Gönderen Konu: İyi Kötü Çirkin (Civil War 2)  (Okunma sayısı 3114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
İyi Kötü Çirkin (Civil War 2)
« : 12 Temmuz 2014, 16:00:15 »

Evet arkadaşlar Ageod'un, Amerikan İç Savaşı'nı konu alan bu oyununda bir hikaye yazmaya başlıyorum. Oyunda çok tecrübeli değilim. Formda ilgiyi arttırmak ve Civil War 2'yi tanıtmak amacındayım. Konfederasyonu seçip Kuzeylilere karşı savaşacağım. Uzun yazılar ile hikayeleştirmekten ziyada bol bol oyundan resimlerle öğretici ve tanıtıcı bir oyun sunmak istiyorum.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: İyi Kötü Çirkin (Civil War 2)
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2014, 16:16:05 »
Takip.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı TheDoctor

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Temmuz 2014, 19:45:38 »
Video çok iyi.  :D
Başarılar.

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Temmuz 2014, 21:42:58 »

Çevrimdışı Michael Wittmann

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2014, 01:22:20 »
Oo takip.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Temmuz 2014, 04:26:47 »

Oyunun ayarlarında AI zorluk seviyesini normal ayarlıyorum. Diyer ayarlarda bu şekilde

Konfederasyonu seçerek oyuna başlıyoruz. En büyük amacımız Washington'u ele geçirip Kuzeylilerin moralini yıkarak zafer elde etmek.

Oyunun başında Norfolk limanını ani bir saldırı ile ele geçirdik. Daha savaş yeni başladı. Silah başına toplamamız gereken çok adam var. Hızla asker üretmemiz gerekiyor ama maddi imkanlar düşmanımıza göre çok kısıtlı.

Düşmanın demir yolu hattında kontrolümüzde bulunan Clarksburg şehrinden askerlerimizi çekiyoruz. İkmal hatlarımızın uzağında kalan bu bölgeyi uzun süre tutmamız çok zor gözüküyor.

Savaş hazırlıklarımıza silah fabrikaları inşaatları başlayarak devam ediyoruz. Orduya gönüllü askerleri daha çok çekebilmek için tüm maddi imkanlarımızı seferber ediyoruz.

Patlak veren iç savaş Doğuda Washington'a yaklaşan, ortada Missisipi Nehri boyunca uzanan ve (vahşi) Batı'yı içine alan geniş topraklara yayılmış durumda. Savaş bölgelerini ve eylem planımızı resimde göstermeye çalıştım.

Birinci bölgemiz en büyük savaşların olacağı doğu bölgesi. Burada en ufak bir hata iki taraf içinde savaşın erken bitmesine sebep olabilir. Düzenli bir ordu oluşturabilirsem ve yetenekli generalleri orduya yerleştire bilirsem Washington'a erken bir taarruz planlarım içerisinde.

İkinci bölgemiz Missisipi Nehri boyunca uzanan önemli şehirlerden oluşuyor. Burada da başta agresif olmayı düşünüyorum. Düşman sayıca bizden tüm bölgelerde üstün ama organize olması uzun sürebilir. Erkenden alacağım her şehir, kazanacağım her çatışma Konfederasyon için hayati önemli.

Vahşi Batı. Yerlilerinde bulunduğu bu bölgede savaşın kaderinde büyük etkisi olmasada ilginç çatışmalar olabilir.

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Temmuz 2014, 04:35:25 »
Güzel. Bakalım n'olcak. Jackson Stonwall'ın askerleriyiz. :P

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Temmuz 2014, 15:30:39 »
Orduya yazılma safhası videoda belirtilmiş.  :) Öyle bir 'alcoholic' komutan özelliği vardı ayrıca başka bir AGEOD oyununda.
Cepheler çok iyi belirtilmiş. Sanıyorum Armory ve arsenal gibi yapıların ikmal warsupply ve gelir üzerine etkisi var.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Temmuz 2014, 15:56:42 »
Keşke Kuzeyli olsaydın :(

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Temmuz 2014, 16:45:32 »
Güzel. Bakalım n'olcak. Jackson Stonwall'ın askerleriyiz. :P

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 13 Temmuz 2014, 17:18:18 »

Bir yandan savaş için gerekli olan paranın teminine çalışırken bir yandanda Yerliler ile yapılan müttefiklik anlaşmasının keyfini çıkarıyoruz.

Savaşta bize katılan General Degataga ve Cherokee Savaşcıları

Kentucky'i Eyaletini savaşa dahil ediyoruz. Böylece bizim için taarruz edebileceğimiz önemli bir kapı açılmış oluyor.

Çeşitli bölgelerde ilk küçük ölçekli çatışmalar başladı. Düzenli orduları kurana kadar aldığımız defans hattını yarmaya çalışan öncü birlikleri imha ediyoruz. Bu arada General Degataga iyi iş çıkardı.

Manevra kabiliyeti yüksek Yerli Cherokee Savaşcıları ile Orta Amerikada at koşturmanın keyfini yaşarken, biraz gaza gelip Gibson Kalesini almaları için sürüyorum. Ancak disiplin seviyesi yüksek ve toplara da sahip olan General Lyon komutasında ki Kuzeyli birlikler kalite farkını ortaya koyuyor.

Dört güçlü tümenden oluşan ilk ordum erken taarruz için hazır. General Thomas Jackson gibi Elit komutanlarımı yerleştirdiğim bu ordu ile Washington'u batıdan kuşatmaya çalışacağım.

Kentucky'ın Savaşa dahil olması ile oluşan koridordan hızla içerilere doğru uzanıyorum. General A.S Johnston emrinde ki 25.000 kişilik ordum hızla ilerliyor ve önemli şehirlerden Louisville'i ele geçiriyor. Demir yolu hattı boyunca ilerliyorum böylece ikmal sorunu fazla yaşamıyorum.

En güvendiğim tümenlerim beni mahcup etmiyor. Uzun süredir siper kazıp savunmasını güçlendiren Kuzeylilerin iki şehrini ele geçiriyorum. Böylece Washington'un bir adım ötesinde kaldım. Mesafe kısaldı ama işler hala oldukça zor. Washington'da savunmada çok fazla asker var. Kar yağışıda saldırı yapmayı zorlaştırıyor.

Hızlı saldırı planımı her cephede uyguluyorum. Hazır olan iki tümenimi hemen gemilere bindirip Missisipi Nehri Boyunca saldırıya başlıyorum.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Temmuz 2014, 19:02:14 »
Washington'da iyi bir savunma var gözüküyor. Ageod motorunda kale bataryaları ve uzun menzilli topçular çok önemli. Sharpshooter ile desteklenen piyade tümenleri oldukça güçlü gözüküyor ve iyi kurulmuş. J. Johston'un saldırdığı Kuzey birliği Baltimore'e geri çekilebilir. Gördüğüm kadarıyla YZ  ikmal konusunda açık vermemiş düzenli oynuyor. McClellan genelde acemi askerleri eğitim için kullanılıyordu pek komutanlık kabiliyeti yoktu fakat iyi bir galibiyet olmuş.

Genelde Pbem oyunlarında özellikle 1861'de düzenli asker yerine milis kuvveti üretmek daha hızlı sonuç verebiliyor hem üretim zamanlaması ve hemde diğer oyuncunun hızlı hamlelerine cevap vermek açısından. Oyun gayet iyi gidiyor konfedarasyon için.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 13 Temmuz 2014, 19:05:08 »
Evet şimdilik her cephede iyi gidiyoruz. Oyunda acemi olduğum için özellikle komutanların kullanılmasında, orduların oluşturulmasında bazı acemilikler yaşıyorum. Yinede zevkli bir oyun oluyor diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Shqiptar

• Sipahi
  • *
  • Zivela Jugoslavija !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 13 Temmuz 2014, 19:48:17 »
Takip  tbrk*

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 15 Temmuz 2014, 19:26:59 »

Başkent Washington yakınlarında gerçekleşen savaşlar. Bir yandan savunmada başarılı olurken bir yandan da hakimiyet alanımızı genişlettik.

Haritanın son durumu bu şekilde.

Orta Amerika'da Cincinnati'ye kadar ilerledik. İkmal hatlarını Kuzeyliler kesmeye çalışsa da şimdilik bu bölgede sorun yaşamıyoruz.

Missisipi'den gemiler ile 2 tümenimizi Saint Louis'e çıkardık. İlk etapta şehiri elegeçiremesekte. 45 gün süren kuşatma sonunda önemli şehirlerden biri daha artık konfederasyonun kontrolünde.

Kuzeyliler New Orleans'a çıkarma yapıyorlar. Çok güçlü bir çıkarma değil. Oyun başı üretime başlanan Ironcland'larım ile denizlerde de ufaktan söz sahibi olmaya başladım.

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 15 Temmuz 2014, 19:30:18 »
Çıkarmayı püskürtüp denizerde de hakimiyeti sağlarsan çoh iyi olur. Devam.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 15 Temmuz 2014, 22:16:53 »
New Orleans'a çıkartma beklenmedik olmuş. YZ'nin bu tür operasyonları bir yerde iyi fakat Kuzey eyaletlerini savunabilirdi. Kenti alırsa biraz moral kaybı yaşatabilir belki. Buttler çok adam kaybetmiş saldırılarda. Washington limanındaki abluka hava şartlarından sanırım herhangi bir gambot getirmedin. 5911 pwr oldukça güçlü savunma için ama nehir ikmali kesilirse güç kaybedebilir.

Ben genelde ikmalin daha çok şehir katetmesi, akıcı olması için tur sonunda en az 150-200 ray ve nehir kapasitesi bırakıyorum. Eğer tabi ikmal sorunu yaşamıyorsan problem değil. Washington düşerse Kuzey çok zayıflayabilir. Umarım oyun erkenden bitmez. 1862 ve 63'de Kuzeye çok iyi komutanlar katılıyordu ilk oyunda.  8|

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 15 Temmuz 2014, 22:21:02 »
Turn içinde artan tren yolu kapasitesi ikmal için mi kullanılıyormuş.  sskn* Oyuna saygım arttı resmen şu an :)