Gönderen Konu: Rus İç Savaşı(Pbem)  (Okunma sayısı 7432 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Rus İç Savaşı(Pbem)
« : 01 Ağustos 2013, 00:34:26 »
Yeni başladığım 3 kişilik Pbem oyunundan resimler göndereceğim hikaye formatında değil fakat tur sonu rapor olarak. Oyun Pbem oyundur. Rakip 2 adet Rus oyuncu. Ana dilde kayırma olmasın ve beyazlar arası koordinasyonda eksiklikler olsun diye bu oyunculardan biri host olup Bolşevikleri aldı, diğeri ise Sibirya Beyaz birliklerini.
Oyun normal RUS oyunun modlanmış bir biçimi. Buna göre:

- Bolşevikler oyuna 60 EP, 500 Ruble ve 300 WS(War supply) ile başlayacak.
- Kızıl ordudaki 'generic' liderlerlin strateji puanı 2'den 3'e yükseltildi.
- Kızıl ordudaki bazı liderlere eğitim subayı 'trait'i eklendi. Özellikle eski çarlık subaylarından: Kamenev, Vatzetis, Egorov, Gittis, Snesarev, Nadiozhny, Shorin, Parsky
- Tukhachevsky, Gittis, Snesarev, Nadiozhny, Shorin, Parsky, Samoylo, Slaven gibi liderler 2 yıldızlı olarak oyuna başlayacak ve "ex-imperial officer" özelliği kazanacak.
- Liderlerin muharebede ölüm oranı düşürüldü.
- Atların çektiği düşük mm'lik toplar ve Taçankaların manevra hızları düşürüldü.
- Bolşeviklerin yeni model süvari birliklerini oluşturması sonbahardan 1919 yazına alındı.
- Troçki artık sadece raylar üzerinde hareket edemeyecek.
- Mironov 4-2-1 puanı ile "cavalryman" ve "cossack commander" özelliğini aldı.
- Chapaev and Mironov 2 yıldızlı olarak oyuna başlayacak.

Gönüllüler Ordusu:

Not: Resimler İnglizce olacak başka bir yerde yayınlayabilirim.
Önemli not olarak Denikin'in Ekaterinodar'ı ele geçirmesi önemli özellikle kış bastırmadan. Bu kent ele geçirilmez ise Beyazların sonu gelmiştir.   krp*

Haritada Terek kozaklarının amacı başta Grozni'yi ele geçirmek. Bu birlikten kopan 2 adet süvari birliğinin amacı ise senaryo başlangıcında köşeye sıkışmış Sorokin birliğini arkadan yakalamak ve ikmalini kesmek.

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rus İç Savaşı(Pbem)
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2013, 00:41:37 »
Takipçinim reyiz. tbrk*

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2013, 00:45:25 »
Up Up Up

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2013, 01:09:35 »
Teşekkürler. 5 mesaj daha gelirse yeni bölümü koyacağım.  :P :D

Bu arada unuttuğum oyun içi 'House rule' lar.
- Gönüllüler ordusunun yakınında bulunan Don Kozaklar 2 tur hareket edemez. Tarihsel olarak Kozakların hem kendi içlerindeki organizasyon olarak hemde Denikin ile tam koordinasyon içine girmek istememeleri bir etken. Ayrıca Ataman Krasnov'un emirlerini takip etmeleri açısından bu gerekli.
- Fransız ve Yunan birlikleri 1.DS sonunda Odesa limanına bolşevik karşıtı çıkarma yaptıklarında tarihsel olarak Ukrayna içlerine ilerleyemediler veyahut ilerlemek istemediler. Hem Mackhno hemde Grigoriev'in anarşist birlikleriyle herhangi bir temas bile olmadı veya çok sınırlı. O yüzden Odesa limanını terk etmeyecekler.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2013, 01:20:00 »
Takipteyim bende  tbrk*

Çevrimdışı Tiranın oğlu

• (fwif)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Ağustos 2013, 01:34:52 »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2013, 01:39:47 »
Teşekkürler. Diğer Rus oyuncu(Sibiryalıları kontrol eden) biraz tecrübesizim dedi ayrıca bu modun kurallarına göre Bolşevikler güçlü başlıyor, bakalım nasıl olacak.
İlaveten bir diğer unuttuğum 'House rule' ise devrim öncesi imparatorluk sınırlarında bulunan yabancı devletlerin tam bağımsızlığını garanti edememem. Yani Finlandinya,Kafkas ve Baltık ülkelerinin birliklerini kontrol edemeyeceğim. Bakalım tarihsel olarak kızıl ordunun önce Sibiryalıları ezip geçtiği daha sonra Denikin'i alaşağı ettiği tarihsel durum ortaya çıkacakmı. Yoksa önce ben mi gideceğim.  :)

Çevrimdışı Ernst Gatza

• (Luftwaffle)
  • Sipahi
  • *
  • Better dead than orangered!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2013, 17:43:18 »
eh neyse hilesiz oynarım artık ne yapıyım

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Ağustos 2013, 23:22:47 »
Bu bir oyun mu? Tam olarak anlayamadım biri özet geçebilir mi?

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Ağustos 2013, 23:47:37 »
Bu bir oyun mu? Tam olarak anlayamadım biri özet geçebilir mi?

Komünistlerin başa geçtiği Rusya iç savaşını konu alan bir oyun. Sadece askerleri yönetiyorsun. Diplomasi, ekonomi bina yapma filan yok. Barış bu hikayede 3 kişi multiplayer oynuyor.

http://www.youtube.com/watch?v=OOGZFIP_5HE

http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26315.0
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2013, 23:51:36 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Ağustos 2013, 00:06:20 »
Teşekkürler açıklama için,indiriyorum şimdi sağlam oyun gibi duruyor umarım güzeldir.

Çevrimdışı Stuka

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Ağustos 2013, 16:12:13 »
Başarılar.Ben de takip ediyorum.  tbrk*

Çok güzel bir oyun ama ben oynamayı beceremiyorum. :(  Rehber okuyup deneme yapa yapa öğrenmeyi umuyorum.

Çevrimdışı Coldhands

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Ağustos 2013, 16:17:12 »
Takip ediyorum başarılar.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Ağustos 2013, 16:57:23 »
Teşekkürler.
Bir tavsiye, yazılar okunmasa bile resimler en başından takip edilmeli. Neticesinde bir manevranın başı ve sonu anlaşılmadan sadece bir resme bakmak anlamsız gelebilir. Oyun biraz karışık olduğundan dolayı en kolay öğrenme yolu Pbem oynamak aslında. Böylece rakip baskısıyla oyundan çıkıp gidilmiyor.  :) Ayrıca Lemelem'in videosu da faydalı ve bende zaman zaman mekanikleri, senaryo ile ilgili bilgi vereceğim.
Diğer oynadığım oyunlara göre bu oynadığım oyunun 'Roleplaying' unsurları oldukça fazla. İki Rus oyuncusundan biri ciddi bir şekilde o dönem için bolşevizm taraftarı. Diğeri ise Sibiryalıları haklı buluyor.
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2013, 16:58:03 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • S. Trofimovich Bychkov
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Ağustos 2013, 17:26:50 »
Yeni versiyonla mı oynuyorsun? Harita farklı görünüyor.
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 02 Ağustos 2013, 17:39:56 »
Bu normal versiyon 1.06a. Fakat konu başlığında bellirttiğim gibi biraz modlanmış hali. Fakat iyi denk geldi bu soru, çıkacak olan Gold beta versiyon ile bu oyunda oynadığım oyuncularla test amaçlı bir pbem daha başlatacağım. Aslında onun hikayesini yazmak daha iyi olurdu fakat bu oyuna başladık bir kere. Gold versiyonun bazı yeni özelliklerini tanıtmıştım fakat şu an için beta sürümde.
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=36712.0

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Ağustos 2013, 21:58:22 »
Ihav kozak, vokallerdeki farklı ses tonlarındaki uyum çok ilginç. Başta kilise müziğini andırsa da Rus müziğinin karakteristiği olan alçak tonun devamı gittikçe gürleşen vokal mevcut. Videodaki resimler dikkat çekici.
http://www.youtube.com/v/A7zT73IYTc4&fs=1&wmode=transparent

Resimlerden berlirtildiği üzere Kuban birliklerinden bir adet zırhlı tren feda edilip Tzaritzin'e(Sonraki adı Stalingrad olacak) gönderilir.
Bu arada Kuban kozak süvari alayı demiryolu hattını sabote eder. Nedeni ise Tzaritzin şehrinde bulunmayan Stalin ve Voroşilov'un büyük ihtimalle Salsk kentine yakın oluşu ve saldırı planları içinde olduğu. Zırhlı tren en azından olası bu birliği biraz yorup karşı hücumu geciktirecektir.

Aynı zamanda Denikin'in birliklerinin bir kısmı Ekaterinburg saldırısı için oldukça yorgun. Zinde olanlar ayrılarak kente tüm gücüyle hücum edecek. Bu kentin alınması olmazsa olmazı bu tarihte.

Terek kozaklarının bir bölümü Don bölgesiyle irtibata geçip demiryolu hattını boylu boyunca ele geçirme peşinde.

Resimde görüldüğü üzere muhtemelen Sibirya oyuncusu Tzaritzyn kuzeyindeki bölgeyi ele geçirmiş fakat askeri kontrolü sağlayamamış çünkü bolşevik kontrolünde gözüküyor. O yüzden Fitzkhelaurov tümenini oraya kaydırdım, belki bir sıkıştırma olabilir.

Resimlerini koymadığım bölümde Sibiryanın Çekoslovak lejyonu Samara'yı ele geçirmiş ve Kazan'a doğru ilerlemekte. Kazan'ın kontrolünün sağlanması sounucu oluşacak durum Çarın altınlarının Sibiryalıların eline geçmesi demek. Şu an için diğer oyuncunun performasından memnunum, umarım öyle devam eder.   ;)
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2013, 21:58:57 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 02 Ağustos 2013, 23:37:07 »
Güzel ve öğretici bir bölüm. Zırhlı trenlerin tek başlarına kullanılabildiğini bilmiyordum.

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 02 Ağustos 2013, 23:50:45 »
Ben kullanıyordum ama YZ trenlerin yollarında çoktan yuvalandığı için efektif kullanamıyordum ;D .

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Ağustos 2013, 00:08:33 »
Save dosyası şu an geldi. Şu iki resmi göndereyim zaten hikaye formatında değil. Demin bahsettiğim Kuban Kozakları demiryolu hattına başarılı bir şekilde zarar vermiş fakat zırhlı trenlerden biri hiç ilerlememiş bu çok kötü oldu. Tahminen rakip partizan birlikleri oluşturdu Tzaritzin ve Salsk demiryolu hattında. Özellikle 4. tur olduğu için bu makul. Bunu zaten 'Regional Policy' bölümünden yapıyor. Ayrıca Stalin ve Voroşilov belirdi. Bu çok tehlikeli ki demiryolu hattıyla Salsk'a bir an evvel ulaşabilir, Bu Denikin'i daha Ekaterinodar'ı ele geçirmeden riskli duruma sokar.
Genel olarak zırhlı trenlerin 'bölgeyi kontrol etme' puanları yüksek olduğu için tek tren yetebilir. Süvarilerin de bu puanı yüksek fakat zırhlı tren kadar değil. Terek süvarilerinden  2 birim kullandım o yüzden.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Tzaritzyn is the Red Verdun !
« Yanıtla #20 : 03 Ağustos 2013, 15:09:12 »

İngiliz,ABD ve Sırp birlikleri yavaş yavaş iç savaşa dahil olup birlikler göndermeye başlamıştı. Murmansk limanı ana şalter olarak kabul edilip burdan Petrograd'ın kuzeyine ilerlenecekti. Bölgede köylü ayaklanmaları olduğu için ve demiryolu hattının bir an evvel ele geçirilmesi açısından önce zırhlı trenler gönderildi. Daha sonra ise Miller takviye birlikleriyle yola çıkacaktı.

Don bölgesinde ise Stalin ve Voroşilov'un birlikleri tehdit oluşturuyordu. Denikin'in Ekaterinodar saldırından önce bu tehditi değerlendirmesi gerekiyordu. Bu yüzden Azov bölgesinde bulunan Ataman Krasnov'un birlikleri tren yollarını kullanılarak salsk'a hızla kaydırılmalıydı.

Başlıktanm da belli olduğu üzere 'Tzaritzyn is the Red Verdun' opsiyonu kullanılmış.Bunun anlamı kale bataryaları ve ilave muhafız birlikleriyle Tzaritzyn savunması güçlendirilmiş.

Sidorin ise Hem Stalin hemde Tambov civarından gelebilecek ilave kızıl muhafız birliklerine yem olmak istemiyordu. Özellikle kızıl ordunun en başarılı komutanlarından Mikhail Tuhaçevski kabus yaratabilirdi. Ayrıca emri alrındaki Don Kozak birliği  Don bölgesi dışında  etkili değildi. Fakat buna rağmen Tambova ani baskın yapmaya karar verdi. Nedeni ise Bolşeviklerin bölgeden sadece 1 tur sonra gasp edecekleri para ve mühimmat'a el koymaktı..

Çevrimdışı "Tarıklı"

• (Tarıklı)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 03 Ağustos 2013, 15:58:36 »
Yeni gördüm takip ediyorum tbrk*

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 03 Ağustos 2013, 17:25:40 »
Güzel yeni taktikler öğreniyoruz  tbrk*

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 03 Ağustos 2013, 20:07:25 »
Teşekkürler. Genel olarak oyunda gerilim artık başladı.
Benim bir türlü öğrenemediğim bir ordunun manevrasını engelleyen'Blocked by enemy positions in the countryside' mesaj logu. Tahminem kızıl partizan birlikleri Ekaterinodar yakınlarında ki Denikin bir türlü kente doğru hareket bile edemedi,dondu kaldı. Fakat burda özellikle oyun motorunda bir 'bug' var bence ve oldukça vakit kaybettiriyor.  krp*
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2013, 20:08:48 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ekaterinodar is the White verdun !
« Yanıtla #24 : 04 Ağustos 2013, 23:32:52 »
http://www.youtube.com/v/RqEB2do1yx0&fs=1&wmode=transparent

Novoroski limanındaki süvarilerin köşeye sıkıştırdığı denizciler Tzaritzin kentine silahlı tekneler ile kaçırıldı. Bu güzergahta bulunan Beyaz birliklerine ait tekneler hemen karşılama için yola çıkmıştı. Shkoro'nun toparladığı süvari birliği Don bölgesinin kuzey doğu yönünde köşeye sıkışan Don kozaklarına yardıma gidecekti. Zira Tzaritzin kentinden kopan birlik Tambov'a doğru hareket eden Don Kozak birliğin yönünü saptamış ve hücuma geçmişti. Fakat bu birlik  kolay bir şekilde muharebede hezimete uğramadan uzaklaşmasına rağmen Udevenko'nun süvari birliği tamamen yok olmuştu. Hem kendi hayatını kaybetmiş hemde birliğinden kurtulan olmamıştı. Tzartizin şehrinden Salsk'a doğru hareket eden yaklaşık 56.000 kişilik bir çoğu piyade ve kızıl muhafız birliklerinden oluşan Stalin'in ordusu Salsk şehrine doğru yaklaştığı açıktı. Denikin'in Ekaterinodar şehrini ele geçirdikten sonraki ilk düşüncesi Ekaterinodar kentini ilave bataryalar ile donatmaktı. Fakat savunma hattı daha ilerde kurulmalıydı. Kupetov'un tümeni hemen Ataman Krasnov'un birliklerine takviye olarak gönderildi. 10 günlük yolculuktan sonra yorulan birliklerin yardımına belki fırtına  yetişmişti ki Stalin ortada hala görünmüyordu, böylece dinlenme fırsatı yakaladılar. Sadece hava şartları değildi avantajları. Azov kentinde topladığı birliklerle ve üstün komutanlık vasıflarına sahip Salsk savunması için Wrangel'de hazırlanmaktaydı..

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 05 Ağustos 2013, 00:51:55 »
Kızıl ordu tüm gücü ile sana doğru geliyorsa, Sibirya birliklerini kim durduracak? Önce seni yenmeye çalışıp sonra onlara mı dalacak acaba. Bu bölümde de orduları düzenleme şeklin dikkati mi çekti. Tüm Cossacks'ları aynı komutanda toplamışsın galiba. Çok subay ile değil de az ama yetenek sahibi komutanları kullanıyorsun anladığım kadarı ile. Peki bu komutanlar ile üniteleri birleştirirken nelere dikkat ediyoruz. Mesela moral bonusuna sahip elit askerler birleştirdiğimiz line inf.'lere de moral bonusu veriyor mu? Bir de atlıları ayrı bir division yapmışsın. Burada ki incelikler neler??
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2013, 00:54:35 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 05 Ağustos 2013, 01:50:28 »
Şu an için Sibirya ordusu; Çekoslovak lejyonu da dahil olmak üzere(Sibiryalıların en elit birliklerini oluşturuyor) benim ordunun 2 katı büyüklüğünde. Tabiki bir kısmı 1. DS savaşı bitince bolşeviklerle olan savaşı gereksiz görecek ve senaryodan silinecek event ile. Tarihsel olarak Vladivostok limanından ayrılacaklar ama bu oyun versiyonunda değil.  Ayrıca tarihsel olması açısından 'house rule' olarak Çekoslovak Lejyonunun Volga nehrinin batı yakısına geçmeme kuralı getirdik.

Kızıl Ordu ise gerçekten bana yüklenmiş durumda ve yaklaşık 2,5 kat fazla birliği var. Özellikle Don bölgesine yoğunlaştı fakat resmide gönderdiğim gibi Krasnov 4.seviyede savunma hattı kurdu ve Kupetov tümeni yardıma geldi. Bu tümen oyunun en elit ve savaş gücü yüksek tümeni. Birlik oluştururken önemli detay her birlikte 1 zırhlı araç,topçu,süvari ve piyade mutlaka olmalı. İlerki dönemlerde de tank. Moral bonusu olan birlikler diğer birliklere bonus veriyor ama bu bonus katlanarak artmıyor. O yüzden her birliğe bunları yerleştirmek lazım. Oynadığım oyunda Kozaklar sadece kozak birliklerini yönetebilir. Zaten oyun aksi halini müsade etmiyor. Sadece süvari birlikleri yapmamdaki amaç bölgeleri hızla ele geçirmek 'Patrol' değerleri sayesinde. Zaten tarihsel olarak misal köyler kim erken girdiyse onların olmuş. Sivil direniş yok. Ve aynı zamanda çabuk da el değiştirebiliyor.

Yeteneği yüksek olanları kullanıyorum çünkü hem piyade hemde komutanların kalitesi üst düzey Güney Beyaz birliklerinin. Yani bir nevi EU3'teki quality vs quantity gibi bolşeviklere karşı.

Oyun modlu olması dışında bir çok 'house rule' var. Mesela savaşlar sonucu kaybedilen 'ulusal moral' değerleri. Tarihsel olarak önemli olan Saratov şehrinde Sibirya kozak muharebe sonucu  moral kayıplarını arttırdık ama benim Udevenko süvari birliğinin tamamne yok edilmesi sonucu ulusal moral kayıbını 3'ten 2'ye indirdik.
Ayrıca Moskova ve Petrograd'ın kaybı Bolşeviklerin moralini fazla etkilemiyecek ve Denikin eğer Moskova'yı ele geçirirse bile Beyazların morali artmayacak. Şu ana kadar tarihsel kurallar fakat bazı konularda tartışıyoruz. Normal oyundan farkı bu şekilde.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2013, 01:52:47 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 05 Ağustos 2013, 02:14:18 »
Rus İç Savaşı da gayet ilginç bir dönemdir, oyunun bu alanda ayrıntılı yapılması hoşuma gitti. Kaç zamandır şu AGEOD oyunlarına bir başlayayım diyorum ama bir türlü olmuyor. Sadece AGEOD's American Civil War'u bir süre oynadım, güzel bir oyundu ama vakitsizlikten iyice derinine inememiştim. Herneyse, başarılar; takip etmeye çalışacağım...
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!

Çevrimdışı Tiranın oğlu

• (fwif)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 05 Ağustos 2013, 02:18:02 »
Başarılar.Ben de takip ediyorum.  tbrk*

Çok güzel bir oyun ama ben oynamayı beceremiyorum. :(  Rehber okuyup deneme yapa yapa öğrenmeyi umuyorum.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 05 Ağustos 2013, 22:14:46 »
Teşekkürker.
Emperor: Civil war 2 çıkacak yakında. Amerikan iç savaşına tekrar dönmek istiyorum açıkçası. İlkini 1-2 kere Pbem oyun olarak oynamıştım fakat gerçekten Ageod oyunları arasında en detaylı ve tarihsel yönü zengin oyunlardan biridir. Uzun bir süre boyunca yamalarla desteklenip ve oyun çıktığından 4 sene sonra bile database değişikliği(harita ve birliklerde düzenlemeler)yapıldığı için operasyonel starteji oyunları arasında klasiklere girer. Derinliği ve öğrenme süresi yüksek bir oyun. Ben bile o oyuna tam hakim değilim, fakat sisteme alışıldığı vakit farklar genel olarak senaryo bazında Ageod oyunlarında.

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 06 Ağustos 2013, 00:24:31 »
Mesajım bulunsun... :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 07 Ağustos 2013, 23:57:55 »

1918 sonbaharında Amiral Kolçak Omsk'a doğru yola çıkmıştı. Ve bir aya kalmadan başta Dutov ve Sibirya Kozakları olmak üzere yerel destekle Sibiryanın üstün yetkilerle donatılmış tek otoritesi olacaktı. 'Komuch' meclisine yakın olan ve Sibirya ordusundaki en kalifiye birlikleri oluşturan Çek lejyonu ise kararsızdı..

Denikin ise Azov bölgesinde başlayan partizan hareketleri süvari birlikleri ile bastırdıktan sonra Tzaritzin saldırı için emir verdi. Komutayı Krasnov'dan alarak saldırıyı bizzat kendi yönetecekti. Kent civarında sıkışan Sidorin ve Shkuro'nun süvari birliği yorgundu ve savaşmak bir tarafa adım atacak halleri yoktu. Yeterli oyalamayı da gerçekleştirmişlerdi. Bu manevralar sayesinde Ekaterinodar kentinden yola çıkan zırhlı trenler hat boyunca kontrolü sağlamış ve Denikin'in Tzaritzin karşı taaruzu için ihtiyaç duyduğu tren hattı onarılmıştı. Denikin artık savunmayı bırakıp saldırıya geçmeye karar verdi. Güvendiği ise başta Kornilov'un alayı ve kızıl ordunun yetersiz birlik kalitesiydi. Stalin'in birliği de dahil olmak üzere bölgede toplam 80 000 kişilik savunma hesaplıyordu. Ordusunun mevcudu ise 56 000 piyade ve 76 adet uzun menzilli toptu.

« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2013, 23:09:25 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 10 Ağustos 2013, 00:17:02 »

Denikin ekim ayının sonunda beklenen Tzaritzyn saldırısını gerçekleştirdi. Tahmin edildiği gibi +80 000 kişilik birlikle karşılaşmıştı. İlk 2 saat boyunca karşılayan Don cephesinin komutanı Stalin'e bağlı Nadiozhny'nin birlikleriydi. Dengeli giden muharebenin son saatinde Denikin'e bağlı Don kozak komutanı Mamontov hayatını kaybetmişti. Ayrıca Stalin'e bağlı 2. ordu muharebeye katıldığı üzere hem daha güçlü bir direnişle karşılaşılmış hemde kozaklar komutansız bir şekilde muharebeye devam etmişti. Tek talihsizlik bu değildi. Ayrıca Kozak birlikleri bölgeleri dışındaki muharebelerde etkisizdi. (Not: Eksi disiplin puanı Kozaklar için. Tarihsel olarak Don bölgesinin otonom veyahut bağımsızlığı dışında hedefleri yoktu. Diğer Beyaz birlikleri aksine.   Ayrıca Kupetov da hayatını kaybetti fakat oyun daha önce bahsettiğim gibi modlu olduğundan sadece mesaj log'da belirdi. Liderlerin muharebede ölüm oranları düşürülmüştü.)

Denikin'in hemen toparlanması gerekiyordu. Hızlıca ordularını trenlere bindirip Salsk kentine dönme amacındaydı. Bu mağlubiyet ordudaki moralleri düşürmüştü. (-4 NM) Fakat asker kayıplarının bir şekilde köy ve şehirlerden karşılanması gerekiyordu. İç savaşın en başından biri her türlü siyasi harekete karşı olan ve amaçları sadece hayatta kalabilmek olan köylüleri bu zorlama asileştirebilirdi. Fakat Denikin'in başka çaresi yoktu. Bölgelerden askere alma emri verecekti. Kuban bölgesinde ise halka sözler veriliyordu.

Miller'in komutasındaki İngiliz birlikleri Petrozavodsk bölgesine ulaştı. Daha evvelden zırhlı trenler Rusya içlerine gönderildi. Amaç tren hattının ve bölgenin kontrolünü sağlamaktı. Fakat beklenmedik olan Troçki'nin birliğinin belirmesi oldu. Elindeki yetersiz ve eksik birlikten kaygılanan Miller önce geri çekilmek istedi. Fakat kuzeye doğru geri çekilmesi 10 günü bulabilirdi. Hareket halinde iken olası bir saldırı sonucu hazırlıksız yakalanmak yerine oluşturduğu savunma hattına güvenebileceğini düşündü. Bölgede kalmaya karar verdi. Fakat yine de askerlerine temkinli emirler vermişti. Saldırının boyutuna ve duruma göre geri çekil.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 17 Ağustos 2013, 00:08:17 »
http://www.youtube.com/v/JIBd3CGoIfM&fs=1&wmode=transparent

1. DS'nin sona ermesi üzerine Almanlar Ukrayna'dan çekildi. Ukrayna, anarşist ordusu ve Ukrayna milliyetçi güçlerinin hesaplaşacağı bir yer olacaktı. Özellikle Don bölgesine yakın köylerde bu iki tarafada uzak olan ve zaman zaman bölgeden geçen ordulara karşı ayaklanan köylüler mevcuttu. (Greens) Kalabalık orduların ikmal sağlamasının problem teşkil edeceği durumlarda kozak süvarileri bölge kontrolü için görevlendirildi.

Denikin birliklerini Ekaterinodar şehrinden uzakta bir şehirde konumlandırmıştı. Amaç Tzaritzyn şehrinden Stalin'in olası karşı hücumunu erken karşılamak idi. Zira Salsk şehrine yakın olur ise tren yolu hattı uzunluğunun Stalin'e dezavantaj oluşturacağını düşünüyordu. Malum ara bölgede şehir ve köy olmaması üzerine.  Ayrıca depo inşaa edildi. Birlik üretimine başlandı zira Kızıl ordu sayıca artmış ve Beyaz orduların toplamından fazla birliğe sahip olmuştu. Beyaz birlikleri üretilirken İngiliz eğitimci personelde birliklere eğitim veriyordu. (Concript-regular)

Kuzeyde Troçki Miller'in birliklerine saldırıya geçmedi. Fakat Pskov bölgesinde Rodzianko'nun gönüllülerden topladığı milis ve partizan birimleri gözüne kestirdiği açıktı. Kuzey bölgesinde beyaz orduları için bir başka tehkike Novgorod'da beliren Semyon Timoşenko'nun muazzam birliği idi. Beyaz birliklerinin öncelikli hedefi bu orduyu oyalamaktı. Oyalaması içinde demiryollarının kontrolü ve gerekirse raylara zarar gerekirdi. Kızıl ordunun mavevra hızının azaltılması için Velikiye Luki'den yola çıkan zırhlı trenin öncelikli hedefi kızıl zırhlı trenlerdi.

Tarihsel not: Özellikle baltık bölgeleri ve kafkaslar el değiştirir iken zırhlı trenlerin önemi büyüktür. Haritada Tzaritzn şehrinde kızıl ordunun savunma hattı oluşturmaya vakit bulması Denikin'in plani idi. Ataman Krasnov ise buna karşı çıkmıştır.
Bir diğer not ise tarihsel olarak Fransız ve Yunan birliklerinin Odesa şehrinden fazla uzaklaşmamış olması sonucu bu birlikleri hareket ettiremeyeceğim(House rule)
Fakat acı tarafı 50 000 kişilik birlikleri mevcut.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 17 Ağustos 2013, 00:17:42 »
Sibirya'yı oynayan eleman ne yapıyor. Biraz o da sıkıştırsa Kızıl orduyu, en azından sen rahatlarsın.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 17 Ağustos 2013, 00:55:09 »
Valla hiç iyi oynamıyor. Daha Kazan'ı ele geçiremedi. Bütün altınlar Komünistlere gitti. Orduyu o yüzden bolşevik oyuncusu daha çabuk büyüttü. Fakat birde bu 'House rule' olayından dolayı çek birliklerini saldırtmadı, o da etken olabilir. Bu yeni RUS gold versiyonunu da test ediyoruz oynayarak aynı ekiple. O oyunda bu sefer ben bolşevik oldum diğer oyuncu yine Sibiryalıları kontrol ediyor. Fakat bu sefer 'House rule^' olmadan Kazan'ı ele geçirmek üzere. Benim gözlemim şu oyunda Bolşevikleri kontrol edenin en iyi oyuncu olduğu.

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • S. Trofimovich Bychkov
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 26 Ağustos 2013, 19:51:22 »
Son durum nedir?
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 26 Ağustos 2013, 21:39:40 »
Şu an itibari ile kış şartları devam ediyor. Neticesi olarak mümkün olduğu kadar birlikleri az hareket ettirip kasabalarda tutuyorum soğuktan etkilenmemeleri açıdından; ve üretiyorum yapıyorum. Bir yandan da Stalin'in Tazartizyn'deki hareketlerini takip ediyorum ki sürpriz saldırı yapmasın. Ukrayna'da ilerlemeye başladım. Süvari alayından biri anarşist bölgesine fazla yaklaştığı için Mackhno'nun birlikleri bolşeviklerle müttefik oldu. Bir de onlarla uğraşmak gerekecek fakat tarihsel olarak Denikin'i zorlayacak bir durumda değiller.

Sibirya cephesi ise tarihsel işliyor denebilir. Oyunda aşırı güçlü bir şekilde Yaroslav şehrine kadar 'blitz' yapabiliyorlardı fakat 'house rule' lardan sonra normale döndü. Resimler göndereceğim oyun biraz daha ilerlesin.  :)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 04 Eylül 2013, 20:40:53 »
http://www.youtube.com/v/b3X65w6crSM&fs=1&wmode=transparent

...1919'un nisan ayına gelindiğinde Beyaz birlikleri hem güney hemde kuzey cephesinde yenilgiler almaya başlamıştı. Bu yenilgiler hem ulusal mücadele ve moral kaybına hemde ekonomik,askeri olarak Beyazları zora sokmaktaydı. Aynı zamanda Paris'ten gelen emirle Fransız ve Yunan bilirlikleri Odesa limanını terk etmişler fakat mühimmat ve ekonomik yardımlarına devam etmekteydiler. Bunların en önemlisi Fransızların Novorovski limanına ulaştırdığı Renault FT serisi tanklar idi. Fakat asıl yardım gönderdikleri liman olan Odesa limanını artık sadece 2 alaydan oluşan Beyaz birlikleri koruyordu. Bu limanın mali yardımlar açısından önemi büyüktü ve asla ele geçirilmemesi gerekiyordu.

Denikin havaların düzelmesi üzerine birliklerini Krakov kentine yönlendirmeye karar verdi. Bunun için orduyu iki bölüme ayırıp yaklaşık 60 000 kişik bir birlik kendi emrinde olmak üzere yeni Ataman seçilen Don Kozakların lideri Bogaevski'nin emrine 90 000 kişilik birliği verdi. Aralarında Mikhail Drozdovsky olmak üzere Wrangel gibi çok iyi derecede komutanlar olmakla beraber Beyazların ayrıca elinde bulunan en eğitimli birlikler görevlendirilmişti. Tek endişesi Ukrayna'nın güneyinde bulunan anarşist birimlerle beraber oldukça hızlı hareket eden Semyon Budyonni'nin(Konarmiya) süvari birliklerinin vurucu gücü idi. En azından ikmal yollarını kesebilmesi tehlike yaratabilirdi. Bu açıdan Dobropole kırsalına mühimmat deposu kurulmalıydı. Depoyu korumak için piyadelerinden bir birlik yeterli sayılabilirdi. Denikin'i ikinci endişelendiren nokta ise Don,Kuban ve Terek bölgelerindeki gittikçe artan partizan hareketleriydi. Çoğu zaman demiryolu raylarına zarar vermekle beraber kırsaldaki halk bir türlü iç savaşta ikna edilememişti. Bunun sonucu olarak muhbir toplamakta Kızıl Ordu zorluk çekmiyordu. (not: Eğer bir bölgede bağlılık bir tarafa ait ise görüş açısı artar ve bağlı olmayan yerlerde üretim azalır.)

Kuzeyde ise Rodzianko'nun birliklerini ağır bir şekilde yenilgiye uğratan Samoylo gözünü baltık devletlerine çekebilirdi veyahut Troçki ile birlikte İngiliz komutan Miller'in birliklerine yönelebilirdi. Nitekim durumun vahimliği karşısında Freikorps Baltık devletlerini organize etmeye başlamıştı. Polonya orduları ise çoktan iç karışıklık yaşayan Vilnus şehrine girmiş ve bolşeviklere karşı yeni bir cephe açmaya çalışıyordu. (Not: Sibirya beyaz ordularının morali çok düşerse Polonya erken savaşa girer ve orduları Sibirya oyuncusu kontrol eder. )

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 08 Ekim 2013, 20:48:03 »
http://www.youtube.com/v/Mii1DRNC2PQ&fs=1&wmode=transparent

Denikin'in Kiev'e hücum etmek yerine Rostov'a geri çekilmesi akıllıca olmuştu. Zira Kamenev Azov kentine saldırmıştı. Eğer geri çekilmese idi büyük bir çembere alınacaktı. Bu eş zamanlı kızıl ordu saldırısının çok iyi planlanması dışında Denikin'in komutanlık yeteneklerinin ne kadar üstün olduğu ortaya çıkmıştı.(kazanamayacağı savaşta erken geri çekilir, kayıplar az olur.) Rostov kentinin kuzey doğu yönünden silahlı nehir teknelerine bindirilen Parski'nin birliği sürpriz bir saldırı yapmıştı. Oysa ki beklenen saldırı Krakov yönünden demiryolu hattını kullanarak gerçekleşebilirdi veyahut Tzaritzyn şehrinden gelebilirdi. Beyaz birliklerinin bir dezavantajı İngiliz donanmasının sığ sularda hareket kabiliyetinin olmayışı idi ki bu yüzden nehir gemilerinin önü kesilememişti. Bu hesaba katılmalıydı..

Ulagai Khan'ın Ataman Bogaevski'nin birliklerine katılmasıyla Don ordusu bir an evvel hücuma geçme niyetindeydi fakat Tzaritzn kentinden başka bir birliğin yola çıktığı haberi geldi. Partizan birlikleri demiryolu hattını kesmesine rağmen Nadiozhny'in birliğini yeteri kadar yavaşlatamamıştı.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 08 Ekim 2013, 21:28:47 »
Hikayenin bitişi yaklaştı galiba  :)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 08 Ekim 2013, 21:41:10 »
Sibirya tarafı biraz durgun kaldı. En son tek birim süvarilerini gördüm.  :)
Üretim de iyi yaptım ama bu oyun ROP'a göre fazla dinamik taktiksel hatalar yaptım. Bakalım hangi yıla kadar sürecek. Zaten VP'den bolşevikler şu an için oyunu kazanıyor.

« Son Düzenleme: 08 Ekim 2013, 22:32:03 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 25 Ekim 2013, 23:12:25 »
1919 eylül ayında Beyaz Ordu Denikin'in komutasında Novocherkassk'a harekata girişti. Şu ana  kadar ki en büyük muharebe olacaktı fakat Beyazlar umduğunu bulamayıp geri çekilmek zorunda kalacaktı. Sonucu olarak 4 ulusal moral(NM) kaybetti. Çember daralmakla beraber Nadihozhny Ekaterinodar'a doğru ilerliyordu. Beyaz orduları için bu şehrin savunulması önemliydi. Not: Stratejik şehirlerin savunulması sırasında Kozak ve Beyaz orduları disiplin bonusu alır.

http://www.youtube.com/v/myg8Q0r8JnQ&fs=1&wmode=transparent
Alıntı
The Echelon Song (Russian: Эшелонная [Песня]), also known as Song for Voroshilov (Песня о Ворошилове) or Battle of the Red Guards (Боевая красногвардейская), is a Russian song written in 1933 by A. V. Alexandrov (music) and Osip Kolychev (lyrics), dedicated to Kliment Voroshilov. It is one of a number of popular Soviet songs which reminiscence about the Russian Civil War era This particular song is about the "railway warfare" (in Russian called эшелонная война "echelon warfare"[1]) during the Battle for Tsaritsyn of 1918, where (according to official Soviet historiography) Voroshilov and Joseph Stalin became friends. The music of the song is composed so as to recall a steam locomotive, beginning in an accelerando and crescendo, and ending in a decrescendo.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 26 Ekim 2013, 00:43:36 »
Bu yenilgi sonunda oyun bitti diye tahmin ediyorum ;D

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 26 Ekim 2013, 00:54:53 »
Her Pbem oyunda tarihsel olarak kaybeden tarafı seçince böyle oluyor. WItE ve Strategic Command WW1'de Almanya şans getirmemişti.  :)
Bu savaştan sonra 'next turn' e elim gitmedi açıkçası. Fakat 'House rule' olayı oyunu fazla tarihsel yaptı gibi. Fakat en çok düşük ulusal moral sonucu birliklerin savaş azmi Beyazları etkiledi sanki yoksa çok büyük orduları vardı. Bakalım 1920'de gerçekleşecek Bolşevik karşıtı ayaklanmalar ve Sibirya tarafı baskıyı alacakmı?

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 25 Kasım 2013, 23:20:58 »
Ekim 1919'da Kuban Kozak liderlerinden Egorov, Fitskhlelaurov, P.N Kudinov birliklerini kaybettiler. Denikin Novocherkassk'deki 170.000 kişilik birliği yenilgiye uğramıştı. Beyazların en iyi komutanlarından Wrangel ise Salsk'a çekilmişti (3 tur boyunca kilitli). Beyazların partizan birlikleri Kotovo'da düşman kuvvetleriyle karşılaşmış fakat başarılı bir şekilde geri çekilme sağladılar. Maikop'taki kozak ağırlıklı süvari birlikleri ise Don bölgesinde yoğunlaşan Kızıl birliklerin arka cephesine demiryolu hatlarına zarar vermek için gönderildi. Odesa'daki Beyaz birlikler Ukrayna anarşistlerine teslim olmuştu. Limandan artık yardım gelmeyecekti. Ukrayna'nın büyük bir bölümü bolşevikler ve anarşistler tarafından ele geçirildi.

Sibirya Cephesinde Samara ve Kazan'da bolşeviklerin eline geçti (Sibirya oyuncusu teslim olmaya yakınım demişti)

Not: Oyunda Bolşevikler Kafkas ülkelerine savaş açabilir. Eğer savaş açarsa Türkiye'nin ufak bir yüzdeyle bolşeviklere karşı savaşa katılma ihtimali var.

Tarihsel Not: Kızıl Ordu Denikin'i muğlup ettiği vakit önce Azerbaycan'ı sonra Ermenistan'ı daha sonra da Gürcistan'ı işgal etmiştir. Lenin'in direktifleri gereği bu işgallerden bazıları Kamenev'den gizli yapılmıştır. Kirov önderliğinde düzenlenmiştir. Direnen milliyetçi gruplara teslim ol çağrısı yapılmış kente ertesi gün gelen savaş komiserleri ise kurşuna dizilmelerini sağlamıştır. Erivan işgali sırasında Taşnak militanları bir örnek.
Gürcistan'ın işgalinde ise menşevik hükümetinin sağlam durmasına rağmen ülke içindeki bolşevik hareketlere izin vermesiyle bu grupların kızıl ordunun 5. kolu olması sağlanmıştır.

Not 2: RUS Gold konusunu kaldırdım şimdilik, copyright açısından problem olmasın diye.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 25 Kasım 2013, 23:33:21 »
Denikin öyle bir yenilgi almayı nasıl başarmış :D

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 25 Kasım 2013, 23:54:40 »
Tur süresi uzadığı için rakip e-mail attı. Turunu geç gönderen komite tarafından kurşuna dizilecektir. Yoksa oyunun devam edecek bir yeri kalmamıştı.  ;)
Yenilgi biraz zar şansı, birliklerin morali düşük olduğu için ve de Kamenev'in 4. seviye savunması olabilir fakat yine de bence de büyük başarı bu yenilgi.

Çevrimdışı lemelem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 26 Kasım 2013, 00:24:01 »
Denikin öyle bir yenilgi almayı nasıl başarmış :D

Hakkatten casualties 1 e 10 :D

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 26 Kasım 2013, 00:48:48 »
Yenilginin nedenini detaylı raporda anladım. Rostov'da hem Denikin'in hemde Bogaevski'nin birliği vardı. Resimdeki yan bölgedeki saldırıya sadece Denikin'in birliği gitmiş senkronize ilerle komutunu unuttuğum için.  :wall: Sonucunda  22624 kişilik birliğinin hepsini kaybetmiş. Oysaki savaş raporunda yanıltıcı bir şekilde 170 000 kişilik birlik saldırı düzenledi gözüküyor. Bu hatayla beraber ulusal moral 52'ye düştü bolşeviklerin ise 170'e çıktı. Sibiryalıların ise 35.

Bu ulusal moral sayesinde max cohesion piyadelerde 60'a indi. Bir tek Kornilov'un süvarileri 75 civarı. Artık her muharebeye girerken 3 kere düşünmek lazım.  :sad3: