Gönderen Konu: Paradoxfan ilk AGEOD PBEM Oyunu  (Okunma sayısı 2522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Paradoxfan ilk AGEOD PBEM Oyunu
« : 19 Kasım 2014, 20:16:50 »

Arkadaşlar daha önce multiplayer ageod oyunu oynayamadım. Artık sitemizde az sayıda da olsa oyun sahibi olan arkadaşlarımız var. 2-3 kişi bir oyun atalım. Resimleri de siteye koyalım. Hatta Ageod formuna da koyabiliriz. Aramızda PBEM işinde tek tecrübe sahibi Barış galiba. Bu organizasyona katılmak isteyen varsa sahip olduğu oyunları yazsın lütfen.

Bende şu an;

AJE, CW2, EAW

Eğer ROP oynayalım derseniz onuda satın alıp aranıza katılmak isterim.
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2014, 20:20:58 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Paradoxfan ilk AGEOD PBEM Oyunu
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2014, 21:01:50 »
ROP, AJE, ACW, BOA2 var bende de. Oynamaya hazırım ama teknik detayları ben de bilmiyorum.
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2014, 21:02:27 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2014, 10:59:56 »
Güzel bir fikir. Matrix games, steam gibi forumlarda yayınlanacak AAR'lerin çıkacak veyahut önceden yayınlanmış oyunların tanıtımına büyük katkısı var. RUS gold'da test amaçlı 3 kişilik pbem oynarken aldığımız karar oyun çıktıktan sonra herkesin kendi açısından hikayeyi anlatması idi. AAR yazılırsa öncelik o forumlar ve buradaki sitemize Türkçe çevirisi olursa, o da çok iyi olur.

EAW, Civil War 2 ve Espana dışında bütün AGEOD oyunları bende var. Ortak oyun olarak 3 kişilik AJE'deki senaryolardan başlayabiliriz. Aklıma gelen III.Mithridates savaşı.

Pbem oynamak oldukça kolay fakat AGEOD'un pbem oyunlarında güvenlik zaafiyeti nedeniyle oynayan kişilerde otokontrol ve centilmenlik gerekiyor. İşleyiş şöyle:

1. Host üzerinde anlaşılan 'options' bölümündeki kuralları ayarladıktan sonra senaryoyu açar. İlk turu oynadıktan sonra process etmeden sadece save eder.
2. Host olmayan oyunculara .trn uzantılı 1'er dosya gönderir. Bu oyuncular oyunun save dizininin içinde klasör oluşturup (örnek: 'Lemannibar pbem') aldıkları    .trn uzantılı dosyayı klasörün içine atar.
3. Host olmayan oyuncu turunu oynadıktan sonra save edip, oluşan .ord uzantılı dosyayı host'ta gönderir.
4. Host turu process ettikten sonra yeni bir .trn uzantılı dosya ve geçen turdaki replay'i gösteren .rpl uzantılı toplam 2 dosyayı host olmayan oyunculara gönderir.
5. Host olmayan oyuncu gelen .trn uzantılı dosyayı oynadıktan sonra tekrar .ord dosyasını Host'a yollar. Bu şekilde.

ANA KURAL:

Host'un ve host olmayanın 'options' bölümündeki 'Fog of War' her zaman işaretli kalmalı ve save dosyaları üzerinde koruma olmadığı için Host gönderilen .ord dosyasına bakmamalı. Sadece save klasörünün içine atmalı.

Bir deneme yapalım. Senaryoyu ortak belirledikten sonra Host olarak 'options' bölümündeki kuralları gönderirim. E-mail adresleriniz de gerekiyor.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2014, 12:23:38 »
Barış bu ayarlarda sadece host turn olayını izleyebiliyor galiba. Birde sıra ile host-un değiştiği bir yöntem varmış. Böylece 3 turnde bir turn-ün geçişini sıra ile izleyebilmiş olacağız.

(aç/kapa)

Tabi bu iş daha karışık olur, zor olur diyosan senin yöntemden yapalım.

Ageod formunda şöyle taze bir başlık var.

http://www.ageod-forum.com/showthread.php?38096-Hmm-have-I-been-running-PBEM-games-wrong

AJE güzel olur. Annibal da tamam derse oyun ayarlarını belirleyelim.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2014, 12:24:34 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2014, 12:50:47 »
En son resim gönderdiğim ROP pbem'i bu şekilde oynadım. Dropbox oluşturup içine bütün .hst, .ord uzantılı dosyaları rakibe gönderdim. 1 tur rakip 1 tur ben process yaptım. Yöntem iyi ve çok verimli, hızlı oyun oluyor. Sadece sanıyorum 2 turluk düşünerek plan yapmak gerekiyor, tek tur yerine.

Bir deneyelim. 3 kişilik oyunda sırayı karıştırmazsak. :D  Ama her oyuncunun 3 turda bir process yapması daha iyi bir yöntem.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2014, 12:59:40 »
Barış ilk host sen olursun. Ayarları, kim hangi ülkeyi seçecek onu belirledikten sonra eğer herkes müsait olursa akşam başlayabiliriz.  ^-^

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2014, 13:14:12 »
Tamamdır. Klasik tek host şeklinde başlayalım şimdilik, karışıklık olmaması için. Akşam üzeri 'game option' resimlerini gönderirim. Zaten kurallar belli az çok.

Battle on !!  :ceasaryes:

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2014, 17:54:51 »
Bana her türlü uyar da biraz karışık mı ne ;D
Tur geçişlerini yalnızca process eden izleyebilecek anladığım kadarıyla. Replay turn seçeneğini aktif hale getirerek kendi tarafımızın gözünden de tur geçişini izleyebilme imkanımız olacak mı? Aklıma bir tek bu soru takıldı çünkü önemli bu iş siz de biliyorsunuz. Onun dışında keşke saveler korumalı olsaydı diyecem ama ben güveniyorum size. Bir de bu tarz save göndermeli oyunlar için gönderme işini otomatik yapan sistemler olması lazım. Yani turunuzu oynuyorsunuz ve oluşan dosyayı bilgisayarınız direkt karşı tarafa otomatik yolluyor. Galiba hotseatte kullanmıştım böyle bir şey ama tam olarak hatırlayamıyorum. Manuel de yollayabiliriz tabi sıkıntı yok benim açımdan.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Kasım 2014, 18:29:51 »
  Saat 19.00 ile 21.00 arası bir işim çıktı. O saatler arası telden formu takip ederim. Şimdi Mithridates senaryosunda 3 taraf var. Roma, Pontus ve İspanya. Roma iki cephede birden savaşıyor.

İspanya'da müthiş savaşlar olacak muhtemelen. Anadolu'da da çetin geçen kış şartlarında supply baya problem oluyor. Daha iyi manevralar yapabilen kazanır.

Tecrübesi bizden çok olan Barış'a Roma'yı verelim diyorum. Annibal ismi gereyi İspanya'dan yola çıkıp Alpleri geçip İtalya'ya gitmek mi ister bilmem.  :D Özellikle ben şu ülkeyi almak istiyorum diyen var mı? Bana hepsi uyar  &)
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2014, 19:33:12 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2014, 20:28:12 »
O senaryoyu hiç oynamadım o yüzden taraflarından durumundan hiç haberdar değilim. Bence de Roma'yı Barış alsın, host olarak başlasın. Benim yöneteceğim taraf hiç mühim değil. Bu arada steam hesabım annibal2.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2014, 02:14:37 »
Kurallar aşağıdaki gibi. Host olmanın tek farkı muharebe esnasında animasyonun seyredilmesi. Zaten 2. turdan itibaren(ilk turda replay yok) .rpl dosyası göndereceğim için arayüzdeki 'previous turn replay' seçildiğinde bütün geçmiş turdaki manevralar seyredilebilir. Seydedilmesi de önemli çünkü kritik hareketlenmeyi gösterebilir.

Slitherine'nin müthiş bir online pbem server'i var. War in the East gibi yüklü miktarda save dosyası bulunduran oyunların tur gönderme alışverişlerinde büyük kolaylık sağlıyor. Fakat Silitherine AGEOD'a bu imkanı vermedi. Belki WEGO tur sistemi farklı geldi. Ama önemli değil, alışıldığı zaman problem yok.

Bu senaryoda bana Roma ve Pontus daha kolay oynanabilir fakat İberya bölümü daha zor geldi. Sadece 1 kere İberyayı oynadım. Pontus zamanla otomatik savaşa giriyor sanıyorum. Sadece 1 kere 20-25 tur civarı İberyayı oynadım. Fakat Roma'yı yönetebilirim. Lemenem o zaman Pontus, Annibal İberyayı yönetecek, doğru mu?

AJE oyunlarında moral victory oldukça zor gibi. Bu yüzden opsiyonları seçerken hep VP artı ve eksileri göz önüne alınmalı sanıyorum. Birde birlik üretirken havuza  dikkat etmek gerekiyor. Oynadıkça daha fazla analiz yaparız.

Bana e-mail adreslerinizi özel mesajla yollayın bende size ilk turun .trn dosyalarını yollayayım.

Başarılar.  :)

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Kasım 2014, 10:12:04 »
Tamam arkadaşlar herkese başarılar. Oyundan bol bol resim alalım. Güzel bir oyun olursa resimleri burada, ageod formunda, steamde paylaşırız. 

Bu arada Barış bana sorarsan en zor ülke Pontus. Yakında savaşa gireceğimiz içim zayıf yönlerimi dile getirmeyeceğim  ;D
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2014, 10:54:42 Gönderen: lemelem »

Çevrimiçi Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Kasım 2014, 10:45:54 »
EAW veya RUS'u PBEM AAR olarak okumak guzel olurdu.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Kasım 2014, 11:00:42 »
EAW veya RUS'u PBEM AAR olarak okumak guzel olurdu.

EAW 3 kişi hakikaten süper PBEM olur. Uzun solukluk bir oyun olursa hele tadından yenmez. Son patch yeni çıktı. Önemli güzel değişiklikler oldu. Buna rağmen EAW'nın biraz daha yol alması lazım.
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2014, 11:02:22 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 22 Kasım 2014, 19:07:57 »
Şimdi ben turumu oynadım, kaydettim .ord dosyasını hanginize yollayacağım?

Çevrimdışı emirhankyy

• Sekban
  • *
  • Krdş Grup Bura Ne Beklion (KGB)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 22 Kasım 2014, 19:23:13 »
Cahilliğimi bağışlıyın da bu ne anlama geliyor AGEOD PBEM

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 22 Kasım 2014, 19:26:33 »
Play by e-mail.
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2014, 19:26:42 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 22 Kasım 2014, 20:20:40 »
Şimdi ben turumu oynadım, kaydettim .ord dosyasını hanginize yollayacağım?

Roma İmparatoru Barış'a bir ulak yolladım. .ord dosyasını götürdü. Birde savaş açtığımı belirten mektubumu  ;D

Çevrimiçi Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 22 Kasım 2014, 21:36:13 »
Roma imparatoru resimleri atmakla ilgili bir bürokrat tayin etse iyi olur ama.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 22 Kasım 2014, 22:11:21 »
Roma İmparatoru Barış'a bir ulak yolladım. .ord dosyasını götürdü. Birde savaş açtığımı belirten mektubumu  ;D
Ben Barış'tan aldım zaten dosyayı, şimdi kime yolluyorum tekrar Barış'a mı? İlk kim başladı sen mi?
Aynen bol bol resim alalım da AAR yazıcaz sonra.