Gönderen Konu: Tarih Bölümü Okumak  (Okunma sayısı 10685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
Tarih Bölümü Okumak
« : 17 Aralık 2013, 17:33:54 »
Tarih bölümü okumayı düşünüyorum ancak olaya tam hakim değilim. Edinebileceğim meslekler, bu mesleklerdeki görevlerimin ve maaşımın nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olan büyüklerimin fikrini almak istiyorum. Söz sizde :P

Çevrimdışı Industry Monster

• Sekban
  • *
  • Victoria 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarih Bölümü Okumak
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2013, 19:57:59 »
Bu konu defalarca açıldı diye biliyorum ben
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2013, 20:14:09 »
Aratma yaptım ama böyle bir konu bulamadım. Malum 'tarih bölümü' neredeyse her konuda geçiyor.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2013, 20:33:52 »
Tarih bölümü okumayı düşünüyorum ancak olaya tam hakim değilim. Edinebileceğim meslekler, bu mesleklerdeki görevlerimin ve maaşımın nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olan büyüklerimin fikrini almak istiyorum. Söz sizde :P
Arşivde, kütüphanelerde ve üniversitelerde çalışabilirsin diye biliyorum. Formasyon ile lise öğretmeni filan da olabilirsin. Maaş konusunda çok da bir şey bekleme. Mesela doktora yapmış bir araştırma görevlisi yanılmıyorsam 2200 lira filan bir maaş alıyor. Dandik bir bölüm sekreteri bile 2000'e yakın maaş alıyor. Bilim insanı olmak istiyorsan parayı bir kenara bırakmalısın. Severek yapacağın düşünüyorsan, merakın varsa filan oku bence. Ama 12 bin kişiden 350 tanesine kadro verildiğini de bil. Bu riski göze alırım, çalışır yaparım dersen gir oku bence.

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2013, 21:15:38 »
Teşekkür ederim. Araştırma görevlisi olmak nasıldır peki?

Çevrimdışı SultanJalal

• Azab
  • *
  • Charles Darwin 1809-∞
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2013, 21:41:27 »
Ben okuyorum.Gayet güzel. Ama tarih gayet geniş bir bölüm. İlgi alanın hangisi. İnkılap Tarihi mi,İlk Çağ Tarihi mi,Türk Tarihi mi,İran tarihi mi vesaire vesaire. Önce onu belirle...
''Bilim ve sanat bir kuşun kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur.''

-Charles Darwin-

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2013, 22:16:02 »
Genel dünya tarihi aslında. Ama Antik dönem yakındoğu tarihi ağırlıklı.

Çevrimdışı SultanJalal

• Azab
  • *
  • Charles Darwin 1809-∞
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2013, 17:18:25 »
Genel dünya tarihi aslında. Ama Antik dönem yakındoğu tarihi ağırlıklı.

Genel dünya tarihi kişisel olarak hobiniz olabilir.Lakin antik yakındoğu tarihini merak ediyorsanız Mezopotamya veya Semitizm üzerine çalışmalısınız.
''Bilim ve sanat bir kuşun kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur.''

-Charles Darwin-

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2013, 17:26:12 »
İşsiz kalmaktır.
Ha eğer ben çok çalışacağım donanımlı olacağım dersen biraz torpilin yardımıyla Akademisyen olabilirsin. Kendini geliştirmen lazım yanlız.
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2013, 17:34:48 Gönderen: Swarm »

Çevrimiçi Erich von Manstein

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Aralık 2013, 07:47:48 »
İşsiz kalmaktır.
Ha eğer ben çok çalışacağım donanımlı olacağım dersen biraz torpilin yardımıyla Akademisyen olabilirsin. Kendini geliştirmen lazım yanlız.

Direkt işsiz kalmaktır diye bir tabiri ben doğru bulmuyorum.Bende tarih bölümü okuyorum fakat direkt işsiz kalırım yada hemen iş bulurum gibi keskin bir kanaate sahip değilim. Her meslekte olduğu gibi tarihle ilgili mesleklerle de arz talep dengesi uyumsuz olabilir.
Ayrıca tarih herkesin okuyabileceği bir bölüm değil gerçekten severek ve anlayarak okumanız gerekir.Yoksa pek çok kişi gibi sadece 4 yıllık üniversite olsun da ne olursa olsun mantığındakiler gibi okur ve bitirirsiniz.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Aralık 2013, 14:52:35 »
Bende tarih okumak istiyordum ama iş yok  :P

Çevrimdışı Avros008

• Sipahi
  • *
  • For mother Krasnodar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Aralık 2013, 04:14:10 »
Bende tarih okumak istiyordum ama iş yok  :P
+1

Çevrimdışı Swhimme

• Sipahi
  • *
  • Elhamdülilûvatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Aralık 2013, 16:13:33 »
Ben okuyorum.Gayet güzel. Ama tarih gayet geniş bir bölüm. İlgi alanın hangisi. İnkılap Tarihi mi,İlk Çağ Tarihi mi,Türk Tarihi mi,İran tarihi mi vesaire vesaire. Önce onu belirle...

Direkt işsiz kalmaktır diye bir tabiri ben doğru bulmuyorum.Bende tarih bölümü okuyorum fakat direkt işsiz kalırım yada hemen iş bulurum gibi keskin bir kanaate sahip değilim. Her meslekte olduğu gibi tarihle ilgili mesleklerle de arz talep dengesi uyumsuz olabilir.
Ayrıca tarih herkesin okuyabileceği bir bölüm değil gerçekten severek ve anlayarak okumanız gerekir.Yoksa pek çok kişi gibi sadece 4 yıllık üniversite olsun da ne olursa olsun mantığındakiler gibi okur ve bitirirsiniz.

Merak ettim hangi üniversiteler.

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Aralık 2013, 17:19:58 »
Okuyun tabii memleketin saçma sapan bölümleri bitirip bölümle alakasız meslekleri daha az maaşa yapan elemanlara da ihtiyacı var.

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Aralık 2013, 17:22:50 »

Kabul et yada etme malasef durumlar öyle. Tabiki iş bulabilirsin lakin diğer mesleklere göre bir hayli zor. Atama değerleri ortada. Akademisyen vs. olmak içinde gerçekten donanımlı olman gerekiyor, torpilde lazım tabi. Onun dışında iş bulacağın alan yok.

KPSS Puanlarına bakacak olursan 80 ve üzeri puan istiyor. Buna rağmen 200 kişilik alıma 800-1000 başvuru geliyor.
Hadi ataman yapılana kadar Dershane'de yada özel bir kuruluşta çalışırsın diyeceğim lakin onlarda kaldırılıyor gördüğün gibi.

Bu uzun sürede değişecek gibi değil. Her üniversitede tarih bölümü var, normal sınavlarda başarı sağlayaman öğrenci ilgisi, alakası olmamasına rağmen sırf senin tabir ettiğin şekilde gelip tarih bölümüne giriyor. Olan bu bölüme gerçekten değer veren öğrenciye oluyor. 277 puana bile tarih bölümü açmışlar adamlar.

Bu durumdan muzdarip birçok kişi var. Adamlar yıllardır atanamıyorlar hizmetçi olarak yevmiyeyle çalışıyorlar.
Bu her eğitim fakültesinde var evet, lakin tarihte bir hayli yüksek.

Bende zamanında tarih düşünüyordum, seviyorum çünkü. Lakin değerler ortada hayatın söz konusu. İşi şansa bırakmamak gerek.
Türkiye'de TS dersleri önemsenmiyor gerçekçi olalım. Hukuk bölümü bile sırf daha iyi öğrenciler gelsin diye zamanında TS'den TM'ye alınmıştı.

İlla TS'den öğretmenlik istiyorsan Coğrafya'ya bakabilirsin ama. İş alanı tarihe göre bir hayli yüksek PDR olmazsa ben yedek olarak Coğrafya Öğretmenliği düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2013, 19:14:59 Gönderen: Swarm »

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 25 Aralık 2013, 18:09:49 »
İstanbul Üniversitesi - Mimar Sinan Güzel Sanatlar- Marmara Üniversitesi- Hacettepe Üniversitesi falan tutuyordu benim gram TS çalışmama rağmen kendimi denemek için girmiştim. İş konusunda çekincelerim olmasaydı İstanbul Üniversitesinde okurdum.

Çevrimdışı The White Tower Guardians

• Yeni Çeri
  • *
  • Heart Of Iron 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Aralık 2013, 19:18:24 »
Jalal'i takmayın jalal'a kalsa zaten adam 20 üniversite filan bitirmiş.
Ben, Luftwaffe'in başıyım ama benim hiçbir Luftwaffem yok

Çevrimdışı satisfaction baby

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Aralık 2013, 19:21:49 »
Türkiye'deki tarih eğitimi malum. Antik Çağ tarihi demişsin örneğin. Antik dillerini bilen kaç tarihçi var, ya da eski Türk dilini bilen. Bilenler zaten aradan sıyrılıp ön plana çıkıyorlar. Örneğin benim bildiğim eski Türk Tarihi uzmanı Ahmet Taşağıl var. Adamın aldığı eğtimlere bakınca zaten sağlam olduğunu görüyorsun.

Aynı şey uluslarası ilişkiler bölümü için de geçerli. Sağlam üniversitelere gelen adamların hepsi İngilizce'yi ya da Fransızca'yı lisede halletmiş geliyorlar. İkisinden birini bilince diğerini zaten bonus olarak öğreniyorsun. (Fransızca'dan İngilizce'ye daha kolay, çünkü fiil çekimi yok. Fransızca'dan İspanyolca'yı öğrenmek de kolay.) Bundan dolayı da kolaylıkla dışişlerinde iş buluyorlar. Bizlere de KPSS'nin diğer bölümleri kalıyor.

Çevrimdışı Shirayuki

• Yeni Çeri
  • *
  • *Amaterasu*
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 25 Aralık 2013, 20:40:07 »
Bende tarih okuyorum. Açık konuşmak gerekirse çalışana iş var. Gerçekten bu bilimin üzerine düşmeli ve mutlaka yabancı dilinizi ilerletmelisiniz. Sadece İngilizce bilerek (hatta onu bile bilmeyerek) mezun olmayı planlıyorsanız tabii ki iş olmaz.
上杉 謙信

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 25 Aralık 2013, 21:24:35 »
Kesinlikle ilgisi olup da zevk duyan, ders olarak değil de hobi olarak yaklaşıp, sürekli okuyarak kendini geliştirecek ve mümkünse birçok dili de sıkılmadan öğrenecek adamların okuması lazım. Yoksa iğrenç sistemin yönlendirmesiyle "puanımın yettiği" mantığı güdülüp seçilecek ve okunacak bir bölüm değil, bir kere vaat ettiği gelecek de düşünülünce okuması çoğu bölümden çok daha ağır gelir. Öylesine girip geçmeye oynarsan ve yabancı dil konusunda da kendini geliştirmezsen formasyon bekleyen ya da formasyon alıp atama bekleyen binlerin içinde kaybolursun. Gerçi böyle bile olsan, KPPS'de çok iyi bir puan yaptın mı atanma olasılığın yüksek. (atanmaman da yüksek, malumunuz skandallar...) Tezli yüksek lisans yaptıktan sonra doktorasını alanlar da işsiz kalıyor mu bilmem ama herhalde akademik alanda da ciddi torpil vardır.

Bir de şu bilgi ve belge yönetimi diye bir şey var, tarih mezunları değil de bunlar alınıyormuş arşiv ve kütüphanelere. Bana çok uyduruk bir bölüm gibi geldi ama mezunu az, ataması yüksekmiş herhal. Çok derin araştırmalarım olmadığı için kesin konuşmadım, kendiniz de araştırabilirsiniz:
http://www.bbyhaber.com/bby/2012/07/22/bilgi-ve-belge-yonetimi-bolumunu-tercih-edecek-ogrenciler-icin-genel-bilgiler/

Çevrimdışı Swhimme

• Sipahi
  • *
  • Elhamdülilûvatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 25 Aralık 2013, 21:57:10 »
Fen-Edebiyat fakültelerinin bu kötü ünü tamamıyla öğrenci profilinden kaynaklanıyor. Üniversite sınavına girip pek bir şey yapamayan adamlar "yaau en azından öğretmen olur devlet kapısına atarım kapağı" diye yaklaşıp bu fakültelerdeki bölümlere girdiklerinden dolayı böyle. Bu bölümlerin asıl amacı akademik kariyer yapacak insanları buralara hazırlamaktır elbette.

Niye bu kadar çok üniversitede bu bölümlerin olduğuna ve bu bölümlerin kontenjanlarının da hayli çok olmasına bir türlü anlam veremiyorum. Tahsilli vasıfsızlar ordusu yetiştiriyorlar resmen.

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 25 Aralık 2013, 22:40:06 »
En iyisi tarih bölümünde yandal yapmak.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 29 Aralık 2013, 01:28:34 »
Yukarıda yazan arkadaşların bazılarının yorumlarına katılıyorum.Tarih bölümü okuyacaksanız ögretmen olup devlete sırtımı dayarım mantığıyla düşünmeyeceksiniz.
Şahsen ben elimde mesleğim olmasına rağmen tarih okumak istedim.Meslegimin kazancı da kötü degildir.Tarih bölümünden mezun olduğumda muhtemelen daha düşük para da alabilirm.Ama ben bu bölüme para odaklı bakmıyorum.Hatta dil geliştirmek için para harcamayı düşünüyorum.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 29 Aralık 2013, 20:52:34 »
İnşallah tarih okurum.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 30 Aralık 2013, 23:36:43 »
Adam gibi bir üniversitede okuyup, kendini geliştirmiş ve hocalarının gözüne girmiş birinin işsiz kalacağını sanmıyorum. Arkadaşın da dediği gibi öğrenci profilinden kaynaklanıyor bence bu ön yargı. Adama o kadar öğretmeye çalışıyorlar Osmanlıcayı, Adam mezun olduğunda matbu eseri okumaktan aciz, sadece sınavdan sınava bir şeyler ezberleyerek filan geçmiş dersleri, mezun olmuş, ne yabancı dili var, ne kpss'den filan doğru düzgün bir puan alabilmiş, yan gelip yatmış... Sonra da vay efendim neden iş bulamadım. Bulamazsın tabi. Puanım yetiyor diye sayısal loto oynar gibi bölüm seçip girersen, sonra da yok çok zor, yok çok sıkıcı diye ağlaya ağlaya okursan iş bulamazsın tabi.

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 31 Aralık 2013, 17:43:52 »
Ben de böyle düşünüyorum. O nedenle kararım kesin, tarih bölümüne yumuluyorum :)

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 31 Aralık 2013, 20:36:26 »
Adam gibi bir üniversitede okuyup, kendini geliştirmiş ve hocalarının gözüne girmiş birinin işsiz kalacağını sanmıyorum. Arkadaşın da dediği gibi öğrenci profilinden kaynaklanıyor bence bu ön yargı. Adama o kadar öğretmeye çalışıyorlar Osmanlıcayı, Adam mezun olduğunda matbu eseri okumaktan aciz, sadece sınavdan sınava bir şeyler ezberleyerek filan geçmiş dersleri, mezun olmuş, ne yabancı dili var, ne kpss'den filan doğru düzgün bir puan alabilmiş, yan gelip yatmış... Sonra da vay efendim neden iş bulamadım. Bulamazsın tabi. Puanım yetiyor diye sayısal loto oynar gibi bölüm seçip girersen, sonra da yok çok zor, yok çok sıkıcı diye ağlaya ağlaya okursan iş bulamazsın tabi.

Özetledin kardeşim :D Valla ben Vizelerde İlk Çağ Tarihinden 3 sayfa Persler ve Babillerle ilgili siyasi yazı yazdım aldım 88'i fakat sınıfın çoğu senin söylediğin mantıkla hareket edip yan gelip yattığından çakmıştı alayı bakalım finali nasıl geçecek.

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı horatio nelson

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 31 Aralık 2013, 21:33:37 »
tarih bölümünde illa ki türkler ve Osmanlı İmparatorluğu gibi bir kısıtlama var mı yok ise dünya ve ya avrupa tarihide buna dahil mi?

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 31 Aralık 2013, 23:24:59 »
tarih bölümünde illa ki türkler ve Osmanlı İmparatorluğu gibi bir kısıtlama var mı yok ise dünya ve ya avrupa tarihide buna dahil mi?
Ana bilim dalını seçmekte özgürsün tabi ki. Ama gel gör ki Türkiye'deyiz ve tabi ki Türk devletleri ağırlıklı. Özellikle de Osmanlı ağırlıklı. Ama mesela Bizans ve Roma Tarihçileri de var. Seni kısıtlayamazlar ki, şu konuda uzmanlaşamazsın diyemezler ki.

mesela şurdan Akademik Kadro kısmının üstüne gel, Eski Çağ Ana bilim dalı filan var hep.
http://edebiyat.istanbul.edu.tr/tarih/

Çevrimdışı KIZILORDU

• Yeni Çeri
  • *
  • Ceterum censeo carthaginem esse delendam!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 08 Aralık 2014, 01:32:00 »
1 sene sonra hortlatıyorum ;D İstanbul Üniversitesi tarih bölümü 1.sınıf öğrencisiyim bu sene lys TS2den 442 puan aldım ODTÜ tarih yazdım ikinci sıraya ne de olsa odtüye girerim salla gitsin dedim istanbul üniversitesi yazdım önceki seneler puanı düşen odtü 478 puana çıktı ;D ;D Görebildiğim kadarıyla en azından istanbul üniversitesinden derslerinize asılarak mezun olduğunuzda osmanlıca, ingilizce bilmeseniz dahi birşeyler olabiliyorsunuz. En azından gel doktoranı yap o arada osmanlıcayla ingilizceyi hallet adam gibi bir tez yazarsan sana kapı açalım diyor hocalarımız. İstanbul üniversitesi her sene alanında uzman olma potansiyeli olan bir çok öğrenci mezun ediyor ancak dil bilmediklerinden kıytırık bir üniversiteden gelen adam burada asistan daha sonra öğretim görevlisi oluyor.

Yani diyorum ki İstanbul, Marmara, Boğaziçi, Sabancı gibi üniversitelerde tarih okuyacaksanız okuyun. Bu üniversiteler siz istemesinizde sizi bir şekilde adam ederler zaten ama diğer üniversitelerde gidip tarih okursanız eğer en az 1 tane dil bilip üniversiteyi çok yüksek bir başarıyla bitirmeniz şart yoksa aç kalırsınız muhteremler.

Çevrimdışı aksaçlı

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 05 Şubat 2015, 19:42:16 »
konuyu bu sefer de ben hortlatayım ;D
ben de tarih okumanın peşindeyim geçen sene boğaziçi tutmadı diye girmedim istanbul oluyodu
tarih okuyacaksam boğaziçi dışında bir yerde okunmaz diye düşünmüştüm malum sebeplerden dolayı
şimdi bu son mesajı görünce hata mı ettim 1 yılı boş geçirerek diye düşünmeye başladım
Provoke etmek amaçlı açılmış bir konuda birbirinizi provoke etmeyin.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 06 Şubat 2015, 02:48:43 »
Hata değil bence ben de boğaziçine geçmeye çalışıyorum oluyorsa boğaziçi olsun  ;D ;D

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 06 Şubat 2015, 04:09:53 »
konuyu bu sefer de ben hortlatayım ;D
ben de tarih okumanın peşindeyim geçen sene boğaziçi tutmadı diye girmedim istanbul oluyodu
tarih okuyacaksam boğaziçi dışında bir yerde okunmaz diye düşünmüştüm malum sebeplerden dolayı
şimdi bu son mesajı görünce hata mı ettim 1 yılı boş geçirerek diye düşünmeye başladım
Az bir farkla filan mı kaçırdın? Senin yerinde olsaydım başka üniversiteyi yazar girerdim. İstanbul Üni. ekol zaten, Marmara ve Mimar Sinan'ın hocaları da iyi. İngilizceyi öğrenmeden zaten akademisyen olamazsın, YDS'den yüksek puan alman gerekiyor. Boğaziçi takıntını anlamadım doğrusu.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 06 Şubat 2015, 15:58:09 »
İstanbul Üniversitesi tarih okuyorum pek memnun değilim. Bir kere hocalar hala romantik türkçülük yapıyorlar. Türk tarihine eleştirel bir gözle baktığınız an derslerden çatır çatır kalıyorsunuz. Yıl olmuş 2015 koskoca proflar dersi hala masal gibi anlatıyor şöyle büyük tarihimiz böyle şanlı ecdadımız var kafasındalar. Bir kere marksist tarihten örnek vererek bir mesele hakkında açıklama yapayım dedim marks dediğim gibi 45 dakikadır sesini duymakta zorlandığımız, çok kibar hoca dediğimiz adam daha sözümü bitirmeden sen marx'ı geçeceksin kapat bu marx meselesini dedi ;D

Tarih tekerrür eder mi acaba sorusuna marx'ın ''tarihte olaylar tekerrür eder ancak ilkinde trajedi ikincisinde komedi olarak.'' sözüyle cevap vermek istemiştim ama dediğim gibi marx dediğim an hocamız dellendi ;D İstanbul üniversitesi dünyada ve türkiyede tarih biliminin en hatırlı, değerli araştırmalarını yapmış büyük bir ekol haline gelmiştir ama artık eskimiştir. Sanki tarihin teorisi üzerine düşünüşler, tarihi olay ve kişilerin yorumu üzerine pratik felsefe 12 eylül 1980'de kalmış zaman donmuş gibi. Türk tarihine şüpheci bakış diye birşey yok mesela. Hala Atatürk'ün türk tarih tezi savunuluyor. Neredeyse sümerler türk diyecekler. Türk tarihi profesörleri eskiçağ tarihinin öğretilmesine, grek ve latin edebiyatından bahsedilmesine düşmanlar ;D

Yunanlar bizim yeniçerileri öğretiyorlar mı ki bizde grek ve latin tarihini öğretiyoruz bu kürsü kapanacak diye eskiçağ tarihi hocasının üzerine yürüyen koskoca 60 yaşında profesörler var ;D

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 06 Şubat 2015, 19:38:12 »
Abarttığın kadar var mı emin değilim. Hoca şakirtse ya da sınıfta siyasi tartışma istemiyorsa ya da Marks'a bakışı Celal Hoca gibiyse normaldir o tepki :D

Keşke hocaları araştırsaydın ilk önce. Ben Marmara ya da Mimar Sinan'a gidecektim, kalacak yer sorunu vardı, gözüm kesmedi, Dil ve Tarih-Coğrafya'ya girdim, fena değil ben sevdim bölümü.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2015, 04:12:21 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 06 Şubat 2015, 20:17:21 »
Akademik bir planınız yoksa tarih okumayın.İşsiz kalırsınız.

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 07 Şubat 2015, 02:53:34 »
Birisi cevap vereceği ileti alıntılayıp mevcut Marksizm tartışma konusuna atsın cevabını.

Bu arada geçen sene sınava yaklaşırken tarih okumaktan vazgeçtim. Şu an Siyeset Bilimi ve Kamu Yönetimi okuyorum. Eğer gözünüz okumaktaysa ve statü sahibi bir meslek düşünüyorsanız ideal bir bölümdür.

Çevrimdışı aksaçlı

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 07 Şubat 2015, 03:03:03 »
o değilde konuyu hortlatırken işin buraya geleceğini hiç düşünmemiştim  :B
istanbul üniversitesindeki hocaların muhafazakarlığından daha önce de bahseden olmuştu o yüzden bi türlü sıcak bakamadım oraya
455 yapmıştım boğaziçi 469 la kapatmıştı ama sınavda yapabileceğim en kötü edebiyatı yapmıştım biraz da o etkili oldu 2.ye sınava girme kararımda
son olarak forumdaki genel seviye gayet iyi bence okurken çıldırdığım yorum olmadı hiç  evil*
Provoke etmek amaçlı açılmış bir konuda birbirinizi provoke etmeyin.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 07 Şubat 2015, 03:51:05 »
o değilde konuyu hortlatırken işin buraya geleceğini hiç düşünmemiştim  :B
istanbul üniversitesindeki hocaların muhafazakarlığından daha önce de bahseden olmuştu o yüzden bi türlü sıcak bakamadım oraya
455 yapmıştım boğaziçi 469 la kapatmıştı ama sınavda yapabileceğim en kötü edebiyatı yapmıştım biraz da o etkili oldu 2.ye sınava girme kararımda
son olarak forumdaki genel seviye gayet iyi bence okurken çıldırdığım yorum olmadı hiç  evil*
Umarım 1 sene beklediğine değer. Sevmediğin yerde 4 yıl geçirmek, 1 yıl daha hazırlanmaktan çok daha kötüdür.

Çevrimdışı ReckLess

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 10 Şubat 2015, 01:11:15 »
DH'de üniversite bölümlerine bakarken Boğaziçi Tarih ilgimi çekti ve girmiştim. Neyse eski bir konuymuş, 2011'de adamın biri mesaj atmış ben şu şu netlerle girdim diye. Baktım adamın imzasında İÜ var. Adama mesaj attım, neden bıraktınız diye. Coğrafya'ya geçtim, ilgi alanım coğrafyaymış dedi. Başka birisi de yine mesaj yazmış. Mimar Sinan da okuyormuş, bölümü bırakmış. Sebebi de ikinci dünya savaşına ilgi duyuyormuş, ilk seneyse ağır eski çağ tarihi görüyormuş. Hitit krallarının isimlerine kadar öğrenmek ilgisini çekmemiş. Diyeceğim o ki bunları da göz önünde bulundurun. Osmanlı Tarihi yoğun olarak görülecek vb..

Ama Koç daha çok Batı tarihine yoğunlaşıyor galiba. Oradan birisi Harvard'a gitmişti, gazetelere çıkmıştı ben de oradan biliyorum. Derslere falan bakıp öyle seçin üniversiteyi, hocaları araştırın tavsiyem bu yönde. Her bölüm için böyle. Örneğin Marmara'nın kurluş amacı özel sektöre ekonomist yetiştirmektir. Üniversitelerin tarihçe kısmı olur, onları okuyun. Ankara üniversiteleri ve İÜ siyasete ve kamuya adam yetiştirir. Mesela herkes Gazi'nin KPSS'de çok başarılı olduğunu söyler. Geçen de bunu yeni YÖK başkanı da dedi. Ankara üniversitelerinin kpssdeki başarısna dikkat çekti. Birçok vali de İÜ mezunudur, eğitim o yönlüdür çünkü.

Boğaziçi'nin yanında GSÜ - İletişimi de düşünebilirsiniz. Ya da Bilkent'in tasarım bölümü vardı, TS-1 ile alıyordu o da. 560 lira da burs veriyor(du hala veriyorlar mı bilmiyorum).

29 Mayıs Üniversitesi İslam Tarihine yoğunlaşır. Yoğun arapça dersi verir, onların amacı da bu yönlüdür.

Üniversite çok, yüksek puan alana. 1 aylık sürede araştırın ya da sınava çalışırken de araştırın, motivasyon artışı sağlar. Son olarak şunu da ekleyeyim, TS-1, TS-2'de Boğaziçi'ne girebilen adamın (470 puan almıştır en az) TM-1, TM-2 ve TM-3 puanları da fena sayılmaz. O tarafa da bakabilirsiniz.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 15 Şubat 2015, 02:26:12 »
Yakın tarih ağırlıklı bir eğitim için hangi üniversite peki ?

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 15 Şubat 2015, 02:33:52 »
Yakın Tarih'i özel olarak okuyabileceğin bir bölüm bilmiyorum. Sanırım hepsi aynı şekildedir. Önce kendi tarihini anlayabilmen için Arapça,Farsça,Osmanlıca öğrenirsin sonra diğerleri gelir. İncelediğim ders programların hemen hepsi böyleydi.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 15 Şubat 2015, 02:49:50 »
Bölümler anlattığınız gibiyse Türk tarihçiliğinin durumu iyi bile sayılır.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 15 Şubat 2015, 16:51:31 »
Fakülteler öğrenci çokluğundan ve bürokratik baskı yüzünden ilkokul seviyesine dönmüş durumda. Türkiyede tarih bölümü okumak istiyorsanız özel üniversiteye gidin bence. Ama şöyle birşey de var tarih konusunda istanbul üniversitesi kadar arşive, materyale sahip başka bir üniversite yok. Yine de dediğim gibi öğrenci bolluğundan ve 12 eylülün üniversiteler kanunundan olsa gerek istanbul üniversitesi kapasitesini her gün biraz daha kaybediyor.

Çevrimdışı Brkkcmz

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 15 Şubat 2015, 17:44:26 »
Türkiye'de Fen-Edebiyat Fakülteleri'ne bağlı bir bölümde okumak gerçekten zor. Sanılanın aksine bu olay öyle üniversiteden mezun olunca falan da başlamaz. Daha lisede sözel seçtiğin günden itibaren ülkede başarısız öğrenci yaftasını yersin. Mezuniyet sonrası zaten daha da zor. Akademisyen olmak istesen dönen hasım ahbap ilişkisi, torpil vs derken zaten kafadan yenik başlarsın. Yurt dışına çıkmak istesen önceden de dendiği gibi İngilizce yanına spesifik olarak uzmanlaşmak istediğin konuyla alakalı dili de bilmen gerekir. Üstüne bir de başarılı geçirmen gereken 4 sene. Düşünüyorum da dışarıdan bakan biri olarak ben bile bu kadar kötü yön sayabiliyorsam durum gerçekten kötü olmalı. Okumak isteyen varsa gerçekten iyice düşünsün derim.

Not : İnşaat mühendisliği için sormak istedikleriniz de varsa sorabilirsiniz.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 15 Şubat 2015, 18:01:50 »
Tarih okuyacak kişinin zaten dil öğrenmeye yatkın olması gerekir, kaldı ki dil öğrenmek zor bir iş değil insanlar hobi olarak dil öğreniyor. Bizim zamanımızdaki sözel-sayısal ayrımı olmasaydı tarih okumak isterdim. Şimdi düşünüyorum acaba böyle bir işe kalkışsam mı diye ama yemiyor tabi ;D

Çevrimdışı Ecdadı Türk

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 15 Şubat 2015, 18:11:21 »
Ben tarih öğretmeni olmak istiyorum eşit ağırlık seçeceğim sizce uygun mu?

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 15 Şubat 2015, 18:14:55 »
Sözel daha uygun olur. Ama eşit ağırlık da bir engel teşkil etmez.

Çevrimdışı Ecdadı Türk

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 15 Şubat 2015, 18:17:34 »
Sözel daha uygun olur. Ama eşit ağırlık da bir engel teşkil etmez.
Bende sözel düşünmüştüm ilk başta fakat ondan pek meslek çıkmıyormuş üniversite sınavlarında matematik filan çıkacakmış ondan dolayı eşit ağırlığa geçtim.Daha 9.sınıfım galiba bu senenin sonunda seçeceğiz.

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 15 Şubat 2015, 18:37:00 »
Kardeşim 10.sınıf ama alan seçmedi. Eğer her okulda böyleyse bu sene sonu seçmeyebilirsiniz. Meslek açısından fikirlerinin değişeceğini hesaba katarak hareket et. Sayısala yatkınlığın yoksa eşit ağırlık mesleki açıdan daha avantajlıdır tabi sözele göre.

Çevrimdışı Ecdadı Türk

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 15 Şubat 2015, 18:43:03 »
Sayısalım iyi değil sözel derslerim iyi hele ki fizik can düşmanım...

Çevrimdışı Brkkcmz

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 15 Şubat 2015, 18:45:52 »
Tarih okuyacak kişinin zaten dil öğrenmeye yatkın olması gerekir, kaldı ki dil öğrenmek zor bir iş değil insanlar hobi olarak dil öğreniyor. Bizim zamanımızdaki sözel-sayısal ayrımı olmasaydı tarih okumak isterdim. Şimdi düşünüyorum acaba böyle bir işe kalkışsam mı diye ama yemiyor tabi ;D

Dediğin kadar kolay olsaydı bu iş eminim puan olarak bu şekilde ele ayağa düşmezdi Fen-Edebiyat bölümleri. Dil öğrenmeye yatkın insan zaten dil bölümü okuyor ekonomik açıdan düşünüp. Dil öğrenme olayına gelince, 4. sınıftan itibaren İngilizce gördüğünü söyleyen insanlar lisede, üniversitede hazırlık okuyor. O yüzden gerçekten ilgili kişiler dışında o hobi işi yalan.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 15 Şubat 2015, 18:56:46 »
Kardeşim 10.sınıf ama alan seçmedi. Eğer her okulda böyleyse bu sene sonu seçmeyebilirsiniz. Meslek açısından fikirlerinin değişeceğini hesaba katarak hareket et. Sayısala yatkınlığın yoksa eşit ağırlık mesleki açıdan daha avantajlıdır tabi sözele göre.
Sistem değişti diye biliyorum, artık 10.sınıfta seçiliyor.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 15 Şubat 2015, 19:04:31 »
Dediğin kadar kolay olsaydı bu iş eminim puan olarak bu şekilde ele ayağa düşmezdi Fen-Edebiyat bölümleri. Dil öğrenmeye yatkın insan zaten dil bölümü okuyor ekonomik açıdan düşünüp. Dil öğrenme olayına gelince, 4. sınıftan itibaren İngilizce gördüğünü söyleyen insanlar lisede, üniversitede hazırlık okuyor. O yüzden gerçekten ilgili kişiler dışında o hobi işi yalan.
Bizim zamanımızda Fen-Edebiyat sayısal bölümlerinin puanları gayet yüksekti, son yıllarda çok düşmüş. İlgilenenler zaten hobi olarak yabancı dil öğreniyor ben farklı bir şey mi söyledim? Tarihe meraklı olan ve bilerek, isteyerek o bölümü seçen adam zaten maddiyatı pek düşünmüyordur. Hedefler de yüksekse iki yabancı dil öğrenip akademisyen olmak hayal değil. Yoksa tarih öğretmeni olmak için okumam zaten.

Çevrimdışı Brkkcmz

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 15 Şubat 2015, 19:41:38 »
Bizim zamanımızda Fen-Edebiyat sayısal bölümlerinin puanları gayet yüksekti, son yıllarda çok düşmüş. İlgilenenler zaten hobi olarak yabancı dil öğreniyor ben farklı bir şey mi söyledim? Tarihe meraklı olan ve bilerek, isteyerek o bölümü seçen adam zaten maddiyatı pek düşünmüyordur. Hedefler de yüksekse iki yabancı dil öğrenip akademisyen olmak hayal değil. Yoksa tarih öğretmeni olmak için okumam zaten.

Dediğin gibi aynı şeyleri söylemişiz zaten. Gerçekten ilgili olan kişi yapar ama yine de dediğim gibi artık insanlar tarihe ilgili olsalar bile tercih etmiyorlar. Aynı çabaya daha çok kazanç sağlayan mesleklere yöneliyorlar. Sonra da tabii insanlar mutsuz oluyor. Yanlış anladıysam kusura bakma.

Bu arada dediğin gibi Fen-Edebiyat bölümlerin tamamı düştü puan olarak son yıllarda. Tercih edecekler onu da düşünmeli.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 15 Şubat 2015, 19:45:31 »
Fen-Edebiyat bölümünü bir insan neden seçer ki, şu şartlarda bu bölümü okuyanların çoğu alakasız işlerde veya işsiz.
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2015, 19:52:34 Gönderen: Vatikan Müftüsü »

Çevrimdışı Avicenna

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • In God is Our Trust !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 15 Şubat 2015, 19:50:10 »
11.sınıfta seçiliyor.

Çevrimdışı ReckLess

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 16 Şubat 2015, 20:32:28 »

Benim yaşıtlarım seneye üniyi bitirecek ben daha 1. sınıfa başlayamadım hocam. Neyse, sindire sindire.

Çevrimdışı Lawyer of White

• Azab
  • *
  • Avukatlık hizmetleri için beni arayın.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 29 Ağustos 2015, 13:12:38 »
Valla ben de TM'den birçok bölüm kazanabiliyordum. Marmara işletme vs.. Ama tarihi seçtim, amacım boğaziçiydi epey geri kaldım hedefimden şu anda özel bir üniye yerleştim ingilizce tarih. Sıralamam 2k.  Üstelik normalde de ünide okuyordum, istediğim ingilizce bölümüne girerdim. İstanbul İDE, AKE falan ama aşk arkadaş napalım. :( Uzunçarşılı'nın kitaplarını aldım ama ben daha ziyade Batı Tarihi üstüne okuma yapmıştım. Ben bakayım işsiz kalmazsam size yazarım, 4 yıl sonra görüşürüz.  :D

Bu arada tarih okuyan arkadaşlar benimle iletişime geçerse sevinirim. Yaş 21 olacak bu arada. Allah hayırlısını versin. :D
Dadakoğlu... Meaning of my life. : (((((

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 31 Ağustos 2015, 01:57:48 »
Ben geçen sene geçtim Tarih'e, Dil-Tarih küfür gibi 360 taban puanı ile alıyordu. İÜ 400'e yakındı o normal da Dil-Tarih ve Coğrafya'nın tüm bölümlerinin puanlarının gayet yüksek olması gerekiyor. Belki bu sayede daha fazla okumak için gelen olur da şu saçma sapan ideolojik kavgalar biter(azalsa da kabul). Geçen sene toplamda 1 ay kadar eğitime ara verildi. Sırf bu siyasi olaylar yüzünden. Kantinde çay içerken altta yemekhanede silahlı saldırı oldu, onun b.kuna hepimizi gözaltına alıp barut testi yapmışlardı mesela. Sonra göz alınırken fotoğraflarımız çekildi, olaydan sonra 1 hafta boyunca sol haber sitelerinden fotoğraflarımızı kaldırtmak için uğraştık. Komedi gibi bir şey. Bölüm hocalarının arasında çok kaliteli insanlar var ama en azından kendi dönemim için söylüyorum: öğrenciler çok tırt, bir cacık olmaz.

Eskiçağ Anabilim Dalı'nda çok kaliteli hocalar var. Bizi en çok zorlayan hocamız da Eskibatı Tarihi hocamızdı mesela. Ama şu da var, o alanda öncelikli olarak Tarih bölümü mezunlarını aldıklarını hiç sanmıyorum. Latin Dili ve Edebiyatı'nda okumuş adam gibi Latince bilen, Grekçe dersi de almış adamı almak yerine niye Tarih Lisans mezununu alsınlar ki? Latince'den gelen adama ihtisas yaparken kaynakları da okutursun ne var ki. Zaten onlar kendi bölümlerinde Roma ve Antik Yunan'ı tarih dersi olarak görmüşlerdir.

Tarihçilik zor meslek, bir alanda uzmanlaşmak için birkaç dili bilmen gerekiyor. Belki sadece İngilizce'yi iyi konuşacak kadar öğrenirsin ama kimse sana Arapça veya Farsça'yı anadilin gibi konuşacaksın demiyor, oku yeter.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2015, 01:59:21 Gönderen: TheInvasion »

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 31 Ağustos 2015, 02:12:14 »
Ben geçen sene geçtim Tarih'e, Dil-Tarih küfür gibi 360 taban puanı ile alıyordu. İÜ 400'e yakındı o normal da Dil-Tarih ve Coğrafya'nın tüm bölümlerinin puanlarının gayet yüksek olması gerekiyor. Belki bu sayede daha fazla okumak için gelen olur da şu saçma sapan ideolojik kavgalar biter(azalsa da kabul). Geçen sene toplamda 1 ay kadar eğitime ara verildi. Sırf bu siyasi olaylar yüzünden. Kantinde çay içerken altta yemekhanede silahlı saldırı oldu, onun b.kuna hepimizi gözaltına alıp barut testi yapmışlardı mesela. Sonra göz alınırken fotoğraflarımız çekildi, olaydan sonra 1 hafta boyunca sol haber sitelerinden fotoğraflarımızı kaldırtmak için uğraştık. Komedi gibi bir şey. Bölüm hocalarının arasında çok kaliteli insanlar var ama en azından kendi dönemim için söylüyorum: öğrenciler çok tırt, bir cacık olmaz.

Eskiçağ Anabilim Dalı'nda çok kaliteli hocalar var. Bizi en çok zorlayan hocamız da Eskibatı Tarihi hocamızdı mesela. Ama şu da var, o alanda öncelikli olarak Tarih bölümü mezunlarını aldıklarını hiç sanmıyorum. Latin Dili ve Edebiyatı'nda okumuş adam gibi Latince bilen, Grekçe dersi de almış adamı almak yerine niye Tarih Lisans mezununu alsınlar ki? Latince'den gelen adama ihtisas yaparken kaynakları da okutursun ne var ki. Zaten onlar kendi bölümlerinde Roma ve Antik Yunan'ı tarih dersi olarak görmüşlerdir.

Tarihçilik zor meslek, bir alanda uzmanlaşmak için birkaç dili bilmen gerekiyor. Belki sadece İngilizce'yi iyi konuşacak kadar öğrenirsin ama kimse sana Arapça veya Farsça'yı anadilin gibi konuşacaksın demiyor, oku yeter.

Hocam dediğinize kesinlikle katılıyorum. Ben TM'den daha önce dediğim gibi birçok bölüme gidebilirdim ama amacım Boğaziçi Tarih'ti. Orası da olması şimdi özel bir ünide tam burslu kazandım ayrıyetten ek olarak başarı bursu da alacağım. O parayı da Arapça dil kursuna yatıracağım. Daha önceden de İngilizce-Fransızca biliyordum zaten İÜ-Fra Dili Edebiyatı okuyordum. Bu seneki sınavda da İÜ- AKE ve İDE yani amerikan ve ingiliz dil edebiyata girebiliyordum. Hatta arapçaya rusçaya da gidebilirdim ama amacım tarihti. Hem sınava çalıştım hem de tarih kitabı okudum kışın, para falan umrumda değil kısacası. Avrupa'da akademisyen olmak hedefim ama bakalım. :D
Bu arada araştırın: Kerem Tınaz. Harvard'da şu an. Üstte bahsetmiş biri. Çocuk Koç Tarih mezunu ama Koç burs kesiyor işte ben girebiliyordum ancak gitmedim ondan dolayı.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 31 Ağustos 2015, 02:16:00 »
Su internetteki sikko haber sitelerinin kasten nasil yanlis haber yaptigini bizzat biliyorum.Bazi kurumlara saldiri yapabilmek haber uyduruyorlar.
Turkiyede sozelcilere dogru durust imkan saglanmiyor ve sozel bolumler cok ihmal ediliyor,bu da cok aci.Ben sabah aksam Selcuklu tarihi okuyan biri olarak muhendizlik sectim :(

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 31 Ağustos 2015, 02:16:27 »
Bu arada size şunu söyleyeyim. Benim kız arkadaşımın dershane arkadaşı YGS-4'te 1kdaydı, YGS-5'te de 6kdaydı. TM'den birçok yere gidebiliyordu, benden daha iiydi. İÜ-Siyaset, Gazi Kamu Yeditepe işletme.. Kısacası Boğaziçi siyaset hariç her yere gidiyordu ama o da tarih yazdı hatta millet şok olmuş. Kız arkadaşım da mal falan diyordu ama kimse anlamaz bnu işte. Çocuk şu anda napıyor bilmiyorum ama mutldur herhalde, akademisyen olacağım falan diyormuş. O çoccuk yüzde 100 olur gibime geliyor.
Zaten boun erasmusta ingilterenin en baba ünilerine yolluyor bir de 800-1000 euro arası hibe veriyor. Daha ne olsun? :D Üstelik THE'da ilk 100 ünide.

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 31 Ağustos 2015, 02:19:37 »
Çok oluyorum ama bir de şunu diyeyim. En kötü gider kabin memuru olursunuz sıkmayın canınızı. Ben Onur Air'da çalışmıştım sonra istifa ettim dayanamadım. Ama THY'ye geçen sene sonu başvuru yaptım sınava çağırdılar girip geçtim. Yine girmedim çünkü hayalim akademisyen olmak.
Allah herkese hayırlısını versin, ne diyeyim. :=)

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 31 Ağustos 2015, 02:25:56 »
Su internetteki sikko haber sitelerinin kasten nasil yanlis haber yaptigini bizzat biliyorum.Bazi kurumlara saldiri yapabilmek haber uyduruyorlar.
Turkiyede sozelcilere dogru durust imkan saglanmiyor ve sozel bolumler cok ihmal ediliyor,bu da cok aci.Ben sabah aksam Selcuklu tarihi okuyan biri olarak muhendizlik sectim :(

Kardeş ABD'de bile 100 kişiden 27'si mezun olduğu bölümde çalışıyor. Ona bakarsan mühendislikte de işsizlik var, işletmede de. He tarih kadar yok orası doğru. Ama ben yaşım 21 olmasına rağmen birçok ortama girip çıktım. En basitinden dil kurslrına gelip benim sevie advanced baba dien adamların 2. seviyeden başladıklarını gördüm. Ya da etre avoir çekip fransızca biliyorum diyen adamın hazırlıkta tökezlediklerini gördüm, bir bakıyorsun ki eleman etre avoir çekmeyi biliyor. Sonra bu adam der ki ben fransızca biliyorum. Ya da diğeri der ki ben ingilizce mezunyum ama atanamıyorum. Her meslekte bu böyle. Ama sözelde ilk 1000e, ilk 2000e giren adam da işsiz kalıyorsa bırakayım ben işsiz kalayım. BOUN'daki adam da işsiz kalsın, ne diyeyim yani. :D

Çevrimdışı Rockarolla

• Müsellem
  • *
  • So What !!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 01 Eylül 2015, 11:12:06 »
Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü'nden mezun oldum. Bir dönem Mimar Sinan Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptım. Fakat İstanbul'un pahalılığı ve okulun Hacettepe'ye oranla lise kalması dolayısı ile bıraktım ve bu sene Hacettepe Tarih Bölümü'nde yüksek lisansa başladım. İş bulma konusuna gelince her şey sizde bitiyor. Eşeği bağlasan bölüme o da mezun olur. Önemli olan sizin kendinize ne kattığınız. Hangi dilleri bildiğiniz. Kısacası sevmeyen adamın uğraşamayacağı bir iş.

Bu arada TheInvasion başlamışşın Ankara Üniversitesi'nde hayırlı olsun. Bende Ankara'dayım müsait olduğunda görüşürüz istersen.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2015, 11:14:16 Gönderen: Rockarolla »
Born To Be Wild!!!

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 12 Kasım 2015, 18:51:31 »
Yaklaşık iki aydır konuya mesaj atılmamış lakin güncelliğini koruduğu içim flood sayılmaz.
Ülkemizde mühendislik dışındaki çoğu bölümde olduğu gibi Tarih bölümünü bitirenlerin iş imkanı bulamaması gayet normaldir.
Zaten tarih okurken, kendinizi geliştiremezseniz, büyük ihtimalle işsizler ordusuna katılırsınız. Gelecek yıl Tarih bölümüne yerleşeceğim, umudum olduğu kadar tehlikelerinde farkındayım. ODTÜ  Tarih için çabalıyorum, olmazsa Hacettepe Tarihi yazacağım. İlk önceleri DTCF'i yazmayı düşünüyordum lakin bölüm içindeki siyasal olaylar sonucu eğitim ortamının bozulduğunu düşünüyorum. 4 yıllık eğitimde alacağım iyi puanlar ve o süre içinde öğrenebileceğim yabancı dillerle yurt dışında yüksek lisans yapmayı planlıyorum. Akademik kariyeri düşünmekten başka çarem yok zaten o bölümün bana sunabileceği başka bir gelecekte yok. Torpil olaylarına falan girmemek lazım, bizim ülkemizde her yerde torpil oluyor lakin merkezi sınav sistemin uygulandığı yerlerde o kadar rahat yapamazlar merak etmeyin. Tek kaygım eğitimimi tamamladıktan sonra bölümüme alınacak akademisyen  sayısının çok fazla düşmemesi olacaktır.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2015, 18:51:48 Gönderen: Franz »
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Tatarullah32

• Yeni Çeri
  • *
  • "Evlere,Kapılarından Girin"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 12 Kasım 2015, 21:11:25 »
Ben konuyu yeni gördüm. Durumdan mahrumiyetimi bende yazayım. Şu an 11.Sınıftayım , %99'un ve Rehberlik hocasının da dahil olduğu bu grubun işşiz kalırsın,para kazanamassin, benim arkadaşımın abisi var Tarih okumuş şu an garsonluk yapıyor demelerinden dolayı sayısal seçmek zorunda kaldım. Daha önceleri de bu sebepten dolayı sosyal bilimler lisesine gitmedim. Şu anda sayısal okuyorum ve ileride ne olacağım hakkında hiçbir fikrim yok. Ulan benim ilgi alanim bu ne yapayım ben...  :sad3: . Hadi tarih olmazsa bari Coğrafya okuyayım dedim onda da iş yok. Şu anda mimarlık düşünüyorum, eğer sevmessem zaten ileriye geçmeden bırakıp tarih okuyacağım. Mimarlık konusunda da hiçbir fikrim yok. Şu anda fikir olarak yardımınıza ihtiyacım var.
"Sizin Üzerinize Kitap İndirmemiz Sizlere Yetmiyor Mu?"

-Mirza Muhammed Ali

Tatarullah32, Bahai inancına mı sahipsiniz ?

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 12 Kasım 2015, 23:44:45 »
:) Hırslı olmadıktan sonra her türlü işsiz kalırsın zaten sayısal olmuş fark etmez misal mimar/mühendislerin alayıda işsiz. Ha yok ben hırslı adamım ekmeğimi taştan çıkarırım diyorsan her meslek gider bence.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 13 Kasım 2015, 01:13:18 »
2kyla istediği her İngilizce bölüme giden adama bayıldım.

Çevrimdışı Hertzoflar

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 13 Kasım 2015, 22:07:56 »
Bu ülkede Sosyal Bilimler ilgi görmüyor eğer tarihçi olacaksan Ya avrupaya yada orta asyaya gitceksin bizim ülkede inşaat sektörünün sözü geçiyor heryerde gerçi yeni mezun olan mimarlarda işsiz ama ..
Silence is the best response to a fool..

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 15 Kasım 2015, 16:43:09 »
Yaklaşık iki aydır konuya mesaj atılmamış lakin güncelliğini koruduğu içim flood sayılmaz.
Ülkemizde mühendislik dışındaki çoğu bölümde olduğu gibi Tarih bölümünü bitirenlerin iş imkanı bulamaması gayet normaldir.
Zaten tarih okurken, kendinizi geliştiremezseniz, büyük ihtimalle işsizler ordusuna katılırsınız. Gelecek yıl Tarih bölümüne yerleşeceğim, umudum olduğu kadar tehlikelerinde farkındayım. ODTÜ  Tarih için çabalıyorum, olmazsa Hacettepe Tarihi yazacağım. İlk önceleri DTCF'i yazmayı düşünüyordum lakin bölüm içindeki siyasal olaylar sonucu eğitim ortamının bozulduğunu düşünüyorum. 4 yıllık eğitimde alacağım iyi puanlar ve o süre içinde öğrenebileceğim yabancı dillerle yurt dışında yüksek lisans yapmayı planlıyorum. Akademik kariyeri düşünmekten başka çarem yok zaten o bölümün bana sunabileceği başka bir gelecekte yok. Torpil olaylarına falan girmemek lazım, bizim ülkemizde her yerde torpil oluyor lakin merkezi sınav sistemin uygulandığı yerlerde o kadar rahat yapamazlar merak etmeyin. Tek kaygım eğitimimi tamamladıktan sonra bölümüme alınacak akademisyen  sayısının çok fazla düşmemesi olacaktır.
Geçen sene yemekhanede silahlı saldırıya kadar vardı o iş.(Yukarıda kantinde olduğumuzdan bizi de toplayıp götürüp barut testi yapıp bıraktılar falan, heriflerin bokuna baya bir uğraştık. Sicile tabi ki bir şey işlemediler.) Bu sene şimdiye kadar kazasız belasız geçti, geçen sene şöyle bir 20-30 gün eğitime ara verilmişti toplamda. Yurt dışı imkanın varsa buraya geldiğinde iş sıkıntısı çekeceğini pek sanmam.

Türkiye'de her alanda o kadar çok mezun var ki, dolayısıyla rekabet de büyüyor. On binlerce tarih mezununun hepsinin tarihçi veya öğretmen olması gibi bir şey yok zaten. En başından, herkes üniversite okuyacak diye bir şey de yok.

Para kazanmak isteyen akademisyen veya öğretmen olmasın zaten. Ben çok para kazandıran bir meslek edineyim diyen adamın Tarih bölümünde falan işi yok.

Hocalarınızın gözüne girin, irtibat halinde olun. Ancak iş yalakalığa falan vardığı anda babalara gelirsiniz söyleyeyim. Çok çalıştığınızı ve kendinizi geliştirdiğinizi gösterin işte. Hangi alanda çalışacaksanız o alanın kaynak dillerini öğrenmeye bakın. Kimse size 4 dilde bülbül gibi şakı demiyor ama hangi alanda çalışıyorsanız o alanda literatürü takip etmek zorunda olduğunuzdan dil de öğrenmeniz gerekiyor.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 05 Aralık 2015, 02:11:00 »
2kyla istediği her İngilizce bölüme giden adama bayıldım.

O adam benim kardeş. Ben de sana bayıldım. O 2k'yı ben sözel için yazdım zaten DİL-1 değil.
Kastettiğim üniler de Hacettepe, Ankara, İstanbul Üniversitesi falan. Yoksa Boğaziçi demedim zaten.

Tarih şu anda okuyorum 10 numara bölüm. Not ortalamam da yüksek, metadoloji hariç BA'dan düşük notum yok. 3.50 ortalama yaparsam da siyaset bilimiyle ÇAP yapabiliyorum. Onun dışında edebiyat, felsefe, müt-ter ingilizce de var. Özel üniversitede okuyorum. Daha önce de devlette okudum; hoca kaprisi diye bir şey yok beyler. Giriyorsunuz odaya soruyorsunuz sorunuzu cevaplıyorlar sağolsunlar. Gidecekseniz Boğaziçi'ne ya da özele gidin. Zaten özeller bir de size burs veriyor, beleş yurt veriyor ama ben arkadaşla evde oturduğum için yurt masrafı yerine akbil ücreti alıyorum, öyle de bir kıyağı var. Ayrıyetten özel yerlerden de burs alıyorsunuz sıralamanız yüksekse. Başarılı olduktan sonra elinizi tutan çok oluyor, merak etmeyin.

Verdiği bursla da arapça kursuna yazıldım, yakında kurs açılacakmış 3. dilim olacak. Üniversitede ABD'de doktora yapmış bir hocamla da görüştüm, yüksek lisans için nasıl burs alırım diye konuştuk, sağolsun o da yol gösterdi. Baya zor bir şey ama en kötü KOÇ, Bilkent ya da Boğaziçi'nden birinde yapacağım inşallah Amerika olmazsa. Hayaller Michigan ama bakalım.

Bir de Türk tarihçiliğini yargılamak TV başında program izleyen adamların işi değil. Herkes kendi işine baksın. Türkiye de araba üretemiyor, ben gidip mühendisliğin durumu çok kötü diyor muyum. Nereden gördün de Türk tarihçiliğini eleştiriyorsun. Bir Feridun Emecen ile, bir Taşağıl ile, bir Beydilli ile, bir Esenbel ile, bir Edhem Eldem ile oturup konuşmuşluğu var sanki de Türk tarihçiliğinden bahsediyorlar. Te Allah'!ım ya.

Türk tarihçiliği gayet iyi vaziyette arkadaşlar. Marmara, İstanbul falan da kötü üniler değil. Sadece ortam kalabalık hocalarla temas kurmak biraz zor. Bizim sınıf 20 kişi, bazı derslerde 15 kişi. Osmanlıca'da kalan çok olmuş 30 kişi. Max 30 kişi. Ondan özel üniye gidin diyorum zaten. Yoksa Mimar Sinan bile 10 numara ünidir. Puanı diğerlerinden düşük diye -e bile yazdım.

Yalnız şunu söyleyeyim benim başımı kaldıracak vaktim yok. Daha önceden spor falan yapıyordum misal bu sene öyle bir imkanım da kalmadı çünkü hayvan gibi ders ve makale veriyorlar. Ne kadar İngilizce bilsek de ana-dil gibi olmuyor. Bir de makalenin dili daha farklı çevirip anlama zor oluyor. Ama insan sevdiği işi yapınca başarılı oluyor. Eğer başarısız oluyorsanız sevmiyorsunuz demek ki arkadaş. Bizim sınıfta var öyle, askerlik için geldim diyor. Aldı sınavdan 42'yi kaldı tabi, finalde halledeceğim falan diyor. Bu nasıl üni, Beykent ya da Haliç'e geçeceğim diyor.

Bir de şunu ekleyeyim. O kadar özel üniyi övdüm ama 4. yarıyılımda, yani seneye, Boğaziçi'ne yatay geçiş için uğraşacağım. Çünkü Boğaziçi apayrı bir olay, başka bir şey.

Bu arada tarih bir sosyal bilim mi bu da tartışmalı bir konu. Metadolojide falan okuyacaksınız bu fikirleri. E.H Carr'ı, Stanford'u yalayıp yutmak gerekiyor.

Bu arada İstanbul'da tarih okuyan arkadaşlar varsa buluşalım beyler.

Öğretmen olanın Fen-Edebiyat'ta işi ne? Gitsin tarih öğretmenliği bölümüne. Zaten formasyona sınırlama getirdiler, iyi oldu valla. Öğretmen olacaksanız Eğitim Fakülteleri boşuna kurulmadı, orayı tercih etseydiniz.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2015, 02:35:37 Gönderen: Lawyer of White »

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 06 Aralık 2015, 02:06:38 »
Tarih Sosyal Bilim'mi işine hiç girmeyelim derim  :) Geçenlerde Tarih Felsefesinde çalışırken Tarihin bilim olup olmadığını falan sorguluyorduk  :D O boyuttan sonra theoria-historia karşıtlığı derken kafa yanıyor :D

Bu arada formasyon konusuna şu açıdan katılamayacağım. Önce formasyonu kaldırıp Fen-Edebiyat fakülteleri bomboş kaldığında bir sene sonra tekrar formasyonu getirip ardından bir sene sonra tekrar kısıtlama getirildiğinde saçma sapan bir düzenlemeler ağı oluşuyor. Mantık içerisinde yürüyen bir ülkede eğitim ile ilgili yönetmelikler bu kadar kısa süre içerisinde değişmemeli derim.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2015, 02:10:29 Gönderen: Erich von Manstein »

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 06 Aralık 2015, 19:01:41 »
Boğaziçi tarih nasıldır acaba ? ayrıca bin yüzlü rakamlarla öğrenci aldıklarını gördüm de uni sınavında bu puanı alabilmek için ygs lys ortalama kaçar net çıkarmak gerekir söyleyebilirmisiniz(isterseniz özelden ulaşın ).Bi fikir edineceğim yer bulamadım.Tarih deyince dudak büküyorlar bazıları zaten
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2015, 19:02:34 Gönderen: Celali »
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

-Timur İmparatorluğu Diriliş -
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=43995.0

Çevrimdışı GamerGenc

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 06 Aralık 2015, 19:48:08 »
@Celali

Aynı kişiler bende de çok var. Çok fazla dudak bükmeler. Sadece sakin ol ve sınava odaklan. Başardıktan sonra kim ne derse desin, hayat senin (edit: Ailesinin (anne-kuzenler) atarları yüzünden sayısal okuyor  ;D).

Notlarına gelince, bu konuda elimde 2013 yılında bazı yerleşenlerin kaç netle, hangi sıra ile nereyi kazandıkları var. 4 tane kazanan yazmışlar, ben de yazayım buraya:

1) YGS Türkçe: 37.75, YGS Sosyal: 35.25, YGS Matematik: 25.75, YGS Fen: 0, LYS Edebiyat: 53.75, Coğrafya-1: 17.75, Tarih: 39, Coğrafya-2: 8.25, Felsefe: 22.25

2) YGS Türkçe: 37.5, YGS Sosyal: 29, YGS Matematik: 15.5, YGS Fen: 1.75, Edebiyat: 49, Coğrafya-1: 15.25, Tarih: 34.25, Coğrafya-2: 11.5, Felsefe: 21.75

3) YGS Türkçe: 35, YGS Sosyal: 33.25, YGS Matematik: 6.5, YGS Fen: 0, Edebiyat: 51.5, Coğrafya-1: 20.25, Tarih: 32, Coğrafya-2: 6.25, Felsefe: 22.5

4) YGS Türkçe: 35 YGS Sosyal: 35 YGS Matematik: 17.25 YGS Fen: 27 Edebiyat: 43.5 Coğrafya-1: 16.5 Tarih: 31.5 Coğrafya-2: 5.25 Felsefe: 16.75

Sırasıyla dereceleri 123, 967, 1054, 1454 şeklinde
Haşa ve kella ! Padişahlarımız harem'e adım bile atmamıştır. Tüm hayatı sefer düzenlemekle geçtiğinden Sultan Süleyman bölünerek neslini devam ettirmişti.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 07 Aralık 2015, 00:18:58 »
Boğaziçi tarih nasıldır acaba ? ayrıca bin yüzlü rakamlarla öğrenci aldıklarını gördüm de uni sınavında bu puanı alabilmek için ygs lys ortalama kaçar net çıkarmak gerekir söyleyebilirmisiniz(isterseniz özelden ulaşın ).Bi fikir edineceğim yer bulamadım.Tarih deyince dudak büküyorlar bazıları zaten

YGS'de fen ve Matematik yapman lazım. Ben 2kdeyim, cayır cayır biyoloji kimya çözdüm kardeş.  tbrk* Ama gel gör ki lanet olası Boğaziçi'ne giremedim.
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2015, 00:20:03 Gönderen: Lawyer of White »

Çevrimdışı efekan53

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 07 Aralık 2015, 00:32:33 »
Beyler Boğaziçi İng.Öğretmenliğinin puanı malum, LYS'de full yapabileceğime inansamda YGS'de nasıl netler yapmalıyım, cidden çalışıyorum ve sürekli hesap kitap yapmaktan Matematik kastım artık. Bi tavsiye verin forumun abileri olarak. :D

EDIT:Konuyuda çok baltalamak istemem ama ne zamandır kafamdaydı bunu sormak. :D
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2015, 00:35:29 Gönderen: efekan53 »

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 07 Aralık 2015, 00:42:22 »
Beyler Boğaziçi İng.Öğretmenliğinin puanı malum, LYS'de full yapabileceğime inansamda YGS'de nasıl netler yapmalıyım, cidden çalışıyorum ve sürekli hesap kitap yapmaktan Matematik kastım artık. Bi tavsiye verin forumun abileri olarak. :D

EDIT:Konuyuda çok baltalamak istemem ama ne zamandır kafamdaydı bunu sormak. :D

Türkçe Sosyal'den 38 - 37 yapıp, Matematikten 20, Fen'den de 15 yaparsan LYS'den de 77-78 yaparsan gidebilirsin sanıyorum ama emin değilim. :D Keşke bu soruyu Haziranda sorsaydın o zaman tam net cevap verebilirdim. Şimdi kendi netlerimi biile hatırlayamıyorum.

Çevrimdışı efekan53

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 07 Aralık 2015, 00:49:40 »
50 Puan okuldan geliyor zaten, biz hesaplarken valla Matematik ve Fen'i hiç katmadık, Türkçe ve Sosyal'i 38-39 yaparak hesapladık. Zaten LYS'nin %65i alınıyor yani. Yanlış yapmışta olabiliriz valla. :D Geçen sene bizim okuldan dil sınıfından çocuk 299 YGS puanı, 460 LYS ile Marmara kazandı yani. :D

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 07 Aralık 2015, 00:53:07 »
Benim verdiğim netlerle Boğaziçine kesin girersin. Doğru yapmışsınızdır ama puan hesapalama sitelerine pek güvenme. Bir de benim zamanımda yani 2013 Boğaziçi 520 ile kapatıyordu şimdi 484 ile kapatmış yani girersin kardeşim kesin. :D

Çevrimdışı Coldhands

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 07 Aralık 2015, 00:55:01 »
Ben de 314 305 gibi bir YGS puanı ile Hacettepe İngilizce Öğretmenliği'ne girdim çok sıkıntı etmenize gerek yok aman aman bir zorluğu yok.

Türkçe 20 net, Sosyal Bilgiler 27.5 net, Matematik 11 net, Fen Bilimleri 5.75 net.Gördüğünüz gibi hiç de arzulayacağınız bir sonuç değil aslında ama işimi gördü.LYS'de de 73.75 net yaptım.

Edit:Düzeltme

« Son Düzenleme: 07 Aralık 2015, 19:54:35 Gönderen: Coldhands »

Çevrimdışı efekan53

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 07 Aralık 2015, 00:56:39 »
Benim verdiğim netlerle Boğaziçine kesin girersin. Doğru yapmışsınızdır ama puan hesapalama sitelerine pek güvenme. Bir de benim zamanımda yani 2013 Boğaziçi 520 ile kapatıyordu şimdi 484 ile kapatmış yani girersin kardeşim kesin. :D

Yok valla ben direk kafadan yaptım Türkçe'nin bir sorusunu 4 puandan, Sosyal'i 3ten alarak düz hesap bir şey yaptım ama tecrübeli birilerinede danışmak iyi oluyor. Nedendir bilmem okuldaki öğretmenlerin hiç birisi puanlamadan anlamıyor. Boğaziçi olmazsa ODTÜ inş. :D

Ben de 314 gibi bir YGS puanı ile Hacettepe İngilizce Öğretmenliği'ne girdim çok sıkıntı etmenize gerek yok aman aman bir zorluğu yok.

Türkçe 20 net, Sosyal Bilgiler 27.5 net, Matematik 11 net, Fen Bilimleri 5.75 net.Gördüğünüz gibi hiç de arzulayacağınız bir sonuç değil aslında ama işimi gördü.LYS'de de 73.75 net yaptım.

Dil öğrencisi olmak bu açılardan rahat çünkü puanın büyük bölümü LYS'den geliyor. Bende buna çok güveniyorum, boşa çıkmaz umarım.

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 07 Aralık 2015, 01:05:42 »
Özellikle Tarih bölümü için Mat ve Fen %11'lik bir yer kaplıyor. ÖSS'de nasıldı bilmiyorum ancak TS-2'de mat ve fen çok önemli değil.
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 07 Aralık 2015, 15:37:23 »
Bogazuci hedefliyorsan mat fen yapman lazım.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 07 Aralık 2015, 19:12:27 »
Verdiği bursla da arapça kursuna yazıldım, yakında kurs açılacakmış 3. dilim olacak.

Daha önceden öğrendiğiniz diller nelerdi ve hangi sırayla öğrendiniz ?

Çevrimdışı emirhan41

• Yeni Çeri
  • *
  • Hope
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 07 Aralık 2015, 19:44:44 »
Ben yeni konu açmak istemiyorum. Onun için sorayım. Ben ATT öğrencisiyim yani Sağlık Meslekteyim. Aile durumum iyi olmadığı için hemen hayata atılmak için bu bölümü seçtim bu sene (LİSE 3'üm) KPSS hazırlanıyorum.Atandığımı farz ederek soruyorum . TS-2 nedir ? 380 küsür puan için ne yapılmalı ne kadar çalışmalı ? Gözüme Marmara Tarih'i kestirdim ama zamanın ne göstereceğini bilemeyiz. Tarih bölümünü hep istiyordum , şehrimde ki en iyi sosyal bilimler lisesine de yetiyordu puanım ama dediğim gibi aile durumu yüzünden istemediğim bir meslek seçtim. Şimdi bu sene KPSS çalışacağım için. Seneye boş olacak. Lise 4'te nasıl çalışsam o puanı alırım ? Mat pek iyi değil bunu da belirteyim. Yardımcı olursanız iyi olur .

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 08 Aralık 2015, 17:36:57 »
En son ygs denemesinde 29 türkçe 37 sosyal(tarih ve felsefe full) 11 mat(problemler yoktu-onları iyi yaparım) 7 fen yapmıştım ...

Fakat ne için çalışacağımı önümde hedef olarak koyamadığım için şu ana kadar çalışmadım(sadece okulda ve hocaların zorunlu dağıttığı kağıtlar felan hariç) hala da bari son 100 gün evde çalışayım dedim gene olmadı ... Hedef olmayınca insan çalışmıyor  taa yaz kursunun başında tarih için çalışayımmı diye düşündüm kimse destek çıkmayınca hala aynı şeyi düşünüyorum ama geç kaldım gibi (sadece tarih değil şehrimden dışarı çıkma fikrine bile karşılar ajitasyon bile yapıldı)
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2015, 17:40:57 Gönderen: Celali »
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

Çevrimdışı GamerGenc

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 08 Aralık 2015, 20:44:39 »
Korkma başkan geç kalma sıkıntısını takma, coğrafya öğretmeni ile konuştum 6 ayda 0'dan başlayan biri bile yapabilirmiş Coğrafya'yı. Galiba ben dönüyorum. Hakkımızda hayırlısı diyelim.
Haşa ve kella ! Padişahlarımız harem'e adım bile atmamıştır. Tüm hayatı sefer düzenlemekle geçtiğinden Sultan Süleyman bölünerek neslini devam ettirmişti.

Çevrimdışı Celali

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Roma Prensi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 08 Aralık 2015, 20:51:21 »
Korkma başkan geç kalma sıkıntısını takma, coğrafya öğretmeni ile konuştum 6 ayda 0'dan başlayan biri bile yapabilirmiş Coğrafya'yı. Galiba ben dönüyorum. Hakkımızda hayırlısı diyelim.
Bizim çoğrafyacıda son 2 ayda çalışıp iyi yerler kazanan öğrencilerim vardı demiş...
Hadi bakalım hayırlısı

Çevrimdışı efekan53

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 08 Aralık 2015, 21:53:34 »
Gerçekten ben şunu anladım, son sene kaliteli bir ders anlatımıyla hali hazırda geçmişten gelen bilgilerle çok rahat yapılabilir. Biraz kafanızda varsa YGS dert olmaz, 350 yapsam ve LYSde 480 yaparsam çok rahat istediğim üniyi alabiliyorum mesela.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 08 Aralık 2015, 22:23:52 »
Konu ufaktan amacından şaşmaya başlamış. Boğaziçi Üniversitesinin kalitesini inkar etmemekle birlikte LYS'e hazırlanan arkadaşlara tavsiyem kendilerini yarış atı konumuna getirmemeleri olacaktır. Zaten Tarihe ilginiz ve yeteneğiniz varsa Eskişehir Anadolu yada Sakarya gibi üniversitelerde okusanız dahi bir yerlere gelmeniz mümkün de olacaktır. Uzun lafın kısası çalışın da tamamen de kendinizi kaptırmayın derim.

B.H.Liddell Hart

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 09 Aralık 2015, 21:03:42 »
Daha önceden öğrendiğiniz diller nelerdi ve hangi sırayla öğrendiniz ?

Lisede İngilizce öğrendim, daha sonra Fransız Dili Edebiyatı bölümüne kaydoldum. Ancak şu son 5-6 aydan beri Fransızca çalışmadığından Fransızca'm biraz geriledi. Eskiden kolaylıkla çeviri yapabilirdim. Yoğunluktan dolayı da çalışamıyorum ancak yazın eski haline getireceğim inşallah.

Amacım Ortadoğu tarihi üstüne yoğunlaşmak olduğundan Fransızca'yı çok da kullanacağımı sanmıyorum. Ancak bir diğer hedefim de Kanada tarihi üstüne yoğunlaşmak.

Zaten üniversite değiştirme amacım da bu. Boğaziçi, öğrenciye inter-disipliner eğitim sunuyor ve öğrenciyi biraz kendi haline bırakıyor. Ama bizim üniversitede devamlı ödev, makale veriyor ve kendi istediğim alana zaman ayıramıyorum.

Çevrimdışı Herr Marschall

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 10 Aralık 2015, 21:35:03 »
Öğrenciyi kendi haline bırakmak da çok iyi değil. Belirli materyaller oldu mu daha iyi oluyor inan bana. Ayrıca 3-4'te muhakkak bi alana yoğunlaşırsın. Boğaziçi yine de ülkedeki en iyi denebilir pek çok alanda.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 11 Aralık 2015, 05:13:08 »
Lisede İngilizce öğrendim, daha sonra Fransız Dili Edebiyatı bölümüne kaydoldum. Ancak şu son 5-6 aydan beri Fransızca çalışmadığından Fransızca'm biraz geriledi. Eskiden kolaylıkla çeviri yapabilirdim. Yoğunluktan dolayı da çalışamıyorum ancak yazın eski haline getireceğim inşallah.

Amacım Ortadoğu tarihi üstüne yoğunlaşmak olduğundan Fransızca'yı çok da kullanacağımı sanmıyorum. Ancak bir diğer hedefim de Kanada tarihi üstüne yoğunlaşmak.

Zaten üniversite değiştirme amacım da bu. Boğaziçi, öğrenciye inter-disipliner eğitim sunuyor ve öğrenciyi biraz kendi haline bırakıyor. Ama bizim üniversitede devamlı ödev, makale veriyor ve kendi istediğim alana zaman ayıramıyorum.

Ortadoğu Tarihi ile ilgileniyorsan Arapça Farsça'ya şimdiden başlamanı öneririm. Şahsen ben diller konusunda çok problem çekiyorum Arapça ve Farsça konusunda biraz öğrenmesi zor özellikle Arapça daha zor geliyor. Mısır ile ilgili İngilizce olarak yoğun kaynak bulursun tabi ama diğer bölgeler için Arapça şart olur. Boğaziçi'nin kalitesi tartışılmaz tabi bu arada hangi üniversiteydin? Boğaziçine geçiş planladığına göre İstanbul da bir üniversite diye tahmin ediyorum.

B.H.Liddell Hart

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 11 Aralık 2015, 15:29:26 »
İnternet üzerinden bu SETA tarzı bir kuruluşta çalışan bir adamla konuşmuştum twitter üstünden. Bana şunu dedi, hangi ülke üstüne yoğunlaşacaksan onun dilini bilmen lazım. İngilizce evet çok kaynak sunar ama Batı perspektifinden sunar. Bundan dolayı Arapça farz, şimdiden başladım zaten. Üniyi de özelden attım.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 11 Aralık 2015, 15:35:23 »
Bir de bizim okul Latince ve Antik Yunanca hocası da getirmiş, beleşe ders de veriyordu ama girmedim. Çünkü anladım ki Türkiye'de istiyorsanız Koç'a gidin, ister Dil Tarih'e gidin antik dünya tarihi hocası olmayız. Zaten Mimar Sinan bu işte en yetkili üni Ankara Dil Tarihle beraber, bizim hoca da oradan geliyor çünkü adam Almanya'dan mezun aslen. Çoğu da öyle açıkçası, yüksek lisansları hep batıda yapmışlar.

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 11 Aralık 2015, 15:37:59 »
Lawyer çift anadal mı yapıyorsun? Hem Tarih hem Fransız dili ve edebiyatı? Birde TS-2 puan türünün aldığı bir lisans programında burs vermek için Ygs-1 puanına bakmak ne kadar aptalca bir şey yahu? Ele TM'den bize YGS-1'den yapacakları işte kendilerine benziyor.

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 11 Aralık 2015, 15:42:55 »
Lawyer çift anadal mı yapıyorsun? Hem Tarih hem Fransız dili ve edebiyatı? Birde TS-2 puan türünün aldığı bir lisans programında burs vermek için Ygs-1 puanına bakmak ne kadar aptalca bir şey yahu? Ele TM'den bize YGS-1'den yapacakları işte kendilerine benziyor.

Yok reis daha önceden Fransız dili edebiyatı okuyordum sınava girip bölümü bıraktım ve tarihe geçtim. ÇAP işi 3.50 ortalama yaparsam olacak, onu da siyaset biliminde düşünüyorum.

Onu hangi aptal kurum yapıyor? Öyle saçmalık mı olurmuş. Cemaatlere başvur, sana tavsiyem budur. Cemaatler not ortalamana, 1. sınıftaysan da sıralamana bakarlar. Ondan önce de mülakata girersin, mülakatta biraz edepli adaplı takıl alırsın bursu. Arada bir de sohbetlere git tamam işte. tbrk*

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 11 Aralık 2015, 15:49:38 »
Yok reis daha önceden Fransız dili edebiyatı okuyordum sınava girip bölümü bıraktım ve tarihe geçtim. ÇAP işi 3.50 ortalama yaparsam olacak, onu da siyaset biliminde düşünüyorum.

Onu hangi aptal kurum yapıyor? Öyle saçmalık mı olurmuş. Cemaatlere başvur, sana tavsiyem budur. Cemaatler not ortalamana, 1. sınıftaysan da sıralamana bakarlar. Ondan önce de mülakata girersin, mülakatta biraz edepli adaplı takıl alırsın bursu. Arada bir de sohbetlere git tamam işte. tbrk*
Bizim aile dostlarından bir kaçının çocuğuna burs veren bir kuruluş vardı (vakıf) tanıdık bağlantısıyla bursları sorduk kendilerinden aynen şöyle bir yanıt geldi. Lisans eğitimi aldığı bölüm tm ve mf'den öğrenci alıyorsa o puan türünün sıralamasına göre, Dil ve TS'den giriş yapılan bir bölümde okuyorsa ygs-1'deki sıralamasına göre burs veriyorlarmış kafamdan vurulmuşa dönmüştüm bunu duyduğumda. :D 
Cemaat işi iyiymiş. :) Lisans eğitimine başlayınca sizinle tekrar iletişime geçmek isterim.  ;)

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 11 Aralık 2015, 16:08:09 »
Sıkıntı yok reis ben buradayım. tbrk*

Çevrimdışı GamerGenc

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 11 Aralık 2015, 16:18:50 »
Bana bu bölümü öneren hocam bana dün 'Sana Tarih Okutmam!' dedi. Kafamdan vurulmuş gibi hissettim.  gbr* gbr*