Gönderen Konu: Cedid ‪Atlas, İslam Dünyasında Basılmış İlk Atlas.  (Okunma sayısı 1351 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Wikipedi'den
Cedid Atlas (veya Atlas-ı Cedid) Türklerde ve İslam Ülkelerinde yayınlanan ilk atlastır, 1803 yılında Osmanlı İmparatorluğunun o zamanki başkenti İstanbul'da basılarak yayınlanmıştır. Atlasın bir serlevha niteliğinde olan kitap başlığındaki tam adı Cedid Atlas Tercümesi olup, Türkiye haricindeki ülke kütüphanelerinde bu isimle kayıt altına alınmıştır.

Her ne kadar Türklerde ve İslam dünyasında yazma kitaplar ve elle çizilen haritalar çok yaygın olarak bulunmakta ve kullanılmaktaysa da, esas itibariyle dini sebeplerle, matbaanın kullanımı çok gecikmiş ve matbu kitaplar ilk defa olarak 1729 yılında İbrahim Müteferrika tarafından basılabilmiştir. Cedid Atlas ta Mühendishane Matbaası idarecisi Müderris Abdurrahman Efendi tarafından Avrupa coğrafya bilgilerinin ve o günün Avrupa harita yapım metotlarının ilk defa olarak kullanılmasıyla hazırlanmış ve ancak 1803 yılında basılabilmiştir.

Cedid Atlas (mavi-siyah) renkli bir gökyüzü ve burçlar haritası ile dünyanın değişik bölgelerini gösteren ve elle renklendirmiş 24 bakır gravür harita içermektedir [4]. Gökyüzü haritası ve diğer haritalar en az (53 cm x 72 cm) ebadında olup, haritaların tamamı William Faden'ın General Atlas'ından uyarlanmıştır. Atlasta haritalardan önce Mahmud Raif Efendi tarafından yazılmış ve coğrafyanın faydalarını anlatan (1+79) sayfa uzunluğunda "Ucalet-ül Coğrafiye" adlı bir çalışma [8] ve bir de kapak sayfası (serlevha) bulunmaktadır. Mahmud Raif Efendi'nin yazdığı "Ucalet-ül Coğrafiye" adlı çalışma 1804 yılında basılmış ve atlasın başına eklenerek beraberce ciltlenmiştir.

Sanatsal bir açıdan bakıldığında Cedid Atlas haritalarının renkleri ve yazılarının güzelliğiyle dikkat çekmektedir.

Cedid Atlas, Osmanlı İmparatorluğu'nda yürürlüğe konan Nizam-ı Cedid ("Yeni Düzen") hareketlerinin bir parçası olarak basılıp yayınlanmıştır ve atlasın ismi de bunu çok açık bir biçimde göstermektedir. Batı dünyası'nın teknik, askeri, iktisadi, ve idari konularda gösterdiği gelişmelerin gerisinde kalan Osmanlı İmparatorluğu'nu modernleştirmek ve Batı seviyesine çıkarma gayesiyle Osmanlı padişahı III.Selim tarafından yürürlüğe konulan "Yeni Düzen" askeriyenin ve devletin ıslahı için askeriyenin ve devlet kuruluşlarının yeniden yapılanmasını gerektiren bazı reformlar hareketidir. Bu reformların gereği olarak devletin bazı kurumları geliştirilmiş veya Batı'daki bazı kurumlar gözönüne alınarak değiştirilmiş, yeni askeri ve mühendislik okulları açılmış, başta dışişleri ve dış ilişkilerle uğraşan Hariciye olmak üzere çeşitli devlet kurumları yeniden yapılandırılmıştır. Bu yeniden yapılanma sonucu oluşan yeni devlet kurumları, ıslah edilen askeriye teşkilatı ve yeni tesis olunan okulların ihtiyacı olarak Batı standartlarına uygun yeni bir coğrafi anlayış ve uygulamalar da gerekmiş ve Cedid Atlas ta bu ihtiyaç yüzünden tercüme ettirilip, bastırılarak yayınlanmıştır.

Atlastan sayfalar:

Kaynak ve diğer sayfalar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Cedid_atlas
https://en.wikipedia.org/wiki/Cedid_Atlas

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2015, 15:23:01 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Cedid ‪Atlas, İslam Dünyasında Basılmış İlk Atlas.
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2015, 16:02:27 »
Asya ve Avrupanın Rusya'daki çizgisini neye göre belirlemiş bizimkiler?

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2015, 16:20:50 »
Büyük ihtimal günümüzdeki gibi belirlemişlerdir, Ural Dağları Avrupa'da, Kafkaslar Asya'da.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2015, 16:32:52 »
El-Mesûdî (10. yüzyıl) dünya haritası:
(Tam ismi: Ebu el-Hasan Ali bin el-Hüseyn bin Ali el-Mesûdî)

Araplar Helenistik coğrafyayı temel aldılar.

12. yüzyılda Sicilyalı 2. Roger'ın El İdrisi'ye sipariş ettiği atlas (orjinali 70 sayfa):
(Tam ismi: Abu Abd Allah Muhammad al-Idrisi al-Qurtubi al-Hasani al-Sabti)

(Tıkla büyüt.)

https://en.wikipedia.org/wiki/Geography_and_cartography_in_medieval_Islam
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2015, 16:36:34 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2015, 16:39:08 »
Güzel paylaşımlar.

Spoiler şaka amacı ile yazılmıştır kendi özgür iradenizle ister açar okursunuz ister okumazsınız üzerinde durmayın.
(aç/kapa)

Çevrimdışı Tonyukuk

• Yeni Çeri
  • *
  • Militarist
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2015, 16:39:25 »
Arapların harita çizerken ters çizmelerinin sebebi ne? Ayrıca o Afrikanın ortasından geçen kanalı anlayamadım ben.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2015, 16:39:42 Gönderen: Tonyukuk »

TTK

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2015, 16:40:25 »
Wikipedi'den
esas itibariyle dini sebeplerle, matbaanın kullanımı çok gecikmiş ve matbu kitaplar ilk defa olarak 1729 yılında İbrahim Müteferrika tarafından basılabilmiştir.
Bunu yazan cahili görmek istiyorum  :(

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2015, 16:41:49 »
Arapların harita çizerken ters çizmelerinin sebebi ne? Ayrıca o Afrikanın ortasından geçen kanalı anlayamadım ben.

Ümit Burnu'nun keşfiyle Afrika'nın sonsuza dek uzanmadığını öğrenmişlerdir, onlarda orada bir kanal olduğunu düşünmüş işte gemilerin geçebileceği.

Çevrimdışı fff7

• Sekban
  • *
  • -
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Eylül 2015, 16:43:27 »
Nasıl ters?
Edit:gördüm şimdi.Kendi ülke poziyonlarından sanırsam.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2015, 16:47:29 Gönderen: fff7 »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #9 : 30 Eylül 2015, 16:45:59 »
Arapların harita çizerken ters çizmelerinin sebebi ne?
Onlara göre de bugünkü haritalar terstir.
Basit iki sebepten olması lazım: insan ilk önce kendi ülkesini çizer ve ilk önce kağıdın üst kısmını kullanır.

Ayrıca o Afrikanın ortasından geçen kanalı anlayamadım ben.
Güneydeki Madagaskar adası olmalı. Kıyı şeridi benziyor:

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2015, 16:48:46 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Tonyukuk

• Yeni Çeri
  • *
  • Militarist
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Eylül 2015, 16:47:01 »
Nasıl ters?

Ömer'in attığı haritalara bakarsan yazılar ters. Haritaları güney üstte olacak şekilde yapıyorlar, atılan haritadakini sonradan düzeltmişler.

TTK

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Eylül 2015, 17:21:28 »
Terslik diyince bugün 2 oldu.

Bunu yazan cahili görmek istiyorum  :(

İngilizce'den çeviri yapmış.
Sana göre sebebi nedir?
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2015, 17:25:06 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Eylül 2015, 17:25:18 »
Dini sebepler değil tamamen ülkedeki güçlü lonca düzeni sebebiyle.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Eylül 2015, 17:35:35 »
Padişah ve ulema loncaların olası tepkisine karşı fetva çıkartıp "Biz bu matbaa ile Kuran basacağız ve çoğaltacağız tüm halka dağıtacağız" dese idi loncalar ne yapabilirlerdi ki?
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2015, 17:42:05 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 30 Eylül 2015, 17:40:56 »
Aklıma bu konu ile ilgili açıklama yapan başka tarihçi gelirse videolarını atarım.Erhan Afyoncu geldi şuan aklıma sadece.
https://youtu.be/hTblaaB76wY?t=1h16m19s

Çevrimdışı fff7

• Sekban
  • *
  • -
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 30 Eylül 2015, 17:49:48 »
Bende şunu ilginç bulmuştum.
Osmanlı'nın ABD haritası