Gönderen Konu: Rus İç Savaşı(Pbem)  (Okunma sayısı 7433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Tzaritzyn is the Red Verdun !
« Yanıtla #20 : 03 Ağustos 2013, 15:09:12 »

İngiliz,ABD ve Sırp birlikleri yavaş yavaş iç savaşa dahil olup birlikler göndermeye başlamıştı. Murmansk limanı ana şalter olarak kabul edilip burdan Petrograd'ın kuzeyine ilerlenecekti. Bölgede köylü ayaklanmaları olduğu için ve demiryolu hattının bir an evvel ele geçirilmesi açısından önce zırhlı trenler gönderildi. Daha sonra ise Miller takviye birlikleriyle yola çıkacaktı.

Don bölgesinde ise Stalin ve Voroşilov'un birlikleri tehdit oluşturuyordu. Denikin'in Ekaterinodar saldırından önce bu tehditi değerlendirmesi gerekiyordu. Bu yüzden Azov bölgesinde bulunan Ataman Krasnov'un birlikleri tren yollarını kullanılarak salsk'a hızla kaydırılmalıydı.

Başlıktanm da belli olduğu üzere 'Tzaritzyn is the Red Verdun' opsiyonu kullanılmış.Bunun anlamı kale bataryaları ve ilave muhafız birlikleriyle Tzaritzyn savunması güçlendirilmiş.

Sidorin ise Hem Stalin hemde Tambov civarından gelebilecek ilave kızıl muhafız birliklerine yem olmak istemiyordu. Özellikle kızıl ordunun en başarılı komutanlarından Mikhail Tuhaçevski kabus yaratabilirdi. Ayrıca emri alrındaki Don Kozak birliği  Don bölgesi dışında  etkili değildi. Fakat buna rağmen Tambova ani baskın yapmaya karar verdi. Nedeni ise Bolşeviklerin bölgeden sadece 1 tur sonra gasp edecekleri para ve mühimmat'a el koymaktı..

Çevrimdışı "Tarıklı"

• (Tarıklı)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #21 : 03 Ağustos 2013, 15:58:36 »
Yeni gördüm takip ediyorum tbrk*

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 03 Ağustos 2013, 17:25:40 »
Güzel yeni taktikler öğreniyoruz  tbrk*

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 03 Ağustos 2013, 20:07:25 »
Teşekkürler. Genel olarak oyunda gerilim artık başladı.
Benim bir türlü öğrenemediğim bir ordunun manevrasını engelleyen'Blocked by enemy positions in the countryside' mesaj logu. Tahminem kızıl partizan birlikleri Ekaterinodar yakınlarında ki Denikin bir türlü kente doğru hareket bile edemedi,dondu kaldı. Fakat burda özellikle oyun motorunda bir 'bug' var bence ve oldukça vakit kaybettiriyor.  krp*
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2013, 20:08:48 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ekaterinodar is the White verdun !
« Yanıtla #24 : 04 Ağustos 2013, 23:32:52 »
http://www.youtube.com/v/RqEB2do1yx0&fs=1&wmode=transparent

Novoroski limanındaki süvarilerin köşeye sıkıştırdığı denizciler Tzaritzin kentine silahlı tekneler ile kaçırıldı. Bu güzergahta bulunan Beyaz birliklerine ait tekneler hemen karşılama için yola çıkmıştı. Shkoro'nun toparladığı süvari birliği Don bölgesinin kuzey doğu yönünde köşeye sıkışan Don kozaklarına yardıma gidecekti. Zira Tzaritzin kentinden kopan birlik Tambov'a doğru hareket eden Don Kozak birliğin yönünü saptamış ve hücuma geçmişti. Fakat bu birlik  kolay bir şekilde muharebede hezimete uğramadan uzaklaşmasına rağmen Udevenko'nun süvari birliği tamamen yok olmuştu. Hem kendi hayatını kaybetmiş hemde birliğinden kurtulan olmamıştı. Tzartizin şehrinden Salsk'a doğru hareket eden yaklaşık 56.000 kişilik bir çoğu piyade ve kızıl muhafız birliklerinden oluşan Stalin'in ordusu Salsk şehrine doğru yaklaştığı açıktı. Denikin'in Ekaterinodar şehrini ele geçirdikten sonraki ilk düşüncesi Ekaterinodar kentini ilave bataryalar ile donatmaktı. Fakat savunma hattı daha ilerde kurulmalıydı. Kupetov'un tümeni hemen Ataman Krasnov'un birliklerine takviye olarak gönderildi. 10 günlük yolculuktan sonra yorulan birliklerin yardımına belki fırtına  yetişmişti ki Stalin ortada hala görünmüyordu, böylece dinlenme fırsatı yakaladılar. Sadece hava şartları değildi avantajları. Azov kentinde topladığı birliklerle ve üstün komutanlık vasıflarına sahip Salsk savunması için Wrangel'de hazırlanmaktaydı..

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 05 Ağustos 2013, 00:51:55 »
Kızıl ordu tüm gücü ile sana doğru geliyorsa, Sibirya birliklerini kim durduracak? Önce seni yenmeye çalışıp sonra onlara mı dalacak acaba. Bu bölümde de orduları düzenleme şeklin dikkati mi çekti. Tüm Cossacks'ları aynı komutanda toplamışsın galiba. Çok subay ile değil de az ama yetenek sahibi komutanları kullanıyorsun anladığım kadarı ile. Peki bu komutanlar ile üniteleri birleştirirken nelere dikkat ediyoruz. Mesela moral bonusuna sahip elit askerler birleştirdiğimiz line inf.'lere de moral bonusu veriyor mu? Bir de atlıları ayrı bir division yapmışsın. Burada ki incelikler neler??
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2013, 00:54:35 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 05 Ağustos 2013, 01:50:28 »
Şu an için Sibirya ordusu; Çekoslovak lejyonu da dahil olmak üzere(Sibiryalıların en elit birliklerini oluşturuyor) benim ordunun 2 katı büyüklüğünde. Tabiki bir kısmı 1. DS savaşı bitince bolşeviklerle olan savaşı gereksiz görecek ve senaryodan silinecek event ile. Tarihsel olarak Vladivostok limanından ayrılacaklar ama bu oyun versiyonunda değil.  Ayrıca tarihsel olması açısından 'house rule' olarak Çekoslovak Lejyonunun Volga nehrinin batı yakısına geçmeme kuralı getirdik.

Kızıl Ordu ise gerçekten bana yüklenmiş durumda ve yaklaşık 2,5 kat fazla birliği var. Özellikle Don bölgesine yoğunlaştı fakat resmide gönderdiğim gibi Krasnov 4.seviyede savunma hattı kurdu ve Kupetov tümeni yardıma geldi. Bu tümen oyunun en elit ve savaş gücü yüksek tümeni. Birlik oluştururken önemli detay her birlikte 1 zırhlı araç,topçu,süvari ve piyade mutlaka olmalı. İlerki dönemlerde de tank. Moral bonusu olan birlikler diğer birliklere bonus veriyor ama bu bonus katlanarak artmıyor. O yüzden her birliğe bunları yerleştirmek lazım. Oynadığım oyunda Kozaklar sadece kozak birliklerini yönetebilir. Zaten oyun aksi halini müsade etmiyor. Sadece süvari birlikleri yapmamdaki amaç bölgeleri hızla ele geçirmek 'Patrol' değerleri sayesinde. Zaten tarihsel olarak misal köyler kim erken girdiyse onların olmuş. Sivil direniş yok. Ve aynı zamanda çabuk da el değiştirebiliyor.

Yeteneği yüksek olanları kullanıyorum çünkü hem piyade hemde komutanların kalitesi üst düzey Güney Beyaz birliklerinin. Yani bir nevi EU3'teki quality vs quantity gibi bolşeviklere karşı.

Oyun modlu olması dışında bir çok 'house rule' var. Mesela savaşlar sonucu kaybedilen 'ulusal moral' değerleri. Tarihsel olarak önemli olan Saratov şehrinde Sibirya kozak muharebe sonucu  moral kayıplarını arttırdık ama benim Udevenko süvari birliğinin tamamne yok edilmesi sonucu ulusal moral kayıbını 3'ten 2'ye indirdik.
Ayrıca Moskova ve Petrograd'ın kaybı Bolşeviklerin moralini fazla etkilemiyecek ve Denikin eğer Moskova'yı ele geçirirse bile Beyazların morali artmayacak. Şu ana kadar tarihsel kurallar fakat bazı konularda tartışıyoruz. Normal oyundan farkı bu şekilde.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2013, 01:52:47 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 05 Ağustos 2013, 02:14:18 »
Rus İç Savaşı da gayet ilginç bir dönemdir, oyunun bu alanda ayrıntılı yapılması hoşuma gitti. Kaç zamandır şu AGEOD oyunlarına bir başlayayım diyorum ama bir türlü olmuyor. Sadece AGEOD's American Civil War'u bir süre oynadım, güzel bir oyundu ama vakitsizlikten iyice derinine inememiştim. Herneyse, başarılar; takip etmeye çalışacağım...
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!

Çevrimdışı Tiranın oğlu

• (fwif)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 05 Ağustos 2013, 02:18:02 »
Başarılar.Ben de takip ediyorum.  tbrk*

Çok güzel bir oyun ama ben oynamayı beceremiyorum. :(  Rehber okuyup deneme yapa yapa öğrenmeyi umuyorum.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 05 Ağustos 2013, 22:14:46 »
Teşekkürker.
Emperor: Civil war 2 çıkacak yakında. Amerikan iç savaşına tekrar dönmek istiyorum açıkçası. İlkini 1-2 kere Pbem oyun olarak oynamıştım fakat gerçekten Ageod oyunları arasında en detaylı ve tarihsel yönü zengin oyunlardan biridir. Uzun bir süre boyunca yamalarla desteklenip ve oyun çıktığından 4 sene sonra bile database değişikliği(harita ve birliklerde düzenlemeler)yapıldığı için operasyonel starteji oyunları arasında klasiklere girer. Derinliği ve öğrenme süresi yüksek bir oyun. Ben bile o oyuna tam hakim değilim, fakat sisteme alışıldığı vakit farklar genel olarak senaryo bazında Ageod oyunlarında.

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 06 Ağustos 2013, 00:24:31 »
Mesajım bulunsun... :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 07 Ağustos 2013, 23:57:55 »

1918 sonbaharında Amiral Kolçak Omsk'a doğru yola çıkmıştı. Ve bir aya kalmadan başta Dutov ve Sibirya Kozakları olmak üzere yerel destekle Sibiryanın üstün yetkilerle donatılmış tek otoritesi olacaktı. 'Komuch' meclisine yakın olan ve Sibirya ordusundaki en kalifiye birlikleri oluşturan Çek lejyonu ise kararsızdı..

Denikin ise Azov bölgesinde başlayan partizan hareketleri süvari birlikleri ile bastırdıktan sonra Tzaritzin saldırı için emir verdi. Komutayı Krasnov'dan alarak saldırıyı bizzat kendi yönetecekti. Kent civarında sıkışan Sidorin ve Shkuro'nun süvari birliği yorgundu ve savaşmak bir tarafa adım atacak halleri yoktu. Yeterli oyalamayı da gerçekleştirmişlerdi. Bu manevralar sayesinde Ekaterinodar kentinden yola çıkan zırhlı trenler hat boyunca kontrolü sağlamış ve Denikin'in Tzaritzin karşı taaruzu için ihtiyaç duyduğu tren hattı onarılmıştı. Denikin artık savunmayı bırakıp saldırıya geçmeye karar verdi. Güvendiği ise başta Kornilov'un alayı ve kızıl ordunun yetersiz birlik kalitesiydi. Stalin'in birliği de dahil olmak üzere bölgede toplam 80 000 kişilik savunma hesaplıyordu. Ordusunun mevcudu ise 56 000 piyade ve 76 adet uzun menzilli toptu.

« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2013, 23:09:25 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 10 Ağustos 2013, 00:17:02 »

Denikin ekim ayının sonunda beklenen Tzaritzyn saldırısını gerçekleştirdi. Tahmin edildiği gibi +80 000 kişilik birlikle karşılaşmıştı. İlk 2 saat boyunca karşılayan Don cephesinin komutanı Stalin'e bağlı Nadiozhny'nin birlikleriydi. Dengeli giden muharebenin son saatinde Denikin'e bağlı Don kozak komutanı Mamontov hayatını kaybetmişti. Ayrıca Stalin'e bağlı 2. ordu muharebeye katıldığı üzere hem daha güçlü bir direnişle karşılaşılmış hemde kozaklar komutansız bir şekilde muharebeye devam etmişti. Tek talihsizlik bu değildi. Ayrıca Kozak birlikleri bölgeleri dışındaki muharebelerde etkisizdi. (Not: Eksi disiplin puanı Kozaklar için. Tarihsel olarak Don bölgesinin otonom veyahut bağımsızlığı dışında hedefleri yoktu. Diğer Beyaz birlikleri aksine.   Ayrıca Kupetov da hayatını kaybetti fakat oyun daha önce bahsettiğim gibi modlu olduğundan sadece mesaj log'da belirdi. Liderlerin muharebede ölüm oranları düşürülmüştü.)

Denikin'in hemen toparlanması gerekiyordu. Hızlıca ordularını trenlere bindirip Salsk kentine dönme amacındaydı. Bu mağlubiyet ordudaki moralleri düşürmüştü. (-4 NM) Fakat asker kayıplarının bir şekilde köy ve şehirlerden karşılanması gerekiyordu. İç savaşın en başından biri her türlü siyasi harekete karşı olan ve amaçları sadece hayatta kalabilmek olan köylüleri bu zorlama asileştirebilirdi. Fakat Denikin'in başka çaresi yoktu. Bölgelerden askere alma emri verecekti. Kuban bölgesinde ise halka sözler veriliyordu.

Miller'in komutasındaki İngiliz birlikleri Petrozavodsk bölgesine ulaştı. Daha evvelden zırhlı trenler Rusya içlerine gönderildi. Amaç tren hattının ve bölgenin kontrolünü sağlamaktı. Fakat beklenmedik olan Troçki'nin birliğinin belirmesi oldu. Elindeki yetersiz ve eksik birlikten kaygılanan Miller önce geri çekilmek istedi. Fakat kuzeye doğru geri çekilmesi 10 günü bulabilirdi. Hareket halinde iken olası bir saldırı sonucu hazırlıksız yakalanmak yerine oluşturduğu savunma hattına güvenebileceğini düşündü. Bölgede kalmaya karar verdi. Fakat yine de askerlerine temkinli emirler vermişti. Saldırının boyutuna ve duruma göre geri çekil.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 17 Ağustos 2013, 00:08:17 »
http://www.youtube.com/v/JIBd3CGoIfM&fs=1&wmode=transparent

1. DS'nin sona ermesi üzerine Almanlar Ukrayna'dan çekildi. Ukrayna, anarşist ordusu ve Ukrayna milliyetçi güçlerinin hesaplaşacağı bir yer olacaktı. Özellikle Don bölgesine yakın köylerde bu iki tarafada uzak olan ve zaman zaman bölgeden geçen ordulara karşı ayaklanan köylüler mevcuttu. (Greens) Kalabalık orduların ikmal sağlamasının problem teşkil edeceği durumlarda kozak süvarileri bölge kontrolü için görevlendirildi.

Denikin birliklerini Ekaterinodar şehrinden uzakta bir şehirde konumlandırmıştı. Amaç Tzaritzyn şehrinden Stalin'in olası karşı hücumunu erken karşılamak idi. Zira Salsk şehrine yakın olur ise tren yolu hattı uzunluğunun Stalin'e dezavantaj oluşturacağını düşünüyordu. Malum ara bölgede şehir ve köy olmaması üzerine.  Ayrıca depo inşaa edildi. Birlik üretimine başlandı zira Kızıl ordu sayıca artmış ve Beyaz orduların toplamından fazla birliğe sahip olmuştu. Beyaz birlikleri üretilirken İngiliz eğitimci personelde birliklere eğitim veriyordu. (Concript-regular)

Kuzeyde Troçki Miller'in birliklerine saldırıya geçmedi. Fakat Pskov bölgesinde Rodzianko'nun gönüllülerden topladığı milis ve partizan birimleri gözüne kestirdiği açıktı. Kuzey bölgesinde beyaz orduları için bir başka tehkike Novgorod'da beliren Semyon Timoşenko'nun muazzam birliği idi. Beyaz birliklerinin öncelikli hedefi bu orduyu oyalamaktı. Oyalaması içinde demiryollarının kontrolü ve gerekirse raylara zarar gerekirdi. Kızıl ordunun mavevra hızının azaltılması için Velikiye Luki'den yola çıkan zırhlı trenin öncelikli hedefi kızıl zırhlı trenlerdi.

Tarihsel not: Özellikle baltık bölgeleri ve kafkaslar el değiştirir iken zırhlı trenlerin önemi büyüktür. Haritada Tzaritzn şehrinde kızıl ordunun savunma hattı oluşturmaya vakit bulması Denikin'in plani idi. Ataman Krasnov ise buna karşı çıkmıştır.
Bir diğer not ise tarihsel olarak Fransız ve Yunan birliklerinin Odesa şehrinden fazla uzaklaşmamış olması sonucu bu birlikleri hareket ettiremeyeceğim(House rule)
Fakat acı tarafı 50 000 kişilik birlikleri mevcut.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 17 Ağustos 2013, 00:17:42 »
Sibirya'yı oynayan eleman ne yapıyor. Biraz o da sıkıştırsa Kızıl orduyu, en azından sen rahatlarsın.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 17 Ağustos 2013, 00:55:09 »
Valla hiç iyi oynamıyor. Daha Kazan'ı ele geçiremedi. Bütün altınlar Komünistlere gitti. Orduyu o yüzden bolşevik oyuncusu daha çabuk büyüttü. Fakat birde bu 'House rule' olayından dolayı çek birliklerini saldırtmadı, o da etken olabilir. Bu yeni RUS gold versiyonunu da test ediyoruz oynayarak aynı ekiple. O oyunda bu sefer ben bolşevik oldum diğer oyuncu yine Sibiryalıları kontrol ediyor. Fakat bu sefer 'House rule^' olmadan Kazan'ı ele geçirmek üzere. Benim gözlemim şu oyunda Bolşevikleri kontrol edenin en iyi oyuncu olduğu.

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • S. Trofimovich Bychkov
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 26 Ağustos 2013, 19:51:22 »
Son durum nedir?
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 26 Ağustos 2013, 21:39:40 »
Şu an itibari ile kış şartları devam ediyor. Neticesi olarak mümkün olduğu kadar birlikleri az hareket ettirip kasabalarda tutuyorum soğuktan etkilenmemeleri açıdından; ve üretiyorum yapıyorum. Bir yandan da Stalin'in Tazartizyn'deki hareketlerini takip ediyorum ki sürpriz saldırı yapmasın. Ukrayna'da ilerlemeye başladım. Süvari alayından biri anarşist bölgesine fazla yaklaştığı için Mackhno'nun birlikleri bolşeviklerle müttefik oldu. Bir de onlarla uğraşmak gerekecek fakat tarihsel olarak Denikin'i zorlayacak bir durumda değiller.

Sibirya cephesi ise tarihsel işliyor denebilir. Oyunda aşırı güçlü bir şekilde Yaroslav şehrine kadar 'blitz' yapabiliyorlardı fakat 'house rule' lardan sonra normale döndü. Resimler göndereceğim oyun biraz daha ilerlesin.  :)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 04 Eylül 2013, 20:40:53 »
http://www.youtube.com/v/b3X65w6crSM&fs=1&wmode=transparent

...1919'un nisan ayına gelindiğinde Beyaz birlikleri hem güney hemde kuzey cephesinde yenilgiler almaya başlamıştı. Bu yenilgiler hem ulusal mücadele ve moral kaybına hemde ekonomik,askeri olarak Beyazları zora sokmaktaydı. Aynı zamanda Paris'ten gelen emirle Fransız ve Yunan bilirlikleri Odesa limanını terk etmişler fakat mühimmat ve ekonomik yardımlarına devam etmekteydiler. Bunların en önemlisi Fransızların Novorovski limanına ulaştırdığı Renault FT serisi tanklar idi. Fakat asıl yardım gönderdikleri liman olan Odesa limanını artık sadece 2 alaydan oluşan Beyaz birlikleri koruyordu. Bu limanın mali yardımlar açısından önemi büyüktü ve asla ele geçirilmemesi gerekiyordu.

Denikin havaların düzelmesi üzerine birliklerini Krakov kentine yönlendirmeye karar verdi. Bunun için orduyu iki bölüme ayırıp yaklaşık 60 000 kişik bir birlik kendi emrinde olmak üzere yeni Ataman seçilen Don Kozakların lideri Bogaevski'nin emrine 90 000 kişilik birliği verdi. Aralarında Mikhail Drozdovsky olmak üzere Wrangel gibi çok iyi derecede komutanlar olmakla beraber Beyazların ayrıca elinde bulunan en eğitimli birlikler görevlendirilmişti. Tek endişesi Ukrayna'nın güneyinde bulunan anarşist birimlerle beraber oldukça hızlı hareket eden Semyon Budyonni'nin(Konarmiya) süvari birliklerinin vurucu gücü idi. En azından ikmal yollarını kesebilmesi tehlike yaratabilirdi. Bu açıdan Dobropole kırsalına mühimmat deposu kurulmalıydı. Depoyu korumak için piyadelerinden bir birlik yeterli sayılabilirdi. Denikin'i ikinci endişelendiren nokta ise Don,Kuban ve Terek bölgelerindeki gittikçe artan partizan hareketleriydi. Çoğu zaman demiryolu raylarına zarar vermekle beraber kırsaldaki halk bir türlü iç savaşta ikna edilememişti. Bunun sonucu olarak muhbir toplamakta Kızıl Ordu zorluk çekmiyordu. (not: Eğer bir bölgede bağlılık bir tarafa ait ise görüş açısı artar ve bağlı olmayan yerlerde üretim azalır.)

Kuzeyde ise Rodzianko'nun birliklerini ağır bir şekilde yenilgiye uğratan Samoylo gözünü baltık devletlerine çekebilirdi veyahut Troçki ile birlikte İngiliz komutan Miller'in birliklerine yönelebilirdi. Nitekim durumun vahimliği karşısında Freikorps Baltık devletlerini organize etmeye başlamıştı. Polonya orduları ise çoktan iç karışıklık yaşayan Vilnus şehrine girmiş ve bolşeviklere karşı yeni bir cephe açmaya çalışıyordu. (Not: Sibirya beyaz ordularının morali çok düşerse Polonya erken savaşa girer ve orduları Sibirya oyuncusu kontrol eder. )

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 08 Ekim 2013, 20:48:03 »
http://www.youtube.com/v/Mii1DRNC2PQ&fs=1&wmode=transparent

Denikin'in Kiev'e hücum etmek yerine Rostov'a geri çekilmesi akıllıca olmuştu. Zira Kamenev Azov kentine saldırmıştı. Eğer geri çekilmese idi büyük bir çembere alınacaktı. Bu eş zamanlı kızıl ordu saldırısının çok iyi planlanması dışında Denikin'in komutanlık yeteneklerinin ne kadar üstün olduğu ortaya çıkmıştı.(kazanamayacağı savaşta erken geri çekilir, kayıplar az olur.) Rostov kentinin kuzey doğu yönünden silahlı nehir teknelerine bindirilen Parski'nin birliği sürpriz bir saldırı yapmıştı. Oysa ki beklenen saldırı Krakov yönünden demiryolu hattını kullanarak gerçekleşebilirdi veyahut Tzaritzyn şehrinden gelebilirdi. Beyaz birliklerinin bir dezavantajı İngiliz donanmasının sığ sularda hareket kabiliyetinin olmayışı idi ki bu yüzden nehir gemilerinin önü kesilememişti. Bu hesaba katılmalıydı..

Ulagai Khan'ın Ataman Bogaevski'nin birliklerine katılmasıyla Don ordusu bir an evvel hücuma geçme niyetindeydi fakat Tzaritzn kentinden başka bir birliğin yola çıktığı haberi geldi. Partizan birlikleri demiryolu hattını kesmesine rağmen Nadiozhny'in birliğini yeteri kadar yavaşlatamamıştı.