Bağlanılan Hatırlatmalar

• Hatırlatma: Lütfen PNG resimleri JPEG'e çevirerek paylaşalım!: 11 Ocak 2017

Gönderen Konu: EUIV - Osmanlınızı Yollayın!  (Okunma sayısı 143672 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Darkrad

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Strategyturk
Ynt: EUIV - Osmanlınızı Yollayın!
« Yanıtla #40 : 15 Ağustos 2013, 03:44:02 »
İlk koalisyon savaşı.

(aç/kapa)

Gürcistan'ın kıyı bölgelerini almak için Gürcistan'a savaş ilan etmiştim. İşin garibi 5-6 bölgelik Gürcistan 2 bölgelik Ak Koyunluların vassalıymış. Bir ara Gürcistan Karakoyunlular tarafından yıkılmıştı tek bölgeye sahiptiler sonraları Karakoyunlularda çıkan isyanlarla toprak kazandılar bu garipliğin sebebi bu olay olsa gerek. Gürcistan ile olan savaşımda toprak edinemedim ama Ermenistan'ı serbest bırakıp Gürcistan'ı da vassallıktan çıkarttım. Ayrıca Karakoyunluların coresi olan bir bölgeyi Gürcistan'dan alıp Karakoyunlulara verdim. İşler iyi giderse ileride tekrardan savaş ilan edip istediğim kıyı şeridini alabilirim.

O kıyı şeridinden sonra Asyada daha fazla toprak almayacağım, görevler çok zorlamadıkça Memlüklere karşı ilerleme gibi bir isteğim de yok.

Tam da bu savaş sebebiyle ordularım doğu sınırımdayken Macaristan savaş ilanında bulundu. Bana karşı olan koalisyonda Ragusa, Naples, Memlükler ve Macaristan bulunuyor. Sonraları bu koalisyona onları serbest bırakmama teşekkür babında Gürcistan'da katıldı. Çok önemli bir unsur sürekli size karşı olan koalisyonu zayıf tutmak. Bunu oyunun başlarında iyi yaptım ancak overextensionu %1'in altına indirme görevini aldığım için uzunca bir süre sakindim. Bir bölgede misyonerlik faaliyeti olduğu için core yapma işi ertelendi durum böyle olunca o görev de uzadı derken bayagı bir süre pasif kaldık.

Tüm ordularımı Macaristan'a sürmeyi düşünüyorum. Memlüklerin yapacağı saldırılar pek umrumda değil, zaten Karakoyunlular dağılmış halleriyle dahi Memlüklere karşı bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Napolinin çok tehlike olacağını düşünmüyorum, donanma üstünlüğü açık ara bende.

« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 04:14:01 Gönderen: Darkrad »

Çevrimdışı Darkrad

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Strategyturk
« Yanıtla #41 : 15 Ağustos 2013, 04:13:29 »
Savaşın sonu.

(aç/kapa)

(aç/kapa)

Kim dedi savaş kazanmak ws vermiyor diye ;D Battle of Bosnia'a dikkat.

Napoliyi başka devletler işgal etti, yoksa Otrantoya denk gelen yeri almak istiyordum. Savaşı daha fazla uzatmayacağım ama.

« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 04:13:50 Gönderen: Darkrad »

Çevrimdışı barkardes

• Sekban
  • *
  • Fakirin Fekeresi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 15 Ağustos 2013, 09:13:11 »
Osmanlı oyunumda Avusturya'ya adar ilerledim hatta bir kere Avusturya'nın ana bölgelerinin hepsini ele geçirdim.Ama koalisyonda olduğum için barış yapamadım.Şimdi bana karşı Polonya,Macaristan(4 bölgesi kalmış),Memlükler,Karakoyunlu koalisyonu var.Polonya ve Macaristan'ı oyalarken Memlükleri de oyalayabilirim ama KaraKoyunlu'nun küçücük ordusuna karşı bir şey yapamam.Ayrıca Timurlar da sınırıma kadar geldi yıl 1500'ler.Yanlış hatırlamıyorsam yeniden sınırıma dayanan Timur da koalisyona katılmıştı.Biraz bekleyip koalisyonun dağılmasını bekleyip şu anda Bohemya tarafından dağıtılmakta olan Polonya'ya yöneleceğim.Adamlardan sınır genişliğinden dolayı korkuyordum ama fos çıktı galiba.Bir de Avusturya aldığı milyarlarca yenilgiye rağmen hala imparator olarak destekleniyor.

Polonya'ya savaş açıp bitirince resimi paylaşırım.

Çevrimdışı Gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 15 Ağustos 2013, 10:44:29 »

Etrafımdaki tüm ülkeler koalisyonda.Sadece ak koyunluyla kara koyunlu hariç  :fpalm: hatta fransa bile koalisyonda.Bu koalisyon bitiyormu.Yoksa illa saldırmammı lazım? Ve şimdi nereye yöneleyim sizce.

Çevrimdışı barkardes

• Sekban
  • *
  • Fakirin Fekeresi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 15 Ağustos 2013, 10:58:43 »
Etrafımdaki tüm ülkeler koalisyonda.Sadece ak koyunluyla kara koyunlu hariç  :fpalm: hatta fransa bile koalisyonda.Bu koalisyon bitiyormu.Yoksa illa saldırmammı lazım? Ve şimdi nereye yöneleyim sizce.
Eğer sürekli sağa sola saldırmazsan zamanla çıkıyorlar koalisyondan.

Savaş biraz erken başladı ve teknoloji yüzünden battım.Bir dahaki oyunda Venedik olacağım ve fazla savaşmadan oynayacağım.Bakalım sonuç ne olacak.

Savaş başlayınca düşmanlarım:
(aç/kapa)

Çıkmadan önce Green Kebab Blob:
(aç/kapa)

Çıkış ekranı:
(aç/kapa)

Savaşlar war score'a etki ediyor.4-5 savaştan -4 warscore aldım.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 10:59:43 Gönderen: barkardes »

Çevrimdışı Shirayuki

• Yeni Çeri
  • *
  • *Amaterasu*
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 15 Ağustos 2013, 13:19:12 »
Osmanlıyla oynayan herkes Avrupa'ya yönelmiş. Biraz da Memluk üzerine yürüseniz ya, ticaret yollarını filan ele geçirin mis gibi.
上杉 謙信

Çevrimdışı barkardes

• Sekban
  • *
  • Fakirin Fekeresi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 15 Ağustos 2013, 13:25:33 »
Osmanlıyla oynayan herkes Avrupa'ya yönelmiş. Biraz da Memluk üzerine yürüseniz ya, ticaret yollarını filan ele geçirin mis gibi.
Geçen oyundaki holy war casus belli'sinin verdiği alışkanlık işte.Ayrıca nedense böyle daha fazla tatmin oluyorum.Avrupa'ya yürümek beni kendine çekiyor resmen.Memlüklerle de arada savaştım ve Suriye'nin çoğunu ele geçirdim ama genişlerken harcadığım puanlar teknolojide geri bıraktı beni.

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 15 Ağustos 2013, 13:28:26 »
Oyunun tek oyunculu oyunda öyle zevki çıkıyor. Osmanlıyı alırsam arapları kesmeye odaklanıyorum. 
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı cnrsbr_p

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 15 Ağustos 2013, 13:31:06 »

yavuz sultan selim olarak koştum geldim :)

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • New Turkian
    • Profili Görüntüle
    • Persian'ın kişisel arşivi
« Yanıtla #49 : 15 Ağustos 2013, 14:21:53 »

Forumun ilk EU4 batılılaşması. Hızlı büyümem yüzünden Önce Venedik-Macar-Memlük koalisyonu savaş açtı, teknolojik yetersizlikten dolayı Venedik'e 1200 altın verip hemen bitirdim. Sonra Polonya vassalları Litvanya ve Tötonlar savaş açtı, Lehler'e de 1800 altın yedirdim. Batılılaşmadan hemen önce Venedik bu sefer tek başına savaş açtı. Ne ordusu ne de donanması yetti. Körfezi blokladım, Dalmaçya, Korfu, İstria ve başkent Venezia'yı işgal ettim. 60 küsür WS ile savaşı bitirdim ama yeteri kadar ağır bir anlaşma imzalayamadım. Altınlardan geriye 93 kalmış, gerisini nasıl yemiş anlamadım. rlywrd* Macarlar da Lehler de isyanlardan kurtulamadı. Oh olsun!

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 15 Ağustos 2013, 16:16:14 »
Overextensiona dikkat ederek baştan başladım.Gürcistan vasalım.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #51 : 15 Ağustos 2013, 16:46:30 »
Annex Egypt görevi ile Mısır'a girdim, savaşın ortasında görev iptal oldu. :thumbsdown:

Yine bir dünya aggressive expansion aldım ve fazla diplomasi puanı gitti. Barıştıktan sonra ise görev tekrar geldi. :fpalm:
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 16:58:18 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Stuka

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 15 Ağustos 2013, 17:01:32 »
Annex Egypt görevi ile Mısır'a girdim, savaşın ortasında görev iptal oldu. :thumbsdown:

Yine bir dünya aggressive expansion aldım ve fazla diplomasi puanı gitti. Barıştıktan sonra ise görev tekrar geldi. :fpalm:

Neden öyle bir şey oldu ki? Görevlerin iptal olabildiğini bilmiyordum.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 15 Ağustos 2013, 17:02:52 »
Kod: [Seç]
annex_egypt = {

type = country

category = MIL
ai_mission = yes

target_provinces = {
owned_by = MAM
}
    allow = {
        tag = TUR
        is_subject = no
is_neighbor_of = MAM
MAM = {
owns = 361
NOT = { num_of_cities = 16 }
NOT = { alliance_with = ROOT }
NOT = { war_with = ROOT }
NOT = { is_subject_of = ROOT }
}
    }
    abort = {
        OR = {
            is_subject = yes
any_target_province = {
NOT = { owned_by = ROOT }
NOT = { owned_by = MAM }
}
        }
    }
    success = {
        NOT = { exists = MAM }
all_target_province = {
owned_by = ROOT
}
    }
    chance = {
        factor = 1000
        modifier = {
           factor = 5
           owns = 151
        }
        modifier = {
            factor = 2
            NOT = { has_opinion = { who = MAM value = 100 } }
        }
        modifier = {
            factor = 2
            NOT = { has_opinion = { who = MAM value = 0 } }
        }
    }
    immediate = {
every_target_province = {
add_claim = ROOT
}
    }
    abort_effect = {
every_target_province = {
remove_claim = ROOT
}
    }
    effect = {
add_prestige = 10
add_army_tradition = 30
    }
}
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 15 Ağustos 2013, 17:30:16 »
Ayasofya'nın camiye çevrilmesine karşı çıkarak isyan eden Sünni fanatikler:
 ;D
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 17:30:44 Gönderen: Ömer »

Çevrimdışı TurkSith

• (TurkJedi)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 15 Ağustos 2013, 17:50:05 »
Ayasofya'nın camiye çevrilmesine karşı çıkarak isyan eden Sünni fanatikler:
 ;D
(aç/kapa)
Aynı şey bana da oldu,en başta ortodokslar nasıl bu kadar isyancı buldu demiştim ama bir baktım isyancılar sünni  :fpalm:

Teknolojide geri kaldım, ordu yönetiminde de rezil olduğum için oldukça büyük olmama rağmen hiçbir Avrupa devletini yenemiyorum  :(
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 17:51:46 Gönderen: TurkSith »

Çevrimdışı Tarlafaresi

• Eski adım utkan999
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 15 Ağustos 2013, 17:53:32 »
Osmanlı oyunum.Memlüğü yendikten sonra Macaristan'a girdim.Eflak vassalım

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 15 Ağustos 2013, 18:37:07 »
Etnik ve dini temizlikten sonra:

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 15 Ağustos 2013, 18:38:01 »
Faşist Ömer

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle