Gönderen Konu: Tarih Bölümü Okumak  (Okunma sayısı 10721 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
Tarih Bölümü Okumak
« : 17 Aralık 2013, 17:33:54 »
Tarih bölümü okumayı düşünüyorum ancak olaya tam hakim değilim. Edinebileceğim meslekler, bu mesleklerdeki görevlerimin ve maaşımın nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olan büyüklerimin fikrini almak istiyorum. Söz sizde :P

Çevrimdışı Industry Monster

• Sekban
  • *
  • Victoria 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarih Bölümü Okumak
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2013, 19:57:59 »
Bu konu defalarca açıldı diye biliyorum ben
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2013, 20:14:09 »
Aratma yaptım ama böyle bir konu bulamadım. Malum 'tarih bölümü' neredeyse her konuda geçiyor.

Çevrimdışı TheInvasion

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2013, 20:33:52 »
Tarih bölümü okumayı düşünüyorum ancak olaya tam hakim değilim. Edinebileceğim meslekler, bu mesleklerdeki görevlerimin ve maaşımın nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olan büyüklerimin fikrini almak istiyorum. Söz sizde :P
Arşivde, kütüphanelerde ve üniversitelerde çalışabilirsin diye biliyorum. Formasyon ile lise öğretmeni filan da olabilirsin. Maaş konusunda çok da bir şey bekleme. Mesela doktora yapmış bir araştırma görevlisi yanılmıyorsam 2200 lira filan bir maaş alıyor. Dandik bir bölüm sekreteri bile 2000'e yakın maaş alıyor. Bilim insanı olmak istiyorsan parayı bir kenara bırakmalısın. Severek yapacağın düşünüyorsan, merakın varsa filan oku bence. Ama 12 bin kişiden 350 tanesine kadro verildiğini de bil. Bu riski göze alırım, çalışır yaparım dersen gir oku bence.

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2013, 21:15:38 »
Teşekkür ederim. Araştırma görevlisi olmak nasıldır peki?

Çevrimdışı SultanJalal

• Azab
  • *
  • Charles Darwin 1809-∞
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2013, 21:41:27 »
Ben okuyorum.Gayet güzel. Ama tarih gayet geniş bir bölüm. İlgi alanın hangisi. İnkılap Tarihi mi,İlk Çağ Tarihi mi,Türk Tarihi mi,İran tarihi mi vesaire vesaire. Önce onu belirle...
''Bilim ve sanat bir kuşun kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur.''

-Charles Darwin-

Çevrimdışı Little Jacob

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2013, 22:16:02 »
Genel dünya tarihi aslında. Ama Antik dönem yakındoğu tarihi ağırlıklı.

Çevrimdışı SultanJalal

• Azab
  • *
  • Charles Darwin 1809-∞
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2013, 17:18:25 »
Genel dünya tarihi aslında. Ama Antik dönem yakındoğu tarihi ağırlıklı.

Genel dünya tarihi kişisel olarak hobiniz olabilir.Lakin antik yakındoğu tarihini merak ediyorsanız Mezopotamya veya Semitizm üzerine çalışmalısınız.
''Bilim ve sanat bir kuşun kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur.''

-Charles Darwin-

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2013, 17:26:12 »
İşsiz kalmaktır.
Ha eğer ben çok çalışacağım donanımlı olacağım dersen biraz torpilin yardımıyla Akademisyen olabilirsin. Kendini geliştirmen lazım yanlız.
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2013, 17:34:48 Gönderen: Swarm »

Çevrimdışı Erich von Manstein

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Aralık 2013, 07:47:48 »
İşsiz kalmaktır.
Ha eğer ben çok çalışacağım donanımlı olacağım dersen biraz torpilin yardımıyla Akademisyen olabilirsin. Kendini geliştirmen lazım yanlız.

Direkt işsiz kalmaktır diye bir tabiri ben doğru bulmuyorum.Bende tarih bölümü okuyorum fakat direkt işsiz kalırım yada hemen iş bulurum gibi keskin bir kanaate sahip değilim. Her meslekte olduğu gibi tarihle ilgili mesleklerle de arz talep dengesi uyumsuz olabilir.
Ayrıca tarih herkesin okuyabileceği bir bölüm değil gerçekten severek ve anlayarak okumanız gerekir.Yoksa pek çok kişi gibi sadece 4 yıllık üniversite olsun da ne olursa olsun mantığındakiler gibi okur ve bitirirsiniz.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Aralık 2013, 14:52:35 »
Bende tarih okumak istiyordum ama iş yok  :P

Çevrimdışı Avros008

• Sipahi
  • *
  • For mother Krasnodar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Aralık 2013, 04:14:10 »
Bende tarih okumak istiyordum ama iş yok  :P
+1

Çevrimdışı Swhimme

• Sipahi
  • *
  • Elhamdülilûvatar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Aralık 2013, 16:13:33 »
Ben okuyorum.Gayet güzel. Ama tarih gayet geniş bir bölüm. İlgi alanın hangisi. İnkılap Tarihi mi,İlk Çağ Tarihi mi,Türk Tarihi mi,İran tarihi mi vesaire vesaire. Önce onu belirle...

Direkt işsiz kalmaktır diye bir tabiri ben doğru bulmuyorum.Bende tarih bölümü okuyorum fakat direkt işsiz kalırım yada hemen iş bulurum gibi keskin bir kanaate sahip değilim. Her meslekte olduğu gibi tarihle ilgili mesleklerle de arz talep dengesi uyumsuz olabilir.
Ayrıca tarih herkesin okuyabileceği bir bölüm değil gerçekten severek ve anlayarak okumanız gerekir.Yoksa pek çok kişi gibi sadece 4 yıllık üniversite olsun da ne olursa olsun mantığındakiler gibi okur ve bitirirsiniz.

Merak ettim hangi üniversiteler.

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Aralık 2013, 17:19:58 »
Okuyun tabii memleketin saçma sapan bölümleri bitirip bölümle alakasız meslekleri daha az maaşa yapan elemanlara da ihtiyacı var.

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Aralık 2013, 17:22:50 »

Kabul et yada etme malasef durumlar öyle. Tabiki iş bulabilirsin lakin diğer mesleklere göre bir hayli zor. Atama değerleri ortada. Akademisyen vs. olmak içinde gerçekten donanımlı olman gerekiyor, torpilde lazım tabi. Onun dışında iş bulacağın alan yok.

KPSS Puanlarına bakacak olursan 80 ve üzeri puan istiyor. Buna rağmen 200 kişilik alıma 800-1000 başvuru geliyor.
Hadi ataman yapılana kadar Dershane'de yada özel bir kuruluşta çalışırsın diyeceğim lakin onlarda kaldırılıyor gördüğün gibi.

Bu uzun sürede değişecek gibi değil. Her üniversitede tarih bölümü var, normal sınavlarda başarı sağlayaman öğrenci ilgisi, alakası olmamasına rağmen sırf senin tabir ettiğin şekilde gelip tarih bölümüne giriyor. Olan bu bölüme gerçekten değer veren öğrenciye oluyor. 277 puana bile tarih bölümü açmışlar adamlar.

Bu durumdan muzdarip birçok kişi var. Adamlar yıllardır atanamıyorlar hizmetçi olarak yevmiyeyle çalışıyorlar.
Bu her eğitim fakültesinde var evet, lakin tarihte bir hayli yüksek.

Bende zamanında tarih düşünüyordum, seviyorum çünkü. Lakin değerler ortada hayatın söz konusu. İşi şansa bırakmamak gerek.
Türkiye'de TS dersleri önemsenmiyor gerçekçi olalım. Hukuk bölümü bile sırf daha iyi öğrenciler gelsin diye zamanında TS'den TM'ye alınmıştı.

İlla TS'den öğretmenlik istiyorsan Coğrafya'ya bakabilirsin ama. İş alanı tarihe göre bir hayli yüksek PDR olmazsa ben yedek olarak Coğrafya Öğretmenliği düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2013, 19:14:59 Gönderen: Swarm »

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 25 Aralık 2013, 18:09:49 »
İstanbul Üniversitesi - Mimar Sinan Güzel Sanatlar- Marmara Üniversitesi- Hacettepe Üniversitesi falan tutuyordu benim gram TS çalışmama rağmen kendimi denemek için girmiştim. İş konusunda çekincelerim olmasaydı İstanbul Üniversitesinde okurdum.

Çevrimdışı The White Tower Guardians

• Yeni Çeri
  • *
  • Heart Of Iron 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Aralık 2013, 19:18:24 »
Jalal'i takmayın jalal'a kalsa zaten adam 20 üniversite filan bitirmiş.
Ben, Luftwaffe'in başıyım ama benim hiçbir Luftwaffem yok

Çevrimdışı satisfaction baby

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Aralık 2013, 19:21:49 »
Türkiye'deki tarih eğitimi malum. Antik Çağ tarihi demişsin örneğin. Antik dillerini bilen kaç tarihçi var, ya da eski Türk dilini bilen. Bilenler zaten aradan sıyrılıp ön plana çıkıyorlar. Örneğin benim bildiğim eski Türk Tarihi uzmanı Ahmet Taşağıl var. Adamın aldığı eğtimlere bakınca zaten sağlam olduğunu görüyorsun.

Aynı şey uluslarası ilişkiler bölümü için de geçerli. Sağlam üniversitelere gelen adamların hepsi İngilizce'yi ya da Fransızca'yı lisede halletmiş geliyorlar. İkisinden birini bilince diğerini zaten bonus olarak öğreniyorsun. (Fransızca'dan İngilizce'ye daha kolay, çünkü fiil çekimi yok. Fransızca'dan İspanyolca'yı öğrenmek de kolay.) Bundan dolayı da kolaylıkla dışişlerinde iş buluyorlar. Bizlere de KPSS'nin diğer bölümleri kalıyor.

Çevrimdışı Shirayuki

• Yeni Çeri
  • *
  • *Amaterasu*
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 25 Aralık 2013, 20:40:07 »
Bende tarih okuyorum. Açık konuşmak gerekirse çalışana iş var. Gerçekten bu bilimin üzerine düşmeli ve mutlaka yabancı dilinizi ilerletmelisiniz. Sadece İngilizce bilerek (hatta onu bile bilmeyerek) mezun olmayı planlıyorsanız tabii ki iş olmaz.
上杉 謙信

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 25 Aralık 2013, 21:24:35 »
Kesinlikle ilgisi olup da zevk duyan, ders olarak değil de hobi olarak yaklaşıp, sürekli okuyarak kendini geliştirecek ve mümkünse birçok dili de sıkılmadan öğrenecek adamların okuması lazım. Yoksa iğrenç sistemin yönlendirmesiyle "puanımın yettiği" mantığı güdülüp seçilecek ve okunacak bir bölüm değil, bir kere vaat ettiği gelecek de düşünülünce okuması çoğu bölümden çok daha ağır gelir. Öylesine girip geçmeye oynarsan ve yabancı dil konusunda da kendini geliştirmezsen formasyon bekleyen ya da formasyon alıp atama bekleyen binlerin içinde kaybolursun. Gerçi böyle bile olsan, KPPS'de çok iyi bir puan yaptın mı atanma olasılığın yüksek. (atanmaman da yüksek, malumunuz skandallar...) Tezli yüksek lisans yaptıktan sonra doktorasını alanlar da işsiz kalıyor mu bilmem ama herhalde akademik alanda da ciddi torpil vardır.

Bir de şu bilgi ve belge yönetimi diye bir şey var, tarih mezunları değil de bunlar alınıyormuş arşiv ve kütüphanelere. Bana çok uyduruk bir bölüm gibi geldi ama mezunu az, ataması yüksekmiş herhal. Çok derin araştırmalarım olmadığı için kesin konuşmadım, kendiniz de araştırabilirsiniz:
http://www.bbyhaber.com/bby/2012/07/22/bilgi-ve-belge-yonetimi-bolumunu-tercih-edecek-ogrenciler-icin-genel-bilgiler/