Gönderen Konu: Harp Tarihi  (Okunma sayısı 3685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Harp Tarihi
« : 25 Kasım 2014, 22:48:29 »
Harp Tarihi ile ilgili özel tartışmaları bu başlıktan yapabilirsiniz. Genel strateji ve tarihi arka plandan ziyade savaşların özel olarak teknik yönleriyle ilgili tartışmaların yapılması amacıyla bu konuyu açtım. Sizlerin sorularını da ilgi alanım kapsamında ise cevaplandırmaya çalışacağım.

İlk soruyu ben sorayım; Hannibal Roma'ya karşı savaşının ilk yıllarında hem stratejik hem taktik anlamda muharebelerden galip çıkmıştı, Zama muharebesini genel stratejik durumun Roma lehine olması nedeniyle mi yoksa Romanın savaş meydanındaki taktik üstünlüğü nedeniyle mi kaybetti. Eğer ikinci şık ise Hannibal aynı yapıdaki orduların karşılaştığı Cannae muharebesini nasıl kazandı yada Zama'yı neden kaybetti?

« Son Düzenleme: 25 Kasım 2014, 22:50:40 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ynt: Harp Tarihi
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2014, 23:51:55 »
Hannibal'in stratejisi İtalya halklarını Roma'dan ayırmaktı. Roma ordusunun yarısı adı "müttefik" olan ama aslında Roma'nın vasalı olan bu halklardan gelir, ki bunlar sadece destek unsur olarak hafif piyade, süvari şeklinde de değil. Cannae'den 56 yıl önce Roma kuzey İtalya ve adalar hariç İtalya'nın tümünü ele geçirmişti; "Roma, askerlik yapmaya uygun 292 bin yurttaşı barındıran 130 bin km2'lik bir alana yayılır, 272BC." - Dünya Tarihi Atlası, 1. cilt, s:79

Benim düşüncem, Hannibal'den yaklaşık 60-70 önce Pirus'un İtalya'ya girip Romalıları defalarca yenmesine rağmen Roma'nın insan gücü karşısında duramamış olmasını Hannibal de biliyordu. (Pirus da İtalya'ya sefere çıkıp Romalılarla savaşan komutanların ilki değildir.) Hannibal Romalıları defalarca kez yenmesine rağmen Romalılar her defasında yeni bir ordu kurdular. Cannae'den sonra kısa süre içinde 25 lejyon (125 bin asker) oluşturuldu.

Kartaca'nın nüfusu ve kaynakları Hannibal'e daha büyük bir ordu seferber etme imkanı vermiş olsa bile bu ordunun İtalya'ya ulaşması lojistik açıdan pek mümkün olmayacaktı. Ayrıca Kartaca senatosu politik açıdan savaştan ziyade ticarete önem veren bir karakterdeydi; 1. Pön Savaşı'nda Roma donanmasını yenen Kartaca savaşın kazanıldığını düşünüp savaş donanmasını masraflı olduğu için dağıtmış, bundan cesaret alan Roma yeni bir donanma kurmuştu. Roma'nın savaşı kazanma arzusu çok daha yüksek.

Kartaca'nın MÖ406'da Siciliya'da bir kent olan Akragas'ı kuşatmak için 60 bin asker seferber etmesi Sirakuza ve Akragas gibi Sicilya'daki Yunan şehirlerine karşı kolay bir zafer elde etmesi için yeterli olmamıştı. Savaşı açlık ve hastalıktan dolayı kaybetmek üzere iken el koydukları Sirakuza tahıl gemileri sayesinde son anda kazanabildiler. http://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Akragas_%28406_BC%29

Hannibal Kuzey İtalya halklarını Roma'dan koparıp ordusuna kattı ancak Orta İtalya, ki esas insan gücünün bulunduğu bölge Roma'ya sadık kaldı. Cannae'den sonra Roma şehri üzerine yürümemesinin nedenini, şehrin surlarla çevrili olması ve Kartaca ordusunun uzun bir kuşatmayı sürdürecek kadar güçlü olmadığına bağlıyorum. Kısa süre içinde Roma'ya bağlı şehirlerden destek ordusu gelip Kartaca'lıları yenebilirdi. Roma'nın Hannibal'in tarafına geçmiş olan İtalya'nın en büyük ikinci kenti Capua'yı kuşatmasına Hannibal engel olamadı. Roma şehri üzerine yürüyerek Romalıları yanıltmaya çalışması da yeterli olmadı. Hannibal'in zaferleri Roma ordusunun kendisinin üzerine geldiği zamanlarda olmuştu. Diğer kilit unsur ise süvari üstünlüğüydü.

Başka çizimler:
- http://i.snag.gy/w1Ws1.jpg
- http://www.livius.org/a/1/maps/cannae_map.gif
- http://fs1.directupload.net/images/141125/fyr2mfz3.jpg

Cannae'de Roma ordusu Kartacalıları kuşatma amacındaydı ancak ileri çıkık şekilde bulunan Kartaca merkezini kuşatıp dağıttıkları zaman kendilerini kuşatılmış halde buldular.

Roma bölükleri (maniple, 120 asker) arasında yer alan boşluklar Kartaca'nın kanatlardan sıkıştırması nedeniyle kapanınca Roma piyadesi savaş kabiliyetini yitirdi. Oysa geniş alanda esnek olmaya dayanan, belli noktalarda bu boşluklara ilerleyip bölgesel üstünlüğü elde etme stilinde savaşırlardı, sıkışık phalaxs stiline zıt şekilde.

Zama'da süvari üstünlüğü Roma'daydı; Numidia ile ittifak sonucu elde edilen 6000 süvari. Scipio faktörü de var, gençliği süresince Hannibal'le savaşıp onu 17 yıl boyunca etüt etmişti
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2014, 00:12:21 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2014, 23:57:01 »
Antik Çağda şehirlerin ve bölgelerin nüfuslarına ait kayıtları nereden buluyorsunuz ?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2014, 00:04:51 »
Bu arada son aldığım kitap, Türkçe çevirisi çok iyi değil, İngilizce orjinali tercih edilebilir:

Antik Çağda şehirlerin ve bölgelerin nüfuslarına ait kayıtları nereden buluyorsunuz ?
Üstte bahsettiğim kitap iki cilt:

Herkese öneririm bunu, sol sayfa harita sağ sayfa yazı şeklinde, çok iyi bir kaynaktır. Örnek:
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2014, 00:06:37 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2014, 00:15:34 »
Teşekkürler Ömer;

Hannibal'in zaferleri Roma ordusunun kendisinin üzerine geldiği zamanlarda olmuştu.

Aslında bu cümle durumu aydınlatıyor, bildiğin kadarıyla Zama'da ilk saldıran Hannibal, Romalılar bunu savuşturduktan sonra karşı saldırıyla kazanıyor.

Bu arada son aldığım kitap, Türkçe çevirisi çok iyi değil, İngilizce orjinali tercih edilebilir:

Bu kitabı daha yeni sipariş verdim  :'(, kötü oldu, çeviri iyi olmayınca okunmuyor.

Üstte bahsettiğim kitap iki cilt:

Herkese öneririm bunu, sol sayfa harita sağ sayfa yazı şeklinde, çok iyi bir kaynaktır. Örnek:
(aç/kapa)

Bu iki kitap bende var aldım ama bakma fırsatım olmadı, iyi oldu hatırlattığın.

Çevrimiçi Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2014, 01:11:43 »
Cannae'da Hannibal'e zaferi getiren şey sadece taktik unsur değil. Fabius'un stratejisinden bıkan ve bir an önce Kartaca'yı İtalya'dan atmak isteyen Romalıların da bunda payı var. Alelacele 8 lejyon kuruluyor ve tam da Hannibal'in istediği gibi doğruca saldırıyorlar. Daha agresif karakterli bir Fabian strateji daha uygun olurdu. Neticede Hannibal'in ordusu eridi gitti fakat bu daha erken olabilirdi.

İtalya'dan dönüşünde Hannibal Leptis'te (Leptis Magna değil, Thapsus yakınları) karaya çıkmıştı ve başkente ulaşması için Bagradas vadisini aşması gerekiyordu. Burası Kartaca'nın verimli arazilerine ve şehirlerine açılan kapıydı. Scipio ise her ne kadar sayıca dezavantajlı olsa da -Numidialıları barış yapıldı zannıyla göndermişti- stratejik avantajını kullanarak bu yolu tuttu. Yani Hannibal'in saldırmaktan başka bir çaresi kalmadı. Daha sonra Numidyalılar da yetişti zaten ve süvari avantajıyla Hannibal'in paçavraya dönen ordusunu kolayca mağlup etti. Yani zaferi getiren esas nokta ikmal konusudur.

Çevrimdışı historianxx

• Yaya
  • *
  • Modern Historian
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Kasım 2014, 01:32:17 »
Harp Tarihi ile ilgili özel tartışmaları bu başlıktan yapabilirsiniz. Genel strateji ve tarihi arka plandan ziyade savaşların özel olarak teknik yönleriyle ilgili tartışmaların yapılması amacıyla bu konuyu açtım. Sizlerin sorularını da ilgi alanım kapsamında ise cevaplandırmaya çalışacağım.

İlk soruyu ben sorayım; Hannibal Roma'ya karşı savaşının ilk yıllarında hem stratejik hem taktik anlamda muharebelerden galip çıkmıştı, Zama muharebesini genel stratejik durumun Roma lehine olması nedeniyle mi yoksa Romanın savaş meydanındaki taktik üstünlüğü nedeniyle mi kaybetti. Eğer ikinci şık ise Hannibal aynı yapıdaki orduların karşılaştığı Cannae muharebesini nasıl kazandı yada Zama'yı neden kaybetti?

Başlıkla ilgili olarak ilk değindiğiniz konuya binaen yazıyorum;
Harp Tarihi başlığının tek başına varlığı yetersiz kalabilir. Bu alan hakkında (Harp Tarihi) bu kadar geniş çerçeveyi konuşmak ne kadar mümkün olabilir ki. Türkçe Tarih forumculuğundaki eksiklikleri aşmak adına kategori altında oluşturulacak yeni bir düzen etkili bir girişim oluşturmak adına da faydalı olacaktır.

Özellikle, II.Dünya Savaşı sonrasında Harp Tarihi çalışmalarının biraz daha yeni Askeri Tarih anlayışına kaydığı görülmektedir. Bu anlamda "Yeni Askeri Tarih Anlayışı" harekat alanından öte bir çok unsuru da inceleme ve kapsamına alınmıştır.

Ayrıca:
http://www.ottomanhistorypodcast.com/2012/09/osmanl-imparatorlugu-ve-yeni-askeri.html

G.Parker'in eseri de Askeri/Harp Tarihi alanındaki meseleleri inceleme yöntemi açısından incelenmesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. (İş Bankasının benzer alanda bir çok eseri de mevcuttur.)

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Kasım 2014, 17:18:17 »
Öneri için teşekkürler. Bu başlığı forumda konuya olan ilgiyi görme amacıyla açtım, duruma göre alt başlıklar oluşturabiliriz.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Kasım 2014, 21:15:51 »

Şu kitabı (daha çok resimli ansiklopedi denilebilir) alan var mı? Fiyatına değer mi?
Şu linkte örnek birkaç sayfa var:
http://www.timas.com.tr/kitaplar/tarih/gorsel-tarih/efsane-komutanlar-ve-zaferleri.aspx
(aç/kapa)

idefix'te %35 indirimli: http://www.idefix.com/kitap/efsane-komutanlar-ve-zaferleri-jeremy-black/tanim.asp?sid=JN4LWZ7URK7KTO7VHKUU
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2014, 21:18:01 Gönderen: Ömer »

Çevrimiçi Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Kasım 2014, 21:29:04 »
Timaş'ın Dünya Savaş Tarihi serisinin Ortaçağ kitabını almıştım. Gösterdiğin kitaba çok benzediği için yazıyorum. Galiba bunu da kuşe kağıda basmışlar ve bol bol görsel koymuşlar. Bahsettiğim serinin kitapları 50'şer liraydı, bu 135 liraymış bence değmez çünkü okuduğum kitap -ki diğer kitapları da pdf şeklinde okudum- o kadar paraya değmez. Dediğim gibi sadece benzediğini düşündüğüm için öyle söylüyorum yoksa sorduğun kitabı okumadım ama her halukarda 135 tl çok bence.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu arada ikinci mesaj olacak ama aklımdayken yazayım harp tarihine merak duyanlara Osprey yayınlarını tavsiye ederim. Hemen her döneme ait kitap bulmak mümkün, campaign serisi çok çok iyi. En son sietelerine Malazgirt için bir campaign önerisi atmıştım bunu da hayata geçirmişler ki kendi blogumda yazdığımın bire bir aynısı olmuş adeta. İşin güzel tarafı artık Osprey Türkçeye de çevriliyor, bir kaç kitabını almıştım tavsiye edeerim.
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2014, 23:41:03 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Kasım 2014, 23:04:25 »
Osprey - Campaign 036 - Cannae 216BC kitabından (pdf) birkaç kesit:

Çevrimdışı thebigDVA

• Müsellem
  • *
  • Müngke Tengriyin Küçüdür.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Aralık 2014, 22:40:31 »
Ben de bir kitap bırakayım. 1. Dünya Savaşın'ın Türk ordusu açısından genel olarak askerî analizini yapıyor, sanırım şu an indirim var alabilirseniz çok beğenirsiniz, harika bir kitap:
http://www.kitapyayinevi.com/size-olmeyi-emrediyorum!/ProductDetail/35.aspx
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2014, 22:41:06 Gönderen: thebigDVA »
"öd tengri yaşar kişi oglı kop ölgeli törümiş."

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Aralık 2014, 19:36:43 »
Ben de bir kitap bırakayım. 1. Dünya Savaşın'ın Türk ordusu açısından genel olarak askerî analizini yapıyor, sanırım şu an indirim var alabilirseniz çok beğenirsiniz, harika bir kitap:
http://www.kitapyayinevi.com/size-olmeyi-emrediyorum!/ProductDetail/35.aspx

Genelkurmay ATESE Yayınlarını bir kenara koyarsak, 1. Dünya Savaşı Osmanlı cepheleriyle ilgili temel kaynaklardan birisidir. Türk Ordusunun savaşta verdiği kayıpların gerçeğe en yakın rakamları da Erickson tarafından ilk kez bu kitap ile verilmiştir.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Yeni Çeri
  • *
  • Ceterum censeo carthaginem esse delendam!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Ocak 2015, 17:59:54 »
Osprey - Campaign 036 - Cannae 216BC kitabından (pdf) birkaç kesit:

Bu tür paylaşımlara devam etseniz çok yaralı olur aslında.
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2015, 19:18:03 Gönderen: Ömer »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 26 Şubat 2015, 01:21:06 »
Napolyon dönemindeki 'İmparatorluk muhafızları; eski ve yeni' teriminden yola çıkarak muhafızın muharebelere katılımı üzerine benzer dönemleri kapsayan fakat aynı terimbilim içerisine dahil olmayan örnekleri nelerdir? Soru o dönem açısından bütün ordu oluşumlarını kapsıyor.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2015, 01:22:03 Gönderen: Baris »

Çevrimiçi Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 26 Şubat 2015, 18:35:32 »
Soruyu biraz daha açar mısın?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 26 Şubat 2015, 18:59:26 »
Fransız İmparatorluk Muhafızları'nın çağdaşı olan diğer ülkelerdeki benzerlerini soruyor sanırım.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 26 Şubat 2015, 21:13:01 »
Ömer'in dediği gibi karakteristik olarak Napolyon'un kurduğu gönüllü fakat daha çok fiziki&seçkin özelliklerdeki birimlere benzeyen diğer ülkelerdeki muhafız birimleri ve muharebelerde yer almaları üzerine ilk soru. Gönüllülük vasfı ( ‘Guardia de Asalto ‘gibi) moral ve rejim amaçlı öncelikten ziyade aktif görevlerini kapsıyor. En akla gelen örnek Leipzig’deki Eski muhafızı oluşturan  ‘Grenadier a Cheval’ ve ‘Chasseur’

Dönem olarak  1. dünya savaşının erken evrelerinde uzun piyade yürüyüşleri nedeniyle ve takım&manga ölçeğindeki taktiksek oluşumlar yerine Napolyon dönemindeki kalabalık formasyonlar kullanıldığı için tarih aralığının Napolyon ve 1914 sonuna kadar belirlenmesi yanlış olmaz sanıyorum.

Çevrimiçi Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 27 Şubat 2015, 00:42:53 »
Bu muhafız birlikleri dönemin bütün ordularında mevcut. Fransız muhafızlarını diğerlerinden farklı kılan şey Napolyon'un bunları ayrı bir kolorduda toplayıp doğrudan kendi kontrolüne alması. Muharebelerde de bunları ihtiyat olarak tutup kırılma anlarında öne sürerek çok faydasını gördü. Napolyon'un bir avantajı da zafer kazandıkça tecrübeli birliklerin sayısının artması bu da muhafızların kalitesini yükseltmesi. 1804 yılında muhafız birliklerine alınacak askerlerde en az 5 yıl hizmet ve 2 sefere katılmış olma şartı getirildi. Fiziksel olarak kaliteli ve tecrübeli askerlerden elit birlikler yaratmanın faydasını öbür ordular da gördü. Mesela old guardlar bir kez bile geri çekilmemiştir, middle guardlar ise yalnızca Waterloo'da geri çekildi eğer yanlış hatırlamıyorsam. Chasseur, Napolyon ordularında hafif birlikler için kullanılan jenerik bir terim, Grenadier a Cheval ise bir süvari muhafız kıtası.

İngilizlerde de benzer şekilde Household Cavalry ve Foot Guards alayları var. Bunların en ünlüsü Coldstream Guards. Ruslar'da pek etkin olmasa da Lifeguards alayları mevcut, Osmanlı'da da Asakir-i Mansure ordusunda Hassa alaylarından oluşan Hassa ordusu var fakat Hassalar genelde İstanbul'u korumakla görevli yani cepheye pek sürülmüyorlar. Yani tamamıyla seçme bir birlik, muharebe tecrübesi yok.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2015, 02:17:26 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 27 Şubat 2015, 01:36:09 »
Evet tüm orduların muhafız birlikleri mevcut. Sorudaki zaman aralığı zaten Avrupa merkezli bir cevap gerektiriyor veyahut onun üzerinden kısıtlayabiliyor.

Leipzig örneğinde verdiğim 1813'deki Chasseur ve Grenadier a Cheval türü birimler diğer kıtalardan daha iyi durumda olduğundan ve muhafızları oluşturduğu için ayrı bir öneme sahip. 1814'deki Louis Friant'ın Old Guard'ın 1. tümeninin muharebelere etkin katılması var ve bahsettiğin Waterloo'da artık karışık düzende elde ne varsa ortaya konulmuş.