Gönderen Konu: Tarih Bölümü Okumak  (Okunma sayısı 12732 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarih Bölümü Okumak
« Yanıtla #40 : 15 Şubat 2015, 01:26:12 »
Yakın tarih ağırlıklı bir eğitim için hangi üniversite peki ?

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 15 Şubat 2015, 01:33:52 »
Yakın Tarih'i özel olarak okuyabileceğin bir bölüm bilmiyorum. Sanırım hepsi aynı şekildedir. Önce kendi tarihini anlayabilmen için Arapça,Farsça,Osmanlıca öğrenirsin sonra diğerleri gelir. İncelediğim ders programların hemen hepsi böyleydi.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 15 Şubat 2015, 01:49:50 »
Bölümler anlattığınız gibiyse Türk tarihçiliğinin durumu iyi bile sayılır.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı KIZILORDU

• Yeni Çeri
  • *
  • Ceterum censeo carthaginem esse delendam!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 15 Şubat 2015, 15:51:31 »
Fakülteler öğrenci çokluğundan ve bürokratik baskı yüzünden ilkokul seviyesine dönmüş durumda. Türkiyede tarih bölümü okumak istiyorsanız özel üniversiteye gidin bence. Ama şöyle birşey de var tarih konusunda istanbul üniversitesi kadar arşive, materyale sahip başka bir üniversite yok. Yine de dediğim gibi öğrenci bolluğundan ve 12 eylülün üniversiteler kanunundan olsa gerek istanbul üniversitesi kapasitesini her gün biraz daha kaybediyor.

Çevrimdışı Brkkcmz

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 15 Şubat 2015, 16:44:26 »
Türkiye'de Fen-Edebiyat Fakülteleri'ne bağlı bir bölümde okumak gerçekten zor. Sanılanın aksine bu olay öyle üniversiteden mezun olunca falan da başlamaz. Daha lisede sözel seçtiğin günden itibaren ülkede başarısız öğrenci yaftasını yersin. Mezuniyet sonrası zaten daha da zor. Akademisyen olmak istesen dönen hasım ahbap ilişkisi, torpil vs derken zaten kafadan yenik başlarsın. Yurt dışına çıkmak istesen önceden de dendiği gibi İngilizce yanına spesifik olarak uzmanlaşmak istediğin konuyla alakalı dili de bilmen gerekir. Üstüne bir de başarılı geçirmen gereken 4 sene. Düşünüyorum da dışarıdan bakan biri olarak ben bile bu kadar kötü yön sayabiliyorsam durum gerçekten kötü olmalı. Okumak isteyen varsa gerçekten iyice düşünsün derim.

Not : İnşaat mühendisliği için sormak istedikleriniz de varsa sorabilirsiniz.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 15 Şubat 2015, 17:01:50 »
Tarih okuyacak kişinin zaten dil öğrenmeye yatkın olması gerekir, kaldı ki dil öğrenmek zor bir iş değil insanlar hobi olarak dil öğreniyor. Bizim zamanımızdaki sözel-sayısal ayrımı olmasaydı tarih okumak isterdim. Şimdi düşünüyorum acaba böyle bir işe kalkışsam mı diye ama yemiyor tabi ;D

Çevrimdışı Ecdadı Türk

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 15 Şubat 2015, 17:11:21 »
Ben tarih öğretmeni olmak istiyorum eşit ağırlık seçeceğim sizce uygun mu?

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 15 Şubat 2015, 17:14:55 »
Sözel daha uygun olur. Ama eşit ağırlık da bir engel teşkil etmez.

Çevrimdışı Ecdadı Türk

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 15 Şubat 2015, 17:17:34 »
Sözel daha uygun olur. Ama eşit ağırlık da bir engel teşkil etmez.
Bende sözel düşünmüştüm ilk başta fakat ondan pek meslek çıkmıyormuş üniversite sınavlarında matematik filan çıkacakmış ondan dolayı eşit ağırlığa geçtim.Daha 9.sınıfım galiba bu senenin sonunda seçeceğiz.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 15 Şubat 2015, 17:37:00 »
Kardeşim 10.sınıf ama alan seçmedi. Eğer her okulda böyleyse bu sene sonu seçmeyebilirsiniz. Meslek açısından fikirlerinin değişeceğini hesaba katarak hareket et. Sayısala yatkınlığın yoksa eşit ağırlık mesleki açıdan daha avantajlıdır tabi sözele göre.

Çevrimdışı Ecdadı Türk

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 15 Şubat 2015, 17:43:03 »
Sayısalım iyi değil sözel derslerim iyi hele ki fizik can düşmanım...

Çevrimdışı Brkkcmz

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 15 Şubat 2015, 17:45:52 »
Tarih okuyacak kişinin zaten dil öğrenmeye yatkın olması gerekir, kaldı ki dil öğrenmek zor bir iş değil insanlar hobi olarak dil öğreniyor. Bizim zamanımızdaki sözel-sayısal ayrımı olmasaydı tarih okumak isterdim. Şimdi düşünüyorum acaba böyle bir işe kalkışsam mı diye ama yemiyor tabi ;D

Dediğin kadar kolay olsaydı bu iş eminim puan olarak bu şekilde ele ayağa düşmezdi Fen-Edebiyat bölümleri. Dil öğrenmeye yatkın insan zaten dil bölümü okuyor ekonomik açıdan düşünüp. Dil öğrenme olayına gelince, 4. sınıftan itibaren İngilizce gördüğünü söyleyen insanlar lisede, üniversitede hazırlık okuyor. O yüzden gerçekten ilgili kişiler dışında o hobi işi yalan.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 15 Şubat 2015, 17:56:46 »
Kardeşim 10.sınıf ama alan seçmedi. Eğer her okulda böyleyse bu sene sonu seçmeyebilirsiniz. Meslek açısından fikirlerinin değişeceğini hesaba katarak hareket et. Sayısala yatkınlığın yoksa eşit ağırlık mesleki açıdan daha avantajlıdır tabi sözele göre.
Sistem değişti diye biliyorum, artık 10.sınıfta seçiliyor.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 15 Şubat 2015, 18:04:31 »
Dediğin kadar kolay olsaydı bu iş eminim puan olarak bu şekilde ele ayağa düşmezdi Fen-Edebiyat bölümleri. Dil öğrenmeye yatkın insan zaten dil bölümü okuyor ekonomik açıdan düşünüp. Dil öğrenme olayına gelince, 4. sınıftan itibaren İngilizce gördüğünü söyleyen insanlar lisede, üniversitede hazırlık okuyor. O yüzden gerçekten ilgili kişiler dışında o hobi işi yalan.
Bizim zamanımızda Fen-Edebiyat sayısal bölümlerinin puanları gayet yüksekti, son yıllarda çok düşmüş. İlgilenenler zaten hobi olarak yabancı dil öğreniyor ben farklı bir şey mi söyledim? Tarihe meraklı olan ve bilerek, isteyerek o bölümü seçen adam zaten maddiyatı pek düşünmüyordur. Hedefler de yüksekse iki yabancı dil öğrenip akademisyen olmak hayal değil. Yoksa tarih öğretmeni olmak için okumam zaten.

Çevrimdışı Brkkcmz

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 15 Şubat 2015, 18:41:38 »
Bizim zamanımızda Fen-Edebiyat sayısal bölümlerinin puanları gayet yüksekti, son yıllarda çok düşmüş. İlgilenenler zaten hobi olarak yabancı dil öğreniyor ben farklı bir şey mi söyledim? Tarihe meraklı olan ve bilerek, isteyerek o bölümü seçen adam zaten maddiyatı pek düşünmüyordur. Hedefler de yüksekse iki yabancı dil öğrenip akademisyen olmak hayal değil. Yoksa tarih öğretmeni olmak için okumam zaten.

Dediğin gibi aynı şeyleri söylemişiz zaten. Gerçekten ilgili olan kişi yapar ama yine de dediğim gibi artık insanlar tarihe ilgili olsalar bile tercih etmiyorlar. Aynı çabaya daha çok kazanç sağlayan mesleklere yöneliyorlar. Sonra da tabii insanlar mutsuz oluyor. Yanlış anladıysam kusura bakma.

Bu arada dediğin gibi Fen-Edebiyat bölümlerin tamamı düştü puan olarak son yıllarda. Tercih edecekler onu da düşünmeli.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 15 Şubat 2015, 18:45:31 »
Fen-Edebiyat bölümünü bir insan neden seçer ki, şu şartlarda bu bölümü okuyanların çoğu alakasız işlerde veya işsiz.
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2015, 18:52:34 Gönderen: Vatikan Müftüsü »

Çevrimdışı Avicenna

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • In God is Our Trust !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 15 Şubat 2015, 18:50:10 »
11.sınıfta seçiliyor.

Çevrimdışı ReckLess

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 16 Şubat 2015, 19:32:28 »

Benim yaşıtlarım seneye üniyi bitirecek ben daha 1. sınıfa başlayamadım hocam. Neyse, sindire sindire.

Çevrimdışı Lawyer of White

• Azab
  • *
  • Avukatlık hizmetleri için beni arayın.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 29 Ağustos 2015, 13:12:38 »
Valla ben de TM'den birçok bölüm kazanabiliyordum. Marmara işletme vs.. Ama tarihi seçtim, amacım boğaziçiydi epey geri kaldım hedefimden şu anda özel bir üniye yerleştim ingilizce tarih. Sıralamam 2k.  Üstelik normalde de ünide okuyordum, istediğim ingilizce bölümüne girerdim. İstanbul İDE, AKE falan ama aşk arkadaş napalım. :( Uzunçarşılı'nın kitaplarını aldım ama ben daha ziyade Batı Tarihi üstüne okuma yapmıştım. Ben bakayım işsiz kalmazsam size yazarım, 4 yıl sonra görüşürüz.  :D

Bu arada tarih okuyan arkadaşlar benimle iletişime geçerse sevinirim. Yaş 21 olacak bu arada. Allah hayırlısını versin. :D
Dadakoğlu... Meaning of my life. : (((((

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 31 Ağustos 2015, 01:57:48 »
Ben geçen sene geçtim Tarih'e, Dil-Tarih küfür gibi 360 taban puanı ile alıyordu. İÜ 400'e yakındı o normal da Dil-Tarih ve Coğrafya'nın tüm bölümlerinin puanlarının gayet yüksek olması gerekiyor. Belki bu sayede daha fazla okumak için gelen olur da şu saçma sapan ideolojik kavgalar biter(azalsa da kabul). Geçen sene toplamda 1 ay kadar eğitime ara verildi. Sırf bu siyasi olaylar yüzünden. Kantinde çay içerken altta yemekhanede silahlı saldırı oldu, onun b.kuna hepimizi gözaltına alıp barut testi yapmışlardı mesela. Sonra göz alınırken fotoğraflarımız çekildi, olaydan sonra 1 hafta boyunca sol haber sitelerinden fotoğraflarımızı kaldırtmak için uğraştık. Komedi gibi bir şey. Bölüm hocalarının arasında çok kaliteli insanlar var ama en azından kendi dönemim için söylüyorum: öğrenciler çok tırt, bir cacık olmaz.

Eskiçağ Anabilim Dalı'nda çok kaliteli hocalar var. Bizi en çok zorlayan hocamız da Eskibatı Tarihi hocamızdı mesela. Ama şu da var, o alanda öncelikli olarak Tarih bölümü mezunlarını aldıklarını hiç sanmıyorum. Latin Dili ve Edebiyatı'nda okumuş adam gibi Latince bilen, Grekçe dersi de almış adamı almak yerine niye Tarih Lisans mezununu alsınlar ki? Latince'den gelen adama ihtisas yaparken kaynakları da okutursun ne var ki. Zaten onlar kendi bölümlerinde Roma ve Antik Yunan'ı tarih dersi olarak görmüşlerdir.

Tarihçilik zor meslek, bir alanda uzmanlaşmak için birkaç dili bilmen gerekiyor. Belki sadece İngilizce'yi iyi konuşacak kadar öğrenirsin ama kimse sana Arapça veya Farsça'yı anadilin gibi konuşacaksın demiyor, oku yeter.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2015, 01:59:21 Gönderen: TheInvasion »