Gönderen Konu: Tarih Bölümü Okumak  (Okunma sayısı 12729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Swhimme

• Sipahi
  • *
  • Elhamdülilûvatar
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarih Bölümü Okumak
« Yanıtla #20 : 25 Aralık 2013, 20:57:10 »
Fen-Edebiyat fakültelerinin bu kötü ünü tamamıyla öğrenci profilinden kaynaklanıyor. Üniversite sınavına girip pek bir şey yapamayan adamlar "yaau en azından öğretmen olur devlet kapısına atarım kapağı" diye yaklaşıp bu fakültelerdeki bölümlere girdiklerinden dolayı böyle. Bu bölümlerin asıl amacı akademik kariyer yapacak insanları buralara hazırlamaktır elbette.

Niye bu kadar çok üniversitede bu bölümlerin olduğuna ve bu bölümlerin kontenjanlarının da hayli çok olmasına bir türlü anlam veremiyorum. Tahsilli vasıfsızlar ordusu yetiştiriyorlar resmen.

Çevrimdışı satisfaction baby

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 25 Aralık 2013, 21:40:06 »
En iyisi tarih bölümünde yandal yapmak.

Çevrimdışı Erich von Manstein

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 29 Aralık 2013, 00:28:34 »
Yukarıda yazan arkadaşların bazılarının yorumlarına katılıyorum.Tarih bölümü okuyacaksanız ögretmen olup devlete sırtımı dayarım mantığıyla düşünmeyeceksiniz.
Şahsen ben elimde mesleğim olmasına rağmen tarih okumak istedim.Meslegimin kazancı da kötü degildir.Tarih bölümünden mezun olduğumda muhtemelen daha düşük para da alabilirm.Ama ben bu bölüme para odaklı bakmıyorum.Hatta dil geliştirmek için para harcamayı düşünüyorum.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 29 Aralık 2013, 19:52:34 »
İnşallah tarih okurum.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 30 Aralık 2013, 22:36:43 »
Adam gibi bir üniversitede okuyup, kendini geliştirmiş ve hocalarının gözüne girmiş birinin işsiz kalacağını sanmıyorum. Arkadaşın da dediği gibi öğrenci profilinden kaynaklanıyor bence bu ön yargı. Adama o kadar öğretmeye çalışıyorlar Osmanlıcayı, Adam mezun olduğunda matbu eseri okumaktan aciz, sadece sınavdan sınava bir şeyler ezberleyerek filan geçmiş dersleri, mezun olmuş, ne yabancı dili var, ne kpss'den filan doğru düzgün bir puan alabilmiş, yan gelip yatmış... Sonra da vay efendim neden iş bulamadım. Bulamazsın tabi. Puanım yetiyor diye sayısal loto oynar gibi bölüm seçip girersen, sonra da yok çok zor, yok çok sıkıcı diye ağlaya ağlaya okursan iş bulamazsın tabi.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 31 Aralık 2013, 16:43:52 »
Ben de böyle düşünüyorum. O nedenle kararım kesin, tarih bölümüne yumuluyorum :)

Çevrimdışı Erich von Manstein

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 31 Aralık 2013, 19:36:26 »
Adam gibi bir üniversitede okuyup, kendini geliştirmiş ve hocalarının gözüne girmiş birinin işsiz kalacağını sanmıyorum. Arkadaşın da dediği gibi öğrenci profilinden kaynaklanıyor bence bu ön yargı. Adama o kadar öğretmeye çalışıyorlar Osmanlıcayı, Adam mezun olduğunda matbu eseri okumaktan aciz, sadece sınavdan sınava bir şeyler ezberleyerek filan geçmiş dersleri, mezun olmuş, ne yabancı dili var, ne kpss'den filan doğru düzgün bir puan alabilmiş, yan gelip yatmış... Sonra da vay efendim neden iş bulamadım. Bulamazsın tabi. Puanım yetiyor diye sayısal loto oynar gibi bölüm seçip girersen, sonra da yok çok zor, yok çok sıkıcı diye ağlaya ağlaya okursan iş bulamazsın tabi.

Özetledin kardeşim :D Valla ben Vizelerde İlk Çağ Tarihinden 3 sayfa Persler ve Babillerle ilgili siyasi yazı yazdım aldım 88'i fakat sınıfın çoğu senin söylediğin mantıkla hareket edip yan gelip yattığından çakmıştı alayı bakalım finali nasıl geçecek.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı horatio nelson

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 31 Aralık 2013, 20:33:37 »
tarih bölümünde illa ki türkler ve Osmanlı İmparatorluğu gibi bir kısıtlama var mı yok ise dünya ve ya avrupa tarihide buna dahil mi?

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 31 Aralık 2013, 22:24:59 »
tarih bölümünde illa ki türkler ve Osmanlı İmparatorluğu gibi bir kısıtlama var mı yok ise dünya ve ya avrupa tarihide buna dahil mi?
Ana bilim dalını seçmekte özgürsün tabi ki. Ama gel gör ki Türkiye'deyiz ve tabi ki Türk devletleri ağırlıklı. Özellikle de Osmanlı ağırlıklı. Ama mesela Bizans ve Roma Tarihçileri de var. Seni kısıtlayamazlar ki, şu konuda uzmanlaşamazsın diyemezler ki.

mesela şurdan Akademik Kadro kısmının üstüne gel, Eski Çağ Ana bilim dalı filan var hep.
http://edebiyat.istanbul.edu.tr/tarih/

Çevrimdışı KIZILORDU

• Yeni Çeri
  • *
  • Ceterum censeo carthaginem esse delendam!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 08 Aralık 2014, 00:32:00 »
1 sene sonra hortlatıyorum ;D İstanbul Üniversitesi tarih bölümü 1.sınıf öğrencisiyim bu sene lys TS2den 442 puan aldım ODTÜ tarih yazdım ikinci sıraya ne de olsa odtüye girerim salla gitsin dedim istanbul üniversitesi yazdım önceki seneler puanı düşen odtü 478 puana çıktı ;D ;D Görebildiğim kadarıyla en azından istanbul üniversitesinden derslerinize asılarak mezun olduğunuzda osmanlıca, ingilizce bilmeseniz dahi birşeyler olabiliyorsunuz. En azından gel doktoranı yap o arada osmanlıcayla ingilizceyi hallet adam gibi bir tez yazarsan sana kapı açalım diyor hocalarımız. İstanbul üniversitesi her sene alanında uzman olma potansiyeli olan bir çok öğrenci mezun ediyor ancak dil bilmediklerinden kıytırık bir üniversiteden gelen adam burada asistan daha sonra öğretim görevlisi oluyor.

Yani diyorum ki İstanbul, Marmara, Boğaziçi, Sabancı gibi üniversitelerde tarih okuyacaksanız okuyun. Bu üniversiteler siz istemesinizde sizi bir şekilde adam ederler zaten ama diğer üniversitelerde gidip tarih okursanız eğer en az 1 tane dil bilip üniversiteyi çok yüksek bir başarıyla bitirmeniz şart yoksa aç kalırsınız muhteremler.

Çevrimdışı aksaçlı

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 05 Şubat 2015, 18:42:16 »
konuyu bu sefer de ben hortlatayım ;D
ben de tarih okumanın peşindeyim geçen sene boğaziçi tutmadı diye girmedim istanbul oluyodu
tarih okuyacaksam boğaziçi dışında bir yerde okunmaz diye düşünmüştüm malum sebeplerden dolayı
şimdi bu son mesajı görünce hata mı ettim 1 yılı boş geçirerek diye düşünmeye başladım
Provoke etmek amaçlı açılmış bir konuda birbirinizi provoke etmeyin.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 06 Şubat 2015, 01:48:43 »
Hata değil bence ben de boğaziçine geçmeye çalışıyorum oluyorsa boğaziçi olsun  ;D ;D

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 06 Şubat 2015, 03:09:53 »
konuyu bu sefer de ben hortlatayım ;D
ben de tarih okumanın peşindeyim geçen sene boğaziçi tutmadı diye girmedim istanbul oluyodu
tarih okuyacaksam boğaziçi dışında bir yerde okunmaz diye düşünmüştüm malum sebeplerden dolayı
şimdi bu son mesajı görünce hata mı ettim 1 yılı boş geçirerek diye düşünmeye başladım
Az bir farkla filan mı kaçırdın? Senin yerinde olsaydım başka üniversiteyi yazar girerdim. İstanbul Üni. ekol zaten, Marmara ve Mimar Sinan'ın hocaları da iyi. İngilizceyi öğrenmeden zaten akademisyen olamazsın, YDS'den yüksek puan alman gerekiyor. Boğaziçi takıntını anlamadım doğrusu.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 06 Şubat 2015, 14:58:09 »
İstanbul Üniversitesi tarih okuyorum pek memnun değilim. Bir kere hocalar hala romantik türkçülük yapıyorlar. Türk tarihine eleştirel bir gözle baktığınız an derslerden çatır çatır kalıyorsunuz. Yıl olmuş 2015 koskoca proflar dersi hala masal gibi anlatıyor şöyle büyük tarihimiz böyle şanlı ecdadımız var kafasındalar. Bir kere marksist tarihten örnek vererek bir mesele hakkında açıklama yapayım dedim marks dediğim gibi 45 dakikadır sesini duymakta zorlandığımız, çok kibar hoca dediğimiz adam daha sözümü bitirmeden sen marx'ı geçeceksin kapat bu marx meselesini dedi ;D

Tarih tekerrür eder mi acaba sorusuna marx'ın ''tarihte olaylar tekerrür eder ancak ilkinde trajedi ikincisinde komedi olarak.'' sözüyle cevap vermek istemiştim ama dediğim gibi marx dediğim an hocamız dellendi ;D İstanbul üniversitesi dünyada ve türkiyede tarih biliminin en hatırlı, değerli araştırmalarını yapmış büyük bir ekol haline gelmiştir ama artık eskimiştir. Sanki tarihin teorisi üzerine düşünüşler, tarihi olay ve kişilerin yorumu üzerine pratik felsefe 12 eylül 1980'de kalmış zaman donmuş gibi. Türk tarihine şüpheci bakış diye birşey yok mesela. Hala Atatürk'ün türk tarih tezi savunuluyor. Neredeyse sümerler türk diyecekler. Türk tarihi profesörleri eskiçağ tarihinin öğretilmesine, grek ve latin edebiyatından bahsedilmesine düşmanlar ;D

Yunanlar bizim yeniçerileri öğretiyorlar mı ki bizde grek ve latin tarihini öğretiyoruz bu kürsü kapanacak diye eskiçağ tarihi hocasının üzerine yürüyen koskoca 60 yaşında profesörler var ;D

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 06 Şubat 2015, 18:38:12 »
Abarttığın kadar var mı emin değilim. Hoca şakirtse ya da sınıfta siyasi tartışma istemiyorsa ya da Marks'a bakışı Celal Hoca gibiyse normaldir o tepki :D

Keşke hocaları araştırsaydın ilk önce. Ben Marmara ya da Mimar Sinan'a gidecektim, kalacak yer sorunu vardı, gözüm kesmedi, Dil ve Tarih-Coğrafya'ya girdim, fena değil ben sevdim bölümü.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2015, 03:12:21 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 06 Şubat 2015, 19:17:21 »
Akademik bir planınız yoksa tarih okumayın.İşsiz kalırsınız.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 07 Şubat 2015, 01:53:34 »
Birisi cevap vereceği ileti alıntılayıp mevcut Marksizm tartışma konusuna atsın cevabını.

Bu arada geçen sene sınava yaklaşırken tarih okumaktan vazgeçtim. Şu an Siyeset Bilimi ve Kamu Yönetimi okuyorum. Eğer gözünüz okumaktaysa ve statü sahibi bir meslek düşünüyorsanız ideal bir bölümdür.

Çevrimdışı aksaçlı

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 07 Şubat 2015, 02:03:03 »
o değilde konuyu hortlatırken işin buraya geleceğini hiç düşünmemiştim  :B
istanbul üniversitesindeki hocaların muhafazakarlığından daha önce de bahseden olmuştu o yüzden bi türlü sıcak bakamadım oraya
455 yapmıştım boğaziçi 469 la kapatmıştı ama sınavda yapabileceğim en kötü edebiyatı yapmıştım biraz da o etkili oldu 2.ye sınava girme kararımda
son olarak forumdaki genel seviye gayet iyi bence okurken çıldırdığım yorum olmadı hiç  evil*
Provoke etmek amaçlı açılmış bir konuda birbirinizi provoke etmeyin.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 07 Şubat 2015, 02:51:05 »
o değilde konuyu hortlatırken işin buraya geleceğini hiç düşünmemiştim  :B
istanbul üniversitesindeki hocaların muhafazakarlığından daha önce de bahseden olmuştu o yüzden bi türlü sıcak bakamadım oraya
455 yapmıştım boğaziçi 469 la kapatmıştı ama sınavda yapabileceğim en kötü edebiyatı yapmıştım biraz da o etkili oldu 2.ye sınava girme kararımda
son olarak forumdaki genel seviye gayet iyi bence okurken çıldırdığım yorum olmadı hiç  evil*
Umarım 1 sene beklediğine değer. Sevmediğin yerde 4 yıl geçirmek, 1 yıl daha hazırlanmaktan çok daha kötüdür.

Çevrimdışı ReckLess

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 10 Şubat 2015, 00:11:15 »
DH'de üniversite bölümlerine bakarken Boğaziçi Tarih ilgimi çekti ve girmiştim. Neyse eski bir konuymuş, 2011'de adamın biri mesaj atmış ben şu şu netlerle girdim diye. Baktım adamın imzasında İÜ var. Adama mesaj attım, neden bıraktınız diye. Coğrafya'ya geçtim, ilgi alanım coğrafyaymış dedi. Başka birisi de yine mesaj yazmış. Mimar Sinan da okuyormuş, bölümü bırakmış. Sebebi de ikinci dünya savaşına ilgi duyuyormuş, ilk seneyse ağır eski çağ tarihi görüyormuş. Hitit krallarının isimlerine kadar öğrenmek ilgisini çekmemiş. Diyeceğim o ki bunları da göz önünde bulundurun. Osmanlı Tarihi yoğun olarak görülecek vb..

Ama Koç daha çok Batı tarihine yoğunlaşıyor galiba. Oradan birisi Harvard'a gitmişti, gazetelere çıkmıştı ben de oradan biliyorum. Derslere falan bakıp öyle seçin üniversiteyi, hocaları araştırın tavsiyem bu yönde. Her bölüm için böyle. Örneğin Marmara'nın kurluş amacı özel sektöre ekonomist yetiştirmektir. Üniversitelerin tarihçe kısmı olur, onları okuyun. Ankara üniversiteleri ve İÜ siyasete ve kamuya adam yetiştirir. Mesela herkes Gazi'nin KPSS'de çok başarılı olduğunu söyler. Geçen de bunu yeni YÖK başkanı da dedi. Ankara üniversitelerinin kpssdeki başarısna dikkat çekti. Birçok vali de İÜ mezunudur, eğitim o yönlüdür çünkü.

Boğaziçi'nin yanında GSÜ - İletişimi de düşünebilirsiniz. Ya da Bilkent'in tasarım bölümü vardı, TS-1 ile alıyordu o da. 560 lira da burs veriyor(du hala veriyorlar mı bilmiyorum).

29 Mayıs Üniversitesi İslam Tarihine yoğunlaşır. Yoğun arapça dersi verir, onların amacı da bu yönlüdür.

Üniversite çok, yüksek puan alana. 1 aylık sürede araştırın ya da sınava çalışırken de araştırın, motivasyon artışı sağlar. Son olarak şunu da ekleyeyim, TS-1, TS-2'de Boğaziçi'ne girebilen adamın (470 puan almıştır en az) TM-1, TM-2 ve TM-3 puanları da fena sayılmaz. O tarafa da bakabilirsiniz.