Gönderen Konu: Osmanlı Devlettinde Favori Padişahınız?  (Okunma sayısı 6644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
  • Strateji Manyağı #NaziSavar
    • Profili Görüntüle
Osmanlı Devlettinde Favori Padişahınız?
« : 29 Aralık 2015, 23:24:37 »
Padişahlar tartışılamaz ama herkesin sevdiği bir padişah vardır.Mesala bazı padişahlar ülkeyi iyi yönetememişler.Bu olayda Osmanlı Devleti'ni gerileme dönemine yönlendirmiştir. Sizce en iyi padişah kim?

( IV Murat'ın yönetim biçimi hoşuma gidiyor ama II Abdulhamit'te Yokluk içinde varlık yapmayı başarmış.Ülkenin başında kalsaydı belki I.Dünya savaşını bile kazanırdık.Belki o savaşa bile gerek kalmazdı)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2016, 18:37:33 Gönderen: frebaba2121 »
"Ne ÇAYIN Şekersizliğine  Nede İNSANIN Şerefsizliğine Alışmadım Gitti..."
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı leosezer

• Yeni Çeri
  • *
  • delisezer
    • Profili Görüntüle
Ynt: Osmanlı Devlettinde Favori Padişahınız?
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2015, 12:05:30 »
2. Abdülmecid?

Çevrimdışı Karahan

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2015, 12:38:54 »
Ben en çok I. Darth  Sidious'u beğeniyorum. Ülkenin bölünmüşlüğüne son verdi, isyanları ve isyancıları bastırıp güçlü merkezi bir otorite tesis etti.

Çevrimdışı ak_gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2015, 15:05:10 »
Fatih Sultan Mehmet

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2015, 18:39:45 »
Abdulhamit olacaktı orası.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2016, 18:38:27 Gönderen: frebaba2121 »
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Satanis Kesen Kedi

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 31 Aralık 2015, 00:44:44 »
III.Selim

[playercard id=76561198079078593]

Çevrimdışı ßozkurt

• Yeni Çeri
  • *
  • Tanrı Türk'ü Korusun !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 31 Aralık 2015, 10:26:55 »
Galiba Abdülhamit'den bahsetti. Benimkiler FSM , Yavuz Selim , 4. Murad , 3.Selim , 2. Mahmud , ve 2. Abdülhamit. Çok fazla oldu ama hepsinin iyi özellikleri var
TÜRK'ÜN ATASI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'TÜR !

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 31 Aralık 2015, 19:32:59 »
II. Abdülhamid demek istemiş galiba ama kendisinin büyük bir siyasi dehasını göremedik. Kendisinin yönetiminde, Yunanistan'a Teselya'yı, İngiltere'ye Mısır ve Kıbrıs'ı hatta güney afrika'daki çeşitli yerleri vermiştir bu mu büyük başarı?

Toplumdaki münevver kesime uyguladığı sansüre falan hiç girmiyorum. Kendisini hiç sevmem.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2015, 19:33:46 Gönderen: Franz »
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Aralık 2015, 20:29:10 »
II. Abdülhamid demek istemiş galiba ama kendisinin büyük bir siyasi dehasını göremedik. Kendisinin yönetiminde, Yunanistan'a Teselya'yı, İngiltere'ye Mısır ve Kıbrıs'ı hatta güney afrika'daki çeşitli yerleri vermiştir bu mu büyük başarı?

Toplumdaki münevver kesime uyguladığı sansüre falan hiç girmiyorum. Kendisini hiç sevmem.

Sadece bununla sınırlı kalsa keşke Daha tonlarca var böyle toprak kayıpları.

Bazıları tarafından Döneminde Toprak kaybı olmayan padişah olarak anılması da garip.

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Ocak 2016, 15:29:06 »

Tartışma çıktıysa bi yorum atayım:
Yunanistanın almak için saldırdığı epir bölgesi idi osmanlı ordusu teselyayı işgal edip atinaya yöneldi fakat barış antlaşmasıyla eski sınırlara geri dönüldü.
Mısırın kıbrısın afrikadaki yerlerin kaybı sanki sultanın basiretsizliğiymiş gibi dedin ama bunlar hep 93 harbinin artçı sarsıntıları  Münevver jön türklerin Ruslarla harb etmesi sonucu  imparatorluğun zayıflamasının sonucu.Nasıl oluyor sultan II.abdülhamid desenizde Abdülazizi tahttan indirip katleden sadrazam-serdar ikilisi cephede aynı şeyi yapamadılar.Genelkurmay rusların tunayı geçmesine adeta göz yumdu..
Savaşta ordusunu ve barışta maliyesini kaybeden bir imparatorluk tabi ki de mısırın işgalini önleyemez.

Mısır'ın düşmesinden sonra bu batmış imparatorluk 26 yıl boyunca toprak parçası kaybetmedi nedense ???
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2016, 16:40:50 Gönderen: cemoooo »
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

-Timur İmparatorluğu Diriliş -
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=43995.0

Çevrimdışı busbesman

• Azab
  • *
  • haritacıyım
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Ocak 2016, 17:39:46 »
2.Abdülhamid, Yavuz Sultan Selim Han ve Fatih Sultan Mehmet.

Lütfen imla kurallarını katletmeyelim
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2016, 18:45:46 Gönderen: Little Jacob »

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Ocak 2016, 18:37:07 »
Hata yaptım kusura bakmayın.Gece 12'de konu açarsam böyle olur.Özür dilerim.Abdulhamit Han Demek İstemiştim.
Sultan II. Abdülhamit Han Neler Yaptırmıştır ?

– Tahta çıktığı zaman 252 milyon altın olan borcumuzu madenleri işleterek ve aldığı bir kısım tedbirlerle, tahttan indirildiğinde 30 milyon altına inmişti.

– Anadolu ve Rumeli demiryollarının büyük bir kısmını ikmal ettirerek, bölge için stratejik ve ekonomik çok büyük ehemmiyete haiz olan ve Haydarpaşa’dan Medine-i Münevvereye kadar uzanan Hicaz demiryolunu yaptırdı.

– Batı tarzındaki ilk ve orta tahsilin hakiki müessiri Abdülhamit Han’dır. İptidai denilen ilk mektepleri köylere kadar sokan O’dur.

– Köylerdeki ilkokulların dışında 300 tane orta okul açtırdı ki, bu okullarda yabacı dillere kadar bir çok yeni dersler okutuldu.

– İstanbul Erkek Lisesi’yle beraber 5 lise açmış, 40 lisenin daha açılmasını karara bağlamıştır.Sultan Abdülaziz zamanında yapılan Galatasaray Lisesi’ne yeni bölümler ilave ettirerek modern bir hale gelemsini sağlamıştır.

-Kuduz mucidi Pastör’e 10.000 altın göndererek Dünya tıp çalışmalarına yardımcı oldu.Bizde ilk kuduz müessesini o kurdurdu.(Fazla kimse bunu)

-Beyşehir Göl’ünden Konya Ova’sına sulama kanalı açtırarak Konya Ovası’nın büyük bir kısmının sulanmasını temin etti.

-Bütün memlekette ticaret, ziraat ve sanayi odaları O’nun zamanında kurulmuştur.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 01 Ocak 2016, 18:51:53 »
Galiba Abdülhamit'den bahsetti. Benimkiler FSM , Yavuz Selim , 4. Murad , 3.Selim , 2. Mahmud , ve 2. Abdülhamit. Çok fazla oldu ama hepsinin iyi özellikleri var
Bu arada son padişah olan Vahdettin'i de unutmuyalım. I.Dünya Savaşı'ndan kalan enkazı istemese de devraldı.Her ne kadar bazı hainler tarafından vatan haini olarak adlandırılsa da Milli Mücadeleyi başlatan padişah olduğunu pek bilen yoktur.

Bunun için 600 yıl boyunca 3 kıtaya yayılmış dedesinden kalan imparatorluğun yıkılmasına göz yummuştu.Belki de Türk Tarihi'nin son 100 yılındaki en fedakar adamıdır.Sonraları M.Kemal Paşa tarafından yurt dışına sürdürülmüştür.(Kendisi can güvenliğinden süphe etmiştir).

Yurtdışına tek bir kuruşu bile olmadan mecburen gitmiştir. San Remo(İtalya) şehrinde kirada kalmıştır.Yoksuluk içinde vefat etmiştir.(Hatta tabutuna bile haciz konmuştur)

Belli bir süre sonra borç ödendikten sonra Şam'a(Suriye) gömülmüştür.(Yurtdışında kabri olan tek padişahtır)

Tarih kitaplarında hain ,gerçek tarih  de ise fedakar bir padişahtır.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Tatarullah32

• Yeni Çeri
  • *
  • "Evlere,Kapılarından Girin"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Ocak 2016, 18:56:42 »
II.Mehmed
"Sizin Üzerinize Kitap İndirmemiz Sizlere Yetmiyor Mu?"

-Mirza Muhammed Ali

Tatarullah32, Bahai inancına mı sahipsiniz ?

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 01 Ocak 2016, 23:01:17 »
Abdulhamid donemindeki toprak kayiplarini İTC ile kiyas ederseniz belki daha anlasilir.Sansur falan geciniz bunlari efendim.Bir seyler yapmak istiyorsaniz mutlak otorite lazimdir.M.Kemal'in dedigi gibi basarinin sirri rakiplerini bertaraf etmektir.Matbuat kanunu,Takriri Sukun Kanunu nedir hocam?Sultan Hamid'in istibdadini elestirirken devrimciye demokrat lanse etmek tezattir azizim.

Çevrimdışı QuarisTR

• Azab
  • *
  • Uzayın QeQolar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 02 Ocak 2016, 20:45:17 »
Fatih Sultan Mehmed  tbrk*

Çevrimdışı Tupac

• Yeni Çeri
  • *
  • Hasta Siempre Comandante
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Ocak 2016, 21:09:32 »
Osmanlıya antipatim var ama genç osman favorim. Padişah olmasada Cem Sultanda var.
Bide osman gaziyi falan sevin sonuçta o gelmeden önce dutluktu buralar ;D.
Only GOD can judge Me!
-TUPAC SHAKUR
SNAL ♡

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 02 Ocak 2016, 23:42:43 »
Osmanlıya antipatim var ama genç osman favorim. Padişah olmasada Cem Sultanda var.
Bide osman gaziyi falan sevin sonuçta o gelmeden önce dutluktu buralar ;D.
Neden antipatın varki  ;D(Yönetim Biçimini bende sevmem ama yöneticileri iyi)
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 03 Ocak 2016, 04:19:00 »
Mısır'ın düşmesinden sonra bu batmış imparatorluk 26 yıl boyunca toprak parçası kaybetmedi nedense ???

Büyük başarı valla. 26 yıl boyunca toprak kaybetmememizin nedeni kendisi değil mi? Çok büyük adamdı. Adam zaten savaşmadan tonla toprak vermiş, Sanki elin İngiliz'i Irak'a girse tutacak. Bir de kendisi baştayken 1. dünya savaşını kazanırız denmiş bence yanlış, 1. dünya savaşı başlamadan itilaf devletleri teslim olurdu.
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2016, 08:57:25 Gönderen: Franz »
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Ocak 2016, 11:08:00 »
Büyük başarı valla. 26 yıl boyunca toprak kaybetmememizin nedeni kendisi değil mi? Çok büyük adamdı. Adam zaten savaşmadan tonla toprak vermiş, Sanki elin İngiliz'i Irak'a girse tutacak. Bir de kendisi baştayken 1. dünya savaşını kazanırız denmiş bence yanlış, 1. dünya savaşı başlamadan itilaf devletleri teslim olurdu.
Almanya tarafına geçmeseydik.Son dönemlerde güçlenip itilaf tarafına geçerdik belki.(
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 03 Ocak 2016, 15:40:46 »
İtilaf devletleri bizi bölmek istiyor zaten ne müttefikliği ki Osmanlı'nın o saaten sonra toplanması imkansızdı.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 03 Ocak 2016, 16:55:18 »
Ulan ne kadar otorite aşığı varmış ;D Gelde şimdi bunlara bireysel özgürlüklerden,haklardan,anayasadan bahset ;D ;D Ahahah ;D

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 03 Ocak 2016, 18:24:37 »
İtilaf devletleri bizi bölmek istiyor zaten ne müttefikliği ki Osmanlı'nın o saaten sonra toplanması imkansızdı.
Kurtuluş savaşı nasıl oldu peki? Demek ki toparlanibilirmiş.
İtilaf devletleri savaş açmış bir ülke bağımsızlığını ilan etmişse daha iyisinide yapabilir.Ama yöneticiler kötüydü.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Sir Falcon

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 03 Ocak 2016, 19:02:32 »
Farklı padişahların çok büyük başarıları olmuş elbette ama zamanın zor şartlarında siyonizme-emperyalizme karşı dik durabilmesi açısından II Abdulhamid'in hayatı ilgimi çekiyor.
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
Crusader Kings 2 devlet yönetimi+Europa Universalis 4 Diplomasisi+Victoria 2 Ekonomisi+Hearts of için 3 Askeri sistemi+Total warın savaş sistemi.

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 03 Ocak 2016, 19:47:10 »
Farklı padişahların çok büyük başarıları olmuş elbette ama zamanın zor şartlarında siyonizme-emperyalizme karşı dik durabilmesi açısından II Abdulhamid'in hayatı ilgimi çekiyor.
Zaten o dönemlerde iyi denebilecek tek padişah
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 03 Ocak 2016, 23:11:20 »
Kurtuluş savaşı nasıl oldu peki? Demek ki toparlanibilirmiş.
İtilaf devletleri savaş açmış bir ülke bağımsızlığını ilan etmişse daha iyisinide yapabilir.Ama yöneticiler kötüydü.
İngiltere,benim bildiğim kurtuluş savaşında askeri bir operasyonda bulunmuyor ki zaten bulunamazdı çünkü halkı savaşmaktan bıkmış yorgun düşmüştü.Ama bizim milletimizin hayata kalmak için her türlü fedakarlığı yapması gerekiyordu ve yaptı atalarımıza büyük bir minnet borcumuz var.

Osmanlının Balkan savaşlarındaki performansı ile zaten neler yapabileceği çok açık.Üstelik bir zamanların en büyük donanmalarından birine sahip bir devletin,donanması çürümeye bırakılıyor bu kadar rahat bir devlet ile yürüyeceğini sanmıyorum.

Ulan ne kadar otorite aşığı varmış ;D Gelde şimdi bunlara bireysel özgürlüklerden,haklardan,anayasadan bahset ;D ;D Ahahah ;D
Katılıyorum böyle tiplerin sırtına kırbacı vursan sesini çıkartmaz.

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 03 Ocak 2016, 23:25:54 »
İngiltere,benim bildiğim kurtuluş savaşında askeri bir operasyonda bulunmuyor ki zaten bulunamazdı çünkü halkı savaşmaktan bıkmış yorgun düşmüştü.Ama bizim milletimizin hayata kalmak için her türlü fedakarlığı yapması gerekiyordu ve yaptı atalarımıza büyük bir minnet borcumuz var.

Osmanlının Balkan savaşlarındaki performansı ile zaten neler yapabileceği çok açık.Üstelik bir zamanların en büyük donanmalarından birine sahip bir devletin,donanması çürümeye bırakılıyor bu kadar rahat bir devlet ile yürüyeceğini sanmıyorum.
Katılıyorum böyle tiplerin sırtına kırbacı vursan sesini çıkartmaz.
Neyse bence isyanlar herşeyi değiştirir.İsyanlar sayesinde halkı istediğine ulaşır.Osmanlıda 17.yy. Bozulmaya başladı. Yasası isyanlar.Yaşasın Halk.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı leosezer

• Yeni Çeri
  • *
  • delisezer
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 04 Ocak 2016, 10:13:15 »
"Vahdettin, Kurtuluş Savaşını başlatan padişah"  :popcorn:

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 04 Ocak 2016, 10:56:56 »
Yok artık ebesinin ki Ali sami.

1. Dünya savaşı geyiğine yanıt vermiyorum ilkokul tarihi almış biri bile bu teorinin gerçekleşmeyeceğini bilir ikinci olarak: 2. Abdülhamit ne zaman büyük bir deha oldu ya? Hadi Mısır'ı, Kıbrıs'ı falan korkusundan verdi peki 93 harbine ne diyorsunuz burada da mı uzaylılar savaşı yönetti? Vahdettin'in kurtuluş savaşını başlattığını düşünen bir kişi Kadir çatlakmısır'a üstat diyordur kalite bu kadar.

http://www.youtube.com/v/SBeXrfE9l4g&fs=1&wmode=transparent

I. Dünya savaşının başlamasında Osmanlının hiçbir önemi yoktur, Osmanlı kusura bakmayın ama 18. yüzyıldan itibaren fakir, güçlü devletlerin devlet yapısından, askeri başarılarından ve teknolojisinden uzak, halkı cahil, fakir ve borçludur, seni zaten paylaşmışlar ne diye senin için 1. dünya savaşı çıksın? Osmanlı, 1. dünya savaşında İngiltere ve Fransa'ya başvurmuş ittifak yapmak istemiş ancak güçsüz olduğu için kabul görmemiştir, anlayacağınız 2. Abdülhamit'li yada onsuz bu ülke fakir, geri kalmış bir yerdi. Kusura bakmayın tarihi objektif yorumlamanızı öneririm.
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2016, 11:04:38 Gönderen: Franz »

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 04 Ocak 2016, 11:22:55 »
"Vahdettin, Kurtuluş Savaşını başlatan padişah"  :popcorn:
Yok daha neler bir kere Mustafa Kemal Paşa padişahlığı Osmanlı Devletini yok edip yeni devlet kurdu.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 04 Ocak 2016, 11:29:47 »
Kıbrıs geçici olarak verildi zaten sonradan Kıbrıs harekatı yaptık,Mısır zaten II.Mahmud döneminde elden çıkmıştı.93 Harbi Meclis-i Mubusan'ın hataları yüzünden kaybedildi.Meşrutiyetin kaldırmasıyla birlikte Abdulhamid yönetimi tam olarak ele alıyor.Kurtuluş Savaşı'nı bir kişiye bağlamak doğru değil,zaten Kurtuluş Savaşı başlamıştı M.Kemal lideri oldu.M.Kemal'in zaten Anadolu'ya çıkayım da Kurtuluş Savaşı'nı başlatayım diye bir planı yoktu Vahdettin göndermeden.Gerekli izinler çıkarılarak padişah tarafından Anadolu'ya yollandı M.Kemal.

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 04 Ocak 2016, 11:38:46 »
Öyle bir anlatıyorsun ki  Atilla Harekatı sanki İngilizlere karşı yapılmış. On İki ada da geri verildi ama alınamadı bu mantıkla tarih yorumlanamaz. Kıbrıs harekatı ile Kıbrıs'ı İngilizlere vermenin hiçbir ortak yanı yoktur bunu bir görmek gerek.  Abdülhamit baştayken Kıbrıs'ı geri alabildi mi? Ruslar Yeşilköy'e kadar girdi mi? Topluma sansür uygulandı mı? Girit'i özerk bir yapıya kavuşturdu mu?  Bu adam süper valla canım padişahım. İstiklal savaşını hiç kimse tek bir kişiye yansıtmaz  ancak Vahdettin sayesinde bu direnişin başladığını ve kazanıldığını söylemek alternatif tarihtir.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 04 Ocak 2016, 11:59:02 »
Sultan Hamid'in "istibdadı" olmasaydı Osmanlı çok daha erken yıkılırdı.Sanki mükemmel bir devlet devraldı da Ruslara kaybetti.İTC'nin I.Dünya Savaşı'na girişini eleştirmek gibi bir şey bu.Hele Enver Paşa'nın Alman hayranlığıyla suçlanması :(
Vahdettin ve Karabekir'in kararlarıyla M.Kemal milli mücadelenin lideri olmuştur.M.Kemal'in planı Harbiye Nazırı olarak bir şeyler yapmaktı,Anadolu'ya çıkmak kafasında yoktu.en önemli rolü M.Kemal'in yetenekleri oynamıştır orası ayrı.

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 04 Ocak 2016, 19:30:07 »
Kurtuluş Savaşında en iyi rol halktı.Türk, Kürt, Laz ,Çerkez,Arap(Sadece bazı Araplar) hepsi birleşip atalarının topraklarını almayı başardılar.Vahdettin ha olmuş hada olmamış.Zaten meclis vardı o zamanlar padişahı kimse dinlemiyordu.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı leosezer

• Yeni Çeri
  • *
  • delisezer
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 04 Ocak 2016, 20:36:46 »
Kurtuluş Savaşı'nı bir kişiye bağlamak doğru değil,zaten Kurtuluş Savaşı başlamıştı M.Kemal lideri oldu.M.Kemal'in zaten Anadolu'ya çıkayım da Kurtuluş Savaşı'nı başlatayım diye bir planı yoktu Vahdettin göndermeden.Gerekli izinler çıkarılarak padişah tarafından Anadolu'ya yollandı M.Kemal.
Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkmadan önceki İstanbul günlerini ve Yıldırım Orduları grubu komutanı olduğu günlerden haberiniz yok mu?
Ayrıca, Mustafa Kemal, padişahın izni ile gitmiştir ama gitmeden önce zaten Gebze-Kocaeli yolunu vatanseverlere açtırmıştır. Eğer padişahın görevi olmasa zaten o yoldan gidecektir. Keza bir çok paşanın görevi yoktur ve o paşalar Atatürk'ün açtırdığı yoldan Anadolu'ya geçmiştir.

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 06 Ocak 2016, 19:08:30 »
Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkmadan önceki İstanbul günlerini ve Yıldırım Orduları grubu komutanı olduğu günlerden haberiniz yok mu?
Ayrıca, Mustafa Kemal, padişahın izni ile gitmiştir ama gitmeden önce zaten Gebze-Kocaeli yolunu vatanseverlere açtırmıştır. Eğer padişahın görevi olmasa zaten o yoldan gidecektir. Keza bir çok paşanın görevi yoktur ve o paşalar Atatürk'ün açtırdığı yoldan Anadolu'ya geçmiştir.
Orası öyle ama çoğu hain çıktı.Vahdettin değil ama o hain değil bazı kişiler yüzünden zaten ülke yıkıldı.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Sir Falcon

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 09 Ocak 2016, 17:19:35 »
Osmanlı'nın çöküşünde Abdulhamid veya Vahdettin'i suçlamanın haksızlık olduğunu düşünüyorum. Osmanlı'nın o duruma düşmesi çok daha önceki padişahlardan ve olaylardan kaynaklanıyor. Abdulhamid indirilmeseydi yine de 1. Dünya Savaşı'na girsek veya girmesek sonuçta karlı çıkmış olabileceğimizi düşünüyorum. Eğer hayatını falan okursanız ne kadar kaliteli bir siyasi adam olduğunu görürsünüz. Ayrıca yine Abdulhamid zamanında Plevne kuşatmasında (Tuna Nehri Akmam Diyor) yine benim bildiğim kadarıyla elimizdeki top ve tüfekler Rus'lardan üstündü. Yani ülke ne kadar geriye gidiyor olsa da Abdulhamid zamanında bir sıçrama yaşanmıştır. Eğitim vb alanlarda da çok konu var da şimdi uzun olucak  sphle*
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
Crusader Kings 2 devlet yönetimi+Europa Universalis 4 Diplomasisi+Victoria 2 Ekonomisi+Hearts of için 3 Askeri sistemi+Total warın savaş sistemi.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 09 Ocak 2016, 17:39:34 »
Abdülhamid zamanında eğitim? Osmanlı'nın son zamanlarında eğitim çok kötü durumdaydı, hiçbir zaman beklenen iyileşmeyi gösteremedi, ta ki Cumhuriyet sonrası reformlara kadar.

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 09 Ocak 2016, 19:37:34 »
Bu adam peygamber falan mı? Nasıl I. cihan harbini kazandıracakmış? Gençler, Osmanlı I. Cihan harbinde savaşın çehresini değiştirecek güçlerden birisi sayılmıyordu. Ne İngilizler, ne Fransızlar ne de Ruslar bizi yanlarında istemediler, zaten Almanlar'la yaptığımız ittifakın temel sebeplerinden birisi savaşı geniş alanlara yaymaktan ibaretti, Çanakkale dışında başarılı olunan kaç cephe var? Abdülhamit gelse sonuç aynı olurdu merak etme güzel kardeşim.  Alman devletinin II. cihan harbinde yaptığı gibi Avrupa'da hızlı bir ilerleyişi olmadığı takdirde bu sonucun alınacağı belliydi o yüzden gerçek dışı kahramanlar yaratmaya çalışmayın. Önceki mesajımda da dediğim gibi ne sanayi bakımından ne toplumun refah ve bilgi düzeyi bakımından Osmanlı son düzeylerde iyi bir ülke değildi. Abdülhamit'de bunu değiştirmedi. Her ne kadar şimdilerin geyiklerinden biri ''bir gecede cahil bırakıldık.'' olsa da son dönemlerde alim denilen kesimin büyük bir çoğunluğu sadece okuma yazma bilen insanlardı. Bu roket bilimi değil, Osmanlı'nın batmasında ve gerilemesinde, toplumun ve ülkenin geri kalmışlığı önemli bir etkendir. 

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 09 Ocak 2016, 21:33:08 »
Abdülhamid savunucularında çok ilginç bir düşünce var. Şöyle ki:

İyi bir şey oldu ==> Sultan sayesinde oldu.
Kötü bir şey oldu ==> Diğerleri yüzünden oldu.

Bir de sanki ülkenin başına geçenin elinde sihirli değnek varmış gibi, bir anda kötü durumu düzeltebilirmiş gibi, konuşmuyorlar mı ;D Yok kardeşim öyle bir şey. Kaç tane reformcu sultan geldi de devleti yine kurtaramadı yıkılmaktan. Neden? Yeni koşullara ayak uyduramadılar çünkü. Bu Kanuni'den beri böyleydi. Eski fikirlere, modellere takılan yok oluyor arkadaş, neyini anlamıyorsunuz. Hala ülkeyi yeni koşullara adapte edecek olan fikirlere ve fikir adamlarına sövüp eskiyi zorla uygulamaya çalışan adamlara tapıyorsunuz.

Çevrimdışı Kaptan

• Denizlerin Hakimi
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Allah'ın Yeryüzündeki Gölgesi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 10 Ocak 2016, 13:22:29 »
Serdar-ı Hakan Abdülhamid Han

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 10 Ocak 2016, 13:34:29 »
Abdülhamid Han ın hakkını yiyorsunuz. Onun yerinde olsa daha iyisini yapabilecek bir babayiğit var mı aranızda?

Benim en sevdiğim padişah Yavuz Sultan Selim Handır. Hükümranlığından Diplomatik yeteneği, sina çölünü geçişine kadar pek çok inanılmaz başarısı vardır.

Osmanlı hiçbir zaman keyiften baş kesen, boyun kıran insanların mekanı olmamıştır, Osmanlı ne irandır ne de feodal avrupa kontluklarıdır. Bilip bilmeden osmanlıya sallamayın.
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 10 Ocak 2016, 19:17:21 »
Osmanlı hiçbir zaman keyiften baş kesen, boyun kıran insanların mekanı olmamıştır, Osmanlı ne irandır ne de feodal avrupa kontluklarıdır. Bilip bilmeden osmanlıya sallamayın.

Türkçeyi yeni yeni mi öğrenmeye başladın? Konunun neresinde 1. Selimle ilgili bu tür bir iddia var? Arkadaş yorum yazmadan hatta birilerini eleştirmeden bir okumayı öğrenin. Zaten bu ülke, karşısındakinin söylemediği ve karşısındakinden donanım olarak üstün olmadığı halde her şeyi ben bilirim diyenler yüzünden bu halde.
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2016, 19:19:05 Gönderen: Franz »

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 15 Ocak 2016, 10:32:14 »
Mutlak fikirlere sahip olup baskasini asagilamak her kesimde mevcut bir sikinti maalesef.

Çevrimdışı 33denizk33

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 15 Ocak 2016, 10:55:28 »
Fâtih, III. Selim, Genç Osman, II. Mahmud

Yanlış bilmiyorsam bunlar osmanlıda reform hareketlerinin (batıda gerçekleşen değil, yanlış anlaşılmasın :p ) yapıtaşlarını oluşturan padişahlar.

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
  • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 15 Ocak 2016, 13:53:52 »
Hiçbirini sevmiyorum

Tonyukuk ve Bilge Kağan
(aç/kapa)

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 15 Ocak 2016, 14:32:17 »
Hiçbirini sevmiyorum

Tonyukuk ve Bilge Kağan
Göktürk Devletini seviyorsun demek.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Mosin

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 19 Ocak 2016, 20:30:19 »
Hiçbirini sevmiyorum

Tonyukuk ve Bilge Kağan
Tonyukuk hükümdar değil :P

Padişahlık pek de sevilecek bir kurum değil ama, aralarından seçmem gerekseydi Genç Osman veya II. Mahmud'u seçerdim.

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 19 Ocak 2016, 20:34:56 »
Ben Tonyukuk'a hükümdar demedim zaten, çoğu beceriksiz padişaha göre iyi yönetmiştir beraber ülkeyiç
(aç/kapa)

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 19 Ocak 2016, 22:00:20 »
Tonyukuk'un Osmanli'da karsiligi Koprulu Fazil Ahmed Pasa ve Sokullu'dur.Selcuklu'da Nizamulmulktur.Biz de vezir cok merak etme :)Her padisah mukemmel yonetecek diye bir sey yok zaten devleti yoneten sadrazamdir.

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 19 Ocak 2016, 22:32:03 »
Bence Fatih'ten sonraki Tüm Padişahlar çöp niyetine, Hadi Kanuni ve II.Mahmut,Abdülmecit,4.Murat falan saysakta çok kadere etki etmemişler.(K.Hariç).
(aç/kapa)

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 19 Ocak 2016, 23:21:44 »
Bence Fatih'ten sonraki Tüm Padişahlar çöp niyetine, Hadi Kanuni ve II.Mahmut,Abdülmecit,4.Murat falan saysakta çok kadere etki etmemişler.(K.Hariç).
Maalesef öyle bazıları da saçma sapan şeylerle uğraşmışlar çağa ayak uydurayım batıya yetişeyim derken ülke batmış.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 19 Ocak 2016, 23:45:42 »
Aynen durup durmadık yerde sırf keyiften batıya ayak uydurmaya çalışmışlar cahiller :(

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 19 Ocak 2016, 23:48:40 »
Hayır Uydurmaya çalışmışlar, hayır uydurabilseler hadi neysede, yarım yamalak bırakıyorlar işlerini. Devşirmeyle alakalı bunlar herneyse.
(aç/kapa)

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 20 Ocak 2016, 00:51:04 »
Aynen durup durmadık yerde sırf keyiften batıya ayak uydurmaya çalışmışlar cahiller :(
;D ;D

Çevrimdışı Holy War

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 20 Ocak 2016, 09:59:48 »
Yavuz Sultan Selim ve tahta ciksaydi Kanunin oglu Mustafa.

Tarihci olarak en zor kosullarda mukemmel plan ve ongorusu bulunan adama hakkini vermek lazim diyorum

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 20 Ocak 2016, 10:32:56 »
Ben IV. Murad'ın İstanbul Kanatlarımın Altında filmindeki tipini/karakterini çok beğenmiştim. Hoş müneccimlere inanıp saçma sapan şeyler yapıyordu filmde ama neyse ;)

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 20 Ocak 2016, 10:43:48 »
Malesef öyle bir zamanlar onlar bize ayak uyduruyordu.Onlar bizim toplarımıza yetişmeye çalışıyordu.Sonradanda biz onların bırakın gemilerini toplarını kıyafetlerine bile yetişemedik.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 20 Ocak 2016, 11:32:10 »
Askeri açıdan güçlü Doğu üstün olmanın verdiği gafletle yerinde sayarken Avrupa üniversiteler kuruyor, özgür düşünce ortamına kavuşuyordu. Zaten 16.yy'dan sonra yavaş yavaş üstünlüğü ele geçirmeye başladılar. Bunun üzerine jeton Osmanlı'nın başına düşüyor ama yapılan reformlar geçici oluyor ve daimi bir çözüm bulunamıyor. Saçma işlerle uğraşanlar batıyı yakalamaya çalışanlar değil bunu baltalamaya çalışanlardı.

Çevrimdışı Abuzer

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 20 Ocak 2016, 12:00:55 »
Fatih Sultan Mehmet

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 20 Ocak 2016, 17:54:00 »
Ya bugün kolay 2.Abdülhamit'e sallamak...Adam sevmiyorum demiş Eyvallah ama sen kimsin insanların atam dediği adamlara çöp diyorsun?Senin tarih bilincin var mıdır acaba?

2.Abdülhamit:Hamidiye ve Mecidiye tabyalarını yaptırmıştır(ki Çanakkale Harbinin kazanılmasında büyük etkisi vardır).
Vahdettin Han:Atatürk'ü Samsun'a göndermiştir.Atatürk'e "Milletimizin masuniyetini te’yid ve mülkünün eyadi-i mütearrızından tahlisi için yekvücud olarak hareket edilmesini, selâmı şahanemle ‘asker’ ve ‘memurin’ ve ‘ahaliye’ tebliğini irade ettim."demiştir.

Bu hususta:Üstelik Sultan Vahidüddin bununla kalmamış ve bu iş için lüzumlu parayı da şahsi atlarını satarak temin etmiştir. Kadir Mısıroğlu, Nihal Atsız’ın kitabını kaynak göstererek Sultan Vahidüddin’in bu suretle elde ettiği 40 bin altını M. Kemal’e verdiğini aktarmaktadır.[23] Bu bilgiyi, “sıkı Atatürkçü” Ismet Bozdağ da doğrulamaktadır.[24]

“Damarlarımı kesseniz Atatürk diye akar” diyen Cemal Kutay, padişahın M. Kemal’e 25 bin altın verdiğini ve o zaman bu parayla Istanbul’un onda birinin satın alınabileceğini bir mülakatta açıklamıştır.[25] Nitekim dönemin Dahiliye Nazırı (Içişleri Bakanı) Mehmed Ali Bey, Osmanlı Dahiliye Nezaretinin M. Kemal’e 25 bin lira verdiğine dair makbuzun fotokopisini Fransa’da çıkardığı “La Republique Enchainee” isimli gazetede yayınlamıştır.

Kaynak(umarım okursunuz):http://belgelerlegercektarih.com/tag/vahdettin-milli-mucadele/

Onyıllarca kendisine Kızıl Sultan dedirten Le Rire Gazetesi(Fransa)ve Ermeni Kasabı diyen karikatür(Fransa)

Lütfen TARİH BİLİNCİ'Nİ elde edin.Her söylenene biat etmeyin.Araştırın,belge isteyin,okuyun ve öğrenin!

TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 20 Ocak 2016, 18:15:41 »
İnanmayanı kimse inandıramaz. Bana kimsin diyorsunda, sen kendinin kim olduğunu gerçekten biliyor musun? Tarih okumaya odaklı bir kişiyim ben.
2.Abdülhamit'ten öncede, O boğazlarda toplar vardı hattaki 1807 yılında İngilizler boğaza gelince, 3.Selim boğazdaki toplar sayesinde kurtulmuştu. Onun dışında biz 2.Abdülhamit öyle birşey yapmadı demedik, sanki böğürürmüş gibi eleştiriyorsun beni. Kadir Mısıroğlunu dinleme, o adam Atatürkçülerin baş düşmanıdır, her çekiminde mutlaka bir sözcük vardır, elimde belge var der gösteremez. Sultan Vahüddin değil, Vahdettin eski Osmanlı Türkçesi kullanmıyoruz.

Hem benim nereden çıkarttın, Padişahların hep yararı olmadığını dediğimi?
(aç/kapa)

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 20 Ocak 2016, 18:54:13 »
2.Abdülhamit'ten öncede, O boğazlarda toplar vardı hattaki 1807 yılında İngilizler boğaza gelince, 3.Selim boğazdaki toplar sayesinde kurtulmuştu.
Boğazlarda toplar vardı :D ,...
O yüzden ingiliz savaş gemileri boğazdan fink atarak geçip istanbul önlerine zincir attı.
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 20 Ocak 2016, 19:12:33 »
O yüzden ingiliz savaş gemileri boğazdan fink atarak geçip istanbul önlerine zincir attı.

Ateş emrini veren biri olmadığı için olabilirmi . Hadi onu geçtim 1807 deki gemilerle 1918 gemileri aynımı.

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 20 Ocak 2016, 19:36:37 »
Zincir atamadılar, Fatih'in şahi toplarından kalanlar boğazlardaydı ve çok azdı tahmin edemiyorum ancak, anî bir ateş ile geçemediler.
1807 ile 1914'ün şuan ki konumuzla alakası yok, 1915'te boğazlardaki az sayıdaki toplar ve kahraman askerler kurtarmıştı tabii.
+Wayfear, bir konuda haklı olabilir.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2016, 19:37:50 Gönderen: Prussian İnfantry »
(aç/kapa)

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 20 Ocak 2016, 20:00:45 »
Ügüt reis gelmiş döktürmüş gene ;D Bak güzel kardeşim Kadir Mısıroğlu ile Tarih bilinci bir kere birbirine tamamen zıt. Çünkü Kadir Mısıroğlu cinnidir ;D ;D Kaynak alacağın yeri bile bilmiyorsun, gitmişsin kimin yazdığı belli olmayan ve milleti inandırmak için "belgelerle" "gerçek tarih" gibi kelimeler kullanmaya lüzum görmüş bir internet sayfasını kaynak göstermişsin. Bunun yerine Halil İnalcık gibi değerli adamların eserlerini okumanı öneririm, önce bilgi depolayınız, sonra fikir sahibi olursunuz. Bilmediğiniz çok şey var(yanlış anlamayın benim de var ve her yeni şey öğrendiğimde bunu tekrar hissediyorum). Öğrenin. Böylece sırf birini savunmak için yazı yazmaz, komik kişilere ve kaynaklara dayanmazsınız.

Bu arada yorumlar fanatikleşmeye devam ederse bir ayar çekmek zorunda kalırız sayfaya. Sonra kabullenemediler de sildiler demeyin. Uyarıyı buraya konduralım. İyi tartışmalar :)

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 20 Ocak 2016, 20:02:55 »
Ateş emrini veren biri olmadığı için olabilirmi . Hadi onu geçtim 1807 deki gemilerle 1918 gemileri aynımı.
Neden geçtiklerini bilemiyorum açıksacı senin dediğin olabilir.
Ama neden celallendin allah allahh....
Neyse  Baron de tot çanakkale istihkamı kurmamışmıydı ihmalmi edildi orası ??

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 20 Ocak 2016, 20:08:37 »

Kendin ile çelişiyorsun..
(aç/kapa)

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 20 Ocak 2016, 20:15:40 »
Neden geçtiklerini bilemiyorum açıksacı senin dediğin olabilir.
Ama neden celallendin allah allahh....
Neyse  Baron de tot çanakkale istihkamı kurmamışmıydı ihmalmi edildi orası ??

Ozanın dediği 1914 onda zaten geçilemedi Çanakkale istikhamı Müttefikleri geçirmedi ( Başarıdan bahsetmiyorum , İstikhamdan hiç bahsetmiyorum zaten 1800 den 1900 e o istikhama dokunan oldumu öldümü kaldımı bilinmez ) .

1918 de ise İstanbul daki toplar Ozanın dediği gibi bir durumdaydı. Ateş edilemezdi zaten Sultenın eli kolu bağlıydı . Ki edilse bile İstanbulda değil İlk ateş Çanakkalede olurdu. Zaten kaybedilmiş bir dünya savaşında Müttefiklerinden çok toprak kaybedeceğin açık. Bazen düşünürüm Neden Berlin yada Viyana )(emin değilim bize okulda bundan bahsetmiyorlar ama sanmıyorum) değilde İstanbul , Aklıma bu gelir Tüm ortadoğu gidiyor yetmiyor Ta anadoluya kadar geliyorlar hadi diyelim Avrupadan ötesini sömürenilecek yer olarak görüyorlar , Fakat bukadar ağır bir antlaşmayı nasıl imzalatıyorsun İnsan utanır orda ulan Victoria 2 de bile hile açsan böyle bir anlaşmayı imzalattırmaya insanın içi elvermez. Neyse daha çok sinirlenmeden burda bırakıyorum yoksa hakaretde bulunucam bu Müttefiklere.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2016, 20:18:09 Gönderen: Wayfear »

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 20 Ocak 2016, 20:24:55 »
Wayfear çok haklı.  :ceasaryes:
(aç/kapa)

Çevrimdışı Faramir

• Yeni Çeri
  • *
  • здравствуйте товарищ Солдат
    • Profili Görüntüle
    • Ege Tanıl Blogspot
« Yanıtla #70 : 20 Ocak 2016, 23:09:20 »
Arkadaşın dediği kaynağa baktım ondan sonra yazıyı yazanın aldığı kaynaklara baktım bir ikisi dışında beş para etmez kaynaklardı hele ki Kadir Mısıroğlu yazan yeri görünce buna tamamen ikna oldum gelelim II.Abdülhamid'e kendisi yıllarca insanları sömürmekle kalmamış abuk subuk işlere büyük bir paralar yatırmıştır.Tabi ki yaptığı çok iyi şeyler vardır.Fakat bunlar yapılırken verilen imtiyazları unutmamak lazım.Hicaz demiryolları yapıldı tamam iyi güzel'de neyin karşılığında yapıldı işte burası sıkıntı bunun dışında.Theselya harbine değinirsek kazandığı savaşı toprak bitirerek sonlandırdı.Sırf Mithat Paşa'dan korktuğu için Fransızlar'dan Mithat Paşa'yı geri istedi karşılığında ise Tunus'ta ki Osmanlı Hakimiyetinden vazgeçti.Osmanlı Hanedanları arasında en fazla Toprak kaybetmekle kalmadı.93 Harbi gibi bir felakette sergilediği yanlış tutumlar yüzünden savaşın kaybına yol açtı.Devrin tüm insanlarına kan kusturdu.Yıldız Sarayın'dan çıkan Jurnallerden bahsetmeye gerek bile yok zaten.Yahudilere toprak vermedi olayı zaten yalanlandı tarihçiler tarafından öyle bir olay asla gerçekleşmedi.Bunlar daha uzar gider ama burada keseyim artık.

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 20 Ocak 2016, 23:19:29 »
Arkadaşın dediği kaynağa baktım ondan sonra yazıyı yazanın aldığı kaynaklara baktım bir ikisi dışında beş para etmez kaynaklardı hele ki Kadir Mısıroğlu yazan yeri görünce buna tamamen ikna oldum gelelim II.Abdülhamid'e kendisi yıllarca insanları sömürmekle kalmamış abuk subuk işlere büyük bir paralar yatırmıştır.Tabi ki yaptığı çok iyi şeyler vardır.Fakat bunlar yapılırken verilen imtiyazları unutmamak lazım.Hicaz demiryolları yapıldı tamam iyi güzel'de neyin karşılığında yapıldı işte burası sıkıntı bunun dışında.Theselya harbine değinirsek kazandığı savaşı toprak bitirerek sonlandırdı.Sırf Mithat Paşa'dan korktuğu için Fransızlar'dan Mithat Paşa'yı geri istedi karşılığında ise Tunus'ta ki Osmanlı Hakimiyetinden vazgeçti.Osmanlı Hanedanları arasında en fazla Toprak kaybetmekle kalmadı.93 Harbi gibi bir felakette sergilediği yanlış tutumlar yüzünden savaşın kaybına yol açtı.Devrin tüm insanlarına kan kusturdu.Yıldız Sarayın'dan çıkan Jurnallerden bahsetmeye gerek bile yok zaten.Yahudilere toprak vermedi olayı zaten yalanlandı tarihçiler tarafından öyle bir olay asla gerçekleşmedi.Bunlar daha uzar gider ama burada keseyim artık.

Sonunda biri özetledi . Teşekkürler  tbrk*

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 21 Ocak 2016, 10:11:39 »
Kendin ile çelişiyorsun..

Wayfear ile siz neyin kafasındasınız ben 1914 den bahsetmiyorum.

III.Selim zamanı boğazı kolayca geçen İngiliz kalyonlarından bahsediyprum arakadaş son yorum 1918 den bahsetmişş

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 21 Ocak 2016, 12:32:57 »
Alakası yok, ani bir top ateşi ile ingilizler çıkarma bile yapamadı. Napolyon ile ittifak bozulmuştu sonra.
(aç/kapa)

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 21 Ocak 2016, 13:04:02 »
Wayfear ile siz neyin kafasındasınız ben 1914 den bahsetmiyorum.

III.Selim zamanı boğazı kolayca geçen İngiliz kalyonlarından bahsediyprum arakadaş son yorum 1918 den bahsetmişş

Senin cevabını ozan vermiş. İngilizler boğaza fink atarak 1918 de geliyor. Yani kendinle çelişiyorsun. Sen 1800 lerden bahsediyortum sanaken bahsettiğin konu 1918 haberin yok. Bilgisizlik ..

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 21 Ocak 2016, 16:31:49 »
Ozan heralde onun ismi yukarıda 1807 yılında ingiliz gemilerini boğazdaki toplar durdurdu diye YAZDIYA EN ÜSTTTE ben ona diyorum 2 gündür anlamadınız mı.Ben o parargrafa demedim o içerideki 1 cümleye yazdım ...

Sultan Selim öyle boğazdaki toplar sayesinde kurtulmadı ingiliz gemileri istanbula gelince toplar çıkarıldı konuşlandırıldı bunu gören ingiliz komutanı korkup geri çekildi

İngiliz çıkartma bile yapamadan 1807 de nasıl istanbul önlerine gelebiliyor onuda açıkla o zaman allah allah

Alıntı içerisine aldığım cümleyi tekrar oku istersen
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2016, 16:36:14 Gönderen: Celali »

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 21 Ocak 2016, 16:33:09 »
Alakası yok, ani bir top ateşi ile ingilizler çıkarma bile yapamadı. Napolyon ile ittifak bozulmuştu sonra.
Senin dediğin ingilizlerin iskenderiye çıkartması girişimi o mısırda

https://www.academia.edu/585288/%C4%B0stanbul_%C3%96nlerinde_Bir_%C4%B0ngiliz_Filosu_Uluslararas%C4%B1_Bir_Krizin_Siyas%C3%AE_ve_Asker%C3%AE_Anatomisi Çanakkale de olan topçular topları kullanmayı dahi bilmiyordu nasıl durdursunlar 1807 de ingiliz filosunu
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2016, 17:00:35 Gönderen: Celali »

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 21 Ocak 2016, 17:42:35 »
"Savaşın gelişimi
Bunun üzerine Büyük Britanya, Osmanlılara savaş ilan etti. 1807 yılında Büyük Britanya, Çanakkale Operasyonu'na başladı. 19 Şubat 1807'de, Sör John Duckworth komutası altında Britanya Donanması, Çanakkale'yi ve Gelibolu'yu işgal etti. Bunu takiben Büyük Britanya, İstanbul'a ilerlemeye başladı. Marmara Denizi'nde Osmanlı Donanması'nı yendi. Donanma, İstanbul Boğazı'na varınca, buradaki sert savunmayla karşılaştı. Dolayısıyla, ağır kayıplar vererek geri çekildi.

Operasyonun başarısızlığı nedeniyle, Büyük Britanya hükümeti İskenderiye Operasyonu yapılmasına karar verdi. 16 Mart'ta, İskenderiye'ye çıkarma yapıldı. Ancak burada Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın güçlü savunması, Büyük Britanya'ya ağır kayıp verdirtti. Dolayısıyla, Büyük Britanya buradan da geri çekildi."

Kaynak
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2016, 17:43:42 Gönderen: Prussian İnfantry »
(aç/kapa)

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 21 Ocak 2016, 18:31:32 »
"Savaşın gelişimi
Bunun üzerine Büyük Britanya, Osmanlılara savaş ilan etti. 1807 yılında Büyük Britanya, Çanakkale Operasyonu'na başladı. 19 Şubat 1807'de, Sör John Duckworth komutası altında Britanya Donanması, Çanakkale'yi ve Gelibolu'yu işgal etti. Bunu takiben Büyük Britanya, İstanbul'a ilerlemeye başladı. Marmara Denizi'nde Osmanlı Donanması'nı yendi. Donanma, İstanbul Boğazı'na varınca, buradaki sert savunmayla karşılaştı. Dolayısıyla, ağır kayıplar vererek geri çekildi.

Operasyonun başarısızlığı nedeniyle, Büyük Britanya hükümeti İskenderiye Operasyonu yapılmasına karar verdi. 16 Mart'ta, İskenderiye'ye çıkarma yapıldı. Ancak burada Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın güçlü savunması, Büyük Britanya'ya ağır kayıp verdirtti. Dolayısıyla, Büyük Britanya buradan da geri çekildi."

Kaynak

:ceasaryes:

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 23 Ocak 2016, 13:17:25 »
"Savaşın gelişimi

Kaynak
Onun dışında çok ilginç bir olay daha oldu.1. ve 2. Dünya savaşlarında Fransa hep İngiltere'nin yanındaydı hep ilişkileri iyiydi yani.Bu olayda Osmanlı tarafına geçip İngiltere'yi karşısına aldı.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2016, 13:18:41 Gönderen: frebaba2121 »
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 23 Ocak 2016, 13:56:40 »
Ozanın dediği 1914 onda zaten geçilemedi Çanakkale istikhamı Müttefikleri geçirmedi ( Başarıdan bahsetmiyorum , İstikhamdan hiç bahsetmiyorum zaten 1800 den 1900 e o istikhama dokunan oldumu öldümü kaldımı bilinmez ) .

1918 de ise İstanbul daki toplar Ozanın dediği gibi bir durumdaydı. Ateş edilemezdi zaten Sultenın eli kolu bağlıydı . Ki edilse bile İstanbulda değil İlk ateş Çanakkalede olurdu. Zaten kaybedilmiş bir dünya savaşında Müttefiklerinden çok toprak kaybedeceğin açık. Bazen düşünürüm Neden Berlin yada Viyana )(emin değilim bize okulda bundan bahsetmiyorlar ama sanmıyorum) değilde İstanbul , Aklıma bu gelir Tüm ortadoğu gidiyor yetmiyor Ta anadoluya kadar geliyorlar hadi diyelim Avrupadan ötesini sömürenilecek yer olarak görüyorlar , Fakat bukadar ağır bir antlaşmayı nasıl imzalatıyorsun İnsan utanır orda ulan Victoria 2 de bile hile açsan böyle bir anlaşmayı imzalattırmaya insanın içi elvermez. Neyse daha çok sinirlenmeden burda bırakıyorum yoksa hakaretde bulunucam bu Müttefiklere.

Çanakkale Savaşının kazanılmasıyla açığa çıkan taburları Enver Paşanın Irak ve Filistin yerine Galiçya'ya göndermesidir.Ve Kadir Mısıroğlu ne alaka...Ben onu falan takip etmiyorum.Ahmet Şimşirgil'i takip ediyorum.
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 23 Ocak 2016, 14:53:34 »
Çanakkale Savaşının kazanılmasıyla açığa çıkan taburları Enver Paşanın Irak ve Filistin yerine Galiçya'ya göndermesidir.Ve Kadir Mısıroğlu ne alaka...Ben onu falan takip etmiyorum.Ahmet Şimşirgil'i takip ediyorum.

Yanlış alıntı sanırım ? Çünkü ben kadir mısıroğlundan bahsetmedim .

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 23 Ocak 2016, 15:04:51 »
Onun dışında çok ilginç bir olay daha oldu.1. ve 2. Dünya savaşlarında Fransa hep İngiltere'nin yanındaydı hep ilişkileri iyiydi yani.Bu olayda Osmanlı tarafına geçip İngiltere'yi karşısına aldı.
Bu olay 1807 de  1.dünya savaşı 1914   osmanlı 2.dünya savaşı zamanında yoktu

Çevrimdışı Faramir

• Yeni Çeri
  • *
  • здравствуйте товарищ Солдат
    • Profili Görüntüle
    • Ege Tanıl Blogspot
« Yanıtla #83 : 23 Ocak 2016, 16:04:10 »

O zaman sen okuyun Kaynak (umarım okursunuz: http://belgelerlegercektarih.com/tag/vahdettin-milli-mucadele)diye attığın yazının kaynak kısmına bakma gereği duymamışsın ki çünkü orada olan Tarihçiler arasın'da bu zatın da ismi vardı demek ki başkasına kaynak vermeden önce güzelce kendi okumamız lazımmış.Ayrıca 1807'den Enver Paşa'ya nasıl bağladınız hayret ediyorum.

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 23 Ocak 2016, 16:16:51 »

Kimi takip edersen et, Bu bizim umrumuzda değil. Sen bana tepki olan ilk mesajında "Kadir Mısıroğlu" kelimesini kullandın. Onu kaynak saydın.

"Kadir Mısıroğlu, Nihal Atsız’ın kitabını kaynak göstererek". Hem Enver Paşanın Irak ve Filistin yerine Galiçya'ya asker göndermesi ne alaka?

Mouth of Sauron'a katılıyorum.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2016, 16:17:10 Gönderen: Prussian İnfantry »
(aç/kapa)

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 23 Ocak 2016, 17:26:59 »
Bu olay 1807 de  1.dünya savaşı 1914   osmanlı 2.dünya savaşı zamanında yoktu
Onu biliyorum zaten demek istediğim önceleri Fransa ile ilişkimiz var.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 23 Ocak 2016, 18:55:56 »
Fransayla daha önceleri çok fazla diplomatik ilişkimiz var. Hâtta, çıkarları karşılığında Kutsal Roma İmparatorluğuna karşılık 2.Viyana Kuşatmasında, Minik Alman devletçiklerini(Aslında bizden büyük) Saf dışı çıkardığını hatırlıyorum. Ama bu gizli tutulmuştu, eğer tutulmasaydı muhtemel olarak Franklarda desteğe gelebilirdi. Ama sonradan, XIV.Louis, Osmanlının yenileceğini düşünüyor ve İstanbula ilk biz girelim diye plan yapıyorlar. Ama hayat mâlum, Planını uygulayamadan ölüyor. Franklarla ilk ilişkilerimiz Muhtemelen Avrupa Hun Devleti zamanından beri vardı. Çünkü Avrupa Hunlarının, Frankları yardımcı kavimler olarak nitelendirmesi doğrudur. Hatta Hun Hükümdari Uldin, kavimleri arkasina alarak(sonradan Attillayla anlasiyorlar) "Gunesin Batmadigi her yeri feth edebilirim" lafini Dogu Roma İmparatorlugunun elcisine bildiriyor.

Kaynaklar:Vikipedi(arastirilirsa bulunabilecek bir konu).
(aç/kapa)

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 23 Ocak 2016, 20:55:49 »
Olum fransızların büyük alman devletçiklerini safdışı bırakması yok saksonya,bradengburg ve bavyera prensleri 25 bin asker yolluyor. Batıda kaç tane büyük alman prensi var palatinmi yollicak asker.
fransızlar 1687 de direkt olarak hre ye karşı savaşa girdi 8 yıl almanyanın batısında avusturyalılar ile savaştılar.İş kuşatma savaşlarıa dönüp sonuçsuz kalınca 1695 te barış imzaladılar.

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 23 Ocak 2016, 20:56:57 »
Fransayla daha önceleri çok fazla diplomatik ilişkimiz var. Hâtta, çıkarları karşılığında Kutsal Roma İmparatorluğuna karşılık 2.Viyana Kuşatmasında, Minik Alman devletçiklerini(Aslında bizden büyük) Saf dışı çıkardığını hatırlıyorum. Ama bu gizli tutulmuştu, eğer tutulmasaydı muhtemel olarak Franklarda desteğe gelebilirdi. Ama sonradan, XIV.Louis, Osmanlının yenileceğini düşünüyor ve İstanbula ilk biz girelim diye plan yapıyorlar. Ama hayat mâlum, Planını uygulayamadan ölüyor. Franklarla ilk ilişkilerimiz Muhtemelen Avrupa Hun Devleti zamanından beri vardı. Çünkü Avrupa Hunlarının, Frankları yardımcı kavimler olarak nitelendirmesi doğrudur. Hatta Hun Hükümdari Uldin, kavimleri arkasina alarak(sonradan Attillayla anlasiyorlar) "Gunesin Batmadigi her yeri feth edebilirim" lafini Dogu Roma İmparatorlugunun elcisine bildiriyor.

Kaynaklar:Vikipedi(arastirilirsa bulunabilecek bir konu).
19 yy.Osmanlı'nın kötü yıllarından biridir.Fransa'nın yanına geçmesi İngiltere'yi karşısına almasında elbet çıkarı vardır.Yoksa geçeceğini sanmam.Fakat çıkarını bilmiyorum.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 23 Ocak 2016, 23:13:07 »
19 yy.Osmanlı'nın kötü yıllarından biridir.Fransa'nın yanına geçmesi İngiltere'yi karşısına almasında elbet çıkarı vardır.Yoksa geçeceğini sanmam.Fakat çıkarını bilmiyorum.
1807 yi diyorsan O zaman Napolyon Fransası ingiltere ile düşmanlar.Napolyon avrupayı feth ederken İngilterenin kurduğu koalisyonlar ile savaşıyor sonuçta ingiltere hariç tüm avrupayı işgal ediyor.İngilizlere karşı kıta ablukası uyguluyor.
Napolyon düştüken sonraları ise ikiside sömürgeci olarak müttefik oluyorlar

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 23 Ocak 2016, 23:26:05 »
Olum fransızların büyük alman devletçiklerini safdışı bırakması yok saksonya,bradengburg ve bavyera prensleri 25 bin asker yolluyor. Batıda kaç tane büyük alman prensi var palatinmi yollicak asker.
fransızlar 1687 de direkt olarak hre ye karşı savaşa girdi 8 yıl almanyanın batısında avusturyalılar ile savaştılar.İş kuşatma savaşlarıa dönüp sonuçsuz kalınca 1695 te barış imzaladılar.

Aynen onu ifade etmek istemistim, Fransizlar bir taraftan bize yardimci oluyorlardi galiba o konuda. Niceyi gene biz ele geciriyoruz.
(aç/kapa)