Gönderen Konu: Tarih Bölümü Okumak  (Okunma sayısı 9821 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lawyer of White

• Azab
  • *
  • Avukatlık hizmetleri için beni arayın.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarih Bölümü Okumak
« Yanıtla #80 : 07 Aralık 2015, 00:53:07 »
Benim verdiğim netlerle Boğaziçine kesin girersin. Doğru yapmışsınızdır ama puan hesapalama sitelerine pek güvenme. Bir de benim zamanımda yani 2013 Boğaziçi 520 ile kapatıyordu şimdi 484 ile kapatmış yani girersin kardeşim kesin. :D
Dadakoğlu... Meaning of my life. : (((((

Çevrimdışı Coldhands

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 07 Aralık 2015, 00:55:01 »
Ben de 314 305 gibi bir YGS puanı ile Hacettepe İngilizce Öğretmenliği'ne girdim çok sıkıntı etmenize gerek yok aman aman bir zorluğu yok.

Türkçe 20 net, Sosyal Bilgiler 27.5 net, Matematik 11 net, Fen Bilimleri 5.75 net.Gördüğünüz gibi hiç de arzulayacağınız bir sonuç değil aslında ama işimi gördü.LYS'de de 73.75 net yaptım.

Edit:Düzeltme

« Son Düzenleme: 07 Aralık 2015, 19:54:35 Gönderen: Coldhands »

Çevrimdışı efekan53

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 07 Aralık 2015, 00:56:39 »
Benim verdiğim netlerle Boğaziçine kesin girersin. Doğru yapmışsınızdır ama puan hesapalama sitelerine pek güvenme. Bir de benim zamanımda yani 2013 Boğaziçi 520 ile kapatıyordu şimdi 484 ile kapatmış yani girersin kardeşim kesin. :D

Yok valla ben direk kafadan yaptım Türkçe'nin bir sorusunu 4 puandan, Sosyal'i 3ten alarak düz hesap bir şey yaptım ama tecrübeli birilerinede danışmak iyi oluyor. Nedendir bilmem okuldaki öğretmenlerin hiç birisi puanlamadan anlamıyor. Boğaziçi olmazsa ODTÜ inş. :D

Ben de 314 gibi bir YGS puanı ile Hacettepe İngilizce Öğretmenliği'ne girdim çok sıkıntı etmenize gerek yok aman aman bir zorluğu yok.

Türkçe 20 net, Sosyal Bilgiler 27.5 net, Matematik 11 net, Fen Bilimleri 5.75 net.Gördüğünüz gibi hiç de arzulayacağınız bir sonuç değil aslında ama işimi gördü.LYS'de de 73.75 net yaptım.

Dil öğrencisi olmak bu açılardan rahat çünkü puanın büyük bölümü LYS'den geliyor. Bende buna çok güveniyorum, boşa çıkmaz umarım.

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 07 Aralık 2015, 01:05:42 »
Özellikle Tarih bölümü için Mat ve Fen %11'lik bir yer kaplıyor. ÖSS'de nasıldı bilmiyorum ancak TS-2'de mat ve fen çok önemli değil.
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 07 Aralık 2015, 15:37:23 »
Bogazuci hedefliyorsan mat fen yapman lazım.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 07 Aralık 2015, 19:12:27 »
Verdiği bursla da arapça kursuna yazıldım, yakında kurs açılacakmış 3. dilim olacak.

Daha önceden öğrendiğiniz diller nelerdi ve hangi sırayla öğrendiniz ?

Çevrimdışı emirhan41

• Yeni Çeri
  • *
  • Hope
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 07 Aralık 2015, 19:44:44 »
Ben yeni konu açmak istemiyorum. Onun için sorayım. Ben ATT öğrencisiyim yani Sağlık Meslekteyim. Aile durumum iyi olmadığı için hemen hayata atılmak için bu bölümü seçtim bu sene (LİSE 3'üm) KPSS hazırlanıyorum.Atandığımı farz ederek soruyorum . TS-2 nedir ? 380 küsür puan için ne yapılmalı ne kadar çalışmalı ? Gözüme Marmara Tarih'i kestirdim ama zamanın ne göstereceğini bilemeyiz. Tarih bölümünü hep istiyordum , şehrimde ki en iyi sosyal bilimler lisesine de yetiyordu puanım ama dediğim gibi aile durumu yüzünden istemediğim bir meslek seçtim. Şimdi bu sene KPSS çalışacağım için. Seneye boş olacak. Lise 4'te nasıl çalışsam o puanı alırım ? Mat pek iyi değil bunu da belirteyim. Yardımcı olursanız iyi olur .

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 08 Aralık 2015, 17:36:57 »
En son ygs denemesinde 29 türkçe 37 sosyal(tarih ve felsefe full) 11 mat(problemler yoktu-onları iyi yaparım) 7 fen yapmıştım ...

Fakat ne için çalışacağımı önümde hedef olarak koyamadığım için şu ana kadar çalışmadım(sadece okulda ve hocaların zorunlu dağıttığı kağıtlar felan hariç) hala da bari son 100 gün evde çalışayım dedim gene olmadı ... Hedef olmayınca insan çalışmıyor  taa yaz kursunun başında tarih için çalışayımmı diye düşündüm kimse destek çıkmayınca hala aynı şeyi düşünüyorum ama geç kaldım gibi (sadece tarih değil şehrimden dışarı çıkma fikrine bile karşılar ajitasyon bile yapıldı)
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2015, 17:40:57 Gönderen: Celali »
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

-Timur İmparatorluğu Diriliş -
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=43995.0

Çevrimdışı GamerGenc

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 08 Aralık 2015, 20:44:39 »
Korkma başkan geç kalma sıkıntısını takma, coğrafya öğretmeni ile konuştum 6 ayda 0'dan başlayan biri bile yapabilirmiş Coğrafya'yı. Galiba ben dönüyorum. Hakkımızda hayırlısı diyelim.
Haşa ve kella ! Padişahlarımız harem'e adım bile atmamıştır. Tüm hayatı sefer düzenlemekle geçtiğinden Sultan Süleyman bölünerek neslini devam ettirmişti.

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 08 Aralık 2015, 20:51:21 »
Korkma başkan geç kalma sıkıntısını takma, coğrafya öğretmeni ile konuştum 6 ayda 0'dan başlayan biri bile yapabilirmiş Coğrafya'yı. Galiba ben dönüyorum. Hakkımızda hayırlısı diyelim.
Bizim çoğrafyacıda son 2 ayda çalışıp iyi yerler kazanan öğrencilerim vardı demiş...
Hadi bakalım hayırlısı
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

-Timur İmparatorluğu Diriliş -
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=43995.0

Çevrimdışı efekan53

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 08 Aralık 2015, 21:53:34 »
Gerçekten ben şunu anladım, son sene kaliteli bir ders anlatımıyla hali hazırda geçmişten gelen bilgilerle çok rahat yapılabilir. Biraz kafanızda varsa YGS dert olmaz, 350 yapsam ve LYSde 480 yaparsam çok rahat istediğim üniyi alabiliyorum mesela.

Çevrimdışı Erich von Manstein

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 08 Aralık 2015, 22:23:52 »
Konu ufaktan amacından şaşmaya başlamış. Boğaziçi Üniversitesinin kalitesini inkar etmemekle birlikte LYS'e hazırlanan arkadaşlara tavsiyem kendilerini yarış atı konumuna getirmemeleri olacaktır. Zaten Tarihe ilginiz ve yeteneğiniz varsa Eskişehir Anadolu yada Sakarya gibi üniversitelerde okusanız dahi bir yerlere gelmeniz mümkün de olacaktır. Uzun lafın kısası çalışın da tamamen de kendinizi kaptırmayın derim.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 09 Aralık 2015, 21:03:42 »
Daha önceden öğrendiğiniz diller nelerdi ve hangi sırayla öğrendiniz ?

Lisede İngilizce öğrendim, daha sonra Fransız Dili Edebiyatı bölümüne kaydoldum. Ancak şu son 5-6 aydan beri Fransızca çalışmadığından Fransızca'm biraz geriledi. Eskiden kolaylıkla çeviri yapabilirdim. Yoğunluktan dolayı da çalışamıyorum ancak yazın eski haline getireceğim inşallah.

Amacım Ortadoğu tarihi üstüne yoğunlaşmak olduğundan Fransızca'yı çok da kullanacağımı sanmıyorum. Ancak bir diğer hedefim de Kanada tarihi üstüne yoğunlaşmak.

Zaten üniversite değiştirme amacım da bu. Boğaziçi, öğrenciye inter-disipliner eğitim sunuyor ve öğrenciyi biraz kendi haline bırakıyor. Ama bizim üniversitede devamlı ödev, makale veriyor ve kendi istediğim alana zaman ayıramıyorum.

Çevrimdışı Herr Marschall

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 10 Aralık 2015, 21:35:03 »
Öğrenciyi kendi haline bırakmak da çok iyi değil. Belirli materyaller oldu mu daha iyi oluyor inan bana. Ayrıca 3-4'te muhakkak bi alana yoğunlaşırsın. Boğaziçi yine de ülkedeki en iyi denebilir pek çok alanda.

Çevrimdışı Erich von Manstein

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 11 Aralık 2015, 05:13:08 »
Lisede İngilizce öğrendim, daha sonra Fransız Dili Edebiyatı bölümüne kaydoldum. Ancak şu son 5-6 aydan beri Fransızca çalışmadığından Fransızca'm biraz geriledi. Eskiden kolaylıkla çeviri yapabilirdim. Yoğunluktan dolayı da çalışamıyorum ancak yazın eski haline getireceğim inşallah.

Amacım Ortadoğu tarihi üstüne yoğunlaşmak olduğundan Fransızca'yı çok da kullanacağımı sanmıyorum. Ancak bir diğer hedefim de Kanada tarihi üstüne yoğunlaşmak.

Zaten üniversite değiştirme amacım da bu. Boğaziçi, öğrenciye inter-disipliner eğitim sunuyor ve öğrenciyi biraz kendi haline bırakıyor. Ama bizim üniversitede devamlı ödev, makale veriyor ve kendi istediğim alana zaman ayıramıyorum.

Ortadoğu Tarihi ile ilgileniyorsan Arapça Farsça'ya şimdiden başlamanı öneririm. Şahsen ben diller konusunda çok problem çekiyorum Arapça ve Farsça konusunda biraz öğrenmesi zor özellikle Arapça daha zor geliyor. Mısır ile ilgili İngilizce olarak yoğun kaynak bulursun tabi ama diğer bölgeler için Arapça şart olur. Boğaziçi'nin kalitesi tartışılmaz tabi bu arada hangi üniversiteydin? Boğaziçine geçiş planladığına göre İstanbul da bir üniversite diye tahmin ediyorum.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 11 Aralık 2015, 15:29:26 »
İnternet üzerinden bu SETA tarzı bir kuruluşta çalışan bir adamla konuşmuştum twitter üstünden. Bana şunu dedi, hangi ülke üstüne yoğunlaşacaksan onun dilini bilmen lazım. İngilizce evet çok kaynak sunar ama Batı perspektifinden sunar. Bundan dolayı Arapça farz, şimdiden başladım zaten. Üniyi de özelden attım.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 11 Aralık 2015, 15:35:23 »
Bir de bizim okul Latince ve Antik Yunanca hocası da getirmiş, beleşe ders de veriyordu ama girmedim. Çünkü anladım ki Türkiye'de istiyorsanız Koç'a gidin, ister Dil Tarih'e gidin antik dünya tarihi hocası olmayız. Zaten Mimar Sinan bu işte en yetkili üni Ankara Dil Tarihle beraber, bizim hoca da oradan geliyor çünkü adam Almanya'dan mezun aslen. Çoğu da öyle açıkçası, yüksek lisansları hep batıda yapmışlar.

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 11 Aralık 2015, 15:37:59 »
Lawyer çift anadal mı yapıyorsun? Hem Tarih hem Fransız dili ve edebiyatı? Birde TS-2 puan türünün aldığı bir lisans programında burs vermek için Ygs-1 puanına bakmak ne kadar aptalca bir şey yahu? Ele TM'den bize YGS-1'den yapacakları işte kendilerine benziyor.
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 11 Aralık 2015, 15:42:55 »
Lawyer çift anadal mı yapıyorsun? Hem Tarih hem Fransız dili ve edebiyatı? Birde TS-2 puan türünün aldığı bir lisans programında burs vermek için Ygs-1 puanına bakmak ne kadar aptalca bir şey yahu? Ele TM'den bize YGS-1'den yapacakları işte kendilerine benziyor.

Yok reis daha önceden Fransız dili edebiyatı okuyordum sınava girip bölümü bıraktım ve tarihe geçtim. ÇAP işi 3.50 ortalama yaparsam olacak, onu da siyaset biliminde düşünüyorum.

Onu hangi aptal kurum yapıyor? Öyle saçmalık mı olurmuş. Cemaatlere başvur, sana tavsiyem budur. Cemaatler not ortalamana, 1. sınıftaysan da sıralamana bakarlar. Ondan önce de mülakata girersin, mülakatta biraz edepli adaplı takıl alırsın bursu. Arada bir de sohbetlere git tamam işte. tbrk*

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 11 Aralık 2015, 15:49:38 »
Yok reis daha önceden Fransız dili edebiyatı okuyordum sınava girip bölümü bıraktım ve tarihe geçtim. ÇAP işi 3.50 ortalama yaparsam olacak, onu da siyaset biliminde düşünüyorum.

Onu hangi aptal kurum yapıyor? Öyle saçmalık mı olurmuş. Cemaatlere başvur, sana tavsiyem budur. Cemaatler not ortalamana, 1. sınıftaysan da sıralamana bakarlar. Ondan önce de mülakata girersin, mülakatta biraz edepli adaplı takıl alırsın bursu. Arada bir de sohbetlere git tamam işte. tbrk*
Bizim aile dostlarından bir kaçının çocuğuna burs veren bir kuruluş vardı (vakıf) tanıdık bağlantısıyla bursları sorduk kendilerinden aynen şöyle bir yanıt geldi. Lisans eğitimi aldığı bölüm tm ve mf'den öğrenci alıyorsa o puan türünün sıralamasına göre, Dil ve TS'den giriş yapılan bir bölümde okuyorsa ygs-1'deki sıralamasına göre burs veriyorlarmış kafamdan vurulmuşa dönmüştüm bunu duyduğumda. :D 
Cemaat işi iyiymiş. :) Lisans eğitimine başlayınca sizinle tekrar iletişime geçmek isterim.  ;)