Gönderen Konu: Osmanlı Devlettinde Favori Padişahınız?  (Okunma sayısı 5421 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
  • Strateji Manyağı #NaziSavar
    • Profili Görüntüle
Osmanlı Devlettinde Favori Padişahınız?
« : 30 Aralık 2015, 00:24:37 »
Padişahlar tartışılamaz ama herkesin sevdiği bir padişah vardır.Mesala bazı padişahlar ülkeyi iyi yönetememişler.Bu olayda Osmanlı Devleti'ni gerileme dönemine yönlendirmiştir. Sizce en iyi padişah kim?

( IV Murat'ın yönetim biçimi hoşuma gidiyor ama II Abdulhamit'te Yokluk içinde varlık yapmayı başarmış.Ülkenin başında kalsaydı belki I.Dünya savaşını bile kazanırdık.Belki o savaşa bile gerek kalmazdı)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2016, 19:37:33 Gönderen: frebaba2121 »
"Ne ÇAYIN Şekersizliğine  Nede İNSANIN Şerefsizliğine Alışmadım Gitti..."
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı leosezer

• Yeni Çeri
  • *
  • delisezer
    • Profili Görüntüle
Ynt: Osmanlı Devlettinde Favori Padişahınız?
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2015, 13:05:30 »
2. Abdülmecid?

Çevrimdışı Karahan

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2015, 13:38:54 »
Ben en çok I. Darth  Sidious'u beğeniyorum. Ülkenin bölünmüşlüğüne son verdi, isyanları ve isyancıları bastırıp güçlü merkezi bir otorite tesis etti.

Çevrimdışı ak_gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2015, 16:05:10 »
Fatih Sultan Mehmet

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2015, 19:39:45 »
Abdulhamit olacaktı orası.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2016, 19:38:27 Gönderen: frebaba2121 »
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Satanis Kesen Kedi

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 31 Aralık 2015, 01:44:44 »
III.Selim

[playercard id=76561198079078593]

Çevrimdışı ßozkurt

• Yeni Çeri
  • *
  • Tanrı Türk'ü Korusun !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 31 Aralık 2015, 11:26:55 »
Galiba Abdülhamit'den bahsetti. Benimkiler FSM , Yavuz Selim , 4. Murad , 3.Selim , 2. Mahmud , ve 2. Abdülhamit. Çok fazla oldu ama hepsinin iyi özellikleri var
TÜRK'ÜN ATASI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'TÜR !

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 31 Aralık 2015, 20:32:59 »
II. Abdülhamid demek istemiş galiba ama kendisinin büyük bir siyasi dehasını göremedik. Kendisinin yönetiminde, Yunanistan'a Teselya'yı, İngiltere'ye Mısır ve Kıbrıs'ı hatta güney afrika'daki çeşitli yerleri vermiştir bu mu büyük başarı?

Toplumdaki münevver kesime uyguladığı sansüre falan hiç girmiyorum. Kendisini hiç sevmem.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2015, 20:33:46 Gönderen: Franz »
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Aralık 2015, 21:29:10 »
II. Abdülhamid demek istemiş galiba ama kendisinin büyük bir siyasi dehasını göremedik. Kendisinin yönetiminde, Yunanistan'a Teselya'yı, İngiltere'ye Mısır ve Kıbrıs'ı hatta güney afrika'daki çeşitli yerleri vermiştir bu mu büyük başarı?

Toplumdaki münevver kesime uyguladığı sansüre falan hiç girmiyorum. Kendisini hiç sevmem.

Sadece bununla sınırlı kalsa keşke Daha tonlarca var böyle toprak kayıpları.

Bazıları tarafından Döneminde Toprak kaybı olmayan padişah olarak anılması da garip.
Efsane

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Ocak 2016, 16:29:06 »

Tartışma çıktıysa bi yorum atayım:
Yunanistanın almak için saldırdığı epir bölgesi idi osmanlı ordusu teselyayı işgal edip atinaya yöneldi fakat barış antlaşmasıyla eski sınırlara geri dönüldü.
Mısırın kıbrısın afrikadaki yerlerin kaybı sanki sultanın basiretsizliğiymiş gibi dedin ama bunlar hep 93 harbinin artçı sarsıntıları  Münevver jön türklerin Ruslarla harb etmesi sonucu  imparatorluğun zayıflamasının sonucu.Nasıl oluyor sultan II.abdülhamid desenizde Abdülazizi tahttan indirip katleden sadrazam-serdar ikilisi cephede aynı şeyi yapamadılar.Genelkurmay rusların tunayı geçmesine adeta göz yumdu..
Savaşta ordusunu ve barışta maliyesini kaybeden bir imparatorluk tabi ki de mısırın işgalini önleyemez.

Mısır'ın düşmesinden sonra bu batmış imparatorluk 26 yıl boyunca toprak parçası kaybetmedi nedense ???
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2016, 17:40:50 Gönderen: cemoooo »
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

-Timur İmparatorluğu Diriliş -
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=43995.0

Çevrimdışı busbesman

• Azab
  • *
  • haritacıyım
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Ocak 2016, 18:39:46 »
2.Abdülhamid, Yavuz Sultan Selim Han ve Fatih Sultan Mehmet.

Lütfen imla kurallarını katletmeyelim
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2016, 19:45:46 Gönderen: Little Jacob »

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Ocak 2016, 19:37:07 »
Hata yaptım kusura bakmayın.Gece 12'de konu açarsam böyle olur.Özür dilerim.Abdulhamit Han Demek İstemiştim.
Sultan II. Abdülhamit Han Neler Yaptırmıştır ?

– Tahta çıktığı zaman 252 milyon altın olan borcumuzu madenleri işleterek ve aldığı bir kısım tedbirlerle, tahttan indirildiğinde 30 milyon altına inmişti.

– Anadolu ve Rumeli demiryollarının büyük bir kısmını ikmal ettirerek, bölge için stratejik ve ekonomik çok büyük ehemmiyete haiz olan ve Haydarpaşa’dan Medine-i Münevvereye kadar uzanan Hicaz demiryolunu yaptırdı.

– Batı tarzındaki ilk ve orta tahsilin hakiki müessiri Abdülhamit Han’dır. İptidai denilen ilk mektepleri köylere kadar sokan O’dur.

– Köylerdeki ilkokulların dışında 300 tane orta okul açtırdı ki, bu okullarda yabacı dillere kadar bir çok yeni dersler okutuldu.

– İstanbul Erkek Lisesi’yle beraber 5 lise açmış, 40 lisenin daha açılmasını karara bağlamıştır.Sultan Abdülaziz zamanında yapılan Galatasaray Lisesi’ne yeni bölümler ilave ettirerek modern bir hale gelemsini sağlamıştır.

-Kuduz mucidi Pastör’e 10.000 altın göndererek Dünya tıp çalışmalarına yardımcı oldu.Bizde ilk kuduz müessesini o kurdurdu.(Fazla kimse bunu)

-Beyşehir Göl’ünden Konya Ova’sına sulama kanalı açtırarak Konya Ovası’nın büyük bir kısmının sulanmasını temin etti.

-Bütün memlekette ticaret, ziraat ve sanayi odaları O’nun zamanında kurulmuştur.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 01 Ocak 2016, 19:51:53 »
Galiba Abdülhamit'den bahsetti. Benimkiler FSM , Yavuz Selim , 4. Murad , 3.Selim , 2. Mahmud , ve 2. Abdülhamit. Çok fazla oldu ama hepsinin iyi özellikleri var
Bu arada son padişah olan Vahdettin'i de unutmuyalım. I.Dünya Savaşı'ndan kalan enkazı istemese de devraldı.Her ne kadar bazı hainler tarafından vatan haini olarak adlandırılsa da Milli Mücadeleyi başlatan padişah olduğunu pek bilen yoktur.

Bunun için 600 yıl boyunca 3 kıtaya yayılmış dedesinden kalan imparatorluğun yıkılmasına göz yummuştu.Belki de Türk Tarihi'nin son 100 yılındaki en fedakar adamıdır.Sonraları M.Kemal Paşa tarafından yurt dışına sürdürülmüştür.(Kendisi can güvenliğinden süphe etmiştir).

Yurtdışına tek bir kuruşu bile olmadan mecburen gitmiştir. San Remo(İtalya) şehrinde kirada kalmıştır.Yoksuluk içinde vefat etmiştir.(Hatta tabutuna bile haciz konmuştur)

Belli bir süre sonra borç ödendikten sonra Şam'a(Suriye) gömülmüştür.(Yurtdışında kabri olan tek padişahtır)

Tarih kitaplarında hain ,gerçek tarih  de ise fedakar bir padişahtır.
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Tatarullah32

• Yeni Çeri
  • *
  • "Evlere,Kapılarından Girin"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Ocak 2016, 19:56:42 »
II.Mehmed
"Sizin Üzerinize Kitap İndirmemiz Sizlere Yetmiyor Mu?"

-Mirza Muhammed Ali

Tatarullah32, Bahai inancına mı sahipsiniz ?

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Ocak 2016, 00:01:17 »
Abdulhamid donemindeki toprak kayiplarini İTC ile kiyas ederseniz belki daha anlasilir.Sansur falan geciniz bunlari efendim.Bir seyler yapmak istiyorsaniz mutlak otorite lazimdir.M.Kemal'in dedigi gibi basarinin sirri rakiplerini bertaraf etmektir.Matbuat kanunu,Takriri Sukun Kanunu nedir hocam?Sultan Hamid'in istibdadini elestirirken devrimciye demokrat lanse etmek tezattir azizim.

Çevrimdışı QuarisTR

• Azab
  • *
  • Uzayın QeQolar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 02 Ocak 2016, 21:45:17 »
Fatih Sultan Mehmed  tbrk*

Çevrimdışı Tupac

• Yeni Çeri
  • *
  • Hasta Siempre Comandante
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Ocak 2016, 22:09:32 »
Osmanlıya antipatim var ama genç osman favorim. Padişah olmasada Cem Sultanda var.
Bide osman gaziyi falan sevin sonuçta o gelmeden önce dutluktu buralar ;D.
Only GOD can judge Me!
-TUPAC SHAKUR
SNAL ♡

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 03 Ocak 2016, 00:42:43 »
Osmanlıya antipatim var ama genç osman favorim. Padişah olmasada Cem Sultanda var.
Bide osman gaziyi falan sevin sonuçta o gelmeden önce dutluktu buralar ;D.
Neden antipatın varki  ;D(Yönetim Biçimini bende sevmem ama yöneticileri iyi)
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 03 Ocak 2016, 05:19:00 »
Mısır'ın düşmesinden sonra bu batmış imparatorluk 26 yıl boyunca toprak parçası kaybetmedi nedense ???

Büyük başarı valla. 26 yıl boyunca toprak kaybetmememizin nedeni kendisi değil mi? Çok büyük adamdı. Adam zaten savaşmadan tonla toprak vermiş, Sanki elin İngiliz'i Irak'a girse tutacak. Bir de kendisi baştayken 1. dünya savaşını kazanırız denmiş bence yanlış, 1. dünya savaşı başlamadan itilaf devletleri teslim olurdu.
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2016, 09:57:25 Gönderen: Franz »
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı frebaba2121

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Ocak 2016, 12:08:00 »
Büyük başarı valla. 26 yıl boyunca toprak kaybetmememizin nedeni kendisi değil mi? Çok büyük adamdı. Adam zaten savaşmadan tonla toprak vermiş, Sanki elin İngiliz'i Irak'a girse tutacak. Bir de kendisi baştayken 1. dünya savaşını kazanırız denmiş bence yanlış, 1. dünya savaşı başlamadan itilaf devletleri teslim olurdu.
Almanya tarafına geçmeseydik.Son dönemlerde güçlenip itilaf tarafına geçerdik belki.(
Yılmaz Güney
#ÇirkinKral