ile ittifak bozulmuştu sonra.
(aç/kapa)

Çevrimiçi Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 21 Ocak 2016, 14:04:02 »
Wayfear ile siz neyin kafasındasınız ben 1914 den bahsetmiyorum.

III.Selim zamanı boğazı kolayca geçen İngiliz kalyonlarından bahsediyprum arakadaş son yorum 1918 den bahsetmişş

Senin cevabını ozan vermiş. İngilizler boğaza fink atarak 1918 de geliyor. Yani kendinle çelişiyorsun. Sen 1800 lerden bahsediyortum sanaken bahsettiğin konu 1918 haberin yok. Bilgisizlik ..

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 21 Ocak 2016, 17:31:49 »
Ozan heralde onun ismi yukarıda 1807 yılında ingiliz gemilerini boğazdaki toplar durdurdu diye YAZDIYA EN ÜSTTTE ben ona diyorum 2 gündür anlamadınız mı.Ben o parargrafa demedim o içerideki 1 cümleye yazdım ...

Sultan Selim öyle boğazdaki toplar sayesinde kurtulmadı ingiliz gemileri istanbula gelince toplar çıkarıldı konuşlandırıldı bunu gören ingiliz komutanı korkup geri çekildi

İngiliz çıkartma bile yapamadan 1807 de nasıl istanbul önlerine gelebiliyor onuda açıkla o zaman allah allah

Alıntı içerisine aldığım cümleyi tekrar oku istersen
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2016, 17:36:14 Gönderen: Celali »

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 21 Ocak 2016, 17:33:09 »
Alakası yok, ani bir top ateşi ile ingilizler çıkarma bile yapamadı. Napolyon ile ittifak bozulmuştu sonra.
Senin dediğin ingilizlerin iskenderiye çıkartması girişimi o mısırda

https://www.academia.edu/585288/%C4%B0stanbul_%C3%96nlerinde_Bir_%C4%B0ngiliz_Filosu_Uluslararas%C4%B1_Bir_Krizin_Siyas%C3%AE_ve_Asker%C3%AE_Anatomisi Çanakkale de olan topçular topları kullanmayı dahi bilmiyordu nasıl durdursunlar 1807 de ingiliz filosunu
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2016, 18:00:35 Gönderen: Celali »

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 21 Ocak 2016, 18:42:35 »
"Savaşın gelişimi
Bunun üzerine Büyük Britanya, Osmanlılara savaş ilan etti. 1807 yılında Büyük Britanya, Çanakkale Operasyonu'na başladı. 19 Şubat 1807'de, Sör John Duckworth komutası altında Britanya Donanması, Çanakkale'yi ve Gelibolu'yu işgal etti. Bunu takiben Büyük Britanya, İstanbul'a ilerlemeye başladı. Marmara Denizi'nde Osmanlı Donanması'nı yendi. Donanma, İstanbul Boğazı'na varınca, buradaki sert savunmayla karşılaştı. Dolayısıyla, ağır kayıplar vererek geri çekildi.

Operasyonun başarısızlığı nedeniyle, Büyük Britanya hükümeti İskenderiye Operasyonu yapılmasına karar verdi. 16 Mart'ta, İskenderiye'ye çıkarma yapıldı. Ancak burada Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın güçlü savunması, Büyük Britanya'ya ağır kayıp verdirtti. Dolayısıyla, Büyük Britanya buradan da geri çekildi."

Kaynak
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2016, 18:43:42 Gönderen: Prussian İnfantry »
(aç/kapa)

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 21 Ocak 2016, 19:31:32 »
"Savaşın gelişimi
Bunun üzerine Büyük Britanya, Osmanlılara savaş ilan etti. 1807 yılında Büyük Britanya, Çanakkale Operasyonu'na başladı. 19 Şubat 1807'de, Sör John Duckworth komutası altında Britanya Donanması, Çanakkale'yi ve Gelibolu'yu işgal etti. Bunu takiben Büyük Britanya, İstanbul'a ilerlemeye başladı. Marmara Denizi'nde Osmanlı Donanması'nı yendi. Donanma, İstanbul Boğazı'na varınca, buradaki sert savunmayla karşılaştı. Dolayısıyla, ağır kayıplar vererek geri çekildi.

Operasyonun başarısızlığı nedeniyle, Büyük Britanya hükümeti İskenderiye Operasyonu yapılmasına karar verdi. 16 Mart'ta, İskenderiye'ye çıkarma yapıldı. Ancak burada Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın güçlü savunması, Büyük Britanya'ya ağır kayıp verdirtti. Dolayısıyla, Büyük Britanya buradan da geri çekildi."

Kaynak

:ceasaryes:

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
  • Strateji Manyağı #NaziSavar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 23 Ocak 2016, 14:17:25 »
"Savaşın gelişimi

Kaynak
Onun dışında çok ilginç bir olay daha oldu.1. ve 2. Dünya savaşlarında Fransa hep İngiltere'nin yanındaydı hep ilişkileri iyiydi yani.Bu olayda Osmanlı tarafına geçip İngiltere'yi karşısına aldı.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2016, 14:18:41 Gönderen: frebaba2121 »
"Ne ÇAYIN Şekersizliğine  Nede İNSANIN Şerefsizliğine Alışmadım Gitti..."
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral