Gönderen Konu: Gök Tanrı inancı  (Okunma sayısı 3219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Gök Tanrı inancı
« Yanıtla #20 : 24 Eylül 2015, 16:19:15 »
Tüm yorumları okudum ama tartışmanın ne olduğunu anlamadım.

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 24 Eylül 2015, 16:50:32 »
Saçma sapan şeylere tartışıyorlar ben kendilerinde  bu inanış hakkında bilgi istedim.

Çevrimdışı bayfreeman

• Yaya
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 06 Haziran 2017, 18:14:31 »
Osmanlı döneminde müslümanlaşıyorlar.
Selçuklular Göktanrı'ya mı inanıyorlardı?
Eski türk mitlojisi var genel olarak yunan, roma, mısır, iskandinav vs. mitolojilerindeki tanrılara benzer tanrı ve tanrıçaları var ama çoğu kısa bilgilerle değinmiş neye bezedikleri ne güçleri oldukları vs. güçlü komutanları ve hükümdarlarırda tanrılaştırma gibi bir olayda var. Genel olarak Çin yazılı kaynaklarından ve sağdan soldan toplanarak geliştirilmeye çalışılmış bir mitoloji kaynağına ulaşabilirsin.
Göktanrı ise genel olarak Kut olarak kutsanma anlamı veren bir varlık olarak belirtilmiş, hükümdar tahta bu varlığın verdiği yetkiyle çıkıyor. Daha sonraları ise Emeviler döneminde savaşlarla Müslüman olmaya başlıyorlar.

Çevrimdışı Agnostik

• Moderatör
  • *
  • irreligious
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 06 Haziran 2017, 20:05:56 »
Saçma sapan şeylere tartışıyorlar ben kendilerinde  bu inanış hakkında bilgi istedim.

Merak ettim ulaşabildin mi istediğine?
"Ne içiyorsan aynısından" desem, 'İslam şerbeti'nden diyecek. Öyle bir kafa...

Çevrimdışı SultanKutuz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 06 Haziran 2017, 22:17:41 »
https://archive.org/details/KokTengri bu arşivden ulaşabilirsin epey kitap var

Çevrimdışı Tyrkoglu

• Azab
  • *
  • Mönge Tengriyin Küçüdür
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 11 Haziran 2017, 12:42:08 »
Gök Tengriye inanan biri olarak inancım ile ilgili bazı temel bilgileri vereyim.

doğaya saygı göstereceksin. Tanrının tek olduğuna inanacaksın ve tüm canlıların senle eşit olduğuna ve ruhlarının olduğuna inanacaksın. Evli kadına bakmayacaksın, ataya saygı duyacaksın, nehiri(akan suyu) kirletmeyeceksin, milletine sadık olacaksın, yatağında ölmeyi utanç sayacak, savaşçı olacaksın, tüm inançlara saygı göstereceksin. Bazı Tengriciler kendiyle Yüce Tanrı arasında şamanları iletişim aracı olarak görürken ben gibileri Tanrıyla aramda aracıya ihtiyaç görmeyiz. Bizim inancımızda mitoloji de vardır fakat buna pek hakim değilim. Tengriden sonra Umay ana gelir. Birinci elden tengri lafı ilk kez pers ve Çin kaynaklarında geçer. Türkler ise ilk kez orhun anıtlarına bu aşkı bu inancı kazımışlardır. Baska sorun olursa söylerim. Unutma ilk tevhid inancına sahip millet Türklerdir.   

Çevrimdışı Agnostik

• Moderatör
  • *
  • irreligious
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 11 Haziran 2017, 14:05:09 »
Gök Tengriye inanan biri olarak inancım ile ilgili bazı temel bilgileri vereyim.

doğaya saygı göstereceksin. Tanrının tek olduğuna inanacaksın ve tüm canlıların senle eşit olduğuna ve ruhlarının olduğuna inanacaksın. Evli kadına bakmayacaksın, ataya saygı duyacaksın, nehiri(akan suyu) kirletmeyeceksin, milletine sadık olacaksın, yatağında ölmeyi utanç sayacak, savaşçı olacaksın, tüm inançlara saygı göstereceksin. Bazı Tengriciler kendiyle Yüce Tanrı arasında şamanları iletişim aracı olarak görürken ben gibileri Tanrıyla aramda aracıya ihtiyaç görmeyiz. Bizim inancımızda mitoloji de vardır fakat buna pek hakim değilim. Tengriden sonra Umay ana gelir. Birinci elden tengri lafı ilk kez pers ve Çin kaynaklarında geçer. Türkler ise ilk kez orhun anıtlarına bu aşkı bu inancı kazımışlardır. Baska sorun olursa söylerim. Unutma ilk tevhid inancına sahip millet Türklerdir.

Tengri inancinda tanri tek degil diye biliyorun ben.
"Ne içiyorsan aynısından" desem, 'İslam şerbeti'nden diyecek. Öyle bir kafa...

Çevrimdışı Tyrkoglu

• Azab
  • *
  • Mönge Tengriyin Küçüdür
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 11 Haziran 2017, 15:28:37 »
Diğer mitolojik öğeler tanrı sayılmıyor. Yani yunan mitolojisinde zeus poseidon afrodit vs hepsi tanrıdır ama türk mitolojisinin içinde bulunan her varlıl tanrı değil

Çevrimdışı CelilOguz

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 11 Haziran 2017, 15:56:44 »
Anladığım kadarıyla arkadaş dinlere ilgi duyuyor. Zamanında Wattpad'de bununla ilgili bir kitap yazmıştım. Kısa kısa bir sürü din anlattım bakabilirsin.

https://www.wattpad.com/story/71756583-dinler-s%C3%B6zl%C3%BC%C4%9F%C3%BC