Gönderen Konu: EUIV - Ticaret Ağınız, Tüccarlarınız, Kârınız  (Okunma sayısı 30519 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı delikulabey

• Müsellem
  • *
  • Üniversite başlamadan bilgisayar oynama çabaları.
    • Profili Görüntüle
EUIV - Ticaret Ağınız, Tüccarlarınız, Kârınız
« : 21 Ağustos 2013, 02:08:59 »
Osmanlı ile ticareti baya geliştirdim. 1600 lü yıllarda dedim ki bi bakıyım o yıl osmanlı nasılmış diye girdim. Ve baktım ticaret taktiği baya farklı. Bende deneyeyim dedim. Ve ortaya harika bir sonuç çıktı. Ve bunu paylaşmak istedim.
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 11 Mart 2016, 13:29:32 Gönderen: Gregory »
DH Forum'da - Gamebos -

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
Ynt: EU4 - Ticaret Ağınız, Tüccarlarınız, Kârınız
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2013, 04:46:42 »
Osmanlı olarak Ceylon->Indus->Gulf of Aden->Alexandria->Constantinople
                                                       Gulf of Aden->Basra->Constantinople<-Ragusa<-Venice
                                                             Crimea->Constantinople
Kullanıyordum. Ragusa ve Venedik dışında hepsinde tüccar vardı, onlar zaten kendiliğinden ticaretin bir kısmını geri attıkları için koymadım. Donanma fikirlerini seçerseniz ve altyapınız iyiyse ticaretten ayda +zibilyon altın kazanmanız mümkündür.
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2013, 16:13:23 Gönderen: TirollüDoruk »

Çevrimdışı Ayran.Forever

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2013, 06:23:31 »
4 tüccarla o kadar yerden nası getiriliyo ? Sadece gemi yollamakta mal getirmeye yarıyo mu ?

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2013, 06:25:01 »
4 değil 7 tüccarım var benim. 2 Tane oyuna başlarken, 3 tane ticari 1 tane de yayılmacı fikirlerden geliyor.

Çevrimdışı Ayran.Forever

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2013, 06:30:46 »
He ben yanlış görmüşüm :(. 7 tene varmış.

Çevrimdışı radyo cem62

• Müsellem
  • *
  • Hasan Sabbah(1035 - 1124)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2013, 02:03:52 »
Teşekkürler ticaretin mantiği bir nebze daha oturdu , çok ta güzel oldu.
Bende denedim paranın aktarıldığı her bir noktada değerde (fazladan artıyor) kazanıyor . Ama sonuç olarak her şey gemide bitiyor yolu uzatmak için hatrı sayılır bir filo gerek.
Sonuç itibariyle dünyadaki tüm ticaret yolları avrupaya  ve ayrıca Sevilla   muazzam cezayiri ilhak ettikten sonra Fez ardından ordaki etkiniliği  artırmak gerektiğini düşünüyorum Out bir tek Bordo.
Ilk ortaya çıkışı 8. yyla kadar dayanan batinilik mezhebi “nasların zâhiri manalarını kabul etmeyen , gerçek anlamları ancak tanrı ile ilişki kurabilen ‘mâsum imam’ın bilebileceği temel görüşünü savunan aşırı fırkaların adıdır” diye tarif edilmektedir.Batiniler dünyanın "zulumle" ve "baskıyla" dolu olduğuna inanıyorlar ve kendilerini dünyayı "adalet ve hakkaniyetle doldurmak" için çabaladıklarını söylüyorlardı. Şehirdeki işi gücü olmayan toplumdan tecrid edilmiş halkı mevcut düzene dine ve sosyal hayata karşı bir başkaldırıya davet ediyorlardı. Anlatılanlara göre Hasan Sabbah Alamut Kalesini zaptederek orada ihtilalci bir

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2013, 05:35:38 »
Aslında Tunus'tan İskenderiye veya Ragusa'ya çevirme yapsalardı daha iyi olurdu. Bir de Amerika'dan Asya'ya giden yolları arttırıp Meksika->Nippon'a bağımlı olmaktan bizi kurtarsalar...

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Ağustos 2013, 23:57:00 »
Para doğuda gerçekten, ticaret ağımı biraz oturttum ve şimdi paramı harcayacak yer bulamıyorum, akıyor. Denizcilikte biraz daha gelişip gelirimi daha da arttırmayı hedefliyorum.

Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!

Çevrimdışı Shirayuki

• Yeni Çeri
  • *
  • *Amaterasu*
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2013, 00:17:26 »
Portekiz ile oynarken Exploration ve Expansion idea'larını alarak Afrika'da bir kaç koloni kurup ticaret yollarını kontrol altına aldım. Fakat ekonomik idea'ları almadığım için sanırım, aldığım ticari yollardan pek fazla gelir elde edemiyorum.
上杉 謙信

Çevrimdışı Gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Ağustos 2013, 11:58:09 »
Benim bir sorum var.Şimdi ben kastilyayla oynuyorum.Genoada transfer yapıyorum sevillada collect yapıyorum.Şimdi ben ticaret gemilerini nereye yollayacağım? Bir arkadaşımda tunusa yolla dedi.Ama tunus 2.66 altın,genoa 6.54 altın kazandırıyor.Neden tunusa yolla dedi? Birde collect yapılan yeremi yoksa transfer yapılan yeremi yollamalıyım ticaret gemilerini?

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2013, 13:25:58 »
Benim bir sorum var.Şimdi ben kastilyayla oynuyorum.Genoada transfer yapıyorum sevillada collect yapıyorum.Şimdi ben ticaret gemilerini nereye yollayacağım? Bir arkadaşımda tunusa yolla dedi.Ama tunus 2.66 altın,genoa 6.54 altın kazandırıyor.Neden tunusa yolla dedi? Birde collect yapılan yeremi yoksa transfer yapılan yeremi yollamalıyım ticaret gemilerini?

İkisine de. Bölgedeki ticari gücün arttıkça hakimiyet de senin oluyor, ne kadar artarsa o kadar iyi.
All day and all of the night!

Çevrimdışı Gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Ağustos 2013, 13:46:35 »
8 gemim varsa 4 sevilla 4 genoa yani?

Çevrimdışı JadeStone

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Ağustos 2013, 14:52:41 »
Ticaret ile ilgili açıklayıcı bir başlık var mı? Ben tam olarak anlamadım bu ticaret işini, 'collect' ile 'transfer' arasındaki fark tam olarak ne oluyor?

Çevrimdışı Yalpagan

• (Forbidden Love)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Ağustos 2013, 17:14:52 »
Collect yapınca altın kazanıyorsun, transfer yapınca o ticaret merkezinde güç kazanıyorsun.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2013, 17:15:06 Gönderen: Forbidden Love »

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Ağustos 2013, 17:24:59 »
Nereye transfer yapıyorsan orada güç kazanırsın.

Çevrimdışı nerde bu devlet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 25 Ağustos 2013, 18:38:13 »
Şu ticaretin mantığını ve nasıl işlediğini bir türlü çözemiyorum. Dolayısıyla büyük paralar kıramıyorum tabi...

Çok can sıkıcı bir şey. Rehberler karıştırıyorum, konulan görüntülere bakıyorum ama olmuyor...

Çevrimdışı JadeStone

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Ağustos 2013, 23:36:29 »
Osmanlı ile oynuyorum mesela, İstanbul'a merchant göndersem de aynı para geliyor göndermesem de. Demek istediğim aynı para gelecekse merchant yollamanın mantığı ne ki?

Çevrimdışı nerde bu devlet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 27 Ağustos 2013, 20:04:48 »
Tüccarları ticaret merkezlerine atarken neye dikkat etmeliyim ?

Örneğin Fransa oyunumda

Bordeaux, Antwerpen, Geneo ve Frankfurt'ta tüccarlarım var. Buralardan en az parayı Frankfurtta kazanıyorum. Hatta kazanmıyorum denecek kadar az, bu yüzden tüccarı geri çekip, "Transfer Trade Power" dedim. Ne olduğunu bilmesem de.. Gelir aşağı yukarı yine aynı.

Ayrıca her bir ticaret merkezi için de zannediyorum 5-6 gemiyi çalıştırıyorum.

Ticaretten kazandığım para yaklaşık 60.00 duka civarı ve sanıyorum çok çok az...

Çevrimdışı Yalpagan

• (Forbidden Love)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 28 Ağustos 2013, 09:05:57 »
Tüccarı Transfer Trade Power için kullanmak çok çok gereksiz. Onun yerine "Light Ship" yollayın ticaret merkezine. Her "Barque" başına ticaret merkezindeki gücünüz +3 artıyor. Ayrıca, ticaret merkezinde bulunan şehirlerinizde artı güç katıyor. Bir ticaret merkezinde ne kadar çok şehriniz varsa o kadar iyi.

3 tüccarınız varsa, yalnızca 3 ticaret merkezi ile uğraşın. Kendinize yakın olanları seçin. Ticaret merkezinde güçlü olan diğer ülkelere bakın, savaşlarda "Transfer Trade Power" yaparsanız çok iyi katkı sağlıyor.

Overextension oranınız "sizin olmayan ticaret merkezlerinde" gücünüzü düşürüyor. Ticarete önem veriyorsanız çok fazla Overextension yapmayın.

Gücünüz yüksek olduğu yerlere gönderin tüccarları.
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2013, 09:24:40 Gönderen: Forbidden Love »

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 28 Ağustos 2013, 09:16:38 »
Her "Barque" başına ticaret merkezindeki gücünüz %3 artıyor.
3% değil, +3.