Gönderen Konu: Beyaz Ölüm  (Okunma sayısı 1584 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wulfhere

• Azab
  • *
  • Savaş ne kadar zorsa zafer o kadar tatlıdır...
    • Profili Görüntüle
Beyaz Ölüm
« : 25 Eylül 2015, 22:50:25 »

Beyaz Ölüm
Simo Häyhä (d. 17 Aralık 1905 - ö. 1 Nisan 2002), Kızıl Ordu tarafından Beyaz Ölüm ( Rusça : Белая смерть, Fince : Valkoinen Kuolema ) diye bilinen bir Fin keskin nişancısıdır. Kış Savaşı'nda modifiyeli bir Mosin-Nagant kullanarak bir savaşta onaylanmış en yüksek sayıda (505) düşman askeri öldürme rekoruna sahiptir.Ayrıca daha sonrasında hafif makineli bir tüfek olan 9mm'lik Suomi ile 200 düşman askeri öldürerek teyit edilmiş toplam öldürülen asker sayısını 705'e çıkartmıştır ve bu sayıya 100 günden daha az bir sürede ulaşmıştır.

Kış Savaşı boyunca(1939-1940) keskin nişancı olarak Fin Ordusunda 6.Bölük 34.Piyade Alayı Kollaa'da Kızıl Orduya karşı görev yaptı. Hava sıcaklığının -40 ile -20 °C arasında iken beyaz kamuflajı ile doğrulanmış 505 doğrulanmamış 37 Sovyet askerini öldürmüştür.Ayrıca gün ışığının az olduğu bir dönemde günlük ortalama 7 düşman askeri öldürerek(Bir günde en fazla 25 Sovyet askeri vurmuştur.) kayda değer bir başarı elde etmiştir.Rus yapımı olan Mosin-Nagant tüfeğinde ayrı bir dürbün kullanmayıp (Bunun sebebi mevcut olan optik dürbün yüzünden nişan alıp atış yapmak için kafasını daha yukarı çıkarması gerekirdi bu da hedef olma riskini arttıran bir dezavantajdı ayrıca mevcut optik dürbün buğulanabilir ya da dürbüne vurabilecek bir ışığın yansıma yüzünden yerini belli edebilirdi.) mevcut olan demir nişangahı kullanmıştır. Sovyetler başka keskin nişanlar ve topçu atışı desteği ile Häyhä'yı durdurmaya çalışmışlardır.Bunun sonucunda 6 Mart 1940'da bir Rus askeri tarafından çenesinin sol altından vuruldu.Askerler tarafından bulunduğun da yüzünün altı parçalanmış ama ölmemişti.Kendine geldiği gün olan 13 Mart günü ilan edilen barış antlaşması ile savaş sona erdi.Bu olayın sonrasında aldığı yaralanmalar yüzünden öldüğü söylentisi yayıldı.Jyväskylä ve Helsinki'de uzun tedaviler ve ameliyatlar geçirdi.Savaştan kısa bir süre sonra Häyhä, Mareşal Carl Gustaf Emil Mannerheim tarafından Onbaşı ve ardından da Asteğmen rütbesine terfi ettirilmiştir.Daha öncesinde Finlandiya Askeri tarihinde hiç kimse bu kadar hızlı bir şekilde terfi almamıştır.
Bir 9mm lik Suomi
II. Dünya Savaşı'ndan sonra;İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra başarılı bir geyik avcısı ve köpek yetiştiricisi oldu ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Urho Kekkonen ile avlandı.1998 yılında nasıl böyle iyi bir atıcı olduğu sorulduğunda "Sadece pratik yaparak." cevabını vermiştir.Bir diğer soruda ise öldürdüğü kişilerin için pişman olup olmadığı sorulmuştur.Cevap olarak ise " Ben sadece görevimi yerine getirdim ve bana yapmam için söylenenleri." Simo Häyhä, güneydoğu Finlandiya'da, Ruokolahti'de, Rus sınırına yakın bulunan küçük bir köyde ömrünün son yıllarını geçirmiştir.
http://www.youtube.com/v/q5CaQ37VYvw&fs=1&wmode=transparent

KAYNAK VİKİPEDİ!!!(BAZI ARKADAŞLAR RAHATSIZ OLUYOR AMA NAPALIM EN NET BİLGİ BU SİTEDE)
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2015, 23:17:46 Gönderen: Wulfhere »

Çevrimdışı Satanis Kesen Kedi

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Beyaz Ölüm
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2015, 22:58:18 »
Teşekkürler güzelmiş.

[playercard id=76561198079078593]

Çevrimdışı Wulfhere

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2015, 23:04:49 »
Video yenilenmiştir!

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2015, 23:12:21 »
https://tr.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4

En azından cümleleri değiştirseydin.  :fpalm:

Çevrimdışı Wulfhere

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2015, 23:15:45 »
https://tr.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4

En azından cümleleri değiştirseydin.  :fpalm:
Bana biri bu adamı hatırlatmıştı konuda o arkadaş için açtım aslında bu bilgilendirme konusu ve hakkında sadece adam öldürdüğü bilinen bir adam için kendi fikirlerimi yazmak saçma geldi belki biri rast gelir ve beyaz ölümün bir Alman değil bir Fin savaşçısı olduğunu öğrenir kim bilir?Ama konu sana çok dokunuyorsa bak orda moderatöre rapor et tuşu var.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2015, 23:21:36 »
Eğer kayda değer bir içerik yoksa onu da diğer açtığın konuya koymalıydın. Her aklına geleni internete yazıp sonra da ilk çıkan siteden copy-paste yaparak foruma katkıda bulunmuş olmazsın. Belki elinde bu adamla ilgili bir kitap vardır, oradan alıntı yaparsın ama forumu Vikipedi'den (Wikipedia'dan çeviri yapsan iyi olurdu tabii) yazılarla doldurmanın manası yok.

Edit: Yanlışlıkla kadın yazmışım.  :-\
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2015, 23:36:20 Gönderen: Vatikan Müftüsü »

Çevrimdışı Wulfhere

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2015, 23:24:23 »
Eğer kayda değer bir içerik yoksa onu da diğer açtığın konuya koymalıydın. Her aklına geleni internete yazıp sonra da ilk çıkan siteden copy-paste yaparak foruma katkıda bulunmuş olmazsın. Belki elinde bu kadınla ilgili bir kitap vardır, oradan alıntı yaparsın ama forumu vikipedi'den (Wikipedia'dan çeviri yapsan iyi olurdu tabii) yazılarla doldurmanın manası yok.
Dediğim gibi uzatmıcam konumdan memnun değilsen orda rapor et tuşu var ben burda insanlara bilgi vermeye çalışıyorum!Ayrıca bu bir biyografi yazısı nasıl bir değişiklik yapcakmışım?Adamın hayatı ortada sen benden kendi fikrimimi yazmamı istiyorsun yoksa adamın biyografisini paylaşmamı mı eğer biyografi paylaşmaksa bunu yaptım?(Bu biyografisini paylaştığım adam Dünyanın En İyi Sniperı olarak geçiyor ayrı bir konuyu haketmez mi sence?Adam dürbün bile kullanmadan en iyi sniperlık ünvanını alıyor?)
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2015, 23:31:08 Gönderen: Wulfhere »

Çevrimiçi Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Eylül 2015, 23:30:31 »
Wikiden c/p yapmak cidden çok büyük bir emek harcanmış artı repini verdim qhardşm.

Çevrimdışı Wulfhere

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Eylül 2015, 23:33:17 »
Wikiden c/p yapmak cidden çok büyük bir emek harcanmış artı repini verdim qhardşm.
Al işte kardeşim diyorum ki adamın hayatını ancak bu şekilde sizin gibi okuyan biriyim niye dalgaya alıyorsunuz anlamadım.Ben bu işi para veya övgü için yapmıyorum bilmiyosan söyliyim dedim  ;)
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2015, 23:38:35 Gönderen: Wulfhere »

Çevrimdışı efekan53

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Eylül 2015, 23:34:25 »
Neden bu kadar büyüttünüz anlamadım. Bu kişiden hiç haberi olmayan birisine vahiy gelip araştırmaya başlamayacaktı. Bu konu belki onun yolunu açar bazılarına.

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Eylül 2015, 01:48:31 »
Konu güzel zaten belirtmiştim ama biliyordum bu adamı okumuştum ileride kitabını okursun veya birisi okur ve paylaşımda bulunur. Bu adam düşman askerleri yanından geçerken karın içine saklınıp boğazına da kar koyup nefes verirken ağzından sıcak buhar çıkmasın ve yeri belli olmasın diye yaparmış. Biz az bir şey soğuk essin 2 hafta gibi bir süre hastalığını çekiyoruz, soğuk yerde yaşayan insan dayanıklı oluyor.

Çevrimdışı Faramir

• Yeni Çeri
  • *
  • здравствуйте товарищ Солдат
    • Profili Görüntüle
    • Ege Tanıl Blogspot
« Yanıtla #11 : 28 Eylül 2015, 00:32:21 »
En azından adam kopyala yapıştır bile olsa bilgi payalşıyor sizin gibi Trollemiyor konuları böyle devam et Wulfhere.

Çevrimdışı pistoltr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Ocak 2017, 13:30:22 »
1919-1947 başlığında olmalıydı, White Death 1939-40 kışında ünlendi.

Çevrimdışı kerem1249

• Kudüs bizimdir!
  • Yönetici
  • *
  • Kısa bir süre yokum
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #13 : 05 Ocak 2017, 13:37:06 »
Tarih bölümüne taşınmıştır. Tarihi kişilikler için, doğumları ve işlevleri aynı aralıkta değilse sayısal bölümlerde konu açmayınız.
Ne mutlu Türk'üm diyene!

Bekle Kudüs, eski sahiplerin geri gelecek!