Gönderen Konu: EUIV - Oyundaki Püf Noktalar  (Okunma sayısı 11403 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
EUIV - Oyundaki Püf Noktalar
« : 24 Kasım 2015, 21:57:57 »
Sorun:  Ülkende sivil savaş mı çıkmak üzere? İç savaş riski %80 ve 50k max. mp'nin sadece sadece 13k'sı mı mevcut?

Çözüm: Herhangi bir devlete -mümkünse çok zayıf bir ülkeye- savaş aç ve mp'nin dolmasını bekle. Ülken savaştayken iç savaş çıkmaz.  ;)

Ki bu durum günümüz devletlerinin yaptıklarına bakılırsa hiçte saçma değil. Malumunuz nerede bir iç savaş tehdidi söz konusuysa, insanlar birbirlerinden nefret ediyorlarsa, hükümetler bu nefreti -başka bir devlete savaş açılarak- o millete karşı yöneltebilirler. Bu sayede ülke içerisindeki milliyetçiliğe oynayıp ülkeyi ayakta tutabilirler.

Sorun  : Diyelim ki Avusturya ile müttefiksin ve Polonya'ya saldırmak istiyorsun ama Avusturya'da Polonya ile müttefik dolayısıyla Polonya'ya açacağın bir savaşta sana karşı Polonya'nın yanında savaşa geliyor.

Çözüm : Avusturya'yı yanına çekerek mümkünse zorlanmadan kazanabileceğin bir başka devlete karşı savaş aç. Bu sayede Avusturya başka bir savaşta seninle birlikte savaştığı için açacağın bu savaşta sana karşı savaşamaz ve Polonya'ya karşı Avusturya'yı denklem dışı bırakmış olursun.

Bu konuda sizde kullandığınız bu tarz çakallıkları paylaşabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 16 Mart 2016, 18:06:48 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
Ynt: Oyundaki Püf Noktalar
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2015, 20:20:04 »
Oyun başı paranı gemiye yatır  "Need money"görevini al.Gemileri iptal et...

Oyun başı ordu göm."Need manpower"görevini al.Orduyu iptal et...
ℂ⋆═══♥═Türkiye═♥═══ℂ⋆

Çevrimdışı lortcush

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Eski bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2015, 20:36:49 »
Oyun başı paranı gemiye yatır  "Need money"görevini al.Gemileri iptal et...

Oyun başı ordu göm."Need manpower"görevini al.Orduyu iptal et...

Oyun sürümün kaç  ???

Click anywhere above to view kahramangiller's stream.

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2015, 21:10:07 »
ℂ⋆═══♥═Türkiye═♥═══ℂ⋆

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2015, 01:17:03 »
Deniz savaşı açarken bu taktik iyi gider, mp'de adama ragequit attırır :P

İngiltere'ye savaş açarken uyguladığım üç kağıt :)

(aç/kapa)

Çevrimdışı jua

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2015, 02:26:22 »
Ben de bi kac trick yazayim, cogunu biliyorsunuzdur zaten. Isimlere ingilizce yazayim ki havali olsun

1) diplomacy point abuse

Bilgi: oyundaki diplomas puaniniz -100un altina dusemez
Ornegin 400 diplomasi puaniniz var ve savas sonunda onereceginiz  baris anlasmasi sizden 400 diplomasi puani harciyacak yani 0 diplomasi puanina duseceksiniz. Baris sartlarini karsi tarafa gonderdiginiz gibi bu 400 diplomasi puanini sehir kulturu degistirmektr harciyorsunuz ve diplomasi puanini 0liyorsunuz. Karsi taraf barisi kabul edince diplomasi puaniniz 0dan -400e degil-100e dusecektir. Bu noktadan sonra isterseniz kultur degistirme surecini iptal edip diplomadi puanlarinizin bir kismini geri alabilirsiniz.

2) ottoman/Muscovy overseas abuse

Bilgi: Overseas fetihler normalde gore daha ucuz core yapilir.

Ornegin osmanliyla oynarken aqqoyunlu veya baska bir devlete halepten trabzona kadar toprak verip asya ile baglantinizi keserseniz, asya ve afrikada yapacaginiz fetihlerde daha fazla toprak alip daha ucuza core yaparsiniz. O buffer devleti isterseniz vassaliniz olarak tutabilirsiniz bu surecte. Tabi oyun asya ve afrikadaki eyaletlere overseas muamelesi yaptigi icin local otonomi %75 altina dusmeyecektir. Ama sonradan akkoyunluyu annex edince bu topraklariniz normal topraga donusecek ve local otonomi nornale donecektir.

3) wedding breaker

Oyundaki en can sikici sorunlardan biri Iberian wedding bana gore.bunu engellemenin yollarindan ikisini yazacagim,

Bilgi: The Iberian wedding 1450 ila 1530 yillari arasinda gerceklesir. Event gerceklesmesi icin castillenin en az 10 eyaleti olmalidir, aragonla sinir komsusu olmalidir.
Engelleyebilmek icin fransa veya ingiltereyseniz aragonla ittifak yapip castille savas aciyoruz ve castille I ya 10 eyaletin altina dusuruyoruz ya da aragonla castillenin sinir komsusu olmasini engelliyoruz. Ben ingiltere ile oynadigimda devamli olarak aragonla ittifaka girip castille savaslar aciyorum. Su Ana kadar tum oyunlarimda Aragon the Iberian wedding reddetti.

4) a tight ass emperor

Bilgi: birimlerin uretilme maliyetini dusuren binalar onlarin aylik bakim maliyetini de dusurur. Bu durum hem deniz hem Kara birileriicin gecerlidir

Ornegin bir sehirde birimlerin uretim maliyetini dusuren binaniz var, bu sehirden urettiginiz birimler diger sehirden urettiginiz birimlere gore daha az aylik bakim masrafi harcar.

Birimlerin uretim maliyetini dusuren binalar geriye etkili sonuc da dogurur, yani 1400 yilinda Izmir limanindan urettiginiz gemi 1500 yilinda burada yaptiracaginiz birim uretim maliyetini dusuren bina sayesinde bakim masraflarini da azaltir.

5) looter bitch

Cavalry birimleri infantry birimlerine gore daha fazla loot yapar.

6) claim abuse

Bilgi: savasta oldugunuz bir delete karsi claim baslatamazsiniz ama savastan once baslatilmis claimler savas suresince tamamlanabilir.

Bosta diplomat varsa savastan once claim baslatarak sonradan savas acin.

7) prestige saver

Bilgi: dishonor call size -25 prestige kaybettirir.

Ally sizi savasa davet ettiginde, once diplomasiden dissolve alliance yapip sonra dishonor call yaparsaniz prestij kaybetmezsiniz.

8) cut off truce time

Bilgi: revoke guarantee yaptiginiz devletle otomatikman 5 yillik truce icine girersiniz.

Ornegin bir devletle 12 yillik truce sureniz var, o devlete proclaim guarantee yapip sonrasinda revoke guarantee yaparsaniz truce suresi 5 yila duser. Bu sure diplomasi ekraninda hala 12 olarak gozukur ama oyun ekranindaki iconda 5 yillik sureyi gorebilirsiniz. Boylece uzun sureler beklemeden tekrar savas ilan edebilirsiniz.

Simdilik aklima gelenler bunlar, bi de stack wipe ve carpet siege var tabi

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2015, 02:37:06 »
7 ve 8 işlemiyor artık.
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2015, 02:37:23 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı jua

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Aralık 2015, 02:59:01 »
7 ve 8 işlemiyor artık.
Yazmayi unutmusum 1.12 oynuyom diye

Son guncellemelerde ne oldu bilmiyorum

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Aralık 2015, 10:32:06 »
6 yı çok yaparım :D

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2015, 18:36:38 »
Isimlere ingilizce yazayim ki havali olsun

O zaman bu konu tam senlik ;)
http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=47465.0

Çevrimdışı NyKs-S

• Azab
  • *
  • Boşversene :P
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Aralık 2015, 20:29:25 »
Hiç Bir Fikrim  Yok  Mlsf :P
Dünya bir oyundan ibaret ise bilineki hepimiz bu oyunda kaldık.

Tarih  oyun değil'ki oynansın.

Ömrüm  boyunca tek  doğru  yaptığım şey Hz.Ali'yi ve onun soyunu sevmektir.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2015, 02:41:11 »
  • Cossacks'ta Osmanlı ile oynarken amacınız batılılaşma ise (ki öyle olmalı) Dhimmi estate'ine istediğiniz gibi davranabilirsiniz isterseniz toprak alın isterseniz, toprak verin çünkü batılılaşınca yada din değiştirince bu estate tamamen ortadan kalkıyor.
  • Yine Cossacks'ta tam benim istediğim özellik gelmiş bulunmakta, bildiğiniz gibi oyunda deneyimli iseniz Osmanlı gibi bir devletle oynarken hiçbir şekilde dosta ihtiyacınız olmaz free takılır ortalığı dağıtırsınız fakat ben her zaman büyük bir devlet dost alırım, peki neden? Tabi ki AE yememek için. Çoğu kişi oyunlarımda Avrupa'nın tamamını nasıl aldığımı sorar "ae'yi nasıl hallettin?" diye işte işin sırrı burada. Müttefikliklerdeki temel mantık şu "gölge etme başka ihsan istemem" yani büyük bir devlet ile dost olarak aslında size karşı oluşabilecek bir koalisyonu engellemiş oluyorsunuz. Eskiden tam bir pislik oyuncu gibi dostlarımın ofansif savaş çağrılarını reddetmezdim ama yardımda etmezdim :wry: Cossacks'ta ne değişti peki? Şimdi artık müttefik olurken paktın ofansif mi defansif mi olduğunu seçebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey bir ülkeyle müttefik olurken "ofansif savaşlara katıl" seçeneğini iptal etmek. Tabi bu müttefik olma şansınızı azaltır ama sonuçta büyük devlet iseniz herkes sizle müttefik olmak ister.
  • Place of Interest olayına pek girmenizi önermem çünkü bu sebeple çoğu müttefiklik bitebiliyor -niyetlerden dolayı-. Siz çaktırmadan alın istediğiniz yerleri niyetinizi belli etmeden. ;) Tabi dostlarınızı alacağınız yerlere göre seçin. Ben mesela İngiltere ve İskandinavya ile dostum son Osmanlı oyunumda yediğim ae 600'lerde ;D Tek bir koalisyon oluşmadı şimdiye kadar :)
« Son Düzenleme: 02 Mart 2016, 16:49:27 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2016, 16:48:44 »
  • 1.15 ile birlikte vassallarınıza savaşta toprak almayın, kendinize alın savaş bittikten sonra "subject interacts" kısmından "grant province" diyerek tek tek verin. Bu sayede bayağı bir liberty desire'ları azalıyor.
    Örnek kullanım: Vassalın dinini değiştirip 100% liberty desire aldınız savaş açın bir yere alın bir sürü yer sonra tek tek verin vassala bir de prestij çaktınız mı direk annex sürecine başlarsınız.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2016, 16:51:16 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Elensar

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Mart 2016, 21:18:54 »
Ben bunu göremedim. "Şimdi artık müttefik olurken paktın ofansif mi defansif mi olduğunu seçebiliyorsunuz."

Resim ekleyebilir misin ?

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #14 : 02 Mart 2016, 21:39:38 »
Cossacks ile geliyor bu ayrıntıyı da ekle Gregory.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 02 Mart 2016, 21:50:13 »
  • ...Cossacks'ta ne değişti peki? Şimdi artık müttefik olurken paktın ofansif mi defansif mi olduğunu seçebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey bir ülkeyle müttefik olurken "ofansif savaşlara katıl" seçeneğini iptal etmek. Tabi bu müttefik olma şansınızı azaltır ama sonuçta büyük devlet iseniz herkes sizle müttefik olmak ister.

Buradan yapıyorsun olayı;

Çevrimdışı erdem13

• Sipahi
  • *
  • "Attila'nın ateşi var içimizde!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 14 Mart 2016, 01:35:46 »
Extended Timeline'da bütün illerinize parlamentoda sandalye verin (ile tıkladığınızda sol üstte görürsünüz sandalye işaretini)

Dezavantajları; parlamentodan yasa geçirmek neredeyse imkansız olacak ve bu yüzden debate (türkçe yamada nasıl çevrildi bilmiyorum tartışma olabilir) yapmadığınız için cumhuriyetçi geleneğiniz (Republican Tradition) ayda 0.50 düşecek ancak Türkiye ile 2016'da başladığım oyunda cumhuriyetçi geleneğim zaten ayda 2 puan artmaktaydı yani bu 0.50'den etkilenmedim

Parlamentodaki yasaları ben pek önemli bulmuyorum o yasaları geçirmek için verecekleriniz, alacaklarınızı karşılamıyor. Ayrıca yasayı başarıyla geçiremezseniz -20 prestij alıyorsunuz bu da ciddi bir sayı çünkü doğrudan ticaretinizi, asker moralinizi etkiliyor.

Avantajına gelirsek aylık gelirim 140-145 duka'dan 160-165 bandına çıktı (her sandalye verilen ilde manpower vergi vs artıyor)

Bu arada mecliste sandalye verdiğiniz illerde merchant guilds vs. barınamıyor
Roma die uno non aedificata est.
/
Roma bir günde inşa edilmedi.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Oyundaki Püf Noktalar
« Yanıtla #17 : 03 Nisan 2016, 17:27:29 »
  • Osmanlı ile oyuna 1444 Aralık değilde 1445 Ocak 1 yani 1,5 ay sonra başlarsanız Eflak (Wallachia) vassalınız oluyor  tbrk*
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2016, 17:27:50 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Messerschmitt

• Yeni Çeri
  • *
  • WW2 tutkunuyum. Kırım Tatarıyım.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 04 Nisan 2016, 15:05:11 »
  • Osmanlı ile oyuna 1444 Aralık değilde 1445 Ocak 1 yani 1,5 ay sonra başlarsanız Eflak (Wallachia) vassalınız oluyor  tbrk*

Çoğu başarım gidiyor :D

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 26 Nisan 2016, 20:54:52 »
  • Osmanlı ile oynarken oyun başı western arms trade'den %10 ucuz teknoloji almak için, Atina, Naxos yada Corfu gibi batı teknolojisine sahip opm devletler ile dost olun, %10 ucuz teknolojinin tadını çıkarın.  tbrk*